Bewoners Soestduinen zien door de bedrijven het bos niet meer Camwiqw Conflict tussen sport en College mi* •f Hsper f SUPER FL0WERj zo gezien ft piekfijne herenmode Surprise van N.S. en Soester Courant MODE VAN WIJK B.V. VOOR EEN BLUE DENIM SMOKING? PARADOX xsmsmm m Vestiging cateringbedrijf is de druppel voor buurtbewoners Van Weedestraat 46 - Soest - tel. 21310 Commissievergaderingen voortaan allemaal in het gemeentehuis! Overleg over personeel en nieuwe structuur in impasse Kom voor de kerst nog even bij Uno langs!!! VOOR EEN HYPOTHEEK OP UW HUIS Jeans mode euwewe9 WÊÊm LE SALADIER STAAT VOOR U KLAAR Wij wensen u prettige feestdagen. Onze VOORVERKOOP start op 22 december 1987 'n SFEERVOLLE KERST BEGINT BIJ QL ook VOOR uw KERSTBOOM I door Gerund Rctu/ Excursie Smoking Hemd Strik compleet f 498,- ïWsss&KmSisSKi; WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 66e JAARGANG NO. 16 Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per half jaar 124 Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor vpor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 ■hm W'Wm "De industrie in Soestduinen is uit z'n truitje gegroeid. De Chemco breidt uit, de Kat Emaille komt terug, en nu komt Mart Comp. Waarom gaan die niet naar een echt industrieterrein. Zo kan het toch niet langer." Me vrouw Krol was één van de vele inwoners van Soestduinen, die vorige week heftig bezwaar maakte tegen de vestiging van het cateringsbedrijf Vorstenlanden, dat toebehoort aan Mart Comp. Het bedrijf heeft nog geen hinderwetvergunning, maar is al wel begonnen met de verbouw van het pand aan de Beaufortlaan. De bewoners vrezen nog meer stank-, geluids- en verkeersoverlast in het lan delijk gebied met een bosbestemming. Dat er mazen in het net van de wetge ving zitten blijkt wel uit het feit dat een aantal bedrijven in het verleden onge straft zijn gang kon gaan in Soestdui nen. Volgens wethouder drs. Günther Plomp is er daarom nu ook niets tegen te doen, "want de afwijking van het ge bruik wordt niet vergroot door Mart Comp." De heer Kessler vindt het maar vreemd dat een strijdig object niet kan worden verhinderd: "In de afgelopen jaren zijn herhaaldelijk klachten inge diend over oneigenlijke zaken. Daar is niets aan gedaan, in elk geval niet merk baar." Daar was de heer Veldhuyzen het mee eens: "De gemeente heeft vanaf 1947 niets gedaan. Er is nooit iets gelegali seerd. Nu bestaat er nog steeds een wild-west situatie. De gemeente dient daar goed op te letten om rechtszeker heid te scheppen voor iedereen die daar woont en werkt." Tuinen De strijd van de Soestduinse bevolking, die zich onlangs verenigde in een stich ting, is in eerste instantie gericht tegen de gemeente. Het feit dat het caterings- bedrijf Vorstenlanden nu in Soestdui nen komt, is voor hen de spreekwoor delijke druppel. Het bedrijf is gespecia liseerd in het bereiden en verpakken van kant-en-klaar (Indisch) voedsel. Ondanks de koolstoffilters met vetvan- gers, die directeur Alberts ("Dat heeft me 40.000 gulden gekost") liet plaat sen, verwachten de bewoners straks een overlast van stank. "Hoeveel tuinen zullen in de zomer niet meer te genieten zijn daardoor," vroeg mevrouw Swin- kels zich af. "Het is een utopie dat filters de stank kunnen wegnemen," zei me vrouw Bangma. Ook Alberts gaf toe dat zijn bedrijf nooit helemaal reukloos kan werken. Ook zijn de buurtbewoners bang voor geluidsoverlast. Die vrees is naar het oordeel van eigenaar Alberts onnodig. "Desnoods zet ik nog dikkere muren neer als het aantal decibels te hoog is." De angst voor nóg meer verkeer win- pelde hij af door te stellen dat alleen op maandag en vrijdagochtenden voor 10.00 uur goederen worden aan- en af gevoerd. De bewoners beweren nu al grote problemen te ondervinden van het verkeer. Plomp noemde het gedrag van de weggebruikers een mentaliteits kwestie. "Daar kun je als overheid be perkt tegen optreden, of je moet in ie dere auto een beul zetten." Bodemverontreiniging De heer Kessler haalde ook de bodem verontreiniging in Soestduinen aan. Volgens hem is het best mogelijk dat straks een deel van het perceel van Mart Comp, of misschien wel het hele ge bouw moet worden afgebroken voor de bodemsanering. Mevrouw Swinkels zei in dat verband dat het vrijwel zeker is dat Soestduinen binnen twee jaar als waterwin saneringsgebied wordt aan gewezen door minister Nijpels. De heer Veldhuyzen opperde dat de heer Al berts van Mart Comp/Vorstenlanden wellicht naar een andere locatie zou hebben gezocht als de gemeente hem had gewaarschuwd voor de problemen die de buurt daarmee heeft. Alberts, die niet inging op het aspect van de bodem verontreiniging, reageerde daarop be vestigend. "Ik had nooit zoveel weer stand verwacht. Misschien was ik wel ergens anders heen gegaan," aldus de directeur die anderhalf jaar lang naar een geschikte vestiging voor zijn bedrijf heeft gezocht. Hij verwacht over vier jaar weer te zijn vertrokken, omdat het pand dan te klein is om aan de vraag van zijn klantenkring te kunnen voldoen. Op een antwoord van een bewoners zei hij dat hij het niettemin de moeite waard vindt om voor die vier jaar hoge investeringen te doen in Soestduinen. "U moet eerst maar afwachten of er wel overlast van komt," zei hij tegen de be woners, waarop hij de bal direct kreeg Arrow Desch Pringle Cama herenmode Soesterbergsestrgat 51 Soest Laat bijtende kou en een ak'lige sneeuwjacht uw huis niet verkillen tot nijdige tweedracht houdt de boel lekker warm met de glazige charm van dubbele ramen, gemaakt voor orkaankracht. teruggekaatst: "Maar dan staat het be drijf er al." Onbegrip Bij de bewoners van Soestduinen heerst onbegrip. Onbegrip over het feit dat de gemeente jarenlang oogluikend bedrij ven heeft toegelaten in Soestduinen. Onbegrip over het feit dat de gemeente nog steeds niets wil doen aan hun pro blemen. Het lijkt erop alsof ze door de bedrijven het bos niet meer zien. "Ik heb het akelige gevoel dat wij praten over iets dat geen zin heeft. Het bedrijf komt er toch. Wij spuien ons hier om ons te ontlasten. Ik vraag me af of er iets met onze uitspraken wordt gedaan. Wat is dit voor een vertoning," zei de heer Bonsel, één van de bewoners. "Ik moet het niet in mijn hoofd halen om achter in de tuin te bouwen zonder ver gunning." Mevrouw Krol wees de be schuldigende vinger rechtstreeks naar de gemeente: "U bent de enige die deze ellende kunt voorkomen door een sim pele beslissing te nemen. Anders krijgt u ons continu* op uw dak." Vooruitlopend op de nieuwe organi satiestructuur binnen het gemeentelijk apparaat, die op 1 januari a.s. al voor een deel wordt doorgevoerd, vindt in deze en de komende weken op ver schillende plaatsen binnen de ge meente een "ambtelijke verhuizing" plaats. Ook de commissiekamers in het gebouw van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg worden voortaan gebruikt als werkvertrekken. De vergaderingen van de diverse raadscommissies etc. vinden met in gang van heden dan ook uitsluitend nog plaats in de dépendance aan de achterzijde van het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Inwoners die het voornemen hebben bij een van de aangekondigde verga deringen aanwezig te zijn en/of ge bruik te maken van het spreekrecht voor het publiek, doen er goed aan van de veranderingen nota te nemen. Men zie ook het artikel over de gewij zigde ambtelijke structuur elders in deze krant. "Dit is over alle grenzen heen." Zo reageerde Dik Stroband van het be stuur van de sportstichting op de handelwijze van het College met betrek king tot het sportpersoneel. "We krijgen nu weer een dictaat opgelegd. Men doet maar. Als dat de nieuwe structuur wordt, is het niet alleen meer onaangenaam, maar onbenul. Dan zijn er weinig mensen die in het be stuur willen zitten." Het College probeert het personeel van de sportstichting en de stichting zwem baden onder gemeentelijke verant woordelijkheid te brengen, terwijl de nieuwe structuur nog niet bekend is. Omdat het bestuur niet wenst mee te werken, heeft het College een raads voorstel gelanceerd om de statuten van de stichtingen te wijzigen. Zo zou het gemeentebestuur toch zijn zin kunnen doordrijven. De sportstichting is fel tegen de taktiek van het College, dat 'onbehoorlijk be stuur' wordt verweten. Het sportbe- stuur is desnoods bereid rechterlijke stappen te ondernemen tegen de plan nen. De visies van beide partijen liggen zo ver van elkaar dat er volgens de sportstichting sprake is van een 'impas se', maar vooral ook van een 'conflict'. 'Onzindelijke operaties Zonder overleg kan het College via een raadsvoorstel niet zomaar de statuten van de sportstichting wijzigen. Dat schrijft de sportstichting in een uiterst beroep aan het College om vooral rede lijk te blijven in plaats van door te gaan met 'onzinnige en onzindelijke opera ties'. Het 'slikken-of-stikken beleid', waarvan de sportstichting het College beticht, vindt men onaanvaardbaar. Ook vat de sportstichting het als een hoogst ernstige en bedenkelijke zaak op dat het College buiten de sport om de personeelsleden heeft benaderd met aanbiedingen. Volgens de sportbe stuurders is het personeel onder druk gezet, waardoor velen al tekenden. In een gesprek met het sportbestuur zou den enkele medewerkers hun berouw daarover al hebben geuit. Volgens wet houder drs. Günther Plomp, die het ra dicaal oneens is met zijn collega's, zou met name het personeel van de stichting zwembaden hebben gevreesd voor hun werkgelegenheid in verband met de verkoop van het Soester Natuurbad. "Maar die blijft bestaan," aldus Plomp tijdens de deelnemersvergadering van vorige week donderdag. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Dik Stroband verwoordde daarin de mening van het bestuur van de sport stichting: "De functies van het perso neel mogen in elk geval niet veranderen voordat een nieuwe structuur bekend is. Zorgvuldig overleg is noodzakelijk, en dat is er nog niet geweest. Die aan biedingen zijn niet eerlijk." Stroband, die min of meer gebombardeerd is tot 'leider' in de felle strijd met het College, vindt het onzin om nu een beslissing te nemen over het personeel, die mis schien in juni weer moet worden terug genomen. "Het personeel mag best in ambtelijke dienst, mits het onder de verantwoordelijkheid blijft van de Sportstichting. Dat moet het blijven, tenzij het zelf echt anders wil," zei Stro band. Gecombineerde werkgroep Het is volgens hem onmogelijk om het personeel kwijt te raken als straks wordt gekozen voor model B als nieuwe struc tuur. De nieuwe stichting zou dan het beheer van de accommodaties moeten voeren om het BTW-voordeel te be houden, maar het zou dan niet recht streeks kunnen beschikken over de me dewerkers. De sportstichting wil een gecombineerde werkgroep, die de nieuwe structuur gaat voorbereiden. Dat zal volgens het bestuur nog lang kunnen duren, en het betreurt dat het College daarop vooruit wil lopen door nu al beslissingen te nemen, die straks wellicht moeten worden teruggedraaid. Met uitzondering van de raadsleden Kees Verheus (CDA) en Kees Boer- koel (PvdA), die zich onthielden van stemming, is het bestuur unaniem in zijn standpunt. De bestuursleden ston den op het punt om af te treden maar besloten alsnog het overleg met het College voort te zetten. De rek is er bij de sporters nu wel uit. Het ligt volgens hen nu bij het College om uit de impasse te komen. Die stelling wordt onder schreven door de deelnemersvergade ring van de sportstichting. "Het water gaat ons thans over de lippen. Maar niet alleen de sport, ook u dreigt 'nat te gaan' en zware schade op te lopen," kenschetst het bestuur de ernst van de situatie. Soesterbergsestraat 8, Soest Tel. 02155-15050 b.g.g. 17000 De Soester Courant heeft voor de twee tieners op deze foto - die nietsvermoe dend voor de camera poseerden - een avontuurlijke kerstsurprise. In samen werking met de Nederlandse Spoorwe gen biedt de krant hun een gratis Tie- nertoer aan. Daarmee kunnen ze tij dens de kerstvakantie vier dagen op avontuur met de trein door heel Neder land. De jongedames kunnen hun kaar ten afhalen bij de redaktie van de krant, Van Weedestraat 227. Soester Courant-fotograaf Goos van der Wilt bezocht maandag j.1. enkele plaatsen in Soest waar hij mocht ver wachten tieners aan te treffen, zoals de scholen. De afgedrukte foto werd wille keurig gekozen uit een flink aantal. Wie niet het geluk had in de krant te ko- Foto: Goos van der Wilt. men maar in de kerstvakantie ook graag op avontuur wil, kan van 18 december tot en met 3 januari natuurlijk altijd nog zelf een Tienertoerkaart kopen. Dat kan bij elk NS-station, mits men niet ouder is dan 18 jaar. Met de Tienertoer reist men voor een bedrag van .40 gul den vier dagen lang (binnen een perio de van tien dagen) onbeperkt met de trein. Omgerekend is dat dus een tientje per dag. Voor tien gulden extra is bovendien de Tienertoer Plus te koop, waarmee on beperkt kan worden gereisd met metro, tram en bus. De Soester Courant wenst de tienertoer-reizigers alvast een ple zierige kerstvakantie! var^ TRA I T E U R»C A TERING Voor de kerstdagen zult u al gereserveerd hebben. Maar heeft u al gedacht aan de jaarswisseling of uw nieuwjaarsreceptie? Openingstijden dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F. C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 Doch thans vindt U al diverse aanbiedingen. Voor onze bekende merkkleding betaalt U nu dus verrassend weinig geld. Signaleer dit persoonlijk. Tot ziens bij MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Zie pagina 24 j VAN WEEDESTRAAT17 SOEST Er gaat geen excursie voorbij zonder dal en van de busreizigers gevraagd heeft of 'de mensen hiernu arm zijn of niet. Een vraag waar de reisleidster die bij ons lo geerde, zelf ook niet goed raad mee weet. Gemeten naar onze maatstaven zijn de inwoners van Kreta arm, in ieder geval niet rijk, maar als je kijkt naar de overige Grieken valt de vergelijking heel anders uit. Een andere vraag die steevast wordt gesteld gaat over de veronderstelde lui heid van iedereen die in zuidelijke stre ken woont en over de inwoners van Kre ta in het bijzonder. Mot. je dit beamen als jouw griekse vrienden en kennissen in de toeristen-industrie gedurende ze ven maanden, zeven dagen per week, tien tot twaalf uur werken Anderen be ginnen 's morgens zo vroeg dat toeristen ze niet zien vóórdat ze na gedane arbeid onderuit op een terrasje van de zon zitten te genieten. Behalve de culturele bakermat van Eu ropa is het eiland ook bijzonder mooi. Na drieëntwintig keer een groep vakan tiegangers lopend en struikelend door een schitterende kloof gegidst te hebben geniet ze er nog net zo intens van als de eerste maal '"s Morgens stappen ze fris en monter, zo onder de douche van daan, de bus in. Als je dan ziet hoe ze na een hoogteverschil van 1100 meter zes uur later terugkomen.Tegen het einde van de busrit vraag ik ze meestal hun schoenen maar weer aan te trekken... Ze lacht en maakt een vies gebaar alsof ze de zware lucht hier helemaal ruikt.- Mijn nichtje heeft haar hart aan Grie kenland en aan de Grieken verloren. Ze kent de gewoonten, in haar tweede va derland en is er volstrekt niet van onder steboven als er een enorme ruzie ont staat. Ze blaast haar partijtje mee en weet dat de lucht daarna weer net zo zui ver is als voorheen. Een Duitse generaal die tijdens de oorlog 'op dienstreisop Kreta gelegerd was, bezocht veertig jaar later zijn oude 'koninkrijk' waar hij overigens weinig voet aan de grond ge kregen had. Een oude Kretenzer meen de hem te herkennen. Voor alle zeker heid vroeg hij of de Duitser tijdens de oorlog op Kreta was geweest. Toen de generaal dat bevestigde stond de oude man moeilijk op en sloeg hem doodge moedereerd aan gort. Na een paar mi nuten ging hij hijgend zitten en nodigde de generaal uit voor een glaasje ouze. "Zo", zei de oude, "dat moest er even uit. Snelkraïd^in kledingzaak Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een kledingzaak aan de Beukenlaan. Met een trottoirtegel werd een etalageruit ingegooid, waarna een flinke hoeveelheid kleding werd wegge haald, met name ski-kleding. De buit had een waarde van ruim 3000 gulden. Kerstaanbieding geldig tot 24 december. STEENHOFFSTRAAT 16 SOEST PARKEREN IN HET CENTRUM VAN AMERSFOORT Volg de borden KOESTRAAT EN BEESTENMARKT Tarief: f. 0,50 per 20 minuten Open ma. t.m. za. van 8.00-18.30 uur Op koopavonden en voor Kerstmis ma. 21/12 t.m. wo. 23/12 tot 22.00 uur

Soester Courant | 1987 | | pagina 1