MEDE lillIllllM CfttKft'UfUe SUPER FLjOWER zogezien ($1 NS illegaal met sloop station Soest begonnen Soest heeft nu twee verlichte kerstbomen VAN WIJK B.V. Gemeente beraadt zich op stappen VUURWERK MODE Bij oude en nieuwe politiebureau 11 rtfli bekende broeken aktie Nu 2 stuks voor 120,- Diverse Truien-Blouses-Jacks etc. Nu met korting Tevens fijne feestdagen gewenst! Jeans mode specialist Nieuweweq 60A Soest GLAS HANDEL Kerstbomen mee met huisvuil VOOR DE TAXATIE VAN UW HUIS Van Weedestraat 46 - Soest - tel. 21310 Nieuwjaarsontmoeting 7 januari 1988 In memoriam Hans Kraal Prettige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar. VAN WEEDESTRAAT 17 door Genard Paul Beeldenstorm 'Aanslag' op A28 KOESTRAAT EN BEESTENMARKT Er kan geen misverstand over bestaan dat de sloop van het oude NS-station Soest, waarmee de Nederlandse Spoorwegen in de afgelopen maanden alvast maar begonnen blijken te zijn, illegaal is. De gemeente Soest heeft voor deze werkzaamheden geen ver gunning afgegeven en het ziet er aller minst naar uit dat dat ooit wél zal ge beuren. De juridische afdeling van de gemeente onderzoekt momenteel de mogelijkheden om van de Spoorwe gen te vorderen dat het gebouw weer in de oorspronkelijke toestand wordt hersteld. Woordvoerders van de NS hebben on langs laten weten dat het plan om het oude station te slopen al lang bestond, nadat de gemeente Soest geen zinvolle bestemming voor het pand kon vinden. Gemeentevoorlichter B. van Os weer spreekt dat echter met klem en wijst er op dat de gemeente in november vorig jaar schriftelijk heeft meegedeeld dat zij geen belangstelling had om het gebouw zelf te huren. Dat gebeurde nadat het plan om het oude stationsgebouw te ge bruiken als onderkomen voor de ver eniging Artishock definitief van de baan was. Volgens Van Os laat dat onverlet dat de gemeente het zeer zinvol vindt om het gebouw te handhaven. "Anders zouden we het ook niet in het bestemmingsplan Zuidelijke Eng hebben opgenomen. We beschouwen het gebouw als zeer waardevol en zijn nog altijd op zoek naar een geschikte nieuwe bestem ming." In dat verband wijst hij op de plannen om er een aantal kunstenaars in onder te brengen, een idee dat o.a. ook door het SOK (Soester Overleg Kunstenaars) naar voren is gebracht. Van Os onderstreept dat de Spoorwe gen eigenaar is van het pand. "Zij zullen het moeten verhuren." Volgens hem heeft de NS zich daartoe niet bijzonder ingespannen. "Een advertentie hebben we nog nooit gezien." Nadat de Artis- hock-plannen waren afgeketst - de ver eniging kon uiteindelijk blijven zitten waar zij zat: in het Sint Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat - is nog enige tijd de woningbouwvereniging Sint Jozef in de markt geweest. Die wilde het sta tionsgebouw wel als kantoor gebruiken. Volgens Van Os heeft de gemeente daartoe alle medewerking verleend, maar bleek de huurprijs te hoog te zijn. In april j.1. hebben de Spoorwegen schriftelijk aan de gemeente laten we ten dat zij het voornemen hadden het gebouw te slopen en gevraagd welke voorwaarden daarbij in acht genomen moesten worden. In mei heeft de ge meente de NS eerst telefonisch en ver volgens ook schriftelijk meegedeeld dat daarvoor een sloopvergunning vereist was, die men dan ook diende aan te vra gen. W eigeringsgronden Volgens Van Os houdt zo'n reactie al lerminst in dat er toestemming is gege ven voor de sloop. "We hebben ook la ten weten dat zo'n aanvraag wordt be keken op eventuele weigeringsgron- den, bijvoorbeeld omdat het gebouw een monument is. Die status heeft het station weliswaar niet, maar het is wel een belangrijk onderdeel van het 'stads beeld'. De sloop van het station zou daaraan duidelijk afbreuk doen." Niettemin is de NS in de zomer al be gonnen met het "kraakvrij maken" van het stationsgebouw. Zo werden diverse leidingen weggehaald en de betimme ring verwijderd. Op 9 november j.1. hebben de Spoorwegen officieel ver gunning aangevraagd. De gemeente constateerde daarna dat de sloop feite lijk al was begonnen. Op 30 november heeft de gemeente on- Het stationsgebouw (in de volksmond "Soest-midden") is te belangrijk in het stadsbeeld om het te laten slopen. omwonden - volgens Van Os met "een brief op poten" - duidelijk gemaakt dat dit niet door de beugel kon en dat de NS de behandeling van de sloopaanvraag zal moeten afwachten. Het standpunt van de welstandscommissie - die het ge meentebestuur in dergelijke zaken ad viseert - is overigens al bekend: zij wijst de aanvraag af. Het ziet er dan ook naar uit dat de gemeente Soest de Spoorwe gen binnen afzienbare tijd formeel zal laten weten dat de aangevraagde ver gunning wordt geweigerd. Het werk in het station ligt inmiddels stil. Soest kan zich in de donkere dagen voor Kerst baden in een ongekende weelde: maar liefst twee "officiële" verlichte kerstbomen trekken deze weken de aandacht van het publiek, zowel naast het nieuwe politiebureau aan de Dalweg als naast het oude bu reau aan de Van Weedestraat. Dat ge beurt op initiatief van inwoners die hun mede-Soesters graag een beetje sfeer gunnen. Vorige week woensdag ontstak Chris Uiterwijk, de man die het geld voor de nieuwe boom bij elkaar "bietste", de lichtjes in de sequioa dendrum gigan- teum in het plantsoen aan de Dalweg, waar de nieuwe boom tevoren was op getuigd door vrijwilligers van de brand weer en de politie. Dat was tegelijk het sein voor de officiële overdracht van de boom aan het politiekorps, die op be scheiden schaal luister werd bijgezet in de vergaderruimte van de politie-sport- vereniging in het souterrain van het bu reau. Uiterwijk bood de boom daar officieel aan korpschef commissaris J.K. Adema aan. Van de bijna 3000 gulden die hij had losgepeuterd bij Soester onderne mers en anderen had hij slechts 2000 gulden nodig gehad om de boom aan te schaffen. Er bleef zodoende nog 1000 gulden over, en wat zou daarvoor een betere bestemming zijn dan het Ben- tinckfonds? Uiterwijk liet en passant wel waarschu wende woorden horen aan het adres van de gemeente, om bij de nieuw- bouwplannen voor het raadhuis "met hun vingers af te blijven van dit plekje". Hij vond dat de architect de ruimte waarin de boom staat maar in zijn plan nen moest opnemen en de politieman nen onderstreepten deze opmerking met een krachtig applaus. Commissaris Adema aanvaardde de boom graag en beloofde ervoor te zorgen dat hij elk jaar wordt verlicht. Hij was ook blij dat er nog wat overschoot voor het Ben- tinckfonds. Oudé boom Ondanks de nieuwe kerstboom aan de Dalweg biedt ook de Van Weedestraat dit jaar nog een keer de vertrouwde aanblik. De lampjes in de grote conifeer bij het oude politiebureau verspreiden sinds zaterdag j.1. huntradtionele gloed, zoals dat al een lange reeks van jaren het geval is geweest. Foto: Goos van der Wilt Dat gebeurt op initiatief van de heer De Groot van Boutique des Fleurs aan de Steenhoffstraat, die zijn collega's van de Ster Mode en de firma Heyligers - de bouwers van het nieuwe politiebureau en sindsdien de eigenaars van het oude bureau - bereid vond mee te doen, evenals de Winkelkring Van Weede straat, die de verlichte boom niet graag wilde missen. Zij namen de kosten ge zamenlijk voor hun rekening. Voor de goede orde werd er kontakt ge zocht met Chris Uiterwijk, initiatiefne mer voor de nieuwe boom, en met het gemeentebestuur. Zij gingen van harte akkoord. Ook hier verleenden vrijwilli gers van brandweer en politie hun me dewerking. Soest moet er wel rekening mee houden dat de boom nu voor het laatst verlicht is. Hij zal moeten wijken bij de realisering van de nieuwe bestem ming van het oude bureau. ifl diverse broeken 7A90 89:90 999Ü 1Q9-90 maten 27 t m 38 Voor kerst kan Van Ede U niets meer beloven zijn leverancier heeft de deur dicht gesloten. Maar Jan blijft attent dat is overbekend. Bestelt nu al uw glas om zich straks uit te sloven! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Chris Uiterwijk ontsteekt de verlichting in de nieuwe kerstboom, geassisteerd door hulpvaardige politie- vrijwilligers. PTT-bus vernield Onbekende daders hebben vorige week een PTT-brievenbus aan de Eigendom weg vernield. Vermoedelijk werd hij opgeblazen met vuurwerk. Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. van Rouwendaal b.v. Soest - Tal. 02155-17390 Soesterb.str. 4 Tel. 11137 Al 20 jaar uw vuurwerk specialist! - Zie onze speciale folder. - Aparte verkoopruimte achterom. Streng optreden tegen vuurwerk Alleen al het in bezit hebben van vuurwerk zal vanaf heden streng ge straft worden. De politie gaat hierop nauwlettend toezien. Wie wordt aan getroffen in het bezit van vuurwerk, krijgt meteen een proces-verbaal en al het vuurwerk wordt in beslag geno men. Vanzelfsprekend wordt ook het afsteken van vuurwerk direkt bestraft met een procesverbaal. Vuurwerk mag in de gemeente Soest alléén op dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 december verkocht worden. Afsteken mag alleen tussen 31 december 18.00 uur en 1 januari 02.00 uur. Brandstichting bi} Prins Willem-Alexanderschool? De politie houdt er rekening mee dat het brandje, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag woedde bij de Prins Wil lem-Alexanderschool aan de Nachte- gaalweg, met opzet is aangestoken. De bemanning van de surveillancewagen zag omstreeks half vier vlammen bij de gevel van de school. Een hoeveelheid kranten die daar lag opgetast bleek te branden. De politie bluste het vuur met de poederblusser en met aarde, en de gewaarschuwde brandweer zorgde voor de nablussing. Er ontstond schade aan de gevel en aan de dakrand van het schoolgebouw. In de periode van donderdag 7 janua ri tot en met vrijdag 22 januari mogen afgedankte kerstbomen tegelijk met het huisvuil worden aangeboden. Uitgezette Egyptenaar bleek snel terug Groot was de verbazing van een Soester politieman toen hij zaterdag j.1. bij een bushalte aan de Vrijheidsweg een man zag staan, die hij herkende als de Egyp tenaar die de week daarvoor het land was uitgezet omdat hij geen verblijfs vergunning had. De 25-jarige vreemde ling werd opnieuw aangehouden en nu "in bewaring" gesteld, tot het moment dat hij op het vliegtuig naar zijn vader land kan worden gezet. Soesterbergsestraat 8, Soest Tel. 02155-15050 b.g.g. 17000 De splinternieuwe Nieuwjaarsont moeting van het Soester gemeente bestuur op donderdag 7 januari in C-drie, het culturele hart van Soest belooft met louter Soester artiesten een grandioze happening te worden. Precies om 8 uur 's avonds ontvangt burgemeester Paul Scholten namens het gemeentebestuur alle burgers van Soest die de moeite nemen el kaar een voorspoedig 1988 toe te wensen. Daarna krijgt iedereen een alcoholvrij drankje aangeboden en wordt het publiek vergast op een keur van optredens van Soester ar tiesten en een spectaculaire tonee laankleding van een bekende Soes ter kunstenaar. In de loop van de avond houdt de eerste burger van Soest een korte toespraak en speelt een raadslid met de zaal het spel "Mijn wens". Dit spel is geïnspireerd op het tv-programma "Mijn geheim," waarbij een panel van Soester burgers moet raden wel ke drie gasten aan het publiek wor den voorgesteld. Deze twee dames en één heer zullen met een crypti sche zin hun wens voor 1988 ken baar maken. Een combo van Soester jazz-musici, onder wie de vermaarde mondhar monicaspeler Jan Verwey, speelt in de Grote Zaal, terwijl weer een ge heel ander muziekgezelschap in het Witte Café voor de feestvreugde zorgt. Burgemeester Scholten heeft deze week speciaal aan alle besturen/di recties van verenigingen en aan in stellingen, bedrijven en diensten, kerken en andere groeperingen die in Soest zijn gevestigd 250 uitnodi gingen verstuurd waarin hij o.m. stelt: "Om de communicatie te bevorderen verzoek ik u te bezien of u zich herkenbaar wil maken door een badge of naambordje, waarop behalve uw eigen naam ook die van uw vereniging of instelling staat ver meld. Het hoeft niet persé. U bent vrij, maar contacten worden met dit hulpmiddeltje - zo blijkt - gemakke lijker gelegd en daar gaat het nu juist om. Om u hierbij een handje te hel pen zal bij de ingang de gelegenheid geboden worden zich van een naam kaartje te voorzien." ('Hannes van de Neng') Hans Kraal is niet meer. Zaterdag j.1. overleed deze bekende én beminde Soester aan de gevolgen van de ernstige ziekte die zich enkele maanden geleden onverhoeds bij hem openbaarde. Vori ge week maandag nog vierde hij zijn 65e verjaardag. Hans Kraal genoot in Soest grote be kendheid en sympathie, niet het minst door zijn succesvolle inspanningen op het terrein van de lichte muziek. Al op jeugdige leeftijd was hij als het maar even kon achter de piano te vinden, het instrument dat zijn liefde had. In de oorlogsjaren richtte hij, samen met o.a. Piet Ekel, in Soest de amusementsver eniging De Cupido's op, die zich toeleg de op het organiseren van toneel- of muziekavonden. Die vonden meestal plaats in het toenmalige "uitgaanscen trum" van Soest, hotel Eemland, dat stond op de plaats waar tegenwoordig de Stadhouderslaan op de Van Weede straat uitmondt. Zijn muzikale loopbaan begon al voor de oorlog; vele malen trad hij - alleen of met een gelegenheidsorkestje - op tij dens bruiloften en partijen. Tijdens de bezettingsjaren moest hij een aantal ja ren onderduiken, maar na de bevrijding trad hij met De Cupido's opnieuw op, waarbij hij o.a. furore maakte tijdens de feestavonden voor de Canadese solda ten en bij vele andere gelegenheden. Hans Kraal was ook vele malen betrok ken bij de succesvolle cabaret-voorstel lingen die in de Molshoop - een voor malige Duitse bunker op de Eng - wer den georganiseerd, o.a. met Benny Vre- den. Hij verleende zijn muzikale steun aan tal van geslaagde avonden in een tijd dat het verenigingsleven in Soest nog groeide en bloeide, o.a. als begelei der van de Soester Turnclüb, en luister de met of zonder orkest - bijvoorbeeld de Blue Stars - jarenlang allerlei feeste lijke bijeenkomsten op als pianist. Le gendarisch zijn ook de "Nikaproba"- avonden, die hij mede organiseerde voor de mensen die uit Indië repatrieer den. Zijn muzikale begaafdheid werd hoog uit geëvenaard door zijn bescheiden heid en oer-Hollandse nuchterheid, die er mogelijk toe leidden dat hij nooit de stap naar een beroepscarriëre heeft ge zet, al had hij er zeker alle kwaliteiten voor. Zijn werkzame leven werd gro tendeels opgeëist door de drogisterij aan de Van Weedestraat (waar sinds ja ren het winkelpand van Blokker is ge vestigd), waarin hij destijds zijn vader opvolgde. Na de verkoop van de drukke zaak kon hij zich geheel wijden aan de muziek, die hem zo lief was. Heel wat jeugdige Soesters leerden van hem de eerste to nen te ontlokken aan de piano en tot onlangs nog gaf hij lessen aan een uitge breide kring van leerlingen. De laatste jaren genoot hij met name bekendheid als vaste begeleider - tot vorig jaar - van de Soester gospelgroep "The Messen- gers", waarmee hij in augustus j.1. nog één keer optrad tijdens de feestelijke korenavond van het Landjuweel. Het zou zijn laatste openbare optreden wor den in Soest, het dorp waar hij geboren en getogen was en waarvan hij zoveel hield. Hans Kraal was als het maar even kon buiten te vinden. Bijna zijn hele leven lang zwom hij vrijwel elke ochtend in het Soester Natuurbad, weer of geen weer, en al had hij met sport in het alge meen niet al te veel op, hij was een ver woed zwemmer en schaatser. Vrienden schetsen hem ook als een "dromer", ie mand die urenlang alleen door de pol- der kon dwalen en ongelooflijk veel le vensblijheid putte uit gewone, kleine dingen en uit de natuur. Persoonlijk verdriet bleef hem in zijn leven niet be spaard, maar met zijn vrouw, die hij op handen droeg, genoot hij de laatste ja ren intens van het bestaan. Daarnaast was hij een grappenmaker en een droogkomiek, die van veel dingen de humor inzag en zijn medemensen graag onthaalde op een goede mop, die hij uitstekend kon vertellen. Met de fiets of wandelend met zijn hond maakte hij zijn omzwervingen door Soest, waarbij hem vaak dingen opvie len die anderen - niet begiftigd met zijn uitzonderlijk vermogen tot opmerken - ontgingen en die hem maar al te dikwijls de stof leverden voor zijn vaak met schalkse humor doorspekte beschou wingen in de krant. Als er iets "gebeur de" in Soest was hij er heel dikwijls als een van de eersten bij. Daarvan getuigde hij ook wekelijks in zijn vaste rubriek "Gehannes" in de Soester Courant, waarin hij als Hannes van de Neng scherp in de gaten hield wat er in zijn dorp gebeurde. De manier waarop hij het "Soesder dialect" in ge schreven vorm wist weer te geven on dervond bij tal van lezers grote waarde ring, maar vooral ook de milde humor waarmee hij zijn waarnemingen deed en doorgaf. Op onnavolgbare wijze - met de vriendelijke spot die hem eigen was - nam hij daarbij tal van Soester "zaken" op de korrel en hij genoot er van als hij merkte dat zijn ironische commentaren waren "aangekomen". Vorige week werd zijn 392e "Ge hannes" geplaatst. Vanaf 1 november 1979 - het jaar van het 950-jarig be staan van Soest - schreef hij zijn weke lijkse "cursief'. Slechts een enkele maal liet hij verstek gaan, als hij op zijn vakantie-adres verstoken was gebleven van Soester "nieuws", en ondanks zijn ernstige ziekte is hij zijn Gehannes blij ven schrijven tot hij werkelijk niet meer kon. Het was zijn trots om op deze ma nier nog vol te houden en zich bij het le ven rondom hem betrokken te weten. In zekere zin is hij dan ook "in het harnas" gestorven. Behalve zijn cursiefjes, waaraan hij heel veel plezier beleefde, schreef hij vanuit zijn bijzondere deskundigheid van tijd tot tijd ook recensies van muziek- en to neeluitvoeringen in de Soester Cou rant. Daarnaast leverde hij belangwek kende bijdragen aan het boekstaven van de Soester geschiedenis, o.a. in het tijdschrift van de Historische Vereni ging Soest. Het overlijden van Hans Kraal is niet al leen voor de Soester Courant, maar voor de gehele Soester gemeenschap een groot verlies. Gistermiddag is hij, in de besloten kring van hen die hem het meest na stonden, begraven op de Soes ter Eng - de plek waaraan hij zijn schrij versnaam ontleende, midden in het dorp dat hem zo na aan het hart lag... VLf "Wie moet dat voorstellen?" vroeg ik aan de tekenaar toen ik een baby in forse houtskoolstreken op het papier zal lig gen. De ruige halen en krassen stonden in schrille tegenstelling tot wat het aan hartveroverende tederheid wilde uit beelden, terwijl een stralenkrans om het hoofdje zelfs gewijde gedachten opriep. "Het is bijna Kerstfeest, dus wie denk jij nou dat dit moet voorstellen?" ant woordde hij met een wedervraag. Uitda gend wachtte hij, niet op antwoord, maar op commentaar. Toen dat niet gauw genoeg kwam viste hij een andere tekening uit zijn map. Onmiskenbaar de Christusfiguur, maar nu als volksre denaar. Met verwilderde haren en een ruige baard stond hij achter een batterij microfoons. Zijn ogen schoten vuur en als bij toverslag was hij in een ondeel baar ogenblik vastgelegd, terwijl zijn hand in de wolken priemde. Het stadion zat bomvol aandachtig luisterende mensen van alle leeftijden. Nog nauwe lijks bekomen van het bewust veroor zaakte schokeffekt dwarrelde er een nieuwe tekening naar beneden en ik zag Jezus op het kerkplein als een breedge schouderde man in gevecht gewikkeld met een overmacht aan keurig geklede dames en heren, die net zo min gewend waren om hun geschillen met de hand te beslechten als hij. "Ken je die?" vroeg de tekenaar en legde er een plaat overheen van een gehange ne." "Het lijkt nog steeds dezelfde maar...."Er klopt iets niet, hè" zei de tekenaar. "Jezus is nooit opgehangen. Je hebt gelijk. Hij heeft ook nooit achter een microfoon gestaan. Ik heb hier een tekening van Jezus op een brommertje. Ja, daar lach je nou om, maar ik sta hier heus niet te spotten. A Is hij nu leefde zou dat toch ook heel normaal zijn. Dat heeft toch niks met spotten te maken?" Hij viel stil en liet het even zo. Veel kal mer nu, zei hij: "Ik heb een hele serie te keningen gemaakt waarbij ik Hem tel kens op een andere manier, maar steeds in deze tijd, afgebeeld heb. Ze verstoren bewust het beeld dat wij metz 'n allen ge maakt hebben. Dat brengt jou uit je evenwicht. Ik begrijp wel waar de schoen wringt. Kijk, een beeld is onge vaarlijk want het leeft niet. Het zegt al leen iets over iemand uit een ver verle den. Nou, en? Maar zo'n springlevende man die je zo op straat kunt tegenko men... Als Hij zó dicht op je huid komt kun je twee dingen doen. Je kunt "Komt verwondert u hier mensen "inzetten of je omdraaien en de kerstboom optuigen. Je ziet maar. Een 35-jarige automobilist uit Amersfoort mag van geluk spreken dat hij de "aanslag" die vorige week woensdag op de rijksweg A26 bij Soesterberg op hem werd gepleegd heeft overleefd. Hij reed daar om streeks half zes, dus al in het donker, in de richting van zijn woonplaats toen hij vanaf de voetgangersbrug werd bekogeld met stenen. Van de dader(s) was uiteraad geen spoor meer te vinden toen de gewaar schuwde politie ter plaatse kwam. De auto van de Amersfoorter werd flink beschadigd. Zo werd o.m. zijn voorruit vernield. Hijzelf kwam er gelukkig zonder kleerscheuren - of erger - af. PARKEREN IN HET CENTRUM VAN AMERSFOORT Volg de borden Tarief: f. 0,50 per 20 minuten Open ma. t.m. za. van 8.00-18.30 uur Op koopavonden en voor Kerstmis ma. 21/12 t.m. wo. 23/12 tot 22.00 uur

Soester Courant | 1987 | | pagina 1