m zo gezien 9 Pfl Soest kiest voor doortrekking Bremeentje Soest gegroeid: 41.480 inwoners! U\ TAFEL MET? Onderwijs Soest gaat problemen rond 'anderstaligen' gezamenlijk aanpakken Doek valt voor r.k. basisschool 'De Wiekslag' Wilt u uw huis j j verkopen?! WOENSDAG 27 JANUAR11988 66e JAARGANG NO. 22 Verbazing over ommezwaai CDA Meer geboorten en 'import' Deze week 50% korting op ai onze artikelen Ka 25 mille voor missionarissen De Soester Duinen Na Ronde-Tafel-Gesprek over spreiding Aantal leerlingen te sterk teruggelopen Botsing drie wagens door gladheid door Gerand Raul Sprekershoek TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT FITNESS SPORTSTUDIO Het ziet ernaar uit dat het jarenlange verzet van Soest tegen de door Baarn vurig gewenste doortrekking van het Brem eentje zijn langste tijd heeft ge had, nu behalve de VVD ook het CDA zich heeft ontpopt als voorstander. Na de gemeenteraadsvergadering van vo rige week valt géén andere conclusie te trekken dan dat de omstreden fiets- verbinding tussen Baarn en Amers foort er wei zal komen. Gezien het feit dat de CDA-fractie in de commissie Ruimtelijke Ordening al had laten weten van mening te zijn ver anderd, besloot het College van B. W. het bezwaarschrift tegen het ruilver kavelingsplan van de raadsagenda af te voeren. De WD stond al eerder op het standpunt dat het Bremeentje mocht worden doorgetrokken, zoals ook in hel verkavelingsplan wordt bepleit. Een meerderheid stond dus niet meer achter het bezwaar, zodat het College het hele voorstel maar introk. Fractievoorzitter Raymond van Gelder tekende protest aan tegen de gang van zaken. Hij liet weten onaangenaam te zijn verrast door het feit dat B. W. daarmee tegelijkertijd ook de discussie "van tafel" haalde. Hij diende daarom een initiatief-voorstel in, met dezelfde inhoud als het oorspronkelijke voorstel van B. W. In de daarop volgende discussie werd er zware druk uitgeoefend op de CDA- fractie, om haar plotselinge omme zwaai nu ook met redenen te omkleden. Wil Stekelenburg (PvdA) maakte dui delijk dat haar fractie juist bijzonder blij was geweest met het bezwaarschrift. "Wij zijn altijd - net als het CDA - van mening geweest dat ditzeldzame gebied met rust gelaten moet worden. Waarom wil het CDA dat nu opeens niet meer?" Kiezersbedrog Jan Visser (Prog. Soest) betichtte het CDA min of meer van kiezersbedrog, omdat het zich in het verkiezingspro gramma nog tegen doortrekking van het Bremeentje heeft uitgesproken. "Maar nu ze eenmaal op fluwelen kus sens zitten vergeten ze dat, en zijn ze be reid de goddelijke natuur te laten ver storen door hondengeblaf en brom- fietslawaai. Laat het CDA maar eens hardop zeggen waarom het van het ene standpunt naar het andere switcht." Ook Adriaan Pothuizen (D66) vond dat het CDA de uitdaging moest aan- nnemen en duidelijk maken waarom het niet meer achter het oorspronkelij ke College-voorstel kon staan. Kees Verheus, de CD A-fractievoorzit ter, verweerde zich tegen de verwijten door te stellen dat niet het CDA, maar B. W. het punt van de agenda hadden afgevoerd. Hij liet weten dat zijn fractie zich op dit moment niet principieel wil de uitspreken tegen de doortrekking van het Bremeentje, en dat een en ander te zijner tijd nader moest worden beke ken in het kader van het ruilverkave lingsplan. "Als het bezwaarschrift van Soest eventueel zou worden gehono reerd (wat hij overigens niet geloofde) is doortrekking van het Bremeentje ten eeuwigen dage onmogelijk." Meerderheid WD-wethouder Günther Plomp con stateerde in zijn reactie namens het Col lege met nadruk dat een meerderheid van de raad nu kennelijk vóórdoortrek- Foto: Goos van der Wilt king was, hetgeen door Verheus niet meer werd weersproken. Van Gelder probeerde het College nog te verleiden tot de uitspraak dat het zijn oorspron kelijke standpunt handhaafde. "Ik proef toch dat het College niet afwij zend staat ten opzichte van ons initia tief-voorstel." Plomp reageerde daarop kortweg: "Meneer Van Gelder proeft iets verkeerds." Visser liet daarop weten dat hij "een vieze smaak" in z'n mond kreeg en riep het College op niet net als het CDA door de bocht te gaan. Verheus merkte nog op dat het CDA- verkiezingsprogramma geen "statisch geval" was. "De situatie is sindsdien veranderd. Als de omstandigheden daar aanleiding toe geven moet je be reid zijn erop in te gaan." Bij de stemming bleek dat alleen PvdA (inclusief wethouder Frans Kingma), Prog. Soest en D66 nog vasthielden aan de oorspronkelijke bezwaren. Met 14 tegen 8 stemmen (vijf raadsleden waren afwezig) verwierp de raad het initiatief voorstel van de PvdA. In Baam kan de vlag uit. De bevolking van Soest is in het afge lopen jaar gegroeid van 40.931 naar 41.480 inwoners. Het aantal geboor ten nam toe tot 506 (in 1986 nog 455) en hoewel er 340 Soesters overleden (in 1986:332) leverde dat een geboor te-overschot op van 166. Het jaar daarvoor was dat nog 123. Dat Soest langzaam maar zeker aan het groeien is wordt overigens nog duidelij ker veroorzaakt door het vestigings overschot. Vorig jaar kwamen er 2.326 inwoners "van buiten" en vertrokken er 1.943 naar elders. Het "saldo" is dus 383. In 1986 kwamen er 2.160 mensen binnen en gingen er 1.935 weg, een overschot dus van 225. Al met al resul teerde de "loop der bevolking" in een toeneming met 549 Soesters. Dat Soest groeide is overigens niet zo'n wonder, want in het afgelopen jaar nam ook het aantal woningen duidelijk toe: van 15.832 naar 16.243. Daarvan staan er 2.348 in Soesterberg. Trouwen Het jaaroverzicht van de gemeente Soest, dat vorige week werd verspreid, bevat nog andere interessante cijfers. Het aantal huwelijken bleef exact ge lijk: 168, maar het aantal ingeschreven echtscheidingen daalde van 67 in 1986 naar 52 vorig jaar. Het aantal huwelijk saangiften steeg van 224 naar 229, zo dat geconcludeerd mag worden dat de meeste Soesters ook in Soest trouwen. Verder verhuisden er vorig jaar maar liefst 2.750 personen binnen de ge meentegrenzen; het jaar daarvoor wa ren dat er 2.328.Een stijging viel ook waar te nemen in het aantal paspoort- aanvragen (van 4.781 naar 5.259) en aanvragen van een rijbewijs (van 5.184 naar 5.358). De afdeling Bevolking is er maar druk mee geweest. Wonen Het aantal uitgereikte woonvergunnin gen bedroeg vorig jaar 1.294. Daarvan werden er 1.021 uitgereikt aan inge schreven woningzoekenden. Die trok ken merendeels in een flat: 640, en de overigen betrokken een eengezinswo ning: 197. De 273 niet-ingeschrevenen namen 49 flats in gebruik en 9 eenge zinswoningen. Overigens bleef het to taal aantal woningzoekenden vrijwel gelijk: 3.173. In 1986 waren dat er 3.171. Branden De brandweer komt ook in het over zicht voor. In 1987 rukte de brandweer Soest 232 maal uit, waarvan 76 keer voor loos alarm. In Soesterberg gingen de brandweerlieden er 39 keer op uit, waarvan 13 keer voor niets. De totale schade aan branden in Soest en Soester berg bedroeg 507.700 gulden. Boeven Dat de criminaliteit ook in de gemeente Soest toeneemt blijkt uit het cijfermatig jaaroverzicht van de politie. Er werden in 1987 maarliefst 2.332 misdrijven ge- registeerd(in 1986 nog 1.999). Misdrij ven tegen de openbare orde stegen van 2 naar 13, "gemeengevaarlijke" mis drijven van 1 naar 8, tegen het openbaar gezag van 4 naar 6, "valsheidsmisdrij- ven" van 21 naar 56 Seksuele mis drijven namen iets af: van 29 naar 27, maar het aantal ter kennis van de politie gebrachte beledigingen steeg van lnaar 3. Misdrijven tegen het leven daalden van 3 naar 1, maar het aantal mishandelin gen steeg van 19 naar 27. Er was vorig jaar één geval van dood of lichamelijk letsel door schuld. Het aantal eenvoudige resp. gekwalifi ceerde diefstallen steeg daarentegen van 926 naar 868 resp. van 614 naar 743. Het aantal vernielingen nam zelfs toe van 343 naar 429! Er werden vorig jaar 467 fietsen, 54 bromfietsen, 1 motorfiets en 48 auto's gestolen. Het aantal autokraken nam toe van 216 in 1986 naar 262 vorig jaar. Het aantal winkeldiefstallen steeg van 38 naar 57 en het aantal diefstallen uit woningen nam toe van 176 naar 209. Successen De politie boekte in het afgelopen jaar meer succes bij het oplossen van de in totaal 2.257 misdrijven (inclusief die in het verkeer), namelijk 548, wat neer komt op 22 procent. In 1986 was dat nog maar 17 procent (363 van de 2.208). In het verkeer werden minder dronken rijders geteld: 74 in plaats van 83, en ook het doorrijden na een ongeval nam af: van 117 naar 88. Wel weigerden 14 mensen de bloedproef. Het aantal ge vallen van joy-riding nam toe van 1 naar 6. De politie behandelde vorig jaar overi gens 813 verkeersongevallen (in 1986 nog 803). Het aantal ongevallen met dodelijke afloop daalde gelukkig van 6 naar 2. Vreemden Turken (932) en Amerikanen (798) vormden ook vorig jaar traditioneel de grootste groepen "vreemdelingen" in Soest. Uit Marokko komen er 252. Daarna zijn de Britten het talrijkst: 94, de Westduitsers: 88 en de Italianen: 37. Vorig jaar meldden zich in Soest 146 toeristen en 6 asielzoekers/vluchtelin gen. Er werden 7 personen illegaal aan getroffen, maar 490 verblijfsvergun ningen verleend. Er werden 15 visa ver lengd en 10 naturalisatieverzoeken be handeld. Sport Het jaaroverzicht bevat ook cijfers over sport en recreatie. Die laten zien dat het bezoek aan het Soester Natuurbad sterk daalde: van 73.232 naar 50.973 - maar daar zal het weer ook wel iets mee te maken hebben gehad. Het bezoek aan de overdekte Turf nam overigens ook wat af: van 9.952 naar 9.334. Er wer den verder 269 diploma's gehaald (vo rig jaar 222). Het aantal leden van de diverse sportverenigingen in Soest, al thans voor zover aangesloten bij de Sportstichting, daalde van 10.525 naar 10.406. STEENHOFFSTRAAT16 - SOEST Parkeerruimte voor de deur - Zie de etalage Maria van Kleindonk sprak geaffecteerd mijn reserves, helaas, zijn gelimiteerd 'k 'bestelde toch ras dat dubbele glas heel warm en 't staat ook gedistingeerd. De collecte voor de zes Soester mis sionarissen heeft 24.719 gulden op gebracht. Het Interparochieel mis sie-comité Soest is daar bijzonder blij mee. Alle zes missionarissen krijgen 4.200gulden voor het werk dat zij in het buitenland verrichten. Zij ver kondigen daar het E vangelie en uiten dat door zonder enig belang de minst bedeelden te helpen een menswaar dig bestaan op te bouwen. Bij de di verseparochies kwamen de volgende bedragen binnen: Maria Onbevlekt Ontvangen Kapel stichting Mariënburg.f 6.846,24. H.H. Petrus en Paulus.f 10.648,98. H. Familie: f 3.802,29. H. Joannes: f 3.422,39. Iedere laatste zondag van oe maand kunt u bi| ons te gast aan tatei gaan t»i persoonli|kneden uit de sttow en amusementswereld Tildens een exclusief buffet-dmer dansant maakt u nader kennis mei bekende Nederlandse arresten Muzikale omlijsting door Ab Meester en zijn "Skyray Tno" met ais pianist entertainer Piet Daaihuisen Talkshowmaster is oeze avonden René Plemp 31 januari is onze gast: Aanvang 18.00 uur Pnis per couvert f 6230 incl welkomstdrankie SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155 12739'19942 Om de problemen rond het onderwijs aan "anderstaligen" - wat in dit ver band wil zeggen: leerlingen uit etni sche minderheidsgroepen - aan te pakken wordt het meeste gevoeld voor een wijkgerichte aanpak. De directeu ren van de openbare en bijzondere scholen op de Eng en in het Smitsveen moeten daarom om de tafel gaan zit ten, de problemen inventariseren en oplossingen aandragen. De vertegen woordigers van de diverse geledingen binnen het onderwijs in Soest hebben voor zo'n "praktische" aanpak hun medewerking toegezegd. Dat is de uitkomst van een Ronde-Ta- fel-Gesprek, dat onlangs in C-drie werd gevoerd door zo'n 50 vertegenwoordi gers uit kringen van het onderwijs, de minderheden, de politiek, de kerken en de sectoren welzijn en wonen. De dis cussie (zoals in Soest meer en meer ge bruikelijk: achter gesloten deuren) ging over de vraag op welke wijze en onder welke voorwaarden de anderstalige leerlingen eventueel over de scholen verspreid kunnen worden, als zo'n spreiding al noodzakelijk wordt gevon den. De laatste tijd zijn nogal wat signalen vernomen over problemen met de con centratie van buitenlandse leerlingen op enkele (openbare) scholen in be paalde wijken. Vanuit het openbaar on derwijs is geconstateerd dat in diezelfde wijken het bijzonder onderwijs relatief weinig buitenlandse kinderen onder dak biedt. Dat werkt vooroordelen in de hand en komt de integratie niet ten goede, vindt men. Een toenemend verschijnsel is dat Ne derlandse ouders hun kinderen van school nemen als er naar hun smaak te veel buitenlandse kinderen op zitten. "Verondersteld moet worden dat ook hieraan vooroordelen ten grondslag lig gen, want onderwijskundig behoort daar geen aanleiding toe te zijn. Een vooroordeel kan zijn dat ouders denken dat een en ander een negatief effect heeft, hetgeen in werkelijkheid niet het geval is," staat te lezen in het verslag van de bijeenkomst. Noodzaak? Hoewel het bijzonder onderwijs niet overtuigd is van de noodzaak van sprei ding van anderstalige leerlingen wil men wel meewerken aan een oplossing. De toelating is op de bijzondere scholen in de praktijk geen problemen. "In een gesprek dat aan de toelating van een leerling voorafgaat wordt door de di recteur van de school duidelijk uitge legd wat in verband met de identiteit van de school van de leerling en de ou ders wordt verwacht. Het gebeurt zel den dat buitenlandse ouders na dit ge sprek besluiten hun kinderen niet in te schrijven op de betreffende school," ai- dus het verslag. Niet duidelijk is of buitenlandse ouders bewust kiezen voor het openbaar on derwijs en of dit een oorzaak is van de concentratie daar. "Gebrek aan kennis bij deze ou ders over de gang van zaken in de bij zondere scholen kan een rol spelen. Een betere voorlichting aan de buiten landse ouders zal zeker positief kunnen werken," klinkt het. Overigens werd tijdens het gesprek op gemerkt dat in Amsterdam is geconclu deerd dat spreiding de integratie niet bevordert. Voor integratie is een sterke eigen identiteit nodig en die wordt door spreiding niet bevorderd. Vandaar dat er in Amsterdam zelfs een islamitische school is opgericht. Nadelen Spreiding heeft bovendien ook nadelen voor de openbare scholen: de extra per sonele faciliteiten komen bij dalende leerlingen-aantallen te vervallen en dan moet er personeel worden ontslagen. Als daar geen toename van Nederland se kinderen tegenoverstaat kan dat uit eindelijk zelfs leiden tot sluiting van de (openbare) scholen. Sommige deelnemers zien in eerste in stantie een oplossing in een aangepast systeem van woonruimteverdeling over Soest. Betere spreiding leidt vanzelf tot minder concentratie op de scholen. Woningzoekenden krijgen eerst een flat aangeboden en de meeste Neder landers stromen na enige tijd door naar eengezinshuizen. De buitenlanders doen dat niet. Zo ontstaat er vanzelf een concentratie in de flatwijken op de Eng (Saenredamplantsoen e.o.) en het Smitsveen. In het spreiden van leerlin gen door te zorgen voor busjes - voor vervoer naar scholen in andere wijken - zag niemand iets. De deelnemers voelden in het algemeen meer voor een wijkgerichte aanpak en voor een praktische benadering van hel probleem. De vertegenwoordigers van zowel de protestants-christelijke, de rooms-katholieke en de Van der Hucht-scholen (bijzonder-neutraal) als van het openbaar onderwijs hebben tij dens het gesprek hun medewerking toe gezegd aan het overleg over mogelijke oplossingen. De rooms-katholieke basisschool "De Wiekslag" aan de Smitsweg blijft na de zomervakantie dicht. Het bestuur van de Stichting voor Katholiek On derwijs te Soest, dat de ris. basisscho len overkoepelt, heeft dat besluit vori ge week bekend gemaakt aan het Iera- renteam en de ouderraad van de school. De schoolbevolking is zo sterk teruggelopen dat het geen zin heeft de school nog verder open te houden. De stichting heeft, zoals het persbericht vermeldt, de Nederlandse Katholieke Schoolraad verzocht De Wiekslag per 1 augustus aanstaande samen te voegen met andere basisscholen onder haar be heer. Het besluit is genomen door het algemeen bestuur van de stichting, na overleg met alle "geledingen" van de school. Volgens het bestuur blijft het r.r. onderwijs in de wijk Smitsveen ge waarborgd door de aanwezigheid van Kijk 'ns wat 'n aanbiedingen??? 10-40% korting want onze voorjaars collectie komt er aan. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Op de Van Weedestraat heeft vrijdag middag een aanrijding tussen een vrachtwagen en twee personenauto's plaatsgevonden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een chauffeur kon door de gladheid zijn vrachtwagen niet tijdig tot stilstand brengen toen hij moest remmen voor personenauto. Hij raakte die wagen van achteren, die op zijn beurt een tegenlig ger raakte. Een geparkeerde auto werd op een haar na gemist. Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING Ü.A. Omdat wij u alle zorg uit handen nemen. HILVERSUM. Uitvaartcentrum Den Huil" Utrechtseweg 11. Tel 035-42548 AMERSFOORT. Uitvaartcentrum "Amersfoort" Westerstraat 92. Tel 033-11344 BUSSUM. Uitvaartcentrum "De Heemburgh" iraaf WichmanlaaiU28, Tel 02159-17988 Foto: Herman van Dam een tweetal gekwalificeerde r.k. scho len. Duidelijk wordt daarbij gedacht aan de r.k. basisscholen in Overhees en in Klaarwater, resp. De Wegwijzer aan de Willaertstraat en De Achtbaan aan de Van Hamelstraat, op betrekkelijk korte afstand van het Smitsveen. De Wiekslag is met zijn 54 leerlingen inmiddels onder de norm gekomen. Bij minder dan 75 leerlingen moet een school worden opgeheven. Dat hoeft niet onmiddellijk, maar het bestuur kiest liever voor een snelle sluiting dan de zaak nog twee jaar te rekken. Inbraak in restaurant In het vorige weekeinde hebben onbe kende daders een bezoek gebracht aan een restaurant aan de Birkstraat. Ze kwamen binnen door het forceren van een bovenlicht en maakten zich meester van een bedrag van 50 gulden aan klein geld uit de receptie. Jongen dreigt na diefstal met mes Een toevallig passerende agent heeft in het winkelcentrum Smitshof een zeven tienjarige jongen aangehouden. Hij had kort daarvoor een mes getrokken toen winkelpersoneel hem staande hield op verdenking van diefstal. De jonge Soester inwoner had niet be taald voor een aantal batterijen. Hij be dreigde het personeel met zijn mes en nam de benen. Die vluchtweg duurde niet lang. Hij werd ingesloten op het po litiebureau. Een gepensioneerde onderwijzer met een goede neus voor een leuke bijver dienste ontving ons zonder veel omhaal van woorden op de eerste cursusavond van 'Spreken in het openbaar'. "Iedereen kan het lerenzei hij en ik dacht vol argwaan aan al die begaafde tekenaars, schilders en beelhouwers die dat ook altijd zeggen tegen iedereen die het maar horen wil: 'Er is geen kunst aan. Je moet het gewoon doen.' Op zo 'n manier is de cursus gauw afge lopen dacht ik, ook wel een beetje opge lucht. Als je vrijwel nooit in het open baar het woord voert is dat best eng als je er voorgeplaatst wordt"Tijdens de cur sus is er elke avond een praktijkgedeelte waarin ieder van u het woord voert"zei hij en dat wws voorlopig het laatste wat tot mij doordrong. Het was benauwd in het zaaltje, bedompt zelfs. Transpiratie- lucht drong mijn neus binnen. Was dat van mezelf? Ik keek nog eens goed om me heen en zag allemaal serieus luiste rendemensen die aantekeningen maak ten. Ik keek omhoog en merkte tot mijn verbazing dat het plafond in werkelijk heid veel hoger wus dan ik vermoedde Wat ik mij herinner van de theorielessen kan op de achterkant van een lucifer doosje. Vanuit een schrift, dat het beeld van de schoolmeester completeerde, strooide hij zijn boekenwijsheid over de steeds nerveuzer wordende groep uit. Het kwam er op neer dat een verhaal een kop, een middenstuk en een staart moest hebben. "Het praktijkgedeelte" - de sfeer was in middels om te snijden - bestaat ook vanavond uit deze drie delen. U neemt uzelf bij de kop.hij wachtte tevergeefs op een klaterende lach- "en noemt uw naam. De body van uw speech wordt ge vormd door de moti vatie en u vertelt dus waarom u hier gekomen bent en wat u van deze cursus verwacht. De staart is voor velen de reddingsboei. Ook als u gewoon niet meer weet hoe u verder moet, u sluit altijd af met 'dank uIk be gin met mijn rechter buurman. Ga uw gang. Buurmans knieën leken op slotzijn stoel viel om, maar hij stond overeind. Het zweet brak hem uit en hij zei niks. "Hoe heet u?" vroeg de leraar minzaam. Hij zei zijn naam, gevolgd door: Eh, eh... Nou ja, ik zie wel. 't Lijkt me wel leuk. Dank u.Demosthenes wankelde naar zijn stoel en wiste zich het z weet van hetn voorhoofd. Dat ging zo één voor één op het rijtje af, terwijl het plafond steeds verder zakte, de 'hitte steeg en de lucht almaar zwaarder werd. Een van de toekomstige redenaars ging het allemaal veel te vlug. Hij kwam niet verder dan het noemen van zijn naam, stamelde iets van 'dank u' en hield het voor gezien. Zijn geschokte zenuwen maakten het hem onmogelijk de resterende lessen te volgen. We zagen hem niet meer terug. PROFESSIONEEL vreemde talen studeren Start direkt! Int. 033-729097 for- Wij werken 6 maanden j gratis voor u. Meer infor- I matie op pagina 3 I van deze krant. Peters Makelaardij o.g. Steenhoffstraat 30A 3764 BL SOEST Tel.: 02155 - 16000 Ingang aan de Dalweg (naast de R.K. begraafplaats) FITNESS AEROBIC DANCE JEUGD AEROBIC SKI CONDITIETRAINING KINDERCRÈCHE KONDITIETRAINING FITNESS-AEROBIC LADIES GYM SPORT MET VOEDING ZONNEBANK Onze studio is nu ook op zondag geopend Kantoor voor redactie j en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- j Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1988 | | pagina 1