OPRUIMING Nu extra voordeel Schuitemakenj O r cmodor PantalonsHalve pwfs Rokken Halve pnjs Blouses Halve prijs Mantels, Jacks en Korte jasjes 30 - 40 - korting Schamp? DIK BOS b v Tros Talententest in Soest bij Slingerland TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamlêriwoQt •SXIES^ SOESTER COURANT PAGINA 13 LOOS ALARM Soesterbergsestraat 49A - Soest - Telefoon 2 35 84 Oudheidkamer Wereldlepradag 1988: Vijftien miljoen medemensen met lepra vragen om onze zorg STEGAS Onderhoudscontract Giro 50500 -r; 70.70.70.929 AUTOSCHADE Werk aan spoorlijn Amersfoort - Den Dolder kontoor effkieiKV voor doe-het-zelvers Nu fruit planten (deel 3) Centrum Acupressuur start cursussen Bijzonder concert met expositie in Groenenveld door Arie Wandelaar Tussen de stapel ongevraagde druk werkjes die van maandag tot en met zaterdag in onze brievenbus neerdalen was er afgelopen week één die we nog niet van gezicht kenden. Soest ALARM" luidde de naam van de nieuwe binnenkomer. Arie veron derstelde te maken te hebben met een vervolg van het eerder ontvangen ge meentelijke rampenplan, hetgeen bij nadere bestudering niet het geval bleek te zijn. De dreiging die van "Soest ALARM" uitging was er echter niet minder om. Wie als lezer "Soest ALARM" serieus neemt, gezwollen teksten en foto's nodigen daartoe uit, ontkomt niet aan de indruk dat Soest er de komende jaren niet fraaier op gaat worden. Soest wordt volgens de redaktie van dit pamflet binnen de kortst mogelijke tijd ernstig bedreigd. De schoon- en leefbaarheid welteverstaan. Projekt- ontwikkelaars, zeker niet Arie's groot ste vrienden, krijgen onderuit de zak vanwege hun plannen bij het Soester Natuurbad meters hoge flats op te sta pelen. De sloopplannen van Albert Heijn worden onderuit gehaald en ook de vestiging van een golfbaan op De Stompert wordt als naderend onheil gezien. De gemeente moet het bouwen van een raadhuis in de omgeving Dalweg/ Eng maar vergeten, en wanneer boe ren veronderstellen dat ruilverkaveling hun uit de puree kan helpen, dan heb ben zij, en de voorstanders van deze maatregel, er absoluut niets van begre pen. Wie er net zo over denkt als de redak tie wordt geadviseerd de bon met vra gen op pagina vier in te vullen en op te zenden naar een van de gepubliceerde adressen of postbus 404, 3760 AK te Soest. Dit alles onder het motto: "Soest mooi houden." U en ik, we willen niet anders, maar het zou kunnen zijn dat de wijze waar op dit dient te worden bereikt van aan pak verschilt. De manier waarop "Soest ALARM" in deze zaak van leer trekt doet denken aan tijden dat solidaire strijdmakkers slechts gebalde vuisten tot hun be schikking hadden toen ze de barrica den opgingen met zeer grof geschut in staat waren de winst binnen te halen. We leven nu in 1988. Andere tijden, ook andere mogelijkheden om zakén, die ernstige aandacht verdienen met genuanceerde en onderbouwde opvat tingen en stellingen onder de aandacht te brengen. Mogelijkheden die ons door de democratie en scholing wor/ den aangereikt. Niets van dit alles in het alarmerende "Soest ALARM". De beuk er in is naast "Soest mooi houden" het motto. Mag van Arie. Vrijheid, blijheid nietwaar, maar dan wel even aan de lezer duidelijk maken uit welke hoek de wind nu eigenlijk waait. Daarover straks meer. Eerst de consta tering dat de samenstellers van "Soest ALARM", op één uitzonder na, niet in staat zijn geweest bruikbare alterna tieven aan te dragen voor de plannen die van tafel worden geveegd. Niet sterk dus, een lezer als Arie op roepen tot protest zonder erbij te ver tellen waaruit hij straks dan wel kan kiezen. Tenzij "Soest ALARM" van de veronderstelling uitgaat dat alles, als zouden we in de 19e eeuw leven, bij het oude dient te blijven. Geen alternatieven, verontrusting zaaien. Naarmate het lezen van "Soest ALARM" vorderde werd 't er allemaal niet overtuigender op, sterker nog, het wantrouwen bij Arie groeide bij het consumeren van dit soort emoties. Dat zat zo. Middels vijf muiskleine regeltjes wordt in "Soest ALARM" duidelijk ge maakt dat de lezer deze speciale uitga ve te danken heeft aan "Soest Erbij." Wat nu is "Soest Erbij?" Arie citeert uit Soest ALARM: "Soest Erbij" is een krantje voor en door gewone Soes- ters. Al 9 jaar lang geschreven, opge maakt en bezorgd door vrijwilligers. Zij doen dat omdat ze vinden dat al leen door de aktieve inzet van alle mensen de wereld leefbaar kan wor den en blijven" einde citaat. Dat is mooi, hartstikke mooi. Arie, ook een gewone Soester, wil niet anders. Om zich daarvoor aan te sluiten bij de makers van "Soest ALARM", de spe ciale uitgave dus van "Soest Erbij" gaat hem echter te ver. Zeer bewust heeft Arie in de vijf jaar dat hij wekelijks zijn "Rondje Soest" maakt en schrijft "Soest Erbij" buiten beschouwing gelaten, doodgezwegen. Het is, afgaande op wat Arie diverse malen onder ogen gekregen heeft, na melijk een zeer onfris blaadje. Een slecht voorbeeld van een schoolkrant door volwassenen geschreven. Daarin schrijven met in onkruid gedompelde pennen verdachtmakingen, onwaarhe den en bedient men zich van een taal gebruik waarvoor menig boulevard blad voor de rechter zou zijn gesleept. "Soest mooi houden" in combinatie met "Soest Erbij," een slecht geslaag de truc. Arie beledigt er niemand mee. De voor de vuilspuiterij verantwoordelij ken ongewassen geesten verschuilen zich wat "Soest Erbij" betreft namelijk achter een postbusnummer. Anoniemer kan het niet. Het is maar dat u het weet. Zullen we ons met de middelen die de democratie ons verschaft, dan maar sterk maken om Soest mooi te houden. "Soest ALARM" op deze wijze; 't mocht wat. Loos alarm zullen ze bedoelen. ARIE WANDELAAR Melkquotes, extra heffingen, allerlei maatregelen, die dienen om de hoge produktiecijfers in de zuivel terug te drukken. Toch ligt de tijd, boter met de hand gemaakt werd, slechts een eeuw achter ons. Toen kwamen de eerste zui velfabrieken. De melk werd toen afge roomd met handkracht-centrifuges, di- rekt na het melken van de koeien. Voordat deze centrifuge in gebruik kwam, werd de melk in grote afroom- bakken gegoten en na één of twee etma len afgeroomd. Daarna werd de room in tonnen met extra zuursel verzuurd. Na 24 uur was de room geschikt en ge hard om gehard te worden. D.m.v. het karnen werd de room tot boter gesla gen. De eenvoudigste karnton was de ton met een deksel met gat. Door het gat werd een dikke stok gestoken met aan de onderzijde een schijf met gaten, die in de room heen en weer werd be wogen en waardoor de room tot boter werd geslagen. Daarna werd de boter uit de karn geschept, gezeefd en ge spoeld. Na uitgelekt te zijn werd ze met een spa tel gekneed, gezouten en gekleurd. Dit oude handwerk is praktisch geheel ver dwenen. Botermaken geschiedt nu vol ledig machinaal, maar evenals het oude handwerk met alle voordelen en nade len. Enkele oude gereedschappen, die bij het botermaken gebruikt werden zijn nog te vinden in de Oudheidkamer, Ferdinand Huycklaan 18. Openingstij den zaterdags en zondags van 13.30 - 17.00 uur. Laat lepra ook jóu een zorg zijn Er zijn overeenkomsten tussen het le praprobleem en het hongerprobleem, die onze wereld nog altijd bedreigen. Het blijft een goede zaak, om zoveel mogelijk leprapatiënten te helpen en ook om zoveel mogelijk mensen van de hongerdood te redden. Maar het is be ter het daar niet bij te laten, doch te pro beren het lepracijfer, respectievelijk het hongercijfer te doen dalen. Dat vergt méér dan alleen maar te hooi en te gras medicijn verstrekken of voed sel uitdelen. Het vergt structurele ver betering, alsmede een systematische aanpak van en aandacht voor alle as pecten van de problemen. De Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding fNSL) te Amsterdam, die deze maand weer de nationale actie Wereldlepradag organiseert, heeft in de afgelopen jaren vele tienduizenden le prapatiënten daadwerkelijk geholpen. Maar het beleid is erop gericht het le pracijfer te doeir dalen. Dat is geen gè- makkelijke, maar wel een haalbare op gave. Met de vroegere behandeling van de le prapatiënten met slechts, één middel, het DDS (de zogenaamde mono-thera pie), bleek het een onmogelijke opgave te zijn, omdat de leprabacterie weer stand tegen dit middel ging vertonen. Met de nieuwe combinatie-therapie van anti-lepramiddelen is het uitzicht veel gunstiger. Nu al merken de patiën ten, dat deze behandeling veel effectie ver is en dat het geen kwestie meer is van jaren of levenslang slikken van de medicijn, maar met 6 tot 24 maanden te overzien is. Daardoor blijven de patiën ten ook trouwer naar de kliniek komen voor hun regelmatige behandeling. Waar het nü dus op aankomt, is een vol doende hoog percentage van alle aan wezige patiënten met deze nieuwe be handeling zien te bereiken. Dan daalt de besmettingshaard en dus het aantal nieuwe leprapatiënten. Ook is nu al merkbaar dat de patiënten eerder naar de dokter komen, om zich te laten onderzoeken. Goede voorlich ting onder de bevolking is van groot be lang om het taboe op lepra geleidelijk te helpen afbreken. Zodoende daalt ook het percentage invaliditeit, juist hét ver schrikkelijke kenmerk dat deze ziekte zo gestigmatiseerd heeft. Leprazorg kost geld Met de huidige middelen aan geld en personeel bereikt de leprazorg slechts 20% van de 15 miljoen leprapatiënten met de combinatie-therapie. Dringen de aandacht is dan ook geboden om dit percentage drastisch te verhogen. Maar dat kost veel inspanning en natuurlijk ook veel geld. De medicijnen om één le prapatiënt te genezen kost per jaar 60 gulden. De volledige behandeling, in clusief die van de complicaties, vergt 300 gulden. Geld blijft een noodzake lijk kwaad, maar het gaat niet in een bo demloze put. Met een goede aanpak nü, zal de volgende generatie niet meer te kampen hoeven hebben met zo een groot lepraprobleem als thans nog wel het geval is. Projecten De Wereldlepradag van het vorig jaar was voor de nationale stichting NSL een groot succes. In dat twintigjarige be staan van de stichting gaf Nederland massaal gehoor aan de oproep om de le prabestrijding te steunen. Meer dan 21 duizend nieuwe donateurs meldden zich bij de jarige NSL aan. Een mijlpaal voor de stichting, die nu 54 projecten in bijna 20 ontwikkelingslanden steunt en verder enkele specifieke opleidingspro jecten en 8 projecten van wetenschap pelijk onderzoek. Hiervoor is in 1988 een bedrag van bijna 10 miljoen gulden Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 Lepra. Een kwestie van gevoel. nodig. De nationale actie Wereldlepra dag staat dit jaar speciaal in het teken van de leprabestrijding in Thailand, waar de NSL sedert 1985 samenwerkt met de Thaise gezondheidszorg. Er zijn in Thailand volgens recent onderzoek nog ongeveer 35 duizend leprapatiën ten. In het afgelopen jaar konden 2000 nieuwe gevallen worden ontdekt en on der behandeling gesteld. Geefbereidheid Uit een recent onderzoek van het ISS (Institute of Social Studies) in Den Haag naar de rol van particuliere orga nisaties is komen vast te staan, dat de Nederlander steeds meer overheeft voor de Derde Wereld. Per hoofd van de bevolking werd in 1984 gemiddeld meer dan 19 gulden gegeven aan ont wikkelingsorganisaties. Bij de NSL-ge- ver ligt dat gemiddelde thans op bijna 24 gulden. Wat tot voor kort in de leprabestrijding onmogelijk leek - daling van het lepra- cijfer - is nu binnen handbereik. Mits voldoende deskundige artsen gevon den kunnen blijven worden en er vol- Geen ramp! Ga naar DIK BOS. Die rekent 'n schappelijk" prijsje! Ook voor 'n tijdelijke huurauto. Saturnusweg 10 indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN De komende maanden zullen er ver nieuwingswerkzaamheden worden ver richt aan de spoorlijn Amersfoort - Den Dolder. De werkzaamheden zullen du ren tot oktober 1988. In verband met reizigerstreinen en weg verkeer zullen de werkzaamheden niet overdag uitgevoerd worden. Voor eventuele geluidsoverlast wordt begrip gevraagd. Getracht zal worden dit tot het uiterste te beperken. doende geld beschikbaar blijft komen. Laat lepra daarom ook jóu, ons alle maal een zorg zijn. Voor alle informatie: Nederlandse Stichting voor Leprabe strijding (NSL) Wibautstraat 135 1097 DN Amsterdam Telefoon: (020) 93 89 73. Giro 50500; Bank 70.70.70.929 t.n.v. de NSL in Amsterdam. In het dans-disco-partycentrum Slingerland hebben vorige week negen kandidaten meegedaan aan de Tros Talentest. Het betrof een voorronde voor de finale van deze parade der bes ten. Die wordt gehouden op 20 mei en uitgezonden op radio en televisie. Er deden voornamelijk mensen uit de provincie Utrecht mee. Foto: Herman van Dam Ze werden verdeeld in drie categorieën: presentatie, algemeen en visuele acts. De Tros Talententest bij Slingerland werd bij gewoond door ongeveer honderd toeschouwers. De volgende ronde, de eerste kwartfinale, zal worden gehouden in theater De Flint in Amersfoort. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt Terwijl ik deze tuintip op papier zet is het nog steeds zacht weer, bijzonder geschikt voor de aanplant van allerhande tuinplanten, met name vruchtdragende gewassen. Of dit nog steeds het geval is bij het ver schijnen va dit wekelijks groenverhaal is maar de vraag want de winter slaat vaak plotseling toe. Bij vriezend weer stellen we de aanplant enige tijd uit tot sneeuw en ijs verdwenen zijn en de grond weer zacht is. In de vorige afleveringen besteedde ik al aan dacht aan de Appel, de Peer, de Pruim, de Kers en de Druif. Ditmaal een aantal bessensoorten onder het voetlicht. Rode en witte aalbes: Deze bessestruiken hebben het 't meest naar hun zin op een lichte humusrijke grond. Heel droge zandgrond of vette klei verbeteren we door het doorwerken van structuurverbeterende bo- demvoedingsprodukten in het plantgat; bemeste tuin aarde, potgrond of een combinatie van tuinturf en siertuincompost zijn hiervoor goed te gebruiken. We planten aalbessen het liefst op een zonnige plek maar ook halfschaduw wordt doorgaans goed verdragen. Bessen zijn zelfbestuivend, dus kunnen alleenstaand worden aangeplant. Ze wortelen vrij oppervlakkig, dus moeten we voorzichtig zijn met schoffelen om de wortels niet te beschadigen. In droge periodes kunnen de struiken om dezelfde reden best regelmatig een flinke hoeveelheid water gebruiken. De plantafstand van bessestruiken bedraagt 1 1/2 2 m. De vruchten bij rode en witte bessenstruiken worden gevormd aan de kleine zijtakjes van de gesteltakken. Deze zijtakjes, ofwel "spoortjes" snoeien we 's winters tot 1 cm terug. We houden steeds 5-6 gesteltakken aan. Oude takken worden regelmatig vervangen door jonge grond- scheuten. Goede rode besrassen zijn o.a. 'Jonkheer van Tets', 'Rondom' en 'Rozetta". Goede witte, meestal wat kleiner van bes maar minder zuur dan de rode zijn 'Witte Parel' en 'Witte Hollander'. Zwarte bes: Zwarte bessen gedijen alleen goed in de zon en worden op 1 1/2 m. van elkaar geplaatst. Bij het snoeien van de struik houden we er rekening mee dat de bessen aan het één- en tweejarige hout komen. Bij de jaarlijkse onderhoudssnoei in januari blijven de 5 beste gesteltakken staan, de rest wordt wegge snoeid. Bekende zwarte besrassen zijn 'Black Re- ward', Boskoop Giant' en 'Wellington'. Kruisbes: Kruisbessen vragen een losse humusrijke grond en verdragen behoorlijk schaduw. De plantaf stand bedraagt wederom 1 1/2 m. We houden bij het snoeien van kruisbessen 5 stevige scheuten als gestel takken aan. Jaarlijks flink insnoeien bevordert de vruchtzetting omdat jonge scheuten meer bessen voortbrengen dan het meerjarige hout. 's Zomers ne men we topjes uit de scheuten weg om aantasting door meeldauw te voorkomen. Kruisbessen worden ook vaak op een stammetje gekweekt en aangeboden, waardoor een decoratief boompje ontstaat. Dit is ove rigens ook het geval bij de witte, rode en zwarte bes sen. Een goed ras groenwitte kruisbessen is 'Engelse Witte', beter bekend alsWhitesmith'. Een goed rood- vruchtig ras is o.a. 'Winham's Industry. Volgende week besteed ik ter afsluiting van deze serie over fruitgewassen aandacht aan o.a. de Braam, de Framboos, Mispel en de Zwarte Moerbei. Het Centrum voor Acupressuur start in februari-maart weer met een aantal cursussen, te weten: "Voetreflexzóne- metamorfose-massage" en "Touch for Health". Inlichtingen: tel. 18137. Er wordt vaak gesproken over de relatie die zou bestaan tussen muziek en beel dende kunst. Op de platenhoezen wordt gebruik gemaakt an al dan niet beroemde schilderstukken of tekenin gen; de schilder verwerkt muziekinstru menten of spelende musici in zijn werken; componisten bedienen zich van impressies die zij op exposities op doen. Denken we wat dit laatste betreft maar eens aan de beroemde "schilderij ententoonstelling" van Moussorgski. Toch gebeurt het in de praktijk niet zo vaak dat deze twee kunstuitingen werkelijk met elkaar verweven worden; meestal beperkt zich dat dan tot een muzikale omlijsting van de opening van een expositie. Maar zondag 7 februari zal dat in Kasteel Groeneveld anders zijn. Natuurlijk wordt de bekende cyclus "Die Winterreise" van Frans Schubert wel eens meer uitgevoerd, maar vanwe ge de zware opgave voor de solist is de mogelijkheid die cyclus te horen toch beperkt, maar als dat gebeurt door een gerenommeerd talent als de bas Charles van Tassel wordt de exclusiviteit al be langrijk groter. Wanneer die uitvoering dan ook nog geschiedt aan de hand van een serie schilderstukken, die de Am sterdamse kunstschilder Piet Land- kroon vervaardigde, geïnspireerd door de liederen van die prachtige cyclus, mogen we met recht spreken van een heel bijzondere gebeurtenis. Landkroon heeft, gebruik makend van een heel bijzondere techniek van was- pastel, arabische gom en olieverf, er een aangrijpende serie van gemaakt, ideaal aansluitend op de subtiele sfeer die Franz Schubert legde in zijn muziek op de teksten van Wilhelm Müller. Het concert begint zondag 7 februari om 16.00 uur, maar de schilderstukken zijn de hele week in Kasteel Groeneveld te bewonderen. Kaarten zijn verkrijg baar bij de receptie en telefonisch kan men reserveren via tel. 02154-20446. Inbraakpoging koffiehuis In het afgelopen weekeinde hebben on bekenden getracht in te breken in een koffiehuis aan de Van Goyenlaan. Met een dopsleutel werden zowel de voor als de achterdeur bewerkt. Er ontstond wel flinke schade, maar het lukte de in brekers niet om binnen te komen. Diefstalpoging autowiel Een inwoner van Soest, die zijn auto had geparkeerd aan de Koninginne- laan, zag in het weekeinde dat zijn rech ter achterwiel scheef onder de wagen hing. Kennelijk hebben onbekenden geprobeerd het wiel te stelen, maar dat is mislukt. Keukenbrandje Brandweer en politie werden zondag avond gealarmeerd voor een keuken brandje aan de Grote Melmweg. Daar was de vlam in de pan geslagen, waar door het interieur van de keuken ook vlam had gevat. De bewoner wist het vuur te doven voordat de brandweer in actie kwam. De schade aan de keuken is aanzienlijk. Dronken achter het stuur De politie heeft zondagavond op het kerkpad een 35-jarige Hilversumse au tomobilist aangehouden, nadat zijn rij gedrag de aandacht had getrokken. De man moest blazen en bloeden, waaruit bleek dat hij teveel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod en een proces-ver baal. Welkom in Hotel, Café Motel HET WITTE HUIS in Soest Restaurant, Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* 14140 Telex 70479 nl 1

Soester Courant | 1988 | | pagina 13