MEDE me Ster] zo gezien >w/W=i KORTING Nieuwjaarsontmoeting groot succes 'ABC-plan heeft catastrofale gevolgen' 'Kritische Groep Dalweg/Soestereng' bezorgd om verstedelijking 'OENSDAG 13 JANUARI 1988 66e JAARGANG NO. Soest vestigt nieuwe traditie MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM GLAS HANDEL Avondvliegen op Soesterberg Gewapende overval op ABN-bank Honsbergen Samenwerkende supermarkten: Behoud cultuurhistorische en landschappelijke waarden 'Gesproken gemeentegids' Deze week 30% korting op al onze artikelen TE KOOP GEVRAAGD LANDHUIZEN, VILLA'S, EENGEZINSWONINGEN en APPARTEMENTEN STEENBEEK MAKELAARDIJ o.g. Meting verlichting Rademakerstraat DAMES-, HEREN EN KINDERKLEDING door Gerard Fbut Geleend goed Snackbar bestookt met Molotov-cocktail Natuurlijk zijn wij dag en nacht bereikbaar. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De Nieuwjaarsontmoeting die het ge meentebestuur vorige week donder dag in C-drie organiseerde is een groot succes geworden. Het ligt dan ook ge heel in de lijn der verwachtingen dat de bijeenkomst aan het begin van het jaar een nieuwe Soester traditie gaat worden. In elk geval reageerden de bezoekers aan het culturele hart van Soest vorige week zonder uitzonde ring bijzonder positief. De keuze voor een informele ontmoe ting met een lichtvoetig programma, in plaats van een min of meer stijve recep tie, blijkt een goede greep te zijn ge weest. Honderden Soesters, van allerlei kleur en achtergrond, wensten elkaar alsnog een gelukkig 1988 en werden "en passant" (letterlijk, want het gezel schap was voortdurend in beweging) aangenaam onderhouden met diverse soorten van muziek, alles voortge bracht door Soester artiesten, en ander vermaak. Soms ging daarvan wel eens wat verloren in het geroezemoes, maar dat deerde niemand. Het programma dat voor deze avond in elkaar was gezet door Jan Visser, PS- raadslid en vice-voorzitter van C-drie, Joop van Tol, musicus en ambtenaar, en Irma Kramer, cultureel coördinator van C-drie was amusant genoeg om de aanwezigen van verveling af te houden, en wie geen directe belangstelling voor het podium had vermaakte zich toch wel, ondanks het feit dat het gemeente bestuur de bevolking slechts vruchten- sapjes aanbood, met het oog op het ge meentelijk alcoholmatigingsbeleid. Wie zin had in iets sterkers moest dat uit eigen zak betalen. Het publiek maakte voor het eerst of opnieuw kennis met een forse stoet Soester artiesten, zoals cabaretier Ren- ze Ferwerda, tenor Charles Gabriël, de zangeres Ida Meulenhof, de Turkse dansgroep Ozan, een combo met o.a. Piet Daalhuizen, Jan Verweij, Hans de Groot, Tom Jaanus en Joop van Tol. De trompetters en trommelaars van het Groot Gaesbeeker Gilde maakten een grootse entree en ook in het witte café was levende muziek te horen. Spelletje Het spelletje "Mijn wens", gepresen teerd door Jan Visser, deed het aardig, al waren de deelnemers niet altijd goed te verstaan. Eerst werd de "bekende Soester" Mieke Havik "onthuld", zij het met moeite; daarna raadde het pa nel - mevrouw Oranje, Kees v.d. Brul, Jan Visser (1.) interviewde Johan Cruyff alias Rinus Michels alias René v.d. Berg. Foto: Herman van Dam Soest, Steenhoffstraat 61, tel. 02155-13280 Hilversum, Leeuwenstraat 45-47, tel. 035-41794 Ondanks het feit dat de winter wel meevalt geeft toch het stoken elk jaar weer snel tweespalt. Dubbele ramen brengt u weer samen en maakt dat er niemand meer raaskalt. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Grote drukte in de grote zaal van C-drie tijdens de Nieuwjaarsbijeen komst. Foto: Herman van Dam Henny van 't Holt en Renze Ferwerda - de identiteit van de heer Schrieke, de architect van het nieuwe gemeentehuis, en van Ronel v.d. Hengel, een van de vrouwelijke politie-agenten die Soest rijk is. René v.d. Berg, die als imitator waarschijnlijk een grootse artiesten loopbaan tegemoet gaat, wist zijn toehoorders uitstekend te amuseren met persiflages op o.a. Johan Cruijff en Rinus Michels. Burgemeester Scholten, die samen met zijn vrouw de talrijke bezoekers al bij de deur had verwelkomd, hield een korte toespraak, waarin hij zich bijzonder in genomen toonde met de grote belang stelling. Scholten zou Scholten niet zijn als hij bij die gelegenheid ook niet even het nieuwe gemeentehuis ter sprake had gebracht. "We zijn nu te gast bij C-drie, omdat we nog geen geschikt ei gen huis hebben. Maar wethouder Menne en anderen werken er elke dag hard aan." In 1988 zal het er volgens de burge meester om gaan dat ook in Soest de burgers de verantwoordelijkheid voe len om met z'n allen iets van de samen leving te maken. Gezien de talrijke ver enigingen, clubs en instellingen die pre sent waren liet Scholten weten dat hij trots was op Soest en op zijn inwoners. Ouderen De burgemeester vroeg met name aan dacht voor de ouderen in Soest. Hij riep de aanwezigen op in 1988 meer te doen om de deelname van ouderen aan aller lei activiteiten te stimuleren. "Hebben alle verenigingen wel een senioren-af deling?" vroeg hij zich af, en de ouderen zélf wekte hij op hun stem in het nieuwe jaar meer te laten horen. "Als we elkaar maar 'n beetje in de ga ten houden wordt 1988 vast een heel goed jaar," aldus de burgemeester. Hij stelde overigens vast dat het in Soest "best een beetje goed gaat". Ten slotte hoopte hij dat het volgend jaar nóg vol ler zou worden, "zodat je eigenlijk geen stap meer kunt doen." Hoewel het programma officieel om tien uur was afgelopen bleven heel wat Soesters nog "hangen", onder het genot van een toen in het algemeen al lang niet meer alcoholvrij drankje. De bierpomp in de grote zaal van C-drie bleek aan het eind van de avond in elk geval leegge- tapt. Soest kan terugkijken op een ge slaagde "officiële" nieuwjaarsviering, die in alle opzichten voor herhaling in aanmerking komt. Motorfiets gestolen Een onbekende dader heeft in het weekeinde een motorfiets ontvreemd uit een garage aan de Schrikslaan. Hij moet binnengekomen zijn door een raampje te forceren. Het voertuig, een Kawasaki, heeft het kenteken MH-19- HR en een waarde van ruim 16.000 gul den. Op dinsdag 19 januari begint op de vliegbasis Soesterberg een oefening voor al het Amerikaanse- en Neder landse luchtmachtpersoneel. De oefe ning duurt drie dagen en eindigt op donderdag 21 januari in de namiddag. De vliegbewegingen tijdens deze oefe ning vinden plaats tussen zeven uur 's ochtends en twaalf uur middernacht. Tijdens de oefening kunnen vliegtuigen ook andere dan de gebruikelijke aan vliegroutes vliegen. Op maandag 25 januari, dinsdag 26 ja nuari, woensdag 27 januari en donder dag 28 januari vliegen F-15 straaljagers van het Amerikaanse 32 nd Tactical Fighter Squadron 's avonds door tot ui terlijk 24.00 uur. Twee onbekende mannen hebben maandagmorgen j.1. omstreeks 11.00 uur een gewapende overval gepleegd op het filiaal van de ABN- bank aan de Wiardi Beckmanstraat, in de "passage" achter de super markt onder Honsbergen. Zij maak ten een bedrag van ca. 6000 gulden buit. De mannen bedreigden de vier aan wezige personeelsleden en twee klanten met een pistool, waarop het geld werd afgegeven. De daders ont kwamen via de achteruitgang, aan de zijde van het park achter Honsber gen. De politie beschikt over het volgen de signalement: beiden waren ca. 25 jaar oud, lengte ca. 1,80 meter, ten ger postuur, met smalle, bleke ge zichten. Beiden droegen overigens een bivakmuts. De politie stelde na de overval in de onmiddellijke omgeving nog een on derzoek in, waarbij twee mannen, die enigszins aan het signalement voldeden, aan de tand werden ge voeld. Zij bleken echter niets met de overval te maken te hebben. Het on derzoek wordt voortgezet. Een nieuwe Albert Heijn-vestiging, al dan niet gecombineerd met Blokker en C A, is noch gewenst vanuit het standpunt van de gevestigde levens middelenzaken, noch van de consu ment, noch van de gemeente. Daarom dient zo'n vestiging te worden tegenge gaan. Dat staat te lezen in een rapport dat het Vakcentrum (beroepsorgani satie van de levensmiddelenhandel) heeft uitgebracht, naar aanleiding van de plannen van Ahold voor een ABC- vestiging in Soest, met name aan de Korte Brinkweg/Stadhouderslaan. In het rapport wordt gedetailleerd inge gaan op de argumenten die Ahold on langs hanteerde bij de presentatie van het project in de raadscommissie Ruim telijke Ordening en Economische Za ken in Soest. De conclusies liegen er niet om; volgens het Vakcentrum zullen de gevolgen van een "ABC-cluster" zijn: 1. Sluiting op korte termijn van één of twee supermarkten, en op lange ter mijn meer; 2. Sluiting op korte termijn van enkele speciaalzaken, en op lange termijn meer; 3. Verarming van het totaal-aanbod in de voedings- en genotmiddelenbran che in Soest; 4. Aantasting van de winkelvoorzienin gen op buurtniveau, mogelijk de ver dwijning van hele buurtwinkelcentra, tegen de wens van de consument in, die de winkels liever dichtbij heeft; 5. Aantasting van de werkgelegenheid; 6. Loslating van het twee-polenbeleid, wat aantasting betekent van de rechtszekerheid van de gevestigde ondernemers; 7. Toename van de verkeersdrukte in de Van Weedestraat. 'Kans' In de levensmiddelenbranche is er hele maal geen ruimte voor een al dan niet uitgebreide Albert Heijn, aldus het rap port. In die sfeer kan de koopkrachtbin ding ook niet worden vergroot. Het Vakcentrum stelt verder o.m. dat een ABC-vestiging in de omgeving van de Van Weedestraat "dé kans is voor Soest om van zijn goed functionerend winkel apparaat in de voedings- en genotmid delen af te komen"! Het Vakcentrum heeft nieuwe bereke ningen gemaakt, waaruit moet blijken dat de vestiging van een nieuwe Albert Heijn ongeveer 20,6 miljoen gulden omzetvermeerdering tot gevolg zal heb ben. Hooguit anderhalf miljoen daar van is volgens het rapport uit Baarn "te halen". De resterende 19 miljoen moet dus uit het bestaande winkelapparaat afkomstig zijn. "Dit versterkt ons stand punt dat de vestiging van een Albert Heijn, al dan niet gecombineerd met Blokker en C A, catastrofale gevol gen zal hebben voor de huidige in Soest gevestigde supermarkten alsook voor alle gespecialiseerde levensmiddelen- bedrijven," aldus het Vakcentrum. Het Vakcentrum is een beroepsorgani satie van levensmiddelendetaillisten waarin zelfstandige ondernemers sa menwerken. In Soest zijn daarbij aan gesloten de Gemar, Van Doorn Super, C-1000, Centra, A-Markt, Kerver (AH-franchise) en Attent. Soest is een nieuwe vereniging rijker, die zich gaat inzetten voor het behoud van de cultuurhistorische en land schappelijke waarden in het gebied op en rondom de Eng. De "Kritische Groep Dalweg/Soestereng", zoals de vereniging zich noemt, is in december j.I. opgericht en richt zich primair op het gebied tussen de Molenstraat, de Soesterengweg, de Julianalaan, de Hellingweg, de Beetzlaan en de Beu kenlaan. De groep maakt zich zorgen om de ver stedelijking in deze omgeving, met na me in het gebied dat wordt aangeduid als "Dalweg/Noordelijke Eng". Zij gaat zich ervoor inzetten dit gebied zo veel mogelijk zijn cultuurhistorisch, landelijk en agrarisch karakter te laten behouden, óók als er bebouwing gaat Aanstaande vrijdag krijgt wethou der R.A. van Logtenstein het eerste exemplaar aangeboden van de "Ge sproken gemeentegids", in de vorm van een cassette. De officiële presen tatie vindt plaats in het gemeente huis door de voorzitter van de Ad viesgroep Gehandicapten Soest, de heer R. van Zomeren. De gemeentegids in gesproken vorm is niet alleen bedoeld voor visueel gehandicapten, maar ook voor ou deren. De gids is in opdracht van de adviesgroep vervaardigd door een professionele instelling: het Cen trum voor Gesproken Lektuur "Het Gesproken Weekblad", een door het ministerie van WVC erkende en gesubsidieerde bijzondere biblio theekvoorziening. Na de presentatie krijgen ook de woon-/dienstencentra, de bejaar dentehuizen en de bibliotheken een exemplaar in huis. STEENHOFFSTRAAT 16 - SOEST Parkeerruimte voor de deur - Zie etalage Wegens spectaculaire verkopen in de afgelopen maan den vragen wij voor onze uitgebreide kliëntenkring op kor te en langere termijn te koop in Soest, Baarn en omgeving. G. van Amstelstraat 1 - 1213 CG Hilversum - Tel. 035-41451 plaatsvinden - zo wordt met nadruk vermeld in een persbericht dat vorige week is verspreid. "Dit alles moet in de ruimste zin van het woord worden op gevat," aldus secretaris P. W. Breevaart. Het initiatief tot de oprichting van de vereniging is vooral uitgegaan van een aantal bewoners van de Verlengde Tal- malaan, die ongeveer centraal in het aangeduide gebied ligt. Met name de nieuwbouw van het gemeentehuis en de plannen die er zijn om in de directe om geving daarvan woningbouw te realise ren, zullen consequenties hebben voor de toekomstige inrichting van het ge bied. De vereniging wil haar doel bereiken door het verzamelen van informatie over beleidsvoornemens en bestem mingsplannen. Men wil ook alternatie ve ideeën en plannen aandragen aan de gemeentelijke overheid, eventueel ter zijde gestaan door een landschapsar chitect en/of een juridisch adviseur. De bedoeling is verder een zo groot moge lijk aantal Soesters te informeren en bij de doelstelling te betrekken. 'Zeer verrast' De groep heeft zich inmiddels ook offi cieel aangemeld bij het gemeentebe stuur, naar aanleiding van de in de krant gepubliceerde plannen voor het gebied Dalweg-Noord en -Zuid. Men schrijft het College van B. W. door deze "reeds ver gevorderde plannen zeer verrast te zijn" en daarom - gedwongen door het krappe tijdschema - al op 9 de cember tot de officiële oprichting van een vereniging te zijn gekomen. B. W. krijgen het verzoek de groep in het vervolg op ieder "markant" mo ment in de planvorming tijdig relevante informatie te verstrekken, zodat een en ander in gezamenlijk overleg kan plaatsvinden. "Gezien de bijzondere cultuurhistorische en landschappelijke betekenis van het gebied achten wij het noodzakelijk dat zo veel mogelijk met de huidige waarden wordt rekening ge houden. Wij verzoeken u dan ook hier voor een landelijk erkend landschap sarchitectenbureau in te schakelen en stellen het als vereniging zeer op prijs zelf een dergelijk bureau aan te wijzen," aldus de brief aan het gemeentebestuur, die is ondertekend door de voorzitter, H. Schipper, en de secretaris, P.W. Breevaart. Het kontaktadres van de "Kritische Groep Dalweg/Soestereng" is: Ver lengde Talmalaan 13 A, tel. 14548. Kijk 'ns wat 'n aanbiedingen 10-40% korting want onze voorjaars- collectie komt er aan. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 Dezer dagen worden metingen verricht aan de Rademakerstraat, naar aanlei ding van berichten als zou de straat na de reconstructie onvoldoende verlicht zijn. Uit het onderzoek moet blijken of de lichtwaarde al dan niet voldoende is. Die lichtwaarde is afhankelijk van de rijksnormen. Toen de Rademakerstraat nog een echte rijksweg was, gold vol gens de rijksnorm een verlichtingssterk te van 6 lux. Wordt de Rademakerstraat als "woon straat" beschouwd, dan geldt een norm van 2 lux. Dat is thans het geval. Als "wijkontsluitingsweg" zou de Radema kerstraat eventueel een lichtsterkte van 4 lux kunnen krijgen. 50% van Weedestraat 7-8-8a-9 Soest "Neem dat autootje daar maar mee. Ik bel wel als de jouwe klaar is. Nee, die ro de daar. Zo ongeveer werd ik met een kontaktsleuteltje in mijn hand naar een reservewagen gedirigeerd waarmee ik werd verondersteld naar huis te rijden. Ik holde er op af want het regende en het was koud en donker. Het portierslot gaf geen krimp toen ik dat wilde openen. Onzeker keek ik om naar de garagehou der, maar die was nergens meer te zien. Ik rukte aan de deur die heel gemakke lijk open ging en dus gewoon niet afge sloten was. Ik dook achter het stuur en zat gelijk klem. Niet zonder reden maande ik mezelf om toch vooral rustig te bijven. Dat hielp. Ik vond het handvat waarmee de stoel naar achteren kon worden geschoven en zocht op de tast naar de choke, trok die uit en wriemelde het sleuteltje in het bijpassende kon- taktslot. Het geval begon lawaai te ma ken en aan de regelmaat te horen draai de de motor. Dat viel niet tegen. Nu in de eerste versnelling. Volgens het tekeningetje op de bal aan het uiteinde van een enorme ijzeren stang ging dat net andersom dan ik gewend was, maar hij reed, zij het langzaam. Een tegenlig ger knipperde nerveus met zijn grote lichten: ik reed onverlicht en het was pikdonker. Waar mag dat lichtknopje zitten? Wanhopig tastte ik alle knoppen en handles af. Er gebeurde van alles, maar nog steeds in het donker. Remmen dan maar. Gelukkig zit dat pedaal altijd op dezelfde plaats, al was het hier wel een miezerig klein en glad dingetje. Na veel zoeken en proberen vond ik het lichtknopje. Er brandden nu een wit een blauw controlelampje. Geen nood, rij den maar. Het licht brandde en de auto reed in de eerste versnelling. Ik maakte mezelf wijs dat ik toch gauw aan zo'n vreemde auto kon wennen. De ruiten waren inmiddels bijna on doorzichtig geworden door de druileri ge regen. Waar zat ook weer die stomme schakelaar voor de ruitenwissers? L inks of rechts van het stuur? De handle links deed het blauwe lampje doven. Verrek, dat was natuurlijk mijn grote licht. Vandaar dat al die tegenliggers bleven seinen terwijl mijn licht toch brandde. Met rechts ontstak ik knipper lichten. Nu zag ik toch wel erg weinig meer. Ik vond twee drukknoppen die ik nog niet eerder had gezien. Ik drukte op beide toetsen en tegelijk met de start van de ruitenwisserinstallatie begonnen al lerlei lampjes te flikkeren: een van beide bleek het alarmsignaal. Intussen ver deelden de wisserbladen het aange koekte vuil over de voorruit die nu hele maal geblindeerd was. Om de ruiten - sproeier te zoeken ben ik opnieuw naar de vluchtstrook uitgeweken. Toen be sloegen de ruiten... De 24-jarige beheerster van een snackbar aan de Soesterbergse- straat, bij de overweg in Soestdui- nen, ontdekte maan dagmorgen tot haar verbijstering een overigens niet ontplofte "Molotov-cocktail" in het gebouwtje. Het bleek te gaan om een colafles, die gevuld was met petro leum en voorzien van een lap. Ver moedelijk is het de bedoeling ge weest de snackbar in brand te steken. Het "wapen", dat door de deur naar binnen was gegooid, heeft echter ge lukkig niet gewerkt. Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING U.A. HILVERSUM. Uitvaartcentrum 'Den Huil" Utrechtseweg 11, Tel 035-42548 AMERSFOORT. Uitvaartcentrum "Amersfoort" Westerstraat 92. Tel 033-11344 BUSSUM. Uitvaartcentrum "De Heemburgh" i Graaf Wichmanlaan 28. Tel 02159-17988 FITNESS SPORTSTUDIO Steenhoffstraat 30A 3764 BL SOEST Tel.: 02155 - 16000 Ingang aan de Dalweg (naast de R.K, begraafplaats) FITNESS AEROBIC DANCE JEUGD AEROBIC SKI CONDITIETRAINING KINDERCRÈCHE KONDITIETRAINING FITNESS-AEROBIC LADIES GYM SPORT MET VOEDING ZONNEBANK Onze studio is nu ook op zondag geopend

Soester Courant | 1988 | | pagina 1