illem Van Oosten fotoservice Uitslaande brand legt schuur in de as Knollentrappers van SEC op ziekenbezoek Ook vrouwelijke vrijwilligers taak bij rampenbestrijding TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanlêrhcoQt Ook in de winter snijbloemen uit eigen tuin! WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 17 SOES'Ï Anders en beter.... j. cornelisse bv.HLJp! Centrale verwarming Krant niet ontvangen? Voorlichtingsbijeenkomst op 15 maart Dit jaar renovatie 8 tennisbanen Soester Courant goede informatiebron 'éFt REGEN - REGEN - REGEN HOLLAND INTERNATIONAL Reisburo Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest Zuid 02155-13109 Blauwe zone Van Weedestraat e.o. eHkiencv Queens Club in swingend jasje Geluidsoverlast Koningsweg gevreesd Commissie R.O. oordeelt over bezwaren bewoners KLM-flats voor doe-het-zelvers ^anderen bedrag 'er bedragen dan 'ij aannemen dat 'n bij Fiat Credit door Arie Wandelaar Waar zijn we nu toch in Soest mee be zig, vroeg Arie zich begin vorige week af, na kennis te hebben genomen van publicaties, waarin de aan Arie onbe kende heer J.H. van het Land melding (naakte van de door hem in het leven geroepen werkgroep A.B.S., initialen die staan voor Algemeen Belang Soest. Een werkgroep met een nogal strijdvaardig karakter, lijkend op een actiegroep. De zoveelste dus. Doel van de werk c.q. actiegroep een positieve bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van Soest. Dat is mooi. Hartstikke mooi. Bij nader inzien kleven er toch een paar opmerkelijke schoonheidsfoutjes aan de ongetwijfeld nobele intenties van A.B.S.-oprichter van het Land en zijn vijf geestverwanten. Heeft Arie het allemaal goed begre pen dan dienen een aantal bestaande actiegroepen, die op hun manier even- eens een bijdrage willen leveren aan een positieve ontwikkeling van Soest en daarbij vooral het behoud van het landelijk karakter van Soest voor staan, "het geleuter" daarover, liefst vandaag nog, te staken. Wat de actiegroep "Soest Erbij" be treft vindt van het Land Arie aan zijn zijde. Reeds eerder heeft Arie in deze kolommen er opgewezen dat "Soest Erbij" bestaansrecht heeft op basis van verdachtmakingen en vuilspuite rij. Ingrediënten, afkomstig van ano nieme schrijvers, die ten doel hebben aanstoot en ergernis te verwekken, zonder in de verste verte in positieve zin ergens toe bij te dragen. Van het Land, het A.B.S. dus, gaat te ver andere actiegroepen met "Soest Erbij" op één hoop te gooien. Dan lijkt hij op een overspannen leerkracht die, zonder het huiswerk te hebben nage keken, de. hele klas een onvoldoende geeft. De actiegroep/werkgroep A.B.S. pleit voor een goede huisvesting van het ge meentelijk apparaat, wil goede win kelvoorzieningen, een overdekt zwembad, een sporthal, een rouwcen- trum en nog wat andere zaken. Zaken, die in de opvatting van A.B.S. een centrale plaats in de gemeente Soest moeten krijgen en waarvoor, alweer volgens het A.B.S., maar één terrein geschikt voor is: Het Noordelijk ge deelte van de Eng, tussen de Molen straat en de Verlengde Talmalaan. Geen landschappelijke waarde, luidt de mening van het A.B.S., sterker nog, Soest is helemaal niet zo mooi, op de historische Kerkebuurt na. Deze A.B.S.-zienswijze is er een van een beschonken aardbei. Soest helemaal niet zo mooi!!! Volgens Arie is er tenminste één per soon niet goed geworden. Zo van het Land namelijk zijn zin zou krijgen, dan wordt het toch niet zo mooie Soest nog minder leuk om tegen aan te kijken. Welk algemeen belang is daar dan wel mee gediend? Geen enkel. Arie zou het een goede zaak vinden als alle actiegroepen, inclusief de werk- actiegroep van de heer van het Land, eens wat minder gestoord, extreem en eenzijdig, aan wat ze voor ogen staat, gestalte geven. Alle partijen, de ge meentelijke overheid daarbij niet uit gezonderd, hebben het beste met de leefbaarheid van Soest voor. Dankzij de democratie is eenrichtingsverkeer binnen de gemeentepolitiek uitgeslo ten, het in tegengestelde richtingen lo pen lijkt alleen voorbehouden aan de soms van hun santé niet wetende actie c.q. werkgroepen. Als het A.B.S. van van het Land stelt dat de Noord Eng het enige gebied is waar centralisatie van bouwplannen kan worden gerealiseerd, dan is men net zo onwijs en ongenuanceerd bezig als sommige actiegroepen die in een gemeente van meer dan 40.000 inwo ners alles willen laten zoals 't was, om dat ze niet bij machte zijn bruikbare alternatieven aan te dragen voor het geen ze afwijzen. De leefbaarheid en het leefklimaat van Soest straks. "Anders en beter." Lijkt Arie een positieve naam voor een nieuwe actie-werkgroep. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf h Tel. (02155) 13014-12577 Inbraak Fazantpad Een onbekende dader heeft afgelopen vrijdagochtend tussen vijf en zeven uur kans gezien een woning aan het Fazant pad binnen te dringen. Waarschijnlijk heeft hij daarvoor gebruik gemaakt van een valse sleutel. Alle kasten in het huis werden doorzocht. De buit bestond uit een geldbedrag van 880 gulden. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. „«kei- Een schuur aan de Nieuweweg is door een uitslaande brand volledig in de as gelegd. De woning werd beschadigd als ge volg van de rookontwikkeling. Niemand werd gewond. Het vuur is ontstaan door wasgoed dat dichtbij de verwarming in de bijkeuken hing en vlam vatte. Toen de politie arriveerde kwamende vlammen al uit het dak. De politie moest de bewo ners overigens verhinderen het huis binnen te gaan. Ze wilden Eoto: Herman van Dam nog enkele spullen uit hun woning redden, maar de politie achtte dat onverantwoord. De man kreeg zelfs kalmerings middelen toegediend. In de schuur ontplofte ook een gasfles, waardoor de schuur tot de grond afbrandde. Dit ondanks de inzet van de brandweer, die het vuur met vier stralen bestreed. 1 flc Foto: Goos van der Wilt Prins Ruud 1 van de Knollentrappers is zaterdagavond op bezoek geweest in ziekenhuis Zonnegloren. Prins Ruud I heeft daar enige patiënten bezocht wat door hen zeer op prijs werd gesteld. Daarbij overhandigde Prins Ruud I overhandigde zijn persoonlijke onder scheiding. Daarna ging het in volle vaart naar de Residentie, de kantine van v.v. SEC waar het Kamavalsfeest losbarstte. Zolderbrand Troelstrastraat Politie en brandweer rukten zondag morgen uit na een brandalarm aan de Troelstrastraat. Daar bleek een binnen brandje te zijn ontstaan op de zolder verdieping van een huis, veroorzaakt door een matras die tegen de verwar ming had gelegen en was gaan schroeien. De brandweer was met twee wagens ter plaatse en bluste het vuur. Na de opheffing van de Bescherming Bevolking krijgt de rampenbestrijding (nu in vredestijd) gewijzigd gestalte. Om aan de plannen daarvoor ruime be kendheid te geven, organiseert de Utrechtse Provinciale Commissie Vei ligheid van de Ned. Vrouwenraad, in samenwerking met de Provinciale Vrouwenraad (PVRU) en met de Plaatselijke Vrouwenraden voor de re gio Amersfoort/Soest, op dinsdagmor gen 15 maart 1988, in de "Oranje boom," Leusderweg 43 te Amersfoort, een gratis Voorlichtingsochtend over de nieuwe wettelijke kaders waarbin nen de voorbereiding op rampenbe- Binnenkort zullen vier tennisbanen in Soestdijk en nog eens vier in Soester- berg een renovatie ondergaan. Dat mag worden aangenomen nadat de commissie r.o. en sport haar goedkeu ring heeft verleend aan dit plan. Het is de bedoeling de acht banen voor het begin van de competitie speelklaar te hebben. In totaal zijn zestien banen aan de Kerk- laan en de Schrikslaan toe aan een reno vatie. Aanvankelijk zou daar pasin 1990 geld voor vrijkomen, maar op ver zoek van de sportstichting werd deze post naar voren gehaald. Men vond dat de banen aan een beurt toezijn, mede omdat de Nederlandse Sport Federatie dat heeft geadviseerd. Dit jaar wordt de helft van het aantal banen gerenoveerd. Dat kost 120.000 gulden, maar omdat men door de renovaties minder onder houd hoeft uit te voeren gaat daar ruim 17 mille van af. De rest van het bedrag wordt op tafel gelegd door andere in vesteringen op te schuiven. Het gaat hier om een honk/voetbalveld van s.o. Soest (65.000) en een face-lift van de sportvloer in C-drie (25.000). Daar naast had de sportstichting nog een potje over van 12.500 gulden, waarmee de renovatie van de tennisbanen finan cieel mogelijk is. De vooruitgeschoven investeringen komen volgend jaar aan bod. Overleg De commissie r.o. en sport ging una niem akkoord met het plan. Alleen Kees Boerkoel plaatste enkele kantte keningen bij de nieuwe investeringslijst. Hij beweerde dat er geen overleg met de sportclubs heeft plaatsgehad over de gewijzigde lijst. Volgens directeur Jo- han Hilhorst van de sportstichting is dat wel het geval. "We werken alleen met kleine marges. We mogen niet meer uit geven dan beschikbaar is. Het is een kwestie van kiezen geweest. Maar de in vesteringen, die nu niet doorgaan, wor den maar één jaar opgeschoven," aldus Hilhorst. strijding plaats vindt. Tijdens deze voorlichting kan een kleine praktische oefening duidelijk maken waarom het zo noodzakelijk is dat Vrouwenorgani saties ook bij de rampenbestrijding be trokken zijn. Het programma ziet er als volgt uit: 9.30 uur: ontvangst met koffie; 9.45 uur: opening door de voorzitter van de Commissie Veiligheid; 9.50 uur: lezing door Mw. A.C.A. Lie- bers - Belt, beleidsmedewerker ram penbestrijding van het Kabinet van de Commissaris van de Koningin in Utrecht. Hoe is de organisatie in Nederland in geval van een ramp? Wat is een rampenplan en hoe zit dit in elkaar? ca. 10.30 uur: Pauze, ca. 10.45 uur: Welke taak is er in de nieuwe rampenbestrijding voor vrou welijke vrijwilligers? Korte praktische oefening. ca. 11.30 uur: Sluiting door voorzitter Commissie Veiligheid. De voorbereiding op de rampenbestrij ding is niet alleen een taak van de Over heid! Nadere inlichtingen: tel. 02155- 18902. Voor wie deze morgen verhinderd is: er wordt ook een voorlichtingsmorgen ge houden in Utrecht, Huis NVR-Stad Utrecht, Visschersplein 80, op 22 maart, zelfde tijden, zelfde programma. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden op genoemd tele- foonnr. Zelf "opkomen voor" en "meewerken aan" verbetering van de eigen veilig heid! HOIMND INTERH4HOmL Reisburo Wij verkopen zon van alle "merken" zoals Arke, Nec- kermann, Hotelplan, Marysol, Sunair, Belair, Zonne- tours, Sudtours, NRV, Eurojet en nog vele anderen. Ook fijne busreizen voor een leuke prijs. Mooie bungalows voor automobilisten in binnen- en buitenland. 's Zaterdags geopend tot 4 uur. Steenhoffstraat 15A, Tel. 14905 J UUR Rijkswaterstaat en de gemeente heb ben vorige week de borden voor de Blauwe zone geplaatst in het gebied Van Weedestraat en omgeving, d.w.z. het gedeelte Van Weedestraat en Burg. Grothestraat vanaf de spoorwegovergang tot en met het kruispunt Burg. Grothestraat/Insp. Schreuderlaan, alsmede de toelei- dende wegen naar deze straten. Een tekening van het Blauwe-Zöne- gebied hangt in het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum. De betekenis van het Blauwe-Zöne- gebied is dat men daar van maandag tot en met vrijdag, tussen 09.00 en 18.00 uur, en op vrijdagavond van 18.00 tot 21.00 uur, zijn of haar auto met parkeerschijf maximaal één uur mag parkeren. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest +irk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Auto's doelwit van inbrekers/vandalen Verschillende auto's zijn het doelwit ge weest van inbrekers en vandalen. Op het Isingserf werd het portier van een wagen opengemaakt. De daders maak ten zich meester van cassettebandjes en handschoenen. Ook vernielden ze de geluidsapparatu ur. Van vernielzucht was ook sprake aan de Van Straelenlaan. De linkerzijde van een auto werd bekrast, evenals de beide zijden van een auto die stond gepar keerd aan het Pijperpad. Ook sneuvel de hier een ruit, waardoor de schade op liep tot 900 gulden. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 01 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten In de Queens Club verzorgt de Steel- band Steelwave vrijdagavond een live optreden. Dat gebeurt na de herope ning van de discotheek aan de Konin- ginnelaan, waar een nieuw gezicht aan het roer staat. De officiële handeling zal worden ver richt door prins Jan II van De Narre Knollen. De karnavalsregent komt om 21.00 uur in actie. Daarvoor is vanaf 19.00 een receptie voor genodigden. In de Queens Club kan iedereen om 22.00 uur terecht voor de live-show van Steelband Steelwave. De toegang is gratis. Dat geldt overigens iedere vrij dagavond. In de Queens Club is een nieuw gezicht aan het roer gaan staan en dat betekent dat de discotheek in een ander, swingend jasje is gestoken. Het nieuwe beleid dat wordt gevoerd, houdt onder meer in dat elke vrijdagavond een artiest of groep live-muziek brengt. Een week na Steelband Steelwave komt bijvoorbeeld de Nederlandse Madon na, van de Sound-mixshow, naar de Queens Club. Deze activiteiten organi seert de Queens Club in samenwerking met platenmaatschappijen. Ook op de zondagmiddag treedt de Queens Club nadrukkelijk op de voor grond. Iedere week is er vanaf 15.00 uur voor elk wat wils. Alle genres mu ziek komen aan bod, waarbij alleen de kwaliteitplaten een plaats krijgen op de draaitafel. Disco, rock-and-roll,jazz en nog veel meer muziek vallen dan te be luisteren. De Queens Club, de 'hofleverancier' van discoplezier, gaat veel doen voor het publiek. Dat zullen de bezoekers re gelmatig merken wanneer ze de disco theek aan de Koninginnelaan aandoen. De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening zal t.z.t. haar oordeel uit spreken over het bezwaarschrift van de huurdersvereniging van de KLM- flats aan de Johannes Poststraat tegen het ontwerp-bestemmingsplan Ko ningsweg. De bewoners vrezen van de gereconstrueerde weg straks een toe neming van het verkeerslawaai en hebben dat eind vorig jaar al aan het gemeentebestuur laten weten. In de vergadering van de commissie R.O. van december j.1. heeft de huur dersvereniging, vertegenwoordigd door voorzitter A. Tijmensen en secre taris J. Knoppers, die bezwaren nog eens mondeling toegelicht. De bezwa ren kwamen op het volgende neer: het toegezegde overleg heeft niet plaatsge vonden; de werkzaamheden worden, in strijd met de heersende bepalingen, al uitgevoerd "op grond van voor de ge meente blijkbaar tellende louter finan ciële motieven"; de situatie na de re constructie is de meest bezwarende voor de bewoners, vooral voor wat be treft de geluidsoverlast; zowat elke an dere oplossing is minder bezwarend; de gemeente bespaart kosten ten laste van de bewoners, want het woongenot ver mindert; de gekozen oplossing is in strijd met bepaalde artikelen van de Wet Geluidhinder. Op aandrang van de commissie is eind vorige maand nog eens mondeling van gedachten gewisseld met de vertegen woordigers van de huurdersvereniging. Daarin kwam naar voren dat de bewo ners vinden dat ze voor een "fait accom pli" zijn gesteld en dat er geen behoor lijke besluitvorming heeft plaatsgevon den. In strijd met de wet is men direct met de werkzaamheden begonnen en de "geluidslijnen" bij het kruispunt Ko- ningsweg/Vrijheidsweg zijn verkeerd aangegeven, omdat ze een meer gol vend verloop dienen te hebben. Vol gens de huurdersvereniging heeft de as van de Koningsweg geen juiste ligging, want hij ligt te dicht bij de torenflats. Wethouder Plomp heeft in het overleg de procedure uiteengezet en aangege ven dat het ontwerp-raadsvoorstel tot vaststelling van het plan-Koningsweg eerst nog een keer inhoudelijk aan de orde komt in de raadscommissie R.O. De commissie zal dan een oordeel uit spreken. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Dit bovenschrift zal veel tuinbezitters in eerste instan tie wellicht wat vreemd in de oren klinken. Toch is dit verhaal niet zomaar uit de lucht gegrepen en is het wel degelijk mogelijk gedurende de winterperiode uit de eigen tuin bloemen te laten komen; voorwaarde is echter de aanwezigheid of de aanplant van bomen of struiken die in de winter bloeien of die eenvoudig in bloei te trekken zijn. Forceren van planten: onder forceren verstaan we in de tuinbouw het vóór de normale tijd doen groeien en bloeien van gewassen. Deze handeling kunnen we 's winters zelf bij diverse tuinplanten uitvoeren, zodat we tijdens de donkere wintermaanden al kunnen ge nieten van vervroegde voorjaar's bloei. Een flink aan tal gewassen laat zich goed voortrekken zoals bijv. de Forsythia ofwel bloeiend hout, de Amelanchier of krentenboompje, de Chaenomelis of Japanse Sier- kwee en diverse Prunus of Sierkerssoorten en variëtei ten. Veel van deze planten zullen beter tot bloei ko men na een koude periode en kunnen dus beter niet geknipt of afgesneden worden voordat er vorst van enige betekenis is geweest. Welk sortiment? Ik heb hierboven al enkele geschikte bomen en strui ken genoemd voor het forceren binnenshuis maar de mogelijkheden zijn natuurlijk veel uitgebreider. Zo zijn de Sering of Syringa, de sneeuwbal of Viburnum opulus bij uitstek geschikt maar natuurlijk ook de di verse wilgekatjes, de Ribes of Sierbes, de Spierstruik of Spiraea, tal van Zuurbesverschijningen (Berberis) en bijv. het welriekende peperboompje. We kunnen naast dit assortiment natuurlijk naar har telust experimenteren met andere planten, mits ze vooijaarsbloeiend zijn. Belangrijk bij het snoeien van bloemhout voor de vaas is vanzelfsprekend dat er vol op bloemknop aanwezig is en dat we de vorm van de bomen of struiken niet te veel aantasten. Het kan na melijk nooit de bedoeling zijn dat de vaas met bloeien de takken ten koste gaan van het toekostig uiterlijk van onze tuinplanten. Ook nemen we niet alle bloemhout weg zodat we in het vooijaar ook in de tuin nog van de bewuste gewassen kunnen genieten. Echte winterbloeiersü! De mogelijkheid bestaat ook om van een beperkt aan tal winterbloeiers bloeitakken te snijden. De Toverha- zel of Hamelis is hier een duidelijk voorbeeld van. De geurige bloemen staan vrij langdurig op de vaas. An dere winterbloeiende planten die zich hiervoor lenen zijn de Gele of Mannelijke Kornoelje (Cornus Mas) de met zacht weer 's winters bloeiende Sierkers, Pru nus subhirtella, 'Autumnalis' de Winterbloeiende Jas mijn, Jasminum nudiflorum en de schijnhazelaar of Corylopsis. De twee laatstgenoemden hebben bin nenshuis echter een beperkte bloeiduur.

Soester Courant | 1988 | | pagina 17