MEDE zo gezien Nieuw raadhuis: een wit gebouw in een groene omgeving IrufS Politiek weert ABC in Soest Bevolking kritisch over schetsontwerp gemeentehuis M\ TAFEL MET? INLIJSTEN? c~ ré Et rr fT: m B» fi^aBIHlS06i3| WOENSDAG 20 JANUAR11988 66e JAARGANG NO. 21 Voorlopig ontwerp gepresenteerd Deze week 40% korting op al onze artikelen GLAS HANDEL Inspraak Soester (30) na trimmen overleden Eerste reacties niet onverdeeld enthousiast Werkgroep rapporteert: 'Gemeentebestuur neemt project anti-vandalisme niet serieus' Beatrix-bomen in Soest door GemrdPaul Veel beloven.... De Soester Duinen laard lobby Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Een wit, nogal hoekig gebouw in een groene omgeving, bestaande uit een min of meer apart "vergadergebouw" en een geknikt kantorengebouw, elk drie etages hoog, dat samen met het politiebureau een plein omsluit. Zo zal het nieuwe gemeentehuis eruit gaan zien, als bestuurders en bevolking van Soest tenminste instemmen met het voorlopige ontwerp van architect ir. J. Schrieke. Deze presenteerde het ont werp maandag j.1. in de kantine van de Brandweerkazerne, 's middags aan de gemeenteraad, 's avonds aan ongeveer veertig belangstellende inwoners. "Het is nauwelijks tien jaar geleden dat we hier ook zo bij elkaar zaten om een ander ontwerp te bekijken," memo reerde wethouder Jan Menne, voorzit ter van de raadscommissie die de nieuwbouw van het gemeentehuis be geleidt. "Het liep toen anders en er is in tussen veel gebeurd." Hij vond overi gens dat het gewicht van deze bijeen komst niet overdreven moest worden: "Het is een klein stapje in een lang pro ces, dat een heleboel geld kost." Hij waarschuwde zijn gehoor dan ook dat wijzigingen in het ontwerp geen aanslag mogen doen op het beschikbare budget van zo'n 20 miljoen gulden. Ir. Schrike gaf vervolgens een uitgebrei de toelichting op het ontwerp, waarbij hij onderstreepte dat eventuele veran deringen nog kunnen worden aange bracht, zij het dat hij niet tot alles bereid zou zijn. In dat verband sprak hij van een "gezond spanningsveld". Aan de hand van gedetailleerde teke ningen en een maquette konden de raadsleden het ontwerp nader beschou wen. Opvallend in het ontwerp zijn vooral het "vergadergebouw", dat aan de Dalweg-zijde is gedacht. Daarin wordt de meeste ruimte ingenomen door de raadszaal, waarin het gemeen tebestuur als het aan Schrieke ligt in een cirkelvormige opstelling komt te zitten. Dit deel van het raadhuis doorbreekt de bestaande rij kastanjebomen langs de Dalweg en wordt gedeeltelijk omgeven door een waterpartij. De bestaande bo menrijen op het terrein worden vrijwel geheel gehandhaafd. Uitgegraven plein De feitelijke hoofdingang van het ge meentehuis komt, vanaf de Dalweg min of meer aan het oog onttrokken, aan het plein te liggen. Dat plein wordt - in ver band met het hoogteverschil, dat zou leiden tot nog meer "drempelvrees" - gedeeltelijk uitgegraven en er komt plaats voor minder dan de 84 marktkra men waarom de raad had gevraagd. Volgens Schrieke is er echter op de "toevoerwegen" naar het plein ruimte voldoende, en anders gaat het ten koste van de "sfeer" van het plein. De overgang van de weg naar het plein en de hoofdingang gaat geleidelijk ver lopen, om te voorkomen dat rolstoelrij ders moeite hebben met de bereikbaar heid. De "oprit" naar het politiebureau wordt nu veelal als een lastige hindernis ervaren. Het vergadergedeelte wordt bijna ge heel afgesloten van de rest van het ge bouw, zodat het 's avonds apart toegan kelijk is en ook afzonderlijk verwarmd kan worden. Het bestuurlijk gedeelte (dat vrijwel haaks op de Dalweg komt te staan) kenmerkt zich door een "monu mentale" entree - gevormd door zgn. "colonnades" - waarachter men de cen trale hal betreedt. Daarin worden de ge- Foto: Herman van Dam Architect ir. J. Schrieke ging met de maquette rond. Burgemeester Scholten en wethouder Van Logtenstein kijken met grote interesse. STEENHOFFSTRAAT16 - SOEST Parkeerruimte voor de deur - Zie de etalage Mevrouw Jans van Soest, met veel edelstenen zat ondanks haar rijkdom bij kou te verstenen hoewel zij 't ontkent is zij toch content met rijk dubbel glas is de kou nu verdwenen! De architectuur van het gebouw komt in deze opname van de maquette duide lijk tot uitdrukking. meentelijke afdelingen met een duide lijke "publieksfunctie" ondergebracht: bevolking, huisvesting, infocentrum etc. Ook is er ruimte voor het VW- kantoor. Op de eerste verdieping komen de ka mers van burgemeester en wethouders en hun directe medewerkers. De twee de etage gaat allerlei kantoren bevatten en datzelfde geldt in zijn geheel voor het derde deel van het gebouw, dat even wijdig aan de Dalweg op de Eng is ge projecteerd. Daarin worden verschil lende diensten en bedrijfsmatige activi teiten ondergebracht. 'Extraatje' Zowel de raadszaal als de centrale hal achter de hoofdingang krijgen een "vi de"; dat wil zeggen dat beide ruimten twee etages in beslag nemen. Voor trouwpartijen is de raadszaal in princi pe ter beschikking, maar als het gezel schap wat klein uitvalt is er ook een aparte trouwkamer - een "extraatje" in het ontwerp, aldus de heer Schrieke, omdat de meeste werkkamers in het programma van eisen nogal ruim beme ten waren. Ook de raadszaal kon daar door wat groter worden. De bovenste verdieping van het vergadergebouw wordt grotendeels in beslag genomen door een kantine. Het geheel wordt sober uitgevoerd, al dus de architect. Een vierkante-meter- prijs van 1440 gulden exclusief BTW staat niet al teveel opsmuk toe. "De hoofdblokken worden dus eenvoudig van constructie gehouden, zodat er iets overblijft voor de extra's. Parkeerplaat sen (172) komen er langs de Dalweg en achter het gebouw, tussen de bestaande bomenrijen op de noordelijke Eng, ont sloten langs de Soester Engweg, al komt er een langzaam verkeersroute tussen politiebureau en gemeentehuis naar de Verlengde Talmalaan. De raadsleden reageerden in het alge meen wat terughoudend op de presen tatie van het ontwerp, dat in nauwe sa menwerking tussen architect, raads commissie en enkele ambtenaren tot stand is gekomen. Burgemester Schol ten wilde in dit verband slechts kwijt dat hij de schets "veelbelovend" vond, en wethouder Menne hield het erop dat het geheel "wel overzichtelijk" was. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! De maquette en de tekeningen van het schetsontwerp voor het nieuwe gemeentehuis zijn met ingang van vandaag te zien in het INFOcentrum aan de Steenhoffstraat. De maquette komt in de etalage te staan, zodat men er ook buiten de openingstijden een blik op kan werpen. Bij de bi bliotheken en de hulpsecretarie in Soesterberg komen alleen tekenin gen te hangen. Schriftelijke reacties verwachten Burgemeester en wethouders vóór vrijdag 5 februari. Iedereen mag zijn zegje doen over het ontwerp in deze "informele" inspraakfase. LateT komt er nog een officiële inspraak procedure, waarin men eventueel formele bezwaren kan indienen. Op woensdag 3 februari wordt er in de kantine van de Brandweerkazer ne opnieuw een informatie-avond gehouden, waar de bevolking wel kom is. Van die bijeenkomst wordt een officieel verslag gemaakt, dat bij de verdere uitwerking zoveel moge lijk wordt betrokken. Op 17 maart komt het schetsont werp aan de orde in de gemeente raad. Dan wordt een beslissing geno men over het vervolg. In december van dit jaar denkt men met de bouw te kunnen beginnen. Als alles goed gaat kan het nieuwe gemeentehuis dan in mei 1990 in gebruik worden genomen. De politie werd vrijdagavond om streeks half elf telefonisch gewaar schuwd door een bewoonster van de Talmalaan. Voorbijgangers hadden in haar tuin een onbekende man aangetroffen, die kennelijk onwel was geworden. Toen de politie arri veerde bleken omstanders al met de beademing van het slachtoffer te zijn begonnen. De politie nam de reani matie over tijdens het vervoer naar het Amersfoortse ziekenhuis de Lichtenberg. Daar bleek de man toch te zijn overleden. Aanvankelijk wist de politie niet wie de man was, omdat hij gekleed was in een trainingspak en niets bij zich had waaruit zijn identiteit kon blij ken. Aan de hand van zijn trouwring en met medewerking van de afdeling Bevolking van de gemeente werd vastgesteld dat het een 30-jarige be woner van de Vermeerlaan betrof, die tijdens het trimmen onwel moet zijn geworden. Meisjes onderling slaags in winkel De politie heeft maandag j.1. tussenbei de moeten komen bij een vechtpartij in een drogisterij aan de Van Weede straat. Drie 17-jarige jongedames raak ten daar met elkaar in gevecht, nadat een van hen tegen een ander was opge lopen. Een 24-jarige verkoopster, die de meisjes uit elkaar wilde halen, kreeg zelf ook klappen. De politie herstelde de rust weer. Albert Heijn, Blokker en C&A zijn er niet in geslaagd toestemming te krij gen voor een ABC-vestiging op de hoek Korte Brinkweg/Stadhouders laan. Het oordeel van de commissie ruimtelijke ordening was eensluidend: nee. Alle politieke fracties (klein rechts was afwezig) steunden daarmee het voorstel van het College, dat even min gecharmeerd is van de plannen van de drie ondernemingen. De politiek stond niet alleen in haar standpunt. Met uitzondering van de on dernemers van de winkelkring Van Weedestraat hebben de winkeliers uit Soest voortdurend hun ongenoegen over de eventuele gezamenlijke vesti ging van AH, Blokker en C&A uitge sproken. Namens zes plaatselijke su permarkten was tevens het vakcentrum beroepsorganisatie van levensmidde lendetaillisten in het verweer gegaan. Daarnaast schreven 44 bewoners van de Korte Brinkweg en Stadhouderslaan Bejaarde voetgangsters aangereden Bij een aanrijding op het kruispunt Mo lenstraat-Albert Cuyplaan zijn maan dagavond twee bejaarde inwoonsters van Soest gewond geraakt. Ze werden met onbekend letsel overgebracht naar Zonnegloren. De dames staken de Mo lenstraat over en werden aangereden door een 44-jarige automobilist uit Soest. Deze verklaarde dat hij de dames plotseling voor zich had zien opdoe men, nadat hij moest uitwijken voor een tegenligger. De ongeveer veertig Soesters die maandagavond de moeite namen om in de brandweerkazerne te komen kij ken naar het schetsontwerp van archi tect Schrieke voor het nieuwe ge meentehuis van Soest, gaven in hun eerste reacties nauwelijks blijk van en thousiasme. Schrieke en de vertegen woordigers van de gemeente - wet houder Jan Menne en project-cqördi- nator W. Hulsbergen - werden be stookt met een groot aantal kritische vragen en opmerkingen. Met name van de zijde van de omwo nenden - veelal bewoners van de Ver lengde Talmalaan - werd ongerustheid uitgesproken over het ontwerp. Vooral het kantoorgebouw, een "blokken doos" die vanaf de Dalweg op de ach tergrond het beeld bepaald, maar waar op de bewoners van de Verlengde Tal malaan straks zéker het uitzicht krijgen, kreeg geen geestdriftig onthaal. Ook bleek men ongerust over de "invulling" van het gebied achter het nieuwe raad huis - wat overigens buiten de opdracht van de architect valt. "Er wordt een stukje landschap verpest," aldus een van de aanwezigen. Nog sterker was de ongerustheid over het in het schetsontwerp "toegevoeg de" gebouw dat de "omsluiting" van het plein straks compleet moet ma ken. Het betreft hier overigens niet meer dan een ideetje van de architect, dat evengoed op "natuurlijke" wijze kan worden gerealiseerd. Het is er maar om begonnen het "visuele tochtgat" tussen gemeentehuis en politiebureau te dichten, aldus Schrieke in zijn uitleg. Sommige aanwezigen vreesden echter een toekomstige bestemming als werk plaats van gemeentewerken. Een olijke Soester opperde zelfs de gedachte van een ABC-project. 'Verrassing' Ook van enkele vakbroeders-architec ten kreeg Schrieke wat collegiaal-voor- zichtige kritiek te horen. De heer Beek man pleitte ervoor het gemeentehuis wat verder van politiebureau en Dalweg te laten verrijzen. De gevel aan het plein Vanaf de Dalweg zullen voorbijgan gers dit beeld krijgen van het nieuwe ge meentehuis. Foto: Herman van Dam vond hij wel geslaagd, maar die werd zijns inziens in de huidige opzet te veel aan het oog onttrokken. "Ja, je kunt wel iets blootgeven," reageerde Schrieke, "maar dan heb je ook geen verrassing meer." De heer Nuijten pleitte voor een dubbe le knik in het kantoorgebouw, met de entree in het middelste deel, die naar zijn smaak ook wel wat minder "monu mentaal" mocht zijn. Hij vond het kan toorgebouw nogal "hard" en "rigide" overkomen en miste de visuele aanslui ting bij de verschijningsvorm van het politiebureau. Een zekere "afschui ning" van het gebouw - zoals de gevel van het politiebureau - zou welkom zijn. Veel andere insprekers deelden deze kritiek. Ongerustheid was er ook over de korte inspraak-periode voor de be volking. "U hebt tien jaar de tijd gehad, waarom nu zo'n haast?" Moeite had men ook met het feit dat nu alleen over het gemeentehuis wordt gesproken, en niet over de invulling van de rest van het gebied. Waterpartij De gedachte waterpartij voor en opzij van de raadszaal (Schrieke: "een uit roepteken aan de Dalweg") ontmoette eveneens weinig geestdrift. Sommigen vonden iets dergelijks landschappelijk en cultuurhistorisch gezien niet op de Eng thuishoren. Een ander pleitte voor handhaving van het VW-kantoor op de huidige plaats aan de Steenhoff straat. Chris Uiterwijk toonde zich on gerust over het lot van zijn "kerst boom", terzijde van het politiebureau. De architect en wethouder Menne kon den de kritiek van de aanwezigen slechts gedeeltelijk wegnemen. Duide lijk is dat lang niet iedereen ingenomen is met het ontwerp en dat er waarschijn lijk hier en daar nog wel wat aan "ge sleuteld" zal moeten worden om het ie dereen naar de zin te maken. De Werkgroep anti-vandalisme, be staande uit ambtenaren en politiemen sen, vraagt zich af of het gemeentebe stuur anti-vandalisme wel serieus neemt. "Ziet men vandalisme als een probleem, wil men er iets aan doen en heeft men er iets voor over,"? zo staat te lezen in het laatste verslag van de werk groep die teleurgesteld is dat in de be groting 1988 geen bedrag is opgeno men voor een part-time formatie plaats. Het college van B. W. geeft geen ar gumenten voor de weigering en ook de gemeenteraad heeft nooit gereageerd op het verzoek van de werkgroep om professionele bijstand voor het anti- vandalisme-project. De activiteiten van de werkgroep zijn afgenomen en beperken zich tot mini maal contact met maatschappelijke groeperingen, terwijl de activiteiten juist "uitgebouwd" zouden moeten worden, onder andere met buurtpre ventie. De financiën vormen het grote struikelblok. Men hoopt nu op de Voorjaarsnota, waarin waarschijnlijk ruimte is gecrëeerd voor dit werk. "Anti-vandalisme-activiteiten zijn voor alle portefeuillehouders van be lang: openbare werken (vernielingen groen en straatmeubilair), welzijn (te rugdringen gevoelens onveiligheid/ verhogen welzijnsgevoel, betrokken heid welzijnsinstellingen), onderwijs (vernielingen aan scholen, lesprojec ten) en ruimtelijke ordening/sport (zorgen voor voldoende leefruimte/in richting woon-leefomgeving, vernielin gen sportvoorzieningen), enz. enz," al dus de werkgroep. een brief naar het gemeentebestuur, waarin ze hun grote zorg voor het agra rische gebied kenbaar maakten. De heer Velema van het Ahold-con- cern stond vorige week op een minis- cuul denkbeeldig eilandje tijdens de commissie r.o. Hij deed nog een tever- geefse poging de raadsleden achter zich te krijgen. Evenals in december wees hij op de voordelen van een ABC-project in Soest en de nadelen van het wegblij ven daarvan, maar de politici gaven tot zijn spijt geen krimp. Gelijkwaardigheid Ans Greefhorst van het CDA zei meer waarde te hechten aan de gelijkwaar digheid van de Van Weedestraat en Hartje-Zuid, het beleid waar de ge meente in het begin van de jaren tachtig voor koos. Jan Visser riep tegen ieder een dat Soest Soest moet blijven, en dat ABC wat hem betreft ook niet op een andere plek aan de Van Weedestraat een kans maakt. Ahold mag van ande ren eventueel wel zijn AH-vestigjng in Soest uitbreiden, maar in elk geval niet op de locaties van het oude politiebu reau en De Lindenhof. "Die panden zijn karakteristiek en die mogen we niet opofferen aan een supermarkt," meld de Joop Ebbers (WD). Met het inmiddels al veel besproken dpo-rapport is men ook al niet zo ge lukkig. Volgens deze notitie zou Har tje-Zuid kunnen worden uitgebreid met 1.000 vierkante meter vloeropper vlakte, 400 vierkante meter zou zijn 'weggelegd' voor Overhees, terwijl de Van Weedestraat er 3600 vierkante meter zou moeten bijkrijgen. Met name de PvdA en D66 drongen aan om die laatste ruimte (in de non-food sector) te verdelen over beide winkelkernen, zo dat het evenwicht tussen die twee niet wordt verstoord. 'Nog niet klaar' Hoewel beslist werd dat er geen ruimte is voor een ABC-vestiging, gaf de heer Velema te kennen dat Ahold Soest niet direct de rug zal toekeren: "Deze poli tieke beslissing betekent wel dat C&A niet meer naar Soest komt, maar wij zullen ons beraden. Ahold is nog niet klaar met Soest." Burgemeester en Wethouders heb ben besloten dat ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van Koningin Beatrix op een drietal plaatsen in de gemeente een Beatrixboom zal wor den geplant. Rondom de bomen komt een eenvoudig hekwerk met daarop een plaquette met opschrift. Omdat de verjaardag van de konin gin op een zondag valt, zullen de bo men op maandag 1 februari geplant worden. De bomen komen te staan in het plantsoentje bij het Nieuwerhoek- plein (Soestdijk), op de hoek van de Soesterbergsestraat en de De Beau- fortlaan (Soestduinen) en in het plantsoentje bij het monument aan de Kampweg (Soesterberg). Politie 'tevreden' bij fiefscontrole Op diverse plaatsen heeft de politie vo rige week de fietsverlichting gecontro leerd, met name bij de scholieren. Tij dens het spitsuur werden aan de Vrede hofstraat 10 bekeuringen uitgedeeld; aan de Birkstraat waren het er dertien, plus een aantal waarschuwingen. Vol gens een woordvoerder is de politie in het algemeen redelijk tevreden over de verlichting van de fietsen, die in deze donkere dagen van levensbelang kan zijn. Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING Ü.A. Voor een hulpvaardig dienstbetoon. HILVERSUM. Uitvaartcentrum "Den Huil" Utrechtseweg 11, Tel 035-42548 AMERSFOORT, Uitvaartcentrum "Amersfoort" Westerstraat 92, Tel 033-11344 BUSSUM, Uitvaartcentrum "De Heemburgh" Graaf Wichmanlaan 28, Tel 02159-17988 Veel beloven en weinig geven doet een gek in vreugde leven, dacht de tekenaar grimmig toen zijn baas hem voor de zo veelste keer beloofde dat er een nieuwe tekenkruk zou komenHij voelde zich opnieuw afgescheept. Hoe vaak had hij nu al niet om een behoorlijke stoel ge vraagd. Gewoon een ergonomisch ver antwoord geval met een verstelbare rugleuning en rondom een voetsteun. Is het nou echt te veel gevraagd als de zit ting dan ook nog een beetje versteld kan worden als je die de hele dag warm zit te houden? Je zou het haast betreuren dat de pijn in je rug dieje daaraan o verhoudt net on voldoende is om je ziek te melden. De stoel die thuis achter zijn tekentafel stond was ook niet veel bijzonders, maar daar hoefde hij geen hele dagen op te bi vakkeren. De tekenaar was boos. En soms prikkelt dat de creativiteit... Een week later passeerde de magazijn meester het kantoor van de direktie. In zijn handen hield hij een splinternieuwe tekenkruk met alles deropenderan. Ver wonderd keek de baas man en stoel na en had enige sekonden nodig ominaktie te komen. Voorzover hem bekend was er geen nieuwe kruk besteld. "Hé zeg, wacht 'ns even!" riep hij. Ondanks het wat onpersoonlijk geadresseerde ver zoek stopte de magazijnbeheerder en draaide zich om. "Van wie is die stoel?" vroeg de direkteur naderbij komend. De naam van de tekenaar die al zo vaak te vergeefs om een nieuwe stoel gevraagd had stond onmiskenbaar op het label. Met grote vraagogen keken ze elkaar aan in de smalle gang. Wat is hier aan de hand? Als je een stoel bestelt moet je niet gek opkijken als die op enig moment ge leverd wordt, dacht de een. Zou die dat nou op zijn eigen houtje gedaan heb ben?, dacht de ander. Even later stond de tekenaar opnieuw in de direktiekamer en zei minzaam dat hij thuis graag behoorlijk wilde zitten. "Ik heb hem hier laten bezorgen, want als ik overdag werk is er niemand thuis om die stoel in ontvangst te nemen verklaarde hij nader en haalde zijn schouders op. De opkomende onweersbui maakte plaats voor wat verontschuldigend ge murmel, waarbij woordjes als 'druk'en 'vergeten' soms even boven kwamen drijven. Nog dezelfde middag liep de baas zelf met een magnifieke stoel te sjouwen en leverde die hoogstpersoon lijk bij de inventieve tekenaar af. Iedere laatste zondag van de maand kunt u bij ons te gast aan tafel gaan bij persoonlijkheden uit de show en amusementswreld Tijdens een exclusief buffet-diner dansant maakt u nader kennis met bekende Nederlandse arresten. Muzikale omlijsting door Ab Meester en zijn "Skyray Tno" met als pianist entertainer Piet Daalhuisen Talkshowmaster is deze avonden René Plemp. 31 januari is onze gast: Aanvang 18.00 uur Prijs per couvert 162.50 incl. welkomstdrankje SOESTERBERGSESTRAAT 188 - 02155-12739/19942 GROTE SORTERING 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest tel. 02155-12245 FITNESS SPORTSTUDIO Steenhoffstraat 30A 3764 BL SOEST Tel.: 02155 -16000 Ingang aan do Dalweg (naast de R.K. begraafplaats) FITNESS AEROBIC DANCE JEUGD AEROBIC SKI CONDITIETRAINING KINDERCRÈCHE (CONDITIETRAINING FITNESS-AEROBIC LADIES GYM SPORT MET VOEDING ZONNEBANK Onze studio is nu ook op zondag geopend J

Soester Courant | 1988 | | pagina 1