Soest 1987: 'de dingen die voorbijgaan - en blijven komen' 15 SOESTER COURANT PAGINA 9 "ijwr JANUARI FEBRUARI MAART APRIL mei" JUNI JULI AUGUSTUS wtm*> SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER --S s J (januari, meiVeel bewoners van de flats in het Smitsveen klagen over de lage tem peraturen in hun woning tijdens de extreme vorst in ons land. Het kwik reikt niet echt i lot grote hoogte. Enkele maanden later stelt de ledenvergadering van de woning bouwvereniging Soest, die eigenaar is van de woningen, 18,4 miljoen gulden be schikbaar voor een ingrijpende renovatie van de flats. Het gaat nog steeds te ver om te beweren dat Soest iedere dag op z'n kop staat. Dat zeiden we vorig jaar ook al in het nieuwsoverzicht van 1986. Toch kroop Soest in de afgelopen twaalf maanden met enige regelmaat uit zijn schulp. Het Landjuweel was meer dan alleen een uniek evenement. Dat hebben velen zo ervaren. Nooit eerder stond Soest ruim drie weken bol van de activiteiten. Daarnaast speelden andere zaken ook een rol, waarvan een aantal nu nog. De bodemverontreiniging in Soestduinen, het principe-akkoord over de verkoop van het Soester Natuurbad en de pe rikelen rond de sportstichting. In hoeverre was de Soester bevolking bij deze actualitei ten betrokken? Madonna kwam niet naar Soest, wel naar Rotterdam. De overgespeelde voetbalwed strijd Nederland-Cyprus vond niet plaats in Soest, wel in Amsterdam. En de kruisrakket- ten zouden toch al niet in Soesterberg worden gestationeerd. Maar, onze plaatsgenoot Gerrit Pomp haalde toevallig wel de wereldpers door in zijn whee- ler de marathon van Rotterdam op zijn naam te schrijven. En de inmiddels onttroonde Eu ropese kampioen dammen Vadim Virny speelde wel in Soest, en niet in het hoofdste delijke Krasnapolsky. Ook het Ahold-con- cern liet zijn oog vallen op Soest, evenals een (verdwaalde) ooievaar. Vandaar een over zicht. oktober) De Soesterbergse gemeenschap viert feest in verband met de reconstruc tie van de Rademakerstraat. H et dorp heeft daar bijna dertig jaar op moeten wachten. Ter gelegenheid van de voltooiing van de reconstructie staat Soesterberg drie dagen in het teken van festiviteiten. De kruitdampen van het vuurwerk zijn ■nog niet opgestegen of een bommelding V bereikt C-drie. De anonieme beller [blijkt niet meer dan een flauwe grap- Ipenmaker te zijn. Het familiefeest, dat in het cultureel creatief centrum aan de IWillaertstraat plaatsvindt, kan na een [inspectie van de politie worden hervat. ■Als we de balans van 1986 opmaken, [zien we dat we in aantal zijn toegeno- Imen. Soest telt nu 40.805 inwoners, ruim tweehonderd meer dan een jaar eerder. Hoe meer zielen hoe meer j vreugd. Dat geldt in elk geval voor wet- houder drs. Jan Menne, die tevreden vaststelt dat de gemeente in '86 bijna acht ton heeft bespaard. Ter gelegenheid van het vijftigjarig hu welijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard geeft de PTT een speciale stempel uit. Duizenden verwoede ver zamelaars uit het hele land trotseren vorst en sneeuw, en staan stampvoetend in de lange rijen bij het rijdend postkan toor tegenover paleis Soestdijk. Ze krij gen allemaal hun unieke stempel, die na tienduizenden afdrukken eigenlijk niet meer zo uniek is. Over vorst gesproken: op 14 januari no teert het gasbedrijf een record in het gasverbruik. Soest stookt in één etmaal 740.000 kuub gas om de strenge winter het hoofd te bieden. In het Smitsveen klagen niettemin veel gezinnen over de bizarre temperaturen in hun woning. Het kwik stijgt-in sommige gevallen niet boven het vriespunt. In de omgeving van het Oranje Hotel aan de Burgemeester Grothestraat zit men er daarentegen warmpjes bij. Het (vermeende) koetshuis van het karak teristieke, maar vervallen pand gaat in rook op. Al snel houdt de politie uit Soest twee jeugdige plaatsgenoten aan. De jongens, beiden achttien jaar oud, bekennen brandstichting. Aan de andere zijde van de veelbespro ken 'bult' heeft een deel van de bevol king met een andere vorm van overlast te maken. Het dagelijkse verkeer op de rijksweg A28 helpt de militaire vliegtui gen van de basis in Soesterberg het aan tal decibels op te schroeven. De oorzaak van de geluidhinder is de betonlaag op het wegdek ter hoogte van het dorp, dat 150 jaar bestaat. Ton Paauw treedt uit zijn betrekkelijke anonimiteit. Per telegram biedt de Soester kunstenaar zeven miljoen voor Mondriaans 'Compositie met twee lij nen', dat de gemeente Hilversum wil verkopen. Club Veronica zendt een vraaggesprek met Paauw via de televisie de huiskamers in. De Narre Knollen vieren het karnavals- feest voor het eerst in de geschiedenis in Bos en Duin. De nieuwe Knollenburcht aan de Bosstraat wordt tijdens de 'heer- L ichappij' van prins Bernhard I door en kele duizenden verklede feestgangers >ezocht. De gemeenteraad gaat akkoord met een krediet van 44.000 gulden voor de aan leg van een spottersplek bij de vliegba sis. Defensie werpt een wal op, zodat de verrichtingen op de landingsbaan niet meer vanaf de weg zijn te volgen. De discussie over een grotere vestiging van Albert Heijn in Soest laait hoog op. De winkeliers van de Van Weedestraat zien zo'n buurman wel zitten, maar an dere middenstanders uit Soest verzet ten zich uit angst voor inkomstender ving. Met name in Soest-Zuid vindt Al- bert Heyn tegenstanders. Die wijzen op het tweepolige winkelbeleid van de ge meente, dat volgens hen in gevaar komt als de plannen worden doorgevoerd. In Amsterdam ondertekent voorzitter Hans van de Pol van het comité Landju weel Soest 1987 een contract. De bier brouwerij Heineken zal als hoofdspon sor fungeren van het unieke evenement, dat in de zomer Soest drie weken in zijn ban zal houden. In één klap heeft Soest er 700 honden bij. De gemeente houdt een controle, waardoor veel eigenaars alsnog hun trouwe viervoeter laten registreren. Het levert Soest 50 mille op. Met dat geld wil de gemeente de hondepoep op straat bestrijden. Ernstiger is de vervuiling in Soestdui nen. De Chemco houdt een informatie avond voor de omwonenden van dit waterwingebied. Die krijgen te horen dat het drinkwater niet in gevaar is. In de grond zit 350 kilogram cadmium, zegt men. De bodemverontreiniging dateert uit de jaren 1935-'55, toen men 'onzorgvuldig' zou hebben gehandeld. De atletiek wereld staat op stelten. Ver antwoordelijk daarvoor is Gerrit Pomp, de wheeler uit Soest. In zijn aangepaste rolstoel wint hij de marathon van Rot terdam. De valide atleet Densimo uit Ethiopië finisht meters achter hem. De onderwijzer wint ook al een wedstrijd over 15 kilometer in Soest, die in het ka der van de gehandicapten-sportdag van het Bentinck Fonds wordt georgani seerd. Tijdens die dag beoefenen vali den en invaliden op een meer dan pret tige wijze verschillende takken van sport met elkaar. Terwijl de Soester Courant en de Gooi en Eemlander zich samen kandidaat stellen voor de exploitatie van de kabel krant, gaan twee Nederlanders en zeven Turken met elkaar op de vuist. De Soes ter politie roept de hulp in van collega's uit naburige gemeenten en een honden geleider. De uit de hand gelopen ruzie wordt gesust zonder dat iemand ge wond raakt. Niet veel later zitten mos lims en christenen met elkaar om de ta fel. De 'historische' bijeenkomst vindt plaats in De Open Hof op voortouw van de commissie Islam/Christendom. Op koninginnedag drommen bij paleis Soestdijk duizenden mensen samen om vooral niets te missen van de aubade aan prinses Juliana. Gedurende ruim een uur trekken inwoners en praalwa gens van de twaalf Nederlandse provin cies voorbij aan het bordes, waar voor het eerst sinds jaren de koninklijke fa milie weer staat opgesteld. In Soester berg is het eveneens feest, al dreigt- de j jaarmarkt daar een schone dood te ster ven. Het plaatselijke oranje comité be sluit de pijp aan Maarten te geven. (april) De Soester leraar Gerrit Pomp wint de marathon van Rotterdam in zijn aangepaste rolstoel. Hij krijgt daardoor veel publiciteit. Ook komt de invalide atleet als eerste over de streep in een wed strijd over 15 kilometer in Soest. 'Keep Them Rolling' prikkelt de nostal gie bij een groot aantal oud-inwoners van Soest. Met meer dan tweehonderd militaire voertuigen uit het verleden rijdt de club van verzamelaars met Dod- ges, jeeps, amfibievoertuigen en andere mobielen door Soest. Tweeënveertig jaar na dato volgen zij dezelfde route als destijds de geallieerde strijdkrachten van De Glind naar Amsterdam. Langs de straten ziet het zwart van de mensen, die desgewenst een stukje mogen mee rijden. De Minister de Visserschool en De Wegwijzer nemen een computer in ont vangst van Soester bedrijven. Daarmee hebben alle 26 basisscholen in de ge meente het moderne apparaat in huis. Dat hebben ze te danken aan een initia tief van de Soester Zakenkring. Niet minder dan 18,4 miljoen gulden stelt de ledenvergadering van de wo ningbouwvereniging Soest beschik baar. Het bedrag wordt aangewend voor een ingrijpende renovatie van de flats in het Smitsveen. Dit betekent een forse aderlating voor de kas van de cor poratie. Aan de Birkstraat viert de stichting De Paardenkamp de vijfentwintigste ver jaardag. Het nationaal rusthuis voor paarden krijgt tijdens dat jubileum be zoek van honderden mensen. Er onstaat op z'n zachtst gezegd com motie binnen de Soester sportwereld. De raadsfracties van CDA, PvdA, D66 en Progressief Soest halen zich de woe de op de hals van de sportstichting, om dat ze diezelfde sportstichting willen opheffen. De politieke vertegenwoor digers moeten uit dit sportoverleg, zo vindt een meerderheid van de raadsle den. (juni) Een ooievaar vereert Soest met een bezoek. De langpotige vogel slaat iedere morgen zijn vleugels uit om 's avonds weer terug te keren op het dak van 'Ome Jan' aan de Lange Brinkweg. Na drie dagen moeten de omwonenden echter tot hun spijt constateren dat de ooievaar kennelijk elders een onderkomen heeft gevonden. Het nieuwe politiebureau aan de Dal- weg is amper in gebruik genomen, of de raad beslist dat op de naastgelegen lo catie in 1990 een nieuw gemeentehuis moet verrijzen. Afgesproken wordt dat de realisatie van het openbare gebouw niet meer dan twintig miljoen gulden mag kosten. Soest krijgt onverwacht bezoek van een niet al te vaak begroete gast. Een ooie vaar nestelt zich op het dak van 'Ome Jan' aan de Lange Brinkweg. Hoewel de langpotige vogel de schijn wekt gezins uitbreiding in Soest te hebben gepland* vertrekt 'ie na drie dagen naar onbeken de stemming. Er worden deze maand 57 geboorte-aangiften bij de gemeente gedaan. De zesde avondvierdaagse van Soest kenmerkt zich door een record aantal deelnemers. Van de 2445 ingeschreven wandelaars halen er 2392 de eindstreep tijdens het défilé op het SEC-terrein aan de Bosstraat. De dansformatie Quick Motion behaalt onder leiding van Wim en Willeke Slin gerland een bronzen medaille tijdens de wereldkampioenschappen latin in de Noorse hoofdstad Oslo. Nooit eerder zorgden de Soester dansers voor een dergelijk internationaal succes. Nadat in mei de stemmen staakten 13- 13) gunt de gemeenteraad de kabel krant aan de combinatie Soester Cou rant/Gooi- en Eemlander. Het oor spronkelijke voorstel van het College, dat de kabelkrant aan een andere uitge verij wil geven, haalt het niet. In Soestduinen geven wethouder drs. Günther Plomp en gedeputeerde ir. G.J. van Wijnbergen het startsein voor de bodemsanering. De methode, die men hanteert, is nog nooit eerder ge bruikt. De zuiveringsinstallaties begin nen aan een intensief karwei, dat zeker acht maanden lang vierentwintig uur per dag in beslag zal nemen. In de grond zit 720 kilogram cadmium, zegt men. Ook spreekt men over verontreiniging met borium. Het damesteam van de Duinholers uit Soest legt beslag„op het Nederlands kampioenschap midgetgolf. Plaatsge- note Monique Knol mag na een ritover- winning in de Tour de Feminin de gele leiderstrui om haar schouders hangen. De jeugd in Overhees is dringend aan een verblijfplaats toe. Die mening is de commissie welzijnsplanning toegedaan. Men stelt voor de 13/16-jarigen onder te brengen op de kinderboerderij De Vrije Teugel. Aan het Vedelaarpad, waar men activiteiten organiseert voor kinderen tot en met 12 jaar, neemt men sceptisch notitie van de plannen. De Vrije Teugel vreest dat de oudere jeugd een negatief effect op de kinderen zal hebben. Engelse militairen ontdekken op het terrein van een tankbataljon in Soester berg een zeldzame tank. De Canadese Ram II, want daar gaat het om, trans porteren ze naar hun legerplaats in West-Duitsland voor een grondige op knapbeurt. De tank, waarvan er maar vier staan geregistreerd, zal later een plaatsje krijgen in het Militaire Museum in Nijmegen. Een eeuw jong! De heer L.C.A. van Za del uit Soest is honderd jaar. De oudste inwoner van Soest verklapt 'zijn' ge heim: vrede en veel geduld. Van Zadel heeft drie kinderen, twaalf klein- en veertien achterkleinkinderen. Het roemruchte Ajax bezoekt het ter rein van SEC. De houder van de Euro pa Cup II ontmoet daar Mazda. Ajax, dat vierduizend kijklustigen enigszins teleurstelt door een groot aantal sterren langs de kant te houden, wint de vriend schappelijke wedstrijd met 5-2. Iets verderop hockeyen politici, prominen ten en oud-internationals op het nieuwe kunstgrasveld van de Mixed Hockey Club Soest. Met premier Lubbers aan het hoofd verslaan de parlementariërs de Rotary met 3-2. En dan begint één van de grootste eve nementen in de geschiedenis van Soest. Het startschot voor het Landjuweel Soest 1987 komt op naam van de com- missaris van de koningin in Utrecht, jonkheer drs. P. Beelaerts van Blok land. Een dag later gaat heel Soest de straat op om de historische optocht aan zich voorbij te zien trekken. Oude tijden herleven bij het zien van herauten, kloosters, heksen en wat al niet meer. De feesttent op het terrein De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan vormt het de cor voor een wervelend folkloristisch dansfestival. Daaraan wordt onder an deren deelgenomen door volksdansers uit diverse Europese landen, zoals Po len, Griekenland en Italië. Op een knokpartij na, waarbij twee gewonden vallen, verloopt alles volgens de goede orde. Het Landjuweel gaat onverdroten voort. Iedere dag zijn er activiteiten op het feestterrein, waaraan plaatselijke clubs en instellingen enthousiaste me dewerking verlenen. De belangstelling voor het veelzijdige programma is over het algemeen groot. De zeskamp, het Carribean Festival met de verkiezing van Miss Landjuweel (Marielle Keij- zer), de talrijke demonstraties en na tuurlijk de Gildefeesten trekken enorm veel mensen uit de Soester huiskamers. En daaruit blijkt dat het Landjuweel zeer geslaagd mag worden genoemd. Nol Hagen is de nieuwe schuttersko- ning van het Groot Gaesbeeker Gilde, dat op de slotdag optreedt als gastheer van meer dan honderd gilden uit Zuid- Nederland. Zonnegloren bestaat zestig jaar. Het ju bileum wordt luister bijgezet door on der meer een feestavond en een sympo sium over de gezondheidszorg. De vraag is of het jarige ziekenhuis de ze ventig haalt. Het vijfde MNP-damtoernooi kent een buitenlandse winnaar. De dan nog Eu ropese kampioen Vadim Virny wint het op één-na-sterkst-bezette damtoemooi van Nederland, dat is georganiseerd door DVSB. Telefonisch geeft burgemeester mr. Paul Scholten opdracht voor de start van de kabelkrant. De Soester Courant en de Gooi- en Eemlander verzorgen vierentwintig uur per dag de nieuws voorziening via dit nieuwe medium. Al le cai-abonnees kunnen de kabelkrant op de televisie ontvangen. (juli) In Soestduinen gaat de bodemsanering van start. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een nieuwe methode, waarvoor ook in het buitenland interesse bestaat. Het schoonmaken van de met cadmium vervuilde grond zal ongeveer negen maan den in beslag nemen. De grootscheepse operatie valt onder de verantwoordelijkheid van de provincie Utrecht. Over de dekking van de onkosten komen de provincie en het chemische bedrijf Chemco niet tot overeenstemming. De landsadvocaat wordt inge schakeld. (augustus, september) Het Landju weel trekt in totaal enkele tienduizenden mensen naar het feestterrein De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan. Daar wordt de 22-jarige Marielle Keyzer ge kozen tot Miss Landjuweel. De Algemene Radio Omroep Soest, een medium voor Zonnegloren en een aantal bejaardentehuizen, wil in 1988 de status van lokale omroep krijgen. Het is zaak om een programmaraad sa men te stellen, die een zo breed mogelij ke weerspiegeling van de Soester sa menleving geeft. De AROS houdt een informatie-avond, en mikt op zowel kandidaten als op zoveel mogelijk ad- hesie-betuigingen. Aan de Dalweg wordt het nieuwe poli tiebureau officieel geopend. De politie houdt twee dagen open huis. De toe loop van de bevolking is geweldig groot. Voor een ander gebouw in Soest valt het doek. Het Oranje.Hotel is op sterven na dood. De inboedel van het beeldbepa lende pand in Soestdijk gaat onder de hamer. (november) Toen: Zo zagen de gevels van de WS-woninegn aan de Beetzlaan er voor de renovatie uit. Nu: Zo zien de gevels er tot tevreden heid van de bewoners er na de renovatie uit. Groeperingen uit Soest en Soesterberg willen jumelages met het Poolse Kozle en Kaligkaya in Turkije. De raad houdt de boot af door voorlopig geen geld op zij te leggen voor deze doeleinden. Toch is er buitenlands bezoek te wachten, want het College beslist dat veertig asielzoekers een dak boven hun hoofd kunnen krijgen in Soest. De sportclubs in Soest krijgen weer vol doende stof tot gesprek aangeleverd. De gemeentelijke investeringslijst tot en met 1991 voor accommodaties ziet er heel anders uit dan die van de sport stichting. De clubs protesteren en de sportstichting vraagt aan het College of het een andere verdeling van de 953.000 gulden mag maken. Dat mag, zo zal later blijken. In verband met de heropening van de Rademakerstraat is het drie dagen feest in Soesterberg. De hoofdstraat van het dorp heeft de reconstructie achter de rug. Na jarenlang wachten heeft men in Soesterberg wat men hebben wilde. Op de Beetzlaan wordt eveneens een borrel geschonken. Veertig woningen van de woningbouwvereniging Soest zijn gerenoveerd. De bewoners zijn ui terst tevreden over het resultaat. Er zijn twee jubilarissen te melden. De Gereformeerde Kerk Soest en het Van Arkel Instituut 'worden' respectievelijk honderd en veertig jaar. De welzijnssector in de gemeente wordt bedreigd met niet geringe bezuinigin gen. Omdat de gemeente 205.000 gul den minder krijgt van het rijk moet het welzijnswerk een forse veer laten. Tij dens de begrotingsbehandeling zal de raad de plannen later toch weer terug draaien, omdat Soest een andere finan ciële meevaller heeft. Daardoor zal ook het cai-tarief voor de meeste abonnees met ongeveer drie kwartjes omhoog gaan in plaats van bijna drie gulden. Ze krijgen daarvoor in de nabije toekomst extra kanalen op de televisie. De aanhouder wint. Dat moet men bij Albert Heijn hebben gedacht. Het con cern Ahold wil met Blokker en C&A een zogenaamde ABC-vestiging in Soest. Dit keer hebben ze het oog laten vallen op de hoek Korte Brinkweg/ Stadhouderslaan. Ahold ontvouwt de plannen, maar het verzet komt van veel kanten. Ook de meeste raadsleden van de commissie ruimtelijke ordening lij ken niet warm te lopen voor de ideeën van A, B en C. Nog nooit hebben de sportbestuurders zo veel vergaderd. De verhouding tus sen het bestuur van de sportstichting en het College vertoont bijna onderkoe- lings-verschijnselen. Het overleg over een nieuwe sportstructuur verloopt al lerminst soepel. Dat zal in december nog eens blijken. De werknemers van Foxboro krijgen vlak voor de kerst een onheilsbood schap. De directie van het Amerikaanse bedrijf geeft te kennen dat er op korte termijn 110 van de 395 medewerkers moeten worden ontslagen, ten einde de tegenvallende resultaten het hoofd te kunnen bieden. De vakbonden en de ondernemingsraad springen op de zaak in om zoveel mogelijk hoofden in het bedrijf te redden. Evenals vorig jaar (Round-Up) moet de gemeente Soest voor de rechter ver schijnen. Het instituut voor studiebege leiding Tramei heeft onoverkomelijke bezwaren tegen de naamgeving van de gemeentelijke instelling voor basis educatie Trema. De rechter bepaalt dat de naam niet hoeft veranderd; omdat naar zijn mening geen naamsverwarring bij het publiek zal ontstaan. De project-ontwikkelaars B. Taphoorn en B. Netjes, die een principe-akkoord met de gemeente hebben gesloten over de verkoop van het Soester Natuurbad, ontvouwen de plannen die ze hebben met het zwembad. Daar moet een hotel met 64 kamers, honderd appartemen ten en een medisch fitnesscentrum ko men. Soest kan volgend jaar nog zwem men in het openluchtbad. In Soesterberg wordt de nieuwe sport hal De Banninghal geopend, het perso neel van de sportstichting en de stich ting zwembaden gaat definitief naar de gemeente, en de bewoners van Soest duinen zien door de bedrijven het bos niet meer. Licht in de duisternis wordt gebracht door kerstbomen bij het oude en nieuwe politiebureau. Het Vredes- platform Soest organiseert feestelijke activiteiten in verband met het raket ten-akkoord dat Reagan en Gorbatsjov hebben getekend. Opnieuw dreigt een oud gebouw in Soest te verdwijnen. De Nederlandse Spoorwegen willen het station Soest met de grond gelijk maken, en blijken al enige pogingen daartoe te hebben ge nomen. De gemeente weigert echter een vergunning te verlenen. Soest heeft zijn negenhonderdachten- vijftigste jaar erop zitten. Gelukkig Nieuwjaar! (december) Het Soester Natuurbad is volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid voor het laatst open. Wellicht worden in 1988 de eerste voorbereidingen getroffen voor de bouw van een hotel, appartementen en een medisch fitnesscentrum. Dat zijn althans de plannen van B. Taphoorn en B. Netjes. De twee project-ontwikkelaars kunnen het zwembad, als het aan het College ligt, voor één miljoen gulden overne men.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9