OZ~~ 10 60% KORTING Milieuproblemen centraal in Proest scliociunltcr Laanstraat 67 - Baarn Tel. 02154-15588 maandag middags geopend VAN DER LINDEN Soest 50 jaar geleden 7 januari 1938 Benefietconcert: 1120 gulden voor Afrika Nu Voor mensen die anders denken Pinot 1A95 WOENSDAG 6 JANUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 Kodak FOTOSERVICE IN SOEST van oosten fotografie SLIJTERIJ-WIJNHANDEL f Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY SLAGROOM- L-r STUKJE Rondom Paleis Soestdijk Kleintje karnaval Restaurant van den Brink Schrijven voor Amnesty Luchtvaartmuseum gesloten tot 1 april Soesterberg Voorlichting gewenst om mentaliteitsverandering teweeg te brengen H) Bang&Olufëen Cursussen bij 'Mayindra' Prijs ABN-Bank valt in Originele cognac is de vurige ziel van de wijn, die dankzij langdurige rijping op eikehouten vaten zijn sterren heeft verdiend. Jonge Genever fv« Pinot Citroenbrandewijn Bessenjenever 12?s Quality conlrol service Soesterbergsestraat 49 tel. 12490 Burg. Grothestraat 6 tel. 12750 van 9.75 voor Een krijgslist van de Prinses Nieuwjaarsdag. Het Paleis tusschen de besneeuwde boomen verraadt den voorbijganger niet, dat er iets gaat gebeuren. En toch zal er iets gebeuren. De Prinses zal immers vandaag thuis komen. Zoo heeft men het ons althans verteld en onze zegsman is wat men noemt een betrouwbare bron. En zoo betrekken wij om 9 uur 's morgens de wacht aan het Paleis, om dit ge beuren mede te maken. Wij zijn niet de eenige, een 3-tal pers- en film-fotografen hebben hun toestel len reeds opgesteld. De Rijksweg toont het Zondagsche beeld; alleen perso nenverkeer, auto's, fietsen en groepjes wandelaars. Bij het paleis stopt men even. Men slaat een blik op het witte gebouw en rijdt of loopt weer verder. De veldwachters loopen op en neer, rustig en kalm. We probeeren iets van hen te weten te komen, maar het antwoord is immer: „Wij weten niets." We blijven „visschen" doch worden niets wijzer. Op en neer wandelend, dooden wij den tijd. Langzaam verstrijken de uren, zonder dat er iets gebeurt. Intusschen staan wij niet alleen meer. Diverse pers-fotografen deelen ons lot. Het is middag geworden en daar zien we opeens de auto van de Prinses ver trekken, waarin een handkoffer, voorzien van de Lippische kleuren, wordt ge laden. Allerlei veronderstellingen worden gemaakt zooals: „De Prinses wordt nu eindelijk gehaald" of „Deze auto moet naar Amsterdam; de Prinses gaat in Amsterdam toeren zooals anders" of „Zouden de Prins en de Prinses beiden komen?" Om 3 uur komen eenige collega's waarschuwen, dat de Prinses in aantocht is. De fotografen belegeren den Baarnschen ingang. De extra bezetting rijksveldwachters treedt aan. Het publiek, inmiddels tot eenige honderden aangegroeid, wordt naar den overkant van den weg gedirigeerd. Iedereen kijkt reikhalzend uit in de richting Amsterdam. In de verte nadert een wagen met brandende koplichten; voor ons een teeken, dat de koninklijke auto in aantocht is. De fotografen staan startklaar; nog enkele minuten, dan zal het gebeuren. Doch er gebeurt niets. Zou de Prinses naar het Badhotel zijn? De telefoon echter vertelt ons vlug, dat dit niet het geval is. Dan opeens rukt de Rijksveldwacht in, de afzetting opgeheven. Het publiek stroomt naar de hekken en een teleurstellend „Och" geroep weerklinkt als men de standaard ziet hijschen, het onfeilbaar teeken, dat de Prinses thuis is. Het publiek en de krantenmannen druipen af. Wéér was men door een ko ninklijke krijgslist verschalkt. De Prinses was n.1. bij den Boterberg het bosch ingereden om zoodoende on bespied de achterzijde van het Paleis te bereiken. In ieder geval, we hebben de zekerheid meegenomen, dat de Prinses thuis is en dat de blijde gebeurtenis in Soestdijk zal plaats hebben, ook al hebben we dan niets gezien. Met de koppigheid en vasthoudendheid van een persman, stonden we Zon dag weer voor de bewaakte hekken van het Paleis om van een eventuele thuis komst van Prins Bernhard getuige te kunnen zijn. Op deze Zondag echter gebeurde er niets. Onvermoeid en onversaagd gingen we des Maandags zoo nu en dan enkele uren „posten," doch zonder resultaat. Dinsdag waren we weer present. Een veldwachter gilmlachte meewarig om zoovel koppigheid van ons en van de andere persmenschen en fotografen, die ook weer aanwezig waren. Ook dezen dag verliep zonder dat we een glimp van den Prins te zien kregen. En toen we Woensdagmorgen niet aanwezig waren, kwam Prins Bernhard thuis. Je moet maar pech hebben! Foto: Herman van Dam De karnavalsvereniging De Narre Knollen neemt op zaterdag 16 januari de traditionele aanloop naar het kar- navalsfeest. Dan wordt in de Knollen- burcht Bos en Duin aan de Bosstraat het 'kleintje karnaval' gehouden. De aanvang is vastgesteld op 20.30 uur. Naast prins Jan II en zijn voltallige Raad van Elf komen enkele gastverenigingen uit onder meer Gendringen en Amers foort naar het 'kleintje karnaval'. Voor de muzikale noten zorgen de Eemlan- der Blaaskapel en de Beetje Band. X Soesterbergsestraat 122 - Soest f Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU "CLASSIQUE" l DE CE MOIS f52,50 menu voor de maand januari 4 COCKTAIL BEATRICE 1 4 stukjes kip, gember en grapefruit in kerriesaus 4 CONSOMMÉ A U X FIN ES 4 HERBES l runderbouillon met fijne 4 tuinkruiden 4 SORBET AU FRUIT t 4 verfrissend ijsje met champagne ENTRECÖTE DE VEA U PISTA X kalfslendebiefstuk met dragonsaus, 4 met een keur aan verse groenten en 4 gebakken aardappelen GATEAU FROMAGE j> 4 kaastaart 4 MOUSSE AU CHOCOLAT 4 chocolademousse met slagroom f VAN WEEDESTRAAT 76 Deze keer beleeft Amnesty Internatio nal één van die zeldzame momenten waarin goed nieuws te melden valt: Gibson Kamau Kuria uit Kenia is vrij gelaten. Deze 40-jarige advocaat en do cent aan de universiteit van Nairobi is zonder aanklacht of proces voor onbe paalde tijd gedetineerd geweest op een beschuldiging van contacten met de verboden linkse oppositiebeweging Mwakenya. Helaas ook deze keer weer de gebruike lijke schrijfochtend en -middag op woensdag 13 januari 1988, 's morgens in de Vijverhof en 's middags in het Amnestycentrum aan de Duinweg 21. Iedereen kan persoonlijk een protest schrijven tegen gevangenneming, mar teling van mensen op grond van ras, ge loof of huidskleur. Er zal geschreven worden voor: •Ho Hieu Ha uit Vietnam. Deze 47-ja- rige dominee werd in december 1983 gearresteerd en werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar. Na ruim 3 jaar in voorarrest te hebben gezeten kwam zijn zaak eindelijk voor de rech ter, samen met twee andere dominees en een lekeprediker. Zij werden ver oordeeld wegens het prediken tegen de revolutie. Amnesty International is van mening dat dominee Ha werd gearres teerd omdat hij geweigerd had mee te werken aan een bevel tot inbeslagne ming van het kerkgebouw en mede om dat hij een invloedrijke kerkleider was met een steeds groter wordende aan hang. Aangenomen wordt dat hij ge vangen zit in de Chi Hoa-gevangenis in Ho Chi Minh stad. •Abd al-Majid Manjouneh uit Syrië. Deze 49-jarige advocaat en voormalig minister wordt al 7 jaar zonder aan klacht of proces vastgehouden. Hij maakte deel uit van een groep van ad vocaten die in april en mei 1980 werden gearresteerd omdat zij hadden deelge nomen aan een eendaagse algemene staking, waarin zij o.a. de intrekking ei sten van wet op de noodtoestand, die al vanaf 1963 van kracht is. Tevens eisten zij de vrijlating van alle niet-berechte politieke gevangenen. In december 1980 adopteerde Amnesty Internatio nal 23 advocaten als gewetensgevange nen, waaronder Abd Al-Majid Man jouneh. Naar verluidt leidt hij aan reu matische aandoeningen, opgelopen toen hij tussen 1968 en 1969 gevangen zat, alsmede suikerziekte en nierontste- king. Aan de autoriteiten van Vietnam en Sy rië zullen brieven worden geschreven met het verzoek tot vrijlating van de ge vangenen en of opheldering over het lot van de gevangenen. Er zijn voorbeeld brieven, schrijfmateriaal en postzegels beschikbaar. Nadere informatie voor de schrijfochtend bij mevr. L. de Bruin, tel. 19634, en voor de schrijfmiddag bij mevr. J. den Oude, tel. 14622. Het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist (gemeente Zeist) bij Soesterberg is wegens werkzaamhe den van 4 januari tot 1 april gesloten voor het publiek. Gedurende deze win- tersluitingsperiode worden de werk zaamheden geconcentreerd in de Ge neraal Snijdershal die ingrijpend veran derd zal worden en een fraaier aanzien zal krijgen. Ook wordt deze sluitingsperiode benut voor het onderhoud aan de vliegtuigen, motoren, de vliegveldmaquette e.d. ter wijl ook alles grondig schoongemaakt dient te worden en zonodig opgeknapt en van een nieuw verfie voorzien. Te- vens wordt elders in hoog tempo door gewerkt aan de bouw van de replica van een Fokker D-XXI, een eenmotorig jachtvliegtuig uit de meidagen veertig, dat per 1 april in de gedeeltelijk nieuw ingerichte Snijdershal tentoongesteld zal worden. Op 31 maart zal het nieuwe museum seizoen, in het kader van de viering van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht 1 juli 1988), op feestelijke wijze worden geopend door Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard. Op 1 april wordt het museum weer opengesteld voor het publiek. Op zaterdag 2 januari vond in de Oude Kerk in Soest een hartverwarmende ge beurtenis plaats. Voor het in redelijke getale opgekomen publiek concerteer den het echtpaar Jens-Schuurman en Irene v.d. Heuvel op respectievelijk pia no, viool en cello. Het verheugende van dit concert was tweeledig. Ten eerste was de bedoeling van dit optreden om langs deze muzika le weg nog een bijdrage te kunnen leve ren aan de leniging van de dreigende hongersnood in Afrika: de netto op brengst van de vrijwillige bijdrage van het publiek wordt geheel bestemd voor Afrika Nu. Deze opbrengst was 1120 gulden, een prachtig resultaat. Het andere verheugende feit was de ho ge muzikale kwaliteit van deze enthou siaste musici. Dit is nauwelijks meer amateuristisch te noemen. Het samen spel en de individuele behandeling van de instrumenten was vrijwel professio neel. Jammer dat de piano af en toe iets domineerde. De gekozen stukken tenslotte vormden een feestelijke parade van blijde klan ken: Mozart, Mendelssohn en Dvorak. Wat had ik graag ook de andere delen van de Mendelssohn sonate gehoord. Ze waren ongetwijfeld door dit trio goed vertolkt. Bij Dvorak hoorde je weer de Slavische volksmelodieën, die zijn muziek zo aantrekkelijk en meesle pend maken. Terecht dankte het enthousiaste pu bliek het drietal met een ovationeel ap plaus. J. J. R. 'Soestdijk geen stankwijk' heeft dringend behoefte aan meer leden en vrijwilli gers. De actiegroep, die in de afgelopjm twintig'jaar tégeft veel zaken heeft 'alm- O geschopt', telt eigenlijk maar drie actieve ménsen, en daarom wordt 'Soestdijk geen stankwijk' wel eens getypeerd als een 'slapende vereniging'. Mevrouw Rademaker is één van de ini- niet voorop," antwoordde mevrouw tiatiefnemers van de actiegroep, die in 1967 voor het eerst van zich deed spre ken. Nog steeds ageert ze tegen voorna melijk bedrijven, die stank veroorzaken of op andere wijze het milieu bedreigen. Daarom was ze maandagavond te gast bij Proest, dat dit keer in het teken van het milieu stond. Hoewel 'Soestdijk geen stankwijk' vol gens mevrouw Rademaker over te wei nig man- en vrouwkracht beschikt, kan men terugzien op een aantal niet te ver waarlozen successen. Verschillende milieu-onvriendelijke bedrijven verlie ten het industrieterrein in Soestdijk, an dere namen maatregelen tegen vormen van overlast, en dat alles als gevolg van acties die door 'Soestdijk geen stank wijk' op touw werden gezet. Toch is me vrouw Rademaker niet helemaal tevre den. "Er is veel verbeterd, maar bepaal de toezeggingen zijn niet nagekomen. Het stinkt nog steeds, en dan wordt je wel eens moedeloos. Het is moeilijk om een mentaliteitsverandering bij direc teuren en ambtenaren teweeg te bren gen. Daarom steken sommige proble men jaren later weer de kop op. Dat snap ik niet," aldus mevrouw Radema ker. Volgens haar ontbreekt het de ge meente aan inventiviteit om woonwij- ker te beschermen tegen overlast die door de industrie wordt veroorzaakt. Mevrouw Rademaker stond bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1986 op de kieslijst van het CDA. "Waarom loopt die partij dan niet voorop bij mi lieu-problemen," vroeg Jan Visser de actievoerster. "Jouw partij loopt ook De Deense vormgevers van beek) en gefcjd Met 3 jaar garantie Erkend dealer voor Soest WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Rademaker de fractievoorzitter van Progressief Soest, "dat doet geen één partij." Ondanks de moeilijkheden, waarmee 'Soestdijk geen stankwijk' wordt geconfronteerd, gaat mevrouw Rademaker door met haar activiteiten. "Het is een gedrevenheid. Zonder aardbol is er geen leven mogelijk. Jam mer dat daar zo weinig van doordringt bij de mensen." Mentaliteit De heer J. Landman van de gemeente lijke reinigingsdienst heeft eveneens te maken met een verkeerde mentaliteit van de burgers als het gaat om het mi lieu. Het komt nog steeds voor dat men het huisafval op een niet daarvoor be stemde plek dumpt. Overhees is daar een actueel voorbeeld van. Twee weken terug ruimde de reinigingsdienst in het bijzijn van de pers en bewoners een complete vuilnisbelt in een woonwijk op. Enkele dagen geleden lag op dezelf de locatie andermaal een grote hoop af val. Er werden zelfs medicijnen in zak ken aangetroffen in de buurt waar veel kinderen plegen te spelen. Landman: "Het is niet alleen in Over hees, maar ook bijvoorbeeld op het Saenredamplantsoen en het Van de Veldeplantsoen. Het begint met één doos, en dat gooit iedereen zijn troep erbij. We hebben in Soest 150 cocons geplaatst. Als iemand er iets naast zet, doet iedereen dat. De mensen kijken dan niet eens meer in de container, ook al is 'ie leeg. De mensen schijnen zich er niet van bewust te zijn. Het is ook een zekere gemakzucht." Landman en zijn collega's krijgen steeds grotere problemen met het schoonhouden van Soest. In de laatste jaren werd de reinigingsdienst door be zuinigingen afgeslankt van 45 naar 25 medewerkers. Het is derhalve niet meer mogelijk om in elke woonwijk twee rei- nigings-ambtenaren te stationeren. Bo vendien neemt de hoeveelheid afval in Soest steeds toeneemt, in 1987 zelfs met tien procent. Volgens een bezoeker van Proest komt dat door de invoering van de mini-container. Landman stelde daartegen dat die hanteerbaarder zijn voor het personeel van de reinigings dienst. Hij ziet er ook geen heil in als de bevolking geld moet betalen voor het vuil dat ze bij De Schans brengen, ook al vreest hij dat het daar in de toekomst waarschijnlijk wel naar toe zal gaan. Landman wil onder meer in samenwer king met de politie de bevolking voor lichting geven over de noodzaak van een goede afvoer van het (huis)afval. Ook ziet de man, die sinds september opsporingsambtenaar is, er heil in om op den duur processen-verbaal uit te schrijven aan overtreders ten einde voorbeelden te stellen. Voorlichting Ook mevrouw S. Overduin-Somsen was door Jan Visser uitgenodigd om haar zegje te doen tijdens Proest. Die invitatië kreeg ze naar aanleiding van haar scriptie 'Voorlichting als instru ment voor een schemer milieu', Het t?ollègefr^ftdat§tukjnomenteel ïffbe-"" ft'andenrig om'er te zijner tijd nuttige stappen mee te kunnen ondernemen. "Voorlichting is niet het middel om het milieu-probleem op te lossen, maar het kan zeker effecten hebben, mits het goed en consequent gebeurt," meende mevrouw O verduin. "Om te beginnen moeten de mensen net als vroeger hun eigen stoepje maar gaan aanvegen." Het feit dat mensen zomaar (klein che misch) afval weggooien heeft volgens haar te maken met én gemakzucht én onkunde. Daarom moet de bevolking in haar ogen beter worden voorgelicht. Allerlei preventieve maatregelen moe ten worden gestructureerd, vindt me vrouw Overduin. Ze kon de aanwezi gen dan ook al meedelen dat er plannen op tafel liggen om voorlichting te gaan geven op scholen. De kabelkrant en fol ders zijn andere geschikte middelen om de mensen meer kennis van zaken te ge ven. Dat moet ertoe bijdragen dat de mentaliteit van de mensen verandert, aldus mevrouw Overduin, die al zes jaar bij de milieudienst van de gemeente Soest werkt. Bij het New Age-centrum Mayindra aan de Kerkstraat 3-5 gaan binnenkort weer vele cursusseri van start, waaron der: Sacred Dance door Hennie Ligte- rink. In de dans schept de mens voortdurend zichzelf. Dansen is een taal die gespro ken wordt door je lichaam. Het biedt ons de mogelijkheid een harmonie te (her)ontdekken tussen diverse aspec ten. Bij sacred dance wordt gebruik ge maakt van vaste danspatronen, die soms meeslepend, dan weer vrolijk of medidatief van aard zijn. Dinsdags 20.00-22.00 uur; start 12 ja nuari; 150,- voor 12 lessen. Okidoyoga door Marga Rotink. ^dynamische, eigentijdse en zeer -rveelzijdige vórm yrirt yoga, afkomstig uit Japan. Het db'el is de gezondheid van lichaam en' geest d.m.v. juiste li chaamsbeweging, ademhalirig en voe ding. Aan de orde komen: zuiverings oefeningen, dynamische versterkings oefeningen, do-in, shiatsu en meditatie. Dinsdags 19.30-21.00 uur, start 12 ja nuari; of donderdags 13.45-15.15 uur, start 14 januari; f 125,- voor 10 lessen. Meditatie door Roos Vilé. Donderdag is dé dag om te mediteren. De kosmische energieën zijn dan het dichtst bij de aarde en we zijn meer open. In deze cursus worden verschil lende meditatietechnieken gebruikt, zoals visualisatie, kleur, tekenen, medi tatief dansen, mantra's zingen (intone ren: zingen vanuit de ziel). Ook wordt gemediteerd op muziek, in madala- vorm. Donderdags (om de week) 19.30-20.30 uur, start 21 januari; f 140,- voor 7 avonden. Spirituele healing voor beginners door Roos Vilé. In deze cursus leert men kennis maken met de eigen helende energie. Door ge bruik van visualisaties, gericht op ver schillende chakra's, kan er veel in het bewustzijn komen. Men leert afstem men op verschillende aur-lagen en cha kra's bij anderen; verder afstandshea- ling, groepshealing, energiemassage, gronden en afstemmen en in de eigen energie te blijven. Woensdags 20.30-23.00 uur, start 27 januari; f 200,- voor 7 avonden. Opgave voor alle cursussen bij centrum Mayindra, Kerkstraat 3-5, tel. 25599. In het kader van een landelijke spaar- kampagne, waarin het Cultureel Jonge ren Paspoort centraal stond, had de ABN-Bank een prijsvraag uitgeschre ven in haar ABN-Jeugd-magazine, een speciale uitgave voor jongeren in Ne derland. Uit de talloze inzendingen werd de 21- jarige Petra Geeligs uit Soest tot één van de prijswinnaars uitgekozen. Met haar slagzin: "Met een rekening bij de ABN geldt voor jong en oud, verdienen is zil ver maar sparen maakt goud", verdien de Petra een prijs van f 1.000,-. De derdejaars studente pedagogiek in Utrecht heeft nog geen specifieke plan nen met het geld, al zal een deel daarvan besteed worden aan een goed doel. Op de foto overhandigt de heer Loh- mann, kantoordirekteur van de ABN in Soest, de cheque van f 1.000,- aan Petra Geerligs. Links de heer J. Roels, chef van de afdeling partikuliere relaties van het ABN-kantoor.

Soester Courant | 1988 | | pagina 3