/tin buis buurn 'Bij ons op Soest' computer/ Natuur organiseert vrijdag 12 februari ZUIDAMER1KAANSE KARNAVALSAVOND m.m.v. Steelband Steelwave Aanvang: 22.00 uur Toegang: gratis. OBS Overhees leert andere landen kennen i® MM" ffl» Opeens ben je een gezin. Onze verzekeringen geven je extra vertrouwen in de toekomst. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 15 Crosser languit in de gier INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Krant niet ontvangen? de "QUEENS-CLUB" Koninginnelaan 42 - Soest "HOFLEVERANCIER van DISCOPLEZIER" Teutsteeg Kom gauw langs bij IVN-wandeling in het Paardenbos Automobilist onder invloed zelf gewond Toernooi voor Soester huisschakers SCHAKEN De Bondsspaarbank doet meer. Op de openbare basisschool Overhees hebben de leerlingen zich verdiept in het buitenland. Zes weken lang deden ze een project, waarin een aantal lan den centraal stond. Zo hielden de kleutergroepen zich bezig met China en de Eskimo's, terwijl de groepen drie, vier en vijf veel leerden over de leefpatronen en andere gewoontes in Afrika. Het project kwam tot stand naar aanlei ding van de kinderboekenweek in okto ber vorig jaar, dat het thema 'andere landen leren kennen' had meegekre gen. Per groep werd op de OBS Over hees een land behandeld. De kinderen maakten artikelen uit de desbetreffen de landen, en werden op de hoogte ge steld van de wijze waarop de bevolking leeft, woont en eet. De scholieren proefden ook hapjes uit 'hun' land. Zo nuttigden de 'Chinezen' een loempia, terwijl de 'Afrikanen' een inheems ijsje kregen voorgeschoteld. Ook andere ac tiviteiten droegen bij tot meer kennis en begrip bij de kinderen over de situatie ergens over de grens. De Derde We- reldgroep Soest had bijvoorbeeld een diaserie, een fototentoonstelling en ma terialen uit Tanzania uitgeleend, zodat de kinderen ook visueel een beeld kon den krijgen. Juf Ada van de OBS Overhees toonde zich deze week tevreden over de gang van zaken: "We zijn allemaal hartstikke druk geweest en iedereen is razend en thousiast. Het project heeft zich niet be perkt tot alleen de gewoontes van'cfe' mensen, maar we hebben bijvoorbeeld ook de wilde dieren van een bepaalde streek onder de loep genomen." Afsluitavond Het project op de OBS Overhees wordt vanavond afgesloten met een twee uur durend programma. De eindavond be gint om 18.30. Iedereen is welkom in het schoolgebouw aan de Willaertstraat achter C-drie. Ouders, kinderen, leer krachten en andere belangstellenden kunnen zich tegoed doen aan buiten landse lekkernijen en natuurlijk valt er van alles te zien over China, Japan, de Eskimo's, Latijns-Amerika en Afrika. Inbraak Zonnedauw Bij een inbraak in een woning aan de Zonnedauw werden vorige week een aantal girobetaalkaarten, twee pasjes, een bedrag van 65 gulden en een bedel tje ontvreemd. De dader kwam de wo ning vermoedelijk met een valse sleutel binnen. Foto: Herman van Dam Een 40-jarige Amersfoortse crosser is zondagmorgen zeer onwelriekend in handen gevallen van de politie, die hem na een korte achtervolging op een zijpad van de Birkstraat kon ach terhalen. De man had, samen met vier kornuiten, de duinen onveilig ge maakt door er met crossmotorfietsen doorheen te scheuren. De Amers- foorter slipte bij een boerderij en kwam languit in een gier-opslag- plaats terecht. Omdat hijzelf en zijn motorfiets een ondraaglijke stank verspreidden werd hij niet meegeno men in de surveillancewagen, maar ter plaatse verhoord en geverbali seerd. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Vandaag nog een keer: Bertus Schalkx (80). De timmerman: 'Tn dit huis ben ik ge boren en ik woon er nog steeds. Vroe ger was Soest verdeeld in wijken en hadden de straten geen officiële na men. Wij woonden in Wijk A nummer 13. De Kleine Melmweg nu heette toen in de volksmond Teutsteeg. De gangbare lezing luidt dat dit straatje uitmondde in een tuit, vandaar de naam. Mijn lezing op de naam is anders. Aan het begin van de Teutsteeg stond een klein boerderijtje waarin Teunis Eb- benhorst een kruidenierswinkeltje dreef. Je kon het zo gek niet bedenken of Teunis verkocht het. Voor alles kon je er terecht. Ook voor sterke drank. Hij verkocht jenever bijvoorbeeld in houten tonnetjes met een kraantje er aan. Teunis was in dit artikel een goe de klant van zichzelf. Regelmatig was hij 's morgens al boven zijn theewater. Hij was teut. Daarom zeiden de men sen dat ze even een boodschap moes ten doen in de "teutsteeg". Bij Teus in de Teutsteeg. Daar komt mijns inziens de naam vandaan. Grootvader was een Brabander. Hij heeft in de negentiende eeuw in het Sint Jozefgebouw (nu Artishock-ge- bouw) de toogramen gemetseld. Spe cialistisch vakwerk. Daarna is hij hier op Soest blijven hangen en is hij in een boerderij langs de Rijksweg een kroeg begonnen. Dat établissement heette "De Koophandel". Er was een paar denstal aan verbonden en een speel tuin. Op die tuin liep het Kerkpad dood. Later werd de naam veranderd in "Eemland," vermaard horecabe drijf, waarin P.V.O. is opgericht onder leiding van de heer Einthoven. Klompenschool In dat Sint Jozefgebouw was de be waarschool gevestigd. Het gebouw was een klooster waarin zeker vijfentwin tig religieuzen woonden. Boven be vonden zich de refterzalen van de zus ters en beneden waren de klassen inge richt voor de kleuters. Ik kan mij die lokalen met lange, rechte banken nog goed herinneren, in het begin van deze eeuw. In de eerste wereldoorlog ging ik naar de lagere school. De Bonifaciusschool was een klompenschool. De oorlogs tijd was een zuinige tijd. Vader was timmerman en moest links en rechts er bij scharrelen om de kost te verdienen voor zijn gezin. Je moest zelf proberen wat aardappelen en groente te verbou wen. Veel levensmiddelen werden ge weckt in potten. Appeltjes werden in gedroogd, dan schimmelden ze niet, en in de pan zetten de vruchten weer uit. Het water van de appeltjes werd bewaard voor de broodnodige vitami nen. We stookten met hout, want de brand stof was schaars in die oorlogsjaren. In het fornuis brandden gegoten bruin koolbriketten. Schaafrug Timmerlui kon je vroeger herkennen aan hun kromme rug. Je kon de tim merman zo aanwijzen. Hij had een ty pische "schaafrug", van het vele krom staan en bukken. Vader was een goed vakman. Een ech te klusjesbaas. Ik heb het vak van hem geleerd. Na schooltijd moest ik de houtwallen langs de weilanden uit snoeien. Dat hout werd gebruikt voor brandhout. Het fijne hout n^oest wor den samengebonden tot takkenbos sen. Toen de Soester boeren wisten dat ik van school was, vroegen ze vader of ik allerlei werkjes kon doen. Zoals melk uitventen. Dat gebeurde met een transportfiets waarop twee grote bus sen van dertig liter werden gemon teerd. Daarmee moest je de melkklan- ten langs. Zo leerde, je de Soester be volking kennen bij naam en toenaam. Trouwens iedereen kende iedereen. Om eerst even te oefenen als jong broekje deden ze eerst water in die melkbussen en moest je een rondje rij den. En daarna moest je je gat er maar mee zien te redden. De periode vlak voor de tweede we reldoorlog was eveneens een slechte tijd. Je maakte 's winters deuren, kozij nen en ramen aan de lopende band en trachtte die 's zomers te verkopen in de bouw. Verder deed je veel klussen links en recht bij deze en gene. Zingen Na de oorlog werd ik werknemer. Een gouden tijd voor vaklieden. Ze kwa men om je bedelen. Ik heb bij Schade wijk gewerkt en bij Van Rossem heb ik mijn pensioen gehaald. Ik heb heel wat vierroedige en vijfroe- dige hooibergen getimmerd voor de Soester boeren. Die roeien waren ze ker vijf en zes meter lang. zulke dikke binten met blesgaten. Schaafjes maakte ik zelf van oude mes sen. Schaven gebeurde met de hand. Sponningen ploegde je in met een veerploeg. Een papegaaiebek maakte je zo (tekent). Kijk, en dit is een "dui- venjagertje" en zo ziet een kanierhol eruit. Mooi werk. Ik werkte vroeger tot een uur of zes en dan ging ik nog een paar uur het land op. Zo zorgde je om de winter door te komen. Mijn hobby is zingen. Ik ben bariton. Al vijftig jaar ben ik lid van het zang koor in de Petrus- en Pauluskerk. Vroeger was het een mannenkoor, nu is het gemengd, 't Mooiste vind ik de Latijnse motetten. Gregoriaans is een studie apart. Dan staan de noten op vier lijnen (tekent). Kijk, zo." JAN VISSER CURSUS CURSUS ZUID PROMENADE 15 3768 EM SOEST TELEFOON 02155-12674 IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie ll/N. IVN-Eemland wandelt op zondag 14 meel, waarmee de februari in het Paardenbos aan de Am sterdamsestraatweg in Baarn. Vertrek om 14.00 uur bij de Marechausee-ka- zerne, gelegen naast de tuin van Paleis Soestdijk. Waarom dit gebied het Paardenbos wordt genoemd is niet duidelijk. Moge lijk houdt het verband met het feit dat het paleis tijdens de Franse overheer sing (1795-1813) door Franse troepen is gebruikt om er hun paarden in onder te brengen. Het is een bos met veel af wisseling; er zijn open gedeelten en donkere sparrenpercelen, daarbij komt een grote variatie aan boomsoorten. Dit laatste brengt een levendig vogelbe stand met zich mee. Ook tijdens een winterwandeling is er veel in de natuur waarvan het bekijken de moeite waard is. De katjes van de ha zelaar zijn al goudgeel van het stuif- 'Watersnood' aan Nieuweweg Politie en brandweer werden in het af gelopen weekeinde te hulp geroepen door een bewoonster van de Nieuwe weg, die zich geconfronteerd zag met een mini-watersnood. Door de over vloedige regeval van de laatste dagen was het grondwater dermate gestegen, dat het boven de vloer van haar woon kamer uitkwam. De brandweer kon weinig uitrichten om het water te laten afvloeien. Er zou kontakt worden opge nomen met de huisbaas om de nodige voorzieningen te treffen. waarmee de paarse mini- bloempjes door middel van de wind be stoven worden. Veel kruidachtigen, zoals weegbree, muur en vingerhoedskruid, zijn door de milde winter duidelijk aanwezig. Op de bladerloze loofbomen zijn de takken en stammen vaak al begroeid met mossen, groenwieren en korstmossen. Mezen en roodborstjes geven duidelijk hun aan wezigheid. De natuurgidsen weten veel van het "Bos in de Winter"; dat is dan ook het thema van deze wandeling. I VN-borden verwijzen naar de vertrek plaats. Inlichtingen: tel. 13519. Een 72-jarige inwoner van Soest is za terdagmiddag gewond geraakt bij een botsing die hij zelf, onder invloed van sterke drank, veroorzaakte op de krui sing Laanstraat-Nieuwstraat. Hij wilde linksaf de Nieuwstraat inrijden en ta xeerde de snelheid van een uit tegen- stelde richting naderende auto ver keerd, met als gevolg dat beide auto's op elkaar knalden. De Soester liep daarbij vijf gebroken ribben en een hoofdwond op, en moest per ambulance naar Zon negloren worden overgebracht. Uit de bloedproef bleek dat de man veel teveel alcohol had gebruikt. Twee inzittenden van de andere auto, een 18-jarige jongeman en een peuter van anderhalf, beiden uit Utrecht, moesten eveneens naar het ziekenhuis voor onderzoek. De bestuurder van de ze auto, een 24-jarige Utrechter, bleef ongedeerd. Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat ze moesten wor den weggesleept en total loss werden verklaard. De Soester Schaakclub houdt in fe bruari en maart een toernooi voor de zogenaamde huisschakers. Beoefe naars van dit spel, die geen lid van een vereniging zijn, kunnen zich op drie data meten met andere liefhebbers. Het toernooi wordt gehouden op vrij dag 19 en 26 februari en op vrijdag 5 maart. De matches zullen zich afspelen in zaal Credo van de Julianakerk aan de Julianalaan. Iedere keer begint het toer nooi om 20.00 uur. Bij voldoende deel name wordt er gespeeld in groepen van vier. De tijdslimiet bedraagt een uur per persoon voor de eerste veertig zetten. De Soester Schaakclub wil hiermee de huisschakers kennis laten maken met wedstrijd-schaken. De schaaksport heeft de laatste tijd in ons land aan po pulariteit gewonnen. Dat is mede te danken aan de publiciteit rond de schaakmatch om de wereldtitel tussen de Russen Kasparov en Karpov, alsme de de goede resultaten van de nationale trots Jan Timman, die de derde plaats op de wereldranglijst bezet achter de twee genoemde Sovjet-schakers. Voor meer infromatie en inschrijving kan men terecht bij de heer D. de Boer van de Soester Schaakclub, tel. 11474. Als je ineens met z'n drieën bent en daarom anders wilt gaan wonen, dan heeft de Bondsspaarbank een aantal verzekeringen die je extra vertrouwen geven in de toekomst Bijvoorbeeld onze uitgebreide Inboedelpolis. Om je te helpen bij het vaststellen van het verzekerde bedrag, krijg je van ons een handige inventarislijst Ga je verhuizen naar een koopwoning, dan biedt onze Woonhuispolis een uit gebreide dekking tegen gunstige voorwaarden. De Bondsspaarbank helpt je niet alleen met een woonhuis- of inboedel verzekering, wij helpen je ook met een goede aansprakelijkheids- of levensverzekering. Bovendien ben je in geval van schade verzekerd van een snelle afwikkeling. J Wil je meer weten? Loop dan even langs bij een van onze kantoren want daar ligt het Woonmagazine voor je klaar. Het is speciaal bedoeld voor je nieuwe situatie. spaarbank

Soester Courant | 1988 | | pagina 15