Helpt u ook mee? l i 10.000jaar nieuws in de dikste krant van Nederland De molen in het landschap Iibris.Uw Complete Boekhandel. Rinke Tolman en 'De Wandelaar' WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 33 h Illli de in 1930 afgebroken stelling-korenmolen „DE WINDHOND" weer opbouwen? HULLEMAN OPTIEK T Nog drie weken voor fl.99,50 Wie helpt misschien? BOEKEN voor rond de FEESTDAGEN LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Evan de ven LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION In het vorige artikel zagen we waarom een molen van historisch belang is: hij vormt een tastbare herinnering aan het verleden van een dorp. Nu gaat het om de molen in het landschap, zijn plaats in het dorpsbeeld, maar ook over zijn uiterlijk. Waarom speelt een molen zo'n grote rol in ons Nederlandse landschap? Zo zelfs, dat hij voor het buitenland een symbool van ons land geworden is: Ne derland, land van tulpen, klompen en molens. De molen met zijn omgeving heeft altijd aandacht getrokken van kunstenaars, schilders en dichters: Rembrandt, de molenaarszoon, Ga- briel, Weissenbruch en anderen hebben ze vereeuwigd: ook buitenlandse schil ders zoals de Fransman Monet. In hoe veel gedichten heeft men niet getracht het wezen van de molen weer te geven? Blijkbaar hebben molens om de een of andere reden altijd de aandacht getrok ken. Ik denk, dat er weinig huizen in Nederland zijn, waarin onze windmo len niet op de een of ander manier komt opduiken: als schilderij, op een repro- duktie van een oude meester (molen bij Wijk bij Duurstede van Ruysdael), op de kalenderplaat, het theelepeltje, het Delfts-blauwe wandbord, een vaasje, noem maar op. Hoeveel tuinen worden niet opgesierd door een of ander mo lentje? V erschijningsv orm Voor een deel zal de molen zijn beko ring ontlenen aan zijn vorm: het stoere, enigszins sombere uiterlijk van de Noordhollandse watermolen, de als re gel wat sierlijker vorm en fleuriger ge stalte van zijn Zuidhollandse soortge noot, de lichtvoetige wip, 4e kolossale stenen stadsmolen. Toch is die vorm op zich de ware oorzaak niet. Want de mo lens zijn zo ongeveer in alle maten en prijzen vereeuwigd. Zou het niet zijn omdat een molen zo totaal anders is dan ieder ander soort gebouw? Dat zou te vens de geringere populariteit van de watermolen, de door waterkracht aan gedreven molen verklaren. Blijkbaar oefenen de oude windreuzen toch een mysterieuze aantrekkingskracht uit op hun omgeving met hun lange wieken. Malende molen Zelfs een stilstaande molen is mooi. Maar let er maar eensop hoe het land schap of dorpsbeeld verandert, verle vendigt, wanneer het machtige wieken- kruis in beweging komt. Eerst lang zaam, dan steeds sneller, totdat de mo len zijn gang te pakken heeft. Rusteloos keren de wieken zich op en neer, in een steeds wisselend tempo. Dit wieken spel, juist dit wiekenspel zal wel de meeste indruk nalaten en nagelaten hebben. De dichter Leopold heeft dit prachtig uitgedrukt in zijn magistrale gedicht "De Molen", dat helaas veel te lang is om hier weer te geven. Daarom maakt een stilstaande molen een dood se indruk: het leven is eruit.Op een goe de dag wordt de molen op de wind ge kruid; de vang wordt gelicht en de wie ken komen in beweging. Het zou de he le omgeving verlevendigenEen malen de molen kan een diepe indruk achter laten. Juist dit wiekenspel spreekt zo tot de verbeelding. Het beeld van de ma lende molen is zelfs symbolisch gewor den: Het is wel gehanteerd als het zin nebeeld van de vreugde, de blijdschap, maar ook van rusteloosheid, ja zelfs van de vergankelijkheid. Molen in het landschap De molen, vooral de malende molen is indrukwekkend. Deze indruk staat niet los van de omgeving van de molen. Juist in het landschap of het dorpsbeeld komt de molen volledig tot zijn recht. Als het goed is vormt hij er een harmo nieus geheel mee. Hij hoort erbij en past er ook zo uitstekend in. Hoe is het land schap niet verarmd na het slopen van de talloze molens. We doen maar een greep uit de grote verdwenen molen complexen: polder Bleiswijk 27 mo lens, de Zuidpias 30, de Hazerswoud- sche Droogmakerij 15, De Binnenweg- se polder 8, de Eendrachtspolder 9, de Honderd Morgen of Wilde Veenen 7, de polder van Berkel 13. Het verdwij nen van molens is vrijwel onontkoom baar geweest. Laten we toch alsjeblieft zuinig zijn op hetgeen er nog van over is. Laten we redden wat we redden kunnen en als het even kan herbouw van "De Windhond" te Soest. Molen in het dorps- of stadsbeeld Landschappelijk gezien kunnen we de molens in grote lijnen in twee groepen verdelen: de poldermolens, die als regel in het open polderland staan te pronken en de industriemolens, die meestal net buiten de bebouwde kom staan te pron ken en de industriemolens, die meestal net buiten de bebouwde kom staan. Dat is ook de ideale plaats voor de koren molen: dicht bij zijn klanten, maar toch zo veel mogelijk vrij op de onmisbare wind. Op oude afbeeldingen zien we de steden meestal omgeven met een krans van windmolens, die nu vrijwel alle ver dwenen zijn. In het verleden heeft vrij wel ieder dorp zijn eigen korenmolen bezeten waar het graan gemalen is voor mens en dier. Juist die molen is vaak zo karakteristiek voor het beeld van het dorp. Uit de verte bepaalt hij het sil houet ervan, samen met de kerk of de kerken. Denk eens aan het oude Zoe- termeer, of Cothen. Hoe wordt het ge zicht op zo'n dorp vooral verlevendigd door een malende molen. Hoog rijzen ze boven de bebouwing uit, vooral, wanneer het dorp nogal hooggelegen is in het polderland. Ook in het dorp neemt de molen een overheersende plaats in. Bij allerlei doorkijkjes duikt juist die molen weer op. In een paar plaatsen siert hij zelfs de hoofdstraat. In het Overijsselse Wijhe zie je iets derge lijks. Een diepe indruk maakt de molen in het Oostfriese Norden. Aan het ein de van de zeer lange hoofdstraat, aan de rand van de bebouwde kom, bij een flauwe bocht in de weg staat, precies in het verlengde van de middenstraat, een prachtige korenmolen. Ik heb hem zien malen op een zonnige zomerdag. Lang zaam draaiden de wieken in een stra lende zon. Schitterend, zoals hij daar naar voren kwam als afsluiting van de hoofdstraat, om nooit te vergeten. Ik ken eigenlijk maar één plaats in Neder land, die daarmee zou kunnen wedijve ren: de Soester Eng. Juist dit dorps beeld, uniek in Nederland, maakt het herbouwen van de molen meer dan waard. Molenomgeving Niet alleen maakt de molen de omge ving maar ook maakt de omgeving de molen. Een molen eist ruimte voor zich op, niet in het minst omdat hij wind no dig heeft, die vrij naar hem toe moet kunnen waaien. Juist in de laatste jaren Stichting tot herbouw van de stellingkorenmolen "DE WINDHOND" te Soest. Secretariaat: Birkstraat 106 - 3768 HL Soest Ja, dat wil ik en wens inlichtingen word donateur wil de gouache-reproduktie van Bien Poortvliet a f 10, wil het boekje de stenen Reus op de Zoester Enghaf 20,- wil medewerker worden gironummer 4403522 Zozag "De Winhond"er in zijn glorie tijd uit en zo zien vele Soesters en andere molenliefhebbers deze molen graag weer terug. zijn er veel molens hersteld, waarbij de omgeving de molen het leven onmoge lijk maakt door twee boosdoenders: be bouwing en beplanting. Bomen nemen de wind weg en onttrekken de molen aan het gezicht. Bomen kun je gelukkig vrij simpel kappen, maar met bebou wing ligt het moeilijker. Er zijn molens, waar men zo ongeveer vanuit hoge flats op neer kan kijken: "De 1100 Roe" in Amsterdam, "De Geestmolen" in Alk maar om maar eens een paar voorbeel den te noemen. Het is fijn, dat ze er nog staan, maar daar houdt het zo ongeveer mee op: Misschien zou de landschap pelijke waarde van de molen nog zwaarder moeten wegen bij het behoud dan de historische betekenis. Juist om dat landschap en molen niet van elkaar te scheiden zijn. In dit opzicht is het her bouwen van de Windhond volkomen verantwoord, omdat er een ruime af stand komt tussen de flats en Molen schot aan de Alb. Cuyplaan en de mo len. Het gemeentelijke bestemmings plan voor de Soester Eng geeft de mo gelijkheid de Windhond te herbouwen. We zetten eens drie punten op een rijtje, want alle goede dingen bestaan uit drieën, zegt het spreekwoord. Graag Een Bril Dragen SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING Gediplomeerd oog meetkundige Lid Optometristen Vereniging BURG. GROTHESTRAAT 8 TELEFOON 1 38 59 Naast Braamhage Ruime parkeergelegenheid 's Maandags de gehele dag gesloten. 1. Dominerend punt op het hoogste ge deelte van de gemeente Soest 2. Van vele kanten af zichtbaar tegen de soms prachtige luchten 3. Traditioneel punt, te midden van vroegere korenvelden Een molenlandschap om trots op te zijn. In De Kampioen stond eens, dat el ke molen die verloren ging, een natio naal verlies betekende. Wij streven er naar dit nationaal, maar zeer zeker plaatselijke verlies te herstellen. 1104 pagina's (na 1 januari 135,-) Kroniek van Nederland: geschiedenis als pakkend nieuws. Na de Kroniek van de Twintigste Eeuw en de Kroniek van de Mens heid nü een kloeke Kroniek over de geschiedenis van ons eigen land. Ruim 1000 pagina's en duizenden kleurenillustraties. Artikelen met de opmaak en leesbaarheid van een kwaliteitskrant. Heldere geschiedschrijving met journalistieke middelen. Direkt, eigentijds, gemakkelijk toegankelijk en levendig in woord en beeld. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Na maanden van voorbereiding, ver scheen in één van de koudste perioden die ons land ooit gekend heeft, in ja nuari 1929 bij uitgeverij A.D. Schoon- derbeek te Laren (N.H.), een nieuw tijdschrift: "De Wandelaar". Een geïllustreerd maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heenschut, geologie, folklore, buiten leven en toerisme. De redactionele leiding had Rinke Rol- man, voor veel oud-Soesters geen on bekende dorpsverschijning. Jaren woonde hij met zijn vrouw Kathe aan de Nieuweweg 115, later veranderd in Parklaan 2b,. Hun laatste jaren brachten ze door in een flat aan de Al- bert Cuyplaan 16; door Kathe "asyl voor ouden" genoemd. Een verschil in inzicht tussen redacteur en uitgever over onder andere beleid en smaak was er de oorzaak van, dat de uit gever Schoonderbeek per 1 januari 1936, onder een pseudoniem, voortaan zelf de redactie voerde. Van 1929 tot 1935 heeft RinkeTolman echter regelmatig artikelen geschreven in "De Wandelaar", Het ligt in de bedoeling van ondergete kende te zijner tijd een levensbeschrij ving van deze 'verslaggever in Gods openluchttheater", zoals Rinke zich zelf graag noemde, te schrijven. Daarom Zou hij graag de beschikking hebben over de eerste jaargang van "De Wandelaar": n.1. die van 1929. Mis schien is er een vriend of kennis van Rinke of mogelijk iemand die abonnee op "De Wandelaar" is geweest, die zijn Rinke Tolman op 65-jarige leeftijd (1956). exemplaar tegen vergoeding wil afstaan en mij op deze manier zou willen hel pen. Zelf vond ik het merkwaardig, om maar geen andere uitdrukking te gebruiken, dat Rinke van deze in totaal zeven jaar-1 gangen er maar ééntje in eigen bezit had, n.1. die van 1935. Of hij deze ex emplaren eens aan iemand gegeven heeft, is mij niet bekend. In spanning wacht ik op een reactie. G.A.H. de Groot. Zevenhuizerstraat 32, 3828 BD Hoogland. Tel. 033-801406. b Neem je tijd Auteur: Phil Bosman Uitgever: Lannoo In "Neem je tijd" geeft Phil Bosmans er opnieuw blijk van de kunst te verstaan mensen, en de dagelijkse dingen van het leven waarmee ze in aanraking komen, met warmte te koesteren. In een boeiend samenspel van woord en beeld worden zuivere teksten en foto's over spoeld door een zonnige levesfilosofie. Een boekje om meer dan eens de tijd voor te nemen. De kunst gelukkig te zijn Auteur: Marcelle Auclair Uitgever: Lannoo Ligt geluk binnen uw bereik? Op deze vraag wordt door de schrijfster in een groot aantal meditaties een positief ant woord gegeven. Hoe dit geluk te berei ken is, is een daarop aansluitende vraag, die aan de hand van practische en voor al van inzicht en wijsheid getuigende antwoorden veel bemoediging schenkt. Wie 't allemaal niet meer ziet zitten moet maar eens snel "De kunst om ge lukkig te zijn" opzoeken. Moeders in soorten en maten Auteur: Juliette Zipper Uitgever: De Horstink Een studie geschreven door de politico loog Juliette Zipper, wetenschappelijk medewerkster aan de Universiteit te A'dam. Een knappe ontleding van het moederschap van vroeger en nu. Daar in de vaststelling dat moederschap van daag geen plicht maar mogelijkheid is. Veel wordt in "Moeders in soorten en maten" overhoop gehaald. Tien tegen één dat iedere moeder zich er in zal her kennen en er iets van kan opsteken. De Sabbat Auteur: A.J. Heschel Uitgever: De Haan Een eerlijk bedoelde, en vooral ge slaagde poging om het ontstaan en be staan van de sabbat te verklaren, te rechtvaardigen, en opnieuw tot leven te brengen. Dat daarbij de aloude tora het fundament is waarop Heschel's indruk wekkend betoog rust is vanzelfspre kend. Er voor pleitend deze traditie ook in de 20e eeuw in stand te houden ge bruikt de schrijver argumenten die ook veel christenmensen zullen aanspreken. Kerstboek Diverse auteurs Uitgever: Van Holkema Waren- dorf Ongeveer alle Nederlandse schrijvers van naam verleenden hun medewer king aan dit fraai uitgevoerde Kerst boek dat alleen al door de oer-Holland se coverfoto tot lezen noodt. Z.K.H. Prins Bernhard schreef een voorwoord, de netto-opbrengst komt ten goede aan het Wereld Natuur Fonds, kortom de aanschaf van dit Kerstboek, mooi geïl lustreerd, heeft meer dan uitsluitend veel kijk- en leeswaarde. A Christmas Carol Vertaling: Anton Coolen (Charles Dickens) Uitgever: Cambium Een uitgave die het verdient rond Kerst tijd in vele handen te zijn. Jong en oud zullen plezier beleven aan de in woord en beeld moderne vormgeving van dit aloude engelse sprookje. Schitterende tekeningen, een zeer bewogen en dich terlijke vertaling laten wat Dickens voor ogen moet hebben gestaan geheel in tact. Een in ieder opzicht feestelijk en kleurrijk Kerstgeschenk. Drie Kerstverhalen Auteur: Willem Brandt Uitgever: Hollandia Een in meer dan een opzicht kostbaar boekje. Fraai qua uitvoering, pittig in prijs, inhoudelijk een literair pareltje. Drie sober vertelde kerstverhalen, zich afspelend in de Japanse bezettingstijd. Een aangrijpende getuigenis van een mens van goede wil. Een witte kerst Diverse auteurs Uitgever: Novella Plezierige leesstof voor of tijdens de Kerstdagen met bijdragen o.a. van Si- mon Carmiggelt, Anna Blaman, Her man Pieter de Boer, Annie M.C. Schmidt en vele anderen. Een bundel sfeerverhalen die zich gemakkelijk laat lezen en voor een zeer vriendelijk prijsje binnen bereik van iedereen is. De Kerstnacht van Groen de Bas Auteur: Maarten Schakel Uitgever: De Groot Goudriaan Een geslaagde poging van het vroegere 2e Kamerlid Maarten Schakel zijn le zerspubliek duidelijk te maken dat mensen, levend in de 20e eeuw, aan het Kerstgebeuren nog een boodschap heb ben. Daarvoor worden spannende, soms aandoenlijke verhalen uit vroeger tijden van stof ontdaan. Meest aanspre kende verhaal in deze bundel is de be schrijving van Kerstmis '44 in het plaatsje Noordeloos. Veel, vooral ou dere lezers, zullen de auteur daarin het duidelijkst verstaan. Brieven aan Mare Auteur: Henri Nouwen Uitgever: Lannoo Wie aan het Kerstfeest meer betekenis toekent dan witte sneeuw, geschenken "en wat eten we" zal zich met dit boekje kunnen verrijken. De auteur, een theo loog, vertelt z'n 18-jarige neef in een ze vental brieven over de betekenis, de zin en de waarde van Jezus Christus, gelo ven en Kerk. Nimmer heb ik een boek onder ogen gehad waarin 'geestelijk le ven' op zo een duidelijke en indringen de wijze gestalte kreeg. Uitkomst: Je zus, het Kind van Betlehem, Jezus de Man van Nazareth, Hij is een van ons, wij zijn van Hem. Kerstmis is niet com pleet zonder van dit boekje te hebben kennis genomen. Bijbels beeld archief Auteurs: Caroline Masom en PatAlexander Uitgever: J.N. Voorhoeve Een beeldarchief afgestemd op het Ou de en Nieuwe Testament. Hoewel de ti tel anders doet vermoeden lijkt het mij geen uitgave waarin een groot lezerspu bliek geïnteresseerd is. De aanschafprijs kan een belemmering vormen, nog meer echter het aspect dat archeologie boven het bijbelse gebeuren voorrang krijgt. Desalniettemin maakt "Bijbels Beeld Archief' een zeer verzorgde en complete indruk en zijn de geschreven toelichtingen bij de bijzonder fraaie fo to's toegankelijk voor iedereen. Pas op de dichter lacht Auteurs: Piet Barneveld, Jan Heerze en Jan de Zanger Uitgever: Walva Een verzameling humoristisch poëzie die bloemleest uit 800 jaar geschreven Nederlands. Daarin spel en humor; licht en luchtig van toon, vol dubbele bodem. Een hommage aan dichters van vroeger en nu, die ons amuseerden en shockeerden. Een boek dat de dicht kunst dichtbij brengt en de tijd soms even stil laat staan. Paleis Soestdijk Auteur: Heimerick Tromp Uitgever: De Walburg Pers De derde titel in een serie over Konink lijke paleizen in Nederland. Voor Soest, Baarn en omgeving hoogst interessant en aktueel, omdat daarin "Het huys te Soestdijck", paleis Soestdijk centraal staat. "Het huys te Soestdijck" vertelt de geschiedenis van 1674 tot vandaag. Niemand minder dan H.K.H. Prinses Juliana stelde daarover informatie be schikbaar. Voor liefhebbers van dit gen re een opgelegde must. 100 Jar Carré Auteurs: Han Peekei, Fridtjof Meerlo en Han Santing Uitgever: Loeb 100 Jaar Carré is een kijk- en leesboek waarin de nostalgie feest viert. De ge schiedenis van 100 jaar amusement rond het oudste en mooiste theater dat Amsterdam kent. Een zeer compleet stuk geschiedschrijving, omdat, meer dan men mocht verwachten, Carré en het amusement uit de 19e eeuw er zeer uitvoerig in worden belicht. Sinds een aantal dagen mag theater Carré zich Koninklijk noemen. Een predicaat dat zeker ook van toepassing is op dit vor stelijke boek. Nederlandse duiventillen Auteurs: H. Giezen-Nieuwenhus en Drs. T. Wilmer Uitgever: Terra Nederlandse duiventillen is een uitgave waarvoor de oprechte duivenmelker in de rij zal gaan staan. Schitterende in zwart-wit en kleur uitgevoerde aquarel len verluchtigen de ruim 100 pagina's waarin niets van het fenomeen duif en duifhuis onbesproken blijft. Een beter Kerstgeschenk voor de Baarnse en Soester duivenliefhebbers is niet denk baar. Tips voor de kattenvriend Auteurs: H. Vogel en H.E. Schneider Uitgever: Thieme Twee vooraanstaande dierenartsen ge ven, met begeleiding van tekeningen en mooie foto's, een handleiding voor het fenomeen kat. Alles komt aan de orde. Gedrag, karakter, zintuigen, liefdesle ven en tal van andere zaken. Centraal staat echter de goed onderbouwde po ging de mens vriendschap voor het le ven te laten sluiten met z'n huisgenoot. Van een poging in omgekeerde volgor de is in dit alleraardigste boek nog meer sprake. Ons eerste aquarium Auteur: Jörg Vierke Uitgever: Thieme Wie zich voor 't eerst een aquarium heeft aanschaft, of in die richting plan nen heeft, moet niet verzuimen van dit boekje kennis te nemen. Daarin veel pra 'tische tips die de bezitter van een aquarium en de bewoners ervan ten goede zullen komen. De belasting ontduiker Uitgever: Mondria Al weer de vierde editie van een merk waardig boek dat z'n opmars in 1983 begon. Vrolijke adviezen die U in staat moeten stellen een loopje te nemen met de Inspecteur van de Belastingen. Nog meer neemt "De Belasting ontduiker" de lezer op de hak. De wijze waarop zo wel 't een als 't ander gebeurt is afge stemd op belastingbetalers met een spe ciaal soort gevoel voor humor. Herinneringen van een dievegge Auteur: Dada Mairaini Uitgever: Contact Uitgaande van de stelling dat ieder mens in volmaakte onschuld wordt ge boren heeft de hoofdpersoon in dit boek weinig tijd nodig om na een moei lijke jeugd ongeveer alles te doen wat maatschappelijk niet door de beugel kan. Stelen om te overleven is het cen trale thema van dit boek, dat zich af speelt in een Italië waar niets onmoge lijk is. Best aardige leeslectuur, waarin spanning en humor niet ontbreken. Jammer, dat de schrijfster te veel in her halingen vervalt om 265 pagina's te kunnen boeien. Geen patiënten Auteur: J.H. Donner Uitgever: Bert Bakker "Geen patiënten" bevat een verzame ling cursiefjes die de afgelopen tijd jn NRC Handelsblad werden geplaatst. Daarin rekent de auteur niet zelden meedogenloos met mensen en toestan den af. Zeer knap van stijl, eerlijk over tuigend, maar met een op mij overko mende levensfilosofie dat de wereld vanavond nog vergaat. 11Michail Gorbatjov Perestrojka24,90 2. 2) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 3. 4) Snoecks1988 19,50 4. 5) Pieter Lakeman Frisse zaken 22,50 5. 3) Liesbeth den Uyl Ik ben wel gek maar niet goed 19,90 6. 8) Rien Poortvliet Langs het tuinpad van mijn vaderen 79,— 7. 7) Peter Wright Spycatcher47,50 8. 6) Bill Cosby De tijd vliegt19,50 9. Brian Bagnall Het Complete Handboek Tekenen en Schilderen tot 1-1-88 39,50 daarna49,50 10.(10) Kroniek van Nederland tot 1-1-88 99,50 daarna135,— Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Winterboek Diverse auteurs Uitgever: La Rivière-Voorhoeve Zo het niet oubollig overkomt te spre ken van "een gezellig" boek dan mag dit predicaat aan "Winterboek" zonder voorbehoud worden toegekend. Verha len, versjes en gedichten vormen de in houd van een typisch familieboek. Toon Hermans, Nel Benschop, Drs. P. e.v.a. leverden daarvoor bijdragen. Vol wassenen en de allerkleinsten kunnen zich aan de inhoud warmen. De netto opbrengst van dit boek is bestemd voor de Hartstichting. Aanschaffen dus. Engelbert Auteur: Mensje van Keulen Uitgever: De Arbeiderspers Het aantal verschillende personages dat Mensje van Keulen in Engelbert laat optreden is na het lezen van 246 pagi na's nauwelijks te tellen. Dat maakt het lezen, het vasthouden van de rode draad die door het boek loopt, er niet eenvoudiger op. Desondanks slaagt de schrijfster en opnieuw in een bijna on gelooflijk verhaal op realistische wijze gestalte te geven. Leven en dood, geloof en huwelijk spelen in Engelbert de hoofdrollen. Het zijn vooral de zeer aansprekende dialogen rond eerder ge noemde thema's die deze roman boven het gemiddelde uittillen en opnieuw voor een zeer waardevolle "Mensje van Keulen" zorgen. Michael Jackson Auteur: Ton Vingerhoets Uitgever: Loeb Nog veel nachtjes slapen en miljoenen fans in Nederland wacht de komst van Michael Jackson. Een bijzonder mens, dat is ie. Nog geen dertig jaar oud is zijn wassen beeldnis bij Madame Tussaud te zien, een vereeuwiging waaraan de ver koop van miljoenen grammofoonpla ten vooraf ging. Z'n turbulente levens geschiedenis werd door Ton Vinger hoets allerminst oppervlakkig opgete kend en zal, uitzonderingen daargela ten, nog meer tot Jackson's ongekende populariteit bijdragen. Een ongelukkige verbintenis Auteur: Anita Brookner Uitgever: Contact Nieuwe roman van een terecht veel ge lezen Engelse schrijfster. Opnieuw een verhaal van deze tijd. Een vrouw op zoek naar de invulling van een nieuw, ander leven na de scheiding van een langdurig huwelijk te hebben verwerkt. Na een oppervlakkige levensperiode volgt een bewuste keuze voor vrijwilli gerswerk. Daarin suksessen en teleur stellingen. Een allerminst oppervlakki ge roman over een alledaags onder werp. Met vaart, humor en voorbijgaan aan goedkope sentimenten geschreven. Een boek met perspectieven voor lot genoten van de hoofdpersoon Blanche Vernon. 1(1) Wim de Bie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 2. 2) Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 3. 3) W. F. Hermans Een heilige van de horlogeriei 27,50 g 39,50 4. 7) RemcoCampert Eetlezen10,— 5. 5) Toon Hermans Overdrijvende wolkenvelden 19,90 6.(10) Freek de Jonge Zaansch Veem 19,90 7. Erik Hazelhoff Roelfzema Nieuwe Soldaat van Oranjei 29,90 g 39,90 8. Renate Rubinstein Tijd van leven 28,50 9. 4) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 10. 8) J.M.A. Biesheuvel De angst kunstenaar 26,50 Evan de ven Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 I IJwklianilel.

Soester Courant | 1987 | | pagina 33