Splinter Eemland b.v. UUR Record aantal deelnemers bij w.s.v. Olympia Griftiand College en OBS Overhees winnen 5e schooldamkampioenschap „ALLES NAAR VOREN HET BESTUUR OOK!" PAGINA 16 WOENSDAG 20 JANUARI 1988 SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 17 Heren BDC winnen van Oad/Osc 'BAL VOETBAL s.o.Soest jeugdnieuws HANDBAL Baarn - Eemnesserweg 16-22 Telefoon 02154-15555 Soest - Beukenlaan 80 (hoek Dalweg t.o. Sporthal Beukendal) Telefoon 02155-12643 GESPECIALISEERD IN JONGE GEBRUIKTE FORD-AUTO'S WANDELSPORT öondss 'QsspaarbarIK js Fiona van Elk naar turnfinale TURNEN DAMMEN VOETBAL Hees jeugdvoetbal Sportkopij ZIN IN VOETBAL? SEC IS TE GEK! BEL 02155 - 17728 Laatste klap Selby punten waard BADMINTON Zaalsportprogramma Beukendal De Banninghal De Bunt C-drie Kodak "Ik Express FOTOSERVICE IN SOEST KORFBAL Eemvogels wint van Fortis 1 C.T.S. huldigt kampioenen 1987 V AUTOCROSS Reclame en de onstane kansen >at is het aardige van nes van SoVoCo kun- n vanachter de zes me- linkerkant hebben we Erna van Doorn en Dp rechts speelt Mona slimme aanvalster die agrichting tot het laat- im te houden, en Ma- et midden van de aan- Coelewijn en Jenneke dreiging. De midden- sgenpartij blijft daar- odat er aan de zijkan- at. Op deze plekken al het best tot hun mgrijk tegen wie je en bepalen we onze iagtraining wordt te- zaterdag spelen. Ik s. Alle posities zijn uitzondering van die er, maar dat is een rmen de hele volley- ind. Het is een kriti- n iemand psychisch at moet zijn om lei- elt Paans bijna onaf- j kort daarvoor een lining met zijn selec- "Hetkost mij iedere ;ns vier uur om het programma voor te alyse te maken." t het met plezier, boeiende, dynami- teel sterk op elkaar noet eikaars kwali- it doe ik al 34 jaar. et belangrijk dat er at komt de club ook nuit het bedrijfsle- ïerlijk. Het is on- it te bedrijven zon- ïjectie van een ge it Stam Soestdijk is voor ons, ook voor want dames 1 is ie vereniging. Het loopt af, maar er :r een nieuwe ver- s, die de boot af gevraagd hoeveel in de club steekt. i de reiskosten ge- ters krijgen zeker dsjedat doet krijg dt tot situaties die n. Je moet bij So- oren. Dat is een i een goede basis Ik begon 34 jaar :n ben alleen twee 'eist geweest. Ik iragen tot de vol- Ik heb ook veel tussen SW en mijn mening be ft te bundelen als at mij om het vol- netde dames zou ef de recreanten ige start en set- lerstel op in de fde cijfers werd t ging het berg- ploeg. Op alle /eel fouten ge nt een gewillig ntingo's. Eind- van SoVoCo nde verrassing districtsklasse, ten huiswaarts e wedstrijd te- egeven, nu re- 1 ten koste van -t was het nog ie gasten maar needogenloos end spelende mits trok het iu en verdedi- Lia Fakkeldij, iedigende ac- e verdediging gaf. Met 15- d slot 18-16 3-1 overwin- eft de smaak ang niet ge- aterdag heel ijk volleybal goede geva- •'ertuiging in dubbele cij- slaat de ver der oplossin- it en wel fou- ar toch, ein- p de banken -rik Berger, elijk aanwe- le wijze zijn en van hun aken'. 2-2, ia zorgde de een punt, ijke fouten 2 vijfde set, na een, dat te klanten- 3eukendal, veer volop ir de aan- taar zater- lamesteam e nummer Arnhemse wedstrijd ipannende ;t gezien, tor speelt nummer Nivoc uit uur. Een >rtzaal De Het mannenteam van Smeeing/BDC won zondag met 13-15 van het Am sterdamse Oad/Osc. De Soesters blij ven door deze overwinning, die moei zaam tot stand kwam, samen met La ren de koppositie in de tweede divisie aanvoeren. De spanning blijft hier door volop in de competitie aanwezig. In Amsterdam werd het een moeizaam middagje handbal voor het team van trainer/speler Paul van den Deijssel Oad/Osc begon zeer geconcentreerd aan de wedstrijd, daartegenover stond een zeer lankmoedig opererend Soester team. Na twintig minuten spelen keek Smeeing/BDC tegen een 5-3 achter stand aan. Dat de achterstand nog niet groter was, dankte het team aan route- nier Cleem Diemers, die vooral in de eerste helft het hoofd koel hield en steeds daar ter plekke was, waar het Amsterdamse gevaar dreigde. Tegen het eind van deze eerste periode zorgde hij er persoonlijk voor door tweemaal vanuit zijn geliefde rechterhoek-positie te scoren dat Smeeing/BDC met een 7-9 voorsprong kon gaan rusten. In de eerste vijftien minuten van de tweede helft zou Smeeing/BDC de voorsprong verder uitbouwen tot 9-14. Afwisselend zorgden Van den Deijssel, Roest en van de Hoef hiervoor. Overi gens was er toch deze middag iets op merkelijks te noteren. Leken de doel punten in de afgelopen competitiewed strijden steeds van dezelfde personen te moeten komen: nu konden de uiteinde lijk 15 gescoorde doelpunten op conto van maar liefst zeven spelers worden geschreven. Het team krijgt hierdoor een breder draagvlak, waardoor het voor de komende tegenstanders een verrassingseffect teweeg kan brengen. De wedstrijd zou in de laatste tien mi nuten een nog zeer spannend verloop krijgen. Oad/Osc was tien minuten voor tijd teruggekomen tot 12-14. In die laatste tien minuten zouden er nog maar twee doelpunten worden ge scoord, verdeeld over de beide kem phanen, waardoor de eerder vermelde reerde 13-15 eindstand de twee punten voor de Soesters opleverde. Ondanks de door de KNVB ingevoer de winterstop werd er door de jeugdle den van s.o.Soest afgelopen zaterdag volop gevoetbald. AUe junioren kwa men vriendschappelijk in actie tegen diverse tegenstanders als Houten, 't Gooi en J.S.V. De pupillen konden zich vermaken met een spannende sjoelcompetitie in de verbouwde kan tine. 's Avonds was er weer het ver trouwde zaalvoetbal in C-drie voor F-pupillen en A-junioren. De Al werkte een oefenwedstrijd af te gen JSV in Nieuwegein. Er werd ge speeld op een kunstgrasveld. De s.o.Soest jongens, met twee jongens van de BI in de basis, lieten een goede in druk achter. Er werd echter ongelukkig verloren 3-2. De B1 deed het beter en won met 3-0 van de leeftijdgenoten van 't Gooi. Komende zaterdag zijn er voor bijna al le elftallen van s.o.Soest oefenwedstrij den vastgesteld. A-junioren 14.30 uur Actif 1-s.o.Soest 1 14.30 uur Actif 2-s.o.Soest 2 14.30 uur s.o.Soest 3-Victoria 3 B-junioren 12.00 uur Actif 1-s.o.Soest 1 13.30 uur Actif 2-s.o.Soest 2 13.00 uur s.o.Soest 3-BVC 3 C-junioren 12.00 uur Naarden 1-s.o.Soest 1 12.00 uur s.o.Soest 2-SVM Boys 1 12.30 uur Victoria 2-s.o.Soest 3 D-pupillen 10.30 uur Vreeswijk 1-s.o.Soest 1 10.30 uur Vreeswijk 2-s.o.Soest 2 10.30 uur s.o.Soest 3-Vreeswijk 3 E-pupillen 11.00 uur Eemdijk 1-s.o.Soest 1 11.00 uur s.o.Soest 2-s.o.Soest 3 F-pupillen 11.00 uur s.o.Soest l-Roda'46 1 11.00 uur s.o.Soest 2-s.o.Soest 3 Voetbalkamp De voorbereidingen voor het voetbal kamp van s.o.Soest, dat in de paas vakantie gehouden zal worden zijn in volle gang. De mogelijkheid tot in schrijving werd door de jeugdleden van de blauw-witten optimaal benut. Zo'n 70 jeugdleden hebben zich al aange meld voor dit jaarlijks terugkerende voetbalfestijn. De organisatie heeft oud-Ajacied Gerrie Mühren al kunnen strikken voor een training die hij zal ge ven op de slotdag (8 april). Naast de deelname van Gerrie Mühren staan er ook activiteiten als een dropping, zes kamp, playbackshow (met René van de Berg) een atletiekprogramma en een heuse sponsorloop (ten behoeve van de gehandicaptensport) op het rijk gevul de programma. Uitslagen Senioren Heren 1 - Oad/Osc Heren 2 - AAV Heren 3 - Fidelitas Dames 2 - UHV/Sport 4- Dames 3 - EMM Jongens Pupillen - BSV Junioren - HMS/Achilles Meisjes Pupillen - SDO Aspiranten 1 - Celeritas Aspiranten 2 - BHC Junioren 1 - Nijenrodes Junioren 2 - ASV 65 Weipen B - Nijenrodes 15-13 13-27 15-23 6 7- 6 15- 8 10-11 7- 6 7- 7 7- 6 7-10 8- 9 7- 8 i 1 -5 V':; - De belangstelling voor de winterwan- delingen is dit seizoen enorm toegeno men. Dat is de konstatering van de wan delsportverenigingen in het Sticht- Gooi. Van dit succes profiteert ook de w.s.v. Olympia. De tweede door hen, onder auspiciën van de Sticht Gooise Wandelsport Bond (SGWB), georga niseerde wintertocht trok zaterdag maar liefst 401 wandelaars naar Soest. Met dit aantal en dat van de eerste tocht op zaterdag 31 oktober 1987 een re- kord van 479 deelnemers, staat nu al vast dat het rekord-totaal van de uit drie wandelingen bestaande serie van het seizoen 1984/85 is gebroken. Toen werd het aantal van 733 bereikt terwijl dit aantal, met nog één wandeltocht te gaan, nu al is overschreden met 147. Het Olympia-bestuur is uitermate te vreden met deze ontwikkeling en is be nieuwd met welk aantal dit seizoen zal worden afgesloten. Vanwaar de enor me belangstelling is zowel voor Olym pia als voor de wandelbond waarbij ze is aangesloten, de SGWB, slechts gissen. De zachte weersomstandigheden in de ze wintermaanden en de fraaie par koersen zijn er waarschijnlijk debet aan. Zaterdag vertrokken de wandelaars Foto: Herman van Dam tussen tien en twee uur vanaf wijkge- bouw De Rank. De parkoersen liepen door de natuurgebieden van De Lange Duinen en De Paltz in de omgeving, Soestduinen en Soe'sterberg. Zaterdag 5 maart wordt Olympia's derde en te vens laatste winterwandeling gehou den. Deze gaat grotendeels door het landgoed Pijnenburg. Het Griftiand College heeft het Baarns Lyceum van de troon gestoten tijdens het schooldamtoernooi van de Dam Vereniging Soest Baarn (DVSB). Dat werd afgelopen zaterdag gehouden in de aula van het Griftiand College aan de Noorderweg. Bij de basisscholen werd OBS Overhees kampioen. Die volgde daarmee De Bron op. Het vijfde schooldamkampioenschap werd gekenmerkt door een uitstekende organisatie. De 36 teams van de basis scholen werden willekeurig in zes pou les verdeeld. Daarin moesten ze zich plaatsen voor de groepen A tot en met F. In de finalegroep behaalden de leer lingen van de OBS Overhees de meeste punten achter het bord (38). Goede tweede werd d^ damjeugd van de KBS Soestdijk, die op zijn beurt de concur- rènten van De Bestevaer uit Baarn voorbleef. In groep B (de nummers 2 uit De A-wedstrijden Zaterdag werden in sporthal de Vlist de finale A-wedstrijden geturnd, georga niseerd door de Stichtse Turnkring. De Springbokken werden vertegenwoor digd door Fiona v. Elk. Zij turnde mee bij de dames onder leiding van Crista v. Berkel. Er werd op hoog niveau ge turnd, jammer was alleen dat de wed strijd nogal rommelig verliep. Fiona moest de wedstrijd beginnen bij de balk. Ze draaide een goeie oefening en viel er niet één keer af. Ze behaalde voor dit onderdeel 7.35 pnt. Hierna kon Fiona zich uitleven op de vrije oefe- ningvloer. Ze scoorde hierbij het hoog ste aantal punten van haar groep name lijk 8.85 pnt. Voor de sprong haalde Fiona met een handstandoverslag over het paard 7.80 pnt. Het laatste onder deel was de brug met ongelijke leggers, een onderdeel waarbij Keizer Otto nog al wat pech had. Fiona haalde voor dit onderdeel 7.00 pnt. In totaal hadden er 34 dames aan deze wedstrijd meege daan en de uitslag was als volgt: 1. A. Hage E.G.V. met 34.80 pnt.; 2. S. Eekhoorn D.O.O. met 34.70 pnt.; 3. M. Spierings D.O.O. met 34.30 pnt. Fiona v. Elk eindigde op een 15e plaats met 31.00 pnt. en heeft zich daarmee geplaatst voor de provinciale kam pioenschappen die 5 maart zullen wor den gehouden. de voorronden) werd De Bron eerste. De winnaar van vorig jaar moest nu ge noegen nemen met de hoofdprijs op het tweede plan. Bij de middelbare scholen haalde het eerste team van het Griftiand College de eindzege binnen ten kosten van het Baarns Lyceum 1 en de Kardinaal Al- frink Mavo 1, die tweede en derde wer den. De reserves van het Griftiand Col lege legden beslag op de vierde plek. Het Griftiand College 1 mag, evenals de OBS Overhees, op zaterdag 27 fe bruari deelnemen aan de provinciale kampioenschappen in Veenendaal. Op uitnodiging van DVSB mogen 12 middelbare- en 42 basisscholieren meedoen aan een onderlinge competi tie. Daarin staat het individuele school damkampioenschap op het spel. Men hoopt daarmee de jeugdclub van DVSB, momenteel bestaande uit 25 le den, aan te sterken met nieuwe dam mers. Dit vervolgtoernooi begint op donderdag 21 januari voor wat betreft het basisonderwijs. Zij spelen in De Open Hof aan de Veenbesstraat. De middelbare scholieren binden op maandag 25 januari de strijd aan in het clubgebouw De Zwaluw aan de Schrikslaan. Het vijfde schooldamtoernooi van DVSB, mogelijk gemaakt dankzij de fi nanciële steun van de Bondsspaarbank Soest, was wederom een succes. De reacties van deelnemers en leerkrach ten waren overweldigend volgens voor zitter E. Davelaar van de damvereni ging. De jeugdige deelnemers konden zich na afloop van het toernooi verma ken met tekenfilms. Daarna reikten de heren Davelaar en J. van Dasselaar de prijzen uit. Foto: Herman van Dam Uitslagen: BASISSCHOLEN: groep A: 1. OBS Overhees, 2. KBS Soestdijk. groep B: 1. De Bron, 2. KBS Soestdijk 2. groep C: 1. St. Ludgerus, 2. Minister de Visser 3. groep D: 1. Guido de Bres Baarn, 2. De Wiekslag. groep E: 1. OBS Overhees 2, 2. Minis- tpr Hp \/iccpr 9 groep F: 1. KBS Soestdijk 3, 2. De Be- stevaer 3. MIDDELBARE SCHOLEN: 1. Griftiand College 1, 2. Baarns Ly ceum 1,3. Kardinaal Alfrink Mavo 1,4. Griftiand College 2,5. Baarns Lyceum 2,6. Eemland Soest 3,7. Mavo Soest 1. Afgelopen zaterdag heeft de jeugd van Hees een onderling zaalvoetbaltoer nooi gehad in Beukendal. De elftallen waren gemixd en hadden namen van buitenlandse topclubs. De poule van de jongste leden werd gewonnen door Wa terschei met uitblinker Barry v.d Be- dum. De poule van de ouderen werd gewonnen door Real Madrid met uit blinker Duncan Stanton, die tevens werd uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. De A-junioren speelden tegen het Bus- sumse B.F.C. De gasten uit Bussum wonnen 3 wedstrijden en speelden een keer gelijk ondanks sterk keepwerk van Hees- doelman Robert Joustra. Sportverslagen en -berichten ui terlijk maandagochtend inleveren aan onze redaktie, Van Weede- straat 227. Indien tijdig ingeleverd volgt op name in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redaktie Soester Courant Supporter De laatste smash in de badminton- competitie wedstrijd van Selby tegen het bezoekende B.C. Epe leverde een winstpunt meer op, dan waarop de Soesters hadden gehoopt. Beide teams spartelen maar net boven de degrada tie-zóne en uit de nog resterende drie wedstrijden moesten punten behaald warden om te voorkomen dat men naar het districtsniveau duikelt. Met een 4-3 voorsprong ging Selby's tweede mix de baan op met ogenschijn lijk weinig winstkansen. De eerste game ging met 13-18 verloren, maar Marcel Pas en Maria Riupassa kwamen zo ver beten terug, dat zij de Epenaren een derde beslissende game afdwongen. Bij de stand 16-16, er werd verlengd tot 17, kon met één beslissende klap de wed strijd in 4-4 of 5-3 eindigen. Selby bleek die klap in huis te hebben en pakte ver heugd de extra winstpunt. De start van de Soesters was overigens niet zo best. Zowel Henk van Woerkom als Marcel Pas verloren hun single. De dames deden het echter beter. Gerdie van Kooten speelde weer vrijuit en zorgde voor het eerste puntje. Maria Riupassa bleef niet achter, al had zij een extra derde game nodig om te winnen. Hoe onvoorspelbaar en onberekenbaar badminton kan zijn bewees het dubbel spel. De Selby-heren, die hun enkelspe len verloren, wonnen het herendubbel spel. Bij de dames ging het precies an dersom. Wwinst in de enkelspelen en verlies in de dubbels, waardoor de tus senstand op 3-3 gebracht werd. Voor Selby stelden Henk van Woerkom en Gerdie van Kooten het gelijke spel vei lig door het gemengd dubbelspel te win nen, waarna Selby de volle winst in de tweede mix pakte. Uitslagen Selby 1 - B.C. Epe 5 5-3 Selby 3 - Apollo 5 6-2 Selby 4 - Casteluum 6 4-4 Badge 4 - Selby 6 4-4 Junioren: Selby 2 - ABCA 3 2-6 Selby 4 - Leusden 7 7-1 Selby 5 - Inside 11 6-2 Zaterdag 23 januari 08.30 - 13.00 uur NeVoBo volleybal 13.00 - 16.00 uur Eemvogels korfbal 16.00 - 23.00 uur The Red Stars basketbal Zondag 24 januari 10.00 - 16.00 uur B.D.C. Handbal 16.00 - 22.00 uur M.H.C. hockey Zaterdag 23 januari 09.00- 11.00 uur Badso badminton O 11.00 - 16:00 uur M.H.C. hockey 16.00 - 22.00 uur K.V.O. korfbal Zondag 24 januari 12.00 - 18.00 uur Badso badminton 18.00 - 22.00 uur M.H.C. hockey Zaterdag 23 januari 09.00 - 12.00 uur Badso badminton 12.30 - 20.00 uur SoVoco volleybal Zaterdag 23 januari 09.00 - 17.00 uur Selby badminton 17.00 - 22.00 uur S.O.Soest Zondag 24 januari 12.00 - 15.00 uur Selby badminton Quality control service mm vanoost Soesterbergsestraai 57. V Er werd zaterdag zeer goed gespeeld door Eemvogels 1. Al snel scoorde Kathja Rauch 1-0. Het werdl-1 en 1-2 maar Henriette Wisse bracht de stand gelijk. Fortis maakte 2-3 maar Kathja Rauch schoot van afstand 3-3. Fortis liep uit naar 3-5. Voor rust scoorde Fons Ver duin 4-5 met een strafworp veroorzaakt door Kathja Rauch. Fortis maakt 4-6 en 4-7. Na rust kwam Eemvogels terug 5-7 door Anissa van Bemmel en 6-7 door Erik van der Pol. Eemvogels kreeg een strafworp tegen 6-8. Het werd 7-8 door Anissa van Bemmel en 8-8 door inval ster Claudia Touwslager. In de laatste 30 sec. wist Margreet Wimmers te sco ren uit een mooi aangespeelde door loopbal van Kathja Rauch. Eindstand 9-8. Eemvogels 2 speelde uit in Zeist tegen R.W. 2. In de eerste 11 min. stonden ze achter met 4-0. Na rust werd het 5-3 en 5-4 door Tini Martens-R.D.2 nam weer afstand 6-4. Eemvogels wist toch nog een punt bin nen te halen. Eemvogels 3 speelde thuis tegen Doorn 7. Sandra Lub opende de scoren. Het was al snel 5-0. Doorn scoorde 3x, daarna waren het Christa Lijfering en Marco van Maanen die de eindstand op 7-3 brachten. Eemvogels 4 speelde een uitstekende wedstrijd tegen Telstar 6. Het was Ad van den Hoed die 0-1 scoorde, daarna Margreet Wimmers 0-2. Daarna scoorde Telstar 1-2. Simon Luyckx scoorde van afstand 1-3. Het was alweer Margreet Wimmers die 2x scoorde, ruststand 1-5. Na rust waren het Anneke Boom, Ria Wijnen en Frans Wisse die wisten te scoren. De eindstand werd 3-8. Overige uitslagen: Eemvogels 5-ESDO 1-9 Eemvogels J1 -SDO 4-6 Eemvogels Dl-SKF 5-1 Eemvogels Rl-Maarssenbroek 1-2 Vrijdagavond heeft C.T.S. haar jaar lijkse feestavond gevierd. Zoals ieder jaar worden alle winnaars gehuldigd in de 1300 cc klasse en in de Special klas se. Helaas was er in 1987 geen da mesklasse, wel werd er weer een grote optimist gekozen. Dit jaar viel (Se in de 1300 klasse. Het was Rob Maas uit Baarn. Hij kreeg deze prijs voor zijn doorzettingsvermogen. In de 1300 klasse werd er in het seizoen '87 zeer hard gestreden om te winnen. Uiteindelijk wist Teus Gijsen de meeste punten in de wacht te slepen. Na vijf maal kampioen geweest te zijn mocht hij de wisselbeker houden. Tweede werd, met een verschil van maar liefst 18 punten, Ton Plekkepoel, derde Piet Aurik, vierde Johan v. Lindeberg, vijf de werd Hans v. Polen. De Soester H. v. Roest kwam niet hoger dan een twaalf de plaats. In de Special Klasse was de strijd ook zeer spannend, zo spectacu lair dat er in de laatste wedstrijd een aantal waarschuwingen gegeven moest en worden. Het kampioenschap in deze klasse was voor Herijk Hop, tweede werd Ime Drieenhuizen, derde Tommy De kampioenen van het Cross Team Soest. Groenendaal, vierde René Wassenaar fhij was kampioen '86) en vijfde was Cornelis Verhoef. Nadat de kampioe nen gehuldigd waren werd er volop ge sproken over het seizoen '88. Ook was er een band aanwezig die voor uitste kende muziek zorgde. Op de vraag of het Autocrossteam C.T.S. nog eens in Soest zou komen te rijden moest de voorzitter Thomas Schuurman het ant woord schuldig blijven. Hij zei dat het aan C.T.S. niet zal liggen, maar dat het aan de gemeente Soest ligt, die weigert C.T.S. een baan te geven. Er wordt wel onderhandeld met de collega clubs of C.T.S. daar mag rijden. Wat wel zeker is, is dat C.T.S. op 20 januari a.s. mee doet aan zaalvoetbal in Nijkerk. Zij zul len dan voor het Soester Bedrijf Flame Control bv uitkomen met maar liefst drie teams. Ook hierbij hopen zij kam pioen te worden. Reclame is zo oud als de wereld en recla me op tv is ook al veel meer en langer in geburgerd dan minister E. Brinkman misschien denkt. Daarom kon ik een licht gegrinnik niet onderdrukken toen Eelco een tijd geleden de oorlog ver klaarde aan de ongeoorloofde commer cie op radio en tv. De omroepen zelf zijn semi-commerciële instellingen gewor den, want hoe is het anders te verklaren dat nota bene de VARA een eigen pla tenlabel heeft, Varagram, en de artiesten daarop (bijvoorbeeld de Zangeres zon der Naam en Kinderen voor Kinderen) schaamteloos promoot met tv-specials en radio-plugging? Overigens doen ook andere omroepen soortgelijke zaken als het organiseren van reizen en het uitge ven van boeken, die weinig met het om- roepwezen hebben uit te staan. Sommi ge programma-makers zijn heel vin dingrijk in het in het beeld brengen van "verboden beelden en diverse artiesten, sportlieden, organisatoren e.d. overtref fen die vindingrijkheid vaak, omdat ze dat nu eenmaal moeten van hun spon sor. Johan Cruijff vertelde mij bijna twintig jaar geleden al dat hij een gave had om zich te laten tackelen nét voor het bord van de clubsponsor. Als hij wist dat de tv-camera's hem en de bal volgden werd hij dódr neergehaald. Direkt opstaan was er natuurlijk niet bij, de blessure moest dringend behandeld worden. En zo was de sponsor minutenlang breeduit in beeld. "Dat hoort er nou eenmaal bij, zei 'ie grijzend, en voor mij had hij nog groot gelijk ook. Het mooiste voorbeeld van het reclame- bewust-zijn leveren ons de prof-wielren ners. Al vallen ze bijna van ellende van hun vehikel na een zware rit - als de ca mera's zoemen wordt de trui recht ge trokken en de pet met de merknaam op gezet! Twee maal heb ikzelf een poging gedaan de reclame-regels slinks te omzeilen. Twee keer pal na elkaar, in het begin van de jaren zeventig. De eerste maal was in België, toen ik een tv-programma van de BRT "kom van dat dak af" zou zingen. Ik merkte na de opname pas dat ik een T-shirt aanhad waarop met grote letters denaam van een discotheek stond. Daar weer overeen droeg ik een leren vestje. Het programma werd op band opgeno men en zou de volgende dag worden uit gezonden. In de kleedkamer zag ik dat ook het telefoonnummer van de disco theek op het shirt stond. "Da's business, "dacht ik. Ik spoedde mij naar een telefoon en belde de eigenaar vdh dé dancing. "Zo dadelijk'sta i/c vóór de tv-camera's,loog ik opgewekt, want de opnames waren net achter de rug, "en laat ik nou tussen mijn spullen een T-shirt vinden met denaam van jouw to ko erop. Wat is 't jou waard als ik dat ding aantrek?" Dat was onze Belg zeer zeker wel 't één en ander waard. "Dan rij ik op de terugweg wel even langs om de frankskes op te halen," vervolgde ik monter en blij hingen we allebei op. Ik ging in de studio-kantine maar een paar pinten pakken; ik kon natuurlijk niet di rekt naar mijn geldschieter gaan, want volgens hem moesten we nog gaan be ginnen. Later reed ik, met de Belgische flappen in de binnenzak, fluitend naar het noorden. De volgende dag kreeg ik een héél cha grijnige Vlaming aan de lijn. De tv-uit- zending was zojuist geweest, ja. Peter Koelewijn had het T-shirt aan, ja. Maar Peter Koelewijn had daaroverheen óók een vestje aan, ja. En bij elke beweging dekte een flap van dat kolere vestje óók de helft van de reclame op het shirt af, ja! Dus de mensen zagen maar steeds de helft van de boodschap, dus daar had hij niks aan en of ik de duiten maar wilde te rug sturen, ja. En waarom Peter Koele wijn zo stom was geweest, dat rot vestje aan te doen? Ik kon hem moeilijk vertellen dat ik pas nó de opname dat T-shirt in de gaten had gehad. En ik vertikte het om de dukaten terug te stu want ik had gedaan wat ik had belt het shirt voor de tv-uit- zending aan ekken. Een jaar later kreeg ik met de band een "special" op de Nederlandse tv. Wij zou den een uur lang live op het scherm te zien zijn. En aangezien ik liters vocht verlies bij een optreden (rock and roll nietwaar?) moet ik een hoop daarbij drinken. "Bingo,"dacht ik, "datlijkt me nou net iets voor Seven-up!" Een dag later zat ik bij een meneer die daar toendertijd wat in de melk (of prik) te brokkelen had. Hij toonde zich zeer begaan met mijn lichamelijke conditie en was ervan overtuigd dat er tijdens dat live-optreden van mij goed gedronken moest worden. Daarvoor stelde hij ge heel onbaatzuchtig een paar kratten Se- ven-up beschikbaar én tevens een som florijnen voor het nuttigen daarvan op de tv. Afgesproken werd wel dat het merk duidelijk te zien moest zijn. Anders ging de deal niet door. Vóór de uitzending plaatste ik héél stra tegisch een paarflesjes op de piano. Tus sen de nummers door kletste ik wat tegen de zaal, liep op m'n gemakkie naar de piano, nam een ferme slok en zorgde daarbij natuurlijk het etiket op de fles niet met mijn hand te bedekken! Het werkt fantastisch, dacht ik. Een keer of twintig, misschien wel dertig, in beeld, dacht ik. Kat in 't bakkie, dacht ik. Mooi niet dus. De regisseur was een uit geslapen rakker. Die had dat gedoe met die flesjes direkt in de gaten. En elke keer als ik naar de piano liep gaf hij een "to taal-shot," dus een beeld van de hele zaal. En in het midden van die opname stond en piepklein zangertje. En wat die in zijn hand had, was zelfs met een ver grootglas nog niet waar te nemen! Peter Koelewijn 1

Soester Courant | 1988 | | pagina 17