ar i C ken ds Xt en a.s. lagen vjaar. Bentinckfonds vol plannen voor 1988 ÖSdubberstamw Scholierenactie 'Gered Gereedscha KERST AVOND PAGINA 10 WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 liging <en" 'stdagen 1988! SOESTER COURANT PAGINA 11 n zijn 511 LiHHBii f HANNES Kerstmis Computer- beveiligingen effiüntv 'iiuuNy? i>s W.G. Middelman recipieert met (oud)-medewerkers Vier jubilarissen bij stichting CMD 'Nieuw zwembad aanpassen aan de gehandicapten Imt^r^jSiïSMSBSË t Donderdag 24 december één uur van GEBED van 18.30 tot 19.30 uur HEESKAPEL HUIS VAN GEBED Insingerstraat 53 WELKOM! Luchtvaartmuseum Soesterberg extra open in kerstvakantie TUIN-ADVIESCENTRUM t vaarderiiooQt YJ voor Bomen over kerstbomen (2) Amersfoort ,v: door Arie Wandelaar Het was onze gezamenlijke goede vriend Piet Ekel, die zondag j.l. Arie het droeve nieuws vertelde. Hans Kraal is overleden. Hans Kraal, U kent hem. Schrijvend onder het pseudoniem Hannes van de Neng vulde hij weke lijks zijn veelgelezen cursiefjes met "Gehannes." Arie's buurman op deze pagina. Geen journalist van huis-uit. Wel een rubriekschrijver die, met een in milde spot gedoopte pen, zich daarbij base rend op veel kennis van zaken, groot gevoel voor humor en grote liefde voor zijn dorp, pijlen afschoot die doel troffen zonder wezenlijk pijn te doen of te kwetsen. Hans Kraal, tijdens zijn leven een man die zich het begrip harmonie in meer dan een opzicht eigen maakte; er ge stalte aan gaf. Het kan niet anders zijn geweest dan dat hij zijn levensfilosofie harmonie heeft afgeleid van zijn grote passie: muziek. Tot betrekkelijk kort voor zijn dood was hij in en buiten Soest een veel gevraagd pianist, daar naast een arrangeur die het niet gerin ge talent had muziek, klassiek en po pulair, een ander, een nieuw gezicht te geven, zonder daarbij de oorspronke lijke composities geweld aan te doen. Cultureel Soest, met name o.a. de zanggroep The Messengers, is hem daarvoor veel dank verschuldigd. Nog geen drie weken geleden, tijdens de pauze van een "Speeldoosprogram ma" te Baarn, vertrouwde hij Arie toe dat een kwaadaardige ziekte bezig was een aanslag op zijn leven te doen. Zijn relaas miste de overtuiging dat het wellicht allemaal nog zou kunnen meevallen. Een sterke ondertoon van onvoorstelbare moed gaf evenwel voeding aan de gedachte dat we voor lopig nog niet van Hannes van de Neng af zouden zijn. "Ik heb zelfs nog wat stukjes in het vooruit geschreven", liet de optimist Arie bij die gelegenheid weten. Het is anders gegaan dan zijn omgeving en misschien ook Hans zelf gedacht, ver wacht en gehoopt heeft. Daarvoor was de strijd tussen willen en kunnen te ongelijk. Een fijn, integer en goed mens is uit ons midden verdwenen. Op zijn manier. In harmonie. In Majeur. Arie wenst allen die hem dierbaar wa ren veel sterkte in hun taak dit verlies te leren aanvaarden. De Soester gemeenschap, de Soester Courant, zal er zonder "Hannes van de Neng" anders gaan uitzien. Hij ruste in Vrede. ARIE WANDELAAR Het menselijk geweten krijgt twee snipperdagen. De bewapeningswed loop, de honger in de wereld, de ellen de van totalitaire stelsels, massamoor den en godsdienstoorlogen even bui ten de deur zetten. Proberen althans, want je weet maar nooit. Daarvoor in de plaats de natuur in huis halen. Een groene denneboom met lichtjes aankleden om hem nog mooier te laten lijken dan hij al is. Herders en schapen van stof ontdoen en ze voor twee dagen op een kunstmatige weide te kijk zetten. Christus is geboren zegt de een. De Kerstman is zijn plaatsvervanger op aarde, vindt de ander. Het is maar waar je partij voor kiest. En toch hebben beide partijen gedu rende twee dagen een ding met elkaar gemeen. Ze willen vrede in plaats van oorlog, zoeken warmte inplaats van kou en kunnen niet zonder genegen heid. Kerstmis is zoals mensen in hun beste ogenblikken kunnen zijn. Het lief en het leed, de vriendschap en het ver driet SAMEN DELEN. Het is het menselijk zoeken naar wat broos geluk, het vredig samenzijn voor iedereen, heel dicht bijeen. U en ik, een grote familie, uitpuilend van goe de wil. Dit unieke FEEST duurt twee dagen. Zou het na 26 december a.s. ietsje meer kunnen zijn. Ik wens het U van harte toe, ARIE WANDELAAR. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten De heer W. G. Middelman ('de oudste') heeft afgelopen za terdag min of meer afscheid genomen van alle (oud)-mede- werkers van het gelijknamige wooncentrum aan de Birk- straat. Hoewel hij nog wel actief is voor het bedrijf dat hij be gon, doet 'ie een stapje terug. Foto: Herman van Dam ln restaurant De Soester Duinen aan de Soesterbergsestraat werd een receptie gehouden, waarbij veel (oud)-medewerkers van het Wooncentrum Middelman aanwezig waren. Daar po seerde de groep afgelopen zaterdag voor de fotograaf. Bij de stichting Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening (CMD) zijn vier jubilarissen gehuldigd. De dames E. de Bree-Albers, M. Leeman-Keune, M. Bralst- van 't Klooster en M. Wildenburg-Jaspers Focks zijn twaalfeneenhalf jaar werkzaam bij de CMD als bejaardenhelpster. Het viertal werd daarvoor toegesproken door directeur H. de Klerk van de stichting Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening. Hij bood de jubilerende dames te vens een passend geschenk aan. Onder het genot van een drankje en een hapje werd vervolgens nog wat bijgepraat. Schoorsteenbrandje Stadhouderslaan De brandweer rukte vorige week met twee wagens uit voor een schoorsteen brandje in een woning aan de Stadhou derslaan. Bij aankomst bleek het vuur al te zijn gedoofd. De schade bleef be perkt. De brandweer maakte wel de schoorsteen schoon. Kerstboomlampjes doelwit van dieven? Een bewoner van de Spinet in Overhees stelde zich vorige week in verbinding met de politie, nadat hij had geconsta teerd dat onbekenden een poging had den ondernomen om de kerstverlich ting uit een boom in zijn tuin te stelen. De dieven gaven die poging kennelijk voortijdig op, want de lampjes werden aangetroffen op het gazon. Alarm jaagt inbrekers op de vlucht Waarschijnlijk omdat ze schrokken van het alarm hebben de daders van een in braak in een platenzaak aan de Steen hoffstraat hun onderneming gestaakt voordat ze iets van waarde konden meenemen. Toen de politie arriveerde bleken ze al op de vlucht te zijn gesla gen. De achterdeur werd open aange troffen. m Tandem-fietsen voor visueel gehandi capten, een eigen boogschuttersclub, een herhaling van de rolstoelmara thon en natuurlijk de voortzetting van diverse andere sportieve evenementen vormen o.m. het programma van het Bentinckfonds voor 1988. Daarenbo ven wil het fonds nadrukkelijk betrok ken worden bij de plannen voor het nieuwe zwembad in Soest, om de ac commodatie zoveel mogelijk aan te passen aan het gebruik door gehandi capte zwemmers. Daarover is inmid dels een brief gestuurd aan het ge meentebestuur. Dat bleek zaterdag j.l. tijdens de goed bezochte traditionele Kerstkoffie-bij- eenkomst van het Bentinckfonds in Darthuizen, waar voorzitter P. Bosman terugkeek op het afgesloten jaar en de plannen voor 1988 ontvouwde. Bos man stelde met genoegen vast dat 1987 een goed jaar voor het Bentinckfonds is geweest, ook al omdat het 15-jarig be staan met veel aktiviteiten was gevierd. In zijn terugblik noemde hij o.m. hoog tepunten als de demonstratie-sportdag in C-drie (april), met successen op het gebied van rolstoeldansen, de rolstoel- marathon en het zitbadminton. Deze initiatieven zijn inmiddels omgezet in "vaste" activiteiten. Hij hoopte verder op een herhaling van de voetbalwedstrijd tussen een samen gesteld Soester team en het Los-Vast- artiesten-elftal, zodat dit evenement kan uitgroeien tot een traditie en onder streepte ook het succes van het Ben tinckfonds op de Oude Ambachten markt. Het sporten zelf was in het afgelopen jaar goed doorgezet: zwemmen, boog schieten, zitvolleybal etc. trokken veel interesse, evenals de nieuwe activitei ten. Bosman sprak dan ook zijn erken telijkheid uit aan al diegenen - de dona teurs, het bedrijfsleven en vele anderen - die het Bentinckfonds opnieuw of voor het eerst hadden gesteund. Hij stelde verder met vreugde vast dat het fonds zichzelf goed heeft kunnen be druipen, zodat er niet behoeft te wor den ingeteerd op het stichtingsvermo gen. Voor het bestuur is dat echter geen re den om op de lauweren te rusten, want het streven blijft gericht op de vergro ting van het aantal gehandicapte spor ters en op integratie van de gahandicap- tensport met de "gewone" sporten. En daarvoor blijft geld nodig. 'Bietsen' Chris Uiterwijk was ook van de partij. Hij vertelde dat hij een speciale sport bedreef: het "bietsen". Van zijn actie voor een nieuwe kerstboom bij het poli tiebureau was nog 1000 gulden overge bleven, en die bood hij graag aan het Bentinckfonds aan. Penningmeester J. Rietveld accepteerde het groene bank biljet met gepaste tevredenheid en be dankte de "Soester Johan Bodegra ven", zoals hij Uiterwijk noemde, har telijk voor dit gebaar. Burgemeester Scholten - zijn oud ambtgenoot en naamgever van het Fonds Bentinck verbleef buitenslands - stelde vast dat het Bentinckfonds zich duidelijk aan het verbreden is in de Soester samenleving. "Dat is fijn, en u mag er trots op zijn." Hij beloofde voor zitter Bosman erop te letten dat de wen sen van het Bentinckfonds met betrek king tot het nieuwe zwembad in elk ge val voldoende aandacht zouden krij gen. "Ik kan niet toezeggen dat ze ver vuld zullen worden, maar ik beloof u dat ik m'n best zal doen." Wat hem be treft hoopte hij dat het nieuwe zwem- üEKHOüd m,£U**0U Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 René van den Berg wist het publiek in Darthuizen uitstekend te vermaken. Foto: Goos van der Wilt complex voor iedereen geschikt zou worden gemaakt, dus ook voor gehan dicapten en ouderen. Klantgericht Volgens de burgemeester is dat ook een zaak van "klantgericht" bezig zijn en wordt de kwaliteit van de samenleving bepaald door wat men voor mensen doet die - in tegenstelling tot de gezon den - "niet in staat zijn voor zichzelf overal te halen wat hun goeddunkt". Hij drukte het bestuur wel op het hart zélf alert te zijn, de ontwikkelingen goed in de gaten te houden en zo nodig aan de bel te trekken. Verder ried hij het bestuur aan om at tent te blijven op bedrijven en instellin gen die (her)openen. In het afgelopen jaar heeft het Bentinckfonds bij derge lijke gelegenheden kunnen profiteren van feestgaven etc. "Meld u maar be scheiden aan," aldus de burgemeester, die het Bentinckfonds in elk geval alvast uitnodigde voor de nieuwjaarsontmoe ting op 7 januari in C-drie. "Waar Soest samenkomt hoort ook het Bentinck fonds te zijn." De aanwezigen konden na afloop van de toespraakjes nog genieten van de verbluffende imitatiekunst van de Soes ter René v.d. Berg. Ook hier oogstte de ze begaafde artiest-in-de-dop veel suc ces met zijn onnanvolgbare parodieën op bekende sportfiguren als Rinus Mi- chels, Frank Arnesen en Johan Cruijff en entertainers als Johnny Kraaikamp en Urbanus. Daarmee groeide de Kerstkoffie-bijeenkomst van het Ben tinckfonds uit tot een buitengewoon ge zellig samenzijn van de gehandicapte sporters en de vele anderen die zich voor het fonds inzetten. Containerbrandje Politie en brandweer werden zaterdag middag gealarmeerd wegens een brandje bij een supermarkt aan de Pa rallelweg. Ter plaatse bleek het vuur te hebben gewoed in een afvalcontainer. De brandweer, die met twee wagens ar riveerde, hoefde niet meer in actie te komen omdat het personeel de vlam men al had gedoofd. De kerstactie van de Scholengemeen schap "Eemland" (L.B.O.) is zeker geslaagd. Directeur Wim van Es liep vrijdagmorgen fluitend (O, Waterlo- oplein!) tussen het oude gereedschap dat in de hal van de school lag opgesta peld. Niet alleen oude zagen, hamers en nijptangen werden ingezameld, maar ook gloednieuwe hakbijlen en ondefinieerbare werktuigen waarvan de functie niet helemaal bekend bleek te zijn bij de technische leerkrachten van het lager beroepsonderwijs aan de Soesterengweg. Aanvankelijk leek het er niet op dat de actie succes zou hebben. Hele straten in Soest sliepen nog om negen uur toen de leerlingen aanbelden. Velen waren niet thuis en soms werden de leerlingen on vriendelijk aan de deur behandeld. Anderen hadden er heleamal op gere kend en daar stonden de dozen en tas sen klaar. Een eersteklassertje trof ie mand die niets aan te bieden had "en dus twee gulden schonk voor de moeite en het goede doel". Al met al is de opbrengst gered gereed schap verrassend groot en is de Derde Wereldgroep Soest zeer tevreden met de scholierenactie van "Eemland", Leidje Tomassen hierover: "We heb ben de vorige week op deze school alle leerlingen onze diaserie laten zien over het hoe en waarom van deze actie voor het Tanzaniaanse dorp Mwera. De leer lingen toonden veel belangstelling en zo'n stukje bewustmaking is voor de kinderen heel belangrijk. Inde school werd een forse i hoeveelheid oud gereedschap bij elkaar gebracht. Het seizoen van het Militaire Lucht vaart Museum op het Kamp van Zeist (gemeente Zeist) bij Soesterberg ein digt normaal ieder jaar op 30 decem ber. Aangezien ook dit jaar deze da tum midden in de week valt en de werkzaamheden in de wintersluitings- periode eerst op 4 januari aanvangen besloot de directie, evenals vorig jaar, het museum wat langer open te stellen voor het publiek en wel tot en met 3 ja nuari. De extra openstelling voorziet kenne lijk in een behoefte gezien de duizenden bezoekers die het vorig seizoen juist in die laatste extra dagen naar het museum kwamen. Het bezoekersaantal is dit jaar de ne gentigduizend gepasseerd en als dit sei zoen voor het eerst de honderddui zendste wordt bereikt zal dit feit niet on opgemerkt blijven en krijgt de honderd duizendste bezoeker een rondvlucht in de Museum-Harvard, een historisch tweepersoons lesvliegtuig, gestatio neerd op Gilze-Rijen, aangeboden. Helaas kan het museum in de kerst vakantie niet langer openblijven, omdat 4 januari met een gigantisch project wordt gestart in de Snijdershal. In het kader van de viering van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht 1 juli 1988) zal het nieuwe museumsei zoen op 31 maart a.s. worden geopend door Zijne Koninklijke Hoogheid Pins Bernhard. De 'historische' Snijdershal zal dan gro tendeels een totaal ander aanzien heb ben gekregen en de in aanbouw zijnde replica van de Fokker D-XXI zal onge twijfeld het geheel completeren. De toch wel beperkte mankracht zal op timaal ingezet worden om de grootse plannen te kunnen realiseren. De aantrekkelijke kunstexpositie "Air- borne" met werk van Marijke Booms- ma en Frieda van Voorst is ook nog te bewonderen tot en met 3 januari. Het museum wordt extra opengesteld op 31 december van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag 2 januari en zondag 3 ja nuari van 13.00 tot 17.00 uur. (Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag is het museum gesloten). De toegang is gratis! Ook op het museumterrein staan een aantal vliegtuigen tentoongesteld. Op de voorgrond een F-S4Fstraaljager en daarachter een Catalina-amfibievliegtuig van de Koninklijke Marine. Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige week heb ik 't een en ander verteld over de "gewone" zaailing fijnspar, de meest verkochte kerst boom; de verschillen tussen de gekapte bomen en de exemplaren met kluit en een ander soort kerstspar in opkomst, de Servische spar. Deze week aandacht voor alternatieve kerstbomen, sparren en dennen die ei genlijk als tuinplant gekweekt zijn, maar ook prima enige tijd binnenhuis als sfeermaker dienst kunnen doen. Keuze in overvloed Voor wie niet te veel vastgeroest zit aan de jaarlijkse traditionele spar, is er een ontstellend aanbod in tuin planten die het als kerstboom erg goed doen. De ge slachten Pinus, Picea en Abies zijn zo uitgebreid en kennen zo veel verschillende verschijningsvormen dat de keuze haast eindeloos is. Pinus De Pinus of Den is een bijzonder sterk gewas met breeduitgroeiende bodembedekkende vormen tot hoog opgaande bosbomen. Een flink aantal van de cultuurvarieteiten zijn zeer geschikt voor de particu liere tuin en worden ook als zodanig op kwekerijen en tuincentra verkocht. Met wat inlevingsvermogen en creativiteit toveren we deze dankbare tuinplanten tij delijk om tot zeer originele kerstbomen. Na het verblijf in de huiskamer, waarbij gewaakt moet worden voor een al te warme standplaats, kunnen we de Den van onze keuze in de tuin planten. De hergroei verloopt doorgaans vlot. Enkele geschikte kweekvor- men van de Pinus zijn Pinus parviflora 'Glauca', met een wat grillige groeiwijze en blauwgrijze naalden, Pi nus leucodermis, met een gesloten pyramidevormige groeiwijze en groene naalden, en Pinus mugo 'Zun- dert' met fraaie goudgele naalden gedurende de win terperiode. Picea Het geslacht Picea omvat in Nederland zo'n 130-tal soorten en rassen, waarvan een groot aantal zich goed leent om als alternatieve boom tijdens de kerstperiode te fungeren. Ook hier platte groeiers, smal en bree- dopgaande vormen, overhangende groeiwijzen en al lerlei kleuren in naalden. Regelmatig gebruikte alternatieve bomen uit deze sparrenfamilie zijn de blauwspar en de zaailing blauw- spar. De zaailing blauwspar (Picea pungens) wordt evenals de Servische spar steeds meer gevraagd van wege de blauwe kleur van de naalden. De kerstboomkwekers leggen zich op de aankweek van deze planten dus ook steeds meer toe, waardoor de boom langzaam beter betaalbaar wordt. De echte Blauwspar echter, Picea pungens met toevoeging van een rasnaam is een geënte boom die veel moeilijker te kweken is en in de praktijk alleen als tuinboom ge kweekt wordt. De prijzen van deze planten liggen dan ook aanmer kelijk hoger, maar de doorgroeikans in de tuin is beter door het goede wortelgestel. Andere leuke Picea's zijn Picea glauca 'Conica', een echte dwerg voor kleinbe- huisden of als kinderkerstboom en Picea orientalis Aurea', met korte naaldjes, een wat grillige groeiwij ze en helgele uitlopers in het vooijaar. Abies Abies of zilverspar is een geslachtsnaam die garant, staat voor 80 gekweekte soorten en rassen in Neder land. De meestal fraai pyramidaalgroeiende bomen met hun platte brede naalden, zijn uitermate geschikt als kerstboom doordat ze stevige, goed versierbare takken hebben. Vooral voor de liefhebbers van echte kaarsjes zijn deze sparren met hun horizontale vertak king ideaal. Mooie Abies-soorten zijn Abies koreana of Koreaspar, die al op jeugdige leeftijd kegels draagt, Abies concolor met dof grijsgroene naalden en Abies procera 'Glauca' met prachtige blauwe volle takken.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11