5* 'Bij ons op Soest' Ai Koningin Wilhelmina Fonds voorde Kankerbestrijding. £.VV Nieuw elektronisch bedrijf streeft naar verdrievoudiging arbeidsplaatsen aadubberstb®» SG Eemland verzamelt geld voor adoptiekind Hulpverlenende stichting in geldnood .ls u thuis iets wilt doen aan kankerbestrijding, dan kunt u morgen beginnen. Lees de folder maar die hetKWF bij u in de bus doet. Als u iets meer wilt doen, dan hebben wij nog een goeie suggestie: GEEF ALSTUBLIEFT. 'TISMÉÉRDAN NODIG. WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 IJS 'Krent uit de pap' van werkgelegenheidsproject 140 Schoonheid Leesprogramma wonder boven wonder 'Bravo' voor Piet Pieren Fractieberaad Prog. Soest .li* m jrsussen ^SFOORT iptoma) t opgeleid nen willen 3n vóór 1 ironingen. I voor het de oplei- M )UDEN ME I.B.A.) bestemd ding heb- ma Boek- 3ssen die dt 1 maal nis Boek- een extra ibeilijkhe- 'r. A. J. dag tus- 20 61. Burgemeester P. Scholten heeft vorige week de officiële opening verricht van een nieuw bedrijf in Soest: Qualitech B.V. aan het Weteringpad 11. Quali tech, dat zich toelegt op de fabricage van hoogwaardige elektronica voor industriële toepassingen, start met acht medewerkers, maar de prognose is dat het bedrijf binnen twee jaar werkgelegenheid verschaft aan 25 mensen. De sector waarin het nieuwe bedrijf opereert vertoont nog altijd een sterke groei. Het bedrijf richt zich vooral op de vervaardiging van produkten van hoge kwaliteit en streeft naar 100 procent ze kerheid in de werking van elektronica. Daarom houdt Qualitech zich ook in- tensief bezig met het functioneel testen en ontwikkelen van elektronica-pro- dukten. Het bedrijf is in zekere zin ontstaan uit de firma ASME in Bilthoven, dat zich eertijds op deze produktie toelegde. Later werd een reorganisatie doorge voerd. Zowel directeur H. Erens als zijn zeven medewerkers zijn allen afkomstig uit de ASME-gelederen, waarmee nog altijd uistekende kontakten worden on derhouden. ASME is zelfs een van de grootste afnemers van het bedrijf dat gedragen wordt door zijn oud-werkne mers. De start van Qualitech is o.m. mogelijk gemaakt door de samenwerking met de Stichting Score - waarin het Eemlandse bedrijfsleven samenwerkt met de ge meenten en het arbeidsbureau - en Job Creation, in het kader van een werkge legenheidsproject dat Eemland binnen twee jaar 200 arbeidsplaatsen moet op leveren. Startende ondernemers wor den daarbij intensief begeleid. Ondanks het feit dat Qualitech duide lijk een produktiebedrijf is heeft de fir ma - die gehuisvest is in het voormalige pand van Sinclair Valentine - meer weg van een net kantoor. De elektroni- cafabricage is dan ook een "schoon" proces, dat grotendeels achter een mo dern soort bureau plaatsvindt. De officiële opening werd bijgewoond door tal van relaties, onder wie ook bur gemeester Scholten en de wethouders Plomp en Van Logtenstein. Namens de stichting Score feliciteerde de heer De Jongste niet alleen de kersverse onder nemer Erens, maar ook het Soester ge meentebestuur met deze belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid. Hij wees er daarbij fijntjes op dat Soest in eerste instantie maar moeilijk te overtuigen was geweest van het nut van de samenwerking in de stichting. 'Krent uit de pap' Des te verheugender was het dat de ge meente nu als eerste van deze nieuwe aanpak kon profiteren en zelfs "een krent uit de pap" kreeg. "Beter ten hal ve gekeerd dan ten hele gedwaald," al dus de heer De Jongste, met een milde steek onder water in de richting van het Soester gemeentebestuur. Namens ASME sprak de heer J. Wal lenburg zijn oud-werknemers toe. Hij wenste hen, nu ze voor zichzelf zijn be gonnen, van harte succes en gaf de jon ge directie nog wat goede raad mee. "De toekomst wordt jullie niet aange dragen, maar je hebt haar zelf in de hand. Het succes op de markt wordt be paald door inzet en doorzettingsvermo gen." Burgemeester Scholten tenslotte roem de in een korte toespraak het initiatief Burgemeester Scholten verrichtte de officiële openingshandeling. Rechts Qualitech-directeur H. Erens. van de heer Erens. Hij toonde zich bij zonder ingenomen met het feit dat Qualitech tenslotte in Sbest was neerge streken en wenste de directie toe dat het pand snel te klein zou worden. Hij merkte verder op dat het bedrijf door Soest met open armen wordt verwel komd. De burgemeester verrichtte ver volgens de officiële openingshandeling door een elektronisch apparaat in wer king te stellen. De gasten maakten daar op een rondgang door het nieuwe be drijf. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 Dronken automobiliste aangehouden De politie hield vrijdagavond op de Stadhouderslaan een 36-jarige auto mobiliste aan, die dóór haar rijgedrag' de aandacht had getrokken. De beide blaasproeven vielen in haar nadeel uit; ze werd overgebracht naar het bureau, waar haar de bloedproef werd afgeno men. Ze kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Vandaag: Mej. Evelyn 't Hart De voordrachtskunstenares: "Klan ken in woord en muziek vormen de kern waar het bij mij om gaat. Daar mee wil ik de Schoonheid dienen. Mensen mee op reis nemen naar de sfeer die er is buiten de dingen om ons heen. Veel moderne poëzie die ik lees gaat, geestelijk gesproken, zo mijn prullenmand in. Maar als ik dan bij toeval een verhaal lees van Josef Co- hen "Het Paard van Leiden" springt er een vonk bij mij over en broeit het in me. Zulk proza is een deel van mijn wezen. Ik heb maar een klein zetje no dig om anderen te laten delen in die schoonheidsbeleving. "Het Paard van Leiden" is een zeer dramatisch ver haal dat zich afspeelt tijdens Leidens ontzet in 1574. Het gaat over een man die tijdens de belegering van de stad elke dag in angst leeft zijn paard te moeten offeren aan de hongerige ste delingen. Op de dag dat de bevrijders Leiden binnentrekkken is hij 's mor gens aan de beurt om op last van het gemeentebestuur zijn paard af te staan. Ik houd veel van dieren. Dieren zijn onze medebewoners op aarde. Als het aan mij lag, schafte ik morgen alle slachthuizen op de wereld af. Dieren doden is moord, daarom ben ik vege tariër. Elke generatie weer moet er op nieuw gestreden worden om de men sen dat te leren. Soms denk je: nu we ten ze het wel. Maar elk kind dat gebo ren wordt, moet verteld worden dat ze de dieren moeten liefhebben. Steeds weer opnieuw kun je van voren af aan beginnen. Het is iets waar je niets aan kunt doen. Het verhaal van Cohen is zeer ontroe rend. De aantrekkingskracht van dat soort proza en de liefde voor de dieren vormen de grote lijnen in mijn leven. Piano Ik gaf altijd pianoles en in de zestiger jaren toen ik een balletuitvoering op de piano begeleidde, vroegen ze mij tegelijkertijd een tekst te declameren. Dat beviel me zo goed, dat ik besloot een voordrachtsprogramma samen te stellen van Nederlandse en Vlaamse literatuur. Mijn debuut speelde zich af hier in Soest in de sfeervolle Kapel van de Protestantenbond met gedichten van onder andere Clara Eggink, Vasalis en de Beatrijs van Boutens. De tweede keer droeg ik poëzie voor van Guido Gezelle, Van Ostayen, Gil- t t Hart liams en na de pauze de copla's van Hendrik de Vries. In Bussum heb ik dat programmma herhaald bij "Toonkunst" en op een bijeenkomst van de Dierenbescher ming in het Instituut van de Tropen in Amsterdam. Ik heb getraind om zo'n voordrachtse rie niet toneelmatig te brengen en zon der microfoon, alleen met mijn stem. De NCRV heeft vier radioprogram ma's met mij gemaakt onder de titel "Rozen Doornen". Helaas zijn de banden uitgewist en heb ik de opna mes niet kunnen bewaren. In 1969 trad ik in Hoevelaken op in het Pro gramma van het Nederlandse Lied. In september 1970 kreeg ik een auto ongeluk waardoor ik zestien jaar lang niets meer kon doen. Eén doffe ellen de. Dagelijks ervaar ik nog de gevol gen. Ik heb mijn portie gehad. De Kermissater Ik heb niet veel tijd meer te verliezen. Mijn geheugen is nog goed. Vooral voor klanken heb ik een sterk geheu gen. Een mooi gedicht van vroeger kan ik me nog woordelijk herinneren. Ik hoef maar een knop in te drukken en ik herinner mij een gebaar, een gelaat suitdrukking, een toon, bepaalde rit mes en klanken. Ik concentreer me en het komt allemaal boven. Zo ben ik vorig jaar weer begonnen met voordragen. Het is een drang in mij die ik eigenlijk altijd heb gevoeld. De eerste voorstelling, mei 1986, is mij goed bevallen. Het was een voor- Foto: Herman van Dam drachtsavond in C-drie. Een geweldi ge zaal en een goede sfeer. Binnen heb je echt het gevoel dat je een avondje uit bent. Die exposities en die luxe van een echte kleedkamer waar je je in kunt terugtrekken. Alleen draag ik niet meer zoals vroeger de hele avond staande voor. Ik zit nu op een stoel en dat is minder vermoeiend. Tot 10 december heb ik nu een poë tisch en humoristisch programma ge bracht voor volwassenen rond sint ni- colaas met o.m. "De Nood van Sin terklaas" van Felix Timmermans. Voor de kerst en de jaarwisseling heb ik een voordrachtsprogramma samen gesteld, dat ik bij de mensen thuis breng, die eens op een andere manier een sfeervolle avond willen organise ren voor hun familieleden en kennis sen waarbij ik gedichten breng van Eelke de Jong en Hans Sleutelaar "De Voorspelling", van Jan Prins "De Vo gel" en van Felix Timmermans "De Kerstmissater". Dat programma loopt van 15 december tot 15 januari. Ook die voordracht kan ik desgewenst af wisselen met blokfluit en piano. Ik kan alleen Soest niet meer uit. Ik mag niet meer reizen, dat is te ver moeiend. Maar als ik bezig ben met voordragen, ben ik helemaal elders". JAN VISSER ekhoud Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Half december 1987 start de Openba re Bibliotheek Soest, op de jeugdafde ling en in het filiaal in Overhees, een leesprogramma met als thema: "Won der boven Wonder". Bij dit onderwerp zijn boeken gezocht (in iedere leeftijdscategorie), die gaan over wonderlijke reizen, science-fic- tion, dromen, uitvindingen en allerlei bovennatuurlijke zaken. De kinderen kunnen in de bibliotheek een keuzelijst halenwaarop al deze boeken vermeld staan. Wie mee wil doen aan het programma moet 3 boe ken van die lijst lezen en krijgt bij aan vang een pas. Er worden ook 2 vragen aan de kinderen gesteld. Voor ieder antwoord en gelezen boek krijgen de kinderen een sticker irr hun pas en is het pasje vol, dan krijgen ze een verrassing. De actie duurt drie maanden. De uit drukkelijke bedoeling is natuurlijk het leesplezier van de kinderen te bevorde ren. Wij hopen dat er veel jeugdleden mee zullen doen aan Wonder boven Wonder. De vereniging-Soest'érrbergs Belang heeft vorige week^n ."Bravootje" uitgereikt aan een van ae'meest illus tere Soesterbergers: de heer P.C. Pieren. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Zwaantje. Soesterbergs Belang kent deze bijzondere onderscheiding toe aan mensen die zich voor de ge meenschap van Soesterberg uitzon derlijk verdienstelijk hebben ge maakt. In dat opzicht staat de reputatie van Pieren buiten kijf. Hij was jarenlang gemeenteraadslid voor de PvdA en het verenigingsleven in Soesterberg heeft buitengewoon veel aan hem te danken. Pieren was o.m. betrokken bij de sportvereniging AGAVS, het Dorpshuis, de wijkraad, de vak bond, de NVSH, de* Soesterbergse Ondernemersvereniging en de laat ste jaren actief voor het ouderen werk. Pierens "Bravootje" is de vierde on derscheiding, nadat eerder de Soes terbergse brandweer, de ijsvereni- ging en de heer Van Asch deze eer waardig werden geacht. De versier selen werden hem vorige week over handigd door voorzitter Gerrit Ste kelenburg van Soesterbergs Belang. "Progressief Soest houdt op maandag avond 14 december a.s. haar openbaar fractieberaad in de wachtkamer van het Gebouw Gemeentewerken aan de Lan ge Brinkweg. Van half acht tot acht uur kan iedere burger van Soest meepraten over Soester politiek in het algemeen en de raadsagenda van deze maand in het bijzonder. Men kan vragen stellen als: - Zijn alle ambtenaren tevreden met hun plek in de reorganisatieplannen van het gemeentebestuur? - Is de kunstenaar Ton Paauw voor de PvdA net zo betrouwbaar als de make laar Harry de Wolft? - Wordt de WD-wethouder Plomp straks voorzitter van de nieuwe "Sport raad"? - Wie krijgt van "Progessief Soest" in ja nuari in "Proest" De Gouden Oliebol van 1987? - Kunnen we al een abonnement bestel len voor het zwembad in het nieuwe Kuuroord "De Paltz"? - Heeft de politie-wijksurveillance al die auto's al zien staan op het trottoir aan de Industrieweg? Om acht uur precies bespreekt P.S. on der voorzitterschap van Jan Nuijten de raadsagenda van december. De koffie is gratis. Wapen en muntie in woning gevonden In een woning aan de Birkstraat heeft de politie een kogelgeweer en vijftig scher pe patrdnen in beslag genomen. De politie ontdekte het wapen en de muntie tijdens een huiszoeking. Tegen de 45-jarige bewoner werd proces-ver baal opgemaakt. De bedoelingen, die de man met het geweer had, zijn niet be kend. Ook bedrag voor Gered Gereedschap van Derde Wereldgroep Soest Roger Armando uit Honduras hoeft zich geen zorgen te maken dat zijn op leiding tot timmerman in het geding komt. De leerlingen van de scholenge meenschap Eemland brachten vrijdag 540 gulden bijeen voor het kind dat ze via het Foster Parents Plan hebben geadopteerd. Dat doet de school al acht jaar. In de hal van het schoolgebouw aan de Soeste- rengweg smeten de scholieren letterlijk en figuurlijk geld over de balk om zo veel mogelijk geld bij elkaar te brengen. Bij het 'kwartjes-gooien' konden de leerlingen cadeaus winnen, die door de plaatselijke middenstand beschikbaar waren gesteld. De kwartjes moesten dan op een schoteltje van de prijzen val len. Alles wat daarnaast terecht kwam komt ten goede van Armando en de ac tie Gered Gereedschap van de Derde Wereld Groep Soest. De totale op brengst bedroeg 679 gulden. Hiervai/ gaat het grootste gedeelte naar Roger Armando, die regelmatig brieven schrijft naar de driehonderd leerlingen van de school in Soest. Hij wil een tim merwerkplaats beginnen, zodra hij klaar is met zijn studie. Hij woont nu al leen bij zijn oom. Zijn ouders en broer tjes en zusjes zijn naar een andere plaats in Honduras vertrokken. Voor Gered Gereedschap blijft tot nu toe 139 gulden over, maar de schoollei ding wil activiteiten opzetten, waarmee dit bedrag kan worden vergroot. Situatie in Polen slechter dan twee jaar geleden, maar: "In principe kunnen we alles gebrui ken, alleen geen vodden. Hoewel, ook de vodden worden uitgezocht, en om de zoveel tijd verkocht. De opbrengst benutten we voor de transporten naar Polen." Dat zegt Ab Blokzijl van de stichting Midden-Nederland Helpt de Polen. De stichting heeft alleen één groot pro bleem: Er is momenteel geen geld om het vervoer van kleding en andere spul len naar Polen te bekostigen. Per rit is zeker 2500 gulden nodig. "De tijd dat je gratis auto's ter beschikking kreeg is voorbij. En we hebben de laatste zeven, acht maanden een tekort aan geld. Het is. al zeven weken geleden dat we het "tëafêfé tfaffspdri op ^eg kónden stu ren," stelt de enigszins teleurgestelde coördinator van de hulpverlenende stichting vast. Een onlangs gehouden girokaartenactie deed de kassa niet vol doende rinkelen, en ook de vrijwillige bijdrage die men bij de inlevering van een zak kleding vraagt brengt niet ge noeg geld in het laatje, waarvan de bo dem steeds meer in zicht komt. De boer op Toch vestigt Blokzijl zijn hoop op de medewerking van bedrijven en particu lieren, zodat nog voor de kerst het 162ste transport van de stichting naar Kozle kan vertrekken. "Eigenlijk heb ben we daarvoor alles nog nodig. We gaan daarom de boer op om voldoende middelen te verzamelen. De firma Tammer schenkt ons ieder jaar voor kerst duizend liter dieselolie," weet Blokzijl. "Met zulke gevers ben je na tuurlijk al een eind op weg. Zo moet je d'r nog een paar hebben." De behoefte aan hulp in Polen is vol gens Blokzijl nu groter dan bijvoor beeld twee jaar geleden. In november was hij nog in Kozle, de door de stich ting geadopteerde stad. Daar werd hij geconfronteerd met een lijst, waarop prijsstijgingen per 1 januari 1988 staan aangekondigd. "Een Pool verdient per maand 20.000 Zloty. Dat is ongeveer tweehonderd gulden. Een ton kolen kost nu zesduizend Zloty, volgende maand 18.000. De boter gaat van 120 naar 360_Zloty. Je begrijpt wel, dat er niet veel overblijft. Vanwege het geld gebrek kunnen wij de Polen niet hel pen," moet Blokzijl concluderen. "Om dat we geen transporten kunnen sturen moetje voorkomen datje niet in de aan geboden kleding omkomt. Maar dat neemt niet weg dat we geen kleding wil len hebben, of eisen stellen. Als het maar schoon is en in redelijke staat ver keert. Soms gebeurt het dat we vuile on derbroeken krijgen. Die zijn zo uitge trokken en in een zak gestopt. Dat loopt de spuigaten uit, dat kan toch niet. Zoiets kun je onze vrijwilligsters niet aandoen. Die lopen ook al met een goe de jas naar de stomerij, en betalen de kosten daarvan zelf." Ethiopië "Andere acties, zoals die voor Ethio pië, hebben hun terugslag op ons werk. Wij kunnen de mensen geen beelden tonen van de situatie in Polen. Begrijp me goed, de actie voor Ethiopië is na tuurlijk ook erg belangrijk. Maar in Po len is het nu erger dan twee jaar gele den. Dan is het jammer dat je de zaak moet afbouwen. Toch blijf ik hopen dat we nog voor de kerst een vrachtwagen met kleding kunnen zenden." Fietster (74) gewond bij aanrijding Op de Middelwijkstraat deed zich maandagmiddag een aanrijding voor, waarbij een 74-jarige fietster uit Soest gewond raakte. De vrouw moest met vermoedelijk ernstig hoofdletsel naar Zonnegloren overgebracht. Het onge luk ontstond toen de vrouw de rijbaan overstak naar het fietspad, waar op dat moment een 38-jarige bromfietser uit Soest kwam aanrijden. De vrouw zag hem over het hoofd en kwam bij de on vermijdelijke botsing ten val. Fietser (15) gewond na botsing met auto Bij een botsing op de Soesterbergse- straat is een vijftienjarige Soester ge wond geraakt. Hij wilde met zijn fiets vanaf de Dennenweg de Van Beunin- genlaan oprijden, maar keek bij het oversteken niet goed uit. Een automobilist uit Soesterberg kon de fietser niet meer ontwijken. De jon gen werd naar ziekenhuis Zonnegloren gebracht. De aard van de verwondingen zijn onbekend. Televisie en video uit woning gehaald Bij een inbraak aan de Kerkstraat zijn een televisietoestel, een videorecorder en een videoband gestolen. De inbreker boorde een gaatje in een raamkozijn aan de achterzijde van de woning. Bij de basisschool De Schakel zijn ne gen bielzen weggehaald. Die lagen op het terrein van de school aan de Klaar- waterweg. Kleding gestolen uit kleedkamer sportzaal Een vijftienjarig meisje heeft voor drie honderd gulden schade opgelopen, om dat haar spullen uit de kleedkamer van sportzaal De Bunt werden gestolen. Ze mist een katoenen broek, twee truien en twee armbanden, waaronder een zilve ren. Een ander meisje 17) verloor eveneens bij een diefstal uit dezelfde kleedkamer een trui, een jas, een horloge en een sleutelbos. Bromfietser geramd door bromfietster Ter hoogte van het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat deed zich vorige week een aanrijding voor tussen een mannelijke en een vrouwelijke brom fietsbestuurder. De dame-in-kwestie reed na het ongeval echter door zonder zich bekend te maken. Dat gebeurde ten nadele van een 21-jarige inwoner van Den Dolder, die aan de botsing een kapotte broek overhield. Aan de hand van het signalement stelde de politie een onderzoek in, tot dusver echter zonder resultaat. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding, Sophialaan 8,1075 BR Amsterdam, tel.: 020-640991. Giro: 26000, bankrekening: 70.70.70.007.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13