O Reële Kortingen 'Bij ons op Soest' fo« 1 Vk NU GROTE WORTMANN aruóhocK OP ALLE ARTIKELEN voor DAMES en HEREN 'Ode aan de Eem' mm uitgave nieuwe boeken WOENSDAG 6 JANUAR11988 SOESTER COURANT PAGINA 9 SOESÏ Ziek zijn Licht- en Krachtinstallaties Toneel voor 'Polio de wereld uit' DAMES-EN HERENMODE Vrijwilligers Vakature Bank IMillUVJiK 144 Bladgoud Filmhuis: 'Gezocht: lieve vader en moeder' Expositie Leo Weusten Open Atelier Cvan de ven E-s/an de ven door Arie Wandelaar Waaraan we het te danken hadden is Arie ontschoten, er aan ontkomen viel er in ieder geval niet. Dat zat zo. Een relatie uit de late Middeleeuwen meldde zich zondagmorgen vroeg, het daglicht had net een begin gemaakt met het wakker worden, en deelde op een toon die geen tegenspraak duldde mede, dat er die avond gegeten moest worden. Of we tijd en zin hadden er gens in de omgeving van Soest iets aan de vork te steken (uiteraard voor reke ning van de aanroeper) en de gemiste communicatie gedurende ruim 10 jaar tijdens de maaltijd vol te spreken. Omdat Marie de kook- en braadplan- nen voor die dag nog niet bekend had gemaakt, feestdagen immer een tekort op de betalingsbalans te zien geven en frisse lucht plus verandering van décor lichaam en geest kunnen verkwikken, zag Arie geen directe aanleiding het voorstel in de groep te gooien. Nadere mededelingen over de plaats van handeling en het tijdstip van aan vang volgden, waarna hij zich naar het koetshuis repte teneinde Marie de heugelijke mededeling van een snip perdag voor wat de avondmaaltijd be trof te verstrekken. In plaats van een ovationeel applaus ontlokte de invitatie minder dan een gematigd weltevreden. Zelfs het noe men van de naam van het gerenom meerde restaurant bracht geen handen op elkaar. "Die lui kunnen alleen maar over geld praten," stelde ze, geheel in overeen stemming met de waarheid vast. Arie moet het beamen. George en Ce cile; wanneer ze niet in het Caraibisch gebied waren geweest hadden ze geen vakantie gehad, met minder dan een vervoermiddel van 75 mille konden ze zich niet in veilig verkeer begeven en privacy van mensen was in hun opvat ting slechts gewaarborgd binnen de muren van een geheel vrijstaand huis met onbelemmerd uitzicht. "Laten we thuisblijven," besloot Ma rie. "Wat heeft het nu voor zin een he le avond naar opklop te zitten luiste ren." Arie stelde het onmogelijke van haar tegenvoorstel onmiddellijk vast. "Of je wil of niet, we zitten er aan vast. Ik heb al ja gezegd." Het nieuwe jaar, nauwelijks drie da gen jong, kende zijn eerste scheiding der geesten. "Bel maar af en maak er maar van dat ik mij niet lekker voel, of. desnoods ziek ben," adviseerde Marie. "Wat moet 't worden?", informeerde Arie. "Kinkhoest, mazelen of de bof. Zegt u het maar." Informatie bij 008 had tot resultaat dat George en Cecile sinds enige tijd over een geheim telefoonnummer be schikten, waarover uiteraard geen in lichtingen konden worden verstrekt. "Probeer het eens bij het restaurant. Ze zullen toch wel gereserveerd heb ben," veronderstelde Marie. Arie zoch en vond het culinaire luilek kerland waar hem de toegang werd ontzegd. Een juffrouw die zeer recent de cursus goed en beschaafd neder- lands spreken met sukses had afgeslo ten stond hem te woord. "Met ingang van het nieuwe jaar zijn wij helaas op zondag gesloten," lispel de ze in zijn oor. "Nou en, hoe is het afgelopen," wilde Marie weten nadat Arie zonder een stom woord uit te brengen het tele foongesprek had beëindigd. Opnieuw ging de telefoon. De pijn van de waarheid vertellen zou Arie werden bespaard. George meldde zich met bescheiden stem. "De afspraak van vanavond kan niet doorgaan beste kérel. Cecile heeft mi graine." Het laatste woord kwam over alsof het bedorven margarine betrof. "De volgende keer beter. We bellen nog wel eens." "Ze is ziek," luidde Arie's verslag. "Komt in de beste families voor" luid de Marie's slotconclusie. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 In De Speeldoos aan de Rembrandt- laan in Baarn voert de toneelvereni ging Willem de Zwijger uit Naarden vrijdag 8 januari de speelse komedie 'Bitter Lemon' op. De opbrengst komt ten goede van de actie 'Polio de we reld uit' van de Rotary. 'Bitter Lemon', geschreven door de be kende Dimitri Frenkel Frank, begint om 20.00 uur. De zaal gaat een uur eer der open. Nog steeds zijn er kaarten be schikbaar. Die kosten 22,50 gulden per stuk. De kaarten kunnen worden be steld bij de heer J. Stam, tel. 02155- 18850 of 21600. Met de opbrengst wordt de polio in de Derde Wereld bestreden. Het streven is om voor het jaar 2000 alle kinderen in de wereld te hebben ingeënt tegen deze verlammings-ziekte. Voor meer infor matie kan men terecht bij alle plaatselij ke Rotary Clubs. SOEST - Burg. Grothestraat 7 - 02155-14488 BAARN - Laanstraat 65 - 02154-15418 Jubilerende B.W. V. 'De Eem' organiseert tentoonstelling Wie in Gooi of Eemland woont en in het weekend de natuur intrekt, heeft het maar voor het uitkiezen. Bossen, heide, duinen, polders; een variëteit van landschappen is binnen bereik. Een bijzondere attraktie vormt de ri vier de Eem, die zich al sinds mensen heugenis van Amersfoort naar het huidige Eemmeer slingert. Voor wandelaars, hengelaars, fietsers en zelfs automobilisten is het goed toe ven langs de boorden van deze stroom. Maar ook watersporters ontdekten al vroeg hoe plezierig het kan zijn op of aan deze rivier. Op 20 maart 1923 werd de Baamse Watersport Vereniging De Eem opge richt. Zij nestelde zich met een beschei den botenhuis in een bocht van de ri vier, naast de voormalige badinrichting aan de August Jansen weg. Het komend vooijaar zullen plm. 200 roeiende of zeilende leden van deze bloeiende ver eniging het 65-jarig bestaan van hun club op grootse wijze vieren. Wie geen lid is zal van vele lustrumakti- viteiten weinig merken. Maar als Gooi en Eemlandbewoner wil "De Eem" de bevolking des te meer betrekken bij de jubileumtentoonstelling, gewijd aan de rivier die ons zoveel plezier verschaft. Van 22 mei t/m 5 juni 1988 exposeert de vereniging in het koetshuis van Kas teel Groeneveld allerlei 'kunst'-uitin- gen van amateurs en professionals, die het wel en wee van de rivier de Eem als thema hebben. Stuur uw móóiste tekeningen, schilder stukken, foto's, wandkleden, keramiek of andere kunstzinnigheden vóór 1 mei 1988 op, en spoor uw minder kunstzin nige vrienden en bekenden aan om er naar te komen kijken. Wilt u mee doen? Vraag dan een deel nemersformulier aan bij dhr. C.G. Roodnat, Stadhouderslaan 120, 3761 EP in Soest, tel. 23320. Wilt u komen kijken? Knip dit artikel dan uit, of houdt t.z.t. de tentoonstel lingsagenda in de lokale pers, de WV of informatieburo in de gaten. Wilt u zich nader over roeien of zeilen informeren? Bel of schrijf dan naar mevr. J.C. v.d. Berg, Vinkenhof 7, 3741 WK in Baarn, tel. 02154-15887. Maak de komende maanden, met of zonder schildersezel, eens een tochtje langs de Eem of leg eens aan bij de Roeivereniging. Dan bekijken we met de Pinksterdagen op Kasteel Groene veld waar u geweest bent. U moet de groeten van de Eem hebben... Vrijwilligerswerk loont!!! Begin het nieuwe jaar goed en stap eens binnen bij de WB-Soest. De vakature- bank is gevestigd in Cultureel Creatief Centrum C-drie, Willaertstraat 49. Tij dens kantooruren kan men bellen 02155-12630. Openingstijden maan dag, dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur. Vrij dags van 11.00 - 12.30 uur. Voor onderstaande vakatures vragen wij al heel snel vrijwilligers. •9/633 Instituut voor geestelijk ge- handikapten in Baarn zoekt vrijwilli gers m/v om samen met de bewoners te wandelen, spelletjes te doen, te winke len en als bezoekouder-relatie van duurzame aard. 10/624 Ten behoeve van de Stichting Vrouwen voor Vrouwen wordt een penningmeesteresse gevraagd met boekhoudkundige kwaliteiten en de be reidheid zich in te werken in subsidie mogelijkheden en fondsen. 10/617 Bij de Stichting Peuterspeel zalen wordt een eerste penningmeester gevraagd. Zijn of haar taken zullen be staan uit het opstellen van de begroting, het onderhouden van externe kontak ten, het uitvoeren van betalingsop drachten. •3/640 Muziekgezelschap zoekt ter versterking enige muzikanten m.n. be spelers van bas, tuba en trombone. •8/624 Vrijwilligers m/v gevraagd bij instelling voor vluchtelingenwerk. De vrijwilligers worden ingezet bij de op vang en begeleiding van asielzoekers in Soest. Werkzaamheden bestaan o.a. uit ondersteuning in asielprocedure en maatschappelijke begeleiding. 1/648 Gospelgroep in Soest heeft dringend behoefte aan vrijwilliger m/v. Betrokkene zal zich bezighouden met de public-relations. Heeft o.m. kontak ten met de plaatselijke en regionale pers. 1/647 Gospelgroep in Soest zoekt vrijwilliger m/v die zich wil bezighou den met het onderhoud en eventueel reparatie van de muziekinstallatie w.o. versterkers. Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend via de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest. effnencv COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Vandaag voor de derde keer: Renger Jansen (78). De huisschilder: "Ik heb ooit op Soest aan de Lange Brinkweg de eerste gas houder geschilderd. En boven in de to ren van de Oude Kerk schilderde ik de cijfers en wijzers van de torenklok met goudverf. We stonden gewoon op planken aan touwen aan de buiten kant, want een steiger gebruikten we niet. Zo'n grote wijzer is een meter lang. Op de Naald aan de Stadhou derslaan heb ik de ingebeitelde letters in vier talen met bladgoud beschil derd. Dat spul is zo dun als een sigaret- tevloeitje. We bouwden om de Naald een tent heen om het karwei te be schermen tegen weer en wind. De au tobussen van W.C. Tensen schilderde ik rood. Vóór de oorlog heb ik op het kasteeltje gewerkt aan de Soestereng- weg. Dat was gebouwd in russische stijl, maar het was daar een geheimzin nige boel. Er woonde een zekere me vrouw de Moraas Imans. Men dacht dat het daar spookte. De duitse boer derij ernaast werd gebouwd in de oor log door een rijke N.S.B.-er. Pas heet te hij. Die man schonk de gebrand schilderde ramen in de Mariakerk. Een anekdote luidt, dat de pastoor van de Mariakerk vol trots aan zijn beide collega's de ramen liet zien. Toen zei de andere pastoor: ja, die komen goed van pas... Avondschool Toen ik twaalf jaar was, twijfelde ik of ik timmerman zou worden of schilder. Ik zag werklui een loods bouwen bij gemeentewerken en daar kon ik hel pen schilderen. Zo kwam ik in het vak terecht bij Van der Laan. Zijn zaakje aan de Torenstraat brandde tot de grond toe af en de eigenaar zat negen weken in voorarrest. Ik kwam terecht bij Stemerdink in Soesterberg waar ik 's avonds geduldig moest zitten wach ten tot hij mijn loon kon uitbetalen. Daarvoor moest ik wel helemaal naar Loosdrecht fietsen om ruitjes in te zet ten. Vier jaar heb ik gewerkt bij Van Schalkwijk aan het Kerkpad waar ik een pracht opleiding genoot, 's Avonds ging ik naar de Avondvak school. Ik werd een allround vakman, al zeg ik het zelf. Veel schilderwerk heb ik gedaan in de Petrus- en Pauluskerk en in de pasto rie. Elke week kreeg ik van de pastoor een rijksdaalder fooi. We hebben vaak gelachen. De werksters naaiden op een keer de mouwen en zakken van mijn jas dicht, zodat ik in mijn schilderskiel naar huis moest en moeder de jas weer lospeuterde. We woonden in de Hart manlaan. Toen ik als niet-katholiek verkering kreeg met een rooms meisje, zei de pastoor tegen mij: denk er om, jij wordt niet katholiek, ik waarschuw je! Waarschijnlijk zei hij dat om mijn moeder dat verdriet te besparen. De Bond Op mijn negentiende werkte ik bij Teus Rademaker en daarna bij Gart van Es in het Anna Paulownahuis. Hij had een schildersbedrijfje in de werk plaats achter deze naai- en breischool en gebruikte de zolder als opslag plaats. In die tijd schilderde ik drie ge bouwen van de Van der Hoevestichting dat nu Van Arkelinsti- tuut heet. 's Winters had ik geen werk. Dan kreeg ik van de Bond dertien gulden waar je één gulden dertig contributie voor be taalde het hele jaar. Wie in het voor jaar het eerst werk aanbood, daar bleef ik de hele zomer. Ik kon me zelfs een motorfiets permitteren. De benzine kostte vier cent per liter. Voor Hans van Breukelen schilderde ik in "De Paddestoel", een villa aan de Waldeck Pyrmontlaan waar nu de Turf staat. Dat huis brandde ook helemaal af. Bij Bosch Keuning in Baarn schilderde ik een deur op mijn eigen houtje en de opzichter eiste dat niemand anders dan ik de overige deuren mocht schil deren. Vakwerk, mijnheer. Foto: Goos van der Wilt In de mobilisatietijd schilderden we soldatenbarakken in Soestduinen en camouflagefiguren op de kazematten in de Grebbelinie. Op mijn fiets reed ik elke dag naar Scherpenzeel. Om aan de slag te blijven kon ik scheppen en kruien voor de defensie en in de loop graven timmerwerk verrichten. Twaalf uur per dag van 's morgens vier tot 's middags vier uur. Maar wel voor een goed loon. Toen van Breukelen mij in de autos- puiterij wou plaatsen weigerde ik. Trouwens in de oorlog waren er geen auto's meer en bekleedde en spoot ik kinderwagens. De kappen maakten we van engelse parachutes. Na de oorlog besloot ik met Dirk van Asselt voor mezelf te beginnen. Te genover ons huis aan de Hartmanlaan woonde Piet Tensen. Zijn vader was een echte heer. Hij had achter zijn ga rage een ruimte die we konden huren. Dat schildersbedrijf hebben we vijfen dertig jaar volgehouden tot 1981." JAN VISSER Donderdag 7 januari: "Gezocht: lieve vader en moeder" is een indrukwekkende dokumentaire over incest, die het taboe dat nog altijd op dit onderwerp rust voor een deel doorbreekt Incest is geen verschijnsel van de laatste tijd, maar het is wel zo dat er de laatste jaren steeds meer over be kend wordt. Aanvankelijk werd de da der toch vaak gezien als een alkoholi- sche a-sociaal, die niet helemaal wist wat hij deed. Inmiddels weten we wel beter (of zouden we beter moeten we ten). Iedereen die regelmatig kranten leest weet dat incest niet alleen voorkomt in bepaalde milieus of leeftijdsgroepen en dat het zich niet alleen afspeelt tussen vaders en dochters. Zeker één op de tien meisjes wordt thuis seksueel mis bruikt. De slachtoffers houden soms ja renlang hun mond uit angst of misplaat ste loyaliteit. Wie eindelijk de moed heeft gevonden de dader aan te geven wordt, vooral door de naaste omgeving vaak nog als schuldige aangewezen en zo van slachtoffer tot dader gemaakt. In "Gezocht: lieve vader en moeder" vertellen een aantal, inmiddels volwas sen vrouwen hun verhaal. Ook wordt er gesproken met jonge meisjes in een op- vangshuis voor incest-slachtoffers in Groningen en er is te zien hoe ze daar worden opgevangen. Een spelthera- peute toont hoe ze hele kleine kinderen ertoe brengt hun incest-ervaringen te vertellen. De gesprekken worden afgewisseld met fragmenten van tekeningen en korte, gespeelde scènes rond een vader en dochter, soms is het meisje jong, een an dere keer iets ouder. Angstige beelden van een kind met haar vader op de ker mis, van een vader die de badkamer binnenkomt. Dat dit meisje door haar vader seksueel wordt misbruikt, wordt tussen andere blijken van machtswel lust door, gesuggereerd. Gaandeweg wordt duidelijk dat incest meer is dan een seksuele daad, het gaat altijd gepaard met psychische mishan deling. Ouder geworden zit het meisje met een pistool in haar hand aan het bed van haar slapende vader. Een weinig gevoelig en weinig genuanceerd besluit van de film. Maar wie de getuigenissen die eraan vooraf gingen heeft gehoord, kan zich voorstellen dat incest-slachtof fers alleen maar kunnen denken in ter men van kille wraak. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren (vanaf 20.00 uur): tel. 19577. Entree: f 6,—; leden/CJP/65-f f 5,—. Vanaf 9 januari: In Artishock zijn vanaf 9 januari schil derijen van Leo Weusten te bezichti gen. Deze debuterende Soester kunste naar verrast de bezoeker met een breed scala van stijlen en technieken. Zijn werk kenmerkt zich door een krachtige kleurhantering en een fijnzinnige vorm geving. Hij werkt met acryl, in aquarel en met gemengde technieken. Zijn schilderijen zijn deels figuratief, deels abstract. Leo Weusten is een autodi dact. "Ja, ik ben een doe-het-zelver. Nooit les gehad. Jammer? Misschien. In zeke re zin ben ik daar wel blij mee. Zo is wat ik verworven heb helemaal vén mij. Ik denk dat dat mijn plezier in het schilde ren sterk verdiept." De tentoonstelling wordt 9 januari om 21.00 uur geopend door Milly van Sti phout. Zij zal daarbij als bekend Soester politica enkele van haar gedachten ver woorden over kuituur en politiek. Voor muzikale omlijsting wordt ge zorgd door gezinsleden van de expo sant. De expositie duurt van 9 t/m 31 januari en is te bezichtigen op zaterdag- en zon dagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur en tijdens Artishockactiviteiten in het Ar- tishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. Zondag 10 januari: Het open atelier portret en modelteke nen wordt deze maand gehouden op zondag 10 januari van 12.00 tot 14.30 uur in het gebouw Artishock, Steen hoffstraat 46 te Soest. Na eerdere enthousiast ontvangen uit voeringen van dansen en ballet wordt er deze maand weer een optreden georga niseerd. Model is deze keer Els Hilhorst van de dansgroep Cerga uit Zeist. Ze zal enkele dansen uitvoeren in zeer bont zigeunercostuum en daarna in het mooi gekleurde, haremachtige franjecos- tuum. Wederom een uitdaging aan de deelnemers aan dit open atelier! De toegang is gratis, ook voor niet-le- den van de vereniging. Van tevoren op geven is niet nodig. Tekenmateriaal moet door de deelnemers zelf meege bracht worden. Tijdens het open atelier is begeleiding aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden of de deelne mers zonodig op weg te helpen. In de pauze is er naast de mogelijkheid van het nuttigen van een consumptie, gelegenheid de maandelijkse tentoon stelling te bezoeken. Inlichtingen: M.J.D. Rasker, Eigen domweg 144, Soest, tel.: 19085. M w Winkelcentrum "Hanje-Zutd" - Tel 12419 Libri-.IM rini|>l»Ull<M'kliaii<l<l. Klaverjassen AuteursHenny Kok en Harold Wrave Uitgever: Westfriesland Alles over klaverjassen voor beginners en gevorderden, maar ook alles daarin voor klaverjassers die het met recht van kennis van zaken beter willen weten. Dat zijn er een paar. Vier miljoen vol gens een onlangs gehouden enquête. Alle denkbare systemen worden in dit instructieboekje vermeld en toegelicht. Verder veel speeltips en een internatio naal wedstrijdreglement. Eindelijk een degelijk stuk voorlichting rond het po pulairste kaartspel in ons land. Honder jaar Sherlock Hol mes Auteur: August Hans den Boef Uitgever: SUA Een alleraardigste studie geschreven door een Nederlandse literatuurcriticus die het duo Holmes/Watson zo onge veer tot op het bot heeft ontleed. Inhou delijk heel duidelijk afgestemd op lezers van Sherlock Holmes-verhalen die zich wat meer in de schrijver en zijn opge voerde hoofdpersonen willen verdie pen. Wie meer dan gewone belangstel ling heeft voor de honderd jaar oude Holmes-verhalen zal, na dit boekje ge lezen te hebben, tot de conclusie komen dat schrijver en hoofdrolspelers meer en vooral anders tot de verbeelding van hun afnemers spreken. Haremjaren Auteur: Hoeda Sjaarawi Uitgever: Anthos Een niet alledaags boek over een on derwerp waarbij lezers en bioscoopbe zoekers doorgaans op het verkeerde been werden gezet. Memoires van de eerste Egypgische feministe, Hoeda Sjaarrawi (1947 opgegroeid in de laatste generatie Egyptische vrouwen die in een harem werden grootgebracht. Geruime tijd na haar dood werden deze memoires ontdekt en vertaald door de Amerikaanse sociologe Margot Ba- dran. Haremjaren is niet alleen een afre kening mét niet bestaande sprookjes en fantasieën, meer en vooral een docu ment waarin de onafhankelijkheids strijd van het Egypte uit de twintiger ja ren, de emancipatie van de Egyptische vrouw in het bijzonder, centraal staat. Een indrukwekkend verslag uit een nog niet zo grijs verleden. KRO Brandpunt in de markt Auteurs: Peter ae Rijk en Louis A.F. Godschalk Uitgever: A. W. Bruna Je bent jong en je wil wat. Daarop is KRO's Brandpunt in de markt o.a. af gestemd. Ruim vijf jaar geleden startte deze boeiende en veel bekeken t.v.-se rie waarin nieuwe ontwikkelingen in het Nederlandse bedrijfsleven worden be licht. In dit boek een heldere analyse van 15 dynamische bedrijven die zich de afgelopen jaren op de K.R.O.-buis ma nifesteerden. Een analyse die alles te maken heeft met uitkomsten van het suksesvolle en min der suksesvolle creatieve denken. Het boek is meer dan een opvoering van de parade der geslaagden. Naast de inspiratie die er van uitgaat onthult het veel over doen en... laten om tot kleine en grote zakelijke suksessen te komen. Observaties van een zwart werker Auteur: Carlo Bello Uitgever: Van Gennep De auteur Carlo Bello (51) is van oor sprong een stedebouwkundige plano loog. Door omstandigheden werd hij gedwongen "zwart" te gaan werken in een Amsterdams Italiaans restaurant. Werktijd 70 uur, salaris f 420,- per week. Hij is een van de 20.000 "zwart werkende" buitenlanders in Amster dam. Carlo Bello's verslag in "Observa ties van een zwartwerker" is in een so ciaal opzicht van alle gemakken voor zien Nederland onthutsend, onthullend en vooral diep beschamend. Zo we het slechts voor kennisgeving aannemen en overgaan tot de orde van de dag, dan werd deze aanklacht voor niets en nie mand geschreven. Nemen we de erva ringen van de pizza-bakker en z'n lotge noten serieus,dat Van Gennep ruimte gaf tot publikatie te kunnen overgaan moet voldoende borg zijn) dan zijn er in de hoofdstad en in 's-Gravenhage een aantal instanties die er in 1988 van moe ten wakker liggen, om er vervolgens iets passends, iets menselijks, iets sociaal rechtvaardigs tegenover te stellen. De grote illusie Auteur: LD. Verkuil Uitgever: Hes Het begrip Vrede is na de 2e Wereld oorlog zoiets als een nieuw geloof ge worden, gebaseerd op Hoop. De Ne derlandse Vredesbeweging, het IKV voorop, heeft daaraan met geslaagde en minder geslaagde pogingen gestalte ge geven. Daarover verhaalt de auteur I.D. Verkuil in "De grote illussie". Het werd een belangwekkend tijdsdocument waarin op een zeer objectieve wijze de winst en verliesrekening van de Neder landse Vredesbeweging is terug te vin den. Vrouw en pensioen Uitgegeven door Stichting Landelijke Ombudsvrouw en Nijgh Ditmar Ondanks het gegeven dat dertig pro cent van de werkende bevolking bestaat uit vrouwen is er nog steeds sprake van een sociaal zwakke positie van werken de vrouwen op de arbeidsmarkt. Een constatering die vooral tot uitdrukking komt in sommige bestaande pensioen regelingen. "Vrowuen en Pensioen", maakt op eenvoudige maar vooral dui delijke wijze, de rechten en plichten rond zaken als pensioen, VUT en AOW kenbaar, zich daarbij nadrukkelijk ba serend op bestaande verworvenheden en E.G.-richtlijnen. Een zeer practisch boekje voor wie er mee te maken heeft of krijgt. Aanbevolen ook vanwege de vriendelijke prijsstelling. De beroerte Auteur: G. Staats Uitgever: Bohn-Scheltema Holkema In de belangwekkende serie "Mondig ziek zijn" verscheen onlangs "De be roerte". De auteur, een arts, schreef het vanuit de praktijksituatie. Geen op wekkende lectuur, in voorkomende ge vallen echter zeer praktisch voor hen die er bij betrokken zijn. De grote ver dienste van dit boekje is het duidelijke taalgebruik waarmee slachtoffers en hulpverleners inzicht wordt gegeven in tal van aspecten rond de verschijnselen van een beroerte. Het wijst op zeer zinvolle wijze op de vele bestaande nieuwe mogelijkheden die het leven biedt nadat men met deze anders dan andere ziekte is geconfron teerd. Commerciële successen Auteurs: John M. Ketteringham &P. Ranganath Nayak Uitgever: A. W. Bruna Bestaat er een oorzakelijk verband tus sen het volmaakte management en een zakelijk sukses? Dat is de centrale vraag waarop vertegenwoordigers van twaalf multinationals antwoord trachten te ge ven. Allerminst een handleiding van grote en kleine ondernemers om binnen de kortst mogelijke tijd commerciële suksessen te behalen. De succes stories van "de getuigen" zijn in zoverre be- driegelijk dat ze stuk voor stuk geen verklaring voor hun successen kunnen (willen) geven, maar het accent leggen op hetgeen daaraan met vallen en op staan vooraf ging. Veel aandacht wordt besteed aan het succes van de Philip's CD, naar mijn mening het meest aan sprekende verhaal in relatie tot mens - techniek - management. Los van de on getwijfeld wijze lessen die ondernemers uit "Commerciële successen" kunnen leren zijn de kijkjes achter de schermen tenminste even boeiend. Commentaar op het leven Auteur: J. Krishnamurti Uitgever: Ankh-Hermes Op 17 februari a.s. is het twee jaar gele den dat op negentigjarige leeftijd de tij dens zijn leven reeds wereldberoemd geworden filosoof Jiddu Krishnamurti overleed. Krishnamurti, een onafhan kelijk denker, levend en gelovend van uit een filosofie dat een verandering ten goede in de samenleving alleen dan mo gelijk is door een verandering in ieder mens, zonder daarbij afhankelijk te zijn van een gevestigde leer of leergezag. In "Commentaar op het leven" geeft de Indiase denker intens mens- en wereld- vriendelijke adviezen die tot een ande re, betere samenleving, ook en vooral in sociaal-maatschappelijk opzicht, kun nen leiden. Hoewel zich er niet op base rend, bestaat er veel verwantschap met het 2e van de Tien geboden die christe lijke gemeenschappen als uitgangspunt kiezen. Men kan slechter terecht om ge- lukker te kunnen leven. "Commentaar op het leven", een andere visie op wat mensen van goede wil voor ogen staat. Desondanks meer dan de moeite waard om er kennis van te nemen. Lr. Q Winkelcentrum Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris.De Complete Boekhandel.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9