SLAGERIJ DUWEL Milieuvereniging; verzet tegen vergunning autoplaatwerkerij Dorresteinweg Goed jaar Eemlandse bedrijven uitgave nieuwe boeken SOE&V Applaus doorArie Bent u het koken na de feestdagen een beetje zat? 750 gram NASI of BAMI 250 gram AJAM PANGANG Q 75 normaal f 10,50NU Oa Andere openingstijden gemeente 'Terughoudend beleid van gemeente is dooddoener' Fokker S-ll en schietstoeltrainer trekpleister in stand Luchtvaartmuseum Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Meisjes en exacte vakken Vrijwilligers Vakature Bank Vakantie Cursus communicatie Assertiviteitscursus |IH vande N/en Foto's gevraagd voor '150 jaar Soesterberg' Cvan de ven WOENSDAG 13 JANUARI 198S ^ONDfy, SOESTER COURANT PAGINA 13 Wandelaar Arie heeft, het kan U bekend zijn, een week of wat geleden in deze kolom zo zijn twijfels uitgesproken over de aan pak van de ontmoetingsbijeenkomst die op donderdag 7 januari zou plaats vinden. Hij vond het, en vindt dat trouwens nog steeds, betuttelend dat iets wat op een spontane bijeenkomst van de Soester gemeenschap moet lijken aan voorwaarden vooraf is gebonden. Vol wassen mensen zinvol wijzen op moge lijke gevaren bij gebruik van alcohol is natuurlijk uitstekend. Er aan toevoe gen dat daarom op 7 januari uitslui tend alcoholvrije consumpties gratis worden verstrekt en tegelijkertijd de mogelijkheid open laten om voor ei gen rekening wel alcoholische versna peringen in te nemen is een opvatting waarvoor destijds het woord hypocriet in het groot woordenboek der Neder landse taal de betekenis SCHIJNHEI LIG kreeg toegekend. Evenmin was Arie gelukkig met de tekst die de gemeente als gastheer had bedacht voor de Soester kabelkrant. De wervende uitnodiging om 7 januari C-Drie, de huiskamer van Soest, te vullen, viel verkeerd op zijn netvlies. De invitatie daartoe gold vooral bestu ren van verenigingen en instellingen, directies van bedrijven. Nog net voor het verdwijnen van het bericht las Arie "en ook particulieren zijn welkom". Particulieren... Wat zijn dat voor mensen? Volgens, en Arie citeert opnieuw de oude heer Van Dale, "mensen, niet behorende bij iedereen of allen." Vooral bij Marie viel "en ook particu lieren zijn welkom" slecht. Op Nieuw jaarsdag had ze aangekondigd 7 janua ri op chic te willen gaan, om vervolgens woorden in daden om te zetten en daartoe verkwistende investeringen te plegen bij modehuis "De Ster" en schoenspecialist Van Dorresteijn. Ze leefde, evenals Arie, in de oprechte veronderstelling wat Soest betreft er gens bij te horen. Hoewel, in tegenstel ling tot besturen en directies geen schriftelijke uitnodiging voor eenont- moetingsbijeenkomst te hebben ont vangen, bleek haar conclusie juist en was er 7 januari j.1. plaats en ruimte voor een collectie particulieren. Omdat slechts één procent van de Soesters, die er wel of niet bijboorden, die avond aanwezig was volgen hier Arie's indrukken voor de thuisblijvers. Ondanks de reeds gesignaleerde schoonheidsfoutjes vooraf wat er mis ging ter plekke een bijeenkomst, met en zonder alcohol, die uitgroeide tot een ontmoetingsfeest. Aanwezig de aardigste en vriendelijk ste mensen van Soest. Omdat 1988 net begonnen was moch ten we ze, zo daar interesse voor be stond, allemaal aanraken. Zelden hebben zovelen in zo weinig tijd elkaar voor 360 dagen gezond heid, geluk, het allerbeste toegewenst. Een oprecht, ongedwongen en vooral feestelijk sfeertje, waarbij zeer talent volle Soester muzikanten voor swin gende effecten zorgden en artiesten als zanger Charles Gabriël, imitator René v.d. Berg, de Turkse dansgroep Ozan, het Groot Gaesbeker Gilde o.l.v. C-drie spreekstalmeester jan Visser de stemming er in brachten en in hielden. Donderdag 7 januari, goede wensen uitwisselen, mensen kijken, mensen ontmoeten, mensen anders leren ken nen, conversatie over niet alledaagse Zo wilde Wim Rietveld, de vroegere NMB-directeur te Soest, wel eens kwijt zijn privé-domein te Soest nim mer te zullen koppelen aan z'n nieuwe werkplaats in Amersfoort, kondigde de smetteloos geklede Piet Roos aan dat Amnesty International ook in '88 op hem kan blijven rekenen en nam Chris Uiterwijk met een stralende glimlach late "Gouden Oliebol" ge lukwensen in ontvangst. Een wat zorgelijke indruk op Arie maakte de vroegere Soester wethouder Hoekstra. Nadere informatie bracht aan het licht dat Hoekstra, de voorzit ter van de stichting Centrum Maat schappelijke Dienstverlening, in '88 maar liefst twee ton voor zijn club moet inleveren, en dat in een tijd dat er steeds meer een beroep op CMD wordt gedaan. Onder de te schaars aanwezige zaken mensen ontdekte Arie Zuid-Prome- nade-winkeliers Van Essen en Adema. "Die zijn er vanwege de eerste drie let ters van het alfabet", veronderstelde Marie, hetgeen Arie een zinvolle lob by zou vinden. Fred de Zoete vertrouwde Arie toe zijn dravers voorlopig op stal te laten staan teneinde in het voorjaar opnieuw naar prijzen te kunnen rijden. Terwijl de ene Piet (Daalhuisen) aan het klavier zijn vingers krom speelde, offreerde wethouder Ries Logtenstein de andere Piet (Ekel) een biertje om vervolgens een langdurige conversatie aan te gaan. Waarover spraken zij? Wellicht dat we het in 1989 zullen ver nemen. En dan was er gastheer burgemeester Paul Scholten, met zijn charmante echtgenote kij kend, luisterend, links en rechts han den schuddend, samen zichtbaar ge nietend van wat er in Soest, ondanks een divertissement aan tegenstrijdige belangen en opvattingen, allemaal kan. Niet weinig, zoals U uit deze impressie heeft kunnen opmaken. Wat Arie en Marie betreft daarvoor Applaus met als bestemming de initia tiefnemers, de organisatoren en dege- Wij kunnen het ons voorstellen. Daarom hebben wij deze week voor u: Of wat dacht u van ERWTENSOEP of BRUINE BONENSOEP, eveneens uit eigen keuken. STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Vanaf maandag 11 januari zijn alle gemeentelijke afdelingen van maan dag tot en met vrijdag voor het pu bliek geopend tussen 8.30 en 12.00 uur. Alleen de openingstijden van de af delingen Huisvesting, Hulpsecreta rie Soesterberg en INFOrmatiecen- trum zijn afwijkend: Huisvesting: maandag, woensdag en vrijdag; 8.30 - 12.00 uur. Hulpsecretarie: dinsdag en don derdag; 13.30 - 15.30 uur. INFOcentrum: maandag t/m vrij dag; 9.00 - 17.00 uur. De Soester milieuvereniging "Soest- dijk geen Stankwijk" heeft vorige week per brief bezwaar gemaakt tegen de hinderwetvergunning die B. W. willen afgeven voor een autoplaatwer kerij aan de Dorresteinweg 3. Daar door blijven de bewoners van de Dor resteinweg geconfronteerd met moei lijkheden en overlast, aldus de milieu vereniging. "Soestdijk geen Stankwijk" verzet zich met name tegen de constatering van B. W., dat het hier industrieterrein be treft. Volgens de milieuvereniging gaat het hier immers óók om een woonge bied. "Wij vinden het weinig inventief van de gemeente Soest, dat zij niet heeft gezocht naar een alternatief, in plaats van uitsluitend te constateren dat het hier om industriegebied gaat." Volgens SGS liggen andere oplossin gen meer voor de hand. Zo vindt men dat er een achteruitgang zou moeten komen naar het "echte" industrieter rein. Andere bedrijven zouden een smalle strook grond kunnen afstaan aan de gemeente, die op haar beurt recht van overpad zou kunnen verlenen (te gen een jaarvergoeding) aan de bedrijf jes achter het pand Dorresteinweg 3. De milieuvereniging kwalificeert het "terughoudend beleid" dat de gemeen te Soest zegt voor te staan ronduit als een "dooddoener". "De gemeente vol doet niet aan de voorwaarden daar voor, door deze vergunning te verlenen voor de duur van vijfjaar." Ook tekent men bezwaar aan tegen het voorschrift om het aantal verkeersbewegingen langs Dorresteinweg 3 zo beperkt mo gelijk te houden. "De bedrijven houden zich er niet aan en kunnen zich er ook niet aan houden. Bovendien staan au to's regelmatig op de weg," aldus SGS. Spuiten Ook het voorschrift aan de eigenaar van de plaatwerkerij, de heer Venema, dat deze geen verf mag spuiten, is volgens de milieuvereniging nogal twijfelachtig. "Hoe noemt de gemeente dan het spui ten van een undercoating? Waar gaat het afval van deze coating naar toe, zon der voorwaarden in de hinderwet? Dus er wordt wél gespoten," concludeert "Soestdijk geen Stankwijk". Tenslotte plaatst men vraagtekens bij de zinsnede dat de heer Venema "in in cidentele gevallen" een hogere geluids- waarde mag hanteren dan in de hinder wet is opgenomen, althans indien deze incidentele gevallen het gevolg zijn van toestellen en installaties en in de inrich ting verrichte werkzaamheden. "Na tuurlijk valt alles daaronder," aldus de milieuvereniging, die dan ook van me ning is dat deze voorwaarde maar beter uit de vergunning kan worden ge schrapt. Inbraak Julianalaan Een 36-jarige bewoner van de Juliana laan ontdekte vorige week na thuis komst van de kerstvakantie dat onbe kende daders hadden ingebroken in zijn huis. Ze kwamen binnen door de keu kendeur open te breken. De buit be stond o.a. uit een cassettedeck, een tu ner-versterker, een videorecorder, een antwoordapparaat, compact-discs en cassettebandjes, met een totale waarde van ca. 6500 gulden. De Kamer van Koophandel in Eem- land zal binnenkort een standpunt in nemen over de vestiging van een ABC- project in Soest. In zijn nieuwjaarsrede zei de voorzitter Chr. Karelse van de kamer dat Soest voor een moeilijke keuze staat nu de handhaving van de tweepoüge winkelstructuur in gevaar is. Volgens secretaris drs. A. Boone is eind deze maand meer bekend over het standpunt van de Kamer van Koophan del. Voor die tijd zal men praten met onder anderen vertegenwoordigers van de Federatie Midden- en Kleinbedrijf, het winkelcentrum Hartje-Zuid en het Vakcentrum Beroepsorganisatie van Levensmiddelendetaillisten. Beter De omzetgroei van de Eemlandse be drijven heeft zich vorig jaar doorgezet. Opnieuw was het stijgingspercentage in Eemland hoger dan het landelijk ge middelde (vier tegen 1 procent). Vol gens de heer Karelse is het opvallend dat de kleinere bedrijven het beter doen dan bedrijven met meer dan vijftig me dewerkers. Hij gaat daarbij uit van de gegevens van Enquete Regionale Be drijfsontwikkeling (ERBO). Ook de export is in deze regio toegenomen. De vooruitzichten voor 1988 zijn volgens de ERBO rooskleurig. Een groot aantal bedrijven verwacht een toename van de omzet, terwijl steeds minder bedrijven verlies zullen lijden. Bijzonder positief noemt Karelse de werkgelegenheidsontwikkeling in Eemland. De werkgelegenheid stijgt al vanaf 1984. Vorig jaar bedroeg die stij ging zeven procent, en daarmee scoort Eemland het beste in Nederland. Niet temin zijn er in Eemland nog steeds veel werklozen. Een maand geleden telde Eemland nog ruim 8200 werkzoeken den. Bij het arbeidsbureau staan bijna 1400 Soesters ingeschreven. Luchtvaartmuseum Soesterberg op vakantie 88 in Jaarbeurs Ook dit jaar neemt het Militaire Lucht vaart Museum, dat tot 1 april wegens werkzaamheden gesloten is, voor de vierde achtereenvolgende keer deel aan "vakantie 88" die van 13 tot en met 17 januari wordt gehouden in de Jaar beurs. Deze keer wordt in de toch wel altijd opvallende stand van 200 m2 waarin een vliegtuig wordt tentoongesteld een spectaculaire attractie toegevoegd in de vorm van een echt werkende schiet stoeltrainer van de F104-G Starfighter. Mevrouw Lubbers die de officiële ope ning van "Vakantie 88" verricht zal bij het bezoeken van de stand van het Luchtvaartmuseum worden "afgescho ten." Ook het publiek zal regelmatig in de gelegenheid worden gesteld zich te laten "afschieten." De jeugd krijgt daarnaast nog de gelegenheid te "vliegen" in een echte straaljagercock pit. Als blikvanger fungeert dit jaar een his torisch lesvliegtuig van het type Fokker S-ll Instructor. Dit FOKKER S-ll lesvliegtuig werd in de jaren vijftig en zestig zowel bij de Luchtmacht als de Marine gebruikt voor de elementaire V A4» kuiaui W I S-ll's gebouwd en in Nederland werd □en die de intentie van de avond van de 7e januari zagen zitten, en er dus wa ren. U niet? Geeft niets. Over 365 dagen doen we 't nog eens over. ARIE WANDELAAR de SI 1 bij de Krijgsmacht in 1973 uitge- faseerd. In Nederland vliegen echter nog een aantal S-ll vliegtuigen o.a. bij de bekende Stichting "Fokker Four" en bij de Stichting Vliegsport Gilze-Rijen. In dit type vliegtuig maakten honder den Nederlandse piloten hun eerste so lotrip en velen van hen bewaren nostal gische herinneringen aan dit vliegtuig type dat de "kist met weekend-knieën" werd genoemd in verband met het merkwaardige landingsgestel met zoge naamde knikpoten. Ook nieuw in de stand van het Lucht vaartmuseum is een opengewerkte zui germotor van een Mitchell B-25 bom menwerper uit W.O. Ii die draaiend ge demonstreerd kan worden. Het geheel wordt gecompleteerd met enige vitrines met historische luchtvaartattributen, uniformen, vliegkleding en een nieuwe serie kleurenfoto's geeft een goed beeld van zowel het interieur van het museum als de buiten tentoongestelde vliegtui gen. De stand van het Luchtvaartmu seum maakt deel uit van de stand van Utrecht "Hart van Nederland" en sluit aan op de stands van enige andere ste delijke en provinciale Utrechtse musea. KLU-75 In verband met het 75-jarig jubileum van de Koninklijke Luchtmacht wor den in de stand van het Luchtvaartmu seum Soesterberg van 13 tot en met 17 januari gratis "KLu-75" stickers ver strekt. Het museum kan per 1 april weer gratis door het publiek worden bezocht. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 14 januari Van 9.30 tot 11.30 uur is er een han- denarbeidclubje voor volwassenen. Wilt u leuk en creatief bezig zijn, komt u dan. De prijs inclusief koffie en thee is f2,50. 's Middags van 16.00 tot 18.00 uur le ren kinderen toneelspelen. Deze mid dag kost slechts f 1,—. Ook komen Jos- bert en Denny hun verjaardag vanmid dag vieren. Vrijdag 15 januari Ook peuter-ouderochtend. Van 9.30 tot 11.30 uur kunnen peuters spelen en knutselen. De ouders kunnen met el kaar (bij )praten en met de peuters bezig zijn. Dit kost f3,— inclusief koffie, thee en limonade. De dierenmiddag voor kinderen van 6 t/m 12 jaar begint om 15.30 tot 17.30 uur. Echte dierenliefhebbertjes kunnen hun hart ophalen. Samen met Michiel gaan jullie dieren voeren, stro geven en spelletjes doen. Vanmiddag vieren we ook de verjaardag van Liselotte en De- nise. Zaterdag 16 januari Onze grote doe-dag. Samen met de kin deren uit de buurt vieren we de verjaar dag van Justin. De kinderen kunnen knutselen, geschminkt worden, ezelkar rijden, buitenspelletjes doen, dieren voeren etc. De prijs is f 1,— voor deze middag die duurt van 13.30 tot 16.00 uur. Dinsdag 19 januari Ook vanochtend is het weer peuter-ou der ochtend van 9.30 tot 11.30 uur. Kosten f 3,— inclusief koffie en limona de. 's Middags is het wensenmiddag van 15.30 tot 17.30 uur. Op deze middag kunnen kinderen van 6 t/m 12 jaar zelf zeggen wat ze willen doen. Kleien, schilderen etc. Woensdag 20 januari Onze beroemde toneelmiddag. De voorstelling begint om 14.10 uur en duurt ongeveer een uur. Daarna gaan we leuk knutselen en spelletjes doen tot 4 uur. Ook vanmiddag spelen we weer een spannend verhaal. Kom op tijd want om 2 uur gaat de deur echt dicht. Het kost slechts f 1,—. Tot ziens! Een thema-avond over meisjes en exac te vakken zal plaats hebben op 21 ja nuari 1988 om 20.00 uur in het Schot-, horst College. Drie deskundige vrouwen uit de exacte hoek leiden het onderwerp in. Drs. E. Reides als pedagoge, drs. M. Needes van de Werkgroep Vrouw en Wiskunde en drs. A.G.C. van Prooije-Belle, als dekaan, belichten het thema vanuit ver schillende invalshoeken. Daarna leidt drs. R. Tuizenga, rector van het Amers- foorts gymnasium, de discussie. Uitnodigingen voor deze avond zijn breed verspreid in het onderwijs in de regio. Gerekend wordt op een pittige discus sie met een groot aantal belangstellen den. Zo lang er plaats is, zijn ook be langstellenden van buiten de scholen welkom. Het Schothorst College staat aan de Pa- ladijnenweg 611 in Amersfoort. Inlich tingen: tel. 033-750184, Terwijl de winter eigenlijk nog moet be ginnen, wil de Vrijwilligers Vakature Bank Soest reeds nu een beroep doen op mensen die in de komende zomer hulp willen bieden maar niet weten op welke wijze dit uitvoerbaar is. Gezocht wordt naar vrijwilligers, zowel mannen als vrouwen van 20 tot ca. 65 jaar voor de volgende drie vakantiemogelijkhe den: 1. Vakantie-bemiddelingsburo voor li chamelijk en/of zintuigelijk gehandi- kapten, die individueel en zelfstandig met vakantie willen. Dat gaat echter moeilijk zonder begeleiding. Daarom zijn voor deze individuele vakanties veel vrijwilligers nodig, mensen mét en zonder verzorgingservaring. De vakan ties vinden plaats in binnen- en buiten land, in ieder jaargetijde en de duur kan variëren van een dagje-uit tot één of meerdere weken. 2. Joannitervakantieweken voor oude re lichamelijk gehandikapten. Deze groepsvakanties met als deelnemers 24 gehandikapten en 24 vrijwilligers wor den gehouden in aangepaste huizen in Nederland. Daar de leeftijd en verzor gingsbehoefte van de gehandikapten steeds hoger worden is het noodzaak om veel "deskundige" vrijwilligers in te schakelen, d.w.z. ziekenverzorgenden, verpleegkundigen (al dan niet in oplei ding), fysiotherapeuten, maar zeker ook mensen met minder ervaring zijn welkom. 3. Bungalowvakanties voor echtparen, waarvan één der partners in een ver pleeg- of verzorgingstehuis woont. De ze vakanties duren één week en worden georganiseerd in verschillende plaatsen in Nederland in volledig aangepaste bungalows. Hiervoor is deskundigheid van de vrijwilligers een vereiste. Al deze vakantieaktiviteiten zijn niet mogelijk zonder de inzet van vrijwilli gers. Mocht u belangstelling hebben voor één of meerdere van de bovenge noemde vakantiemogelijkheden, dan kunt u voor verdere informatie en aan melding terecht bij de Stichting Vrijwil ligers Vakanture Bank Soest of recht streeks bij de Stichting Werken, Lange Voorhout 48,2514 EG Den Haag, tel.: 070-649020. •6/622 Sociaal Cultureel Centrum in Baarn zoekt vrijwilligers m/v voor de woensdagmiddag om aktiviteiten voor te bereiden, te organiseren en uit te voe ren met een groepje kinderen van 5 tot 11 jaar die wonen op het woonwagen kamp in Baarn. Het is nl. moeilijk voor de kinderen om in Baarn aan aktivitei ten mee te doen. •7/621 Sociaal Cultureel Centrum in Baarn zoekt vrijwilligers m/v om een kinderinstuif op woensdagmiddag voor te bereiden en te begeleiden. Hier wor den diverse aktiviteiten voor kinderen van 6-12 jaar georganiseerd. 1/637 Het Rode Kruis Soest/Soes terberg heeft plaats voor enkele chauf feurs/ chauffeuzes. Werktijden in over leg. 1/620 Veilig Verkeer Nederland zoekt vrijwilligers voor diverse aktivi teiten zoals bestuursfunktie, auto- fiets en bromfietskontroles, akties op scho len enz. De Vrijwilliger moet in Soest woonachtig zijn. Heeft u belangstelling voor één van bo venstaande vakatures dan kunt u alle informatie daarover krijgen bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49. Tijdens kan tooruren kunt u bellen 02155-12630. Openingstijden van de vakaturebank maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 -12.30 uur en 13.30 -15.30 uur. Vrijdag 11.00 - 12.30 uur. In het centTum Mayindra aan de Kerk straat begint deze maand een cursus communicatie. De lessen worden gege ven op 16 en 17 januari en op 13 en 14 februari. Voor meer informatie kan men terecht bij Mayindra, Kerkstraat 3-5, tel. 25599 of 02154-17092. Eind januari, op de donderdagavond van 19.00 uur tot 21.30 uur, start er weer een nieuwe assertiviteitscursus. De cursus duurt 14 weken. In deze cursus kun je leren: - je zelfvertrouwen te ontwikkelen of te vergroten; - nee te zeggen tegen mensen die teveel een beroep op je doen; -jezelf net zo belangrijk te vinden als de c.nder; - je eigen mening te zeggen ook wan neer je tegen iemand opkijkt; - ontdekken waar je spanningen van daan komen en watje daar zelf aan kunt doen (ook hyperventilatie); - je irritaties te uiten en niet langer op te zouten, waardoor je, als je dan eindelijk iets zegt, vaak véél té fel uit de hoek kunt komen; - als je een tijd niet gewerkt hebt weer aan het werk te gaan en sollicitatiege sprekken te oefenen; - je op je gemak voelen in gezelschap pen; - je gevoelens te uiten zonder anderen nodeloos te kwetsen; - je niet omver laten kletsen. Vaak gaan mensen in een grote boog om problemen heen. In dezecursus leer je problemen op te lossen, je leert datje zelf greep hebt op moeilijke situaties. De groep is geen praatgroep maar een doe-groep. Er worden met elkaar aller lei situaties uit het dagelijks leven geoe fend, bijv. kritiek geven, waardering ge ven, conflicten oplossen, enz. Met elke cursist vindt vooraf een ken nismakingsgesprek plaats. Voor men sen met problematiek die buiten de cur sus valt, bestaat de mogelijkheid van in dividuele begeleiding. Inlichtingen en aanmeldingen: mevr. drs. A. Niemeijer, tel 18870. Bellen liefst tussen 8.00 en 9.00 uur 's och tends, of tussen 18.00 en 19.00 uur 's avonds. LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION 1.(2) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 2. 1Gorbatsjov Perestrojka24,90 3. 3) Liesbeth den Uyl Ik ben wel gek maar niet goed 19,90 4. 5) Snoecks 1988 19,50 5. 7) Pieter Lakeman Frisse zaken 22,50 6. 6) Peter Wright Spycatcher47,50 Le Goff Cultuur van middeleeuws Europai 42,50 g 79,50 8. 4) Bill Cosby De tijd vliegt19,50 9.(10) Kroniek van Nederland135,- 10. Poe'i De laatste keizer van China29,50 I i Winkelcentrum "Harlje-Zuid" - Tel. 12419 1 -ibris.I h A>injvlt U' IWUIuuuhl. 7- (-) In het kader van '150 jaar Soesterberg' houden de samenstellers van het on langs verschenen boek 'Soesterberg Ons Dorp,' Bep Lensink en Dik Top, in de maand april in Soesterberg een foto expositie. Met deze expositie wil men de bezoeker weer met ander fotomate riaal kennis laten maken met het dorp Soesterberg. Wie over foto's en/of ansichten van Soesterberg beschikt en die tijdelijk be schikbaar wil stellen voor de expositie, kan kontakt opnemen met Bep v.d. Brug-Lensink (tel. 03405-62953) of Ad Prensser (tel. 03463-2175). Rook in de ribben Auteur: Marjan Berk Uitgever: De Arbeiderspers Tijdstip de alles verpletterende zestiger jaren, plaats van handeling een schijn baar wat ingeslapen dorpje in Overijs sel. Een "stads-echtpaar" betrekt in de ze omgeving een tweede huis en komt in het bezit van een oude bakkerij. Zo de stenen het niet op straat brengen zullen de mensen het wel doen. Maijan Berk is in "De rook van ribben" daarvan de vertolkster. Op een werkelijk briljant meeslepende wijze verstaat ze de kunst geruchten te ontleden en het mes te zet ten in het verstikkende plattelandskli maat. Dit alles op een onbeschaamde, onthullende, maar vooral geestige wij ze. "Rook in de ribben", oftewel, "hoe ze 't doen" 150 km. ten N.O. van Am sterdam. Marjan Berk verkent en be schrijft de kleine wereld van een lang achtergebleven gebied. Een venster op het Buitenhof Auteur: A. Alberts Uitgever: G. van Oorschot Een boek dat het verdient een bestseller te gaan worden. De auteur A. Alberts op z'n best. Hoofdpersoon in "Venster op het Buitenhof' Cornelisch Musch, een louche griffier van de Staten-Gene- raal, levend en werkend in de zeven tiende eeuw. Als geen ander in ons land weet Alberts een vervlogen tijdperk en de handel en wandel van "grote en klei ne luyden" die er in leven en werken te schetsen. Iedere pagina van dit boek ademt de kwaliteiten van de historicus en literator. Met Alberts vertoeven in dit stuk vaderlandse geschiedenis bete kent op een onthullende wijze gecon fronteerd worden met de politieke en ambtelijke corruptie van die tijd. Qua vorm en inhoud is in "Een venster op het Buitenhof' een absolute meester verteller aan het woord. Begeerte Auteur: Peter Klaassen Uitgever: Ad Donker Debuut van een schrijver die, afgaande op zijn eerste werk, ongetwijfeld meer van zich zal laten lezen. "Begeerte" is een 160 pagina's durende speurtocht waarin de hoofdpersoon Cock zich ont popt als een merkwaardige seksist, ge dreven door een niets en niemand ont ziende hartstocht om zijn fantasieën ten aanzien van de in zijn opvatting vol maakte vrouw te realiseren. Een heillo ze speurtocht. De erotische verlangens van de hoofdrolspeler zijn van een trou weloosheid waaraan geen van de vrou wen die in Cock's leven een rol spelen iets wat op liefde lijkt kan ontdekken. Een niet alledaagse roman van een zeer fantasierijke auteur. De liefde is onderweg Auteur: Herman Romer Uitgever: Ad Donker Dat in "De liefde is onderweg" Rotter dam opnieuw het décor vormt mag nauwelijks verbazing wekken. De au teur heeft reeds eerder aangetoond als geen ander deze haven-handels- en sportstad te kennen. In en rond de si tuering van deze stad speelt het isole ment van Romer's hoofdrolspelers zich af. Gewone, alledaagse mensen, levend en werkend in een tijd die door invloe den van buitenaf nauwelijks of geen ruimte laat idealen te realiseren. De tra gische figuren die de auteur op een in dringende wijze in vijf verhalen tot le ven brengt staan voor deze constatering model. "De liefde is onderweg", een ontmoeting met ontheemden van deze tijd. Sober en oprecht door Herman Romer geschetst. Levensecht. Helaas. Een scheepje van papier Auteur: Jos van Manen Pieters Uitgever: Kok Jos van Manen-Pieters behoort tot de betrekkelijk kleine groep Nederlandse schrijfsters die de kunst verstaat the ma's, uit het leven van alledag gegre pen, te voorzien van een taalgebruik dat lezers en vooral lezeressen naar de boekwinkel doet snellen zodra een nieuweling zich aandient. Bij het ver schijnen van "Een scheepje van papier" zal het niet anders gaan. Daarin de tra gedie van twee echtparen die moeten leren leven met de gevolgen van de her senbloedingen van hun partners. Het verwerken van de dood van de een, het aanvaarden van het ingetreden ver vreemdingsproces van de ander, reac ties van kinderen op een nieuwe, ingrij pende rolverdeling zijn de belangrijkste ingrediënten van dit opnieuw boeiende en met veel warmte geschreven pu- blieksboek. Tweedracht op de hoeve Auteur: L. v.d. Meer-Prins Uitgever: Westfriesland Evenals Jos van Manen -Pieters behoort ook de schrijfster Jacqueline v.d. Meer- Prins tot de auteurs die er zeker van kan zijn dat haar oude en nieuwe werk niet aan de aandacht van een groot lezer spubliek zal ontsnappen. "Tweedracht op de hoeve" vormt daar geen uitzon dering op. In vergelijking met collega auteur Jos van Manen graaft deze schrijfster wat minder diep en zijn de karakters van de hoofdpersonen nogal zwart-wit getekend. Daarentegen is de spanning die zij in haar romans weet op te roepen karakteristiek voor het sukses van haar schrijfkunst. "Tweedracht op de hoeve", een streekroman met alles er op en er aan. Brekend licht Diverse auteurs Uitgever: Wereldbibliotheek Een bijzondere verhalenbundel in een, zoals bij uitgeverij Wereldbibliotheek gebruikelijk, fraaie uitvoering. Daarin een kennismaking met het werk van zestien, uit Latijns-Amerika afkomsti ge vrouwelijke auteurs. Gekend en on geveer stukgelezen in de Spaanstalige wereld, dankzij voortreffelijke vertalin gen binnen bereik van literaire fijnproe vers in Nederland. De thema's van de achttien verhalen zijn qua onderwerp nogal contrasterend. Inhoudelijk voe ren realisme en absurdisme echter de boventoon. Wie zich een beeld wil vor men over menselijke en onmenselijke verhoudingen in het Latijns-Amerika van vandaag, in elk van de achttien ver halen uitgediept, in een rijk geschakeer de vertelkunst, mag "Brekend Licht" niet ontgaan. Schuldig geboren Auteur: Peter Sichrovsky Uitgever: A. W. Bruna Hoe tegenstrijdig op het eerste gezicht ook; auteur Peter Sichrovsky, zelf na zaat van joodse oorlogsslachtoffers, komt in dit boek tot de erkenning dat in een aantal gevallen kinderen en klein kinderen van oorlogsmisdadigers in fei te een vergeten groep oorlogsslachtof fers zijn. Ze moeten leven met het af schuwelijke verleden dat ouders en grootouders hun hebben nagelaten. Een fascinerend verslag waarin ver driet, opstandigheid en absolute blind heid voor de werkelijke verschrikkin gen van destijds tot uitdrukking komen. Een confrontatie die duidelijk maakt dat de gevolgen van Wereldoorlog II nog steeds, zij 't op uiteenlopende wij ze, merkbaar zijn. Daarvan getuigen kinderen en kleinkinderen van beruch te Nazi's. Echte mannen doen het alleen Auteur: Bruce Feirstein UitgeverA. W. Bruna Uit de begeleidende persinformatie valt op te maken dat we dit zeer betaalbare boek, de prijs ligt net nog beneden een tientje, allerminst serieus moeten ne men. Doen we ook niet, want de pen van de Amerikaanse auteur is in satire gedoopt bij het schrijven van de cursus hoe hulpbehoevende mannen tactieken dienen uit te stippelen teneinde aan de vrouw te komen. Desondanks tussen de regels door toch een aantal behartenswaardige opmer kingen, uitspraken en adviezen die in het"macho-tijdperk" allerminst uit de toon vallen. Prijs en amusementswaar de maken van "Echte mannen doen het alleen" allerminst overbodige lectuur. Voor mannen en vrouwen. LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION 1(1) Wim de Bie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 2. 2) Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 3. 8) Freek de Jonge Zaansch Veem 19,90 4. 3) W. F. Hermans Een heilige van de horlogerie i 27,50 g 39,50 5. 4) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 6. 5) Toon Hermans Overdrijvende wolkenvelden 19,90 7. 6) RemcoCampert Eetlezen10,— 8. 9) Renate Rubinstein Tijd van leven 28,50 9. 7) J.M.A. Biesheuvel De angst kunstenaar 26,50 10.(10) Adriaan van Dis Zoen2,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13