S™SeHSrakHAV°/MB0 cua-AO Soest heeft 'gesproken gemeentegids' 'Slachtofferhulp' start ook in Soest Click-Art nu ook voor lijstwerk op maat! 3 VAN TOL PAGINA 14 WOENSDAG 20 JANUAR11938 SOESTER COURANT PAGINA 15 In Honsbergen en de Vijverhof NS geeft voorlichting over 60+ Seniorenkaart Cursus spirituele healiug (genezing) Pianohandel 'n PIANO 6 MAANDEN* OP PROEF? Zes uur 'hoorbare' informatie over Soest Stichting op zoek naar vrijwilligers Gemeenteraad vergadert Scholen-info voor basisscholieren Vijftig jaar Christelijk Speciaal Onderwijs Soester Courant goede informatiebron Het 'dieet-geheim' uit Japan 1 Staatssecretaris mevr. Ginjaar-Maas heeft goedgekeurd dat het vak informa tica als een examenvak wordt aanoehn- den aan de HAVO/MBO van de scho lengemeenschap Pampedia te Hilver sum. Hiermee heeft informatica voor het eerst de status van examenvak ge kregen in het algemeen voortgezet on derwijs. Het leerplan wordt ter goed keuring aan het Ministerie van Onder wijs voorgelegd. De HAVO/MBO bestaat uit de leerla- ren van havo-4 en 5 en is toegankelijk voor leerlingen met een mavo-diploma (6xD) of een havo-3 bewijs. Aan de HAVO/MBO van Pampedia kan een gemengd pakket van alle havo-vakken en zes beroepsgerichte vakken gevolgd worden. Tot nog toe werden de be roepsgerichte vakken grafische vorm geving, bedrijfseconomie, gezond- heidskunde, omgangskunde en textiele werkvormen aangeboden. u,r s' G-J- Hoogendijk is bij zonder blij met deze aanvulling: "Infor matica en de computer zijn doorge drongen tot elke sector van de samenle ving Met de invoering van dit vak sluit de HAVO/MBO nog beter aan bij de Dehoeften van de arbeidsmarkt en het n°gfr beroepsonderwijs. Het ligt in on ze bedoeling om in augustus 1988 in- «ca als examenvak aan te bieden. Alle apparatuur is op school aanwezig. He informatica-studio is compleet." In 1984 gaf staatssecretaris mevr. Gin- uY\^aaS ver^°^ oprichting van de HAVO/MBO als voortzetting van de havo-top van de voormalige Pedagogie sche Academie Ludgerus. Door het aanbieden van een gemengd pakket van havo- en beroepsgerichte vakken is het rendement van het havo-onderwijs aanmerkelijk verbeterd en de aanslui ting bij het hoger beroepsonderwijs en de arbeidsmarkt succesvol. Veel mensen van zestig jaar en ouder zijn "met pensioen" en genieten van hun welverdiende vrije tijd. Eindelijk eens gelegenheid om zich aan hun hobby's te wijden. En tijd om op be zoek te gaan bij familie of om gewoon eens een dagje uit te gaan. Met de trein, waarom niet? De trein ingewikkeld? Welnee. Tegen woordig stapt iedereen zo in de trein. Die is snel en comfortabel en rijdt vaak en regelmatig. De trein duur? Zeker niet voor 60+ ers. Want die reizen met de 60+ Seniorenkaart. De 60+ Seniorenkaart is één jaar geldig en kost (tot 1 april 1988) f 70,-Met die kaart krijgt men 45% korting op enkele reizen (vanaf 1 april wordt dat40%) en 40% op retours en dagkaarten. Boven dien kan men zeven dagen per jaar rei zen zonder dat men een kaartje hoeft te kopen. Keuzedagen heten die dagen, omdat men zelf mag kiezen op welke dag men reist: één dag in januari/fe bruari, één dag in maart/april enz. Die f 70,- voor de Seniorenkaart zijn zo te rugverdiend. Wie meer wil weten over de kaart is wel kom op donderdag 28 januari om 14.00 uur in dienstencentrum "Honsbergen", Wiardi Beckmanstraat 475, of op vrij dag 5 februari om 14.00 uur in dien stencentrum "De Vijverhof', Klarinet 39 te Soest. Daar zijn mensen van NS aanwezig die alle vragen kunnen beantwoorden. Ver der wordt daar een diapresentatie gege ven, kan meen verschillende folders en een boekje krijgen en meedoen aan een kwis. Wie weet wint u n mooie prijs! Tijdens het bezoek van NS kan men profiteren van verschillende aanbiedin gen: een 2-maands proef 60+ Senioren kaart voor f 15,-; een 1-maands proef Dalurenkaart voor f 25,- (voor als u nog geen 60 bent); een extra Keuzedag voor f 15,- (voor als u al een 60+ Seniorenkaart heeft); 60+ Seniorenkaart voor f 70,- met een leuk extraatje; Probeer de trein ook eens en ontdek hoe gemakkelijk en snel u reist. Dan zegt u straks ook: waar zouden we zijn zonder trein? Woensdag 27 januari start er weer een nieuwe cursus Spiritueel genezen voor beginners in centrum Mayindra, gege ven door Roos Vilé. Zij heeft al jaren lang een praktijk als paranormaal gene- zeres en diverse vormen van alternatie ve geneeswijzen. Deze beginnerscursus (er zijn er in to taal 4 elk van 7 avonden), leertje zelf je eigen helende krachten weer te gaan ge bruiken, zowel bij jezelf als bij anderen. De avonden laten je voorzichtig kennis maken met je eigen helende energie. Door het gebruik van o.a. visualisaties die speciaal gericht zijn op de'zenuw- centra's (chakra's) in je lichaam kan er veel in het bewustzijn komen. En dat helpt dan verder te kunnen begrijpen waarom je last hebt van bepaalde ziek tes of blokkades, zodat je daar verder aan kan gaan werken om het te veran deren. Er wordt in de cursus ook geleerd hoe afstands en groepshealing werkt en hoe men daarop af kan stemmen. Men leert de auralagen te voelen. Wat voor velen een heel belangrijke oe fening is is leren gronden (aarden) en je leren af te schermen voor de invloeden van andere mensen en invloeden. De intuïtie wordt door oefeningen ontwik keld. We leren bij elkaar en ons zelf door energiemassage onze energie weer optimaal te laten stromen. Vele filosofische gesprekken die in de groep zullen plaatsvinden geven ons vaak "inzichten" in onszelf en in ande ren. De esotherische betekenis van ziektes helpen ons ook meer inzicht in en ziekte te krijgen. Deze eerste cursus behandelt de weg van de basis (chakra) tot het hart (cha- kra). Docente: Roos Vilé. Data: start woensdagavond 27 januari om 20.30 uur tot plm. 23.00 uur. Duur: 7 avonden elke week lx. Informatie en plaats en. opgave: Cen trum Mayindra, Kerkstraat 3-5, tel. 25599 van maandag tot zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Vernielingen aan auto's Een 53-jarige bewoonster van de Wiar di Beckmanstraat ontdekte vorige week dat onbekenden de voorruit van haar auto hadden ingeslagen. De schade be draagt ruim 300 gulden. Uit de auto werd overigens niets vermist. Dat was wel het geval bij een 25-jarige bewoner van de Weegbreestraat. Uit zijn auto werd een zonnescherm gestolen. Proces-verbaal voor onverzekerde auto Op de Laanstraat hield de politie vorige week een 22-jarige inwoner van Utrecht aan, die al sinds 1985 in een onverzekerde auto rondreed. De man kreeg een proces-verbaal; zijn auto werd voorlopig aan het bureau ge plaatst, totdat de Utrechter kon aanto nen dat de zaak in orde was. Burg. Grothestraat 20 Soest Een nieuwe plano voor slechts 75.- per maand. Bij aankoop aftrek van de huursom. Langer huren kan ook. Wilt u meer informatie? Kom kijken In onze showroom of bel even: 02155-12968 it Sinds vorige week vrijdag beschikt de gemeente Soest officieel over een "ge sproken gemeentegids", waarin alle informatie van de gewone gedrukte gids is vermeld, zij het in hoorbare vorm. De gids bestaat uit vier cassette bandjes met een totale opnameduur van 360 minuten. De eerste set werd vrijdag j.1. aan wethouder Ries van Logtenstein (Voorlichting) aangebo den door de heer R. van Zomeren, voorzitter van de Adviesgroep Gehan dicapten Soest, die het initiatief tot de ze vorm van informatie heeft geno men. In de ruim zes jaar van haar bestaan heeft de Adviesgroep zich voortdurend bezig gehouden met vormen van "toe gankelijkheid", aldus de heer Van Zo meren, die in gezelschap was van de da mes Snel en Jorna en de heren Brand en Gerth. Meestal had dat betrekking op de fysieke toegankelijkheid van open bare gebouwen voor bijvoorbeeld rol stoelrijders. "Maar er is meer," aldus de heer van Zomeren, "want het gaat ook om de toegankelijkheid van openbare informatie." Er is een grote groep gehandicapten die daarvan niet zonder meer kennis kan Autokraken Uit de auto van een 24-jarige inwoon ster van Eemnes is vorige week de ra dio-cassetterecorder gestolen. De wa gen stond geparkeerd aan de Oude Utrechtseweg. Het portierslot was met een schroevedraaier opengemaakt. Hetzelfde was het geval met de auto van een 33-jarige Soester, die aan de Ko ningsweg geparkeerd stond. Hieruit verdwenen een rolmaat, een zonnebril en een aantal cassettebandjes. Portemonnee gestolen Een 41-jarige vrouw uit Soest ontdekte vorige week dat onbekenden haar por temonnee hadden gestolen. Die bevond zich in een tas in de leraarskamer van een school aan de Smitsweg. De diefstal moet overdag hebben plaatsgevonden. In de portemonnee zaten twee bankbil jetten van honderd gulden, enkele pas jes en een rijbewijs. Sinds vorig jaar is in de regio, met na me in Amersfoort, de Stichting Slacht offerhulp Eemland actief bij de op vang en begeleiding van mensen die op een of andere wijze het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf. Kosteloos en zonder verplichtingen bieden de vrijwilligers hun (soms heel prakti sche) hulp, bijvoorbeeld na een in braak, diefstal, beroving of mishande ling. Een en ander vindt plaats in nau we samenwerking met de politie. "We vinden dat we iets moeten doen voor de mensen die na een misdaad in de kou blijven staan. Er is van allerlei instanties altijd veel aandacht voor de daders, maar de slachtoffers worden dikwijls aan hun lot overgelaten." Dat zeggen Lini de Bruijn en Jan Quak, bei den bestuurslid van de stichting en lid van de adviesraad van de stichting, die vanaf de oprichting feitelijk al regionaal is opgezet, al hebben de activiteiten zich tot dusver beperkt tot de stad Amers foort. De werkwijze komt kort gezegd hierop neer: bij de afhandeling van een misdrijf wijst de politie de slachtoffers op de mo gelijkheden die de stichting biedt. Heeft men daar geen bezwaar tegen, dan wordt de "zaak" doorgegeven aan Slachtofferhulp. Een vrijwillig(st)er zoekt dan kontakt en biedt het slachtof fer hulp aan. Ook zonder tussenkomst van de politie is Slachtofferhulp overi gens te benaderen. "De politie is blij met ons werk," aldus de woordvoerders van de stichting. "Meestal hebben zij het veel te druk om eraan toe te komen, en er is naar onze ervaring veel behoefte aan. De maat schappij is een stuk harder geworden; er zijn mensen naar wie nooit iemand om kijkt en juist in deze omstandigheden kan het heel fijn zijn als er iemand is die wél belangstelling toont, al is het maar met een bloemetje of een opbeurend woord." Door de veranderingen in de samenle ving is de "burenhulp" een zeldzaam verschijnsel geworden. "Mensen wor den vaak aan hun lot overgelaten. Dat merk je in dit werk wel. Soms word je wel eens met een beetje wantrouwen bekeken, maar meestal zijn de mensen heel blij met wat aandacht," aldus Lini de Bruijn en Jan Quak. Cursus De stichting draait op momenteel ca. 15 vrijwilligers, die allemaal een speciale cursus hebben gevolgd. Vorige week is juist een nieuwe cursus van start gegaan met een eerste oriënterende bijeen komst, maar er is nog plaats voor enkele belangstellenden, met name uit Soest, want het is de bedoeling dat Slachtof ferhulp dit jaar - waarschijnlijk in sep tember - ook in onze gemeente van de grond komt. Uiteraard worden aan de kandidaten enige eisen gesteld. Zo moet men min stens 18 jaar zijn, geen strafblad hebben en op z'n minst goed kunnen luisteren. "Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de vrijwilligers hun eigen problemen op de mensen loslaten, dus ze moeten zelf toch wel een beetje evenwichtig in hun schoenen staan. Het is leuk als de men sen een vooropleiding op maatschappe lijk gebied hebben, maar niet persé noodzakelijk. Het belangrijkste is datje bent 'uitgegroeid' en iets van het leven hebt geleerd, en je kunt openstellen voor een ander..." Of dat ook zo is komt er in de opleiding (zes avonden) wel uit, aldus de be stuursleden. De cursus omvat een aan tal avonden waarop informatie wordt gegeven door politiemensen en juris ten. Praktische "ervaring" doen de cur sisten op met rollenspelen, waarin her kenbare gevallen worden nagespeeld, een aanpak die heel goed blijkt te werken. 'Vliegend bestaan' Als de cursus achter de rug is worden de vrijwilligers al snel bij de echte opvang ingeschakeld. "Het is een beetje een vliegend bestaan. Je kunt ieder moment worden opgeroepen, zelfs bij nacht en ontij. Regelmaat zit er niet in. Het gaat immers altijd om mensen in een crisis situatie en het hangt altijd sterk af van de persoonlijke omstandigheden van het slachtoffer." Het eerste kontakt met een slachtoffer is overigens altijd telefonisch. Slachtof ferhulp treedt alleen op als de betrokke nen het ook werkelijk zelf willen. "Soms houden de mensen zich veel te flink. Er rust ook een soort taboe op angst - de mensen willen vaak liever stoer overko men. Onze benadering is wel anders dan bijvoorbeeld het maatschappelijk werk: daar moet je jezelf melden. In ons werk zoeken wij het kontakt. Vanzelf sprekend behandelen we alles wat we te horen krijgen strikt vertrouwelijk." De vrijwilligers van Slachtofferhulp houden zich niet bezig met de "zware misdrijven" - daarvoor is de hulp van deskundigen immers onontbeerlijk - maar ook niet met kruimelwerk als fietsdiefstallen e.d. "We lopen de maat schappelijke instellingen niet voor de voeten en pretenderen geen deskundig heid. Alles staat of valt in dit werk met de samenwerking met de politie, waar mee maandelijks overleg plaatsvindt." De stichting zou graag in kontakt ko men met kandidaten uit Soest, die be reid zijn de cursus te volgen en in de loop van dit jaar het werk in Soest ter hand kunnen nemen. Het kontakta- dres van de stichting is: Huygenslaan 5, 3818 WB Amersfoort, tel. 033- 10100. nemen, met name blinden en slecht zienden, maar ook mensen die om an dere fysieke redenen geen boek kunnen vasthouden of pagina's kunnen om slaan. De adviesgroep heeft zich, aldus de heer Van Zomeren, ingezet voor een tweesporen-beleid. Voor de vluchtige actuele informatie is inmiddels de in formatietelefoon beschikbaar. "Zo kunnen we kennis nemen van bijvoor beeld de situatie in bepaalde straten. Na wat aanloopmoeilijkheden functio neert de info-telefoon inmiddels goed," stelde Van Zomeren vast. Daarnaast is nu ook de complete infor matie van de gemeentegids toeganke lijk gemaakt voor gehandicapten. Een klus die nogal wat voeten in de aarde had, aldus Van Zomeren, omdat de ge meentegids voor 90 procent uit adres- senmateriaal bestaat. De gesproken gids is vervaardigd door "Het Gespro ken Weekblad", die het geheel zo "overzichtelijk" mogelijk heeft ge maakt. Met behulp van bepaalde akoestische signalen kan men betrekke lijk snel door de verschillende bandjes "bladeren". Van Zomeren sprak de hoop uit dat de gemeente het initiatief over zou nemen en ervoor zou zorgen dat de gemeente gids ook in de komende jaren in deze Wethouder Van Logtenstein, geflan keerd door de leden van de Adviesgroep Gehandicapten, neemt de cassettes in ontvangst van de heer Van Zomeren. Foto: Herman van Dam vorm beschikbaar komt. "Wij hebben destijds ook het initiatief genomen voor de info-telefoon. De gemeente vond dat best, als we het geheel zelf maar zouden runnen, maar vlak voor de start draaide het gemeentebestuur gelukkig 180 graden. Het stelt zich terecht op het standpunt dat overheidsvoorlichting een taak is van de afdeling voorlich ting." Van Zomeren liet weten dat hij daarmee best ingenomen was. "Wij wa ren van de klus af en bovendien is dat standpunt ook principieel juist." Wethouder Van Logtenstein zwaaide de Adviesgroep lof toe voor haar initia tief en liet zich positief uit over de mo gelijkheden de gesproken gids ook in de komende jaren te laten verschijnen. "Ik denk wel dat het mogelijk is het levens vatbaarheid te geven." Behalve gehandicapten kunnen ook ouderen van de gesproken gemeente gids gebruik maken. Er komen exem plaren in de diverse woon/diensten centra, de bejaardencentra en de biblio theken te liggen. Bij Click-Art op de Koninginnelaan heeft men het pakket met een belang rijke peiler weten uit te breiden. Goed aansluitend op het bestaande werk biedt men de consument nu de mogelijkheid het benodigde lijstwerk tot in de puntjes te verzorgen. Vanzelf sprekend overeenkomstig de Click-Art formule: geheel op maat! Het kon niet uitblijven, aldus eigenaar Mark Bekkers (35). De verkoop van het graphic-art gebeuren zit dusdanig in de lift dat dit een min of meer te verwach ten stap was. In de verte heb ik weieens aan het (in)lijstwerk gedacht, maar zoiets zag ik toch pas zitten voor over een bepaalde tijd. Het gebeurt allemaal iets eerder dan ik in gedachten had. Kijk, vervolgt hij toelichtend, hetgeen wij verkopen is een zeer smaakgebonden zaak, niet waar? Vooral bij de wat grotere aanko pen laten de mensen zich in eerste in stantie (gelukkig) niet meer leiden door het prijskaartje, maar zijn zaken als in terieur en smaak heel bepalend gewor den. Met andere woorden: het "ik-vind-dit- mooi" heeft het "wat-kost-het" toch wel een beetje verdrongen. Binnen be paalde grenzen, natuurlijk. Wel, als men met zoveel zorg te werk gaat als het gaat om een smaakvolle wanddecoratie dan moet er ook evenre dig aandacht worden besteed aan de lijst. Daarom, klein of groot, met of zon der passé partout, in aluminium of juist niet, wij verzorgen het perfect, aldus een enthousiaste Bekkers. Wat nu al veelvuldig gebeurt, vervolgt de Click-Art eigenaar, dat veel klanten met allerlei zaken aankomen die een nieuwe lijst moeten hebben. Ach, hoe gaat zoiets, hé? De kamer of het kan toor wordt veranderd of opgeknapt en dan blijkt al gauw dat de wand-decora tie en de lijst niet meer zo goed staan. Het is vaak verbluffend wat een andere lijst met een passé partout kan doen! En, besluit hij lachend, het maakt niets uit of het nu gaat om een eigen borduur werk of om een dure ets, om alles past een lijst. Een aantal maanden geleden ging dit jonge Soester bedrijf van start en men is er in geslaagd de wind in de zeilen te houden. Men is georiënteerd op eigentijds en vooral hoge kwaliteit werk van allerlei kunstenaars van diver se nationaliteiten. Eigentijds en kwali teit zijn de trefwoorden die zeker ook teruggevonden worden in de wenskaar ten-collectie en het familie-drukwerk. Een belangrijk onderdeel van het fami lie-drukwerk is vanzelfsprekend de trouwkaart. Zoals ook in het toonaan gevende magazine "Bruid Bruide gom" reeds werd vermeld heeft Click- Art voor deze regio de exclusieve rech ten verworven voor de fraaie Cartino- collectie. Middels dikke voorbeelden- ART-GRAPHICS» DRUKWERK Koninginnelaan 25 3762 DA Soest Tel: (02155) 25486 boeken kunnen toekomstige echtparen proberen een keuze te maken. Om deze speciale dag een extra cachet te geven kunnen zelfs de servetten en de etiket ten van de wijnflessen door Click-Art worden bedrukt met een tekst. Afgelo pen week heeft men een start gemaakt met het inlijsten en presenteren van de nieuwe Art Graphic-collectie '88. Veel twee- en drieluiken in de nieuwe mo derne tinten verwerkt in fraai materiaal. Mare Bekkers, trots: Wil je nu werkelijk iets heel apart zien? Zeer behoedzaam wordt een tweeluik getoond van de Amerikaanse ontwerper Kitchell. Het is een gesigneerde zeefdruk waar er slechts 300 van bestaan. Het nummer van dit exemplaar is 189. Voor zover ik weet, vervolgt Bekkers, zijn er slechts twee of drie exemplaren in heel Neder land. Uniek. Het is mede door de ver koop van zeefdrukken dat het inlijsten bij Click-Art zijn intrede heeft gedaan. Bekkers: Enige tijd geleden wist ik de hand te leggen op een tweetal zeefdruk ken van een Italiaanse ontwerper. Oor spronkelijk bedoeld als een twee-luik maar het kon ook apart worden ver kocht. De klant die het kocht zag zich direct geplaatst voor het probleem van de lijst, welke kleur en grootte enz. Wij hebben hem hierin geadviseerd en bij uitzondering deze lijsten voor hem ver vaardigd. Het resultaat was verbluf fend, vandaar dat wij er mee door zijn gegaan. Tot volle tevredenheid. Voor de goede orde, aldus Bekkers, wij ver kopen geen standaard foto-lijsten. Daarvoor moet men bij de fotohande laar zijn. Wij verzorgen het lijstwerk óp maat. Weet je wat trouwens ook leuk is, vraagt Mare Bekkers ineens. Dat steeds meer jongeren onze zaak weten te vin den! Wijzend op de displays met wens kaarten: De verkoop van deze wens kaarten is vanzelfsprekend de afgelo pen maand heel behoorlijk geweest. Maar leuk was het om te zien dat heel veel jongeren elkaar ook hele aparte kaarten stuurden. Ook deze artikel- groep ondergaat zeer binnenkort een forse uitbreiding. Nieuwe kaarten, vol gens de laatste mode, worden binnen kort aangeleverd waarbij het accent zal komen te liggen op humor en (weer) het woord apart. Het zijn tevreden geluiden bij Click-Art op de Koninginnelaan. De jongste aanwinst, de totale lijstverzor- ging op maat, zal daar zeker geen veran dering in gaan brengen. I Morgenavond, donderdag 21 januari, vindt de maandelijkse openbare ver gadering plaats van de Soester gemeenteraad, in de aula van het Griftland College, Noorderweg 79. Aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 16 novem ber 1987. 2. Ingekomen stukken 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel tot verhuring van enige gemeentelijke sportcomplexen aan de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest c.q. aan een daarvoor in de plaats tredend orgaan. 5. Voorstel tot wijziging van de begroting 1987 van de algemene dienst. 6. Voorstel tot het indienen van bezwaren tegen het ontwerplandinrich- tingsplan Eemland. 7. Voorstel verordening tot regeling betreffende een tijdelijke voorziening voor het personeel in dienst van de gemeente Soest wegens het vervallen van aanspraken ingevolge de wet werkloosheids voorziening. 8. Voorstel tot het vaststellen van de "verordening betreffende de volgorde van afvloeiing van het onderwijsondersteunend personeel ver bonden aan openbare scholen voor basisonderwijs." 9. Voorstel tot het indienen van een verzoek als bedoeld in artikel 70 van de Wet op het basisonderwijs bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet uit de Algemene Re serve voor de aanschaf van een kunstwerk bij de Sporthal Soes- terberg. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet uit het Fonds Kunst aankopen voor de kunstopdracht Dorpshuis Soesterberg. 12. Voorstel tot het sluiten van een overeenkomst tot dading met de heer W.N. Berkhof, Koninginnelaan 64, Soest. 13. Voorstel tot verkoop van grond gelegen achter het perceel Nieuweweg 29a aan de heren S. en M. Lenarduzzi te Soest. 14. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan de Nieuweweg aan de heer K.G. Postema te Soest. 15. Voorstel tot verkoop van een perceeltje grond gelegen in het plan Over- hees III aan de P.U.E.M. N.V. te Utrecht. 16. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan de Dr. de Voslaan aan Lin- gens Have B.V., gevestigd te Utrecht, ten behoeve van realise ring woningbouwplan op het terrein van het voormalige Oran jehotel. 17. Voorstel tot verkoop van grond aan de Koningsweg aan de heer J. Man nessen te Soest. Op woensdag 27 januari a.s. organi seert de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) weer de jaarlijkse scholen-info. Deze vindt plaats in de openbare basisschool De Schakel, IGaarwaterweg 7, Soest, van 19.30 - 21.30 uur. De toegang is vrij. Twaalf scholen uit Soest, Amersfoort, Baarn, Bilthoven, Utrecht en Zeist zul len aanwezig zijn om de leerlingen van de twee hoogste groepen van de basis scholen en hun ouders voor te lichten over vele soorten vervolgonderwijs. De aanwezige scholen vertegenwoordigen een zeer breed scala van typen vervolg onderwijs, van LTS tot en met VWO. Bezoek van de Scholen-info van de VOO zal zeker bijdragen aan de be sluitvorming over de menigmaal niet gemakkelijke keuze van het type ver volgonderwijs na de basisschool. De volgende scholen zullen zijn vertegen woordigd: Mavo Soest, Eemland Soest, Midland, Jan Ligthart, Baarns Lyceum, Thorbec- ke, Johan van Oldebarnevelt, A'foortse Berg, Schothorst College, De Heuvel rug, Tuinbouwonderwijscentrum en werkplaats Bilthoven. Op 28 februari a.s. zal het 50 jaar gele den zijn dat de "Vereniging voor Christelijk Speciaal Onderwijs voor Amersfoort en omgeving" werd opge richt. Tot de Vereniging behoren de Konin gin Wilhelminaschool voor moeilijk le rende kinderen aan de Simon Stevin- straat en de Koningin Emmaschool voor zeer moeilijk lerende kinderen aan de Heiligenbergerweg. Begonnen in de Lange Beekstraat als gezamenlijke school werd in het vol gende schoolgebouw in de Coninck- straat in 1954 een splitsing aange bracht. In dat jaar werd de Koningin Wilhelmi naschool gebouwd, waar de kinderen werden geplaatst, die in aanmerking kwamen voor wat wij nu noemen het onderwijs aan moelijk leren kinderen. De Koningin Emmaschool verhuisde in het jaar 1970 in verband met de bouw van het Cultureel Centrum "De Flint" naar een houten noodgebouw aan de Verdiweg, waarna in 1976 het nieuwe complex op de Vosheuvel kon worden betrokken. Beide scholen zijn streekscholen, waar op de kinderen uit de wijde omgeving van Amersfoort die in aanmerking ko men voor deze vorm van onderwijs zijn aangewezen. Momenteel bezoeken ruim 100 leerlin gen de Emmaschool, terwijl op de Wil helminaschool dagelijks 150 leerlingen verblijven. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum zal op 29 januari 1988 tussen 16.00 en 18.00 uur een receptie worden gehouden in de Koningin Wilhelmina school, Simon Stevinstraat 2 te Amers foort. Meadow Croft Slim Plan F, een totaal nieuw slank-plan, is gebaseerd op Glu- comannan, een vezelstof, afkomstig uit de wortel van de Japanse Konjac-plant (Amorphophallus Konjag C. Koch). Oorspronkelijk overwegend voorko mend in geheel Zuid-Oost Azië, groeit deze plant tegenwoordig uitsluitend in tropische- en subtropische gebieden in Azië. Bij uitstek in Japan wordt dit ge was op plantages verbouwd. Sedert duizend jaren is men in dit land bekend met de wonderlijke werking van Glucomannan. De Japanners ver werken het volgens traditionele volks gewoonten in hun dagelijks voedsel, waardoor hun spijsvertering wordt ver beterd en hun lichaam van schadelijke gif- en vetstoffen wordt ontdaan. Na vele jaren van onderzoek in het re- searchlaboratorium van Shimizu in Ja pan, waar de werking van Glucoman nan wetenschappelijk is onderzocht, zijn de vele nuttige werkzame eigen schappen van deze, moleculair gezien hoogwaardige vezelstof,vastgesteld. Onder leiding van Prof. Dr. David E. Walsh is in een dubbelblind onderzoek de werking van Glucomannan onder zocht. Gedurende enige weken werd de helft van 20 zwaarlijvige proefpersonen een placebo toegediend. Deze tien mensen werd medegedeeld, dat zijn meewerkten aan een vermageringsex periment. De overige 10 personen na men Glucomannan in. Na de testperio de bleek dat de 10, welke Glucoman nan hadden gebruikt,zich niet alleen beter voelden, maar in tegenstelling tot de andere proefpersonen (placebo), bij hun het gewicht drastisch was vermin derd. Ook in vergelijkende onderzoe kingen elders (Dr. Akiro Mito, Univer- sity Hiroshima, Japan) tussen diverse afslankpreparaten, werden met Gluco mannan de beste resultaten behaald. Inmiddels is Glucomannan in 37' lan den, waaronder U.S.A., Frankrijk, En geland, en West-Duitsland, gepaten teerd en als het meest belangrijke slank hulpmiddel erkend. Glucomannan heeft het vermogen om 50 tot 60 maal het eigen gewicht aan vocht op te nemen, waarbij haar eigen volume 200 maal zo groot wordt. Wan- V) neer het in de maag met vocht in aanra king komt (door het drinken van wa ter), zwelt het op en wordt de maag ge leidelijk gevuld met een gelei-achtige substantie. Dit volkomen veilig en na tuurlijk proces duurt circa 5 uur en zorgt tijdens die periode voor een pret tig gevoel van "echt voldaan'. Het hon gergevoel verdwijnt en de eetlust ver mindert. Glucomannan heeft een volkomen ca- lorievrije werking,omdat de koolhydra ten waaruit het is samengesteld, niet worden omgezet in vetten. Hoewel Glucomannan overeenkomsten heeft met cellulose, zijn er duidelijke ver schillen. Beide zijn vezelstoffen, maar verschillen wezelijk in hun moleculaire samenstelling. Cellulose is onoplosbaar en absorbeert vocht tot slechts 5 a 10 maal haar eigen volume. Glucomannan daarentegen is wel oplosbaar en ver groot bij aanraking met vocht haar ei gen volume tot wel 200 maal. Er bestaat in de wereld geen vezelstof met een der gelijk hoog moleculair gewicht en zo'n dichtheidsgraad. Glucomannan vermengt zich tijdens het spijsverteringsproces met het voed sel en kapselt de voedseldeeltjes in. De werking van de verteringsenzymen en dus de spijsvertering wordt vertraagd, waarbij in verhouding minder suikers en vetten voor de stofwisseling vrijko men. Een compacte, taaie gelei-achtige substantie passeert de dunne darm. Overbodige vetten en koolhydraten worden geabsorbeerd, waardoor de op name van calorieën beperkt wordt. De darminhoud wordt in versneld tempo getransporteerd, waardoor de kans, dat schadelijke afvalstoffen in aanraking komen met de darmslijmvliezen ver kleint. Dit próces zorgt voor een goede werking van de darmfunktie. Meadow Croft Slim Plan F, wordt door Healtheries Ltd. in Nieuw Zeeland ge produceerd en in Nederland geïmpor teerd door: Emonta B.V., Postbus 197 - 9200 AD Drachten. Deze natuurlijke slankprodukten, die zijn samengesteld zonder synthetische kleur of geurstoffen, zijn verkrijgbaar bij Drogist en Reformzaken.

Soester Courant | 1988 | | pagina 15