Helpt u ook mee? 1975. PAG|NA 12 WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 rv;V-KH -'-'-f/ y ~'lc De molen in het dorpsleven de in 1930 afgebroken stelling-korenmolen „DE WINDHOND" weer opbouwen? Molentaai H. de Bree wint DUIVENSPORT duivententoonstelling De Zwaluw VISSEN Wintercompetitie H.s.v. de Snoekbaars SCRABBLE BADMINTON Kostbare winst voor Selby Oudheidkamer Foto expositie 't Hart uitgave nieuwe boeken Gasbedrijf neemt meterstanden op LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Evan de ven LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Cvan de ven - - is ITHOEK de orginele ?r look, kleur uitgevoerd met een half ronde rbaar met twee ee halve ronde HOEK i lijn en lande uit: i, alpine wit uratie, gelakt en, alpine iagonale, ifstof STPRIJS alpine wit afietgrijs reuze In de vorige twee artikelen hebben we de historische en landschappelijke waarde van de molen besproken. Nu gaat het om de rol van de (koren-) molen in het dorpsleven vroeger. Ver der komen de mogelijkheden voor een rol van de molen in het dorpsleven van nu aan bod. De molen was vroeger een ontmoe tingspunt bij uitnemendheid in een dorp. Tot ver in de vorige eeuw dreef de korenmolenaar nauwelijks handel in die zin, dat hij graan kocht en het ervan gemalen meel weer verkocht. Voor al les was hij loonmolenaar. Hij maalde het graan, dat boeren en bakkers bij hem kwamen brengen tegen een vast gesteld tarief. Vroeger werd dit loon hem vaak in natura uitgekeerd of liever gezegd door hem achtergehouden, meestal 1 16 deel van het gemalen of te malen graan. In veel gevallen waren de boeren en de bakkers zelfs verplicht hun maalgoed te brengen en op te halen. Vandaar, dat het aan de molen, zeker na een periode van windstilte, vaak een komen en gaan van de klanten was. Het waren niet al leen de boer en de bakker, die de weg naar de molen wisten te vinden. Ook de gewone man had meel nodig. Niet zo zeer voor zijn brood, maar voor het var ken dat hij er als regel op nahield. De ^molenaar was ook goed voor het kippe- voer, waar later nog de kunstmest bij kwam. Het kon bij de molen een drukte van belang zijn. De tijd werd vaak ge kort met een praatje. De meeste koren- ïolenaars hadden zelfs de naam uitste- cende vertellers te zijn. Zo ontwikkelde de molen zich tot een soort dorpscen trum. De sfeer is misschien wel te verge lijken met die in veel kapperszaken. Nieuwtjes werden er uitgewisseld. Een imiddels in onbruik geraakt spreek- /oord zei, dat iets "straat- en molen- mare" was, wanneer dat algemeen be kend was of dat het op ieders tong lag. Doordat de molen een middelpunt /erd in het doordeweekse leven van het lorp, trok hij ook veel mensen aan die om een praatje verlegen waren. Op een hele enkele plaats zie je het nog wel, dat de mensen elkaar opzoeken bij de mo len: en oude traditie, die nog herinnert aan een vergane samenleving. De molen oefende ook aantrekkeings- kracht uit op de kinderen: het wieken spel, de lucht van graan en meel, het ge luid van de molen, het in elkaar grijpen van de grote tandwielen. Als zij de kans kregen gingen zij ook graag naar de mo len. Eén van die kinderen heeft later zijn herinnering aan de molen in zijn jeugd op schrift gesteld: de bekende Vlaamse priesterdichter Guido Gezel- Ie, die zijn jeugd doorbracht onder de schaduw van de Brugse Sint Janshuis- molen. Indruk van Guido Gezelle Deze molen staat er nog, aan de rand van de oude stad, eigenlijk de laatst ^overgeblevene stadsmolen, al bevinden zich in zijn omgeving nog twee molens. "De Sint Janshuismolen" of "Sint Mat- theeuwsmolen" zoals Gezelle hem "noemt is thans één van de belangrijke toeristische trekpleisters in die stad. Dorpsleven Ook in andere opzichten nam de molen deel aan het dorpsleven. Zowel bij vreugde als bij droefheid. Juist omdat met de taal van de wieken ook vreugde en droefheid uit te drukken was. De wieken in een bepaalde stand beteken de rouw, in een andere vreugde. Op na tionale feestdagen werd van de molen ook uitbundig gevlagd: de driekleu ach ter op de kap van de molen of in de top van de hoogste wiek, terwijl de wieken in de vreugd stonden. Soms was de mo len helemaal versierd met vlaggen. Al met al een prachtige uiting van de vreugde in het dorp. Zo'n versierde molen, hoog oprijzend boven de be bouwing gaf aan het hele dorp iets feestelijks. Bij overlijdensgevallen, do denherdenking werd de molen in de rouw gezet. Ik denk, dat de molen het enige bouwwerk is, dat op zo'n opval lende manier uiting kan geven aan vreugde en verdriet binnen een ge meenschap. Wanneer bijvoorbeeld een begrafenisstoet de molen passeerde, dan zette de molenaar de molen in de rouw als de tocht passeerde en dat bleef zo totdat de stoet gepasseerd was. Pas daarna werd de vang weer gelicht. Kinderspel rond malende molen Op een zonnige dag wierpen de wieken hun schaduwen over de grond; donkere vegen scheerden over het plaveisel. De kinderen in de buurt zagen het en al gauw was het spel ontstaan: een soort touwtjespringen, de schaduwen van de wieken mogen je benen niet raken. Komt er weer zo'n schaduw aansche ren: SPRING: volgende wiek dan spring je weer. Vooral het wisselende tempo van de wieken maakte het tot een spannend spel Horeca-functie? Biedt een molen nu nog zulke mogelijk heden als ontmoetingscentrum? Auto matisch gaan de gedachten dan in de richting van een soort buurthuis of een andersoortige horecabestemming, die vooral erg aanlokkelijk lijkt omdat de molen dan verhuurd is en dus geld op brengt. Toch zijn de nadelen groter dan de op het eerste gezicht schoon toe schijnende voordelen. Allereerst en niet in het minst het brandgevaar. Een horecabestemming voor een molen is een vertraagde brandstichting. Op een enkele gelukkige uitzondering na brandden de meeste van dit soort kroegmolens af. In 1981 één in Abcou de. Toen een burgemeester, die nu op een andere manier veel te maken heeft met molenbehoud, het er met de mole naar van een gemeentelijke molen over had om onder in de molen een soort theeschenkerij te beginnen vroeg deze aan de burgemeester "heb u lucifers bij je?" Verbaasde reactie: "Hoezo," "Nou dan steken we 'm samen eens in de brand." Een tweede bezwaar is de inrichting: het past niet bij het karakter van de molen: de bar op de maalzolder en het zitje op de balie. Ten derde de toegankelijkheid. Molenbezoek wordt cafébezoek, "'k ga nog even naar de molen" ja, ja. Dat betekent toch, dat er voor veel mensen een drempel komt om de molen te bezoeken. De molen ver wordt tot een soort decor van het café. Bovendien belemmert de horecafunc tie het functioneren van de molen. Dus in Soest geen molencafé!. Hoe krijg je dan de mensen naar de molen? Heel simpel: laat de molen maar malen. Ik weet absoluut zeker uit eigen ervaring, dat de mensen vanzelf op een gezellige manier naar de molen komen. Vreugde en rouw Hoe kan een molen een nog grotere rol spelen in een dorpsgemeenschap behal- Stichting tot herbouw van de steilingkorenmolen "DE WINDHOND" te Soest. Secretariaat: Birkstraat 106 - 3768 HL Soest Ja, dat wil ik en wens inlichtingen word donateur wil de gouache-reproduktie van Rien Poortvliet af 10,- wil het boekje de stenen Reus op de Zoester Engha f 20,- wil medewerker worden gironummer 4403522 ve als malend sieraad? Allereerst valt hierbij te denken aan nationale feestda gen, plaatselijke manifestaties. Betrek de molen er dan ook bij! Zet de molen in de vlaggen of op zijn minst in de vreugd! Prachtig beeld: koninginne dag. Iets dergelijks speelde ook altijd in het plaatsje, waar ik vandaan kom. De feestdag begon eigenlijk met het in de vlaggen zetten van de molen. De molen was ook vaak het verzamelpunt voor de traditionele optocht op koninginnedag. Het was dan ook altijd een vrolijk en feestelijk gewemel van kinderen en ou deren aan de voet van de vlaggende mo len. Ook bij ons in Soest zoujets dergelijks zeer makkelijk te realiseren zijn aan de voet van "De Windhond". Bij de natio nale dodenherdenking zou men de mo len in de rouw kunnen zetten. De molen wordt dan stilgezet nadat de onderste wiek de rechtstand (twee wieken verti caal) iets is gepasseerd. Het drukt het voorbije, het vergane uit: men treurt over iets, dat gepasseerd is, onherroe pelijk is geworden. In kleine gemeen schappen zou men zo ver kunnen gaan, dat de molen meer betrokken wordt bij het lief en leed van de inwoners. We hebben toch reeds geschreven over de molen als bezit van de gemeenschap? De molen tijdens een begrafenis in de rouw zetten, maar ook omgekeerd in de vreugd bij een huwelijkssluiting als de betrokkenen dat willen. Er zou best een regeling getroffen kunnen worden. Zo kan een molen ook in deze tijd nog een functie vervullen in een gemeenschap. Juist een molen als De Windhond op de Soestereng met het nieuwe politiebu reau en over enkele jaren het Gemeen tehuis maakt herbouw van de Wind hond uiterst zinvol. De molen is dan een monument van het verleden, een sie raad in landschap en dorpsbeeld en een uiting van gemeenschapszin. Soms valt het op, dat niet werkende molens niet altijd in dezelfde wiekstand staan. Dit heeft zijn reden en is een ge volg van de mogelijkheid die de mole naar heeft om met zijn omgeving te communiceren. De molen was altijd een middelpunt in haar omgeving, die door zijn klanten op de hoogte wed ge bracht van het wel en wee in deze ge meenschap. Wieken in vreugdestand Is er reden tot vreugde, dan laat de mo lenaar dat blijken door de wiek te laten stoppen juist voordat deze de hoogste stand heeft bereikt ("komende"). Dit vindt plaats bij geboorte, huwelijk en dergelijke vreugdevolle gebeurtenis- Onder grote belangstelling werd op 19 en 20 december in het clubgebouw van de Zwaluw te Soest de jaarlijkse ten toonstelling gehouden. Zaterdag 19 december is op de Vecht de 5e wedstrijd gevist in de wintercompeti tie. He weer deed vermoeden dat het voorjaar al was begonnen en ook de vangsten duidden in die richting. De vis moest wel ver gehaald worden, hele maal naar Nigtevecht waren zij gegaan, de 20 deelnemers aan deze competitie. Evert Kasius wist 32 stuks vis met een lengte van 10.19 m. op het droge te brengen, wat goed was voor een 2e plaats. De eerste plaats was voor Wil lem v.d. Kraats die maar liefst 55 vissen ving, die totaal 11.78 m. op de meetlat lieten zien. De derde plaats was voor Gerrit Kasius met 9.69 m. en 31 vissen. Na afloop was er voor iedereen een sur prise in de vorm van een mooie rollade die uitgereikt werd in een sfeervol ver sierde Bierhut. De 10 hoogstgeplaatsten: 1. Willem v.d. Kraats 11.78 m. 2. Evert Kasius 10.19 m. 3. Gerrit Kasius 9.69 m. 4. Bert van de Hoef 7.49 m. 5. Gert van Drie 5.10 m. 6. Elbert van Beek 5.01 m. 7. Sietze v.d. Esschert 4.83 m. 8. Henk van Riet 4.24 m. 9. Jan Aertssen 4.23 m. 10. Peter de Rond 3.57 m. De veertiende competitieronde van scrabbleclub 'De van Dalen' in dien stencentrum Honsbergen stond in het teken van de aktie voor Ethiopië. De opbrengst van de entree ging recht streeks naar giro 555 (een gironummer om ook bij anderen onder de aandacht te brengen.) De opbrengst van deze ges te was f 150,- bijeengebracht door 22 mensen. Deze laatste wedstrijd voor de Kerst stop werd er weer flink gescoord. Liefst tweemaal werd boven de 600 punten gescoord en ook nog eens drie keer bo ven de 500. Jan Danvers en Dieuwke Vastenburg wisten hun puntentotaal danig op te schroeven en lopen langzamerhand zeer uit op de rest van het veld, dat dit met lede ogen moet aanschouwen. De uitslagen van deze veertiende ronde: A. de Voogt-J. v. Zijtveld 442-382 T. Danvers-W. Witkamp 472-452 R. Druyff-Thea v.d. Berg 545-554 A. Janssen-Wout Klute 440-460 Mw. E. v.d. Werff-T. v. Egdom327-369 J. Danvers-J. Hekkenberg 635-372 D. Vastenburg-M. Klute 623-478 R. Mulder-R. Rabelink 430-2373 Mw. Verhoeff-Truus v.d. Veer292-325 A. Nuysink-H. Danvers 519-423 J. Leyendekker-W. Bouman 491-420 R. Mulder-T. v.d. Berg 315-477 J. Leyendekker-A. de Voogt 348-427 In twee partijen werd het onvoorstelba re puntentotaal van 1100 gehaald. Voorwaar een prachtprestatie van deze mensen. De prijs van de week werd deze keer beschikbaar gesteld door Meta Klute, die hiervoor de winnaar uit een drietal van haar eigen gemaakte schil derijen liet kiezen. De prijs ging deze keer naar Tineke van Egdom, die daar zichtbaar mee in haar nopjes was. De volgende scrabbleavond is pas weer op donderdag 14 januari in diensten centrum Honsbergen, aanvang half acht en de deelname kost f 2,50 per per- Met de wieken (roeden) in zuiver hori zontale en verticale stand, dus met de "roede voor de borst" laat de molenaar zien dat zijn stilstand van korte duur is en dat hij van plan is binnen korte tijd weer met zijn werk te beginnen. Wieken in rouwstand Staat daarentegen de vertikale wiek even voorbij het hoogste punt ("gaan de"), dan betekent dit, dat er iemand is overleden en dat de molenaar daarom rouwt. Rust voor korte duur Rust voor lange duur Staan daarentegen de wieken in X-for- matie, dus in de hoeken van 45 graden met de horizontale en verticale rust stand, dan geeft de molenaar te kennen dat zijn rust van langere duur is. De mo len staat dan "overhoek" of "over- kruis". Dikwijls zal deze stand niet meer worden waargenomen. Door de mon tage van bliksemafleiders is er geen noodzaak meer om door de wieken "overkruis" te zetten, de molen lager te maken en daardoor het risico van blik seminslag te verminderen. De mole naar maakte ook van bepaalde wiek- standen gebruik om ingewijden berich ten door te geven en bijvoorbeeld zo de molenmaker te laten weten, dat hij voor een klusje langs moest komen. Ook in oorlogstijd werden met vooraf-afge- sproken seinen berichten doorgegeven en in de laatste wereldoorlog werd er naarstig gebruik van gemaakt om on derduikers e.d. te waaschuwen voor razzia's. V Er waren 351 inzendingen welke door de keurmeesters Jac v.d. Klis uit Hilver sum en A. Schalkwijk uit IJsselstein werden gekeurd. De kwaliteit lag ver boven het gemiddelde. De mooiste van de tentoonstelling was van de kampioen van de Zwaluw H. de Bree, tevens mooiste Oude doffer. Mooiste oude duiven H. de Bree. Mooiste jonge doffer Th. Wigtman. Mooiste jonge duivin A. v. Ginkel. Mooiste serie van totaal inzendingen Th. Wigtman met 15 prijzen, H. de Bree 2e, J. v.d. Brakel en Zoon 3. In de serie van 4 oude doffer/oude dui- vin/jonge doffer/jonge duivin werd winnaar H. de Bree. In de damesklas werd Th. Wigtman eer ste. Verder werden nog eerste prijzen gewonnen door Th. Wigtman, L. v. Klooster, A. v. Ginkel, H. de Bree, G.J. v.d. Burg, R. v. Egdom, H. Nap jr. Selby, dat punten nodig heeft om zich in de overgangsklasse van de badmin- toncompetitie te kunnen handhaven, heeft zaterdag een goede slag gesla gen. Het bezoekende Inside uit Baarn werd met 6-2 het slachtoffer. Marcel Pas haalde vrij gemakkelijk het eerste punt binnen door zijn tegenstan der met 15-6 en 15-5 te verslaan. Henk van Woerkom trof het een stuk moeilij ker. Zijn Baarnse tegenspeler Rob Beu- kema staat als tweede heer opgesteld, maar is sterker dan de eerste. Niettemin wist van Woerkom met 15-9 en 15-7 te winnen. In het damesenkelspel ont moette Gerdie van Kooten haar oude rivale Nel Bouwmeester. Zowel op toernooien als in competitiewedstrij den is de uitslag moeilijk voorspelbaar. Deze keer was de winst met 11-12,11-8 en 2-11 voor de Baarnse. Maria Riu- passa speelde, evenals in de eerste wed strijd, tegen een invalster, die voor haar geen probleem opleverde. Het heren- dubbel werd pas in de derde game be slist. Het Inside duo, dat erg goed op el kaar ingespeeld is, moest na een lange strijd de winst toch in Soest laten. Bij de dames werd het dubbelspel helemaal een slijtageslag. De Selby-dames wisten de strijd uiteindelijk in hun voordeel te beslissen, het gemengd koppel Pas/ Riupassa leverde een knappe prestatie door in de derde beslissende game een 2-12 achterstand in een 18-13 winst om te buigen. In het tweede duel in het ge mengd dubbelspel was de winst voor Inside. Het Baarnse duo had van het Selby tweetal nog nooit verloren en dat bleef zo. Door de 6-2 winst van Selby is behoud in de overgangsklasse vrijwel gewaarborgd. Uitslagen senioren: Selby 1 - Inside 1 6-2 Houten 4 - Selby 2 3-5 Irene 6 - Selby 3 6-2 Eemnes 4 - Selby 4 6-2 Selby 5 - Triaq 2 4-4 Junioren: Nijkerk 2 - Selby 2 6-2 De Treffers 1 - Selby 3 6-2 Selby 4 - Flevomeppers 8 6-2 Dshockeyhelm gestolen Een 29-jarige Soester deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn ijshockeyhelm. Hij had het ding meegenomen naar de sporthal Beuken dal, ofschoon deze tak van sport daar niet wordt beoefend. Onbekenden na men de helm mee vanuit de entree. Het einde van het jaar nadert met rasse schreden. In deze dagen leeft bij veel mensen de behoefte aan sfeer en licht. Sinds de uitvinding van de gloeilamp is er licht volop. En zolang er energie blijft, in welke vorm dan ook, is er licht. De olielamp en het kaarslicht dateren uit vroegere jaren. De kaars was reeds in de Oudheid bekend bij de Romeinen en de Germanen. Ze werden gemaakt van vet of was, later bijenwas. Nu bestaan ze uit mengsels van o.a. stearine en paraffine. De pitten werden vroeger niet gevlochten maar gedraaid en ook niet geïmpregneerd. De pitten moesten dan ook regelmatig gesnoten, d.w.z. afgeknipt worden, om dat ze niet volledig verbrandden. Spe ciale scharen, snuiters, waren hiervoor in gebruik. In de olielampen werd raap olie gebruikt. Vele soorten olielampen, zoals o.a. de bekende snotneus, waren hiervoor in gebruik. Vet en raapolie werden ook gebruikt bij de bereiding van het eten. De kien- spaan, gemaakt van kienhout, een fos siel hout, en afkomstig uit de venen werd ook voor verlichting gebruikt. Geplaatst in een speciale houder gaf dit een heldere vlam. Maar na een periode in een gezellige sfeer binnenshuis te hebben doorge bracht, is er toch altijd behoefte de be nen te strekken en er op uit te gaan. Dit is dan een mooie gelegenheid het einde van het jaar af te sluiten met een bezoek aan de Oudheidkamer. Naast de vaste expositie, is er de foto expositie ,,'t Hart en zijn direkte omge ving', zoals het was en is. Gezien de enthousiaste reaties van de bewoners en oud-bewoners van 't Hart, die reeds een bezoek brachten, is een wandeling of rit naar de Oudheidkamer het doen waard. Met de Kerstdagen is de Oudheidka mer gesloten, maar zondag 27 decem ber, derde Kerstdag, is hij geopend van 13.30-17.00 uur. Fraude in praktijk Auteur: mr. Frank Visser Uitgever: Balans Een opmerkelijk boek(je), handelend over de vele vormen van fraude, in kaart en beeld gebracht door mr. Frank Vis ser, officier van justitie. Het hele scala aan fraude, van flessentrekkerij tot ont duiking van de belastingen wordt aan de orde gesteld. Het verschaft een dui delijk inzicht in wat in detegenwoordige tijd wettelijk wel en vooral niet is toege staan. Leerzaam en niet zelden amusant. Mensen, fraude en de staat Auteur: G.P. Hoefnagels Uitgever: Ambo Fraude is een symptoom van de ont moeting van de staat en de burger. Ci taat uit dit zeer lezenswaardige boekje, geschreven door Prof.dr. G.R Hoefna gels, schrijver van romans en hoogle raar criminologie en jeugdrecht. Aan de hand van een aantal aansprekende voorbeelden belicht de auteur groot en klein vuil rond alledaagse fraude. Con clusie na 107 interessante pagina's: "Normvervaging bij overheid en bur gers, uitmondend in de aloude waar heid". Hoe corrupter de staat, hoe meer wetten". China Auteur: Karin Schaedtler Uitgever: Gottmer In de vele boeken en boekjes die in de Dominicusreeks van Gottmer (reisgid sen) werden uitgegeven is "China" het meest uitzonderlijk. De samensteller heeft duidelijk recht van spreken. Zes langdurige reizen in de periode van 1979 tot 1987 hebben haar inzicht ver schaft in de veranderingen die zich in China voltrokken, maar ook verhaalt ze over "de eeuwige schoonheid" van dit onmetelijke land. China, nog geen ge meengoed voor vakantiegangers, wel een land dat door democratisering steeds dichterbij komt. De China-reis- gids geeft daarvan een deskundig en in teressant voorproefje. De Marionet Auteur: Brian Power Uitgever: De Haan Veel is er de laatste maanden versche nen over het leven van Pu Yi, de laatste, nog levende keizer van China. Op nieuw daarover nu een boek, maar wel een met een reconstructie die het meest aansprekelijk is. Niet verwonderlijk overigens. De auteur leefde geruime tijd in de woonplaats van Pu Yi en heeft zich, in tegenstelling tot auteur die zich ook met dit onderwerp bezighielden, zeer verdiept in historische en biografi sche gegevens. "De Marionet" mag me de daarom een gezaghebbend boek ge noemd worden waarin geloofwaardig heid zich nadrukkelijk aandient. Ierse Nachten Auteur: Simon Vestdijk Uitgever: Nijgh van Ditmar Simon Vestdijk is 'n schrijver, wiens werk de tand des tijds doorstaat. Ruim veertig jaar geleden (in 1946) verscheen de eerste druk van zijn "Ierse Nachten". Sinds kort ligt in de boekhandel de ze ventiende druk van dit werk. Toch heb ik dit boek anders gelezen dan op de middelbare school aan het eind van de jaren veertig. Sindsdien is de tragedie, die Noord Ierland heet en z'n oorsprong in de republiek Ierland vindt, op de me dia vaak aan bod geweest. "Ierse Nachten" neemt er als het ware een voorschot op. Het speelt midden vorige eeuw en beschrijft de situatie van het Ierse volk op dat moment. "Ierse Nachten" zou een schitterend scenario voor 'n speelfilm kunnen opleveren. Alleen daarom al is het 'n uitgelezen boek om de feestdagen mee door te brengen. Christus op aarde Auteur: Dr. Jakob van Bruggen Uitgever: J. H. Kok Op welke manier geven de Evangeliën ons een beschrijving van Jezus leven op aarde, welk beeld kunnen wij ons op grond van deze beschrijvingen vormen? Deze vragen en de beantwoording er van staan in het boek "Christus op aar de" centraal. Het waren de vier Evan gelisten die de bouwstenen aandroegen voor dit bijna 2000 jaar later versche nen boek, auteur Dr. Jakob van Brug gen is in dit boek de begeleidende gids. Zijn grote verdienste is de voor eenieder toegankelijke wijze, veelal ook geloof waardig, waarop hij aanvult, afzwakt, gelooft en twijfelt. Zeker is dat in "Christus op aarde" de Verlosser nader tot mensen wordt gebracht, waarmee gezegd wil zijn dat deze uitgave heel fraai aansluit op het a.s. Kerstfeest, of wellicht voor sommigen een beginnend vertrekpunt kan zijn. In het afgelopen jaar heeft het gemeen telijk Gas- en Caibedrijf aan de gasver- bruikers termijnnota's gezonden voor ca. het geschatte gasverbruik. Om een jaarrekening te kunnen maken moeten de gasmeterstanden worden opgeno men. Dit "meter-opnemen" zal plaats vinden vanaf 28 december t/m 5 janua ri a.s. Wanneer men overdag niet thuis is, zal de meteropnemer 's avonds tussen half zes en half negen nogmaals proberen de gasmeterstand op te nemen. Wordt dan nog niemand thuis getroffen, dan zal een kaart in de brievenbus achtergela ten worden, waarop de bewoner zelf de meterstand kan invullen. Deze kaart kan portvrij aan het Gas- en Caibedrijf gezonden worden. Wanneer een gasverbruiker in de perio de 28 december - 5 januari a.s. afwezig is, wordt hij/zij verzocht de gasmeter stand telefonisch aan het Gasbedrijf door te geven. (Telefoon: 02155- 93584). 1.(1) Gorbatsjov Perestrojka24,90 2. 2) Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 3. 5) Liesbeth den Uyl Ik ben wel gek maar niet goed 19,90 4. 4) Pieter Lakeman Frisse zaken 22,50 5. 3) Snoecks1988 19,50 6. 7) Peter Wright Spycatcher47,50 7.(10) Kroniek van Nederland 99,50 8. 8) BillCosby De tijd vliegt19,50 9. 6) Rien Poortvliet Langs het tuinpad van mijn vaderen 79,— 10. Wim Kros Kreatief met papier49,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 I jhris. I h* 4>ni| >1<>u> IWkltantltl. Frisse zaken Auteur: Pieter Lakeman Uitgever: Balans Pieter Lakeman doet "een onfris boekje open" over de handel en wandel van een aantal belangrijke Nederlandse be drijven en verschaft informatie over de relaties die politici als Lubbers, Ruding, Korthals Altes e.a. hebben met zaken als misleiding, persoonlijke verrijking en misbruik van voorwetenschap. Nog al onthutsende lectuur waarbij de ver onderstelde integriteit van zaken/men sen aan het wankelen wordt gebracht. Eindconclusie: In Nederland schijnt zo ongeveer alles te kunnen wat niet door de beugel kan. Pieter Lakeman levert in 'Frisse zaken' daarvan bewijzen. Sterk water Auteur: Koos van Zomeren Uitgever: De Arbeiderspers Twee broers die in een haat-liefde ver houding leven beleven samen een vakantie in Zwiterland. Tijdens deze vakantie bekent een van hen eerder in z'n leven een meisje te hebben ver moord. Terug van vakantie verschijnt van "de moordenaar" een boek waarin de gepleegde moord centraal staat, maar waarbij de lezer nergens de zeker heid krijgt of, en wie de misdaad ge pleegd heeft. Koos Zomer heeft in "Sterk Water" een uitgangspunt geko zen dat boeit en tegelijkertijd irriteert. Een knappe roman waarbij het eind oordeel aan de lezer wordt overgelaten. Are you lonesome tonight? Auteurs: Lucy de Barbin en Dary Matera Uitgever: Rostrum Facetten uit het turbulente leven van de reeds nu legendarische Elvis Presley vooral toegespitst op de geheime liefde van Elvis voor Lucy de Barbin. De schrijvers van dit boek laten ons geloven dat Elvis haar een dochter schonk die haar vader tijdens zijn leven om tal van uiteenlopende redenen niet gekend heeft. Vele jaren na zijn dood de onthul ling dus van dit goed bewaarde geheim. In hoeverre men aan de juistheid van dit verhaal waarde moet schenken kan dis cutabel zijn. Zeker is dat men in dit boek een Elvis leert kennen die warmer en menselijker tevoorschijn komt dan uit alles wat tot nu toe over hem gezegd en geschreven is. Zijn fans zullen er vre de mee hebben. Koos Tak is de naam Auteurs: Rijk de Gooijer en Eelke de Jong Uitgever: Nijgh Ditmar Gedurende enkele jaren werd het week blad "De Haagse Post" in leven gehou den door de populariteit van de onre gelmatige afleveringen die Rijk de Gooijer en Eelke de Jong met hun we kelijkse rubriek "Koos Tak" leverden. Koos Tak, in de ogen van vele lezers kennelijk een zeer herkenbaar mens. Een luie fantast, stevig aan de drank, als medewerker van een landelijk dagblad falend als geen ander. Wisselend heb ben beide auteurs aan deze merkwaar dige figuur gestalte gegeven. Knap, amusant en vooral onderhoudend. Ruim een jaar uit het leven van deze schertsfiguur werd in dit boek gebun deld. 1 1) WimdeBie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 2. 2) Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 3. 3) W. F. Hermans Een heilige van de horlogeriei 27,50 g 39,50 4. 6) Freek de Jonge ZaanschVeem 19,90 5. 5) Toon Hermans Overdrijvende wolkenvelden 19,90 6. 9) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 7. 8) Renate Rubinstein Tijd van leven 28,50 8. 4) RemcoCampert Eetlezen10,— 9.(10) J.M.A. Biesheuvel De angst kunstenaar 26,50 10. Adriaan van Dis Zoen2,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13