0//GH 55 MET HET OOG OP UW BRIL. Kerstgeschenk Soester missionarissen Verse kaviaar - een 'gouden delicatesse' sclioeiiinkcr Nieuwjaarskaarten 10 Het Rode Kruis en 'Afrika Nu Voor mensen die anders denken (11) Bang&Olufsen optiek Kodak Express Prijs vanaf van oosten fotografie lbrilmodef WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 Bij Ruud Smit Visspecialiteiten Gezien op de t.v. bij Linda de Mol DE BRILBRETEL Ideaal voor brildragende aktieve sporters. De bril kan niet meer afzakken of afvallen. In vele modische kleuren. In Soest nog 1399 werkzoekenden Werkloosheid in Eemland licht gedaald Verdeling woningbouwsubsidies bekend Soest mag volgend jaar 127 huizen bouwen gemaakt yan uw mooiste eigen negatief. Soesterbergsestraat 57, tel. 02155-13109 Produktie Seat Ibiza omhoog Voor actie 'Afrika nu' Benefietconcert in Oude Kerk In Brazilië, in Irian Jaya en in Zaïre wachten ook dit jaar weer in totaal zes missionarissen af of ze hun bescheiden projekt volgend jaar weer kunnen uit voeren. Een projekt, dat ze zelf het "Soester Kerstprojekt" noemen, daar de gelden ingezameld worden tijdens de kerstdagen door de "Kerstkollek- te" in de vier parochies van Soest en ook door Soesters die de publikatie in de kranten hebben gelezen en enthou siast iets overmaken. Sinds jaren is er tijdens deze koude da gen een warme verbondenheid ont staan met deze zes idealisten, die in ont wikkelingslanden werken. Ontwikke lingslanden, die juist nu steeds armer worden, waar groepen ontheemden steeds sneller aangroeien, waar gehan dicapten en invaliden meer en meer verwaarloosd worden, maar waar deze werkers onder de "minsten der Mijnen" zich intenser moeten inzetten voor al deze groepen, zodat ze een menselijk bestaan kunnen gaan leiden. Wist u dat het voor Zuster Serafina Wantenaar elke woensdag "bonendag" is? Ja, iedere woensdag staat er een lan ge rij moeders voor haar deur. Zij is Soest erg dankbaar dat ze deze rij moe ders (weduwen of moeders van wie de man is weggelopen) eenmaal in de week een kilo kan geven. Zij heeft echter on derscheid moeten maken, en dat spijt haar zeer, wie in de rij mogen staan. De moeders moeten minstens vier kinde ren hebben, zo schrijft ze, want anders zou de rij meer op een grote file gaan lij ken. Daarnaast helpt ze incidenteel ook invaliden, mensen die ongewild werke loos zijn geworden, enz. Wist u dat Koos Houdijk (64 jaar), een leeftijd welke hier bekend staat voor de V.U.T., nog zoveel fut en pit in zich heeft dat hij een jaar geleden begonnen is aan een nieuw karwei, in een nieuw te bouwen stad een kerk en pastorie(tje) te bouwen? Hij schreef aan het Missie comité dat deze beide gebouwtjes bijna klaar zijn. Een Soestenaar om trots op te zijn! Vele bevolkingsgroepen gaan zich hier vestigen, zoals Papoea's, Indo nesiërs en Chinezen. Zijn kleine projekt is voor de inrichting van zijn kerk en pastorie. Wist u dat Piet Majoor, 69 jaar, dus ook niet meer een van de jongsten, zich het lot van blinde Brazilaantjes erg aan trekt? Al 41 jaar is hij werkzaam in Bra zilië. Hij zet zich in voor wat we hier noemen de vergeten groepen. Na zijn laatste verlof was hij blij weer naar zijn mensen te kunnen gaan. Op een leeftijd dat we hier denken het wat kalmer aan te gaan doen, is deze Missionaris nog bezig als een twintiger. Neen, in Joa Pessoa kunnen ze nog niet zonder hem! Wist u dat bij Kees Smeele, in Zaïre, drie grote visvijvers (30x10 m.) gegra ven zijn door zijn "gevangenis-jon gens"? Ja, het zijn inmiddels 50 jongens geworden, die hij opvangt. Het water dat er in komt is gratis, maar de vis moet van zeer goede kwaliteit zijn. In zijn na tuurlijk met humor doorspekte brief aan het Missie-comité haalt hij Toon Hermans aan met: "het kostje wel wat, maar je hebt dan ook het beste van het beste". Hij bedoelt daarmee de prijs van de vis. Want de vis wordt nu - naast de groenten - de belangrijkste bron van in komsten om zijn jongens te kunnen on derhouden. Voor een goede toekomst voor hen. Wist u dat zijn broer Gerard Smeele nu alweer 26 jaar werkzaam in Brazilië, na zijn verlof overgeplaatst is naar Sete la- goas (zeven meren)? Door zijn grote er varing met kinderen, blinden en gevan genen, is gevraagd of hij naar deze moeilijke plaats wilde komen. Neen is er niet bij, hij kent dat woord niet. Als eerste en belangrijkste wil hij een ge meenschapshuis inrichten. De ruimte heeft hij alsmede het gebouw. Alleen de inrichting ontbreekt. Dat is zijn projekt voor 1988. Onderricht voor kinderen en moeders, dat stelt hij als prioriteit. Hij rekent zeker op uw financiële steun. Wist u dat Magdaleen Westerveld erg te doen heeft met de armoede in het Noordwesten van Brazilië? Een paar weken geleden ontvingen wij een soort noodkreet van haar om financiële hulp. Haar bibliotheek loopt goed. Daar heeft Soest in voorgaande jaren voor Pater Koos Houdijk (Irian Jaya). gezorgd. Maar nu de overlevingskansen van de zéér armen. Haar projekt voor 1988 is, net als bij Zuster Wantenaar, het verstrekken van melkpoeder, rijst en bruine bonen. De streek waar zij werkt is zeer arm. Zij helpt daarnaast ook incidenteel veel mensen, mensen die naar het zieken huis moeten of anderszins geholpen moeten worden, maar waar geld ont breekt. Tijdens de kerstnachtmissen en op de Eerste Kerstdag wordt in de Soester R.K. kerken voor de Soester Missiona rissen gekollekteerd. Namens de zes idealisten, die hun le ven beschikbaar stellen en zich totaal inzetten voor de "MINSTEN DER MIJNEN", hartelijk dank! Het Interparochiëel Missie-Comité Soest Postgiro: 35.80.168. Rabobank: 3599.67.787 Secretariaat: Schoutenkampweg 76, 3768 AG Soest, tel. 11115 (b.g.g. 12433). Wie er, met de komende feestdagen in het vooruitzicht, zeker van wil zijn gasten (en zichzelf) een keer écht te verwennen, moet dezer dagen beslist even een bezoekje brengen aan Ruud Smit Visspecialiteiten, de bekende winkel aan de Van Weedestraat,'waar ook de meest veeleisende klant kennis kan maken met de verfijnde culinaire genoegens die de zeë biedt. Eén van die genoegens is kaviaar, een luxueus zee-produkt waarvan alleen de naam al een belofte inhoudt voor de fijn proevers, en dat die belofte ook waar maakt. "Een gouden delicatesse" - zo wordt kaviaar dikwijls genoemd, en niet ten onrechte, want er is nauwelijks een pro- dukt te bedenken dat zozeer tot de ver beelding spreekt. Wie nog nooit het ge noegen heeft gesmaakt om echte ka viaar te proeven - er zijn zelfs mensen die er de neus voor ophalen - weet dan ook niet wat hij mist. En dat niet alleen omdat wat men ver haalt nu eenmaal al tijd lekker is, zoals het spreekwoord luidt. Kaviaar komt inderdaad van ver, met name vanuit de landen rondom de Kas pische Zee: Rusland, China en Iran zijn de belangrijkste leveranciers. Daar wordt de steur gevangen, een bijzonde re vissoort, niet zozeer om zijn vlees, maar vooral om zijn kuit, die deze vis om de drie jaar schiet. Vroeger werd de steur gedood, tegenwoordig wordt hij gevangen, verdoofd en "gemolken". Het waren Russische vissers die des tijds, min of meer bij toeval, de supe rieure smaak van de steur-eitjes (alleen die mogen de naam kaviaar dragen) ontdekten. Aanvankelijk werd de kuit van de vis weggegooid, maar later aten de vissers deze "overschotten" soms uit armoede op. Vanaf dat moment begon de kaviaar aan zijn triomftocht, want al snel raakte de bijzondere smaak bekend bij een groter publiek. Kaviaar is, door de relatief geringe pro- duktie en de grote vraag, niet goed koop. Maar wie eenmaal het zilte aroma De Deense vamgewre van beeld en getud Met 3 jaar garantie. Erkend dealer voor Soest WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) heeft geproefd door de eitjes met de tong tegen het gehemelte te drukken, waarna ze met een voor omstanders on merkbaar gesis openscheuren en zo hun verfijnde smaak prijsgeven, zal zich het genoegen ervan niet meer laten ont gaan. De december-feestdagen, tradi tioneel voorbestemd voor de genietin gen van de tong, zijn dan ook heel ge schikt om voor het eerst of opnieuw kennis te maken met kaviaar. Zo min als alles goud is wat blinkt, zo min is ook alles wat als zodanig wordt aangediend echte kaviaar. Die naam is alleen voorbehouden aan de echte steur-kuit. Zalmkuit - in de handel vaak verkrijgbaar onder de ietwat misleiden de naam "Keta Caviar" - is geen echte kaviaar. De imitatiekuit is niet meer dan een zout aftreksel. Echte kaviaar is meestal verkrijgbaar in gepasteuriseerde vorm, maar de ware liefhebbers weten dat verse kaviaar een nog grotere delicatesse is. Ze is nóg verfijnder van smaak en naar verhou ding niet duurder. Bij Ruud Smit bij voorbeeld kost een blikje van 28,5 gram gepasteuriseerde kaviaar (een stan daardverpakking) 44,50 gulden, maar een blikje verse sevruga-kaviaar van 50 gram niet meer dan 61 gulden. Soorten Kaviaar wordt doorgaans in drie hoofd soorten aangeboden: de beluga, de ose- tra en de sevruga-kaviaar, hier ge noemd in hun onderlinge rangorde van smaak en prijs; beluga-kaviaar is de grootste van korrel en zwartgrijs van kleur, de sevruga is de kleinste en diep zwart, en de osetra zit daar qua kleur precies tussen in. De smaak verschilt al naar gelang uit welk land de kaviaar af komstig is - er worden diverse berei dingswijzen gehanteerd - en het voedsel dat de vis tot zich neemt. Behalve de gepasteuriseerde kaviaar, die bij Ruud Smit het gehele jaar door verkrijgbaar is, kan men rondom de feestdagen daar ook terecht voor de Foto: Goos van der Wilt verse Kaviaar in twee soorten: osetra en sevruga. Ruud Smit verkoopt deze ka viaar vanuit een speciale koeler in de toonbank, waarna ze verpakt wordt in doosjes waarvan de binnenzijde is ver guld met een dun laagje goud-tin, zodat de kwaliteit gegarandeerd blijft. Als de verse kaviaar in Soest "aanslaat" over weegt Ruud Smit het produkt perma nent in de verkoop te nemen. Wie zich graag laat adviseren over de manier waarop men de genoegens van kaviaar het beste tot hun recht kan laten komen kan bij Ruud Smit en zijn vrouw uitste kend terecht. Ook voor een exclusief relatiegeschenk - bijvoorbeeld een fles wodka met drie blikjes kaviaar, samen verpakt in een metalen koker - is de winkel aan de Van Weedestraat het adres. Lustoord voor fijnproevers Overigens is de visspecialiteitenwinkel aan de Van Weedestraat een waar lus toord voor fijnproevers: niet alleen om de kaviaar, maar ook om een aantal an dere zeeprodukten, zoals de verse Noorse gerookte zalm, die met de hand wordt uitgesneden. De zalm is afkom stig van speciale leveranciers, exclusief voor de specialiteitenzaken van Ruud Smit en zijn vader, die een soortgelijke zaak heeft in Velp. Maar al te dikwijls, aldus Ruud Smit, wordt als "vers ge rookte Noorse zalm" aangeboden wat slechts Canadese of Amerikaanse zalm is, die eerder diepgevroren is aange voerd. "Je proeft 't verschil wel," aldus Ruud Smit. Ook de verse gerookte forel is zo'n exclusief produkt. De forellen zijn afkomstig uti de vijvers van Sons- beek, van een kwaliteit die nauwelijks te vergelijken is met andere forellen. gediplomeerd optometrist - lid O.V. Zuid- promenade 15 Soest Telefoon 02155 -1 28 74 De werkloosheidscijfers in de regio Eemland hebben in de maand novem ber een lichte daling te zien gegeven. Soest telde eind vorige maand nog 1399 werkzoekenden: 749 mannen en 650 vrouwen. In oktober waren dat er nog 1451 (768 mannen en 673 vrou wen). Het werkloosheidspercentage voor Soest bedroeg 10,6. In het rayon Amersfoort van het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) daal de het aantal ingeschrevenen naar 8.283, dat is 175 personen minder dan in oktober. Het percentage in het rayon bedraagt 11,5; in de provincie 12,0 en in het hele land 14,0. Soest blijft in de regio - afgezien van de stad Amersfoort - overigens koploper in de werkloosheid. De keistad heeft 15,5 werklozen, maar alle andere Eemlandgemeenten scoren lager: Baarn 9,6%; Bunschoten 4,1%, Eem- nes 8,6%, Leusden 8,3%. Een nadere analyse van de cijfers brengt aan het licht dat de daling in de afgelopen maand bij de vrouwen iets sterker doorzette dan bij de mannen en dat de grootste daling zich ook voor deed in de leeftijdsgroep boven 23 jaar. Al met al een Ontwikkeling die tot rede lijke tevredenheid stemt, al gaat het nog niet hard genoeg, aldus de leiding van het Arbeidsbureau vorige week tijdens de maandelijkse persconferentie. Uit de vorige week gepubliceerde cij fers over de verdeling van de woning bouwsubsidies in de provincie Utrecht blijkt dat de gemeente Soest in 1988 niet meer dan 127 gesubsidieerde wo ningen mag bouwen. Voor de jaren 1989 t/m 1991 staat Soest voorlopig genoteerd voor resp. 105, 73 en 40 nieuwbouwhuizen. Het aantal nieuwe huizen van 127 is in 1988 verdeeld over de volgende cate gorieën: 39 in de sector "sociale huur", 25 in de "premie-koop" en 63 in de "vrije sector". De huizen komen te staan in de uitbreidingswijken Over- hees, Lazarusberg en Mercury (Soes- terberg). Volgens gemeentevoorlichter B. van. Os is Soest niet ontevreden over deze. toedeling, al valt die uiteindelijk minder uit dan men had gevraagd. "Doorgaans vragen we meer aan dan we krijgen, en daar houden we dan ook rekening Voor de gehele provincie Utrecht geldt voor 1988 een aantal van 7.116 nieuwe woningen en voor de jaren 1989-1991 resp. 7.088, 6.620 en 6.183. Daarnaast zijn voor Soest de volgende contingenteringen vastgesteld op het gebied van de woning-verbetering, ver deeld over de komende jaren resp. 1988, 1989, 1990 en 1991: 184, 185, 185 en 185. Quality control service M y per stuk Met ingang van het nieuwe jaar zal de Seat-fabriek van Zona Franca de pro duktie staken van de Volkswagen Pas- sat. De hierdoor vrijkomende capaci teit wordt per 1-1-1988 toegevoegd aan de produktie van Seat's succesvol le Ibiza, die al in deze fabriek gebouwd wordt. Produktietechnisch is deze omschake ling vrij simpel, daar Volkswagens en Seats deel uitmaken van hetzelfde pro- duktieproces - en dus ook van gelijke kwaliteit zijn. Het belang van deze stap kan echter niet onderschat worden. Het eigen gamma van Seat heeft bij voort during een groter succes dan voorzien was bij het begin van de samenwerking met Volkswagen. Seat is daardoor hard op wegnaar het punt waar de volledige - toch* niet geringe - produktiecapaciteit van alle Spaanse vestigingen nodig is voor de eigen modellen. Alleen het mo del Polo wordt nu nog voor Volkswagen gemaakt. Seat kan zich daardoor nog duiüeiijKci als zeltsiauuig autoprodu cent met een eigen plaats op de markt profileren. De totale produktie van de Seat-fabrie- ken komt over 1987 uit op circa 400.000 eenheden, waarvan al meer dan tweederde van het merk Seat. De export van Seat-modellen bedroeg 158.000 stuks en zal in 1988 verhoogd worden tot 210.000 eenheden, waaruit reeds valt af te lezen dat meer produk tiecapaciteit noodzakelijk zal zijn. Zona Franca zal in 1988 per dag honderd Ibi- za's meer kunnen gaan maken door het wegvallen van de Volkswagen-produk- tie. Zelfs dat zal naar het zich laat^aan- zien nauwelijks genoeg zijn om te vol doen aan de vraag naar Ibiza's, die zo wel op de binnenlandse als de export markt overstelpend is. Door de produk tie van Volkswagens in te ruilen voor die van Seats kan nog aan de sterk groeien de vraag tegemoet gekomen worden zonder op kwaliteit af te dingen door overbelasting van de fabrieken. In de Oude Kerk wordt op zaterdag 2 januari een benefietconcert gege ven. De opbrengst komt geheel ten goede van 'Afrika Nu'. De initia tiefnemers zijn Hein en Tora Jens uit Soest. Met Irene van den Heuvel bieden zij een programma dat ruim een uur zal duren. Het benefietconcert begint om 16.00 uur. De toegang is gratis, maar de be langstellenden zullen bij de uitgang een vrijwillige bijdrage moeten stor ten. Dat geld gaat allemaal naar 'Afrika Nu' ter bestrijding van de hongersnood in onder meer Ethio pië. De onkosten van het concert worden opgevangen door de ABN Soest. De bank heeft zich bereid ver klaard als sponsor op te treden, zo dat van de opbrengst niets verloren gaat. "Als je je erin verdiept wat er in Afri ka aan de gang is, wil je wat doen. Je wilt iets van jezelf geven. Wij willen via de muziek geld opbrengen voor dit eoede doel," zegt de violiste Tora Jens-Schuurman. Ze is op latere leeftijd gaan studeren bij de bekende Theo Olof. Haar man Hein, in het dagelijks leven internist in zieken huis Maarschalksbos in Baarn, speelt piano. Het trio (zonder naam) wordt gecompleteerd door Irene van den Heuvel, studente aan het con servatorium. Zij is celliste. Het drie tal geeft regelmatig concerten. Dit keer doen ze dat voor hongerend Afrika. Het concert bestaat uit drie stukken van Dvor&k, Mozart en Mendelssohn. Tora Jens verwacht dat het benefiet concert ongeveer zes- tot achthon derd gulden zal opbrengen. "Maar duizend gulden is natuurlijk een mooi streefbedrag," laat ze daar ogenblikkelijk op volgen. Of dat wordt gehaald hangt af van de be zoekers, die naar eigen inzicht een bijdrage kunnen leveren. Aan de muzikale inspanningen van Tora, Hein en Irene zal het in elk geval niet liggen. Weet u dat het al weer ruim drie jaren geleden is dat in de Westerse wereld de noodklok werd geluid omdat bijna zes miljoen mensen in Ethiopoë van de honger dreigden om te komen en dat er minstens één miljoen mensen daar aan ook inderdaad bezweken? Ja, u leest het goed: één miljoen mensen! Er kwam toen een enorme internatio- nele hulporganisatie op gang. We zei den tegen elkaar: "Had die noodsitua tie niet voorkomen kunnen worden, indien tijdig het dreigend voedselte kort was gesignaleerd? De situatie in de hongergebieden van Afrika is thans weer verslechterd als ge volg van de aanhoudend droogte in het ene gebied en door overvloedige regen val in het andere. De honger dreigt weer snel en dodelijk toe te slaan. Wij moe ten voorkomen dat de ramp van 1984 zich herhaalt. Het Rode Kruis heeft, vanzelfspre kend, al het een en ander gedaan, maar de nood grijpt zo snel om zich heen en is zo groot dat "alle hens aan dek" gebo den is. Daarom hebben acht landelijke hulpverleningsorganisaties zich aan eengesloten in de aktie "Afrika NU", om het dodelijke spook van de honger te verjagen. In Soest belde een jonge vrouw het Ro de Kruis op en zei: "Wat kan ik doen om de aktie 'Afrika Nu' te doen slagen? Wat kan ik nog meer doen, dan behalve mijn gift storten op postgiro 555?" Ons antwoord luidde: "Uw gift storten is al een heel goede hulpverlening. Maar om het aantal giften te vergroten en het benodigde kapitaal bijeen te brengen is het gewenst dat het Neder landse publiek in zijn hart wordt ge raakt door de tragiek die zich weer in Afrika aan het voltrekken is. De landelijke organisaties weten door bundeling van krachten de juiste maat regelen te treffen en het beste resultaat te verkrijgen. Daarom mevrouw, help ons mee, bijvoorbeeld door het ver spreiden van affiches, het publiek van Soest van de aktie 'Afrika Nu' op de hoogte te stellen en van de nood te doordringen, opdat elk gezin een bij drage zal storten op girorekening 555 voor de Aktie 'Afrika Nu!'. Op uw tv-scherm verschijnt elke avond een gezonde Moeder met kind, die langzamerhand veranderen in en hon gerlijdende Moeder met kind. Laten wij in deze tijd van verwachting en hoop ons steentje bijdragen dit beeld radicaal te doen keren en een hongerlij dende Moeder met Kind te doen veran deren in dat van een gezonde Moeder met kind. Uw hulp is onmisbaar. Stort op postgi rorekening 555 van 'Afrika Nu'. NATIONALE AKTIE en Haag Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van veifijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 HARTJE-ZUID

Soester Courant | 1987 | | pagina 3