Strater 'Bij ons op Soest' ffffdPub JLNTINE exclusie RUIMT NU OP! e Soester Duinen m Makelaardij o.g cHdubbersfexow Kreukel DIK BOS B V Soest in het jaar 1937 WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 5 143 De Jongen van de weduwe 'f 0 vraagt; uw aandacht; voor Jazz-muziek in gebouw Artishock AUTOSCHADE Maandag 4 januari in de Rode Haan: 'Proest' over het milieu in Soest Vierde A-krant bij Adviesburo Van Ginkel Proef reflectoren inritten PTT-post rond jaarwisseling Petra en Carolien wensen iedereen een gelukkig 1988 toe. Baarn: Laanstraat 35 Herplanten kerstbomen in Soest Een veelbewogen jaar. In ons nog korte bestaan zijn de volgende panden door ons verkocht, aangekocht of verhuurd'. Heemskerk Soest Birkstraat 88A Kerkweg 24-26 Utrecht Lepelaarstraat 35 Laren (NH) Eemnesserweg 39A Soest Burg. Grothestraat 35 Soest Vredehofstraat 23 Beverwijk Graafwijkstraat 38 Soest Colenso 29 Baarn Amsterdamsestraatweg 22 Baarn Van Beethovenlaan 53 ea owceft eao/id verfatHuewi. Laren (NH) Oud Blaricummerweg 35 Soest Hartmanlaan 6 Soest Vosseveldlaan 54 Soest Hartmanlaan 25 Soest Ereprijsstraat 49 Hilversum Van Oidenbarneveitlaan 7 Weesp Hoogstraat 16 Soesterbergsestraat 79 tel. 02155-16151 Vandaag voor de tweede keer: Renger Jansen (78). De doodgraver: "Geloof me, als je achter dat luikje in de toren van de Ou de Kerk zat te wachten op de aankomst van de begrafenisstoet om de klokken te laten luiden, dat je verkleumde van de kou. Vaak was de stoet een half uur te laat en als de noorderwind op de kerktoren stond zat je te blauwbekken. Dan was je blij als je naar huis kon, waar de dikke rijst stond te wachten om weer een beetje op verhaal te ko men. In De Oude Kerk brandde een sala manderkachel als er dienst was. Voor de Koningin was er een aparte stoof, waarin kooltjes vuur zaten. Boven in de toren bleef het altijd koud. Later werden de klokketouwen weer langer gemaakt door er een stuk aan vast te knopen. Maar moeder was bang dat dominee Den Bliek dat niet goed zou vinden. Dirk Herwaarden was de koster van de Oude Kerk. Achter de kerk stond een waterpompt, waar de werkvrouwen het water haalden waarmee de kerk werd schoon gemaakt. In de Kerke- buurt woonde ook de vroedvrouw van Soest, juffrouw Van de Werf. Als er een baby gestorven was aan de wiege- dood mocht ik naast het rijtuig van Haks lopen. Ik was elf jaar en als "dra ger" droeg ik dan witte handschoenen. Een begrafenisstoet bestond niet altijd uit rijtuigen en koetsen. Ik heb ook wel eens een begrafenis meegemaakt met een boerenkar. Kinderen die overleden waren werden gedragen door de buren. Zo'n kistje droeg ik met banden om mijn nek en een zwarte doek over mijn borst. Bij het kerkhof aangekomen moest ik als jongste het laddertje af in het graf, om het kistje aan te pakken en het netjes op de bodem van de kuil neer te zetten. Offerbus Na de dood van vader verhuisde moe der haar tuinzaakje van het Kerkpad naar de Van Weedestraat, naast Kraal. Mijn broer Kees was kostwinner. Met een gewone handschop groef hij op het kerkhof de kuilen. Zo'n gat in de grond moest 2.20 m. diep zijn en dan lag er nog een berg zand naast van een meter. Zwaar werk. De zaak stond op naam van moeder - de weduwe JJ. Jansen. Ik werd ook nooit bij mijn naam genoemd, maar stond bekend als "de jongen van de weduwe". Als kleine jongen hielp ik al mee met graven. Met stootijzers en pikhouwelen stonden we in de harde grond te beuken. Het kerkhof aan de Veldweg behoorde toen nog aan de Kerk. Als je eenmaal daar een plekje had, mocht je er in dui zend jaar niet meer aankomen. Kees moest uiteraard ook nog andere dingen doen voor de zaak en daarom gebeurde het vaak dat moeder 's mid dags zelf het graf ging dichtgooien. Ze liep helemaal naar de Veldweg, want fietsen kon ze niet. We hielden het kerkhof netjes bij met schoffelen en harken. We snoeiden de eiken, verf den het hek en knipten de beukenheg gen. We onderhielden ook het oude kerkhof naast de Oude Kerk. Kees was behalve tuinman ook nog be grafenisdienaar. Verder moest hij beerputten legen wat allleen toege staan was na tienen. Je kon vroeger aan de dragers zien of iemand eerste klas, tweede klas of derde klas werd begraven. Als de begrafenis was afge lopen stond ik met een omgekeerde zwarte stoof, als een offerbus, aan de uitgang van het kerkhof te collecteren voor de onkosten. Als de klokken ge luid moesten worden, moest moeder dat eerst bij het gemeentebestuur aan vragen. Dat kostte twee gulden, maar dat geld kon ze niet missen. Jan Manchet Er werden altijd drie kisten boven el kaar onder het zand geplaatst. Daar moest tien centimeter tussen zitten. Dat lukte niet altijd. Wanneer ik na zes weken de kuil weer open maakte voor de volgende begrafenis, stonk het ver schrikkelijk in zo'n graf. Die lucht was onbeschrijfelijk. Ik stond te spitten met een zakdoek voor mijn mond ge bonden tegen de stank. Tussen de planken zaten sleuven en het gevaar bestond dat de hele zaak instortte. Dan zei moeder 's avonds tegen mij: ga jij eens kijken op het kerkhof of het graf niet ingevallen is! Dan moest ik in het pikkedonker met een stormlan taarn naar de Veldweg. De wind loeide over de Eng, de bomen ruisten en het grote ijzeren hek piepte en knaste. Ik kende de verhalen van thuis over de grote beer en de kleine beer en ieder een geloofde in spoken. Ik heb wat angsten uitgestaan. Foto: Goos van der Wilt. Toen ik veertien was, moest ik in het gemeentehuis een werkkaart aanvra gen. Daar zag Jan Manchet, een amb tenaar die op de kinderarbeid moest toezien. Hij had mij wel eens betrapt bij een klusje toen ik nog geen veertien was. Maar moeder kende Schwartz goed, de politieagent, en die regeerde zo'n beetje heel Soest. Samen met Van Leeuwen. Op een dag zei Kees tegen moeder: ik houd er mee op. Hij kreeg een baan bij aannemer Verwey aan de Veldweg. Die werkte voor de Utrechtse Water leiding en daar heeft Kees veertig dienstjaren gehaald. Schilderen Ik ging kranten lopen voor het Utrechts Nieuwsblad. Tweehonderd kranten door heel Soest op een ou de fiets voor drie cent per stuk. Na zes jaar lagere school in de Kerkebuurt bij meester Veenstra wist ik echt niet welk vak ik zou kiezen. Ik kon helpen schilderen bij een schil dersbaas aan de Torenstraat. Voor één rijksdaalder in de week. Als de baas niet thuis was, sneed ik voor zijn vrouw glazen ruitjes in de winkel. Dat schil deren leek me wel wat. Zo heb ik de Peterus- en Pauluskerk nog opgeschil derd als niet-katholiek. Zuster Katrien deelde dan krentebrood rond met dik roomboter. - Ja maar, het is toch vastentijd, protes teerden de anderen. Dat kon mij niet hinderen lekker te smullen." JAN VISSER RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN 02155-12739 Openbare commissievergaderingen Woensdag 6 januari, 10.00 uur commissie Ouderenbeleid agenda o.a.: reaktie werkgroep priori teitensysteem commissie welzijnsplan ning; concept advies Volkshuisves tingsprogramma. Woensdag 6 januari, 19.00 uur: commissie Onderwijs agenda o.a.: verzoek indienen tot toe passing art. 70 W.B.o. (Wet Basis On derwijs) ter bestrijding van boktorren in K.B.S.-school Soestdijk. Woensdag 6 januari, 20.30 uur: commissie Welzijn agenda o.a.: wijziging lidmaatschap commissie Minderheden; voorstel be schikbaar stellen krediet uit Algemene Reserve t.b.v. Kunstwerk sporthal Soesterberg; voorstel beschikbaar stel len krediet uit fonds kunstaankopen t.b.v. kunstopdracht Dorpshuis Soes terberg. Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie op geven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gele genheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte opmerkingen bij haar be schouwingen betrekken. 4. Degenen, die in eerste instantie van het spreek recht gebruik hebben gemaakt, hebben het recht voorafgaande aan de bespreking in de tweede besprekingsronde het woord te voeren indien naar hun oordeel de discussie van de commissie leden in eerste instantie daartoe aanleiding geeft. 5. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meer derheid van de commissie behoefte blijkt te be staan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agenda- - punt te verduidelijken-of-aan te vullen. Informaties: Info-centrum, Steenhoff- straat 9A, tel. 22555. Geopend maan dag t/m vrijdag 9.00 - 17.00 uur. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). P/CHOIJD Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 In het Artishock-gebouw aan de Steen- hoffstraat wordt op vrijdag 8 januari jazz-muziek gespeeld. Dan doen Rem- co Bakker (piano), Onno de Maar, Semmy Prinsen, Eric Prinsen (allen te nor-sax), Remi Balvers (bas) en Oscar Prinsen (drums). De aanvang is 21.00 uur. Het publiek kan desgewenst meedoen met de muzi kanten. Die hebben de intentie om bij voldoende belangstelling een jazz-club pp te richten. Bezoekers kunnen bij hen ook suggesties daarvoor indienen. In uw wagen? DIK BOS haalt 'm er "gladweg" weer uit! En dat voor 'n gepolijst prijsje! Kreukvrije huurauto beschikbaar voor tijdelijk Saturnusweg 10 Q| indus.ter. Noordschil HHT Tel. 02154 - 14910 BAARN i—- d Progressief Soest organiseert op maandagavond 4 januari a.s. een the ma-avond over het milieu in Soest in haar politiek café "Proest", in de Ro de Haan, Birkstraat 32. Tijdens deze nieuwjaarsbijeenkomst in- tervieuwt Jan Visser, gemeenteraadslid voor de progressieven, mevrouw Over- duin-Somsen van de Milieudienst over de resultaten van haar nota Milieuvoor lichting. Verder praat hij met de heer Landman, medewerker van de gemeentereiniging, Ao qfvalproW^men Verhees en met mevrouw Rademaker over de acti viteiten van de milieuvereniging "Soestdijk geen Stankwijk". Tenslotte voert de fractievoorzitter van Progressief Soest een gesprek met het kersverse lid van de commissie Milieu beheer: Chris Uiterwijk. Als klap op de vuurpijl reikt Progressief Soest tijdens deze traditioneel feestelij ke bijeenkomst de "Gouden Oliebol 1987" uit. De avond begint om 20.00 uur precies. De toegang is gratis. Voor de vierde keer in successie heeft Adviesburo Van Ginkel een A-krant uitgegeven. In deze A-krant wordt ex tra benadrukt hoe belangrijk het is om een goede verzekeringsadviseur aan je zijde te hebben, aldus Van Ginkel, di recteur van het gelijknamige kantoor aan de Soesterbergsestraat. Een leuk aspect in deze A-krant is de top-tien omtrent zaken waarmee in Ne derland de meeste juridische proble men ontstaan. Na verkeersongevallen scoort de verhouding werknemers werkgevers erg hoog. Uit dit onderzoek blijkt, aldus Van Gin kel, dat een rechtsbij standsverzekering vaak geen overbodige luxe is, al moet je ook niet te snel hiertoe overgaan. Daartoe heeft Adviesburo Van Ginkel in de A-krant een handig overzicht ge publiceerd over gratis rechtsbijstand en de eigen bijdrage hierop. Ook de voogdijregelingen komen aan bod, terwijl Adviesburo Van Ginkel opnieuw Aart Gisolf en Ria Visser be- Op verzoek van wethouder R.A. van Logtenstein is een proef genomen bij de flats aan de Veenbesstraat om de inrit ten te markeren met reflectoren. Op die manier zal het in het donker gemakke lijker zijn om de inritten te zien. Indien de proef een succes blijkt, zal overwo gen worden om op meerdere plaatsen dergelijke reflectoren aan te brengen. Baarnaar bekent diefstal bromfiets in Soest De politie zag vorige week in het holst van de nacht een 22-jarige Baarnaar lo pen op de Torenlaan in onze buurge meente, met een bromfiets aan zijn hand. Hij werd nader aan de tand ge voeld en bekende dat hij het voertuig even tevoren had ontvreemd aan de Van Weedestraat. Hij werd voor nader onderzoek ingesloten. Aanrijding met hond Op de Birkstraat kwam een automobi list uit Soest vorige week 's nachts in on zachte aanraking met een loslopende hond, die plotseling de rijbaan over stak. De auto liep daarbij enige schade op. Van de hond was na de botsing geen spoor meer te bekennen. Inbraak Smitsweg Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Smitsweg. De voordeur bleek te zijn opengebroken. De buit bestond uit vijf eurochèques. Kentekenplaten gestolen Bij een garagebedrijf aan de Burge meester Grothestraat hebben onbeken de daders vorige week twee zgn. hande laars-kentekenplaten ontvreemd. De platen - met het nummer 62-89-FH - werden van een auto afgehaald. Inbraak Industrieweg Onbekenden hebben vorige week bij een bedrijf aan de Industrieweg een geldkistje gestolen. Het kistje werd weggenomen uit een bureaulade. De inhoud bestond uit ca. 25 gulden. De daders bleken een schuifdeur van het pand te hebben geforceerd. Ketting gestolen Een 14-jarige jongeman uit Soest is vo rige week een zilveren halsketting kwijtgeraakt tijdens een bezoek aan de sportzaal de Bunt aan de Ossendaip- weg. Het sieraad werd weggenomen uït zijn sporttas in de kleedruimte. Auto in Soesterberg gesaboteerd Een 18-jarige Soesterberger nam vori ge week kontakt op met de politie, na dat hij tot zijn verbijstering had gecon stateerd dat onbekenden een sabotage- poging aan zijn auto hadden onderno men. Van beide voorstoelen waren de bouten, waarmee ze aan de bodem wa ren bevestigd, losgedraaid. Bij onder zoek bleek het portier van de auto met een stukje ijzerdraad te zijn geopend. 'Dat kun je niet maken...' De politie heeft vorige week op de Van Weerden Poelmanweg een 40-jarige Soester automobilist aangehouden, die kennelijk van mening was dat hij de combinatie alcohol en verkeer wel kon "maken", in tegenstelling tot de bedoe lingen van de bekende reklametekst. Hij moest blazen en bloeden en werd onthaald op een rijverbod en een pro- ces-verbaal. Brievenbussen opengebroken In de op de vijfde verdieping gelegen hal van een flatgebouw aan de Akkeren werden vorige week drie brievenbussen opengebroken. De daders waren ver moedelijk op zoek naar chèques en/of girobetaalkaarten. Of hun poging suc ces had is niet bekend. reid heeft gevonden een artikel in het blad op te nemen. Een gratis A-krant is zolang de voor raad strekt op te halen bij Adviesburo Van Ginkel aan de Soesterbergsestraat 10 te Soest. vroegere sluiting Op donderdag 31 december a.s. zul len de postkantoren en postagent schappen in Soest/ Soesterberg vroeger sluiten: Steenhoffstraat 15.00 uur Nijverheidsweg 12.30 uur Smitsweg 12.30 uur Wiardi Beckmanstraat: 12.30 uur Nieuwstraat 12.30 uur Soesterbergsestraat 12.30 uur Postkantoor Soesterberg 12.30 uur Buslichting De laatste buslichting op 31 decem ber wordt uitgevoerd om 14.00 uur. Om beschadiging van de brieven bussen en poststukken te voorko men worden de bussen op oude jaarsdag na de lichting tot vrijdag 1 januari ca. 12.00 uur geblokkeerd. De eerstvolgende buslichting is op vrijdagavond 1 januari a.s. om 21.00 Autokraken Uit een auto die op Tweede Kerstdag op het 2e Heeserlaantje geparkeerd stond is een radio-cassetterecorder ge stolen. Een 21-jarige Soester deed aan gifte bij de politie. Diezelfde dag werd uit de auto van een 19-jarige Soester aan de Koninginne- laan een leren handtas gestolen. Daarin bevonden zich make-up-artikelen ter waarde van 200 gulden, een fototoestel en een portemonnee met ca. 50 gulden. Van deze auto werd de achterruit ver nield. Uit de auto van een 44-jarige Soester verdween eveneens de autoradio. Het toestel had een waarde van 1900 gul den. De dader had een zijruit ingesla gen. Verder bleek de voorruit gebarsten te zijn, een extra schadepost van 600 gulden. Ab Blokzijl uit Soesterberg en de Soester Chris Uiterwijk hebben samen het initiatief genomen om kerstbomen te herplanten. De twee hebben daar toe de afdeling groen en recreatie van de gemeente benaderd ter ondersteu ning van hun plannen. Die afdeling is bereid gevonden om waar mogelijk hulp te bieden. Men heeft het plan opgevat om de bomen na de feestdagen op een nader te bepalen datum te planten op het sport-complex Brand aanhangwagen oorzaak van veel schade De brandweer heeft zaterdagnacht moeten uitrukken voor een brand op de Tamboerrijn. Daar stond een aanhang wagen in brand. Het vuur richtte voor tenminste 4100 gulden schade aan het lege transport middel aan. Ook de dakrand van Jac Hermans in het winkelcentrum Over- hees werd door de vlammen bescha digd. Men vermoedt dat het vuur is aan gestoken door met vuurwerk spelende jeugd. van s.o. Soest. Voor meer informatie kan men (na de feestdagen) contact op nemen met Chris Uiterwijk (tel. 11384) en Ab Blokzijl (tel. 03463-1463). Van gemeentezijde heeft men wel en kele opmerkingen geplaatst, waar reke- nening mee dient te worden gehouden: - De koper moet een boom van goede kwaliteit kopen. Sommige bomen heb ben een 'aangemaakte' kluit, waardoor herplanting geen enkele zin heeft. - De boom kan het beste in een emmer met nat zand worden geplaatst op een zo koel mogelijke plaats in de" huiska mer. - De top van de boom mag er niet wor den uitgeknipt. - Het gebruik van de spuitsneeuw is niet toegestaan. - Na gebruik moet de boom, afhankelijk van het weer, worden gewend aan de temperatuur buiten. Het resultaat van de herplanting op het terrein van s.o. Soest zal tijdens het groeiseizoen worden beoordeeld. Bin nenkort wordt bekend gemaakt waar en wanneer men de bomen kan inleveren voor herplanting. Morgenavond, wanneer de klok 12 uur aangeeft zal 1937 ten einde zijn. Een jaar is dan ook voor onze gemeente weer voorbij, een jaar waarin veel is geschied. Blijde en droeve gebeurtenissen hebben elkander afgewisseld. In woners zijn ons ontvallen, anderen hebben hun plaats ingenomen. Het jaar 1937 heeft zich vooral gekenmerkt t.o.v. de voorafgaande jaren, door de vestiging van het Prinselijk Paar ten Paleize Soestdijk, met al wat daarmede gepaard is gegaan. Wij meenden goed te doen de gebeurtenissen en uiteraard de belangrijkste van 1937 in een sneltreinvaart de revue te laten passeeren. 1937 was amper ingetreden of het Prinsenhuwelijk werd in onze gemeente op luisterrijke wijze gevierd. Hierbij werd o.m. de Prins Bernhardboom geplant op 't kruispunt der Spoor straat, die bij deze gelegenheid tot Prins Bernhardlaan werd omgedoopt, ter wijl de naam Julianastraat in Julianalaan werd veranderd. In deze eerste maand van het jaar overleden onze oudste plaatsgenoot J. Geij- tenbeek in den ouderdom van 102 jaren en de agent van politie W. Spies. Het Prinselijk Paar wordt na hun huwelijksreis een „Blijde Incomste" bereid. Het feestcomité doet hiervoor een oproep aan de Burgerij. In begin Februari wordt het feestprogramma hiervoor vastgesteld. De route waarlangs het Prinselijk Paar zal rijden 14 K.M. zal geheel worden ver sierd. De gemeenteraad stelt voor de feesten f 1500,— beschikbaar. Het Kon. Paleis wordt gerestaureerd, de Koningslaan wordt met heesters enz. verfraaid, de „naald" krijgt een goede beurt, onze medewerker, de heer Van Eeden componeert een welkomstlied. Weer een kerk-inbraak In den nacht van Zaterdag op Zondag is er weer een kerk-inbraak gepleegd. Na de inbraak in April in de Ned. Herv. Kerk aan de Torenstraat en kort gele den in de Julianakerk was thans weer de eerstgenoemde kerk aan de beurt. Door uitsnijding van een ruit bij het orgel, is de ongewenschte bezoeker naar binnen geklommen, waarna hij in de Consistoriekamer de bussen,waarin de inhoud der offerblokken wordt bewaard, heeft meegenomen. Op het kerkhof, wat naast het kerkgebouw ligt, zijn de geforceerde bussen leeg teruggevonden. De politie heeft direct met politie-honden een onderzoek ingesteld, hetgeen tot heden nog geen resultaat had. Eigenaardig is wel het feit, dat de geofferde gelden, die sinds April niet meer in de kerk achterbleven, doch dezen nacht wel, meteen zijn gestolen. De dief moet blijkbaar wel zeer goed met de situatie op de hoogte zijn ge weest.

Soester Courant | 1987 | | pagina 5