Je hebt vakanties... en je hebt evenementsreizen. En Reisburo Gerth weet waarom. WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 21 Albanië Jongeren-kaiktocht langs Griekse eilanden Kenia Sardinië Egypte Langs het pad van de Nijl Bij Reisburo Gerth weten ze waarom vliegvakanties voor 't zelfde geld evenementsreizen kunnen worden. Zij wijzen u op alle extra's waaruit u uw eigen supervakantie samenstelt. Zoals de lekkerste luie zon-zee-zwem bestem mingen. Waaronder dit jaar heel veel nieuwe. Zij wijzen u op interessante excursies en bezienswaar digheden. Of op de vele extra sportieve mogelijkheden. Zoals surfen, tennissen, golfen etc. De mensen van Evenements Reizen op de bestem ming kennen die plaats op hun duimpje. De beste discotheek, de apartste restaurants, de leukste winkeltjes. Want laten we wel wezen. Juist uw vakantie is het toch dubbel en dwars waard om er een evenementsreis van te maken? Bij Reisburo Gerth denken ze er net zo over. Tenminste als u daar even naar de Evenements Reizen gids vraagt. Doen hoor..., want voor u 't weet heeft u weer zo'n gewone vakantie te pakken. Voor 't zelfde geld worden vakanties evenementsreizen. t bureau aan de lumedewerkers be- imber Los Angeles is de inmiddels tra- studiereis van de V. g vakgenoten inge- t van Trans World ark. De overstaptijd F. Kennedy" wordt een tour met de stationsgebouwen ie luchtvaartmaat- tar verbindt, nië nemen we onze ■stern Hotel teAna- -ounty, voormalig Duitse kolonisten, ifplaats van talloze t wereldberoemde deaal uitgangspunt i uitstapjes naar de gebied ten zuiden nma ontbreekt een Disney in 1955 op- )r kinderen en vol- r met behulp van :den wordt gepro- ssen werkelijkheid ngen. Wellicht te- 'appiest Place On treinreis van nog AMTRAK brengt •oiste dierentuinen 0 Zoo. De Groot- rk vormen de twee ia, die zich alle be- laten welgevallen, 't in San Diego 1 Sea World, waar voor een ware hun trainers me- ijdens een specta- van perfecte sa- is en dier. ioor de Universal -ity beleven we de 'e belanden in een den aangevallen g Kong", dreigen ten en draaien tot :en paar maal om it u van een live- e ontspanning. In in we tot slot de zo trotse oceaan- Ie de tweede we id als razendsnel voor de geal- uxe hotel voor al- de kade heeft ge- De hypermoderne inrichting van Reisbureau Gerth aan de Van V/eedestraat. Het aantal vierkante meters verdubbelde en in het souterrain bevindt zich een ruime filmzaal. Eind mei vertrokken wij met een groep reisagenten richting Albanië. Iedereen was nieuwsgierig aangezien dit een bestemming is waar tot op he den nog erg weinig van bekend is. Al banië heeft een aantal jaren geleden zijn grenzen geopend en laat op zeer beperkte schaal toeristen toe. Wij kwamen via de Joegoslavische grens Albanië binnen, wat op zich al een zeer aparte ervaring was. Via een stukje niemandsland loopt men met de koffers in de hand de Albanese grens over. Achter je de Joegoslavische doua niers, met het geweer in de aanslag en voor je de Albaanse douaniers op pre cies dezelfde manier. Na een zeer grondige check van de ba gage mag men dan Albanië binnen. Dat gaat via een gigantisch schuifdek, dat onder stroom staat. Men geeft bericht dat er iemand in aantocht is en vervol gens wordt voor een aantal tellen de stroom uitgeschakeld; niet zo'n erg ple zierig idee, moet ik zeggen. Albanië zelf is een schitterend land, met een afwisselend landschap van bergen, landerijen en terrassen waar men drui ven teelt en er zijn zelfs rijstvelden. Het land is er trots op dat het zichzelf kan bedruipen en er vrijwel niets geïmpor teerd wordt. Het eerste dat opvalt als men de steden binnen komt rijden is, dat men er bijna geen auto tegenkomt. Wat er al aan au to's rijdt, is eigendom van de staat. Alle staatsbedrijven en instanties hebben auto's, die door de personeelsleden ge bruikt kunnen worden, uiteraard alleen als dit nodig is voor de werkzaamheden en dus niet voor privé-gebruik. De be volking doet alles te voet of maakt ge bruik van oude bussen. De hoofdstad Tirana is een prachtige stad, gelegen aan de voet van een heuvel waar men een groots park heeft aangelegd met op het hoogste punt het "vrijheidsbeeld" van Albanië: Moeder Albanië, een gi gantisch beeld van witte steen, omringd door graven van staatslieden met als be langrijkste het graf van Enver Hocek, de voormalige president van Albanië. Deze man wordt in heel Albanië ver eerd en hoewel hij al een aantal jaren geleden is gestorven wordt zijn verjaar dag nog ieder jaar gevierd. Waar men ook kijkt in de bergen, op het land, op gebouwen, overal ziet men leuzen te zij ner ere. Albanië is nog niet geheel ingesteld op toerisme; de hotels zijn eenvoudig, maar schoon. Het is er spotgoedkoop. Albaniërs zijn zeer trots op hun land en men kan het niet waarderen wanneer er enig commentaar van onze kant komt op het dagelijks leven of het politieke systeem. Al met al een enorm interessant land om te kijken, hoewel ik eerlijk moet be kennen dat iedereen, toen er weer voet op Joegoslavische bodem werd gezet, een "zuchtje" van verlichting slaakte. Voor ons Nederlanders, die in een landje leven waar eigenlijk alles mag, is het vreemd om in een land rond te lo pen waar men moet opletten hoe men zich kleedt, wat men zegt en waar je op straat vooral niet hardop moet gaan la chen omdat dat als beledigend wordt opgevat. De Griekse eilanden, heerlijke zonni ge bestemmingen. En als je deze eilan den dan per "kaik" kunt aandoen is dat natuurlijk helemaal te gek. Een "kaik" is een zeil- en motorschip, dat is ingericht voor max. 20 personen. Verwacht op dit schip geen luxe en ze ker geen grote ruime hutten. Het is daarom aan te raden vooral niet te veel bagage mee te nemen. Het is wél een ontzettend gezéllig schip met een kleine kajuit, een keuken en natuurlijk een klein zonnedak! In de ka juit bevinden zich een muziekinstalla tie, een gezellig zitje en een koelkast voor de broodnodige koele drankjes. Heb je zelf leuke bandjes of speel je een muziekinstrument, neem die dan gerust mee. De bemanning is Grieks en zorgt voor alle inkopen. Het is echter niet zo dat zij ook koken. Het is de bedoeling dat je zelf je kookkunsten vertoont. Vóór de "kaiktocht" is het trouwens mogelijk om je vakantie te verlengen op Myko- nos. Vanaf dit eiland gaat de reis van start. Mykonos is een klein maar zéér levendig eiland. Discotheken, Griekse restaurants en leuke kleine winkeltjes vind je in over vloed in Mykonos stad. Je zult trouwens op Mykonos vrij veel toeristen tegenko men en dit is mede te danken aan de schitterende zandbaaien, waar je heer lijk kunt zwemmen en zonnen. Tijdens de kaiktocht doe je verschillen de eilanden aan, waaronder Tinos en Andros. Die zijn veel minder toeristisch en je leert er het échte Griekse leven kennen. Je reisleider die de hele reis meegaat, begeleidt je ook tijdens de excursies die je eventueel kunt maken op de verschil lende eilanden. Een reis die ik iedereen, die zin heeft in een avontuurlijke, gezellige, maar vooral afwisselende vakantie, kan aan raden. En dan is het zover, iedereen zit in de riemen en de KL 591 vertrekt. Acht uur later sta ik in Nairobi. Niet echt warm, maar Nairobi ligt dan ook op ruim 1500 m hoogte. Met een paar reisgenoten onderhandelen we over de prijs van een taxi. Dat valt reuze mee en niet lang daarna worden we bij ons hotel afgezet. De tuin van het hotel is een belevenis. Overal prachtige bloemen en felge kleurde vogels. Ik maak mijn eerste fo to's. Er zullen er nog vele volgen en ik ben blij dat ik genoeg filmrolletjes heb meegenomen uit Nederland. Ik maak ook kennis met de muggen. Een mus kietennet is niet overal aanwezig, dus slik ik nettjes mijn malariapillen. De volgende dag gaan we op safari. Sa fari betekent in Swahili op reis gaan. We maken een prachtige reis door Kenia. In de wildparken zien we héél veel dieren: olifanten, giraffen, waterbokken, impa la's, zebra's, leeuwen, cheetah's en zelfs neushoorns. Alleen de luipaard houdt zich schuil voor ons. Ook zien we veel vogels; de hele grote zoals struisvogels, felgekleurde zoals de glansspreeuwen, de typische neushoornvogels, duizen den flamingo's, lelijke marabou's, zwarte ooievaars. Kenia heeft veel ver schillende landschappen, waardoor er zeer veel diersoorten voorkomen. In de meren (soms te zout of te alkalisch om te drinken) zie je nijlpaarden en krokodillen. Wist u dat er verschillende soorten gi raffen en zebra's bestaan? Mijn vakantie heb ik betaalbaar gehou den door onderweg op safari te kampe ren. Eén van de eerste vragen die de mensen daarover stellen is, of dat niet vreselijk eng is. Er staat weliswaar géén veilig hek om de kampeerplaats en in je tentje liggend hoor je ook allerlei vreemde geluiden, maar daar wen je snel aan. Er gebeurden géén enge din gen, zoals b.v. een kudde olifanten die door het kamp hadden kunnen wal sen... De apen waren 's ochtends meest al het vervelendst. Ze waren soms zo brutaal dat ze het eten van je bord af jat ten!! Na zo'n inspannende safari is het heer lijk om bij te komen aan de kust. De stranden van de badplaatsen Malindi zijn net zo mooi als ze in de reisgidsen staan afgebeeld. Voor de kust ligt bo vendien een prachtige koraalrif dat be schermd is en waar je kunt duiken en snorkelen. Aan de kust is het echt tro pisch warm en je neemt snel een frisse duik in de heldere zee. Al met al was mijn vakantie zo voorbij en met een koffer vol souvenirs en vol geschoten filmrolletjes ging ik huis waarts. Met het gevoel van het échte Afrika geproefd te hebben. Het exclusieve vakantie-oord Forte Hotel Village en Hotel Castello liggen in het diepe zuiden van Sardinië, op zo'n 40 km van de hoofdstad Cagliari. Beiden zijnonderdeel van het luxe en sfeervolle complex dat de Trusthouse Forte Hotelketen eromheen bouwde. Aan een uitgestrekte baai met fijn zand strand ligt dit resort, liefelijk gelegen in een uitgestrekt pijnbomenwoud. De witte geschakelde bungalows zijn in Sardijnse stijl gebouwd en zijn omringd met geurige bloemen en struiken. Ie dere comfortabele bungalow heeft een slaapkamer met 2 bedden, douche en toilet en een eigen patio met zitje. Speciaal tegen de zon zijn er voor de ra men luiken bevestigd. Bij uitstek ge schikt voor ouders met kleine kinderen zijn de familiebungalows; dit zijn 2 tweepersoonskamers die met elkaar verbonden zijn d.m.v. een verbindings deur. Het elegante hotel Castello ligt direct aan het strand, verscholen tussen de pijnbomen. Alle 138 kamers beschik ken over airconditioning, radio, badka mer met bad en douche en hebben berg- zicht of uitzicht op zee. Een goed hotel waar u kunt genieten van fijne luxe zoals roomservice en ont bijt op de kamer. Het dorpsplein van Forte Village, de Piazza, is de spil voor alle activiteiten. Hier vindt u verschillende boetieks met Italiaanse kleding en lederwaren, een juwelier, een kunstwinkel, een kapper, een bar om een lekker kopje capuccino te drinken en een 'Gelateria' waar zelf ijs gemaakt wordt. Regelmatig worden er 's avonds op de Piazza live shows met medewerking van dansers en zangers georganiseerd. Eveneens zorgen de discotheek en de nachtclub 'Rocce' voor muziek tot in de vroege uurtjes! Maaltijden Forte Hotel Village en Hotel Castello bieden voor elk wat wils als het gaat om eten! Aan de rand van het zwembad wordt iedere ochtend het ontbijt geser veerd. Dit is een buffet in Amerikaanse stijl, waar meestal èen orkestje voor de muzikale omlijsting zorgt. Voor de lunch, die niet bij de pension- prijs is inbegrepen, kunt u terecht bij het 'Pasta House' en de Pizzeria. Heerlijke pizza's, originele Italiaanse pasta's, fruitsalades etc. Bij aankomst ontvangt u een pasje, waarmee u voor het diner kunt kiezen uit maar liefst 3 verschillende restau rants. Restaurant 'Colosseo' serveert uitgebreide buffetten met tal van koude en warme specialiteiten. De 'Beach- comber' heeft een romantisch uitzicht op zee en is gespecialiseerd in allerlei visschotels, Bij het restaurant 'Torre Grill' kunt u zelf uw steak grillen. Bij deze restau rants zijn wijn en water bij de maaltijden inbegrepen. Voor de allerkleinsten is er een speciaal restaurantje 'Buffalo Bill' met aange paste menu's. De gasten van Hotel Castello kunnen, naast deze restaurants ook bebrüik ma ken vbjnlh'et re|ta|Lir4nt 'CaValieri' in het hotel zelf. II I Sportmogelijkheden Sportliefhebbers komen hier echt aan hun trekken! Forte Village heeft een groots opgezet watersportcentrum met meer dan 50 boten, waaronder een gro te catamaran voor 30 personen. Verder motorboten om te waterskieën, zeilboten, waterfietsen en surfplanken. Voor al deze sporten zijn instructeurs aanwezig. Kosten om 6 minuten te waterskieën zijn Lires 10.000, huur windsurfer per uur 12.000 en de huur van een hobie-cat per uur Lires 22.000. Het complex beschikt over maar liefst 5 zwembaden, waaronder een kinder zwembad. De overige sportmogelijkheden zijn bij zonder uitgebreid. Tennis (11 banen!), squash, mini-golf, trampolines, ping pong, volleybal, badminton, fitness centrum, jeu de boules en tafeltennis kunt u gratis beoefenen. Tegen betaling kunt u in de naaste omgeving paardrij den, golf spelen en fietsen huren. Voor kinderen is Forte Village uiterma te geschikt, omdat het voor hen zoveel faciliteiten biedt! Binnen dit complex kunnen kinderen veilig spelen; auto's zijn er nl. verboden. Kinderen kunnen zich volkomen uitle ven in Kinderwonderland 'II Fortino', waar o.a. een speeltuin is en stoere hut ten in bomen gebouwd zijn. Er is een kindercrèche, waar ouders hun allerkleinsten, tegen vergoeding, de gehele dag kunnen toevertrouwen aan een kinderjuffrouw. In de mini-club wordt er voor kinderen dagelijks een speciaal programma geor ganiseerd. Klimaat Het zuiden van Sardinië heeft een mild klimaat, daar dit gedeelte van het eiland door een bergketen tegen de koudere noordenwind beschermd wordt. De gemiddelde zomertemperatuur is 27 gC. De warmste maanden zijn juli en augustus, maar op een eiland zorgt een briesje voor de nodige verkoeling. Egypte, het Rijk van Ra, de zonnegod, en geschenk van de Nijl, de eeuwige levensstroom, opkomend vanuit het zuiden in donker Afrika en gestadig voortkabbelend naar de delta in het noorden. Links en rechts geflankeerd eerst door de vruchtbare groene strook, dan abrupt gevolgd door de uitgestrekte gele zandvlakten van de Libische en de Arabische woestijn; die uitlopen n&ar de tw^e horizonpen, waaraan rïorus zijn naam I ontleedde: in het oosten de horizon van Khëpri, de ochtendzon, in het westen de hori zon van Atum, de ondergaande zon. Het water is de oorsprong van alles. Het is de kracht van Egypte. Zonder het wa ter zouden de imposante bouwwerken langs de Nijl nooit tot stand zijn geko men, zouden de zonneboten niet zijn uitgevaren, zou een beschaving van eeuwen her geen impressies hebben achtergelaten voor het nageslacht. Zonder het water zouden de lotus en de papyrus geen rol hebben gespeeld in de symboliek van Opper- en Neder-Egyp- te; zou Sebek, de krokodilgod, niet zijn vereerd in Kom Ombo; zouden de ibis en de reiger de jaarlijkse overstroming van de rivier niet hebben kunnen voor spellen en zouden er geen feloeken over het water zeilen. De groene levensader vormt op natuur lijke wijze het toeristische pad van van daag. Slingerend langs piramiden, tem pels en graven, ondergaat de bezoeker langzaam maar zeker de betovering van het land, de nalatenschap van een lang vervlogen beschaving, die nog steeds haar stempel op het heden drukt. Nergens is die leven brengende stroom zo sterk verbonden met de dood als hier. Immers het leven na de dood was voor de oude Egyptenaar van groter be lang dan het dagelijkse bestaan. Het da gelijkse leven was slechts een voorbe reiding op het tweede, eeuwige leven in het Rijk van Osiris, de god van de dood en de wedergeboorte. Nergens werd meer aandacht aan de conservering van het dode lichaam be steed en met zoveel symbolen verbon den. In de graven van vorstelijke personen, edelen en andere hooggeplaatsten vindt men de kleurrijke afbeeldingen van de verwachting die men ten opzich te van het leven na de dood had. Hier komt de bezoeker tot stille verwonde ring, verbaast hij zich over de hand van de tekenaar. Hier maken hiërogliefen de gedachtenwereld van het oude Egypte kenbaar. Land van goden en farao's... hoe zou men daaraan voorbij kunnen gaan? Zij zijn zo nadrukkelijk aanwezig. Geen stap kan men zetten of men wordt ge confronteerd met hen. Dertig genera ties lang regeerden de farao's met vlegel en kromstaf. Djoser, Cheops, Cheph- ren, Mykerinos, Hatshepsut, Thutmo- sis III, Achnaton, Ramses II om maar enkelen te noemen. Zij waren als zonen van Horus, Amun-Rê of Aton, de be middelaars tussen hemel en aarde, en vervulden daarom tevens het ambt van hogepriester. Veertig eeuwen later staan ze er nog: de piramiden. De tijd heeft op hen geen vat. Zij zijn ver boven tijd verheven. 'Ie dereen is bang voor de tijd, maar de tijd is bang voor de piramiden' is een toe passelijke Egyptische uitspraak. Ongeveer 14 miljoen mensen wonen in de 'zegevierende' stad (El Qahira de overwinnaar), kopten en moslims, het is de grootste stad van Afrika en de grootste stad van de Arabische wereld. Met de obelisken strekken de minaret ten zich uit naar de hemel. De mos keeën van Cairo zijn wereldberoemd. De citadel van de legendarische Saladin en de moskee van Mohammed Ali tro nen daar op de Mokattam-heuvel hoog bovenuit. Van hieruit kan men zich ver gapen aan het uitzicht over de koepels van de stad met op de achtergrond de piramiden. Gizeh, Sakkara en Memphis vormen op enkele kilometers afstand van de hoofdstad een geografische driehoek. Gizeh naast de piramiden en de sfinx belangrijk om de tempel waar het mum- mificatieproces plaatsvond; Sakkara vanwege de trappiramide van koning Djoser en de mastaba's van o.a. Meriru- ka en Tiy; Memphis de hoofdstad van het Oude Rijk met overblijfselen van de tempel van de scheppergod Ptah en de kokos van Ramses II. Verder stroomopwaarts bevindt zich een andere driehoek: Luxor, Karnak en Thebe. Karnak het centrum van de zon necultus; Luxor met de tempel die slechts eenmaal per jaar werd gebruikt ter ere van de god Amun, die vanuit Karnak Luxor kwam bezoeken; Thebe de 'stad van de honderd poorten', het rijk van de doden. Tussen deze twee driehoeken liggen verstrooid langs de oevers van noord naar zuid de oase van Faiyum aan het Karunmeer, Beni Hassan met zijn vele rotsgraven, Tel el-Amarna, de zetel van koning Achnaton en zijn gade Nefertiti. Het volgende hoogtepunt aan de weste lijke oever van de Nijl wordt gevormd door de tempel van Dendera, waar de koeiegodin Hathor werd vereerd. Voorbij Thebe passeert men stroomop waarts Esna, het gebied van Khhum, de god die op zijn pottenbakkerswiel de eerste mens creëerde. Vervolgens Edfu met de 2000-jaar oude tempel van Ho- rus, de god met de valkekop, en Kom Ombo, het heiligdom van Sebek en Ho- rus de Oudere. Aan de eind van de reis stuit men ter hoogte van Aswan op de lage en daarna op de hoge dam, die ondanks veel voor spoed ook grote nadelen op zijn gewe ten heeft: de achteruitgang van de vruchtbaarheid, de terugloop van de visstand, en de daling van het waterpeil. Om onze kennis van de toeristenplaat sen op peil te houden maken we regel matig studiereizen. Zo bezocht ik af gelopen oktober drie populaire be stemmingen in Spanje. Sommigen zijn zelfs zó populair, b.v. Fuengirola aan de Costa del Sol, dat er 's winters meer Nederlanders zitten dan Spanjaarden of andere toeristen. Voor die bestemmingen hoeven wij dan ook maar weinig reclame te maken. Toch is zo'n bezoek erg nuttig. Er wordt aan de Costa del Sol nog steeds ge bouwd:, men verbetert bestaande ho tels, wegen worden aangelegd, de bou levard. Gelukkig bezoeken we op zo'n reis niet alleen hotels en appartementen. Er was ook nog tijd voor een uitstapje naar Mijas. Dat is een dorpje, dat op een half uur rijden in de bergen ligt. Vandaar uit heb je een prachtig uitzicht op de kust. Er staat een klein sfeervol kapelletje en er zijn een heleboel smalle straatjes met souvenir-winkeltjes. De liefhebber kan een ritje op een ezel door het dorp ma ken. Wat verder weg liggen de steden Nerja, Granade en Sevilla. Ook een bezoek aan Gibraltar (geldig paspoort nodig) of Marokko (geldig paspoort en visum nodig) is mogelijk. Een vakantie aan de Costa del Sol kan bestaan uit louter zon, zee, strand en uitgaan. Maar noodzakelijk is dat be slist niet: de Costa del Sol heeft een ge weldig achterland met genoeg plaatsen die een bezoekje meer dan waard zijn. En zeggen ze niet dat je daar het échte Spanje nog vindt? Ga maar kijken!!

Soester Courant | 1987 | | pagina 21