NU GROTE Reële Kortingen WORTMANN I 'Je moet bij SoVoCo-Stam willen horen' OP ALLE ARTIKELEN voor DAMES en HEREN öDAG 20 JANUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 16 discussie sportpersoneel beëndigd Magnolia Heyboer in Mayindra DAMES-EN HERENMODE 13e Oude Ambachtenmarkt ZONDAG VOETBAL Oefenwedstrijd SEC Winst schakers Griftland College SCHAKEN Red Stars wint makkelijk: 98-70 f BASKETBAL BOWLING Bondsspaarbanktrofee WIELRENNEN Jaarvergadering Tempo Tour Soest SCRABBLE Volleybaltrainer Werner Paans werkt met damesteam naar eredivisie toe Computer- beveiligingen VOLLEYBAL Shot hervat met streekderby TAFELTENNIS Knap herstel tweede team Soest SCHAKEN t Knap spel SoVoCo bij Lycurgus VOLLEYBAL VVOENSD^ Reren B De discussie over de positie van het personeel van de sportstichting is beëindigd. Die mening is het College toegedaan. Het schrijft dat in een brief aan de bestuursleden van de stichting. Voor andere vragen, die de bestuursle den schriftelijk hadden ingediend, ver wijst het College hen naar directeur Jo- han Hilhorst van de stichting voor mon delinge antwoorden. Dit kwam vorige week ook ,ter sprake tijdens de eerste vergadering van de nieuwe ad hoe commissie voor de sport. Alle fracties hebben daarin een verte genwoordiger zitten, die als klankbord moeten fungeren voor het overleg over de nieuwe structuur van de sport. Die commissie gaf haar toestemming aan het College om een werkgroep te for meren, die de opheffing van de sport stichting gaat afhandelen. Veel meer werd er niet besproken, althans wat het open gedeelte van de bijeenkomst be treft. Op verzoek van Adriaan Pothui zen (D66) werd de vergadering in be sloten karakter voortgezet. Kees Boer- koel (PvdA) en Bert Krijger (WD) waren daar op tegen. Voor Krijger was het zelfs aanleiding voortijdig te ver trekken. Gevraagd naar zijn reactie zei de liberale fractievoorzitter: "De laatste tijd worden te pas en te onpas zaken be sloten behandeld, terwijl er juist nu zorgvuldigheid wordt gevraagd. We stoten zo een aantal vrijwilligers, waar iedereen de mond van vol heeft, voor het hoofd. Dat is schijnbaar wel toege staan bij sporters, maar als het om wel zijnswerkers gaat kan het wel anders. Alles moet in openbaarheid worden be handeld, zeker nu zorgvuldigheid is ge wenst. Alleen als het om personen gaat moet het besloten worden besproken." Op vrijdag 22 januari wordt in het Cen trum Mayindra een lezing gehouden door Magnolia Heyboer. Het onder werp is: "Waarom zouden we ziek wor den?" Het lijkt vaak of ziekten ons zo maar overkomen. Steeds meer mensen houden zich bezig met de vraag: "Wat is de zin van ziek zijn? Hoe kun je op een andere manier kijken naar ziekte? Hoe kun je er anders mee omgaan?' Op der gelijke vragen zal deze avond worden ingegaan. Er is ook gelegenheid tot vra gen stellen. Magnolia Heyboer heeft een praktijk als spiritueel genezer, acupunkturist en fysiotherapeut. De lezing begint om 20.00 uur in Cen trum Mayindra, Kerkstraat 3-5, Soest. Kosten f 10,-. SOEST - Burg. Grothestraat 7 - 02155-14488 BAARN - Laanstraat 65 - 02154-15418 De Soester V. V. V. is weer begonnen aan de voorbereidingen van de Oude Am bachtenmarkt op Hemelvaartsdag, donderdag 12 mei. Het is dit jaar de 13e keer dat deze markt in de historische Kerkebuurt van Soest gehouden wordt. De deelnemers aan de markt van vorig jaar hebben de uitnodiging gekregen om ook dit jaar mee te doen. Daarnaast is de V. V. V. bezig om een aantal nieuwe dingen aan de suksesvolle markt toe te voegen. Tot 1 februari kan men zich aanmelden bij de administratie van de Oude Am bachtenmarkt, Nienke van Kooy, Van Hamelstraat 71, tel. 10187. Het zondagelftal van SEC speelt zater dag een oefenwedstrijd tegen de reser ves van IJsselmeervogels. Het duel wordt afgewerkt op de Bosstraat-West en begint om 14.30 uur. De vriend schappelijke ontmoeting staat onder leiding van scheidsrechter Max Haag man. In de zaterdag begonnen strijd om het kampioenschap schoolschaak van de Stichts-Gooise Schaakbond (SGS) hebben de teams van het Griftland College in de eerste ronde een 3-2 overwinning geboekt. In de A-categorie werd van het Baarnsch Lyceum gewonnen. Bij het Griftland speelt nu Christian Vonk aan bord 1. In zijn partij tegen Jean-Marc Blanckert had laatstgenoemde speler lange tijd last van een dubbelpion en hij kon vrijwel niet tot open spel komen. Christian drong zijn tegenstander lang zaam maar zeker in het nauw en een blunder van de zwartspeler versnelde de winst. Eerder in de middag had aan bord 4 Bob Galesloot een nederlaag moeten incasseren. In het eindspel overzag hij een vijandelijke combinatie die stukverlies tot gevolg had. De in het Griftlandteam debuterende Marcel Nijman (bord 3) toonde in zijn partij aan dat hij in korte tijd een geweldige ontwikkeling heeft doorgemaakt; van uit het Aangenomen-Damegambiet wist hij met wit zijn tegenstander van het bord te vegen. Griftlander Bron Vos versloeg aan bord 5 Patrick Goor. Na een onregelmatige opening begon Bron op de 15e zet aan een sterke konings- aanval die welis waar niet onmiddellijk effect sorteerde, maar toch resulteerde in stukwinst waarna de winst een kwes- tie van tijd was. Patrick Reumerman moest zijn meerdere erkennen in zijn Baarnse tegenstander Erwin de Kleijn. Diens g- en h-pion bleken (plotseling?) onstuitbaar. Voor het B-team (jeugd t/m klas 3 van VWO/HAVO) had het verloop van de wedstrijd niet grilliger kunnen zijn. Na ongeveer drie kwartier spelen stond het Griftland College tegen het College De Klop uit Utrecht al met 2-0 voor (Mi- chel van Putten aan bord 2 profiteerde van een blunder in de opening en aan bord 4 won Peter Koopman zelfs in 15 zetten). Daarna keerden de kansen. Eerst moest aan bord 3 Ferdinand Kar- las capituleren na een superieure ko- ningsaanval en vervolgens moest het jeugdige talent Oscar Langendorff aan bord 5 ondanks moedig verzet de vlag strijken. Resteerde de partij aan bord 1 van Marco Meijer (Griftland) tegen Frank van Bergen. Deze partij groeide uit tot een treffen op hoog niveau waar in Marco het materiële voordeel dat hij reeds vroeg behaald had na een uur of vier spelen uitbuitte. Derhalve trok ook in deze match het Griftland College aan het langste eind. Het duel tussen de heren van Red Stars en Bourgondië was er één met twee gezichten. Voor rust lieten de be zoekende Soesters zien waarom ze in de subtop meedraaien en waarom de ploeg uit Wijk bij Duurstede puntloos onderaan bengelt. Red Stars had al een 64-25 voorsprong opgebouwd toen de rust aanbrak. "Het liep in die periode lekker," vond aanvoerder Wilco Beijer. "We speelden veel breaks en de zone-press werkte ook goed. In de tweede helft wilden we alleen maar de honderd punten halen. De wedstrijd was toch al gewonnen." Dat doel werd bovenwei niet gehaald. Red Stars fixeerde zich te veel op de magische puntengrens en bleef steken op 98-70, ook al omdat Bourgondië via de achterdeur veel mocht scoren. "Aanvallend ging het gewoon slechter en pakten we minder rebounds. Dat kwam omdat we na rust minder gecon centreerd waren," meende Beijer. De spelverdeler moet zijn team zaterdag naar een zege loodsen tegen KLS Trot- ters, waarvan in de uitwedstrijd na ver lenging werd gewonnen. Dames In een meer dan slechte wedstrijd heeft het eerste damesteam opnieuw een ne derlaag te verwerken gekregen. Gym- nova, dan evenmin aantrekkelijk bas- 'cetbal etaleerde, profiteerde na rust van jen waar foutenfestival aan Soester zij de: 61-66. De nederlaag voor de formatie van coach Harry van den Heuvel was over bodig. Blunders in de passing en een ongekend laag schotpercentage voor kwamen dat Red Stars in de eerste helft afstand nam. De licht gehandicapte ploeg kreeg veel break-mogelijkheden, maar verzuimde die te verzilveren. De gasten uit Leidschendam konden daar om in het spoor blijven, ondanks de voor hen lastige Red Stars-verdediging. De ruststand van 23-20 voor Red Stars zegt voldoende over de kwaliteit van het spel. Red Stars volhardde in het tweede deel in het slechte basketbal. Het was bijna gênant om te zien hoe de dames omsprongen met balbezit. Gym- nova sloeg in die fase een gat van elf punten, dat later voldoende bleek voor de eindzege. Red Stars, met de gebles seerde Martina Fagel binnen de lijnen, sputterde nog wel tegen, maar die wan hoopspoging was bij voorbaat tot mis lukken gedoemd. De basketbalsters uit Soest naderdén hun opponenten niet dichter dan vijf punten. Jeugd De volle winst bij de jeugd werd ook weer eens binnengehaald door het tweedejongens juniorenteam. De ploeg speelde in Driebergen niet op de top van haar kunnen, maar kwam toch overtuigend genoeg voor de dag om Blue Arrows geen kans te gunnen. Red Stars won het duel mede dankzij de sco re-inbreng van Ernst Plantinga, Marco Scholten en Sander Huiben: 74-39. Uitslagen: heren 1 - Bourgondië 98-70, heren 2 - Quick Runners 54-69, heren 3 - Eem'78 86-54, heren 5 - Crackerjacks 52-55 (n.v.), heren 6 - Green Giants 92-71, dames 1 - Gymnova 61-66, da mes 2 - Woodpeckers 31-46, JA 1 - Lei den 62-82, JA2 - Blue Arrows 74-39, welpen 1 - welpen 2 35-79. In de strijd om de Bondsspaarbanktro fee werd op 11 en 12 januari in C-drie hard om de punten voor het klassement gestreden. Deze avond werd de verlich ting uitgedaan en in de speelruimte werd alleen een flauw licht verspreid. Voor sommigen bleek dit een groot pro bleem, anderen scoorden bij deze fac toor juist hoger dan tijdens reguliere wedstrijden. Doordat verschillende mensen hun joker inzetten veranderde er heel wat in de stand om de Bonds spaarbanktrofee. Van de top 5 wist al leen Theo- Voorbij zich te handhaven De eerste plaats werd opgeëist door Sjaac van Ginkel, op de voet gevolgd door Theo Voorbij. Jan van de Bünk werd derde. De stand aan kop na drie wedstrijden: 1. Ada Brehler 2. Peter Bolland 3. Theo Voorbij 4. Han Loog 5. Theo van Klooster 325 pnt. 322 pnt. 299 pnt. 291 pnt. 275 pnt. De ren- en touristenvereniging Tempo Soest houdt op donderdag 28 januari de algemene ledenvergadering. Die vindt plaats in het clubgebouw op het industrieterrein in Soest. Naast de gebruikelijke stukken staan ook enkele mutaties in het bestuur op het programma. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De Soester scrabbleclub "De van Da len" heeft de winterstop er ook weer opzitten. Donderdagavond begon de tweede helft van het seizoen in het dien stencentrum Honsbergen.Verheugend was, dat na lange afwezigheid Anneke Tak weer acte de présence gaf. Zij lieten merken het nog niet verleerd te zijn, hoewel er nog geen topscore uit de bus kwam. Maar let op, tegen de Neder landse kampioenschappen is zij er weer helemaal. Voor mij wordt zij één van de tips, naast Dieuwke Vastenburg en Renske Druyff. De uitslagen van donderdag: R. Druyff-F. van Hoorn 517-409 D. Vastenburg-A. Tak 642-451 K. Keuter-R. de Groot 475-428 M. Klute-H. Danvers 311-452 T. v.d. Veer-W. Bouman 313-448 W. Witkamp-Mw. Gerth 354-376 T. v.d. Berg. W. Klute 371-363 R. Rabelink-R. Mulder 325-366 J. v. Zijtveld-Mw. v.d. Werff 370-297 Mw. Verhoef-A. Janssen 329-479 A. Voogt-R. Druyff 411-650 A. Tak-R. de Groot 689-376 T. v.d. Berg-R. Rabelink 506-399 De prijs van de week ging deze keer naar Wout Klute, die met een fraaie boekenbon naar huis ging. Donderdag a.s. weer scrabble in dien stencentrum Honsbergen. Aanvang 19.30 uur en de deelname kost f 2,50. Hij heeft weinig voorzetten nodig om veel te praten én veel te zeggen. Als volleybal het onderwerp van gesprek is ontstaat er bijna een monoloog van de sportman in hart en nieren. Tot in details kan hij uitwijden over za ken die ogenschijnlijk onbeduidend zijn, maar na zijn deskundig betoog de aandacht krijgen die ze verdienen. Werner Paans (52) is al vierender tig jaar actief binnen de grootste zaalsport van ons land. Sinds de fusie tussen SW en Olympia is hij het technisch en tactisch brein achter de da mes van SoVoCo-Stam, die momenteel hoog staan genoteerd op de rang lijst van de eerste divisie. "Het gaat mij om het volleybal in Soest. Als ik met de dames zou stoppen ga ik net zo lief de recreanten begeleiden," verklaart Paans, in het dagelijks leven directeur van kasteel Groeneveld in Baarn. Die overgang ligt vooralsnog niet voor de hand, want de eredivisie is in het vizier van SoVoCo-Stam. Een verhaal over een succesvolle trainer en een getalenteerde groep volleybalsters. Geprofiteerd "Het doel dit seizoen is niet promotie te bewerkstelligen, maar een aanvaardba re positie innemen. Dat we nu derde staan had ik niet verwacht. Ik rekende op twaalf of veertien punten in de eerste competitiehelft, maar dat zijn er 22 ge worden. We hebben geprofiteerd van de onbekendheid bij onze tegenstan ders, maar ik denk dat we in een te grote broek zitten," zegt de Soester trainer daags voor de confrontatie met EAW, de Arnhemse ploeg die de tweede plaats bezet. Paans: "EAW speelt al jaren tegen promotie aan. Dat lijkt ze dit jaar te lukken. Pikant detail is dat Monique Booy vorig seizoen nog voor EAW uitkwam. Het zijn voor haar twee wedstrijden. Ze speelt tegen haar oude club en als spelverdeler/aanvoer der heeft ze een belangrijke taak. Vol leybal is een technische sport, een spel bepaler moet technisch goed onderlegd zijn. Ze moet snel kunnen denken en handelen. Nee, een overwinning staat of valt niet bij goed spel van Monique Booy. Haar goede spelen hangt af van de eerste stopbal. Dat was in het eerste duel met EAW matig tot slecht. Uit verloren we daardoor met 3-1. Nu gaat het matig tot goed, zodat de bal goed bij de spelbepaler komt. Dan is SoVoCo als kleine ploeg zeer gevaarlijk dankzij de snelle acties en de fysieke kracht. Ciska Abraham, die dit seizoen van het Barneveldse SSS kwam, is in de verde diging ook heel belangrijk. Ze neemt meer dan vijftig procent van de opsla gen voor haar rekening. Ze heeft de Installatiebedrijf j. cornelisse bv. a Tel. (02155)13014-12577 kwaliteit om een groot gebied te bestrij ken. Dat lukt haar goed, hetgeen het team impulsen geeft. Ze kon ook naar Dynamo in de eredivisie, maar ze is nog jong (17 jaar-red.). Het kost tijd om in de eredivisie te spelen. Ze heeft haar kansen afgewogen en kwam naar Soest. Ciska heeft haar plaats binnen de ploeg opgeëist." Betere ploegen Eén van onze andere sterke punten is de veldverdediging. Je moet de zwakke verdediging bij het net door het gemis aan lengte compenseren in het veld. Verdedigend behoren we bij de betere ploegen. We trainen daar veel op. Je hebt dan wel attente speelsters nodig. Iedereen moet aan de eisen voldoen. Tijdens de trainingen zoeken we naar de ideale plekken, waar iemand zich het lekkerst voelt. Na de service wisselen de spelers achterin en voorin. Het kost veel tijd om uit te vinden op welke plek ie mand het best tot zijn recht komt. Met die goede verdediging en de verrassen de aanvallen kunnen we als kleine ploeg toch potten breken. Dat blijkt wel uit de stand. Vorig jaar waren we echt aan promotie toe. Dat klinkt misschien ar rogant, maar de factoren waren aanwe zig. We speelden met een hechte groep en we beschikten over een goede spel- verdeelster in de persoon van Jeanet Hoogenhout. Zij is gestopt toen Moni que Booy naar Soest kwam. Dat betreur ik, want ik heb liever twee goede spel- verdeelsters dan één. We zullen haar routine nu zeker gaan missen. In de eer ste helft van het seizoen was dat nog niet het geval, omdat we onbevangen kon den spelen. Nu wordt dat moeilijker omdat de tegenstanders ons kennen." Versterken "Promotie? Dat zou nog te vroeg zijn. Het verschil tussen de eerste divisie en de eredivisie is zo groot. Ploegen, die met machtsvertoon promoveren krij gen het op h,et hoogste niveau ontzet tend moeilijk. Dit jaar moeten we leren in de eerste divisie. We moeten onze zwakke plekken signaleren en verbete ren. Daarna kun je verder naar de eredi visie. Maar als je volgend jaar je kansen op promotie wil vergroten moet je da mes 1 onverbiddelijk versterken. An- Deze week is voor alle seniorenteams van de tafeltennisvereniging Shot de voorjaarscompetitie weer begonnen. Aanstaande zaterdag 23 januari ko men de landelijke teams van Shot in aktie met direkt een paar zeer interes sante wedstrijden. Het 2e herenteam start bijvoorbeeld met een thuiswed strijd tegen streekgenoot Huizen 1. Ook deze competitie komt Shot weer uit met drie herenteams in de nationale competitie en daar blijkt vooral de sterkte van Shot in de breedte uit. Het le herenteam treft in de 3e divisie een interessante poule. Eén van de tegen standers is bijvoorbeeld Megacles uit Weert, waarin de Brit Bob Potton speelt. Teams als Middelburg Zuid, ZTTC en streekgenoot Poker Face zal Het tweede team van de Soester Schaak Club is eindelijk begonnen met scoren. Het sterke PSV uit Putten werd thuis met 5-3 verslagen. Alleen kopman Rob van Aurich verloor. De middenmoot bezorgde Soest de over winning. René Boekhoff op bord vier was, zoals altijd, het eerst klaar. Met een materiële achterstand van een kwaliteit en drie pionnen gaf zijn tegenstander op. Cees Goes zorgde een bord lager voor een positieve verrassing. Openingsvoor deel werd door hem bekwaam uitge buit. Paul van der Hammen had aan bord drie een lang gelijkopgaande strijd. In tijdnood wist hij zijn tegen stander echter te verschalken. Remises van René Molenaar, Gert Weenink, Auke Rosendal en Christian Vonk zorgden ervoor, dat Soest 2 uit eindelijk met 5-3 van de Puttenaren won. Hopelijk heeft de tweede keus van Soest met dit resultaat een nieuwe koers ingezet: naar boven! Interne competitie Het jongste talent van de Soester Schaak Club, Lars Bouma (15), heeft zijn koppositie in de laddercompetitie verstevigd. Afgelopen vrijdag versloeg hij meervoudig ladderkampioen Braf, die hem iets te driest aanviel. Gerrit Muis won keurig van Harry Schilder, terwijl Henk Schenderling door een overwinning op Henk Gerth naar de vijfde plaats oprukte. Aan het begin van dit seizoen stond Schenderling nog op de voorlaatste plaats van de ratinglijst! Een flinke stijging lijkt er dus wel in te zitten voor hem. Gerda Suyk won ook weer eens, en wel van Marcel Nijman. Deze jeugdspeler staat overigens ook in de top 15 van de ladder. Paul van der Hammen klom door zijn zege voor het tweede team op naar de tweede plaats achter Bouma. Overige uitslagen: Van Dijk - De Haan 0-1, V.d. Velden - Swinkels 1/2-1/2, Fugers - Nieuwelink 1/2-1/2, Wolzak - Vegter 0-1. Stand na 24 ronden: 1. Bouma 2. Van der Hammen 3. De Gier jr. 4. De Haan 5. Schenderling 6. Braf 7. Muis 8. Boekhoff 9. Vonk. Shot zeker onder zich moeten kunnen houden. Gestart wordt aanstaande za terdag met een wedstrijd in Nijmegen tegen ATC 1, een team van ongeveer dezelfde sterkte als Shot. Het 2e herenteam komt uit in de 4e di visie en heeft een gemiddelde poule ge troffen. Alleen de Treffers uit Arnhem lijkt op papier wat sterker. Aanstaande zaterdag wordt direkt gestart met een streekderby tegen Huizen 1 en dit be looft een spannende en boeiende wed strijd te worden. Begonnen wordt om 17.30 uur in de Shotzaal aan de Heide weg (tussen nrs. 18 en 20) en toeschou wers zijn uiteraard zeer welkom. Het 3e herenteam komt uit in de 5e di visie en trof een wat sterkte betreft gun stige poule. Wel een nadeel zijn de rei safstanden; alle tegenstanders komen uit de noordelijke of oostelijke provin cies. Ook SHot 3 start met een thuiswed strijd, die om 17.30 uur in de Shotzaal zal beginnen. Jeugd Enigszins onverwacht kreeg het le jeugdteam van Shot een plaats in de hoogste nationale jeugdklasse toegewe zen, ondanks het feit dat men de vorige competitie net geen kampioen werd. Het zal ongetwijfeld een leerzame erva ring worden om zich met de Nederland se jeugdtop te kunnen meten. Tafeltennis bij Shot: Wie belangstelling heeft voor de tafel- tennissport is van harte welkom om eens langs te komen in de Shotzaal aan de Heideweg. Shot is daar elke dag van de week aktief. Voor beginnende senioren is er een trai ning op maandagavond van 20.15 uur tot 21.30 uur. Voor beginnende jeugdleden zijn er trainingen op dinsdag van 18.30-19.45 uur en op vrijdag van 17.00 - 18.15 uur. Voor alle inlichtingen over de ttv Shot kan men terecht bij Jan van Asch, tel. 19028 en Wout Wilbrink, tel. 21166. Foto: Herman van Dam ders verbruik je je talent. Je moet die wel een kans geven, maar niet te snel opofferen aan wedstrijdpunten. Als je ze een kans geeft om te groeien kun je als SoVoCo ver komen," luidt de vol- leyballeer van Werner Paans. De Soes ter weet waar hij over spreekt. Vrijwel dagelijks is hij in contact met het top- volleybal, ook al door zijn functie als se cretaris van de Nederlandse Vereniging van Volleybal Oefenmeesters (NWO). Paans is één van de vijf So- VoCo-trainers die in het bezit zijn van een B-licentie. Hij noemt het een onge kende weelde om als vereniging over zo'n staf te beschikken. Uit het verhaal van Paans kan zonder meer worden op gemaakt dat de structuur van de techni sche commissie bij SoVoCo zijn vruch ten afwerpt. "Dat was bij de dames eer der verzorgd dan bij de heren. Bij de da mes zie je dat dan sneller terug. Maar de TC en de organisatie binnen SoVoCo zijn goed. Dat zijn belangrijke instru menten. Niet alleen de top is belangrijk. Het eerste team kan als visitekaartje al leen bestaan bij de gratie van de hele vereniging," vat Paans zijn uitgebreide verslag over de technische gang van za ken binnen de Soester Volleybal Com binatie samen. Technische sport Terug naar dames 1, waarin hij de be langrijkste hand heeft. De selectie traint acht uur per week, en dat blijkt geen overbodige luxe gezien het niveau waarop SoVoCo acteert. "Het is een zware belasting, maar als je korter traint, minder arbeid verricht, zou je het niet redden. Volleybal is een technische sport. Je moet continue trainen en oefe nen op de technische onderdelen, en daar zijn er veel van. Het lukt pas als je de elementaire basistechniek onder de knie hebt. Het moet een automatisme worden. Vorig seizoen zijn we begon nen met het wisselen van posities van de aanvalsspeelsters. De tegenstanders gingen aarzelen, en de onstane kansen werden benut. Dat is het aardige van volleybal. De dames van SoVoCo kun nen ook aanvallen vanachter de zes me ter lijn. Aan de linkerkant hebben we Angela Manders, Erna van Doorn en Ciska Abraham. Op rechts speelt Mona Rademaker, een slimme aanvalster die in staat is om de slagrichting tot het laat ste moment geheim te houden, en Ma deion Rosier. In het midden van de aan val zorgen Irene Koelewijn en Jenneke van der Wal voor dreiging. De midden speelster van de tegenpartij blijft daar om op haar plek, zodat er aan de zijkan ten ruimte ontstaat. Op deze plekken komen ze allemaal het best tot hun recht. Het is belangrijk tegen wie je speelt. Van te voren bepalen we onze taktiek. Op de vrijdagtraining wordt te vens beslist wie er zaterdag spelen. Ik heb acht speelsters. Alle posities zijn dubbel bezet met uitzondering van die van de spelverdeler, maar dat is een groot probleem binnen de hele volley- baltop van Nederland. Het is een kriti sche positie, waarin iemand psychisch en technisch in staat moet zijn om lei ding te geven," vertelt Paans bijna onaf gebroken nadat hij kort daarvoor een drie uur durende training met zijn selec tie heeft afgewerkt. "Het kost mij iedere zondag ook nog eens vier uur om het wekelijkse trainingsprogramma voor te bereiden en een analyse te maken." Renault Stam De toptrainer doet het met plezier. "Volleybal is een boeiende, dynami sche sport. Je bent heel sterk op elkaar aangewezen en je moet eikaars kwali teiten aanvullen. Dat doe ik al 34 jaar. Voor de dames is het belangrijk dat er versterking komt. Dat komt de club ook ten goede. Steun vanuit het bedrijfsle ven is dan onontbeerlijk. Het is on denkbaar om topsport te bedrijven zon der een financiële injectie van een ge zond bedrijf. Renault Stam Soestdijk is een zeer goede steun voor ons, ook voor de rest van de club, want dames 1 is geen eiland binnen de vereniging. Het contract met Stam loopt af, maar er wordt gesproken over een nieuwe ver bintenis," zegt Paans, die de boot af houdt als hem wordt gevraagd hoeveel hoofdsponsor Stam in de club steekt. "Bij de dames worden de reiskosten ge dekt, maar de speelsters krijgen zeker geen vergoedingen. Als je dat doet krijg je problemen. Dat leidt tot situaties die de zaak scheef trekken. Je moet bij So- VoCo-Stam willen horen. Dat is een belangrijk element en een goede basis voor een gezonde club. Ik begon 34 jaar geleden bij Olympia, en ben alleen twee jaar tussendoor in Zeist geweest. Ik denk dat ik heb bijgedragen tot de vol leybalcultuur in Soest. Ik heb ook veel geijverd voor de fusie tussen SW en Olympia. Het is naar mijn mening be langrijk om kwaliteiten te bundelen als dat mogelijk is. Het gaat mij om het vol leybal in Soest. Als ik met de dames zou stoppen ga ik net zo lief de recreanten begeleiden." Een weekend vol verrassende volley baluitslagen. Het eerste damesteam van SoVoCo-Stam maakte koploper Lycurgus in eigen huis een punt afhan dig. Het tweede team verloor drie punten in de uitwedstrijd aan Flamin go's, onverwacht en onnodig. Het eer ste herenteam speelde een aantrekke lijke wedstrijd tegen Unicornus en miste de overwinning op het nippertje. De grootste verrassing echter kwam op naam van de dames van SoVoCo 3. Koploper Harderwijk verspeelde drie punten aan een ontketend Soester team. Het eerste damesteam van SoVoCo- Stam maakte een lange reis naar Gro ningen om daar aan te treden tegen Ly curgus, de ongeslagen nummer 1 in de eerste divisie. De Soester dames had den zich niet al te veel illusies gemaakt over het behalen van punten tegen deze gedoodverfde kampioen. Toch werd het een spannende en van beide kanten zeer goed gespeelde wedstrijd. Lycur gus won met hard en goed aanvalsspel de eerste twee sets met 15-6 en 15-10. In de laatste helft van de tweede set werd al zichtbaar dat SoVoCo-Stam zich herstelde, beter ging stoppen, de aanval gevarieerder opzettend tot sco ren kwam en ook het blokkeren punten maakte. In de derde set lieten de Soes ter dames Lycurgus niet weglopen en zo ontspon zich een aantrekkelijk duel tus sen de nummer 1 en 3. Uitstekend ver dedigend werk van SoVoCo-Stam met name van Erna van Doorn en Ciska Abraham was de basis voor de setwinst in de derde set, 6-15. En wie gedacht had dat Lycurgus toe zou slaan in de volgende set kwam bedrogen uit want opnieuw was het SoVoCo-Stam dat de wedstrijd dicteerde. Angela Manders zorgde voor onrust aan het net en rust in de verdediging, Monique Booy groeide als spelverdeelster uit tot evenknie van ex-international Joke de Boer en leidde haar aanvalsters naar een tweede se toverwinning, 10-15. Het eerste punt verlies voor Lycurgus in eigen huis in deze competitie. Soest was daarvoor verantwoordelijk! De vreugde was te groot en duurde te lang, want in de be slissende vijfde set kwam SoVoCo- Stam pas tot bezinning bij de stand 8-1 voor de thuisploeg. Dat was niet meer goed te maken ondanks het feit dat de ploeg er alles aan deed. Spectaculaire reddingen leverden wel opslagvoordeel maar geen punten op. Lycurgus won na 20 minuten de vijfde set met 15-3. 3-2 voor Lycurgus, een verrassende uitslag. Winst en verlies Het tweede damesteam van SoVoCo- Stam kampt met blessures. Twee mid- speelsters waren in de wedstrijd tegen Flamingo's in Gennep niet beschikbaar en dus moest vleugelaanvalster Judith Lazonder beide speelsters doen verge ten. Aanvallend is dat best gelukt maar verdedigend was zij niet opgewassen te gen de razendsnelle midaanval van de thuisploeg. Na een matige start en set- verlies met 15-8 trad herstel op in de tweede set en met dezelfde cijfers werd gewonnen 8-15. Daarna ging het berg afwaarts met de Soester ploeg. Op alle onderdelen werden zoveel fouten ge maakt dat SoVoCo-Stam een gewillig slachtoffer werd van Flamingo's. Eind uitslag: 3-1. Het derde damesteam van SoVoCo zorgde voor een daverende verrassing door de nummer 1 in de districtsklasse, Harderwijk, zonder punten huiswaarts te sturen. Werd de vorige wedstrijd te gen Gemini uit handen gegeven, nu re vancheerde het team zich ten koste van Harderwijk. De eerste set was het nog even wennen, 7-15 voor de gasten maar daarna sloeg SoVoCo meedogenloos terug 15-4. Een uitstekend spelende midaanvalster Renata Smits trok het team naar een hoog niveau en verdedi gend was het 'good-old' Lia Fakkeldij, anders niet zo snel tot verdedigende ac ties te bewegen, die aan de verdediging op eminente wijze leiding gaf. Met 15- 13 en een zeer spannend slot 18-16 werd het een verdiende 3-1 overwin ning voor de thuisploeg. Het eerste herenteam heeft de smaak van de overwinning al lang niet ge proefd maar was daar zaterdag heel dicht bij. Met aantrekkelijk voüeybal werd het 2-2 in sets. Met goede geva rieerde aanvallen, met overtuiging in het spel zolang de score de dubbele cij fers niet bereikte want dan slaat de ver- geler toe. Dan worden weer oplossin gen gezocht die niet kunnen en wel fou ten op moeten leveren. Maar toch, ein delijk weer eens publiek op de banken voor de ploeg van coach Erik Berger, die overigens zeer nadrukkelijk aanwe zig was en op gedecideerde wijze zijn spelers wees op de gevolgen van hun 'niet-nakomen-van -afspraken'. 2-2, één punt was binnen en bijna zorgde de Meegdes-equipe voor nog een punt, maar een aantal persoonlijke fouten voorkwam dat, 13-15 in de vijfde set, uitslag 2-3 voor Unicornus na een, dat moet gezegd, aantrekkelijke klanten- bindende wedstrijd. Volleybal deze week Morgenavond in Sporthal Beukendal, tussen 19.00 en 23.00 uur weer volop competitiewedstrijden. Maar de aan dacht gaat toch vooral uit naar zater dag. Dan speelt het eerste damesteam van SoVoCo-Stam tegen de nummer twee in de eerste divisie, het Arnhemse EAW. Na de voortreffelijke wedstrijd tegen Lycurgus mag een spannende wedstrijd worden tegemoet gezien, aanvang 17.00 uur. Daarvoor speelt SoVoCo-Stam 2 tegen de nummer twee uit de tweede divisie, Nivoc uit Nieuwegein. Aanvang 14.30 uur. Een middagje topvolleybal in Sportzaal De Bunt. Het mannentean "on «--dag me lrdamseOad/< fen door deze ov 2aam tol standi k rendekopposd» 1 aanvoeren, üe j door volop ui de to Amsterdamiw middagje handb. trainer/speler r< Oad/Osc begon aan de wedstrijd een zeer lankmoe SmëeinNg/^c] stand aan. Dat d groter was, dank nier Cleem Die- eerste helft het steeds daar ter Amsterdamse g het eind van dez< hij er persoonlij vanuit zijn gelief te scoren dat Si 7-9 voorsprong In de eerste vi tweede helft z voorsprong ver< Afwisselend zoi Roest en van dt eens was er toe merkelijks te n punten in de atf strijden steeds v moeten komen: lijk 15 gescoon van maar liefs: geschreven. H< een breder dr voor de komt verrassin gseffe De wedstrijd z nuten een nog krijgen. Oad/ voor tijd teruj die laatste tien maar twee d scoord, verdei phanen, waart reerde 13-151 voor de Soest

Soester Courant | 1988 | | pagina 16