ia UW HUIS 6 MAANDEN GRATIS IN DE VERKOOR it Soes ter Duinen Mo LOS scliocmsikcr KUNSTSTOF BRILLEGLAZEN EN TOCH: HOYA GLASHARD! AT 42 Soesterbergs Belang aan kamercommissie: 'Laat ons niet boeten voor rijksfouten' Xe# "Soos®#'' F.A.M. VAKOPLEIDING CHAUFFEUR Makelaardij Peters neemt uw huis 6 maanden gratis in de verkoop. Individuele aandacht voor leerlingen geeft Mavo Soest 'eigen gezicht' Nieuw jazz-programma Artishock 'klinkt als een klok' Voor mensen die anders denken 'lil PAGINA 2 WOENSDAG 27 JANUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 LWESTRA eft u slecht- >sende ding? i. Peto GELAAR PvdA schaart zich achter brief ll0K B. W. schrijven burgemeester Kiligkaya: 'Ontwikkelingen afwachten alvorens jumelage aan te gaan' 9 FEBRUAR11988 Kursus: Beroeps eigen en goederenvervoer. Diploma CCV-B verkeersschool Goed nieuws voor eigenaren van een huis. De prijzen stijgen en de vraag is groot Nü verkopen kan u flink geld opleveren. Bovendien profiteert u van een uniek aanbod: 9 'Open dag' op zaterdag 30 januari Top van Nederlandse formaties in Soest (jj|) Bang&Olufëen 't ~jLiA vu) brilmode i J ieuweweg 59 - Soesl Telefoon 13288 koopt LOMPEN, IJZER, kPIER en METALEN aterdagsn«12uur GESLOTEN. randeren en niseren, dames inkleding te groot mantels, pantalons iraties. sterke oering Revers Hen, enz. akerswerk) rmakerij (sinds 1942) ENSTRAAT101 IM, TEL 035-45235 inger dealer alwerkplaats voor pareren van alle <en machines, f kostenopgave. 3 mnd. telijke garantie. lanstraat- nade 89, Baarn 2154-1 48 33 oor Soest: DE BEER nboerijn 7 !155 - 1 13 40 I De Vereniging Soesterbergs Belang heeft zich onlangs per brief gewend tot de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, met het klemmende ver zoek de minister, mevrouw Smit- Kroes, alsnog te overtuigen van de noodzaak om de A 28 bij Soesterberg te "overlagen" met geluidsarm asfalt. De PvdA-fractie heeft zich bij deze brief aangesloten. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTCUINEN 02155-12739 Soesterbergs Belang herhaalt in de brief nog eens alle bezwaren tegen het dwars- gegroefde cementbeton, "een extreem lawaai-veroorzakend wegdektype". De proeven die Rijkswaterstaat inmiddels heeft genomen met een laagje epoxy hars, en die men ook wil gaan toepas sen, vinden in de ogen van de vereni ging geen genade, evenmin als de voor genomen verhoging van de norm bij Mercury. Soesterbergs Belang wijst in dat ver band o.m. op de nieuwe prognoses voor de verkeersintensiteit (62.000 voertui gen per etmaal) en de verhoging van de maximumsnelheid tot 125 km/u, beide goed voor 1,5 dba extra geluidsbelas ting, en de plannen om de geluidswallen nog eens twee meter te verhogen. "Een minimale oplossing in een druk bevolkt gebied, waarvan men het werkelijke effect moet afwachten, en esthetisch en technisch zijn een wal en een muur met een totale hoogte van ne gen meter dubieus," aldus de vereni ging. Door de ligging van de weg wordt het geluid over het dorp geblazen. 'Volle tevredenheid' Waarom Rijkswaterstaat het overlagen met geluidsarm asfalt om tecnische re- Burgemeester en Wethouders hebben een brief geschreven naar de burge meester van het Turkse plaatsje Kilig kaya over het aangaan van vriend schapsbanden. B. en W. schrijven dat zij het (Turkse) initiatief voor een vriendschapsband kunnen waarderen. Zij zijn echter van oordeel dat vriend schapsbanden in oorsprong bij de be volkingen van de gemeenten moeten ontstaan en groeien, en van een zodanig gehalte moeten blijkgeven dat continuï teit verzekerd is. De gemeente kan in het groeiproces van de vriendschaps banden een ondersteunende rol vervul len. Met een vertegenwoordiger van de Turkse bevolkingsgroep in Soest is de afspraak gemaakt dat hij in Soest zal trachten een groep van geïnteresseerde burgers, van Turkse en Nederlandse af komst, bijeen te brengen. Deze kunnen dan kontakten en uitwisselingen ont wikkelen. Deze ontwikkelingen worden afge wacht, waarna overgegaan kan worden tot formele bestuurlijke kontakten en het aangaan van een officiële jumelage- band. A.N.W.B. erkend VAN LENNEPLAAN 47.f SOEST - TELEFOON 02155-16621 denen blijft afwijzen (kosten ca. 4 mil joen gulden) is de vereniging een raad sel, omdat er in Amerika en België al twaalf jaar ervaring mee is opgedaan, naar volle tevredenheid. Er zijn ook voorbeelden in Nederland, o.a. bij Zee land en Den Bosch, waar een 4 centi meter dikke laag "poro-elastisch" asfalt is aangebracht. De voordelen zijn vol gens Soesterbergs Belang evident: ge luidsreductie aan de bron van 7 dba, verkeersveilig, economisch voordelig en milieu-vriendelijk. "Wij willen u met klem verzoeken de A 28 ter hoogte van Soesterberg onder werp van discussie te maken. Laat Soes terberg niet levenslang boeten voor een fout die door een rijksinstantie gemaakt is," aldus Soesterbergs Belang, die de kamercommissie ook verzoekt reke ning te houden met de cumulatie van geluidsbelasting en de daarmee samen hangende gezondheid van de bevol king. De PvdA-fractie in de Soester gemeen teraad heeft zich achter de brief van Soesterbergs Belang geschaard. In een begeleidend schrijven zegt de PvdA dat zij niet anders kan dan constateren dat, na ruim een jaar openstelling van deze weg, "er alle mogelijke proeven zijn ge weest die alleen tot de conclusie leiden dat maximaal een minimaal resultaat bereikt kan worden". De vergadering van de vaste kamer commissie, waarin met minister Smit- Kroes wordt overlegd, heeft gisteren plaatsgevonden Man (31) steelt bouwmaterialen Een 31-jarige Soester is in zijn woning aangehouden. In de afgelopen vier maanden heeft hij diverse materialen gestolen van de nieuwbouw van een bank en een apotheek in Soest-Zuid. Zo bemachtigde hij onder meer een complete c.v.-ketel, vier radiatoren, 10 kabelhaspels, twee rollen dakbedek king en electrische pijpen. TE KOOP- Tel: 033-63050(5 Gratis taxatie - Gratis advertenties - Geen verkoopkosten als uw huis na 6 maanden niet verkocht is. U betaalt pas verkoopkosten als uw huis verkochtis. Geen financieel risico voor u dus. Want als uwhuis na 6maanden niet verkocht is, dan trekt u de opdracht desge- Actueel huizennieuws op de Kabelkrant 7 dagen per week Te ontvangen in Hilversum, Baarn e.o. De Gooi en Eemlander Kabelkrant Makelaardij Peters verschijnt elke dag op de Kabelkrant om 9.00,12.00,16.00 en 21.00 uur. wenstgewoon in.Zonderdatu iets betaalt De vraagprijs van uw huis wordt overigens na taxatie geheel in overleg met u vastgesteld. Maximale publiciteit Wij zijn zo succesvol in het verkopen, omdat wij de meeste en de beste publici teit verzorgen. In kranten, in onze eigen huizenkrant en soms zelfs op de televisie bieden wij huizen aan. Ook onze profes sionele medewerkers zetten zich volledig in voor een succesvolle verkoop. Altijd voordeel voor u. Is het huis binnen 6 maanden ver kocht of wilt u na deze termijn doorgaan met de verkoop, dan worden de normale tarieven in rekening gebracht Uw voor deel: bij Makelaardij Peters betaalt u nooit meer dan elders. Er is zelfs een grote kans dat u minder betaalt Kom vrijblijvend praten. Het is nü de tijd om de verkoop van uw huis te overwegen. Komt u eens langs. Dan kunnen we geheel vrijblijvend bespreken hoe interessant het kan zijn om uw huis gratis in de verkoop te geven. Peters bv Makelaardij o.g Soest Birkstraat 87,02155-16251 "Mavo Soest wil een school zijn waa» leerlingen zich thuisvoelen, omdat zij weten dat er rekening met hen wordt gehouden. Ons uitgangspunt is dat de school er is voor de leerlingen en dat geen twee leerlingen hetzelfde zijn. El ke leerling krijgt op Mavo Soest de kans zich te ontplooien naar eigen aanleg en mogelijkheden. Dat doen wij door de inrichting van het onder wijs en intensieve begeleiding van on ze leerlingen." Deze tekst staat te lezen in de overzich telijke informatie-brochure die dezer dagen door Mavo Soest wordt ver spreid onder (de ouders van) de leerlin gen die nu nog de hoogste groepen van de basisschool bevolken, maar na de zomervakantie de eerste stappen zullen zetten naar het voortgezet onderwijs. "Voor het eerst zijn we erin geslaagd voor het hele jaar een concert-pro gramma te maken, dat klinkt als een klok. In de voorgaande jaren planden we steeds van concert tot concert, maar op die manier bouw je eigenlijk geen vast publiek op. We hebben daarom ook bewust gekozen voor al leen na-oorlogse jazz, zoals bop, be bop en geïmproviseerde jazz." Dat zegt Ben van Vlierden van de werk groep muziek van de Vereniging Artis hock, nog altijd zeer nadrukkelijk pre sent in de culturele "scene" van Soest. De werkgroep is in de afgelopen maan den druk bezig geweest met de voorbe reidingen voor het nieuwe muziek-sei- zoen. Het programma dat daaruit te voorschijn is gekomen mag in alle op zichten gezien worden. De belangstelling voor jazz zit volgens Van Vlierden weer duidelijk in de lift, De Deense mrmgevers van beeid en gekid Met 3 jaar garantie. Erkend dealer voor Soest WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) en Artishock wil daarvan graag profite ren door rondom de nieuwe concerten reeks een vast publiek op te bouwen. Dat moet lukken omdat het programma niet alleen van uitstekende kwaliteit is, maar ook omdat het voor de liefhebbers herkenbaar is. "Als je allerlei soorten muziek door elkaar programmeert moet je het hebben van 'toevallige' be zoekers, waarvan de helft soms weg blijft omdat er pas na maanden weer iets van hun gading komt," aldus Van Vlier den. Artishock maakt ook gebruik van een provinciale subsidie, waarbij zes jazz- podia in de provincie samen 20.000 gulden mogen verdelen. "Van ons aan deel kunnen we al zowat drie concerten betalen, zodat we inderdaad heel goede formaties hebben kunnen aantrekken." Indrukwekkende namen Het programma vermeldt dan ook aan aantal indrukwekkende namen. De spits wordt volgende week zaterdag 30 januari afgebeten door het Jan Cees Tans Quintet (zie ook de Artishock-ko- lom elders in deze krant), winnaar van de Boy Edgarprijs. Het is een band van geroutineerde top-musici, die zich on derscheidt door virtuositeit op het ge bied van de moderne jazz. Voor de rest van het jaar staan de volgende formaties op het programma: Bernhard Reinke Transfusion (27 februari), Sharp Wood Percussion (27 maart), Greetje Bijma (28 mei), Bentje Braam (24 septem ber), Cas de Marez (29 oktober), en Fu ture Shock (30 november). Van Vlierden is optimistisch over de jazz-belangstelling in Soest en omge- Sharp Wood Percussion, op 27 maart in Artishock. ving. "De slappe tijd is wel voorbij, denk ik. De interesse trekt weer aan. Dat hebben we de laatste twee concer ten van het afgelopen seizoen kunnen zien. Met deze geprofileerde program makeuze hopen we nog meer mensen te trekken. Als we gemiddeld 60 bezoe kers halen kunnen we volgend jaar mis schien wel tien concerten organiseren, elke maand één." Relaxte sfeer De grote zaal van Artishock is bijzonder geschikt voor jazz-concerten. "We heb ben een uitstekende akoestiek en ruim te genoeg voor 80 tot 100 man publiek. De aanwezigheid van de bar zorgt voor een relaxte sfeer, zodat het allemaal een beetje informeel toegaat." Sinds de verbouwing heeft het onder komen van de vereniging Artishock een complete metamorfose ondergaan. "We hebben de oude bruine verflagen weggekrabd, en de sfeer is prima," al dus Van Vlierden. Ook met de vereni ging zelf gaat het goed. "We klimmen langzamerhand weer een beetje uit het dal. Er zijn nieuwe mensen met frisse ideeën bijgekomen, en zo komt er weer leven in de brouwerij." Wie belangstelling heeft voor de jazz concerten die dit jaar in Artishock te beluisteren zijn kan vanaf 30 januari gratis een programmaboekje met uitge breide informatie over alle optredende formaties krijgen. Het boekje is ver krijgbaar bij Artishock en bij de VW. Heel wat ouders breken zich in de ko mende weken - waarin beslist moet worden op wélke middelbare school hun zoon of dochter het vervolg-onder- wijs zal gaan "genieten" - het hoofd over die keuze, omdat die van groot be lang is voor de toekomst van hun kind. Directie en lerarenteam van Mavo Soest - de bekende school aan de Vale riaanstraat - zijn zich van dat belang zeer wel bewust. Onder de diverse scholen voor voortgezet onderwijs die Soest rijk is neemt Mavo Soest een bij zondere plaats in, juist door de indivi duele aandacht die in het onderwijs programma zit "ingebakken". Het geeft de school dan ook, zoals directeur J. W. de Gruijl opmerkt, "een eigen gezicht". "We leiden de leerlingen hier op voor het gewone, landelijk Mavo-examen," verduidelijkt hij, "maar de manier waarop dat gebeurt is anders dan bij vergelijkbare scholen. Het verschil zit 'm juist in die begeleiding van elke leer ling afzonderlijk." I-uren Dat komt vooral tot uitdrukking in de "i-uren", die vier keer per week op het lesrooster staan. Leerlingen die op een of andere wijze problemen hebben met bepaalde vakken of onvoldoende sco ren, worden tijdens deze uren "bijge spijkerd". Doorgaans gebeurt dat in kleine groepen van ongeveer tien leer lingen. Het is overigens niet zo dat de i-uren het lesprogramma extra zwaar maken. "Op andere scholen duren de lessen door gaans 50 minuten," aldus de heer De Gruijl. "Bij ons is dat 45 minuten en de daardoor uitgespaarde tijd is beschik baarvoor de i-uren." Leerlingen die de ze speciale vorm van studiebegeleiding niet nodig hebben gebruiken de tijd voor het maken van hun huiswerk. De individuele aandacht voor de leer ling komt behalve in de i-uren ook tot uiting in de frequente rapportage over de vorderingen. Tien maal per jaar krij gen de leerlingen van Mavo Soest een rapport mee naar huis, zodat hun ver richtingen op de voet kunnen worden gevolgd. "Voor elk vak krijgen ze dus tien cijfers, het hele jaar door," aldus de heer De Gruijl. "Daarom is de stof ook in tien afgeronde eenheden ingedeeld." Een ander in het oog springend voor deel van Mavo Soest is dat het, relatief gezien, een niet al te grote school is. Er zijn momenteel zo'n 270 leerlingen, en dat betekent dat de leraren de leerlin gen goed "in het oog" kunnen houden. Na de paasvakantie wordt bovendien gestart met een experiment in de vorm van een "huiswerkklas", waarin leerlin gen na schooltijd onder begeleiding hun huiswerk kunnen maken. Voorlopig gebeurt dat alleen nog in de brugklas, maar als het succes heeft krijgen ook de hogere leerjaren zo'n klas. Niet ondersneeuwen Mavo Soest geniet dan ook een prima reputatie, al heerst hier en daar nog het misverstand dat de school vooral ge schikt zou zijn voor leerlingen die het mavo-onderwijs eigenlijk niet aankun nen. "Soms hoor je dat leerlingen die op andere scholen mislukken hier altijd nog wel terecht kunnen," aldus de heer De Gruijl, "een idee dat nergens op ge baseerd is, want ook hier geldt dat de kans op het halen van het diploma aan wezig moet zijn. Aan de andere kant is het wel zo dat leerlingen die op de gro tere scholengemeenschappen 'onder sneeuwen', hier veel beter tot hun recht komen." Van heel wat leerlingen is aan het begin van hun middelbare schooltijd niet he lemaal duidelijk welk niveau (havo of mavo) ze aankunnen. "Er zijn er nogal wat die met veel moeite en pijn een ha vo-diploma halen, door constant op hun tenen te lopen, en die dan na de ha vo in het hoger beroepsonderwijs (hbo) alsnog de mist in gaan. In zulke gevallen blijkt de weg via mavo en middelbaar beroepsonderwijs (mbo) in het alge meen veel prettiger en succesvoller te zijn," aldus de heer De Gruijl, die op grond van die ervaringen een warm pleitbezorger blijft van het mavo-on derwijs. Van groot belang is natuurlijk ook de sfeer in de school. Bij Mavo Soest wordt dat terdege onderkend. Een belangrij ke bijdrage aan die sfeer wordt geleverd door de "vrijdagmiddag-activiteiten", waaraan de leerlingen vrijblijvend kun nen deelnemen. Op vrijdagmiddag worden er geen lessen gegeven, maar wordt tijd vrijgemaakt voor allerlei speelse activiteiten, zoals competities op sportgebied (volleybal, basketbal, schaken en dammen). Voor het nieuwe schooljaar staat ook tafeltennis op het lijstje. Er is ook een "donkere kamer" voor de fotografie-liefhebbers, waar van met veel enthousiasme gebruik wordt gemaakt, en er zijn plannen voor meer activiteiten op creatief gebied. Introductieweek Vermeldenswaard is tenslotte nog de speciale introductieweek voor de Het schoolgebouw van Mavo Soest aan de Valeriaanstraat. brugklassen. De "nieuwe lichting" brengt de eerste week op een speelse manier door, met allerlei activiteiten in en om de school. Een vorm van kennis making, die overigens ook wordt ge bruikt om een aantal "testjes" met de leerlingen uit te voeren, met name op het gebied van taal en rekenen. "Op die manier krijgen we wat meer zicht op de leerlingen dan wanneer je gewoon met de lessen begint," aldus de heer De Gruijl. Aanstaande zaterdag, 30 januari, houdt Mavo Soest een "open dag", waar de leerlingen van de hoogste groepen van de basisschool en hun ouders van harte welkom zijn. Tussen 11.00 en 14.00 uur kunnen ze een kijkje komen nemen in de school en krijgen ze een interessant programma voorgeschoteld, met vi deo- en diapresentaties (o.a. over de vorige introductieweek, het mavo-on derwijs in het algemeen en het schoolle ven op Mavo Soest), demonstraties (leermiddelen, talenprakticum, com puters, natuurkunde, scheikunde, bio logie) en algemene informatie. De Mavo Soest is te vinden aan de Vale riaanstraat 167 A. Kwaliteit van De nieuwe, glasharde bescherming van kunststof glazen. Kunststof bril- leglazen hebben veel voordelen. Ze zijn lichter in gewicht en dunner dan glas. Maar... ze zijn ook kwetsbaar der. Wij laten er graag voor u de HOYA HARD-coating op aanbrengen, dan is uw "glas" dubbelzijdig beschermd door een echt glasharde laag. En u kunt uw glazen laten kleuren en ontspiegelen naar keuze. Uw vakopticien weet er alles van: gediplomeerd optometrist - lid O.V. ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST TELEFOON 02155-1 2874

Soester Courant | 1988 | | pagina 3