te zin J O DARTHUIZEN Lees watje Lïfis». ion buis baarn MEER STIJLVOL HUWELIJK fJÖSDfy •S'OESV ANTIEK- Iibris.Uw Complete Boekhandel. TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaürdetiiöOQt Nu fruit planten deel 2 INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS uitgave nieuwe boeken PAGINA 1P I WOENSDAG 20 JANUARI 1988 SOESTER COURANT 9TO PAGINA 13 Voornemens Loodgieterswerk Speelobjecten bij Carolusschool Bosch en Duin Bosstraat 80 22-23-24 januari VÜil'lMïiiï: Wij lopen alle prijzen onder de voet VAN //DORRESTEYN Restaurant Voor een perfekt verzorgd Bibliotheek Soest en boekhandel Yan de Yen stimuleren Nederlandse kinderjury Scherpere parkeercontrole in Smitsveen NIEUW voor doe-het-zelvers INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN lanier", aldus dok- u\ „voelen mensen 3 snel buitengeslo- nmers kan rustig hoe anderen een altijd tot zich ne- II je zelf niets van afel zou mogen ne- is volgens de Nij- sarts ook de bege- laathij de mensen 3ken op spreekuur i wordt het ge nomen, wordt er over de vooruit- :omen eventuele sprake. iet niet eens be de mensen veel ver iedere week i de eerste week aarna niets meer. •delijk gaat het streefgewicht te at ook proberen m", merkt dokter .Als dat punt be- sn de mensen het kunnen. Met ge- rant je kunt zo'n irerüang blijven rijst de huisarts dat uiteindelijk, op zijn streefge- een andere voe- -e moet zijn ge ileen op een ver der kun je het overgewicht de den", is dan ook Lg van huisarts •r wij ons graag rwaalfaurtje en n. verkrijgbaar irogist, reform- potheken in de eel op bestel- 12366 ;'V*' □oor Arie Wandelaar Vandaag is het precies twintig dagen geleden dat het jaar 1988 werd opge richt. Tussen klokslag twaalf uur en woens dag 20 januari 1988 met en zonder Marie ongeveer twaalf Nieuwjaarsre cepties afgeweest. Het hadden er meer kunnen zijn, maar het uitdelen en in ontvangst nemen van goede wensen had als konsekwentie dat ons door de ze of gene ook nog wat bacteriën wer den aangereikt, waardoor eerst Marie door griep werd gevloerd en vervol gens Arie aan èèn beddelaken niet vol doende had voor de verwerking van de inhoud van de neuskraan. De situatie op dit moment houdt gelij ke tred met de weersverwachting voor de komende dagen: onstandvastig, met en redelijke kans op opklaringen. Tijdens het gedwongen verblijf tussen de lakens hebben Marie en Arie zich afgevraagd wat nu het nut is van het bezoeken van recepties, die in relatie staan tot de geboorte van een nieuw jaar. Volgens ons geen enkel. Zo een conclusie komt wellicht bij de verstrekkers van smakelijk voedsel en jolig makende drank hard, misschien wel ondankbaar over, maar we blijven bij ons besluit heil en zegen en andere aanhankelijkheidsbetuigingen in de toekomst uitsluitend schriftelijk te ver strekken. Vanwaar deze ommezwaai? Welke redenen liggen aan dit opmer kelijke besluit ten grondslag? Arie zal trachten de in koortstoestand genomen beslissing toe te lichten. Arie's oprechte voornemen vanaf 1-1- '88 het roken te staken heeft vijf da gen, twee uur en zes minuten stand ge houden. Het sneuvelde bij de zesde re ceptie waar een collectie goede-wen- sen-brengers elkaar aan het uitroken was. "Om te proeven of het nog smaakt", lichtte hij Marie toe na de brand in een aangeboden sigaret te hebben gestoken. Marie's commentaar op deze laffe daad was niet mals en gedurende en kele dagen Het ze ongeveer ieder uur van de dag weten dat vrouwen in dit soort zaken heel wat standvastiger zijn dan mannen. Daarop commentaar ge ven heeft weinig zin, en dus incasseer de Arie en wachtte zijn kans af. Ons weegwerktuig op de badkamer bood vijf dagen later die kans voor open doel. Marie, die reeds in de herfst van '87 had aangekondigd zich verster vingen op te leggen teneinde in de zeer nabije toekomst in maatje veertig te kunnen stappen, had tijdens de be zochte recepties geen toastje met pa ling en bitterbal aan zich voorbij laten gaan, en had evenmin moeite met de verwerking van de thuis overgebleven oliebollen en appelflappen. "Zonde om weg te gooien", luidde het excuus wanneer er weer een bruin monster aan de afdaling begon. Zondagmorgen, tijdens de wekelijkse weging, maakte de weegschaal duide lijk dat maakte veertig wat Marie be trof nog even geduld moest hebben. "Maat 48 zul je bedoelen", profeteer de Arie in een poging revanche te ne men. Die dag sloeg het griepvirus voor het eerst toe en overwogen we oorzaken en gevolgen van het zo rampzalig begon nen jaar. Het besluit dat daaruit voortkwam is U bekend. Ons krijgt U niet te zien in januari 1989. We kijken wel uit. Bovendien: d'r zitten nog wat anders ongemakken aan dit instrument voor het bijhouden van de jaariijkse betrekkingen. Geen receptie dit jaar of er werd ge babbeld over ziektes. Alsof het leuk is ze te krijgen. Drie receptie-jaren ach tereen hoort Arie nou al van een en de zelfde persoon dat z'n schoonzuster een gezwel in haar borststreek heeft zo groot als een mandarijn en dat het nu niet lang meer zal duren. "Hou 't on der ons", liet hij er in '86, '87 en '88 op volgen. Daar kan hij op rekenen, al is en blijft het eigenaardig dat 's mans schoonzus ter, het mens dus van het zal zo lang niet meer duren, dagelijks naar Amersfoort v.v. fietst en vrolijk de be nen in de lucht gooit als ze door een plas rijdt. Moet ze bUjven doen, dan zal het nog lang duren. En wat dacht U van de volgende kwel- ling? Geen staande receptie, maar er voor het gemak wat stoelen bijgeschoven. Arie treft het dan altijd dat hij naast ie mand komt zitten die alleen maar uit zijn nek kan kletsen; voetballen en te levisie dus. Wisselen van plaats is uit gesloten, want er is niemand die daar voor aanstalten maakt. Ze kijken wel uit als ze Arie stumperend de conver satie op gang zien houden. Het is vandaag al een opwindende ge dachte dat we het in 1989 anders, beter zullen doen. Alhoewel. Van het opwindende voornemen om in 1988 sigaretten te laten staan is ook niets terecht gekomen. Toch nog eens een poging wagen! ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Als de winter het toelaat zullen binnen kort voor de jongere kinderen in de om geving van de voormalige Carolus school op het terrein van die school een aantal speelobjecten geplaatst worden. Ook bij de bebpuwing van het terrein - vermoedelijk in 1989 - zal daar een speelterrein voor de kleine kinderen ge reserveerd blijven. De grotere kinderen kunnen een bal letje trappen op het trapveld aan de Kerklaan en het trapveld nabij Bloem- heuvel. Op deze beide trapveldjes ko men borden te staan met het opschrift 'verboden voor honden.' De politie zal op naleving hiervan toezien. Vrijdag 16.00-21.00 uur Zaterdag 11.00-17.00 uur Zondag 11.00-18.00 uur Org. buro Midland b.v. 033-723329 Diefstal auto-onderdelen Onbekenden hebben in de afgelopen weken een grote hoeveelheid auto-on derdelen ontvreemd vanaf het terrein van een sloopbedrijf aan de Soester- bergsestraat. Er bleken o.m. dynamo's, starters, trekhaken, versnellingsbak ken, spiegels etc. verdwenen te zijn. Na mens het sloopbedrijf deed een 72-jari- ge Soesterse aangifte bij de politie. effnency Steen hoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Ski's gestolen Onbekenden hebben in het weekeinde ingebroken in de berging van een flat aan de Weegbreestraat. Ze kwamen de ruimte binnen door een gat boven de deur en namen twee paar ski's weg, evenals twee paar skischoenen. De 35- jarige bewoonster deed aangifte bij de politie. Bij ons is het opruiming. En goed ook. Alles moet eruit en u staat er van te kijken welke prijzen wij hanteren. Loop even binnen. Kunt u zien wat wij met lage prijzen bedoelen. S C'H 'OENEN van Weedeslraat 42-44, 3761 CE Soest Tel. 02155-18109 Havenstraat 4D, 1404 EM Bussum Tel 02159-33806 Situatie St. Jozef gebouw 'levensgevaarlijk' De politie werd vorige week gewaar schuwd omdat in en rondom het oude St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat (het voormalige "verenigingsgebouw" dat al jaren een bouwval is) een levens gevaarlijke situatie was ontstaan, die vooral voor de leerlingen van de erach ter gelegen Bonifaciusschool riskant was. De hekken om het gebouw bleken te zijn verwijderd, zodat de jeugd vrij toegang had. Gebleken was dat een groot aantal dakpannen losligt en dat van de rioolputten de deksels verdwe nen zijn. De politie stelde zich in verbin ding met de eigenaar, een aannemers bedrijf uit Soest. Die zou ervoor zorgen dat de hekken weer zo snel mogelijk om het gebouw geplaatst zullen worden. Vernielingen Ooggetuigen zagen vrijdag dat een on bekende jongeman om duistere rede nen een deuk schopte in een auto die aan de Duinweg geparkeerd stond. De politie werd gewaarschuwd, maar die kon de jongeman niet meer opsporen. In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den twee ruiten vernield van de scho lengemeenschap Eemland aan de Soes- terengweg. Ook hiervan bleven de da ders onbekend. Voor informatie: tel. 1 38 07 Eindelijk krijgen kinderen nu zelf de mogelijkheid de schrijver te bekronen van wie zij vinden dat hij of zij het bes te boek heeft geschreven in het afgelo pen jaar. In januari 1988 is een landelijke kinder jury van kinderboeken gestart. De Stichting CPNB, de YARA en het NBLC (Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum) hebben besloten tot de oprichting van de Stichting Neder landse Kinderjury. De stichting in op richting stelt zich ten doel jaarlijks drie boektitels te bekronen die naar de me ning van kinderen de beste boeken van het voorafgaande jaar zijn. De Stichting Nederlandse Kinderjury wordt ge steund door het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels en door de Stichting Lezen. Alle kinderen van 6 t/m 16 jaar kunnen meedoen. Er kunnen zowel Nederland se als buitenlandse boeken bekroond worden, maar de gekozen boeken moe ten in 1987 verschenen zijn in de Ne derlandse taal. Ieder genre is toege staan: verhalende jeugdboeken voor al le leeftijden, informatieve boeken, prentenboeken, stripboeken. Boekhandel van de Ven, Zuidprome nade 1, Soest en De Openbare Biblio theek Soest (jeugdafdeling), Albert Cuyplaan 202, Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49, Soest en vanaf vol gend jaar ook Bibliotheek Soesterberg, Dorpsplein 17b, Soesterberg, werken aan dit project mee door een deel van de in 1987 verschenen jeugdboeken ten toon te stellen. Tevens is bij deze adressen gratis een deelnameformulier verkrijgbaar onder het motto: "Kies je eigen boeken top 5!" De uiterste inzenddatum is dinsdag 1 maart 1988. Bibliotheek en boekhan del zullen de deelnemers graag helpen met het vaststellen of een boek in 1987 voor het eerst verschenen is. o> v In de eerste ronde kunnen de kinderen maximaal 5 titels ter bekroning voor dragen. in de tweede ronde wordt elk v ®S> i STICHTING NEDERLANDSE K I N D E RJ U RYi, kind gevraagd de 7 titels die in de eerste ronde de meeste stemmen kregen, te vergelijken en naar eigen voorkeur te rangschikken. Het boek dat dan het meest gekozen worden, wint de Prijs van de Nederlandse Kinderjury. Dit ge beurt in drie leeftijdscategorieën: 6 t/m 9 jaar, 10 t/m 12 jaar en 13 t/m 16 jaar. De politie heeft in het afgelopen weekeinde op diverse plaatsen in het Smitsveen proces-verbaal opge maakt tegen autobezitters, die hun voertuig niet in de aangegeven vak ken hadden geparkeerd. Volgens een woordvoerder geeft het par- keergedrag van nogal wat bewoners aanleiding om in te grijpen. In veel gevallen worden de auto's lukraak neergezet, bijvoorbeeld voor de in gangen van de flats, en trekt men zich van vakken en borden niet al te veel aan. Nog niet zo lang geleden heeft de po litie met behulp van affiches al eens de aandacht gevestigd op de proble men die daaruit voortvloeien. Dat heeft echter weinig geholpen, aldus de woordvoerder. Vandaar dat men in het vervolg scherper zal toezien en zonodig zal optreden. Caravan in sloot geduwd Onbekenden hebben in het weekeinde een stacaravan aan de Peter van den Breemerweg flink beschadigd door het gevaarte in een sloot te duwen. De eige naar, een 41-jarige inwoner van Blari- cum, stelde de politie op de hoogte. Aanrijding onder invloed De politie heeft zaterdagavond een 25- jarige automobilist uit Soest aangehou den, nadat hij op de Birkstraat een aan rijding had veroorzaakt. De man reed in de richting Amersfoort toen hij werd in gehaald door een 20-jarige automobi list. De eerstgenoemde week tijdens de ze manoeuvre enigszins naar links uit, zodat hij de passerende auto raakte. De bestuurder daarvan was daarover te recht ontstemd, ging voor de ander rij den en remde af, met als gevolg dat de auto's opnieuw in onzachte aanraking met elkaar kwamen. Beide auto's liepen schade op. De politie constateerde dat de 25-jarige Soester teveel alcohol bin nen had. Hij kreeg een proces-verbaal. Bovendien bleek zijn auto niet in orde: de wagen was moeilijk bestuurbaar en de remmen werkten nauwelijks. Groot foto-album ter' gelegenheid van koningin Beatrix' 50-verjaardag op 31 januari a.s. Luxe, gebonden editie Magnifieke kleurenfoto's Boeiende levens beschrijving door Oranje-publiciste Ans Herenius- Kamstra Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt i Vorige week ben ik gestart met een serie van drie afle veringen over de aanplant van fruit en de daarbij be- horende begininformatie. Op het moment dat dit tuinverhaal geschreven wordt is het nog prachtig open winter weer en kan er dus ook volop geplant worden. Zoals vorige maal reeds beschreven worden in de di verse vruchtgroepen besproken. Na de appels in de vorige aflevering volgen nu, hoe kan het anders,de pe- ren. Peren: Peren kennen net als appels de struik-half- stam- en hoogstamvorm. Ook bij peren wordt met di verse onderstammen gewerkt om de gewenste ideale groei te verkrijgen, (voor een uitgebreide beschrijving zie appels vorige aflevering). Als handperen zijn vol ledig afhankelijk van kruisbestuiving, enkele stoofpe ren zijn zelfbestuivend (o.a. Giesser Wildeman, een mooi roodkokende stoofpeer). Evenals appelbomen moeten ook peren jaarlijks een snoeibeurt ondergaan in de winterperiode om goed vrucht te geven en ge zond te blijven. Goede ziekteongevoelige rassen ge nieten de voorkeur bij aanplant en ook bij peren werkt het uitbuigen van de jonge zijtakken produktiever- vroegend. De minimale plantafstand voor peren be draagt 2 meter. Peren hebben graag een zonnige standplaats. Pruimen: Pruimen behoren bij een juiste rassenkeuze tot de dankbaarste vruchtbomen voor de particulieren tuin. De meeste rassen zijn zelfbestuivend, zodat ze prima alleen aangeplant kunnen worden. De meeste pruimerassen gaan vanzelf vroeg over tot produktie maar kunnen eventueel een handje geholpen worden d.m.v. uitbuigen. Smakelijke handpruimen zijn o.a. 'Reine Victoria' 'Opal' en 'Reine Claude Verte'. Ook van pruimen zijn meer en minder ziektegevoelige ras sen bekend. Snoeien gebeurt alleen m de periode waarin het gewas in het blad staat. Snoeien in de win ter geeft een verhoogde kans op loodglans, een ziekte die veelal tot gehele afsterving leidt. De plantafstand van pruimen bedraagt minimaal 2 m. Een zonnige standplaats is gewenst. Hoewel in goede zomers ook halfbeschaduwde groeiplaatsen goede eetbare resul taten opleveren. Kersen: De Kers is van de 4 tot nu tot genoemde vruchtgroepen het minst populair. Dit is grotendeels verklaarbaar uit het feit dat de meeste kersen door gaans door vogels genuttigd worden. Vogelnetten kunnen hierbij uitkomst brengen maar deze worden vaak te laat of in het geheel niet aangebracht. Kersen zijn ook te verkrijgen in struikvorm, halfstam en hoogstamuitvoering, maar zijn met snoeien minder in de hand te houden omdat we in kersen liever niet te veel snoeien. Voor de meeste kersen is kruisbestui ving noodzaak om tot een goede vruchtzetting te ko men. De Morel een zure kers die alleen voor verwer king geschikt is vormt hier een uitzondering op en is goed zelfbestuivend. De minimale plantafstand voor kersen is 3 m. Druiven: Voor ons klimaat zijn een beperkt aantal druiverassen beschikbaar, die op een warme zonnige standplaats ook in wat minder goede zomers tot rij ping komen. De vruchten zullen, ondanks goede zor gen als bemesten, bekalken, snoeien en krenten lang niet zo groot worden als die we bij de groenteman kunnen kopen. Toch is het idee druiven te oogsten uit je eigen achtertuin erg leuk en zijn de vruchten door gaans zeer smakelijk. Goede rassen voor Nederland zijn de blauwe druif 'Boskoop's Glorie' en de 'Witte van der Laan'. Dinsdag 26 januari Informatie-avond: Het Baarnsch Lyceum, Scholengem. voor Havo en VWO, Torenlaan 77, Baarn, vanaf 20.00 uur. Woensdag 27 januari Voorlichtingsavond: Scholengem. Godelinde voor meao, mco, atheneum, ha vo en mavo, Tenierslaan 2, Naarden, vanaf 20.00 uur 1e jaar meao en 1e en 2e jaar mco. Zaterdag 30 januari Open dag: Het Baarnsch Lyceum, Scholengem. voor Havo en VWO, Toren laan 77, Baarn, van 10.30-14.30 uur. Dinsdag 2 februari Voorlichtingsavond: Scholengem. Godelinde voor meao, mco, atheneum, ha vo en mavo, Tenierslaan 2, Naarden, vanaf 20.00 uur 2e en 3e jaar meao. Informatieavond: Griftland College, Scholengem. voor vwo, havo en mavo, Noorderweg 79, Soest, vanaf 20.00 uur. Donderdag 4 februari Open dag: MEAO - Christelijke middelbare economische school Amersfoort, Paladijnenweg 9, Amersfoort, van 14.00-16.00 uur. Moderne psychiatrie Auteur: Johan Cullberg Uitgever: Ambo Een in veel opzichten indrukwekkend boek. Geschreven door een bekende Zweedse docent psychiatrie en psy choanalyticus die in zijn land op zijn ter rein grote vermaardheid geniet. In der tien overzichtelijke delen moderne psy- schiatrie van "de wieg tot het graf'. Daarin de vastelling dat ieder mens in zekere zin een mate van "abnormali teit" bezit. Aan de hand van veel voor beelden antwoorden op vragen als hoe het kan bestaan dat mensen buiten de marges van psychische gezondheid ge raken. In iedere van de hoofdstukken uitvoerig aandacht voor het aspect ge nezing, het samenspel tussen patiënt e therapeut. Het laatste onderdeel van dit boek behandelt jurische aspecten rond psychiatrische patiënten in Nederland, een bijdragen van mr. J. Legemaate. "Moderne psychiatrie "is een zeer ge slaagde aanzet om lezers zonder specia listische kennis inzicht en voorlichting te geven in het ondoorzichtbare woud van specifieke en niet specifieke psychi sche stoornissen. Een ontdekkingsreis die door het zeer duidelijke en begrijpe lijke taalgebruik binnen ieders bereik ligt. Aanbevolen. Het oog Auteur: Georges Bataille Uitgever: Kritak De auteur van dit boek staat bekend als een knap en toonaangevend essayist uit de Franse letteren. Zijn werk kent een mystieke inslag en is vooral bezeten door de doodsgedachte. Van dit alles is in "Het Oog" weinig terug te vinden. Het is pornografie uit de twintiger jaren van deze eeuw, gekoppeld aan geweld en waanzin. Obscene parodieën met als suggestie dat de dood de uiteindelijke uitkomst van de erotiek is. Een weerzin wekkend geschrift. Breinbrekers Auteur: Ivan Moscovich Uitgever: Van Holkema Warendorf Voor wie het aanbod op t.v. niet bepa lend is om lange winteravonden een zinvolle inhoud te geven zijn er onder de tiel "Breinbekers" twee alleraardig ste boekjes verschenen. In "Puzzelen met vormen" en "Puzzelen met getal len" nu eens geen obbligate opdrachten en vragen. Daarvoor in de plaats een groot aantal originele probleemstellin gen, wisselend van karakter en moei lijkheidsfactor. Voor mensen die lo gisch kunnen denken, over fantasie be schikken en als volwassen puzzelaars willen worden beschouwd. Pop, kroniek van een muziekjaar Samenstellers: Ton Vingerhoets, Alfred Bos, Stan Rijven en Tom Engelshoven Uitgever: Loeb Wie zonder popmuziek niet door het le ven kan, en dat zijn er nog al wat,kan niet om deze kroniek van een muziek jaar heen. De samenstellers hebben heel wat graaf en s'pitwerk verricht om deze popkroniek '87 - '88 het predikaat "compleet" te laten verwerven. Een al lerminst vrijblijvend en oppervlakkig overzicht, met het "eigen gezicht" als voornaamste kenmerk. Als regel ver schijnen Popmuziekjaarboeken na morsige vertalingen op de Nederlandse boekenmarkt. Deze kroniek vormt daarop eindelijk een uitzondering. Een klein legertje vaderlandse popjourna listen ën fotografen verleende kritisch en deskundig medewerking aan het tot standkomen van de geschiedschrijving van de popmuziek jaargang '87. Slaagt de nieuwe opzet, Nederlandse makelij, dan zal deze eersteling het begin van een lange traditie worden. Afgaande op de veelbelovende start moet dat kunnen lukken. Utrecht en het verkeer Auteur: Dr. A. van Hulzen Uitgever: Bosch Keuning De auteur is een absolute allesweter over de rijke historie van de stad Utrecht. Daarvan getuigen zijn ontelba re bijdragen aan een Utrechtse krant en eerder verschenen boeken waarin Utrechtse kerken, kloosters en gasthui zen centraal staan. "Utrecht en het ver keer" is een smakelijk leesbaar stuk ge schiedschrijving waarin schippers en schuiten, koetsiers en de paardetram gestalte krijgen. Los van het thema wordt het Utrecht van 1850 tot 1910 met foto's en nostalgische verhalen op nieuw tot leven gebracht. Een duik in het Utrechtse verleden waarin het, aan de hand van Dr. A. van Hulzen, goed toeven is. De familie Golowijow Auteur: M.E. Saltykow Uitgever: G.A. van Oorschot Een Russisch literair meesterwerk door uitgever G.A. van Oorschot van stof ontdaan en geplaatst in de serie De Russische Bibliotheek. Deze ruim hon derd jaar oude roman werd geschreven door een auteur die in het dagelijks le ven als ambtenaar door het leven ging en het ambtenarenwereldje in zijn ro mans actualiseerde en op satirische wij ze te kijk zette. Het verhaal van "De fa milie Golowijow" speelt zich af in het midden van de vorige eeuw en vertelt over de ondergang van een grootgrond bezitters familie. Een familie-tragedie waarin ouders en kinderen slechts als hypocrieten lijken te kunnen leven. Hoe onsympathiek de hoofdpersonen in de ze roman ook bij de lezer overkomen, ze fascineren, met zoon Porfiri "Judasje" in de hoofdrol. Een boeiende roman, lijkend op een haarscherpe röntgenfoto van het oude feodale Rusland, waarop macht, wreedheid en corruptie van een plattelandsfamilie, alles en iedereen wurgend, zich onbarmhartig aftekenen. De Droom Auteur: ƒ.5. Toergenjev Uitgever: BZZTöH In tegenstelling tot Saltykow is Toer genjev een Russisch auteur die zijn ro mans en novellen niet in boodschappen of met satire verpakte. Merkwaardig, omdat ook hij, evenals tijdgenoot Salty kow, een afkeer had van het in het Rus land van toen geldende lijfeigenschap. Het is niet onaannemelijk dat hij daar om een groot deel van zijn leven in West-Europa verbleef. Meer dan Salty kow is Toergenjev een lyricus. De vier verhalen en de novelle die in deze bun del verschenen leveren daarvan even zovele bewijzen. Kenmerkend voor de ze schrijver de fijnzinnige benadering van mensen en situaties die hij gestalte geeft in subtiele en fantasierijke ge moedsstemmingen. Verderlichte en toch ook meespelende literatuur De lakei en de hoer Auteur: Nina Berberova Uitgever:De arbeiderspers Een qua omvang kleine roman van uit zonderlijke kwaliteit. Op 80-jarige leef tijd geschreven door Nina Berberova, associaties oproepend met Russische meesters der vertelkunst. In deze roman een stuk levensgeschiedenis van een Russische vrouw die na de oktoberre volutie via Japan en China aansluiting zoekt bij in Parijs levende lotgenoten. In deze omgeving maakt ze kennis met een voormalig Russisch officier die als "gastarbeider" in zijn dagelijks onder houd voorziet. Een relatie uitmondend in een fataal aflopend drama. Een met dramatiek geladen roman waarin de uitzichtloze situatie van twee, qua ka rakter totaal verschillende hoofdperso nen, tot leven komt en op soms cynische wijze wordt ontleed. "Een kleintje" lite ratuur op hoog niveau. Rlo Auteur: Mar ion Bloem Uitgever: De Arbeiderspers Reisverslag van een jonge vrouw die van haar partner op moederdag een reis naar Brazilië cadeau heeft gekregen. Het land waar ze, om uiteenlopende re denen, een passie voor heeft. Marion Bloem schreef een reisverslag in twee voud. Enerzijds de reis, het land en de personen zoals de hoofdpersonen Gel gel die in haar verbeelding heeft ge maakt, anderzijds de werkelijkheid tus sen start en finish. Marion BLoem ver staat de niet geringe kunst gebeurtenis sen en karakters op een spirituele wijze te beschrijven, stelt zich in deze novelle opnieuw als een zeer eigentijdse schrijf ster op, maar wekte bij mij irritaties op- door haar overgevoeligheid voor de tails. Rio, in de belevenis van Marion Bloem, lijkt mij een novelle die vrou wen meer zal aanspreken dan mannen. Een conclusie die mogelijk onbewust is ingegeven door de wijze waarop Gelgel zich op een zeer flitsende wijze van haar object "De Noor" weet te ontdoen. In meer dan een opzicht nogal morsig. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600

Soester Courant | 1988 | | pagina 13