Schoeman Jll Nan Breukelen biedt aan: «IfeSSsA*»- fïldPub §Dc Soester Duinen v°heJï^ ïfV 39J5 kom eens met Schoeman praten! [fit ICfij Manifestatie Turks Comité ten dele geslaagd Soest .éérsPeven widpuwen! Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 5 Uw wintersport verzekering onze zorg! Strater bellen! 16151 ["^StrëterMasSu 0.9.1 Ook uw huis in de WOONEXPRES. Verschijnt in een oplage van 28.000 in BAARN en SOEST huis aan huis. ^Strater MaKiSiagi Oók voor uw bromfiets verzekering Strater bellen! tel. 16151 INFOcentrum en VW 24 en 31 december dicht PTT-post rond de kerstdagen Huisvuil tijdens feestdagen Drie dagen verkoop vuurwerk vraagt uw aandacht voor Brenggplaats grof vuil eerder dicht Spullenhulp geeft markt-opbrengst aan 'Afrika nu' Soester Courant: elke pagina geld waard Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw jaar aan 't werk al 15 breÜkelen% ASSURANTIËN NASTGOED FINANCIERINGEN NB vA f. Hulpvaardige 'monteur' blijkt dief AANBIEDING ROKKEN Rattenbestrijding Kerstboomverbrand ing op woensdag 6 januari 23 December 1937 Soest Weldadigheids Comité Prettige kerstdagen en gelukkig nieuwji met onze dank voor de prettige relatie gedurende het afgelopen jaar. Makelaars In onroerende goederen leden NVIV aar, <elaars heeft ook kantoren Hoofddorp. Leusden, Tiel en Het adres van Schoeman Makelaars is Schoeman Mal Middelwijkstraat 54. Soest in Amersfoort, l TELEFOON 135 39 b.g.g. 169 55 Veenendaal Makelaardij Soesterbergsestraat 79. Soest. 02155-16151. Soesterbergsestraat 79, Soest. 02155-16151. Soesterbergsestraat 79. Soest. 02155-16151. Het gemeentelijk INFOrmatiecentrum en de VW, beide op Steenhoffstraat 9a, zijn op de donderdagen 24 en 31 de cember de gehele dag gesloten. Openstelling postkantoren De postkantoren en postagent schappen in Soest zullen op donder dag 24 december a.s. vroeger slui ten: •Steenhoffstraat 15.00 uur •Nijverheidsweg 12.30 uur •Smitsweg 12.30 uur Wiardi Beckmanstraat: 12.30 uur •Nieuwstraat 12.30 uur •Soesterbergsestraat 12.30 uur •Soesterberg 12.30 uur Postbestelling Er is op donderdag 24 december een normale postbestelling. Door de grote hoeveelheden kerstkaarten kan het tijdstip van de bezorging wat later zijn dan gebruikelijk. Buslichting De laatste buslichting vóór de Kerst dagen vindt plaats op donderdag om ca. 14.00 uur. De buslichtingen van 17.30 uur en 22.30 uur komen te vervallen. Het huisvuil van de vrijdagen 25 de cember en 1 januari worden nu geleegd op de daarop volgende maandagen 28 december en 4 januari. De containers dienen om half acht 's morgens aan de weg te staan. Vuurwerk mag in de gemeente Soest al leen op dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 december verkocht wor den en wel aan personen boven de acht tien jaar. Verkoopt men buiten die pe riode vuurwerk of verkoopt men vuur werk aan personen onder de achttien jaar, dan riskeert men een bekeuring. Uitgezonderd hierop is de verkoop van de zogenaamde klappertjes die het ge hele jaar verkocht mogen worden aan mensen van alle leeftijden. Het afsteken van vuurwerk mag in Soest en Soesterberg alleen tussen 18.00 uur op 31 december en 02.00 uur op 1 januari. De politie zal er weer streng op toezien dat buiten die periode geen vuurwerk wordt afgestoken. De strenge voorschriften en het strenge toezicht zijn wel nodig, daar vuurwerk levensgevaarlijk kan zijn. Wie deson danks toch vuurwerk wil afsteken moet goed letten op de gebruiksaanwijzing, die op de verpakking vermeld staat. Let echter ook op de omgeving en steek geen vuurwerk af in de buurt van au to's; de benzinedamp rond de auto kan enorme ontploffingen veroorzaken met levensgevaarlijke gevolgen. Bedenk wel, dat brandwonden tot de pijnlijkste en gevaarlijkste verwondingen beho ren. Schiet verder geen pijlen en raket ten af in de omgeving van rieten daken. Eén vonk in voldoende om een heel huis in de as te leggen. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN 02155-12739 Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken, met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het uitbreiden van een woonhuis en het bouwen van een garage, Gen. Win kelmanstraat 155 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 50 lid 8 van de Woningwet); het plaatsen van een hekwerk, Dorre- steinweg, sectie G, nr. 4755 (artikel 302 lid 6 van de bouwverordening); het bouwen van een woonhuis naast Talmalaan 6, sectie K, nr. 2073 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 50 lid 8 van de Woning wet); het plaatsen van een carport, pergola en erfafscheiding, Parklaan 39 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Or dening); het plaatsen van een schutting, Beetz- laan 46 (artikel 302 lid 6 van de bouw verordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 24 decem ber 1987 eventuele bezwaren schrifte lijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) in het kantoor van gemeentewerken (kamer 0-21) ter in zage. Informaties: Info-centrum, Steenhoff straat 9A, tel. 22555. Geopend maan dag t/m vrijdag 9.00 - 17.00 uur. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). De brengplaats van grof vuil aan de Schans is op de donderdagen 24 en 31 december geopend tot 16.00 uur (i.p.v. 20.00 uur). Spullenhulp, het Soester kringloopcen trum aan de Veldweg, heeft vorige wek besloten de opbrengst van de speciale markt die in oktober j.1. werd gehouden ten behoeve van de Derde Wereld, te bestemmen voor de nationale actie "Afrika nu". Het gaat daarbij om een bedrag van 1050 gulden. Al sinds jaar en dag maken ontwikke lingssamenwerking en hulp aan projec ten in de Derde Wereld deel uit van de doelstelling van Spullenhulp. Zo wordt al enige tijd kleding ingezameld voor een project in Ethiopië, een activiteit waarmee Spullenhulp voorlopig blijft doorgaan. De organisatie hoopt dat haar voor beeld door velen zal worden gevolgd. Foto: Goos van der Wilt Onmiskenbaar waren er zaterdag avond talloze Turkse medelanders (gezinnen en individuele bezoekers) in C-drie aanwezig om getuige te zijn van een gevarieerd programma in het ka der van de Turkse manifestaties die re gelmatig in Soest worden gehouden. Maar behalve een enkele Nederlandse gast en zes medewerkers van 'Trema '87" lieten de Hollanders toch verstek gaan. Wel was het werkgeversgezin aanwezig van Mehmet Unlu, die als chauffeur werkt bij een Goudse kaas- fabriek. Samen met de staf van C-drie had het Turks Comité voor een feestelijk pro gramma gezorgd bestaande uit een fraaie diaserie over Turkije, volksdan sen, muziek en een ingerichte huiska mer in het Witte Café van het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat. In de Turkse "huiskamer" bevonden zich originele tapijten, typische ge bruiksvoorwerpen, kostbare amuletten en opvallende kledingstukken die hon derd jaar geleden ook al werden gedra gen. De heer Oskaya gaf toelichting bij de dia's waaronder enkele fraaie beel den van het Turkse dorp dat zo graag een jumelage wil aangaan met Soest. Halil Sert, secretaris en plaatsvervan gend voorzitter van het Turks Comité, hield een korte toespraak waarin hij wees op het algemeen belang dat ou ders kun kinderen voorlichten over hun eigen cultuur en gewoonten, en het be lang van het wegnemen van vooroorde len over ander culturen. Helaas ontbreekt het nog aan vaardig heid van het Turks Comité om de Ne derlandse bevolking van Soest te inte resseren voor deze manifestaties. Mis schien een uitdagende taak voor de Commissie Minderheden? ird in Soest de Vrouwen bereiding van vooral de sociale woning- In 1972 wei Advies Commissie voor de woning bouw (VAC) opgericht. Het initiatief daartoe werd genomen door de - nu zo geheten - Nederlandse Vrouwenraad. Landelijk bezien waren er toen, met name in vele grote steden, al jarenlang VAC's. De VAC's ontstonden in de periode kort na de Tweede Wereld oorlog. In deze periode moest de wo ningbouw snel van de grond komen, wat resulteerde in nogal wat fouten binnen de woning. Er ontstond toen bij de gebruikers - destijds nog altijd vrouwen, zij brachten immers de meeste tijd door in huis - het idee om gezamenlijk de nieuw te bouwen hui zen eens kritisch te bekijken. Woningbouwverenigingen, gemeenten enz. waren niet altijd even gelukkig met deze ontwikkeling. Zij werden door "niet deskundigen" op de vingers ge tikt. Deze vrouwen echter gaven juist vanuit hun positie als intensief gebrui ker ook ideeën waardoor de woningen verbeterden. Op dit moment zijn er in Nederland zo'n tweehonderd gemeenten waarin een VAC actief is. Al deze VAC's zijn aangesloten bij het Landelijk Contact voor de Vrouwen Advies Commissies te Utrecht. Dit bureau wordt gesubsi dieerd door het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. VAC-Soest in 1987 De VAC in Soest bestaat 15 jaar. Een goed moment eens terug te kijken op deze periode waarin veel werk is verzet. In de beginjaren was het zeker ook "even wennen" voor de betrokkenen in de Soester bouwwereld. De heren "bouwspecialisten" aan de ene zijde en aan die andere zijde de VAC-vrouw", die in de le plaats vanuit haar ervaring als intensief gebruiker van de woning probeerde gehoor te vinden om die wo ning in de toekomst vooral praktischer en vrouwenvriendelijker te bouwen, en in de 2e plaats, vanuit speciale VAC- cursussen opgedane kennis, ook met gerichte en doordachte adviezen kwam. Na deze "even wennen "-periode ont plooide de VAC zich als gedegen ge sprekspartner van opdrachtgevers, ar- chitekten en uitvoerenden bij de voor bouw, waarbij in de le plaats gelet wordt op de praktische- en veilige ge bruikswaarde van de woning en de ma terialen die in de woning worden ver werkt. Ook de woonomgeving heeft ze ker de aandacht van de VAC, teneinde een zo gunstig mogelijk woon- en leefklimaat te helpen realiseren. Nu, na 15 jaar waarin VAC-adviezen op vele bouwplannen zijn uitgebracht en zij regelmatig plaats neemt in een bouwteam, kan er gezegd worden dat de VAC "een blijvertje" is. Dit vooral door de steeds weer enthousiaste inzet van de vrijwiligers die ze nog steeds zijn en niet in de laatste plaats ook door de gemeentelijke subsidie. Zonder deze subsidie zou een VAC niet kunnen werken. Hoe werkt de VAC? De VAC bestaat uit een tiental vrou wen die veelal voortkomen uit de diver se Soester vrouwenorganisaties. Min stens éénmaal per maand komen zij bij een voor gezamenlijk overleg. Zij be spreken dan de door hen uit te brengen adviezen over bouwplannen die via de gemeente, woningbouwverenigingen, aannemers en andere opdrachtgevers toegezonden worden. Deze adviezen gaan dan naar B&W, de gemeentelijke coördinator, opdracht gever, aannemer en architekt, waarna in overleg in veel gevallen door de VAC plaats wordt genomen in een bouw team. Bij die adviezen moet er altijd op gelet worden dat deze niet kostenver hogend werken, zo is niet altijd te reali seren wat wenselijk zou zijn. Het doel van de VAC is om namens de woonconsument gesprekspartner te zijn van opdrachtgevers, ontwerpers en uitvoerenden bij het realiseren van de woning. Veelal immers is de toekomsti ge bewoner niet of te Iaat bekend. In de zeventigerjaren betroffen de VAC-ad viezen meestal huurwoningen, nu ko men ook de premie-koop en vrije sec torwoningen aan bod. Na ca. 1V2 jaar bewoning van met name woningen in de sociale sector, houdt de VAC een onderzoek onder de bewo ners, om te weten te komen hoe de be woners hun woning ervaren, waar er eventueel fouten zijn gemaakt en wat juist als positief wordt ervaren. Naarst het zich laat aanzien zal het praktisch inzicht en creatief vermogen van de VAC in de komende jaren in toenemende mate moeten worden aan geboord, met name wanneer het nieu we bouwbesluit van kracht wordt, wat nogal wat consequenties kan hebben aangaande de minimum oppervlakte en inhoudsmaten, alsmede de "aankle ding" van de woning. De VAC-Soest is dan ook tegen het "uitkleden" van de woning; de kwaliteit moet gehandhaafd blijven. Zij zal zich daarvoor ook in de toekomst zeker sterk blijven maken. AK A.A. van Breukelen is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om objektief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen lussen 35 gerenomeerde instellingen. A.A. van Breukelen Assurantiën B.V. Julianalaan *15 3761 DB Soest Tel. 02155-17962/23789 A.A. van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmerkend zijn voor ons suksesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en omgeving. TT t Vriista°Pl-aan en c.v. 'and 7"°onhu nal' toiiet> lid garantie voor zekerheid Et, sla, age: ar>iers en A j n be'gZolder ÖoJ°°Psorn Get,T' ctagd Een 83-jarige bewoonster van de Acacialaan is vorige week het slacht offer geworden van een wat al te hulpvaardige dief, die bij haar aan belde en zich uitgaf voor verwar mingsmonteur. De man kwam naar zijn zeggen de cv-installatie ontluch ten. De vrouw liet hem binnen, waarop de man naar de zolderverdieping ging en de bewoonster verzocht be neden te blijven, "om te luisteren". Na een kwartiertje besloot de vrouw toch maar even een kijkje nemen. Toen ze boven kwam liet de monteur weten dat hij net klaar was en hij ver dween. Met enige achterdocht keek de vrouw daarop haar spulletjes na, en niet ten onrechte, zoals bleek. Ze miste een portemonnee met onge veer 100 gulden en een aantal siera den en schakelde de politie in. Die is nu op zoek naar de dader, een onge veer 30-jarige man met blond haar en een lengte van ongeveer 1.85 me ter. In elk geval dringt de politie er bij de bevolking op aan onbekende "ver warmingsmonteurs" niet zonder meer toegang te verschaffen. Men zij gewaarschuwd. Inbraak Beatrixlaan Een onbekende dader heeft vorige week rond het middaguur ingebroken in een woning aan de Beatrixlaan. Hij forceerde de achterdeur en verdween met een geldbedrag van 300 gulden, een aantal chèques, sieraden (waaron der enkele gouden ringen) en een foto toestel. Inbraak Staringlaan .Een 69-jarige bewoonster van de Sta ringlaan deed in het weekeinde bij de politie aangifte van een inbraak in haar huis. Er waren geen sporen van braak, zodat de dader vermoedelijk een valse sleutel heeft gebruikt. Er wordt niets vermist. Wel bleek dat er een kast op de eerste verdieping overhoop was ge haald. Inbraak Stationsweg Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Stationsweg en daarbij o.a. een stereo- installatie, een telefoon en een koffer vol langspeelplaten werden ontvreemd. Hij kwam het huis binnen door een raam te forceren. en (van o.a. MEXX, LOVE, B.C.) Evenals voorgaande jaren wordt in de maand januari in de gemeente Soest weer een verscherpte aktie ter bestrij ding van de bruine rat gehouden. Juist in de wintermaanden trekken de ratten van het platteland naar de woonbebou wing op zoek naar voedsel. Het platte land is kaal in die tijd en de voedsel voorraden voor de rat zijn in het veld ook schaars. Ratten zijn niet alleen schadelijk door hun knagerijen, maar zij zijn bovendien gevaarlijk omdat hun aanwezigheid een bedreiging vormt voor de volksgezond heid. Ratten (en ook) muizen kunnen op mens en dier gevaarlijke ziekten overbrengen zoals de ziekte van Weil en paratyfus. De meeste mensen realiseren zich nauwelijks dat zij meewerken om de ratten juist in stand te houden, ja zelfs om hun aantal te laten toenemen. Wanneer men onvoldoende maatrege len treft om ratten te weren en weinig of helemaal geen aandacht schenkt aan orde en netheid in en rondom de wo ning en schuur, zal een bestrijding - hoe goed opgezet - weinig effekt hebben. Tot 1 december zijn dit jaar 141 uur be steed (in 1986 294 uur) aan het bezoe ken van adressen waar ratten waren. Verder zijn adressen bezocht waar mui zen waren. Dat betekende 163 uur. Daarnaast werden 36 1/2 uur besteed aan het bezoeken van adressen met kakkerlakken; 6 uur voor het bestrijden van muskusratten en 31 uur voor ber strijding ongedierte algemeen. Totaal zijn 179 adressen bezocht. Wanneer men ratten heeft gezien dient men zo snel mogelijk telefonisch kon- takt op te nemen met de Dienst Ge meentewerken, tel. 02155-93643. De melding wordt dan zorgvuldig nage gaan en indien noodzakelijk zal tot een gerichte bestrijding worden overge gaan. De jaarlijkse Kerstboomverbranding zal volgend jaar op woensdag 6 januari plaatsvinden. Op de twee locaties Schrikslaan, tegenover het tennispark, en Koningsweg hoek Dorpsstreek zul len die avond om 19.00 uur de bomen verbrand worden. Tussen 17.00 en 19.00 uur kunnen die dag de bomen ingeleverd worden. Het Weldadigheids Comité meldt ons, dat het haar gelukt is 201 pakketten uit te reiken, daarmede 201 gezinnen een prettig Kerstfeest bereidende. Mogelijk zal er een klein tekort zijn, doch er was zóóveel nood, dat men on willekeurig de grens van het toelaatbare overschrijdt. Het comité is echter overtuigd, dat er nog wel enkele menschenvrienden ge vonden zullen worden, in staat en genegen om die kleine gaatjes te stoppen. De groote pakketten hielden in: 1 p. Reuzel, 1 p. Rundvet, 1 p. Boter, 2 p. Rijst, 1 p. Havermout 2 p. Capucijners, 2 p. groene Erwten, 1 p. Koffie, 1 ons Thee, 1 groote worst, 9 ons runderlappen, 4 ons spek en 1 groot Krenten brood. Het moge voor alle medewerkenden, zoowel voor hunne advertenties als zij die giften voor de loterij gaven, de aanwezigen bij de voorstellingen, die ook daar hunne penningen offerden, de vrienden, die financieel steunden, kort om al de medewerkenden, straks aan de Kerstmaaltijd gezeten, een verheu gende gedachte zijn, dat honderden minderbedeelde mede-inwoners, door uw vrijwillige offers een prettig Kerstfeest is bereid. Het Weldadigheids Comité betuigt langs dezen weg haar dank aan de pers en aan allen, die zoo spontaan hunne medewerking hebben verleend. Voor het volgend jaar op naar minstens 300 pakketten! Post- en Telegraafdienst bij de jaarwisseling Op 31 December, 3 en 4 Januari worden twee briefpostbestelling uitgevoerd, n.1. de ochtend- en avondbestelling. De bestelling des middags vervalt. Op 1 Januari vindt allen des morgens een briefpostwisseling plaats. Het kantoor is op 1 Januari voor het publiek geopend van 8-9 en 13-14 uur voor den telegraafdienst en voor den postdienst alleen voor de zegelverkoop (met uitzondering van beursbelasting, plakzegels, omzetbelastingzegels enz. en rijwielmerken) voor de verzending van aangeteekende en expressestuk ken en den dienst der postwissels. Arbeidsbeurs Heden stonden bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs 411 werkzoekende inge schreven. De voornaamste beroepen zijn: Metselaars 33, Opperlieden 63, Timmerlieden 24, Grondarbeiders 50, Schilders 28, Tuinarbeiders 32, Transportarbeiders 10, Chauffeurs 14, Losse arbeiders 53. De Kersttijd nadert! Een der onmiskenbare voorteekenen dat Kerstmis in aantocht is, zijn wel ze ker de diefstallen van vetgemest pluimvee en konijnen, die in dezen tijd van het jaar immer plaatsvinden. Zoo miste de inwoner H. een 16-tal konijnen uit zijn hok. Voordat deze dieren „panklaar" zijn tracht de politie hun „aanhouding en voorgeleiding" te bewerkstelligen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 5