W G De Soester Duinen de banninghal VCet* straat 52 !42 ibbel SLAGERIJ DUWEL Nieuwe Marbella Special bij Auto Van Doorn ISfil HET WITTE De Banninghal in Soesterberg geopend PAGÏNAij i/OENSDAG 16 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 15 20 jjONDtty rELUK...N ^Wandelaar Feestelijk vlees maakt uw kerstmenu nog aantrekkelijker GEVULDE VARKENSHAAS - COR DON NOËL - GEVULDE KALKOEN BORST - GOURMET- EN FONDUE SCHOTELS - RUNDER- OF VAR KENSROLLADE (niet in een net) ROS BIEF - OSSEHAAS - KALFSOES TERS - VARKENSHAAS en diverse soorten WILD. Wij wensen u prettige feestdagen. I ^StraterMaSio.g.1 TE HUUR SOESTERBERGSESTRMT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN Clubs presenteren zich in nieuwe sporthal voor breed publiek CDJA kiest lid in CDA-bestuur Dakwerken Ad voor doe-het-zelvers Bomen" over Kerstbomen Dnaire nieuwe :eft vergroot, met een haar- )ok kunt u /eergeven. En len is het zelfs lig te kijken wat >f op een ander :onden. dan klein in ild. o ook is uitge- ihappen van o spreekt na- nzelfsprekend eft niet. voor de service :ier(tje). en dat van de 3ij zijn: door Arie Paarden hebben met mensen meer lingen gemeen dan je op het eerste ge dicht zou zeggen. Zo U het met Arie ens bent dat geen mens hetzelfde is, i moet U ook maar van hem aanne- nen dat er op deze wereld geen twee gaarden rondlopen die qua karakter elkaar lijken. Met deze constate- j is het vergelijkingsmateriaal nog ng niet uitgeput. Paarden en men- len; persoonlijkheden, harde werkers, slapjanussen. Mensen en paarden; in telligent, slim en dom. Paarden zijn gevoelig, mensen soms ook. Nooit zal Vrie de dag vergeten dat hij aanwezig was bij de begrafenis van "Opa Wil- een circusman in hart en nieren, plie met zijn paarden bij wijze van spre ken lezen en schrijven kon. Op weg naar zijn laatste rustplaats in Amster dam passeerde de rouwstoet de stallen van het circus waar zijn paardenspul een onderkomen had. Bij het passeren van de rouwauto's klonk op een af stand van misschien wel honderd me ter een hartverscheurend gehinnik, dat pas tot bedaren kwam nadat de stoet uit zicht was. Paarden en men sen, soms hebben ze iets, in een aantal gevallen veel, met elkaar gemeen. In Soest wonen en leven een aantal men- i die wat men noemt met de paar- denbacil besmet zijn. Mensen met een paardentik. Daartoe rekent Arie o.a. Villem v.d. Bosch, Fred de Zoete, Henk v.d. Grift, Cees Goes, de van Hengstums, Diet Hoek en andere ge lijkgestemden. Ze zijn zo aan het feno meen paard verknocht dat ze, de een meer dan de ander, geen dag zonder hun paard(en) kunnen, en er tijd en geld in investeren om er vriendschap mee te sluiten, mee te pronken en er iets mee te bereiken. Voor dit laatste worden ze in de gelegenheid gesteld door de stichting Nederlandse Draf en Rensport, een soort K.N.V.B. maar dan voor paarden. De een, Fred de Zoete bijvoorbeeld, klimt zelf ach ter z'n draver en probeert, als ama teurrijder, de niet geringe kosten die aan het houden van paarden verbon den zijn terug te winnen. De ander verzekert zich met hetzelfde oogmerk van de diensten van een trainer-pi- keur, die er als professional zijn brood met beleg mee tracht te verdienen. Oud-Soester Hennie Grift, begonnen in een tijd dat trainer/pikeurs van honger geen stoelgang hadden, is een van die professionals die zich met zijn dravers naar de Nederlandse Top-5 heeft geknokt. Van honger geen stoelgang, het lijkt onwaarschijnlijk. Arie die het een aantal jaren als betrekkelijk buiten staander van dichtbij heeft meege maakt weet waar hij 't over heeft Het was in de periode dat de stichting Ne derlandse Draf- en Rensport werd be stuurd door regenten, tot ver in de tachtiger jaren een beleid voerend dat van deze tak van paardesport een sterfhuis maakte met kleine eigena ren, trainers, pikeurs en ander onder horig voetvolk als slippedragende en tourage. De gevolgen daarvan waren de sport, man en paard en het publiek onwaar dig. Een dikwijls chaotische recht spraak moest opboksen tegen exces sen als sportverruwing, onregelmatige uitslagen en illegale bookmakers. De drafsport in Nederland, in tegenstel ling tot het buitenland, bijna op ster ven na dood. Eigenaren verklaarden hun hobby voor gezien, fokkers van dravers zagen er geen brood meer in, het publiek liet zich door de bij de drafsport betrokkenen niet langer bij de neus nemen. Dat het doek tenslotte niet viel is te danken aan Ladbroke, een wereldomvattende wedorganisa- tie, die in 1986 door de Nederlandse regering werd aangewezen om orde op zaken te stellen en nagenoeg alles, let terlijk en figuurlijk, weer in goede ba nen te leiden. In ruim één jaar tijd is men daarmee op de goede weg. Bin nen het bestuur van de organiserende stichting ging noodgedwongen een an dere wind waaien, prijzengelden wer den verhoogd, onregelmatige uitsla- in meer uitzondering dan regelmaat, et het openen van wedkantoren werd de mogelijkheid van het wagen van een gokje dichter bij het publiek gebracht, hetgeen een wisselwerking tot gevolg had, die dit jaar naar ver wachting goed zal zijn voor een omzet van 120 miljoen gulden. Arie was za terdag j.l. bij de opening van het 43e Lapbroke wedkantoor door zijn goede vriend Anton Geesink, naar wie zelfs een zeer verdienstelijk draver is ver noemd. Met Anton, de onkreukbare in zijn sport als promotor heeft Lad broke een gouden greep gedaan. Het verwonderde Arie dan ook niet bij de openingsplechtigheid tal van Soeste- naren te zien die na lange tijd van af wezigheid opnieuw vertrouwen aan hun favoriete sport hebben geschon ken. In het nieuwe filiaal van Ladbro ke in de Van Weedestraat (naast het kantoor van de Soester Courant) is het echtpaar Manasse gastheer en gast vrouw voor hen die hun geluk eens willen beproeven. Afgaande op de première, hapjes, snapjes, adviezen en raadgevingen, lijkt de mogelijkheid op sukses aanwezig, alhoewel het voor buitenstaanders toch even wennen zal zijn. Te uwer informatie: Paarden die door insiders als bokkems, dan wel geiten worden beoordeeld zijn wel paarden, maar allerminst harddravers. Eveneens oppassen met uw gokje wanneer de aan een draver toever trouwde pikeur een visitekaartje krijgt omgehangen waarop vermeld staat dat hij/zij er doorgaans een gewoonte van maakt een dag later met het paard 4> Een kleine greep uit ons assortiment. Voorgerechten zoals: KIP-ANANASCOCKTAIL - COCK TAIL DU MAISON - QUICHE LOR- RAINE - HUZARENSLAATJE. Voor het hoofdgerecht: En natuurlijk een ruim assortiment fijne vleeswaren, en eigen fabrikaat salades, sauzen en paté's. Om teleurstelling te voorkomen raden wij U aan tijdig uw kerstbe stelling op te geven. STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST .JL, TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Met de introduktie van het modeljaar 1988 lanceerde Seat in september het aktiemodel Marbella LE Special, waarvan een beperkte oplage van 956 stuks naar Nederland kon worden ge haald. In een advertentiecampagne werd dui delijk gemaakt dat alleen echte boffers, die snel handelden, beslag zouden kun- Op goede stand aan uitvals weg in SOEST ca. 52 m2 KAN TOORRUIMTE, medegebruik van tel.centrale, telefax en an dere kantoorapparatuur. Bij uw afwezigheid kunnen uw zaken evt. worden waargeno men door een secretaresse e.e.a. in onderling overleg. Brieven aan nummer 1820 bur. S. Crt. SoesteTtocrfzsestraat 79. Soest. 02155-16151. over de finish te gaan. Verder is het aan te raden nimmer uw geld te spen deren aan dravers die bekendheid als zijnde "nagemaakt" genieten, dan wel over slechts "drie benen" beschikken. Daarentegen niet schromen uw ver trouwen te stellen in dravers waarvan wordt gezegd dat ze "een stevig voetje kunnen gaan" en "draven als een klok." Favoriet voor Arie zijn de dravers die in hun carrière het prdicaat "trouw zo als geen mens kan zijn" hebben ver diend. "Zet Billie Jean voorop", advi seerde kenner Willem v.d. Bosch."Dat is er zo een". Henk v.d. Grift, ook een aanwezige ingewijde hield een pleidooi om Anton Geesink als tweede aankomende in te vullen. "Dan kun je volgens mij om Zorro A niet heen" vertrouwde top-amateur- pikeur Fred de Zoete Arie in een openhartige bui toe. In de verse Lad- broke-stal vulde Arie de nummers 8 - 3-10 in, cijfers waaronder Billie Jean- Anton Geesink en Zorro A een dag la ter in Hilversum zouden lopen. Een in vestering van zes gulden. Maandagmorgen het blijde nieuws daarmee een bedrag van 199,— te hebben gewonnen. "Welke bank geeft zo een rente", riep de eveneens ver heugde uitbetaler uit. "Ligt het geld dan toch op straat?", vroeg Arie zich op weg naar huis af. Natuurlijk niet. Het geluk wel? Soms. Je moet het alleen beproeven. In de Van Weedestraat weten ze er wellicht meer van. Arie Wandelaar nen leggen op deze bijzonder voordeli ge auto, die voor 12.245,— voorzien was van o.a. striping, wieldeksels, ver stelbare rugleuning en achterruitver warming. Deze eerste oplage is inmid dels uitverkocht, maar Seat importeur Pon Car heeft een kleine tweede toewij zing bij de fabriek losgekregen. Aange zien de prijzen in autoland per 1 januari met gemiddels 4% zullen stijgen, en Seat heeft beloofd de in december be stelde auto's volgend jaar nog voor de oude prijs uit te leveren, zal deze tweede toewijzing niet voldoende zijn om aan de vraag te voldoen. Daarom is er ook een tweede "Special" serie in het leven geroepen, om meer snelle beslissers tevreden te kunnen stellen: de Marbella Special. Deze auto biedt voor de even beschei den prijs van 12.595,-- o.a. een luxere bekleding, G1 striping en wieldoppen, en een ruitewisser met sproeier op de achterruit. Twee interessante Marbella's Special dus, allebei voorzien van een spontaan schone 900 cc motor en 4-versnellings- bak, voor een prijs die royaal onder de 13 mille ligt. Auto Van Doorn kan ze u nu nog allebei tonen en leveren voor de eerder ge noemde prijzen. V R hotel-café restaurant Voor uw lunches vergaderingen recepties bruiloften enz. Voor uw kerstmenu kunt u bij ons informeren en reserveren. Birkstraat 138 SOEST Tel. 033-17147 Telex 79479 r Hersenschudding en beenbreuk fietser Doordat hij niet goed oplette is een 12- jarige fietser uit Baarn in botsing geko men met een auto. Die werd bestuurd door een plaatsgenoot (84) van de jon gen. Het ongeluk gebeurde op de Stadhou derslaan ter hoogte van de Noorder- weg. De jongen moest naar ziekenhuis Maarschalksbos in zijn woonplaats worden gebracht met een beenbreuk en een hersenchudding. Kwartiertje van huis, veel spullen uit huis Een bewoonster van Rhijnouwen op het terrein van Zonnegloren heeft spijt als haren op haar hoofd van een uitstap je dat slechts een kwartiertje duurde. Toen de 23-jarige vrouw terugkeerde kwam ze tot de ontdekking dat een in breker haar woning had doorzocht. De dader nam een videorecorder mee en een zwartleren damestasje, waarin haar kentekenbewijs, giro's en een por temonnee met tweehonderd gulden za ten. Traditiegetrouw doen wij ons uiterste best i een onvergetelijke kerst te bezorgen. Ook dit jaar serveren wij op beide dagen vanaf 19.00 uur een uitgebreid kerstdiner a i 92,50 en in onze fondue-afdeling vanaf 17.00 uur een uitgebreide buffetfondue k f 52,50. Informatie sturen wij u graag toe. RESTAURANT In Soesterberg is onder grote belang stelling de nieuwe sporthal geopend. Sportwethouder drs. Günther Plomp mocht vorige week woensdag de naamsaanduiding van de Banninghal onthullen, waarna iedereen zich naar warmere vertrekken spoedde op een moment dat de muziekvereniging Odeon een instrumentaal lied inzette. In de kantine 'Time Out' sprak wethou der Plomp even later van 'een belangrij ke dag voor Soesterberg'. Met de 4-0 overwinning van het Nederlands elftal Ruit ingegooid Een onbekende dader, met een daar door ook onbekend motief, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een ruit ingegooid van een woning aan de Mid denlaan in Soestduinen. Bart Krol Het CDJA Soest/Soesterberg heeft inmiddels twee avonden achter de rug waarop alle leden aanwezig waren. Uitvoerig werden eventuele activitei ten voor het komende jaar besproken. Voor een politieke jongeren organisatie is het zinvol actief deel te nem^n aan de lokale politiek. Daarom werd besloten om bij iedere raadsvergadering twee CDJA-afgevaardigden aanwezig te la ten zijn. Bedoeling is om op deze wijze met name het CDA op kritische wijze te volgen. Deze roulerende afgevaardig den zullen naar aanleiding van iedere raadsvergadering verslag aan de overi ge CDJ A-leden uitbrengen. Standpun ten van het CDA kunnen dan bespro ken worden. Naast het bijwonen van de openbare raadsvergaderingen acht het CDJA het van belang om ook enige openbare commissie-vergaderingen te bezoeken. Op de ledenvergadering van 30 novem ber 1987 werd besloten om voorzitter Bart Krol af te vaardigen naar het CDA-bestuur. Daarnaast werd afge sproken om te gaan werken aan een po litieke avond, gepland voor 1988, waar mogelijk minister Brakx als spreker aanwezig zal zijn. Voor nadere infor matie omtrent bovengenoemde activi teiten dan wel het functioneren van het CDJA-Soest/Soesterberg kan men zich wenden tot Bart Krol, Soesterberg- sestraat 4D, tel. 25393. op Cyprus in zijn achterhoofd stelde hij vervolgens dat ook Soesterberg had ge wonnen. "Niet met veel doelpunten, maar gezien het feit dat ze na jarenlange training en inspanningen een sporthal heeft gekregen," aldus de wethouder, die Jolande Blauwendraat en de heer Lith in de bloemetjes zette. Dit tweetal had de prijsvraag van de sportstichting gewonnen met hun suggestie de sport hal De Banninghal te noemen. Plomp stond ook stil bij de zes verenigingen, die in de avonduren een presentatie van hun sport verzorgden. Zo kwam hij on der meer tot de opmerking dat de Korf bal Vereniging Oranje is teruggekeerd op het oude nest. KVO speelde vroeger de wedstrijden voor de buitencompeti tie op het terrein aan de Banningstraat waar nu de sporthal uit de grond is ver rezen. De heer L.C. van Vliet van dezelfde korfbalvereniging is namens de sport stichting nauw betrokken geweest bij de bouw van de sporthal. Hij was voorzit ter van een speciaal daarvoor in het le ven geroepen comité. Hij memoreerde een rapport, dat al in 1974 was versche nen, en waarin de behoefte en de nood zaak van een sporthal in Soesterberg staat aangegeven. Voor de Soesterberg- se zaalsporten is de hal een uitkomst. De sporters hoeven nu niet meer naar sporthal Beukendal, sportzaal De Bunt of naar nog kleinere ruimtes, zoals de zaal van het dorpshuis Soesterberg en Foto: Goos van der Wilt. de gymzaal van de Carolusschool. Bo vendien kan een aantal zaalvoetbal wedstrijden van Soester clubs in de Banninghal worden afgewerkt, waar door niet steeds hoeft te worden uitge weken naar Zeist of Bilthoven. Een ver tegenwoordiger van het aannemersbe drijf Vaassen, dat de sporthal heeft ge bouwd, wenste alle betrokkenen veel succes toe in de nieuwe hal. Het succes staat of valt volgens hem met de gast vrijheid van de beheerders en de exploi tant van de bar/kantine. Uitleg Laetitia startte 's avonds het sportpro gramma met een demonstratie turnen. Daarna volgden KVO, de omnivereni- ging AGAVS, Badso (badminton), de lawn tennisvereniging Soesterberg en de voetbalvereniging Soesterberg. Het publiek kreeg steeds tekst en uitleg over de spelregels van de verschillende tak ken van sport en informatie over de clubs. De muziekvereniging Odeon luisterde het avondvullende program ma luisterrijk op. In de middaguren hadden de leerlingen van de basisscholen in Soesterberg een sportinstuif. Op dit geslaagde initiatief kwamen bijna driehonderd scholieren af. Ze konden meedoen aan meer dan twintig spelletjes, zoals pijl- en boog schieten, ringwerpen, sjoelen, polsstok springen en fleshengelen. Het de gemeengte Soest ut netuurbaad noeng verkocht, joa ofneejn Zo vaar as utming dudelijk waas, doch ik vaan joa, moar toeng ik de kraangt vaan veurige week zaat noa te pluze, wis ik ut opeejns heul niet meer. Affing: Joa of neejn, toeng ut baad verkocht waas hek doaluk aal 'ezeid, daa 'k één miljoen okmoarun opruumpries von. Un soort hededoagse rekloamestungt in de traangd vaan f 3000.000 veur f 1000.000. De eerste keer daa 'k vaan de haangdel heurde hek toeng doaluk aalf3000.000 'eboje en daat hek ok in 't gehannes 'ezeid. Aachteraaf ben 'k moar blie daattut niet deur 'egoan is, noeng hek de cengte nog lekker in me zaak zitte en daat komp goed uut met drie Kerstdoage veur de boeg. En ik be gin verdeed te gleuve, daat de gemeengte ok nog geejn stuver het 'egrepe, loat stoan ééjn miljoentje, waangt de ge- meengteroad mot nog beslisse. Ik doch daattut aallaang 'beurd waas. De aaspiraangt-baadmeesters ben me neer Taphoorn en meneer Netjes. De eerste noam ziet ik wel zitte in ver- baangd met de plaanne veur un groot hotel, moar meneer Netjes zaal ze noam nog woar motte moake met waat die wil. Intusse ben 'k ter ok nog niet aachter wie of de veurlichtingsdaag in hotel Daar- thuze het betoald. De gemeengte Soest of meneer Netjes. Wethouder Menne wis daat ok niet, zee die, waangt die haad ze haangde netjes in 't baadwoater 'ewaasse. In ieder ge- vaal sting de uut nodiging op pepier vaan de gemeengte, ak ut goed begriept. Daat kong d'r nog wel aaf vaan daat ééjn mil joentje. Bie mekoar vin ik ut un meroa- kels verwaarde gaang vaan zoake en netjes vin 'k ut ok niet. En 't leste woord zaal d'r nog niet over 'evaalle weze, denk? Daat vaalt paas volgend joar. As 't baad daan nog ope blieft veur de Soesder naathaalze, daan motte die over de puunhope vaan de gaarderobe klimme om un duuk te ne me. Zouwezede verwaarmingsinstaal- loasie ok geliek aafbreke? Daat wordt daan bibbere in 1988. Ik vroag me eige aaf of de gemeengte bie daat ééjne miljoentje nog wel 'edaacht het an de in vesteringskoste vaan paas un poar joar 'eleje'. Toeng wier aallus om 'ebouwd op un gaasmoter, dus daat waas zuniger! Neej jonges, d'r blievve veur ming nog un zooi vroagtekes stoan en ik vin ut un duuster haangdeltje. De road vaan Soest zaal d'r in jaannuoarie 1988 over beslisse en daan mot Provin- cioaleStoate vaan eiges wel "joa"zeige. Zo, zo, en as die daan us "neej" zeit? Of de provincie Utrecht keurt het goed en de gemeengte Soest niet? Ik houwt er meej op, ik komt d'r niet meer uut. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa 'k me eige aafvroagt hoe Soest ter uutkomt. Niet zongder kleerscheure, denk? En daat hejje gauw ajje aal doa luk begint met de gaarderobe aaf te bre- ke. Hannes van de Neng Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c Tel.(02155)13014-12577 Steenhoffstraat 13 3764BH Soest efficiency Telefoon 02155-101 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Erik van Dorresteyn f/ i medewerker 't Vaarderhoogt Het is weer zover, de kerst staat voor de deur; we ma ken het extra gezellig in huis en in de meeste huizen is de kerstboom een onmisbaar ingrediënt in deze sfeer creatie. De aanschaf van een kerstboom is voor veel mensen echter geen kleinigheid valt mij elk jaar weer op; het brengt zelfs vaak de nodigen echtelijke twee spalt te weeg, hetgeen gezien de aard van het produkt nooit de bedoeling kan zijn. Over smaak valt niet te twisten en ook wat betreft de juiste afmeting kan ik weinig zinnigs zeggen, wel wil ik proberen enige dui delijkheid te verschaffen in het kerstbomenaanbod en het assortiment alternatieven. "Bomen met kluit" De in Nederland meest verkochte kerstboom is Picea abies of Fijnspar, die massaal met of zonder kluit van de hand gaan. Een boom met kluit geeft het voordeel dat de boom geplant in een pot met grond in huis veel steviger staat dan een gekapte boom in een standaard. Tevens stelt een kluit de spar in staat vocht op te ne men zodat naalduitval achterwege blijft, tot een mini mum wordt gereduceerd. Verder bestaat de mogelijk heid van hergroei bij kluitbomen; dit is weliswaar sterk afhankelijk van de weersomstandigheden bij het naar binnen en buiten halen en van de verzorging binnens huis. Grote overgangen in temperatuur en een te war me, droge standplaats zijn in deze veelal funest. "Gezaagde bomen" Gehakte of gezaagde bomen hoeven niet per definitie meer naalduitval te geven dan gekluite exemplaren mits er wordt uitgegaan van in Nederland gekweekte sparren die doorgaans kort tevoren worden gezaagd of gekapt. Bomen van over de grens daarentegen worden vaak al in oktober van de wortel gescheiden omdat de ze bomen in hoger gelegen gebieden worden ge kweekt; later in de tijd zagen geeft het risico van sneeuwoverlast waardoor moeilijker of soms zelfs he lemaal niet afgeleverd kan worden. Een gezaagde boom blijft in ieder geval veel langer fris als we een klein plakje van de onderkant van de stam afzagen om op deze wijze een "verse wond" te creëren waardoor de boom weer in staat is tot vochtoponame. Speciale Kerstbomenchrysal door het water dat we de boom toedienen werkt eveneens bevorderend op de frisheid van de spar. Servische spar De Servische spar of Picea Omorica wordt de laatste 10 jaar steeds meer als kerstspar gekweekt en verkocht en heeft dan ook flink aan populariteit gewonnen. De boom is van nature vrij smal van groei en heeft een grijsblauwe ondertint. De smalle groeiwijze weer houdt nog steeds veel mensen van aankoop maar de kleur van de naalden wordt juist alom gewaardeerd. Een bijkomend voordeel is het feit dat de Servische spar eigenlijk geen naaldverlies vertoont en in de regel gemakkelijk aangroeit in de tuin. De spar met zijn ran ke gestalte leent zich overigens veel beter voor het ge bruik in de tuin dan de hiervoor besproken fijnspar die gigantische afmetingen kan aannemen. Volgende week meer over kerstbomen, met name aandacht voor de alternatieven.

Soester Courant | 1987 | | pagina 15