zo gezien Jasper KORTING 'Trema' mag naam blijven voeren 1987 -1988 Soester beeldende kunst door Ton Paauw vastgelegd in fotoboek De Ster De uitverkoop is begonnen bij VOOR EEN BLUE DENIM Opruiming bij Adama is pas echt OPRUIMING herenmode FOR MEN Jeans mode specialist KANTOOR SOESTER COURANT GESLOTEN. SOESTER COURANT DONDERDAG 31 DEC. GESLOTEN zijn. Soester gepakt voor bommelding bij McDrive Advies politie: Haal brievenbus binnen! Uit Soest 7 tips in zaak-Heijn Rechter wijst eis van Tramei af door Genard Paul Oudejaarsavond ritueel - Restanten PAUL en SHARK 25,— tot 100,— korting I - Restanten KOSTUUMS, KOLBERTS, PANTALONS, JACKS en JASSEN 50,— tot 250,— korting - Aantrekkelijk afgeprijsde restanten ACCESSOIRES I Soesterbergsestraot 51 Soest Laatste BKR-opdracht aangeboden aan Kingma Inbrekers storten zich op gokkasten Stamsnijder wint kerstcross van Tempo in Soestduinen '.v ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID 66e JAARGANG NO. 18 WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 naar Nieuweweg 60A Soest DAMESMODE en KINDERKLEDING tot 50% van Weedestraat 7-8-9 - SOEST Wees immer goedhartig en ook openhartig Niet raadselachtig en altijd barmhartig Niet zenuwachtig Niet duivelsachtig Ik wens u voor straks een fijn achtentachtig! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN' Het kantoor voor redactie en administratie van de zal op Volgens een woordvoerder van de politie Soest is een zestienjarige Soester aangehouden. Hij wordt ervan verdacht verschillende poli tiekorpsen te hebben gebeld met de mededeling dat er in McDrive een bom zou ontploffen. De jongen is overgeleverd aan de Zeister politie. Die wilde geen me dedelingen doen over het voorval, dat zich vrijdag zou hebben afge speeld. De Soester zou naar de politie in Soest, Zeist en Den Dolder hebben gebeld met het bericht dat er binnen een half uur een bom zou ontploffen in McDrive, het enige maanden ge leden geopende restaurant van McDonalds in Huis ter Heide. Vol gens de Soester politie was het een loze melding, maar werd het restau rant wel ontruimd. Hoeveel mensen zich op dat moment in het pand be vonden is niet bekend. Het vermoe den bestaat dat het gaat om een oud medewerker van McDrive, die uit rancune voor zijn ontslag deze mis plaatste grap had bedacht. De politie adviseert de inwoners van Soest, die beschikken over een zgn. buiten-brievenbus (groen) van de PTT, deze tijdens de uren voor en na de jaarwisseling binnen te halen. De ze veiligheidsmaatregel kan voorko men dat de bus wordt vernield door vuurwerk. In de afgelopen jaren ble ken de buitenbussen altijd gewilde objecten te zijn voor opgeschoten jongeren, die het knallen niet kun nen laten. De bussen kunnen zonder bezwaar enige tijd worden verwijderd, omdat de PTT in die uren toch geen bestel ling uitvoert. De (rode) brievenbus sen van de PTT worden ook be schermd tegen vuurwerk door de opening enige tijd dicht te maken. De laatste Soester Courant van dit jaar ligt voorU. Een jaargang vol berichten over jonge en oude mensen, over zieken en gezonden, over werkers en werke lozen. Wat deden we dit jaar, waar spraken we over? Over het Landjuweel, de historische Optocht, over het Oranje hotel of over het nieuwe politiebureau. Of ging het over ruzies, hartstochten of vriendschap. Dat alles is onze eigen zaak. Ieder van ons heeft zijn eigen belevenissen, zijn geluk en ongeluk. Toch spelen bijna al deze zaken zich af tussen twee of meer personen. We zijn dus veel meer op elkaar aangewezen, dan we achteraf misschien vermoeden. Inwoner van een gemeente als Soest te zijn betekent dus meer dan alleen maar hier wonen. Gelukkig blijkt betrokkenheid bij het wel en wee van Soest onder zeer velen van U aanwezig. Uit onverwachte hoeken. Die klas van het Grift- land bijvoorbeeld, die kortgeleden een studieproject maakte over de toe komst van het natuurbad en de - groeiende - kans op een nieuw zwembad complex midden in Soest. Of die groep mensen die zich - terecht - zorgen ma ken over vandalisme rond C-drie. Het is verheugend vast te stellen, dat dit af gelopen jaar volop is verder gewerkt aan het maken van een hart in onze ge meente. Een soort verlate implantatie, maar wel één zonder welke we eigen lijk niet kunnen. Harteloosheid is toch niet menselijk? Steeds meer mensen worden nieuwsgierig naar de ontwikkeling van de plan nen voor nieuwbouw van ons aller raadhuis. Zou er een plein bijkomen? Past het bij het nieuwe huis van de politie? Juist zo'n ontwikkeling blijkt voor velen meer te betekenen dan ideeën van stedebouwkundigen of architecten. Het kan het gevoel geven in een werkelijke gemeenschap te leven. Er bij te horen. Soest is niet een verzameling huizen langs twee grote wegen, in mooie natuur gelegen. Het is de plaats waar tienduizenden mensen willen leven. Waar men zich thuis wil voelen. Ik hoop oprecht, dat dat in het komend jaar U ten deel zal vallen. We hebben meer met elkaar te maken dan we denken. P. Scholten, burgemeester P.S. Denkt U aan 7 januari aanstaande om 20.00 uur in C-drie. We hebben dan de kans elkaar te ontmoeten. Ik ben er, U ook? Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Na de publiciteit die maandag j.1. via radio en televisie loskwam over het onderzoek in de zaak van de ontvoe ring van Gerrit-Jan Heijn heeft ook de Soester politie een aantal tips ont vangen. In totaal kwamen er tot dinsdagochtend al zeven binnen. Daarvan waren er volgens een woordvoerder van de politie vier in zoverre bruikbaar dat zij werden doorgegeven aan het rechercheteam in Haarlem, dat alle tips verzamelt en natrekt. Mogelijk komen er in de loop van de week nog meer tips bin nen vanuit de Soester bevolking. "Trema '87", de gemeentelijke instel ling voor basiseducatie aan de Klaar- waterweg, mag die naam blijven voe ren. De rechter heeft vorige week be slist dat de eis van de Stichting Tramei Studiebegeleiding uit Soest, dat de ge meente een andere naam zou kiezen, moet worden geweigerd. Zoals bekend had Tramei de gemeente voor de rechter gedaagd, omdat het in stituut schade vreesde als gevolg van de eventuele verwarring die zou optreden doordat de namen zowel "visueel" als "auditief' (op het gezicht en het ge hoor) veel op elkaar lijken. Tramei bracht daarom in het kort geding naar voren dat het oneerlijke concurrentie ondervond en zelfs schade leed, omdat beide instellingen zich nu eenmaal met "onderwijs" bezighouden aan mensen in een achterstandssituatie. De gemeente verweerde zich daartegen door te stellen dat het publiek, begiftigd met normaal onderscheidingsvermo gen, de instellingen niet op één hoop zou gooien, omdat de doelgroepen juist sterk verschillen en Tramei ook nooit met haar onderwijs aan volwassenen aan de weg heeft getimmerd. De vice-president van de Utrechtse rechtbank, mr. A. van den Ende, heeft in zijn uitspraak gesteld dat er welis waar een zekere gelijkenis is tussen de namen Tramei en Trema (nog afgezien van de toevoeging '87), maar dat het niet voldoende aannemelijk is gewor den dat er bij het publiek verwarring zal ontstaan die voor Tramei tot nadelige gevolgen zal leiden. De rechter stelt de gemeente feitelijk in het gelijk; volgens hem verschillen de doelgroepen daarvoor te veel: Tramei richt zich in beginsel op huiswerkbege leiding voor scholieren, Trema op vol wassenen "die in een achterstandssitua tie verkeren en deswege basiseducatie van node hebben". Dat Tramei zich sinds twee jaar ook bezighoudt met "bijspijkercursussen" in taal en rekenen - voor jongeren en ouderen - heeft de rechter niet overtuigd: "Het is niet aan nemelijk geworden dat dit meer dan een miniem deel uitmaakt van de werk zaamheden." 'Vrij gezocht' Volgens de rechter is verder de argu mentatie van Tramei - dat men zijn kind niet voor studiebegeleiding naar Tra mei stuurt omdat Trema dat niet doet, of dat men via Trema bij Tramei te- rechtgekomen, schrikt van de veel ho gere prijzen - "vrij gezocht". Bij zulke twijfel, aldus de rechter, moet de eis van Tramei dan ook worden afgewezen. Bij de gemeente Soest heeft men vorige week uiteraard met gepaste vreugde kennis genomen van de uitspraak van de rechter. Het betekent immers dat Trema '87 zonder naamswijziging ver der kan gaan. Directeur H.H. Meiners van Tramei reageerde daarentegen niet verbaasd, maar wel teleurgesteld. "Recht bete kent nu eenmaal altijd dat één partij het recht aan zijn zijde krijgt, en de ander niet. Dat is logisch." Hij constateert overigens dat de rechter tijdens het kort geding heeft gesteld dat beide instellin gen zich met "onderwijs" bezighouden. "Voor de gemeente Soest gold dat al leen al naar gelang het zo uitkwam." Bij Tramei beraadt men zich nu verder op de uitspraak van de rechter, met het oog op een eventueel hoger beroep. Dat moet binnen veertien dagen na de uit spraak worden ingesteld, dus vóór dins dag 5 januari. "We weten nog niet of we dat wel zullen doen. We moeten de za ken eerst nog maar eens rustig op een rijtje zetten," aldus de heer Meiners vo rige week. Toen ik langs de kleuterschool reed waar ik ooit veronderstelde dat n iemand ter wereld belangrijker was dan de juf frouw voor de klas, trapte ik op de rem. Ik zag na lange tijd de ineengekrompen zandbak en telde de jaren. E ven leek het een zee van tijd, maar tegelijk wist ik dat het niet meer is dan een golfbeweging. Nog zo'n roller en ik ben ruimschoots uit de tijd. Tijd is dat ongrijpbare begrip waar we in de laatste dagen van het jaar tegenop lo pen. Voor de overzichtelijkheid consu meren we de ons toebedeelde koek in plakjes van twaalf maanden en als er weer zo'n serie op is kijken we onwille keurig naar wat we al achter onze kiezen hebben, al is het misschien alleen maar om een rekensommetje te maken hoe veel we wellicht nog te goed hebben. Gezien in het grote geheel stelt het wei nig voor, is zelfs de tijd die als historie beschreven werd naar verhouding niet meer dan de verflaag op de Eiffeltoren, terwijl zelfs deze vergelijking niet meer opgaat als we over de eeuwigheid pra ten. Hoewel het prima is om zo nu en dan eens op de rem te trappen en in verwon dering achterom te zien, had ik daar nu weinig zin in. Gewoon om de sfeer van vroeger nog eens op te snuiven stapte ik de bakkerswinkel binnen waar we vroe ger kadetjes liepen te bietsen. De enkele keer dat we succes hadden waren ze oud en taai, maar wij vonden ze heerlijk. Nog steeds dezelfde ouderwetse deurbel klingelde vlak boven mijn hoofd toen ik de winkel binnenging. Uit de daarachter gelegen bakkerij stapte dezelfde -welis waar ouder geworden - bakker van des tijds met nog immer een hoge witte muts op zijn bolle hoofd. "Uw man wil het weer eens proberen?" lachte hij. "Ach ja, hij wil dat nou eenmaal graag. Als hij geen oliebollen bakt is het voor hem geen Oudejaar" zei de vrouw die voor mij aan de beurt was. "En nou maar hopen dat de vetpan deze keer niet omver gelopen wordt" zei de bakker. "Dat zal wel me vallen, want ik hou de poes en de kinderen een beetje uit de buurt. Bovendien heb ik hem naar de schuur verbannen. Daar kan hij niet zo veel kwaad. Als hij maar niet weer van die vette kledders maakt... Ze zuchtte, bestelde een bolletje gist en zei: "Reserveert u voor mij tien appel flappen en dertig oliebollen, als u wilt." De bakker grijnsde breed en keek haar olijk aan, maar zei niets. "Voor het geval dat... En anders ge woon voor 't lekker. - SWEATSHIRTS (Arrow en Mc.Gregor)50,- korting - OVERHEMDEN (o.a. Arrow - Le Dub) 2 stuks100,— - OVERHEMDEN (diverse restanten)35,— - ONDERGOED (Schiesser) 2 stuks19,95 - BOXERSHORTS 2 stuks29,— - PANTALONS (diverse restanten)99,— - LEDEREN JACKS (o.a. Mc. Gregor)298,— - SCHOENEN (diverse modellen Mc. Gregor) 125,— -COLLEGESHAWLS35,- Wij wensen al onze cliënten een gezond en voorspoedig 1988! Na 1 januari is onze wintercollectie zéér aantrekkelijk geprijsd. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE SOEST TEL 24' Tijdens de kerstdagen is er een onge kende 'run' op speelautomaten ge weest. Op vier locaties werd ingebro ken, en deden de inbrekers een greep in de gokkasten. De totale buit is on bekend. Bij een manege aan de Bosstraat haal den de inbrekers golfplaten van het dak om zich toegang te verlenen tot het ge bouw. In de foyer werden twee speelau tomaten opengebroken, terwijl nog eens 500 gulden uit een kassa werd ge haald. Ook in de kantine van sportzaal De Bunt moesten twee speelkasten het ontgelden. Het geld werd er uitgehaald, evenals in een restaurant aan de Bos straat, waar de rijksdaalderpijp van de kast werd geleegd. In een cafetaria aan de Smitsweg werd de achter- en tussen deur vernield, waarna de inbrekers zich ook naar de gokkast begaven. Ze na men tevens zes sloffen sigaretten mee. Kortgeleden werd op enkele plaatsen ook al ingebroken, waarbij de gokkas ten werden geplunderd. In het "culturele hart" van Soest - C-drie - vond vorige week op enigszins plechtige wijze de aanbieding plaats van de laatste BKR-opdracht die in Soest is voltooid: een fotoboek waarin alle "openbare" beeldende kunst in Soest is vastgelegd. De bekende Soes ter kunstenaar Ton Paauw - die zelf het nodige heeft bijgedragen tot de kunstzinnige verfraaiing van het Soes ter dorpsschoon - bood het boek (in tien exemplaren) aan wethouder Frans Kingma van cultuur aan. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van enkele raadsleden van de commissie Welzijn, de commissie Kunstaankopen, de provinciale BKR-commissie en de vertegenwoordigers van de stichting Steunpunt Kunstzinnige Vorming Eemland, die overigens zijn domicilie in C-drie heeft. In bet fotoboek heeft Ton Paauw de 44 kunstwerken (vooral beeldhouwwerk, maar ook gevelbeschilderingen) en mo numenten opgenomen die Soest rijk is. Komt er meer bij, dan kan dat ook ge makkelijk worden "ingeboekt" in het losbladige systeem. De foto's zeggen meer dan woorden, al dus de wethouder in een korte toe spraak. Het stemde hem tevreden dat juist deze opdracht de laatste was bin nen de nu opgeheven BKR-regeling. Hij vond dat Paauw op uitstekende wij ze had vastgelegd "wat we in Soest aan beelden op straat hebben". Wethouder Frans Kingma rechtsbe kijkt het fotoboek dat hij kort daarvoor van de kunstenaar Ton Paauw, naast hem, heeft ontvangen. Leden van de provinciale BKR-commissie flankeren hen. 'Leuke dingen' Kingma stelde tevens met genoegen vast dat Peter Grooten en Rian Eel- man, resp. coördinator en consulente van het Steunpunt, in elk geval iets met het fotoboek gaan doen. In combinatie met een diaserie en lesmateriaal wordt het begin volgend jaar aangeboden aan de Soester scholen. Ook de beelden route van de VW kan daarbij een rol spelen. Kingma hoopte ook op positie ve reacties van het onderwijs, en van het College en de raad. "Het is heel ver standig als ze nu en dan een blik werpen op de leuke dingen die we in Soest heb ben." Tenslotte sprak hij de hoop uit dat er op den duur steeds meer beelden(ds) in Soest te zien zou zijn, "tussen alle blok- kedozen in die de architecten hier neer zetten", en dat het beelden kunst-beleid van Soest hierdoor krachtig onder steund zou worden. Ton Paauw deed hij de suggestie het materiaal te gebrui ken voor een kalender of iets van dien aard. Volgens Kingma zou dat een aar diger visitekaartje van Soest kunnen zijn dan de onvermijdelijke stropdas of het sjaaltje met het gemeentewapen... MODE Hennie Stamsnijder heeft de 33ste kerstcross van Tempo op zijn naam geschreven. De meervoudig nationaal kampioen en de voormalige wereld kampioen uit Enter beheerste op Tweede Kerstdag van de start tot de meet de wedstrijd in de bossen van Soestduinen. Stamsnijder ontvluchtte al snel het pe- leton. Hij kreeg Reinier Groenendaal en Henk Baars in zijn wiel mee. Alleen Foto: Goos van der Wilt. de laatste had een antwoord op de de marrage, die Stamsnijder later zou plaatsen, maar ook hij kon Stamsnijder niet van de zege af houden. Groenen daal kwam 35 seconden na de winnaar binnen. Bij de liefhebbers/veteranen won Klaas Stobbe uit Wilp, terwijl Ton der Kinderen uit Schijndel de cross bij de junioren het snelst aflegde. (Zie ook sportpagina). Foto: Goos van der Wilt.

Soester Courant | 1987 | | pagina 1