'Bij ons op Soest' •ft (Schut kmakctu LA PERGOLA Kleurloos r cmoior RISTORANTE een voorspoedig 1988 Speciaal voor de feestdagen: blouses - blousons - rokken party-sets Annie Hartman: een vrouw met hart voor haar speciaalzaak in Baarn upker EEDWERK Wij danken U voor het vertrouwen in 1987 en wensen U Franco en Annelies STEENHOFFSTRAAT 55-TEL. 02155-23039 iROND! vingen, arden laalb.v. PAGINA 24 WOENSDAG 16DËcÊmrfrTqqT" Onder de toren Vlieger Buigen Progressief Soest stelt nominaties vast voor 'Gouden Oliebol 1987' Brochure over V ergader-accomnu Amersfoort laties in en rond straat 149 Soest -1 52 88 emen ig- elig. f4.95 ver- n het u Heerlijke desserts voor de feestdagen bij banketbakkerij Dogterom St- ireld. 113727 Inbraak Schrikslaan düdubbers 'K ifvoo& k/ftf 0HOeK»DU° Soest eparaties CP SOEST 1552 "Hou het maar gewoon. Ik hoef eigen lijk helemaal niet in de krant." Annie Hartman uit Baarn zit het liefst in haar speciaalzaak voor confectie en stoffen aan de Brinkstraat. En dat is helemaal niet opmerkelijk, want er zijn zoveel mensen, die in haar gezellige winkel meer dan alleen een kijkje komen ne men. Niet alleen uit Soest en Baarn, maar uit de hele regio komen de klanten naar haar toe. Annie Hartman heeft nu een maal een ruim gesorteerde voorraad. "Mijn dierbaarste klanten zijn de oude re vrouwen. Ze willen er ook leuk uit zien. Ze zijn wel degelijk modebewust. En waarom ook niet? Een mooie jurk, japon of een aardig mantelpakje maakt al gauw twintig jaar jonger. Oma hoeft er toch niet oud uit te zien als ze oud mag worden," zegt Annie Hartman eer lijk. "Het is dankbaar werk om voor hen iets uit te zoeken. Als een vrouw van in Foto: Goos van der Wilt. de tachtig een jurk koopt kan het haar laatste zijn, maar dan moet het wel een mooie zijn." In de damesconfectie voor 65-plussers heeft Annie Hartman een dubbele collectie in huis. Dat moet ook wel, want er is grote vraag naar haar aanbod. De waardering voor haar werk blijkt ook wel uit de reacties van dien stencentra en verzorgingsflats uit de re gio. Die verzochten haar modeshows te houden in de diverse bejaardencentra. Met plezier begint Annie Hartman in maart aan die nieuwe uitdaging, omdat ze het nu eenmaal fijn vindt om voor ouderen te werken. Voor de heren is Annie Hartman gespe cialiseerd in stoffen. "Ja, op stoffenge bied heb ik erg veel voor heren. Kleding voor mannen is verschrikkelijk duur, en het is dan voordelijk als men het zelf kan maken. In haar zaak aan de Brinkstraat heeft Annie Hartman niet minder dan OUDEJAARSAVOND GESLOTEN Vandaag: Renger Jansen (78). SOESTER COURANT PAGINA 25 ERK en 'ERK, n tegen een bent u bij ons adres. s OUD en VERBOUW ilNGS- SLOTEN WERKEN i: bedrijf '155-17390 Soesterbergsestr. 49a - Soest - Tel. 02155-23584 De klokkenluider: "Als je goed kijkt naar de teevee zie je op de Kabelkrant in de toren van de Oude Kerk duide lijk een luikje zitten. Daarachter stond ik als klein jongetje op de uitkijk om de beide klokkenluiders op de eerste verdieping te waarschuwen als de be grafenisstoet er aan kwam. Die plek werd "onder de toren" genoemd. Daar hingen ook de brandslangen te drogen. Ze werden omhoog gehesen, zodat ze konden uitlekken. Het was traditie in onze familie dat de Jansens de klokkenluiders waren van de Oude Kerk. Ik heb het zelf tot mijn vijfentwintigste gedaan. Vader deed het meestal met een man of vier, onder wie Job van Isselt, de schoenmaker, en zijn knecht Nico. Moeder stond bij de Gouden Ploeg de begrafenisstoet op te wachten en stak haar zakdoek omhoog, zodat ik wist wanneer de klokken geluid moesten worden. Dat luiden duurde een kwar tier. Bij het kerkhof op de Veldweg aangekomen zwaaide moeder weer met haar witte zakdoek, zodat ik de mannen kon waarschuwen het luiden te staken. Als de dominee bij het graf preekte, moesten de klokken stil zijn. Die afspraak stamde nog uit de tijd dat er naast de kerk werd begraven. Lo gisch dat de klokken dan niet mochten luiden, anders was de dominee niet te verstaan. Toen kon je nog even over het muurtje kijken hoe ver ze waren, maar later haalden ze een stuk van het klokketouw af en moesten de klok kenluiders een verdieping hogerop. Dan kon je niet meer zien wat er bui ten gebeurde en moest ik door het luikje kijken wat er buiten gebeurde. Elke zondagmorgen luidden we de klokken om negen uur en één keer in de maand 's middags om één uur voor de doopdienst. 's Avonds liep je met een stallantaarn in het pikkedonker maar boven langs die smalle trap. Nu nog zou ik in de toren blindelings mijn weg kunnen vinden. Later schreef moeder in haar mooiste handschrift een brief naar de gemeen te of Matthesius, de eerste echte smid van de gemeente Soest, kogellagers mocht aanbrengen bij de klokken, wat het luiden een stuk makkelijker maak te. Toen kon ik het karwei in mijn een tje klaren. Er waren toen drie organisten in de oude Kerk: Veenendaal uit Soest, Rijk Das en Breekveld uit Baarn. Als "de heren" oefenden verdiende ik van ze- Vader J. Jansen, de tuinman. ven tot half tien dertig cent met orgel- trappen. Op mijn klompjes liep ik van de Kruisweg naar de Kerkstraat en weer terug. Door weer en wind. Met oude kranten in mijn klompen hield ik mijn voeten droog. Op een keer vroegen ze of ik in ver band met een orgelconcours zes we ken lang twee keer in de week de blaasbalg wou bedienen. - Zou je dan niet iets voor jezelf willen hebben, vroegen ze. Ik dacht onmiddellijk aan een eigen fietsje om niet meer zo'n eind te hoe ven lopen. - Vraag maar wat de heren te bieden hebben, zei moeder die thuis de baas was. Toen kwam de aap uit de mouw-. Zes weken lang twee keer dertig cent vonden ze toch wel veel geld en daar om hadden ze gedacht mij een vlieger cadeau te doen voor al dat werk. Zo'n vlieger kostte 45 cent. Moeder weigerde. Ik ben geboren aan 't Kerkpad. Toen vader stief in 1918 bleef moeder met tien kinderen achter. De meisjes gin gen al snel het huis uit in een betrek king voor dag en nacht, zodat ze te eten hadden en onderdak en ook nog iets thuis brachten. Als de dag van gisteren herinner ik me dat we voor 't eerst elektriciteit kre gen. Zowel in de voor- als in de achter kamer brandde een lampje van 15 Watt. Daarbij werden de kousen ge stopt en kaartten we 's avonds om knopen of halve centen. Als ik 's middags om drie uur uit school kwam, stonden er twaalf scha pen op me te wachten, die ik één voor één aan een lang touw moest rijgen en naar de Grote Weg bracht. Daar liet ik ze langs de rails van de paardentram tussen de bomen grazen in de schuine berm. Of ik bracht ze naar de Lange Brink- weg waar elke middag Koningin Em ma langs reed in haar rijtuig met koet sier en palfrenier. Dan stond ik langs de kant van de weg eerbiedig te bui gen, want dat had je thuis geleerd te doen. Aan het Kerkpad bevonden zich in die tijd een paar winkeltjes. In het kruide nierszaakje van Bosboom woonde Aaltje, die trouwde met een zekere Smit. Die begon in een oud gebouwtje aan de Van Weedestraat tussen Kraal en Hesp, de slager, met de Soester Courant. Dan was er nog een manu- facturenzaakje aan het Kerkpad en een winkeltje waar je petroleum en lampen kon kopen. Vader was tuinman bij Geytenbeek en begon voor zichzelf een klein zaakje op nummer 18 aan het Kerkpad. Een zekere J. van Veen schreef de volgen de Herinnering aan hem: "J. Jansen - tuinman - Soest". Of de wind al blies soms loeiden, Of de wolken dreef door 't zwerk, Of het koud was, dan wel broeide, Altijd was hij druk aan 't werk. Of hij spitte dan wel zaaide, Of hij plantte, dan wel goot. Of hij hakte dan wel maaide, Altijd was zijn werklust groot, 's Morgens kon hij weieens zeggen: Och wat komt het licht nog traag 'k Heb al liggen overleggen Wat ik al moet doen vandaag Welk de zon voor 't star geflonker, Dan had hij heel veel gedaan. Toch dacht hij: 't Is vroeg al donker, „Maar gelukkig lichte maan En dan greep hij weer de spade Lustig nog, (schoon wel wat moe), Maakte een bed voor zijn salade, Of hij spitte nog een roe. Of alvorens te gaan slapen, Ging gij nog naar Eng of hei, Met zijn geiten en zijn schapen. Die dan blaatten, dankbaar blij. Met zijn dieren en zijn kinderen Die hij dan meest bij zich had, Scheen zijn moeheid te verminderen, Was het of hij die vergat. Zoo was van dien man het leven. Maar heelaas, in volle kracht, Maakt de dood een eind aan 't streven, Rukt hem weg heel onverwacht. Over veertien dagen vertel ik u nog meer, mijnheer Visser. Ik kan wel een boek schrijven over mijn leven." JAN VISSER De volgende Soester nominaties zijn door "Progressief Soest" vastgesteld die in aanmerking komen voor de tro fee 'De Gouden Oliebol 1987': - Spullenhulp, een strijdbare instelling voor het behoud van waardevolle troep; - Gert Duêrmeyer, architect, maar niet van het nieuwe gemeentehuis; - De Sportstichting, die zulke moeilijke tijden doormaakt; - Mevrouw S. Overduin-Somsen, die pleit voor meer voorlichting in Milieu zaken; - "Trema '87" waar een wachtlijst be staat van mensen die graag willen bijle ren; - Chris Uiterwijk, die onvermoeibaar vecht voor natuurbehoud; - Amnesty International, dat al jaren opkomt voor politieke gevangenen; - J. Landman, Soester reiningingsman die probeert Óverhees schoon te hou den. Vorig jaar werd de Gouden Oliebol voor 't eerst toegekend aan het veer tiendaagse muurkrantje 'Soest erbij', dat sindsdien een opmerkelijke ople ving heeft doorgemaakt. Een deskundi ge jury beslist wie het kleinood voor dit jaar heeft verdiend. 'De Gouden Oliebol' wordt op maan dagavond 4 januari a.s. uitgereikt in 'Proest', het politieke café van 'Pro gressief Soest' dat traditiegetrouw wordt gehouden in het oudste café van Soest, 'De Rode Haan', Birkstraat 32. Aanvang: 20.00 uur. Een leven zonder kleur, wie benijdt dat? Voor de diamant is dat echter to taal geen handicap; hij is eerder "hap py" met een kleurloos bestaan. In te genstelling tot de meeste edelstenen, die het juist van hun kleur moeten hebben, ontleent de diamant zijn waarde juist aan zijn kleurloosheid, overigens een relatieve kleurloosheid want diamanten kunnen onderling in kleur verschillen. Maar die kleine ver schillen worden door het ongeoefende oog in de meeste gevallen niet waarge nomen. Een wonderlijke gedachte: een kleurlo ze steen die zoveel kleur aan 's mensen bestaan heeft gegeven en blijft geven; in een diamant ziet men immers alle kleu ren van de regenboog. Wie of wat is voor deze kleurenpracht verantwoor delijk? Net als de regenboog bezit de d.amant het vermogen om wit licht te ontbinden in de kleuren van het spec trum. Dus wat men in de diamant ziet is niet de kleur van de diamant, maar de ontbinding van het teruggekaatste licht. In het vak spreekt men dan ook over het "vuur" of de schittering van de dia mant. En wat eeiTbetoverende fonke ling komt er van af! Vonken vliegen er vanaf Er zijn natuurlijk enkele belangrijke factoren die het vuur van de diamant beïnvloeden, zoals het slijpsel van de diamant. Men heeft ontdekt dat de bril jant-vorm de fonkeling het best doet uitkomen. Ter verduidelijking: sommi ge mensen denken dat diamant en bril jant twee verschillende diamanten zijn. Diamant (als stof)'is een produkt van de natuur; briljant is een produkt van men selijke activiteit. De briljant is een van de vele vormen waarin de diamant kan worden geslepen, net als andere edel stenen, zoals robijnen, saffieren etc. De briljantvorm komt door de bijzon dere optische eigenschappen van de diamant het best tot zijn recht. De bril jantvorm wordt tegenwoordig zo dik wijls vereenzelvigd met de diamant, dat elke diamant over het algemeen briljant wordt genoemd, onmgeacht de vorm waarin hij geslepen is. Het slijpen van de diamant (in het Engels: cut) is dus een menselijke handeling. De andere eigenschappen: zuiverheid (clarity), kleur (color) en gewicht (carat), wor den hem door de natuur gegeven. Iedereen kent de uitdrukking: "Hij is een ruwe diamant". Daarmee wordt be doeld dat iemand wellicht wat ruw overkomt, maar in zijn hart niet zo is. Zo is het in feite ook met een echte ruwe diamant. In zo'n onooglijk brokje kan een kostbare briljant verborgen gaan. Zo werd de beroemde Cullinan-dia- mant in zijn ruwe vorm aanvankelijk niet eens als diamant herkend. Deze grootste diamant aller tijden - met een gewicht van meer dan 3000 carat (ter vergelijking: een goede diamant van 1 carat kost algauw een 16.000 gulden!) - werd door een van de stafleden van de Elandsfonteinfarm in Zuid-Affika, waar hij werd gevonden, uit het raam geworpen met de opmerking: "Dat is geen diamant!" Gelukkig raapte iemand de steen weer op en werd later definitief vastgesteld dat men hier te maken had met een bui tengewoon zuivere diamant, waaruit de traanvormige Cullinan 1 en de sma- ragdvormige Cullinan 2 werden gesle pen, die momenteel tot de beroemde kroonjuwelen van het Britse vorsten huis behoren. Inderdaad, de mens kan de natuur niet overtreffen, maar bij diamant laat de natuur een ruimte over die de mens zelf mag invullen. De betoverende schoon heid komt alleen tot uitdrukking als de mens er zijn invloed, door het slijpen, op uitoefent. Dan verandert deze on ooglijke "kiezelsteen" in die kristalhel dere steen, die in zuiverheid, luister en de magische verspreiding van de kleu ren van het spectrum alle andere edel stenen verre overtreft en de mens reeds vele eeuwen in zijn betoverende macht houdt. De briljant brengt dat prachtige kleu renspel tot stand doordat de kroonfa- cetten onder een bepaalde hoek zijn ge slepen. Daardoor wordt de lichtstraal door de kroonfacetten, die als prisma werken, gebroken in de kleuren van het spectrum. Door de briljant ten opzichte van de lichtbron te bewegen ontvouwt zich voor onze ogen een fonkelend kleurenspel. Bij de prachtige diamant in de etalage van de firma Sassoon aan de Laanstraat 18 in Baarn, die op een roterend vlak ligt, kan men dit schitterende kleuren spel met eigen ogen waarnemen. Deze grote diamant kan men voor niets krij gen, om de heropening van de zaak luis ter bij te zetten! Bij aankoop van minimaal 100 gulden kan men een formulier invullen, waar op men schrijft hoe groot de briljant is. Dit formulier gaat in een verzegelde bus en op 4 januari a.s. zal onder toezicht van notaris Mh.H.A. van Veeren uit Soest worden bekend gemaakt wie de juiste grootte heeft kunnen bepalen. Tot 4 januari kan men een formulier in leveren. Als niemand het juiste antwoordt geeft wordt degene die er het dichtst bij was de gelukkige bezitter van deze grote diamant, die een winkelwaarde heeft die ligt tussen de 5.000 en 10.000 gul den. Specifieker wil diamantair A.M. Sassoon zich over de prijs niet uitspre ken, om het de deelnemers niet al te ge makkelijk te maken. Het Congres Buro Amersfoor/Eem- land, een onderafdeling van de WV, houdt zich sinds anderhalf jaar bezig met enerzijds de promotie van acht tien samenwerkende "accommodatie- vers trekkkers" en anderzijds met de organisatie van allerlei soorten bijeen komsten en met gratis bemiddeling. Onlangs heeft het buro een overzichte lijke brochure uitgegeven in een oplaag van 10.000 exemplaren. In deze bro chure presenteren de achttien bedrijven zich, die gezamenlijk beschikken over zo'n 5.600 stoelen en over 500 hotel bedden en die accommodatie bieden voor groepen van 5 tot 1.600 personen. In de brochure zijn van alle bedrijven de relevante gegevens opgenomen, zoals het aantal zalen, het maximale aantal personen per zaal bij diverse stoelop- stellingen, de kosten per zaal per dag deel, de ligging en bereikbaarheid, de parkeervoorzieningen, de verschillen de hulpmiddelen, die ter beschikking staan van de gasten enzovoort. Op verzoek stuurt het Congres Buro de brochure gratis toe. Diensten Daarnaast biedt het buro een aantal diensten aan, zoals het gratis bemidde len bij het zoeken naar en het boeken van de meest geschikte accommodatie, het organiseren van allerlei soorten bij eenkomsten van groepen van 5 tot 1.600 personen, zoals congressen. Verder kan het buro zorgdragen voor recreatieve programma's, bijvoorbeeld damesprogramma's bij congressen, bustochten e.d. Het kan lunches, diners en feestavonden organiseren inclusisef het inhuren van artiesten en het kan zorgdragen voor complete organisatie van congressen en andere bijeenkom sten. Voor meer informatie en voor toezen ding van de brochure kan men contact opnemen met het Congres Buro Amersfoort/Eemland, Postbus 444, 3800 AK Amersfoort, telefoon 033- 632079. De contactpersoon is Yvonne Hofland. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Met de december-feestdagen in aan tocht gonst het achter de schermen van de bekende banketbakkerij Dogterom aan de Soesterbergestraat van de be drijvigheid. Op zichzelf is de laatste maand van het jaar voor elke banket bakker natuurlijk een tour-de-force, want juist in deze periode besteden de mensen meer dan gewone aandacht aan allerlei lekkers. Bij Dogterom krijgt dat genieten echter nog een bij zondere extra dimensie. Speciaal in deze tijd legt Jan Dogterom zich toe op een aantal specialiteiten, waarvan hij alleen het recept lijkt te kennen. Met name het dessertgebak staat deze weken in hoog aanzien, zoals de beroemde Omelet Siberienne, een door de liefhebbers altijd weer zeer ge waardeerd ijs-gebak, bestaande uit ca ke, ijs en schuim, die in de hete oven wordt afgeglaceerd, in diverse tongstre- lende smaken. De "omelet" wordt bij Dogterom met de uiterste zorg vervaardigd en wordt verkocht in diepvriesvorm. De klanten kunnen daarbij kiezen uit o.a. de sma ken maracuja, Irish coffee en Hawaii, en natuurlijk uit een aantal "klassieke" smaken. Dit gebak is uitstekend ge schikt om thuis zeir te flamberen, zodat Jan Dogterom meteen van de feestelij ke desserts voor deze tijd van het jaar: de omelet siberienne. Foto: Goos van der Wilt. de feestmaaltijd een buitengewoon sfeervol gebeuren wordt, waarvan het hele gezin volop kan genieten. Over de kunst van het flamberen verstrekken de dames van Dogterom in de winkel graag alle informatie. Ook een gewild dessert in de periode van de feestdagen is de Profiterol, een taart met soesjes, gevuld met banket bakkersroom en afgewerkt met schuim en chocolade. Daarnaast heeft Dogte rom een reputatie te verliezen op het ge bied van puddingen in diverse smaken, zoals chipolata, rhum en mokka. Voor allerlei andere heerlijke desserts, tegen redelijke prijzen, kan men dezer dagen ook uitstekend terecht bij de be kende banketbakkerij aan de Soester- bergsestraat. Wie bijvoorbeeld van zijn kerstdiner echt een perfect en sfeerrijk evenement wil maken moet beslist even een kijkje nemen bij Dogterom. Voor de "omelet siberienne" is het, gezien de verwachte vraag, aan te raden deze eni ge tijd van tevoren te bestellen. twintigduizend stoffen liggen. Daar naast kan men bij haar terecht voor een ruim aanbod van wiegbekleding,slaap kamergordijntjes en bruidskleding. Verder verstellen Annie Hartman en haar medewerksters kleding en leveren ze maatwerk vanuit het eigen atelier. Dit jaar voerde ze bovendien ("met suc ces") bont en leder in haar zaak in. Annie Hartman is een oude rot in het vak. Zeventien jaar geleden startte ze haar eigen zaak. In 1977 vestigde ze zich in het huidige pand aan de Brink straat, waar ze ooit haar loopbaan be gon bij Van Dalen. Bij de pakken neer zitten is iets waar de Baarnse onder neemster nog nooit van heeft gehoord. "Je moet aan de weg blijven timmeren, altijd," vertelt ze. Vanuit dat standpunt heeft Annie Hart man al een groot aantal klanten tevre den naar huis laten keren. En dat is niet vreemd, want Annie Hartman is een vrouw met hart voor de zaak. Onbekende daders hebben vorige week bij een inbraak in een woning aan de Schrikslaan artikelen weggenomen voor een waarde van ruim 2700 gulden. Ze kwamen het huis binnen door het forceren van een balkondeur, waarna de boven-etage werd doorzocht. Er ver dwenen o.m. een gouden armband, een leren rok en een fototoestel, alsmede twee (lege) bankcassettes. Autokraken Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een radio-cassetterecorder uit zijn auto. Het voertuig stond gepar keerd aan de Schaepmanstraat. De ach terruit en het kofferdeksel bleken te zijn vernield. De schade bedraagt 2700 gul den. Ook uit een aan de Valeriaanstraat ge parkeerde auto werd een radio-casset- terecorde ontvreemd. De dader heeft in dit geval waarschijnlijk gebruik ge maakt van een valse sleutel. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 11 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204

Soester Courant | 1987 | | pagina 25