i Vc 1f0 Leerlingbegeleiding op Het Baarnsch Lyceum sterk in beweging Meningen van lezers «g&SSflr Elf brochures met kant-en-klare vakanties ÖLOP IDEEËN EN INFORMATIE IN VVV-VAKANTIEGIDS EN uitgave nieuwe boeken SLAGROOM i OMELET INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS PAGINA 14 WOENSDAG 27 JA"nUARM98^ SOESTER COURANT PAGINA 15 Filosofie op Het Baarnsch Lyceum Brief van Sint Soester Natuurbad DANSSTUDIO DAN BEARDA ff voor ^tinkefboltkerij ÜMhnflabetnixkn: DRENTHE "O- \T 50WX 24 pro- ima's, 3 inhoud, oeren 'ifuge, •kuip. ssi- 1519.- i O" Ha tiidon Hit hut mn< I De tijden dat het met een leerling goed of slecht ging in het onderwijs en dat deze in het laatste geval pech had. zijn gelukkig voorbij. Studielessen zijn in Nederland heel gewoon geworden en veel scholen geven bijvoorbeeld vaker een rapport, waardoor problemen eer der gesignaleerd worden. Ook kunnen op de meeste scholen leerlingen op een of andere wijze met huiswerk ge holpen worden. Kenmerkend voor deze steun is echter dat extra hulp bijna altijd gegeven wordt als een leerling al in de proble men zit en dat veel hulp en energie wordt besteed aan slechts een klein groepje wat zwakkere leerlingen. Op Het Baarnsch Lyceum wordt gepro beerd veel meer leerlingen wat extra steun te geven, zodat niet alleen proble men worden opgelost, maar ook de kwaliteit van het onderwijs wordt ver beterd. Een aantal jaren geleden is de huis werkbegeleiding voor de brugklas en de tweede klas opnieuw opgezet. Gekozen werd voor een begeleiding in kleine groepen van ongeveer 10 leerlingen. Deze leerlingen, die worden geselec teerd door hun mentoren, de klassele raren, krijgen bovendien individuele hulp bij hun manier van werken. Er wordt gekeken hoe zij werken en of hun werkwijze verbeterd kan worden. Bij deze methode van werken viel op dat veel kinderen met dezelfde basis problemen zitten op het gebied van re kenen en taal. Deze stof is na de lange vakantie tussen basisschool en middel bare school soms wat weggezakt. Bovendien bleek het voor de iets zwak kere leerlingen moeilijk te zijn om naast het gewone huiswerk achterstanden in te halen en stof te herhalen. Wellicht wordt over weinig onderwer pen zoveel gesproken als over jongeren en onderwijs. Opvallend vaak gebeurt dat in negatieve zin. Jongeren zouden slecht gemotiveerd zijn, in het bijzonder voor zaken die niet direct materieel re sultaat opleveren. Scholen zouden hun leerlingen niet enthousiast maken en al leen het verplichte lesprogramma aan bieden. Op Het Baarnsch Lyceum geloven me dewerkers en leerlingen daar niets van. In het algemeen werken de leerlingen hard, al balen ze af en toe, net als ieder een, wel eens van veel huiswerk. Het grote scala van sportwedstrijden, leer lingenvoorstellingen en clubs op veler lei gebied, waarin jongeren juist buiten de lesuren bezig zijn, geven een indruk van een actieve enthousiaste gemeen schap. Een voorbeeld hiervan is de cursus filo sofie. In Nederland wordt dit vak in het voortgezet onderwijs nauwelijks gege ven, in andere landen bijvoorbeeld Frankrijk, is het een belangrijk vak. De cursus op Het Baarnsch Lyceum be staat uit negen colleges van telkens twee uur. Ingegaan wordt op de filosofie uit de oudheid, in het bijzonder op Pythago- ras, de ideeënleer van Plato en op Aris- toteles. Uit de modem filosofie komen achtergronden van de quantummecha- nica, de relativiteitstheorie en het tijds begrip aan bod. De docenten komen van de universiteiten van Leiden en Utrecht. Dr. Meyer zal vijf colleges ge ven, professor dr. J. Hilgevoord en dr. D. Diels samen vier colleges. De be langstelling van de leerlingen en mede werkers is overweldigend. Ruim 130 leerlingen uit 4 en 5 h.a.v.o., 4, 5 en 6 v.w.o. en 15 medewerkers ga ven zich op voor het volgen van de hele serie. Het eerste college vond dinsdag jl. plaats en was een groot succes. Veel leerlingen blijven na afloop nog discus siëren en ook de volgende dag werd er nog driftig en enthousiast over nage praat. Een duidelijk signaal van jonge ren die een ander beeld dan het gebrui kelijke geven. Project rekenen en taal Na rijp beraad is twee jaar geleden be- sloten om de huiswerkbegeleiding te handhaven omdat er altijd een aantal leerlingen zijn die een steuntje kunnen gebruiken. Daarnaast is er in de eerste en tweede klassen een project gestart om grote groepen leerlingen extra te trainen L basisvaardigheden als breuken, spellen, ontleden e.d. De uitgangspunten van dit project zijn: begeleiding voor de hele klas, zodat de leerlingen vlotter en beter werken, waardoor het algemene peil sterk verbetert. vooraf helpen en niet als er al proble men zijn, zodat leerlingen gemoti veerder en met meer zelfvertrouwen werken. begeleiding in kleine groepen, die in korte tijd veel moeten oefenen. begeleiding moet gratis zijn want alle leerlingen moeten er aan mee kun nen doen. In de praktijk betekent het dat alle leer lingen van de brugklas aan het begin van het jaar een test krijgen voor spel lingen breuken en later voor andere on derdelen. De normen bij deze toetsen worden zo hoog gelegd dat aan 25 a 50% van de leerlingen extra lessen wor den aangeboden. Deze normen liggen niet zo hoog omdat er veel leerlingen slecht zouden zijn, maar omdat er te weinig echt vlot met de stof omgaan. Na afloop van de extra lessen volgt een nieuwe toets om de verbeteringen te controleren. In de tweede klassen ge beurt hetzelfde met procenten. Om dit project op de juiste wijze te kun nen uitvoeren, is een speciale leerkracht aangesteld in de persoon van mevrouw Ross. Zij had al grote ervaring in het ba sisonderwijs. Zij constateert dat, zelfs na een lange dag, kinderen graag gehol pen willen worden om ergens goed in te worden. In de klas zelf vallen er nu min der onvoldoendes en blijven minder kinderen zitten. De leraren krijgen nu meer tijd om op een goede en plezierige manier met de hele klas te werken. Project Computer Ondersteund Onderwijs (C.O.O.) Omdat het project rekenen en taal door leraren en leerlingen als een geweldige steun wordt ervaren, is gezocht naar mogelijkheden om ook leerlingen in tweede en hogere klassen meer te hel pen. Het probleem daarbij is dat leer problemen van leerlingen in de hogere klassen veel minder op elkaar lijken dan in de brugklas. Daarom is de afgelopen tijd onderzocht of leerlingen onder be geleiding van een leraar met computer programma's geholpen kunnen wor den. Voor dergelijk computer ondersteund onderwijs zijn al heel wat programma's beschikbaar. Op dit moment wordt door de heer Dahmen, een scheikunde- docent van Het Baarnsch Lyceum, eri mevrouw Ross uitgezocht of de compu terprogramma's geschikt zijn en inge past kunnen worden in het onderwijs. Keer op keer blijkt dat leerlingen zich zelf graag willen verbeteren als dat op een goede en effectieve manier kan. In je eentje aanmodderen in een vak waar je slecht in bent is demotiverend. Maar onder begeleiding van een docent, met behulp van computerprogramma's ge richt zwakke plekken wegwerken ver betert de cijfers en verhoogt de motiva tie. Extra cursussen Om leerlingen in de bovenbouw, die graag iets meer willen dan "alleen" hun schoolvakken, een dergelijke gelegen heid te bieden organiseert de school ex tra cursussen. Op dit moment is door enkele leraren een cursus filosofie op gezet die gegeven wordt door mede werkers van de universiteiten van Lei den en Utrecht. Veel leerlingen blijken belangstelling te hebben voor serieuze en interessante onderwerpen. Dit jaar zal op school ook nog een cursus mana gement gegeven worden. Deze cursussen komen gedeeltelijk voort uit de serie lezingen die ieder jaar Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Madrid, 20 januari 1988 Aan alle inwoners van Soest, Weer terug op mijn residentie in Ma drid krijg ik een periode van uitrusten na mijn drukke verjaardagsfeesten van december. Via de Soester Courant wil ik iedereen in Soest bedanken voor het warme en hartelijke ontvangst. De leuke tekenin gen van de kinderen (die hebben mijn Pieten allemaal opgehangen), de ver haaltjes en gedichtjes. Ook mijn schim mel heeft weken kunnen eten van de ve le wortels die mijn Pieten in de schoe nen vond. Speciale dank aan de medewerkers van Stichting Jeugdzorg voor het ontvangst, burgemeester Scholten voor het wel kom, wielerclub Tempo en de King's Road Riders, Eldorado, fa. Higler, de N.A.M., Roest, Kleinegris, de Smickel, Willem II, Procar, NEC, V.d. Pol, Howson, 't Puntje, v. Ginkel, Stam, ca fetaria Nieuwerhoek, Avia, van Oest, Pergola, v. Huissteden en de leden van de Fed. Midden en Kleinbedrijf Soest. Dankzij U allen werd mijn inkomst in Soest een waar feest. Tot november! V' Sint Nicolaas Van alle non-argumenten die ik over de opheffing van het Soester Natuurbad heb gehoord spant dat van de heer Van 't Land (Soester Courant 20 jan.) wel de kroon: vanwge het slechte weer kun je het maar beter sluiten. Hoe verzin je het? Ziet u ze in de Alpen na een slechte winter ook al de skiliften afbreken? En als straks op een mooie zomerdag de heer Van 't Land in zijn eentje in het overdekte zwembad zit, trekt de rest van de bevolking wel ergens anders heen, naar Baarn of Amersfoort of het Henschotermeertje, waar ze niét zo dom zijn om dit soort voor iedereen be stemde basisvoorzieningen af te stoten omdat er geld bij moet (als dat het crite rium is, kun je de hele sport in Soest ook wel sluiten). Dan moeten we pas echt een eindje fietsen, waar de heer Van 't Land zo bang voor is. Weet u wat Politiek Vandalisme is? Niet als je je verzet tegen dit soort ont wikkelingen, zoals de heer Van 't Land meent. Politiek Vandalisme is als poli tieke partijen bij hoog en bij laag in hun verkiezingsprogramma's volhouden dat het Soester Natuurbad niet zal wor den verkocht, resp. zal verdwijnen, en het dan vervolgens tóch tegen een spot prijs meegeven (met inbegrip van een extra stuk bos) aan de eerste de beste langskomende projectontwikkelaar die in plaats van een mooi stuk natuur er een grootstedelijke toestand neerzet met flats, hotel, appartementen, con gresruimte, fitness, massage enzo voorts. Dacht u nu echt dat de gemiddelde Soester daérop zit te wachten? Dat is gewoon uitverkoop van Soest ten be hoeve van mensen die helemaal niets met Soest te maken hebben. Logisch dat Soesters zich daartegen verzetten. W. Zweers. over een bepaald onderwerp gehouden worden en die samen met de ouder commissie voor leerlingen, ouders en belangstellenden georganiseerd wor den. Een serie ging over het heelal en haar ontstaan. Vorig jaar kwam het ont staan van het schrift, de boekproductie en het schrijven van literatuur aan bod, waarbij schrijvers zelf hun commentaar gaven. Dit jaar is het thema muziek en daarbij zal in februari/maart zeker ook veel te beluisteren zijn. Op Het Baarnsch Lyceum blijkt dat van de laagste tot de hoogste klassen leer lingen goede prestaties willen leveren en erg veel interesse tonen. Natuurlijk niet altijd en niet elke dag en soms zitten leerlingen wel eens vast, maar leerlin gen willen veel meer dan de media soms doen geloven.' Als leerlingen uitge daagd worden, als ze geconfronteerd worden met nieuwe ideeën en als hen gevraagd wordt zich te verdiepen in an dere dan gewone schoolzaken, blijkt pas echt wat zij aankunnen. En dat is heel veel. Deze cursussen, lezingen en uitvoerin- Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 gen passen samen met huiswerkbege leiding, het rekenen- en taaiproject computer-ondersteund onderwijs in de ideeën over leerlingenbegeleiding en onderwijs, waar men op Het Baarnsch Lyceum druk mee bezig is. Natuurlijk is de basis van alles de les, die gevolgd moet worden, maar het duidelijkst komt het denken over onderwijs en leerlingen op Het Baarnsch Lyceum tot uiting in boven beschreven aktiviteiten. De leerlingen worden geholpen, gesti muleerd en uitgedaagd om iets extra's te doen. En als dat extra's "gewoon" ge vonden wordt, is er een sfeer, waarin door veel leerlingen en leraren op een hoog niveau gewerkt wordt en waarin velen zich zeer plezierig voelen. 4 Vrijdag en zaterdag In de 1e week van februari starten wij een nieuwe cursus stijldansen, rock roll, tapdance en jazzdance. Dagelijks inschrijving vanaf 12.30 tot 21.00 uur Tel. 033-14456 b.g.g. 622753 S, van 1.95 LHrechtseweg 89. Amérsloorl Marius en Sandra van der Werff t LAANSTRAAT 31 S0ESTDIJK TELEFOON 12387 Vijf jaar geleden verschenen de eerste VW-reisgidsen op de Nederlandse markt. Bundeling van het toeristische aanbod per regio bleek noodzakelijk vanwege de samenstelling of kleinschaligheid van het produkt. inmiddels zijn deze WV-vakantiegidsen niet meer weg te denken ais bronnen van ideeën en infoiroatie voor de 4,2 miljoen zomervakanties van 5 dagen en langer die jaarlijks in Nederland worden doorgebracht. In de nieuwe reisgidsen haken veel VW's en bedrijven in op de campagne Nederland Museumland 1988. De elf WV-vakantiegidsen zijn verkrijgbaar bij de meeste ANVR-reisbureaus, bij grote VW-kantoren en op vakantiebeurzen. Voor Nederlanders die in eigen land op vakantie gaan, speelt het weer een onder geschikte rol, mits er voldoende alternatie ven zijn. Zij maken dankbaar gebruik van de mogelijkheden voor stads- en museum- bezoek, gaan surfen, fietsen en wandelen of bezoeken de meer of minder bekende attracties. Het is een open deur, maar toch: Nederland heeft wat dit betreft veel te bieden. In de elf WV-vakantiegidsen, die heel Nederland beslaan, vinden vakantie gangers zo'n 700 vakantie-ideeën en in formatie over bungalowparken, hotels en boten. Belangrijk nieuws is dat de provincie Bra bant nu voor 't eerst een Vakantiereisgids heeft, waaraan alle Streek VW's hebben meegewerkt. Ook is er een boekingscentra le voor de hele provincie. Vorige jaren bracht de Streek VW Hart van Brabant nog een aparte gids uit. De Brabantse gids '88 heeft met 150.000 exemplaren de hoogste oplage en is met zijn 108 pagina's tevens de dikste. Vooral het aantal vaararrange- menten op Maas en Amer, in de Biesbosch en op de binnenwateren van West-Brabant is voor 1988 flink uitgebreid. De provincies Noord-Holland, Utrecht én Zuid-Holland geven dit jaar weer een geza menlijke gids uit Verder zijn er gidsen van alle provincies afzonderlijk. Texel heeft als enige niet-provincie ook dit jaar een eigen Vakantiereisgids. MUSEUMLAND Binnenlandse vakantiegangers kunnen in 1988 kiezen uit diverse trips met als thema Nederland Museumland". Dergelijke ar rangementen zijn er onder meer in Dren the, Leeuwarden, Leiden en Nijmegen. In Drenthe is het idee van fietsprovincie en Nederland Museumland gebundeld in een Museum-Fiets-Tour met overnachtingen in eenvoudige middenklasse hotels. Voor drie overnachtingen kost het arrangement 223 gulden per persoon, inclusief nabrengservi- ce van koffers, fietsgebruik en op basis van half pension. aCeJdieru 'eg in eigen (and In het Rijk van Nijmegen omvat het mu seum-arrangement (naar keuze met één of twee overnachtingen) gratis bezoek aan acht musea, waarbij Velorama, Afrika Mu seum en het Bevrijdingsmuseum 1944. Met twee overnachtingen inclusief diner komt dit arrangement op 165 gulden p.p. Nederland is Museumland en Leiden, met elf musea, al jarenlang Museumstad. Bij het arrangement „Leiden Museumstad" is een Museumjaerkaart inbegrepen. Met de ze kaart zijn alle Leidse musea gratis toe gankelijk. De rest van het jaar is de kaart ook elders in Nederland bij andere musea bruikbaar. De kosten voor dit arrangement, met een overnachting en fietshuur voor een dag, bedragen 80 gulden per persoon. CULTUUR „Ontdek Frieslands Musea vanuit Leeuwar den" heet de Friese Museumland-trip. Friesland heeft 65 grotere en kleinere, meer en minder bekende musea, waarvan vijf in Leeuwarden, zoals het Fries Museum, één van de grootste regionale musea in Neder land en bij uitstek een plaats voor de bezoekers om kennis te maken met de Friese cultuur. Dit arrangement met twee overnachtingen kost 265 gulden p.p. en geeft reducties op de toegang van de musea. WINTERSPORT Limburg biedt als nieuwtje van oktober tot maart een wintersportarrangement. Tijdens een driedaags verblijf kan de toerist ge bruik maken van de nieuwe kunst-langlauf baan in het rotspark te Valkenburg. De banen hebben een lengte van 900 en 1300 meter met een hoogteverschil van 30 me ter. Inbegrepen is een uur les, huur van materiaal en een ochtend of middag vrij langlaufen. Prijs vanaf: 101,=. Sportvermaak op en langs het Veluwemeer biedt de VW Flevoland. Overnachting in de eigen tent, huurtent of trekkershut op het Aquacentrum Bremerbergse Hoek. Voor de huur van (water)fietsen, kano's, surfplanken, zeilboten en seaflyers (eenper soons mini-catamaran) gelden kortingen. In Noordgouwe op Schouwen-Duiveland (Zeeland) opent in voorjaar '88 een beauty farm haar deuren. Naast een schoonheids salon is er een sapna, stoombaden, moge lijkheid voor een zonnekuur en een huid verzorgend kuurprogramma „Thalassothe- rapie". Inclusief overnachting en gastrono misch menu kost een arrangement ƒ465,- p.p. WATER De „Turfstekers Achterna", te voet, te kano «n op'de fiets, is een nieuwe aanbieding van de VW Overijssel met een tocht door het prachtige Wieden- en Weerribbenge- bied, een Nationaal Park ontstaan door de veenafgravingen. Op basis van half pen sion kost dit arrangement 215 gulden p.p., inclusief een dag fiets en kanohuur. Uit haar WV-Vakantiereisgids komt Gro ningen als watersport-dorado naar voren. Deze provincie heeft vijf meren en 850 kilometer bevaarbare kanalen en ander wa ter, zoate meertjes, maar dit is nauwelijks bekend. Nieuw in de gids zijn de kano tochten. Men kan echter ook van het Gro ningse water genieten per eigen of gehuur de motorkruiser, electrokruiser of huifboot. De VW-Vakantiereisgidsen dienen vooral om te voldoen aan de vraag naar kant- -en-klare vakanties. Ze hebben dezelfde functie als de bekende reisprogramma voor het buitenland. In de gidsen vindt de consument prijzen, faciliteiten en andere gegevens, nodig voor het kiezen van een vakantiebestemming in eigen land. Voor alle informatie over vakantie en uit stapjes in Nederland kunt u terecht bij de VW-kantoren en ANVR-reisburo's. GRONINGEN IH'iU Mi 1 liRHHj Woensdag 27 januari Voorlichtingsavond: Scholengem. Godelinde voor meao, mco, atheneum, ha vo en mavo, Tenierslaan 2, Naarden, vanaf 20.00 uur 1e jaar meao en 1e en 2e jaar mco. Zaterdag 30 januari Open dag: Het Baarnsch Lyceum, Scholengem. voor Havo en VWO, Toren haan 77, Baarn, van 10.30-13.30 uur. Open dag: MDGO - De Horst voor chr. middelb. dienstverl. en gezondheidsz. onderw., Hogeweg 71, Amersfoort, van 10.00-13.00 uur. Open dag: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167A, Soest, van 11.00-14.00 uur. Dinsdag 2 februari Voorlichtingsavond: Scholengem. Godelinde voor meao, mco, atheneum, ha vo en mavo, Tenierslaan 2, Naarden, vanaf 20.00 uur 2e en 3e jaar meao. Informatieavond: Griftland College, Scholengem. voor vwo, havo en mavo, Noorderweg 79, Soest, vanaf 20.00 uur. Donderdag 4 februari Open dag: MEAO - Christelijke middelbare economische school Amersfoort, Paladijnenweg 9, Amersfoort, van 14.00-16,00 uur. Zaterdag 6 februari Open dag: Griftland College, Scholengem. voor vwo, havo en mavo, Noor derweg 79, Soest, van 9.30-14.00 uur. Leerlingen voor 4 Havo van 10.00- 12.00 uur. Het verraad der clercken Auteurs: Ed Simons en Lodewijk Winkeler Uitgeverij: Arbor Arbor is latijn voor boom en lijkt, af gaande op "Het verraad der clercken," een boom die goede vruchten draagt. De nieuwe uitgeverij behoort tot de Bosch Keuning uitgeversgroep en zal zich vooral bezighouden met de katho lieke geschiedenis en ontwikkelingen op politiek, maatschappelijk en reli gieus gebied. Dit boek staat wat katho lieke geschiedenis betreft voor deze in tentie-verklaring model. Een socio loog, Ed Simons, en een theoloog, Lo dewijk Winkeler, ontleden de oorzaken die er toe hebben geleid dat in Neder land het katholieke volksdeel, althans een belangrijk deel ervan, hun kerk de rug heeft toegekeerd, terwijl in de vijfti gerjaren de Nederlandse kerkprovincie wekelijks stampvolle kerken kende en in vergelijking met West-Europese lan den ten voorbeeld werd gesteld voor wat betreft het aantal priesterroepingen en missionaire aktiviteiten. Een onder zoek waarbij 216 personen waren be trokken, intellectuele priesters en le ken, geeft vanuit verschillende stand punten en inzichten antwoord op de vraag hoe deze catastrofale ontwikke ling kon plaats vinden. Intellectuelen, maar dan wel op basis van progressief en conservatief. Groot was hun be moeienis en invloed op verzuiling en het krampachtig pogen tradities in stand te houden. Vandaag is de uit komst binnen de Nederlandse katholie ke kerk een scheiding der geesten. Het wachten op betere tijden is wachten op verzoening. "Het verraad der clercken" toont aan hoe het niet moest, wellicht voor later tijden de meest positieve bij drage om in rustiger vaarwater te gera ken. Genade voor recht Auteur: Sibo van Ruller Uitgever: De Bataafsche Leeuw Het is nog maar iets langer dan een eeuw geleden dat in Nederland de doodstraf werd afgeschaft. Tot 1870 werden in de 19e eeuw in Nederland niet minder dan 500 mensen met de doodstraf gevonnist. Zware criminelen, maar ook kleine misdadigers en jonge ren. De auteur van dit indrukwekkende boek heeft in archieven antwoorden ge zocht en gevonden op de vraag waarom sommige ter dood veroordeelden wel, soms geen gratis kregen. Uit hetgeen daaruit tevoorschijn komt valt op te maken, dat ondanks bestaande opvat tingen niet zelden willekeur bij beslis singen over leven en dood destijds een belangrijke rol speelde. "Genade voor recht" is kijken in de historie van het Nederlandse recht en dan met name op een onderdeel van de rechtspraak waaraan naast rechters personen van koninklijke bloede een allesbeslissende rol speelden. Fraaie illustraties accen tueren een vlotte schrijfstijl, waardoor het boek voor iedere belangstellende lezer toegankelijk wordt gemaakt. De roze driehoek Auteur: RichardPlant Uitgever: Veen De auteur, tegenwoordig docent aan de New School for Social Research in New York, is een zoon van een joodse arts, socialist en oorlogsveteraan. Zijn ver slag begint in het nazi-Duitsland van 1933, waaruit hij 55 jaar geleden kans zag te ontvluchten. "Geluk gehad," luidt een van zijn eerste constateringen. Een constatering die hem mede deed besluiten met behulp van een aantal medewerkers op objectieve wijze de vervolging van homosexuelen, zigeu ners en getuigen van Jehova in "De roze driehoek" te belichten. Een aangrij pend relaas waarin nogmaals aan de kaak wordt gesteld hoe gruwelijk en on menselijk het Duitsland van Hitier des tijds heeft huisgehouden. Richard Plant vermorzelt in zijn boek de vooroorde len die tegen homosexuelen bestaan en neemt, aan de hand van een aantal aan sprekende voorbeelden, stelling tegen hen die ook vandaag nog van mening zijn dat kerkelijk Duitsland, met name de katholieke kerk, tijdens deze vervol gingswaanzin slechts neutraal toe schouwer was. Daardoor werd "De ro ze driehoek" niet alleen een bewogen document uit een afschuwelijke perio de, maar rekent het ook af met oor deelsvorming op geheel ander terrein. Zwartrok Auteur: Brian Moore Uitgever: Wereldbibliotheek Dat wij hier met een auteur van zeer bij zondere klasse te maken hebben moge blijken uit het feit dat Brian Moore in 1987 werd genomineerd voor de in En geland alles bepalende Bookerprice. Evenals in zijn eerdere romans zijn godsdienst, seksuele frustraties, ver vreemding en eenzaamheid ook in "Zwartrok" de voornaamste ingrediën ten die in de karakterstructuur van de hoofdpersonen tot uitdrukking komen. Niet zo vreemd overigens. Het zijn the ma's, die de auteur als onkerkelijke Ca nadese emigrant met een katholieke Noordierse achtergrond vertrouwd zijn. In een eerlijke en open benadering beschrijft hij het gewetensconflict van een pater Jezuïet die tijdens zijn zen dingswerk bij Canadese indianen in meer dan een opzicht tegen de stroom op moet varen. Is God de tovenaar of is de tovenaar God. "Zwartrok", een diepgravende niet alledaagse roman waarin martelaren, heiligen en wilden "zekerheden" ieder op eigen wijze er varen. De kleurrijke en meeslepende wijze waarop de auteur zijn lezers als het ware in zijn verhaal betrekt is van uitzonderlijke kwaliteit. Man gewond bij arbeidsongeval Een 37-jarige inwoner van Steenwijk is maandag j.1. gewond geraakt toen hij aan de Van Lenneplaan van een vracht auto viel. Hij werd met beenletsel over gebracht naar Zonnegloren. Spijkerbroekendief gepakt De politie kreeg maandagmiddag een telefoontje van een kledingzaak aan de Van Weedestraat, waar men een onbe kende jongeman drie spijkerbroeken had zien wegnemen. De politie stelde een onderzoek in en zag de verdachte op het station Soestdijk nog juist met de trein in de richting Baarn vertrekken. In samenwerking met de Baarnse politie kon hij op het station aldaar alsnog wor den aangehouden toen hij wilde over stappen op de trein naar Amsterdam. De jongeman, een 22-jarige Soester, had de drie spijkerbroeken inderdaad in zijn 1 Snelheidscontrole Soesterberg De politie hield maandag j.1. controle op de naleving van de maximumsnel heid aan de Amersfoortsestraat en de Kampweg in Soesterberg. Er werden 400 auto's "bekeken". Tien bestuurders kregen een proces-verbaal. De top lag op resp. 96 en 83 km/u. Schooldak beschadigd Aan de dakbedekking van de Van der Huchtschool aan de Libel in Overhees is in het weekeinde schade aangebracht, vermoedelijk door jongelui die op het dak hebben gelopen. De schade be draagt ca. 200 gulden. Namens de school werd aangifte bij de politie ge daan. Autokraken Uit een auto die vorige week aan de Dorresteinweg geparkeerd stond werd een radiocassetterecorder gestolen. De dader had het portierslot opengebro ken. Hetzelfde gebeurde met een auto aan de Koningsweg. De eigenaars, bei den inwoner van Soest, stelden de poli tie op de hoogte. Dat deed ook een be woonster van de Libel, die moest con stateren dat uit haar auto de radio was weggenomen. Inbraak Valeriaanstraat Onbekenden hebben zaterdagavond ingebroken in een woning aan de Vale riaanstraat. De buit bestond uit een por tefeuille met autopapieren en enkele eurochèques plus een aantal pasjes. Tas gestolen Een onbekende dader heeft vorige week in een bejaardencentrum aan het Nieuwerhoekplein een tas ontvreemd van een vrouw die daar werkte. In de tas bevond zich een portemonnee met ca. 400 gulden en een portefeuille met au topapieren, paspoort en een bank- en een giropasje. Inbraak Van Straelenlaan Onbekenden hebben vorige week bij een inbraak in een woning aan de Van Straelenlaan een Bos-atlas, een pendu le, een antieke hangklok en een koe koeksklok gestolen. De daders kwamen het huis binnen door een ruitje aan de achterkant stuk te slaan en een tussen deur open te breken. Compressor gestolen Namens een Soester grondverzetbedrijf werd vorige bij de politie aangifte ge daan van de diefstal van een compres sor. Het apparaat was weggenomen uit een werkkeet aan de Koningsweg.

Soester Courant | 1988 | | pagina 15