Nu ook IATA-agent Reisbureau Gerth slaat vleugels nog verder uit ISfmjGËRTM PAGINA 20 WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT WC Het is nog geen tien jaar geleden, dat Reisbureau Gerth zich aan de Laanstraat in Soest moest behelpen met een tot kantoor omgebouwd woonhuis. Wie nu één van de twee gezellige panden van het bureau betreedt, ademt een sfeer van ruimte en professionalisme. De modernste apparatuur, al of niet met beeldscherm, bepaalt voor een goed deel het interieur, dat net als buiten overal in een strak blauw en wit is gehouden. Rekken vol reisgidsen brengen, samen met verleidelijk uitgevoerde affiches en posters, waarop het altijd mooi weer is, warme kleur in het geheel. De vriendelij ke bediening zorgt voor een ferme portie service. En het maakt niet uit of je met je gezin een week naar de Ardennen wilt of morgen of overmogen op zakenreis moet naar Mombassa of Santo Domingo, bij Gerth is alles voorhanden om een breed publiek van A tot Z van dienst te kunnen zijn. Zeker sinds kort ook de IA- TA-erkenning is verleend. Daar kwam nog bij dat het pand in de Van Weedestraat, door het vertrek van "De stadhouder", eens zo groot kon worden. Dat alles bijelkaar was voldoende aan leiding voor een aantal feestelijke gebeurtenissen, die vlak voor Kerst worden georganiseerd. Elders in onze krant wordt u uitgenodigd om een kijkje te gaan ne men bij de nieuwe Gerth aan de Van Weedestraat. Tanzania Los Angeles Turkije Cyprus Reisbureau Gerth in zijn nieuwste vorm aan de Van Weedestraat /hoek Stadhouderslaan. Drukke business We mogen gerust vaststellen dat Frits Gerth, tegenover ons zittend, er moe uitziet. Als we een opmerking in die richting maken, beaamt hij het met: "Wat wil je, we zijn hier zeg maar dag en nacht bezig om de boel op tijd voor el kaar te krijgen. Zo'n verbouwing lijkt op papier altijd een fluitje van een cent, maar als je bezig bent, past dit net niet oF die ene aansluiting zit op de verkeerde plek of er komt iets te laat waardoor er een groot pak in de weg blijft staan en je weet niet van ophouden, gek is dat ei genlijk..." Maar door al zijn vermoeidheid heen is ook duidelijk te zien dat reizenkenner Gerth een tevreden mens is. Ruim 8 jaar geleden verhuisde hij met zijn toen nog niet zo bekende bureau van de Laan straat, waar hij ook woonde, naar de Van Weedestraat. Gerth: "Dat was best een gewaagde onderneming. Het was nieuwbouw en je moest pittig investe ren. Het is niet alleen die huur, je moet het nog een beetje plezierig en werk baar inrichten ook. Per slot komen de mensen hier een gezelligheidsproduct halen, betalen daar vaak toch een flink bedrag voor en dan kun je ze moeilijk op een houten bankje te woord staan en dat verschijnsel doet zich nu wéér voor. Meer dan het dubbele aan vierkante meters erbij, maar die moeten ook nog netjes worden ingevuld. Ik durf het wel aan hoor, het loopt naar wens allemaal." De heer Gerth bedoelt daar niet alleen de verbouwing mee, maar ook het za ken doen dat tijdens de bedrijven door gewoon verder gaat. Het winterseizoen is in volle gang en de zomerreisgidsen komen alweer met pakken binnen. Gerth: "We hebben van de nood een deugd gemaakt door iedereen die we anders dat pakket zomerreisgidsen thuis stuurden en uit te nodigen om naar de nieuwe zaak te komen kijken. Dan staat hun pakketje reisprogramma's, in clusief de nieuwe Gerth-agenda voor ze klaar, op naam en wel. De mensen ko men nu al, terwijl we ze hebben uitgeno digd voor de 18e, kan je nagaan hoe graag ze op reis willen!" Ook het kantoor in Hartje-Zuid draait volop mee. Het is een grote verdienste om op de drukke reismarkt, waar een in verhouding groot aantal reisbureaus naar de gunsten van de clie"nt ding, in zo'n korte spanne tijds een bekendheid op te bouwen, die tot ver buiten de grenzen van Soest reikt. Reisbureau Gerth geeft het geheim van het succes graag prijs. Vertrouwen Barbara en Frits Gerth zijn ervan over tuigd dat het welslagen van hun onder neming voor een groot deel gebaseerd is op het gevoel voor service. Dat lijkt ook logisch, want voor velen, zeg maar de meesten, is het uitzoeken en boeken van een vakantie één van de grootste ge beurtenissen van ieder jaar. Dat grote moment komt steeds terug en wie daar goed op inspeelt bouwt aan een zelfver diende kring van vaste klanten. Barbara Gerth daarover: "Natuurlijk is deskundigheid een on- misbaare faktor, want je kunt nog zo vriendelijk en behulpzaam zijn, als je niet weet waar je over praat, ben je nog nergens. Maar gelukkig z'ijn er in de he dendaagse, moderne samenleving zo ontzettend veel fijne hulpmiddelen die je kunt gebruiken, dat het toch wel héél gek moet lopen wil je met je mond vol tanden komen te staan. De clie"nt merkt het trouwens onmiddelllijk als je niet "bij" genoeg bent. Maar toch: ie dereen die bij ons komt werken moet in de eerste plaats bereid zijn zich volledig in dienst van de klant te stellen. Cursus sen, studiereizen en de elektronische hulpmiddelendoen heel snel de rest. We hebben goede ervaringen met die aan pak." IATA-erkenning Reisbureau Gerth is sinds kort ook IA- TA boekingskantoor. Dat betekent zo veel als in staat zijn om met name de za kenrelatie van dienst te kunnen zijn met efficie"nte boekingen op alle diensten van welke luchtvaart- maatschappij dan ook in de wereld. Dat gebeurt door rechtstreekse zogeheten "Corda"- kon takten met Schiphol, waar 'per om gaande' kan worden uitgezocht hoe ie mand het snelst en voordeligst per lijn dienst kan reizen naar bijvoorbeeld To kio of Nairobi. Niet alleen het boeken gebeurt via het Corda-systeem, ook wordt er uitgebreide informatie ver schaft over eventueel benodigde visa en vaccinatievoorschriften, de aktuele aankomst- en vertrektijden zijn voor handen en er is een zee aan inlichtingen over de manier waarop de bagage wordt geregeld, de procedures bij speciaal vervoer (bijvoorbeeld voor invaliden), afwijkende maaltijden enz. Vooral voor zakenmensen in en om Soest, die vaak op korte termijn geholpen moeten wor den is Gerth met die uitbreidingen een belangrijk adres geworden. Naast die IATA-feciliteiten is Gerth als sinds enkele jaren KLM-boekingskan- toor en ook dat wordt je niet zomaar. De heer Gerth: "Daar ben ik best trots op, dat betekent dat je een goed adres bent in de reiswereld; de KLM doet dat niet zomaar". Hulpmiddelen Het reisbureau van vandaag is uitgerust met tal van elektronische communica tiemiddelen. Gerth is bijvoorbeeld geabonneerd op "Toeristiek". Een sys teem op kaarten die dagelijks worden "ververst", waarvan, via een scherm, a la minute kan worden afgelezen hoe het er met de bestemmiingen voor staat, en welke touroperator de goedkoopste is. Toeristiek stelt u, samen met Gerth, in staat de voordeligste aanbiedingen uit het aanbod van dat moment te pikken! Er is ook uitgebreide informatie over de bestemming zelf, wat er in het hotel te doen is, wat de plaats te bieden heeft, de omgeving, de verbindingen, het open baar vervoer enz. U wordt compleet geïnformeerd waar u bij zit, aan de ge zellige reisbalies, die er helemaal op zijn ingericht. Van veel bestemmingen be- A-reizen" is één van de organisaties die foto-safari's naar Tanzania verzor gen. U bent bij hen in zeer deskundige handen en u kunt ervan verzekerd zijn, dat zij alles in het werk zullen stellen u een onvergetelijke vakantie te bezor gen, waarover u nog lang zult napraten. staan video's. Die kunt u bij Gerth be kijken of nog rustiger thuis. Dan krijgt u helemaal een perfecte indruk van uw reisdoel. In het souterrain heeft Gerth een ruime filmzaal ingericht, waar le zingen kunnen worden verzorgd, uiter aard films en dia's kunnen worden ver toond en waar als het moet vergaderd kan worden. ANVR-reisbureau Gerth is lid van de ANVR en de Stich ting Garantiefonds dat betekent auto matisch dat uw geboekte reizen worden gegarandeerd. Daar staat een fonds achter, dat financiële zekerheid biedt als er ergens iets mis mocht gaan. En waar het de te vergaren kennis over niet minder belangrijke zaken als reisverze kering, internationale verbinden met allerlei soorten van vervoer, landenken- nis en commercieel inzicht betreft, wor den er regelmatig cursussen gevolgd en studiereizen ondernomen waardoor de voorlichting zo objectief mogelijk kan geschieden. De specialismen binnen de organisatie van Reisbureau Gerth zijn zorgvuldig over de medewerkers en medewerksters verdeeld, zodat er een bijzonder brede basiskennis aanwezig is. Wat de een uit ervaring niet heeft meegemaakt, weet de ander. Gerth waakt over die kennis in eigen huis: "Het is een kostbare zaak om die op peil te houden, niet alle studiereizen worden vergoed door de touroperators, we moeten nogal eens wat uit eigen zak betalen, maar het kan niet anders. In de reiswereld moet je eigenlijk zoveel mo gelijk zelf weten, zelf onderzoeken en als je uit eigen ervaring kunt spreken, als je er zelf bent geweest, heeft de cliënt daar meer aan dan aan welke prachtig uitge voerde brochure en glad geschreven fol dertekst dan ook. In dit vak ben je nooit uitgestudeerd. De wereld verandert per dag en het is een kunst om bij te blijven. De klant denkt vaak dat we overal zijn geweest en dat is jammer genoeg nou ook weer niet waar. Maar, zoals gezegd, we hebben perfecte hulpmiddelen en we doen ons uiterste best om tot in de details informatie te verstrekken." Enthousiasme kan de familie Gerth niet worden ontzegd. Ze gaan de toekomst optimistisch gestemd tegemoet en als u aan den lijve wilt ondervinden hoe het allemaal werkt in de Van Weedestraat of in Hartje-Zuid, stap dan naar binnen en laat u uitgebreid voorlichten over één van die ontelbaar vele reizen naar de zon of naar de sneeuw. Een zaak van zo comfortabel mogelijk heen-en-terug met daar tussenin genieten en nog eens genieten. Een vriendelijk produkt dat gezellig verkoopt, lijkt ons. Voor diegenen onder u die eens iets anders willen, volgt hier ons advies: Boek een safari! Eén van de landen, die zich hier uitstekend voor lenen is Tanzania in Afrika. Per DA 10 van de KLM landen we na ca. 9 uur op het vliegveld van Arusha aan de voet van de Kilimanjaro. Vlak voor de landing hebben we deze hoog ste berg van Afrika met zijn eeuwige sneeuw heel mooi in de opkomende zon kunnen zien. Na een dagje rust in een prima hotel be gint de volgende dag de echte (foto-) safari. In busjes, waarvan het dak boven kan worden opengeklapt, wordt o.l.v. een ervaren gids/chauffeur een bezoek aan het dichtbij gelegen park gebracht: het Tarangire National Park. Je valt daar van de ene verbazing in de andere. Het is net een film, waarin de diverse diersoorten aan je voorbij trekken. Overnachting geschiedt hier in een zo geheten "tented camp" d.w.z. een tent met goede bedden en douchegelegen heid bij de tent, dus zeg maar: luxe kam peren. Vanaf dit hooggelegen kamp heb je een fantastisch uitzicht over het landschap, waarbij, als je de kijker bij je hebt, je o.a. kuddes olifanten ziet, die op weg zijn naar de rivier om hun dorst te lessen. Op de tocht, die we aan het eind van de middag maken, zijn we zo gelukkig vele diersoorten van vlakbij te kunnen foto graferen en te filmen. Tanzania is werkelijk een aaneenschakeling van na tionale parken. In de loop van de week bezoeken we achtereenvolgens het La- ke Manyara, de Serengeti en de Ngo- rongoro. De laatste is een enorme kra ter op vrij grote hoogte gelegen, waar je leeuwen, zebra's, buffels, neushoorns al of niet in grote kudden kunt tegenkom- ten. In de Serengeti hebben we het geluk op een grote kudde olifanten te stuiten; een fantastische aanblik zo van dichtbij deze machtige dieren te aanschouwen. Ook trefffen we hier een luipaard aan liggend in een boom, uit te rusten van de jacht. Een groot aantal giraffen komt voor onze lens. Onze gids weet zelfs een cheetah op te sporen, voor ons Euro peanen onbegonnen werk, maar deze mensen lijken er speciale ogen voor te hebben. Tijdens de safari wordt bijna elke dag in een andere zogeheten "lodge" over nacht; dat zijn uitstekende onderko mens zonder al te veel luxe. Gedurende de reis komen we ook in kleine neder zettingen, waar de lokale bevolking hun waar aan de man probeert te brengen, waaronder veel houtsnijwerk. Zeer kleurrijk om te zien zijn de mensen van de Masaï-stam, een nomadenvolk dat zich ophoudt in het gebied in het westen van Tanzania en het grensgebied met Kenia. Barbara en Frits Gerth, directie en dagelijkse leiding van het bureau aan de Van Weedestraat. Zo'n 120 reisbureaumedewerkers be zochten begin november Los Angeles en omgeving tijdens de inmiddels tra ditioneel geworden studiereis van de Stichting Visit USA. IR wordt met dertig vakgenoten inge deeld op de vlucht van Trans World Airlines, via New York. De overstaptijd op het vliegveld "J.F. Kennedy" wordt nuttig besteed aan een tour met de shuttle-bus, die alle stationsgebouwen van de verschillende luchtvaartmaat schappijen met elkaar verbindt. Eenmaal in Californië nemen we onze intrek in het Best Western Hotel te Ana- heim in Orange County, voormalig wijngebied van de Duitse kolonisten. Nu is het de verblijfplaats van talloze bezoekers aan het wereldberoemde Disneyland en een ideaal uitgangspunt voor het maken van uitstapjes naar de vele attracties in het gebied ten zuiden van Los Angeles. Ook op ons programma ontbreekt een bezoek aan het door Disney in 195 5 op- gezettte paradijs voor kinderen en vol wassenen niet, maar met behulp van 20.000 personeelsleden wordt gepro beerd de grenzen tussen werkelijkheid en fantasie te vervangen. Wellicht te recht genoemd: "Happiest Place On Earth". Een comfortabele treinreis van nog geen twee uur met de AMTRAK brengt ons in één van de mooiste dierentuinen ter wereld: San Diego Zoo. De Groot ste attractie in dit park vormen de twee reuzepanda's uit China, die zich alle be langstelling slapend laten welgevallen. Volgend hoogtepunt in San Diego wordt het bezoek aan Sea World, waar orca's (killer whales!) voor een ware sensatie zorgen door hun trainers me tershoog te lanceren tijdens een specta culaire demonstratie van perfecte sa menwerking van mens en dier. Tijdens een rondrit door de Universal Studios in Universal City beleven we de wildste avonturen. We belanden in een ruimtegevecht, worden aangevallen door "Jaws" en "King Kong", dreigen in een afgrond te storten en draaien tot slot met trein en al een paar maal om onze as. En wat dacht u van een live show van Miami Vice? Na zoveel opwinding is een modderbad in het prachtig gelegen kuurbad Hot Ivy Springs een weldadige ontspanning. In Long Beach bezoeken we tot slot de Queen Mary, de eens zo trotse oceaan stomer, die gedurende de tweede we reldoorlog dienst deed als razendsnel troepentransportschip voor de geal lieerden en die nu als luxe hotel voor al tijd een rustplaats aan de kade heeft ge vonden. Een reis vol hoogtepunten in één van de meest attractieve staten van Amerika met een fantastisch klimaat (25 °C in november!) en inwoners met een zeer ontspannen levensstijl. America: catch the spirit!! Op 27 oktober vertrok ik vanuit Am sterdam naar Izmir aan de Turkse zuid-west kust, het begin van een schit terende rondreis door een schitterend land. Vanuit Izmir - de twee na groot ste stad van Turkije met huisjes in al lerlei kleuren variërend van heel don ker naar zachtrose en blauw, een heel leuk gezicht - ging de tocht naar Kusa- dasi een haven en tevens toeristen plaats met gezellige kleine straatjes en winkeltjes. Vanuit Kusadasi vervolgden wij onze weg richting binnenland om te stoppen bij Efeze, de opgraving van een mooie oude stad, waar je je ogen uitkijkt; er staat een in perfekte staat verkerende amfietheater, dat tijdens bepaalde eve nementen nog steeds wordt gebruikt. Er is zelfs nog niet zo lang geleden een jazzconcert gegeven. Verder staat er een ontzettend fraaie bibliotheek en de overblijfselen van een groot badhuis. Je kijkt hier echt je ogen uit en een aantal Griekse opgravingen verbleekt bij dit alles. Na Efeze vervolgden wij de tocht rich ting Pammukale met zijn kalkterrassen en de overblijfselen van een amfiethea ter met een aantal in zeer goede staat verkerende beelden. Verder in het bin nenland ligt de stad Konya, ook hier werd gestopt. Wij bezochten de mos kee, de Karatay Koranschool en het Mevlana Museum gevestigd in een moskee met een verzameling bijbels va- rieïrend van heel groot naar zeer klein. Tevens brachten wij een bezoek aan de ondergrondse stad Kaymakli, waar je tot zes etages onder de grond kunt ko men. Deze stad werd door de eerste christenen gegraven als toevluchtsoord. Het is onbegrijpelijk dat mensen in zul ke kleine ruimtes hebben kunnen leven. Het in grootte derde eiland in de Mid dellandse Zee is door zijn zuidelijke ligging, gecombineerd met vele be zienswaardigheden, zijn gastvrije be volking, een fantastische vakantiebe stemming. Cyprus is helaas verdeeld in een Grieks en een Turks deel. Het Griekse deel aan de zuidkant van het eiland mag zich pas de laatste jaren in een toeristische belangstelling verheu gen. Tot de Turkse inval bestond er veel toe risme, doch hoofdzakelijk in het noor den en oosten van het eiland met in de toenmalige hoofdstad Famagusta een keur van mooie hotels. Na deze macht sovername werd de bevolking verdre ven met achterlating van al hun bezit tingen, waarna men de Jpouw van hotels, restaurants en appartementen aan de zuidkant van het eiland is gaan aanpak ken. Het eiland leent zich uitstekend voor een rondreis per auto of touringcar. Men heeft dan de gelegenheid om b.v. in een week tijd het hele eiland (uiter aard alleen het Griekse deel) rond te trekken. Op die manier reizend kan het voorkomen, zoals het ons overkwam in april van dit jaar, dat je op een dag lek ker aan het strand in de zon ligt, terwijl je de volgende dag een pak sneeuw aan treft in de bergen, waarbij ook de ski-lif ten niet ontbreken. Dit kan allemaal op Cyprus. Maar ook diegenen, die liever op één plaats blij ven, komen ruimschoots aan hun trek ken. Vele plaatsen aan de zuidkunst zo als Paphos, Limassol, Larnaca en Aya Napa beschikken over uitstekende ho tels en appartementen, die veelal aan of vlakbij de mooie, schone zee gelegen zijn, waar uiteraard de watersporters aan hun trekken komen. Niet alleen de hotels bieden u uitste kende maaltijden, ook vindt u er de ty pisch Griekse tavernes, waar u zich voor weinig geld tegoed kurït doen aan de uitgebreide Griekse keuken. Voor veel mensen een plezierige bij komstigheid is het feit, dat b er met met uw engels uitstekend terecht kunt. En gelse invloeden uiten zich ook in het verkeer; er wordt n.1. links gereden. Wat ook zeker de moeite waard is, is de tocht door Cappadocië, die wij maak ten. Een heel apart landschap met op de Anatolische hoogvlakte een bijzonder ogend landschap van tufsteenforma- Doordat het toerisme aan de zuidkant van het eiland pas de laatste jaren is ont wikkeld, treft men er geen bouwvallen aan, die als hotel of appartement wor den gebruikt. Diegenen die al eens ken nis hebben gemaakt met de Grieken, zullen ook hier ervaren dat gastvrijheid en blijheid hoog in hun vaandel staan. Door zijn zuidelijke ligging trekt Cy prus ook in de winter hoe langer hoe meer toeristen aan. Weliswaar is het kli maat niet te vergelijken met b.v. de Ca- narische eilanden, maar u kunt er toch wel heel snel van de zon genieten. Al met al is Cyprus een bestemming die voor velen een openbaring zal blijken te zijn. ties. Tufsteen is een zachte steensoort, die door wind en regen is afgesleten tot de meest vreemde punten waarin men vroeger woningen, kerken en kapellen heeft uitgehouwen. In Cappadocië bevindt zich ook de Val lei van Zelve, een vallei bestaand uit ro de tufsteen met ook daarin oude holwo- ningen, die vroeger werden bewoond door monniken. Vanuit Cappadocië werd via Konya de terugreis aanvaard richting Antalya, één van de badplaatsen aan de zuidkust van Turkije. Daar gingen wij naar het Amfietheater van Side en de badplaats Marmaris. Een leuk badplaats met een gezellig centrum en een ruime boule vard. Turkije is een magnifiek land met vele mogelijkheden, met een ontzettend vriendelijke bevolking. Ideaal om rond te reizen en daarna nog een paar dagen te luieren op één van de stranden van de badplaatsen. Het land is spotgoedkoop, de hotels zijn prima en de Turkse keu ken is voortreffelijk.

Soester Courant | 1987 | | pagina 20