Wat hoort er in de reisapotheek 'E ff Sursui Binnenkort is het weer zover. Dan breekt voor menigeen de vakantie aan waar ze het hele jaar naar hebben uitgekeken. Een aktieve vakantie. Een vakantie vol sneeuw, beweging en sportiviteit. Maar voordat het zover is, zijn er een aantal zaken zeer nuttig om te weten. Ook al gaat u maar heel kort. Kies het juiste type ski Hou uw ski's in konditie Met de auto de sneeuw tegemoet Een weekendje skiën Uw rechten en plichten op piste of loipe Een goede reisverzekering is bijna onmisbaar Voorkom blessures De sneeuwlijn Eindelijk is het dan zover. U gaat op weg U heeft de koffers gepakt, ingeladen, het gas uitgedraaid en de kraan goed dichtge daan. De koelkast is uitgezet en de deur van de koelkast is geopend en alles wat zou kunnen bederven heeft u weggegooid. Op weg om onbezorgd te genieten van een paar heerlijke weken. Bent u niets vergeten? Tij dens een vakantie kunnen er allerlei kleine en grote ongelukjes gebeuren. Variërend van een overmaat aan zon tot een scherf in je voet. En daarom de reisapotheek. De naderende vakantie is vaak aanleiding om de verbandtrommel weer te voorschijn te halen om te kontroleren of aanvulling noodzakelijk is, of indien de 'oude' ver bandtrommel spoorloos blijkt, een nieuwe aan te schaffen. Blaren Pijn, koorts of griep Ontsmetten Uitstel van menstruatie Menstruatie pijn Diarree Voedselvergiftiging Reisziekte De waarheid over 'winter- en was'handen Handen verzorgen en beschermen 'Washanden' SebaMed Zonne-emulsie Dr. E.J. Swaab's After Sun Milk Dr. E.J. Swaab's lippenbalsem Dus voordat u straks echt op weg gaat, loop even langs de drogist en zorg dat u uw reisapotheek kom pleet heeft. Voor Primolut N moet u bij uw huisarts langs en vervolgens naar de apotheek. Trouwens als u bij uw drogist of apotheek bent vraag dan meteen naar de Norit Tip-kaart, waarop precies staat hoe te handelen bij voedselvergiftiging en hoe diarree voorkomen kan worden Alvast een prettige vakantie toegewenst!!! WOENSE Veel belang Ha, heerlijk. Wintersport! Goed materiaal, materiaal dat spe ciaal voor u is afgesteld en gemaakt, verhoogt het plezier en verkleint de kans op blessures. Vandaar dat u er goed aan doet het juiste materiaal te kiezen. Voor alpineskiërs is er een indeling gemaakt in L, A of S. De L-skiër is de langzame en rustige skiër. Vaak al wat ouder of begin nend. Hij/zij voelt zich het beste thuis op wat makkelijke afdalingen, piste-kleur blauw en zijn techniek reikt tot de parallelschwung op mak kelijke hellingen. De A-skiër heeft een redelijk hoog tempo en voelt zich best thuis op middelzware afda lingen, piste-kleur rood en beschikt over een goede skitechniek onder gunstige en niet te zware omstandig heden. Op steile en ijzige pistes schiet zijn techniek tekort. De S- skiër heeft onder alle omstandighe den genoeg techniek in huis, vindt de zwaarste afdalingen, piste-kleur zwart het leukst en ontwikkelt een hoge snelheid. Deze indeling in A, L en S vindt u terug in de zaak waar u uw ski-uitrusting koopt of huurt. Maak voor u zelf van te voren de keus tot welke categorie skiërs u behoort en kies de ski die bij u past. Ook de lengte van de ski is belang rijk. Hoe langer de ski, hoe sneller u gaat en hoe moeilijker het wenden wordt. De ideale lengte van een ski is dan ook ca. 10 cm langer dan uw eigen lichaamslengte. Ook voor het langlaufen is een der gelijke indeling gemaakt. De L (ook W)-Ianglaufer heeft een goede beheersing van de eenvoudige loop technieken, maar nog onvoldoende techniek voor afdalingen. Hij/zij geeft de voorkeur aan gemakkelijke loipen in een vrij vlak terrein en zijn voornaamste doel is het recreatief bezig zijn om tegelijkertijd ook wat aan zijn gezondheid te doen. De A- langlaufer is goed in de belangrijkste technieken en kan grote afstanden over goed geprepareerde middel zware loipen afleggen. Het is een sportief ingestelde langlaufer die sport beoefent. De S-langlaufer beheerst alle loop technieken en kan zich snel en over grote afstanden verplaatsen. De loi pen die hij kiest zijn over het alge meen wel goed geprepareerd, maar hij/zij stelt geen beperkingen aan de moeilijkheidsgraad, aangezien hij/zij is ingesteld op prestatie. Dus ook voor deze tak van wintersport bestaat weer de keus uit L(W), Aof S. Wat de lengte betreft geldt evenals bij de alpineski, de lichaamslengte 10 cm. Nog even iets over de schoenen. Koop altijd goed passende schoe nen, niet te klein, maar vooral ook niet te ruim. De schoen dient om steun aan de voet te geven, een te ruime schoen geeft onvoldoende steun en kan tot blessures leiden. Het gemakkelijkste is om kort voor de wintersportvakantie met de ski's naar een sportzaak te gaan en ze daar te laten behandelen. Als u het zelf wilt doen, wat niet zo moeilijk is, dan heeft de ANWB daarvoor speciale onderhoudssets samenge steld die u bij elk ANWB kantoor kunt kopen. Bij deze onderhoudsset horen ook een stel klemmen om de ski tijdens de werkzaamheden vast te zetten. Ook heeft de ANWB, voor leden, een apart inlichtingenblad samengesteld waarin op duidelijke en instruktieve manier wordt beschreven hoe het beslag te repare ren, hoe kanten geslepen moeten worden en met welke wassoorten de beste resultaten bereikt worden. Onderhoud is belangrijk, niet alleen voor het vergroten van het skiple zier, maar ook om uw eigen en ander mans veiligheid te respekteren. Zo moeten bij de bindingen de gewricht- jes geolied worden, de montage- schroeven weer in de goede stand worden gebracht, het glijplaatje, tus sen ski en schoen worden gekontro- leerd en moet er gekeken worden of de skistoppers goed vrijkomen, want een losgeschoten ski kan als een pro- jektiel de helling afsuizen en een ander lelijk verwonden. Natuurlijk laat u uw auto voordat u vertrekt nog even helemaal nazien. Een goede garage zal zelf ervoor zor gen dat er genoeg antivries in het koelsysteem zit, maar een aantal garages vergeet nog wel eens dat ook het water van deruitensproeiers kan bevriezen en dat is behoorlijk lastig. Want opspattende sneeuw en pekel maken het zicht op de weg behoor lijk moeilijk. Kontroleer daarom of ook het systeem van de ruiten sproeiers is voorzien van antivries. Een auto die op LPG rijdt zal geen problemen hebben met de winter kou, bij dieselmotoren ligt dat anders. Het bran&toffilter bevat soms water, laat die dus tijdig ver nieuwen. De meeste merken diesel brandstof voegen 's winters een extra bestanddeel aan de brandstof toe die het vormen van vlokken tegengaat. Is dit niet zo, dan kan ook een hoeveelheid normale of tweetakt benzine worden toege voegd. Eén a anderhalve liter op een volle tank is vaak voldoende. Om het rij den op gladde wegen zo veilig moge lijk te maken moet er vooral op het profiel van de banden worden gelet. Een goed profiel geeft een betere grip, dan een bijna glad profiel. Vooral de aandrijvende wielen moe ten dit goede profiel hebben. Op sommige wegen kan het noodzake lijk zijn om sneeuwkettingen om te leggen. Er zijn een aantal verschil lende versies in de handel. De aller eerste sneeuwkettingen die in de handel waren, waren de zgn. ladder kettingen. Dit type voldoet goed als er geen al te hoge eisen aan worden gesteld. Ze bieden geen weerstand tegen een zijdelingse slip en tijdens het rijden treedt er meestal een sterke dreun op. Het meest ge bruikte type is de kruisketting. Dit type ketting geeft vrijwel voortdu rend kontakt met de weg en ook in zijdelingse richting wegslippen wordt tegengegaan. Kruiskettingen maken ook aanmerkelijk minder lawaai tijdens het rijden. In het boekje 'Sneeuwkettingen en Winter handen', voor leden gratis verkrijg baar bij de ANWB, wordt uitgebreid ingegaan op de voor- en nadelen van sneeuwkettingen en winterhanden. Daar staan ook de bepalingen van de diverse landen t.a.v. het gebruik van sneeuwkettingen en winterhan den duidelijk in omschreven. Maar hoe goed uw banden ook zijn, hoe perfekt uw sneeuwkettingen, een verstandige rijwijze is de beste garantie dat u geen 'brokken' maakt'. Vermijdt dus snelle stuuruitslagen, verhoog de bandenspanning met 0.2 bar, bewaar een grote afstand tot uw voorligger, rem ritmisch pompend, kies bij het oprijden van een helling aan de voet al de juiste versnelling, rem zoveel mogelijk af op de motor en denk eraan dat ook als u de hand rem gebruikt op gladde hellingen de auto toch kan gaan glijden. Neem een plankje mee om de voet van de krik te ondersteunen, een wielsleutel, een paar werkhand schoenen, een oud kleedje om op te gaan liggen, een antislipmatje en een pioniersschep. Helaas biedt Nederland de alpine- skiërs geen mogelijkheden om hun sport te bedrijven. Daarvoor moeten ze in het buitenland zijn. Wie even een weekend wil gaan skiën, en niet teveel verwacht van de piste, kan dat doen in de Ardennen, de Eifel of het Sauerland. Voor een lang weekend skiën kunt u ook terecht in de Harz. De mogelijkheden in deze gebieden zijn niet hetzelfde als in het hoogge bergte Makkelijke tot middelzware afdalingen, geen uitgebreide skige bieden met aan elkaar aansluitende pistes waardoor het mogelijk wordt dagtochten te maken, maar toch, voor een weekendje kan het heel ple zierig zijn. Wederom bij de ANWB een boekje klaar 'Skigebieden dicht bij huis', waarin alle gebieden uitgebreid worden beschreven. De gevolgen van een ski-ongeval waarbij u betrokken bent, zijn twee ërlei. Als bijv. door uw schuld een andere skiër gewond raakt, kan dit leiden tot een boete, zelfs in het geval van een ernstige verwonding tot gevangenisstraf. Maar ook kan de rechter u veroordelen tot het beta- Zowel op piste als loipe gelden een aantal regels, waaraan u verplicht bent zich te houden. Op de piste zijn deze: Houdt rekening met anderen Beheers uw snelheid en skrwijze Kies een veilig spoor, zodat u de voor u skiënden niet in gevaar brengt Haal voorzichtig in Kijk uit bij het oversteken en invoegen Houdt nauwe passages vrij Klimmen of lopen altijd langs de rand van de piste Houdt u aan de 'verkeersborden' U bent verplicht om bij een ongeval hulp te verlenen U bent eveneens verplicht uw persoonsgegevens te geven. In de loipe: Houdt rekening met anderen Volg de gemarkeerde looprichting Kies het meest rechter spoor Haal alleen in in een vrij spoor of buiten de loipe Bij een tegenligger moet de klimmende loper het spoor vrijmaken voor de dalende Houdt de stokken bij inhalen of tegenliggers zo dicht mogelijk tegen het lichaam Pas uw snelheid aan, aan de omstandigheden Bij een ongeval bent u verplicht hulp te verlenen U bent eveneens verplicht uw persoonsgegevens te geven. len van een schadevergoeding die aanzienlijk kan zijn. Want denkt u zich maar in: ambulance, medische kosten, ziekenhuiskosten, inkom stenderving, smartegeld, het kan aardig oplopen. Kijk dus voor alle zekerheid uw aansprakelijkheidsver zekering na en Iet daarbij vooral op het dekkingsgebied en de eventuele uitsluiting voor gevaarlijke sporten. Maar het belangrijkste is dat ieder een zich aan de regels houdt, dan worden ongevallen tot een absoluut minimum beperkt. Een speciale wintersportverzekering is een bijna onmisbaar hulpmiddel. Want een wintersportvakantie is een vakantie met een verhoogd risiko. Naast direkte medische kosten, wor den ook kosten voor repatriëring, onvoorziene uitgaven en een kapi taalsuitkering bij een ongeval ver goed. Ook wanneer de medische kosten hoger zijn dan die welke ver goed worden door uw eigen ziekte kostenverzekering, of door het zie kenfonds, keert uw reisverzekering uit. Overigens als u bent aangesloten bij het ziekenfonds is het aan te beve len het zg. E 111 formulier aan te vragen. Met dit formulier bent u ver zekerd van kostenloze medische behandeling volgens de bepalingen van het land waar u bent. Een goede konditie is de beste manier om blessures zoveel mogelijk te voorkomen. Begin dus ruim op tijd met het doen van speciale ski oefeningen. Sportcentra en ook de ANWB organiseren speciale kursus- sen hiervoor. Een paar eenvoudige oefeningen om de spieren alvast wat los te maken zijn de volgende. Let wel, forceer niets, oefen ca. 10 minu ten per dag en onderbreek regelma tig voor rustpauzes. 1. Looppas op de plaats. 2. Liggend op uw rug tilt u de benen van rechts naar links en weer terug. 3. Steun op de rand van de tafel of een stoel, spring op, benen intrekken en bij het neerkomen - doorveren. 4. Van rechtstand door de knieën buigen, op de rug rollen, weer terug en gaan staan. 5. Spring vlug achter elkaar, zijde lings over een op de grond lig gend boek heen. 6. Maak spreidsprongen waarbij steeds bij het spreiden de knieën naar binnen worden gedrukt. Daarna doet u een aantal rek- en strekoefeningen zoals hieronder afgebeeld. Ook voor langlaufen is er een spe ciale warming-up nodig. Dit bevor dert de prestaties en helpt om blessu res te voorkomen. Begin ook nu weer met het masseren van de been spieren met Tijgerbalsem. Zo wor den ze weldadig warm en wordt de bloedsomloop bevorderd. Na een vermoeiende dag is het nodig om aan warming-down te doen. Een warming-down die begint met het masseren van de beenspieren, weer met Tijgerbalsem, zodat de ver moeide spieren worden gevoed met extra zuurstofrijk bloed. Daarna een douche en een uurtje ontspannen en u bent weer fit voor de inspanningen van de 'après ski'. Om aan de weet te komen welke warming-up en cooling-down oefe ningen u voor bijvoorbeeld skiën of langlaufen moet doen, kunt u bij ACF Farma B.V., distributeur van Tijgerbalsem een gratis folder aan vragen: Schrijf naar: ACF Farma B.V. Postbus 5 3600 AA Maarssen t.a.v. Mevr. W. Steenbergen en vraag om de folder skiën of lang laufen. Ook al zijn we in konditie, dan is er nog een heel belangrijk begin van elke skitocht. De warming-up. Deze begint met een goede massage van de beenspieren met Tijgerbalsem. Speciaal ten dienste van de skiërs en de langlaufers in Nederland heeft de ANWB een speciale sneeuwlijn inge steld. Deze sneeuwlijn geeft de meest aktueie informatie over de sneeuwsituatie in de verschillende wintersportgebieden in Europa. Elke ochtend wordt deze informatie opnieuw aangepast zodat u zeker bent van de meest recente gegevens. De nummers van deze sneeuwlijn zijn: voor skigebieden dicht bij huis, België en Duitsland 06-91091020 voor Oostenrijk 06-91091030 voor Frankrijk, Zwitserland en Noord Italië 06-91091040 voor langlaufmogelijkheden in Nederland en voor de door de KNSB goedgekeurde schaats tochten 070-264646 HET ORANJE KRUIS heeft op basis van haar uitgebreide kennis en ervaring op EHBO gebied een inhoudsopgave vastgesteld van de verbandmiddelen die u absoluut mee zou moeten nemen: - diverse maten wondpleisters - steriele gaasjes (zgn. zestientjes) - kleefpleister - verbandschaar - witte watten - hydrofiele zwachtels - snelverband - driekantige doeken (mitella) - veiligheidsspelden Ook zijn vette watten, een stevig zwachtel en een pincet aan te beve len. Nu kunt u natuurlijk zelf een ver bandtrommel samenstellen maar dit is nogal omslachtig. Ondanks perfect passende skischoe nen ontstaan er door onwennigheid toch altijd blaren. Een gewoon pleistertje helpt dan niet. Daar is meer voor nodig. Dat meer. bestaat in de. vorm van DuoDerm, een plak die je over de eerst doorgestoken en ontsmette blaar heen legt en je rustig dagen kan laten zitten. De pijn is weg, de blaar geneest en u skiet weer probleem loos. Ook preventief kunt u DuoDerm gebruiken. Plak de plak op de te ver wachten zere plek en laat hem zitten. U kunt er kortstondig mee onder de douche. Tussen twee haakjes: Ook de Neder landse Olympische skiploeg gebruikt DuoDerm! DuoDerm is verkrijgbaar bij uw apo theek. Paracetamol. Een veilige pijnstiller die uitstekend helpt bij pijn, koorts en griep. Die de maag ontziet en vrij wel door iedereen uitstekend verdra gen wordt." Paracetamol werkt snel en doeltreffend tegen pijn en ver laagt de koorts. Paracetamol is in een normale of halve dosering ook geschikt voor kinderen. Zorg er wel voor dat uw (kleine) kinderen er niet van kunnen 'snoepen' want dat kan gevaarlijk zijn! Tijdens de vakantie en dus ook tij dens de wintersport komt het maar al te vaak voor dat een van de mede vakantiegangers, of u zelf, een wondje oploopt. Het is bijvoorbeeld niet ondenkbaar dat u op een ijzige piste onderuitgaat en een schaafwond oploopt aan het gezicht. Dan is het zaak om een der gelijke wond goed schoon te maken en vervolgens te ontsmetten. Sterilon tinctuur of Sterilon tinctuur spray doen dit voor de volle 100% en zijn kleurloos. Deze ontsmettingsmiddelen horen dus altijd in de reisapotheek. En wanneer u toch Sterilonproduk- ten aanschaft, denk dan ook even aan Sterilon crème. Stel dat u een schaafwond aan het gezicht heeft die u met Sterilon tinctuur heeft ont smet, dan moet u morgen weer in de koude bergwind. Die schrijnt en schraal maakt. Sterilon crème ont smet niet alleen en werkt daardoor preventief tegen bacteriën van bui tenaf, maar herstelt en beschermt de huid bovendien. Ideaal in de bergen. Ideaal ook na het scheren of ontharen omdat huid irritaties verdwijnen en puistjes geen kans krijgen. Sterilon crème moet gewoon mee. Wij kunnen ons voorstellen dat vrou wen het tijdens de wintersport lastig vinden om ongesteld te worden en daarom de menstruatie willen uit stellen. Meestal kan dat best voor een keer zonder problemenmaar overleg wel altijd met uw huisarts. Slikt u de pil, dan kunt u over het algemeen met een na de laatste dragee van de ver pakking, zonder problemen door gaan met de volgende verpakking. Als u de driefasenpil Trigynon gebruikt, mag u voor het doorslik ken alleen de laatste 10 (gele) dra gees van de volgende pilschijf nemen! Slikt u geen pil, dan kan de men struatie worden uitgesteld door Pri- molut N. Uiterlijk 3 dagen voordat u uw menstruatie verwacht begint u met het 3x daags innemen van een tablet. De op die manier uitgestelde menstruatie begint dan in het alge meen 2 of 3 dagen na het staken van de inname, maar nogmaals, overleg met de huisarts. Heel vervelend en vooral tijdens een vakantie. Daarom is het aan te beve len ook Femerital in de reisapotheek te stoppen. Femerital werkt speci fiek tegen menstruatiepijn. Het bestaat uit de bekende en ver trouwde pijnstiller paracetamol, waarvan de werking wordt verstrekt door coffeïne. Bovendien bevat Femerital een stof die de samen- strekking van de baarmoeder ver mindert, waardoor de pijnverschijn- selen sterk afnemen. Dus 1 tot 3 maal per dag, te beginnen kort voor de pijnen worden verwacht, 1 2 tabletten en u komt de vakantie in het algemeen zonder nare menstrua tiepijnen prima door. Een van de meest voorkomende klachten tijdens de vakantie. Buik loop in min of meer ernstige mate. Vaak een gevolg van het eten van voedsel dat niet afdoende schoon was, of dat bedorven was. Maareven vaak kan het worden veroorzaakt door het drinken van onzuiver water, of te grote temperatuurverschillen of doordat u in de felle zon een te koud drankje drinkt. Maar hoe dan ook veroorzaakt, Norit helpt snel en doeltreffend. Neem meteen bij het begin 3 k 4 Norit capsules in en her haal dit 3 maal per dag. Wanneer u vee! gaat eten of drinken, neem dan vooraf enkele capsules. Overigens, als u tijdens de vakantie eens een keer behoorlijk van de plaatselijke drankjes heeft zitten genieten, neem dan voor het slapen gaan 3 4 Norit capsules in en de volgende dag merkt u er niets meer van. Norit is ook vol komen veilig voor kinderen en helpt ook bij hen snel en afdoende. Ook hier werkt Norit snel en helpt de vergiftigingsverschijnselen te bestrijden. Begin onmiddellijk na het ontdekken van de verschijnselen (o.a. misselijkheid, buikpijn, diar ree, koorts etc.) met 10 Norit capsu les. Waarschuw meteen een arts of ga naar het ziekenhuis. In de meeste gevallen zal tussen de komst van de arts of de aankomst in het ziekenhuis en de ontdekking van de eerste ver schijnselen van voedselvergiftiging een aantal uren verlopen. Ga in die tijd door met het zo vaak mogelijk nemen van Norit capsules. Teveel Norit kan nooit kwaad en heel vaak zullen ze in het ziekenhuis dan ook doorgaan met het toedienen van Norit. Laat de patiënt bij (dreigen de) bewusteloosheid nooit braken, is hij/zij volledig bij kennis dan is bra ken zeer gewenst en kan worden ver oorzaakt door een vinger of de stompe kant van een lepel in de keel van de patiënt te steken. (Niet toe passen na inname van etsende zuren of petroleumprodukten). Jammer genoeg hebben een aantal mensen hier last van. Reisziekte en of dit nu wagenziekte is, busziekte of vliegziekte, er is maar 1 middel dat echt goed helpt. Primatour, in te nemen, voor en tijdens de reis, zorgt ervoor dat de vakantieganger, ook de kleintjes, geen patiënt wordt. Dus ook dit hoort thuis in de reisapo theek. Het is in de winter en in het vroege voorjaar een bekend beeld: rode, meestal gezwollen en gesprongen handen die ongenadig jeuken. Vaak zijn ook de voeten op een der gelijke wijze aangedaan en zelfs de oren en de .neus kunnen meedoen. Dat komt door de kou, zal menigeen zeggen. En voor een deel is dat ook zo. Kou zorgt ervoor dat de doorbloe ding van onze extremiteiten - een moeilijk woord voor handen, voe ten, oren en neus - wordt vertraagd, omdat de bloedvaten zich vernau wen. We kunnen dat ook zien, een Nederlands gezegde luidt niet voor niets: 'hij ziet blauw van de kou'. Toch is kou maar voor een deel ver antwoordelijk voor het ontstaan van winterhanden- en voeten. De groot ste ellende begint pas als we met die steenkoude handen, waarin de bloedvaten zich hebben vernauwd, boven b.v. de warme kachel gaan staan. De bloedvaten openen zich dan abrupt, zo abrupt dat onze vingers opzwellen, waardoor de huid zo strak gaat staan dat hij kan barsten. De handen worden pijnlijk en gaan jeuken. Krabben verergert de zaak dan alleen nog maar. We kunnen zelf een heleboel doen om geen winterhanden te krijgen: we moeten ervoor zorgen dat koude handen geleidelijk aan op de nor male lichaamstemperatuur komen, dwz. de bloedvaten moeten lang zaam uit hun vernauwing worden gebracht. Maar wanneer we nu toch die rode, opgezwollen en gesprongen handen hebben, wat moeten we dan doen? We moeten zorgen dat het jeuken ophoudt, de spanning (door de zwel ling) vermindert en de roodheid ver dwijnt. Daartoe moeten we de han den (en ook de voeten) behandelen met een crème die glycerine en kampfer bevat. De glycerine zorgt ervoor dat de huid weer soepel wordt, terwijl het kampfer het jeuken tegengaat en ver koeling brengt. Glyca crème van Dr. E.J. Swaab bevat deze stoffen en heeft derhalve bij al heel wat winter handen soelaas geboden. Het is natuurlijk altijd goed om de handen (en de voeten) de hele win ter door met bijvoorbeeld Glyca crème te verzorgen. En handschoe nen dragen is natuurlijk een andere onontbeerlijke voorzorg. Er is nog een beeld dat lijkt op dat van winterhanden: 'de washanden'. Rode en ruwe handen met kloven zijn het gevolg van langdurig en veel vuldig contact met water en zeep (en wasmiddelen). Het beschermende laagje 'vet' dat als een heel dunne film over onze huid ligt wordt door de chemicaliën in de zeep en wasmid delen opgelost, waardoor de huid geïrriteerd raakt: rode en ruwe han den. In dat geval is het helemaal een kwestie van goede huidverzorging. En ook in dit geval is Glyca crème een goede keus. De handen worden telkens na het wassen goed ingewre ven met een weinig crème... en u voorkomt het krijgen van 'washan den'. Tenslotte een drietal produkten die niet echt in de reisapotheek thuisho ren, maar die wel alles te maken heb ben met het verzorgen van u zelf. Een speciale zonne-emulsie die in de faktoren 4, 6 en 15 verkrijgbaar is. pH-neutraal en dat wil zeggen dat deze zonne-emulsie de, natuurlijke bescherming van uw huid niet ver stoort. Sterker nog, door de kombi- natie van een aantal zeer aktieve stoffen woTdt deze bescherming ver sterkt en wordt huidveroudering tegengegaan. Deze zonne-emulsie bevat zowel een UVA als een UVB filter en beschermt dus tegen zonne brand, is waterresistent en heeft een Naturel Moisturing Factor. Juist in de bergen is een optimale bescherming noodzakelijk: Seba Med zonne-emulsie factor 15. Een preparaat dat glycerine bevat, allantoïne, kamille-extrakt en gouds- bloemextraktVier bestanddelen die tezamen zorgen voor een verkoe lend effekt op de huid, herstellend werken en verlichten. Dus na het skiën is Dr. Swaab's After Sun Milk plezierig en verzorgend. De lippenbalsem tenslotte is ideaal als u last hebt of krijgt van te droge en gesprongen lippen. Niet alleen pijnlijk en lastig, maar tevens een toegang voor micro-organismen. Het toegepaste zonnefilter redu ceert het uitdrogend effect van de zonnestralen, Allantoïne bevordert het herstel van de huidcellen en chloorhexidine werkt ontsmettend. Door de toevoeging van uitgebalan ceerde natuurlijke smaak- en reuk stoffen krijgt deze lippenbalsem een onmiddelijk aangenaam verkoelend effekt Deze balsem kan ook worden gbruikt voor gevoelige kinderlip- Eén klein woo opening van week over de j Koorverenigin Soest, deed ve werkende forr gaan aan de v van de vreugc jaar lang zingt Het tegendeel er gelukkig ve heeft genomer achter gekome se muzikale pk januari a.s. wo deJulianalaan leumconcert naast het koor Vereniging" c een aantal a deelnemen. E handen van d de heer L. J. richting van "5 rol in het geht Het programr o.a. Mozart, 1 Wesley, Bach De kwaliteit1 da" als van de ging" mag bij koor- en kerk noegzaam bel bij dat het pr overwegend waar het de te deren betreft extra aandacl gen. Het zijn praan, Gert l den op het trompet. Tiny Koopm; verdiend in d ze, heel jong, Vandai de duinen. 1 vrienden. niet uit. We liepen i

Soester Courant | 1988 | | pagina 10