10% extra korting op alle afgeprijsde artikelen. m zo gezien Mi Kantoorvleugel gemeentehuis krijgt 'ritmiek' en levendiger uiterlijk Zonnegloren wijzigt bezoekuren (nog) niet Nutsbedrijf Eemland in 1989 van start n mmper HALVE PRIJZEN Wilt u uw huis verkopen?! iW NOG DRIE DAGEN LANG herenmode WITLOF VARKENS- FRIKANDO Kritiek raadsleden ergert architect 'Gemeentewerken' Soest wordt hoofdkantoor Soesterbergsestraat 51 Soest v. lAfeedestraat II EVEN NAAR JAC. HERMANS 500gram kilo Mini-prus&Maxi-keus Er is iets nieu ws onder de „zon" Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN geld OP'. ÓUDEP^.BREN Veldweg 4 - BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Soest - Tel. 02155-14878 Nog enkele dagen voor de winterkollektie door Gerand Paul 's Lands wijs... WOENSDAG 10 FEBRUAR11988 66e JAARGANG NO. 24 20.000 gezinnen zijn bij ons als lid aangesloten. De kantoorvleugel van het nieuwe ge meentehuis op de Eng - het onderdeel dat in de tot nu gevoerde discussies de meeste kritiek heeft ondervonden van wege de hoekige, blokkendoos-achti- ge structuur, die volgens velen ongun stig afsteekt bij het "afgeschuinde" ui terlijk van het politiebureau - zal door architect ir. J. Schrieke en zijn mede werkers worden aangepast. Verder ziet het ernaar uit dat Schrieke iets anders zal moeten verzinnen voor de nu al omstreden waterpartij, die voor het gebouw aan de Dalweg is ge pland. Dat bleek vorige week tijdens de vergadering van de raadscommissie Nieuwbouw Gemeentehuis, die onder leiding van wethouder Jan Menne voor het eerst niet in het geheim verga derde. Schrieke deed zijn toezegging nadat ook uit de commissie een stortvloed van kritiek te horen was geweest op de vormgeving van deze vleugel die, on danks het feit dat hij het verst naar ach teren is geplaatst, toch als nogal ge zichtsbepalend wordt ervaren. "Veel mensen zullen blij zijn als-ie er wat le vendiger gaat uitzien," stelde Schrieke vast. "En dat zijn we ook van plan, aan beide kanten." Hij liet weten zich voor te nemen meer "ritmiek" te brengen in dit onderdeel van het gebouw. Schrieke liet de talrijke opmerkingen van de raadsleden met bewonderens waardig geduld over zich heenkomen, al tekende hij tenslotte protest aan tegen suggesties die in strijd waren met het programma van eisen dat de commissie hem zelf als uitgangspunt had voorge legd. "Leest u de stukken nog maar eens door," aldus de architect, duidelijk geërgerd over het verwarrend optreden van de raadsleden. Hij drong erop aan eerst maar weer een klein werkgroepje te vormen om de kritiek door te spre ken. "Anders kom ik er echt niet uit, met al die soms tegenstrijdige menin- gen. Ik zou wel graag willen dat er con sensus onder u bestaat." Daarvoor had den de raadsleden de aanbeveling van voorzitter Menne - om zich toch vooral aan de grote lijnen te houden - al in de wind geslagen. De meesten verdronken hun betoog in een groot aantal details, waarmee de architect duidelijk niet erg gelukkig was. Neks Blommers (WD) opende de dis cussie met aanmerkingen op de "harde lijn" van de kantoorvleugel, de water partij (volgens haar moeilijk schoon te houden), de ver weg gelegen parkeer plaatsen, de markt ("voor ons geen har de functie van het plein, liever niet zelfs"), de kinderopvang in het gebouw (niet op twee-hoog), het VW-kantoor (liever aan de openbare weg) etc. Ver der had ze o.m. "veel moeite" met de si tuering en de vormgeving van de trouw kamer en van de leeskamer voor de raadsleden, die naar haar smaak 's avonds apart bereikbaar moet zijn, en met de inrichting van de raadszaal, waarvan ze overigens vreesde dat deze te klein zou zijn. Meer op de Eng Kees Verneus (CDA) sloot zich groten deels bij Blommers aan en drong ook aan op een "speelsere" vormgeving van de kantoorvleugel. Hij vond een "meer" op de Eng (de waterpartij) be slist niet noodzakelijk, "temeer daar het voorbereidingsbudget waarschijnlijk al met tonnen zal worden overschreden". Het plein vond hij - als er geen markt werd gehouden - wel erg groot en verder zag hij de hoofdingang van het gebouw het liefst aan de Dalweg. "Maar dat zal wel niet kunnen - jammer genoeg..." Besselien Gerritse (ook CDA) was o.a. bang dat de trouwkamer bij nader in zien toch te klein zou zijn - "we horen nu dat er vaak toch meer dan 35 mensen bij zo'n trouwpartij zijn" - en pleitte o.a. voor de openstelling van de hoofdin gang aan de achterzijde. Raymond van Gelder (PvdA) liet we ten dat zijn fractie "gemengcie gevoe lens" koesterde over de totale vormge ving. "Het gebouw heeft de neiging wat pompeus over te komen en de meest markante gevel staat niet aan de Dal weg." Hij was somber over het gebruik van de parkeerplaatsen, wilde een eigen ingang voor de sociale dienst en waar schuwde voor een tweede ingang, om dat dat ook zou moeten leiden tot een dubbele bemanning door de bodes. "Dat kost ons dus 60.000 gulden per jaar." De crèche op de tweede verdie ping vond hij ongelukkig, vooral de openluchtspeelplaats op het noorden. Het "bestuursgedeelte" moest van hem fundamenteel anders worden ingericht, met name de leeskamer. De vergader kamers leken hem bijvoorbeeld niet be rekend op publieke belangstelling en de raadsleden zouden volgens hem in de raadszaal nog teveel met hun rug naar het publiek komen te zitten. Wiebe Meilof (GPV) hield het kort en was mild in zijn kritiek. "De meeste din gen spreken me wel aan." Hij wilde niet praten over een kleiner plein en voelde wel iets voor een parkeerkelder. Verschuivingen Jan van Esseveld (D66) liet weten wei nig ingenomen te zijn met de L-vorm van het gebouw. Hij zag liever een com pact geheel, zonder bij voorbaat een plein mogelijk te maken. Ook was hij niet "stuk" van het bestuursgebouw en hij wilde de commissiekamers liever in het hoofdgebouw zien, zodat de bode daar ook 's avonds dichtbij zou kunnen zijn. Hij stelde verder diverse "verschui vingen" voor in de indeling van de am- telijke ruimten. In de raadszaal konden de ambtenaren volgens hem wel een plekje vinden op de perstribune. Jan Visser (Progressief Soest) vond - als enige - de waterpartij wel iets "leven digs" hebben en liet zich ook anderszins opmerkelijk positief uit over het ont werp. Hij voelde overigens niets voor Links op de tekening de kantoorvleu gel, die 'verlevendigd' zal worden. een parkeerkelder - "ambtenaren ko men toch altijd op de fiets" - en snapte niet dat sommige raadsleden nu al van de markt afwillen. "We moeten niet al les weer overhoop halen," aldus Visser. Architect Schrieke hield de raadsleden na al deze uitvoerige commentaren voor dat hij gestart was met een duide lijk program van eisen en een boek vol richtlijnen. Daar stond ook in dat een waterpartij gewenst was. "Leest u de stukken nog eens door!", aldus de ge plaagde architect. Hij wees erop dat de raadszaal al groter was geworden dan in de eisen stond aangegeven en dat de aparte trouwkamer daarin zelfs hele maal niet voorkwam. "Dat is een ex traatje, juist omdat u voor kleine trouw partijen een andere mogelijkheid dan de raadszaal wilde." Over het plein merkte hij op dat daar wat hem betrof niet persé ook de markt gehouden hoefde te worden, en voor de crèche wilde hij meer richtlijnen dan de commissie hem tot dusver had ver strekt. Dat gold ook voor de parkeer- problematiek en de achteringang. Voor de inrichting van het "raadsgebouw" zag hij liever overleg met een klein werkgroepje, na de soms tegenstrijdige opmerkingen die de commissieleden hierover hadden gemaakt. Hij wees er verder op dat het hier ging om een "voorlopig" ontwerp. Reacties Projectcoördinator W. Hulsbergen meldde dat ei inmiddels 28 schriftelijke reacties op het ontwerp bij het gemeen tebestuur waren binnengekomen, in clusief die van het gemeentepersoneel. Alle reacties worden gerubriceerd, zo dat de commissie straks kan besluiten welke opmerkingen nog worden mee genomen in het definitieve programma van eisen. Op 3 maart vergadert de commissie opnieuw, om zeven uur, voorafgaande aan de commissie Finan ciën. Hans Oudemans (WD) vreesde dat de commissie in een "tijdklem" zou ko men. "We moeten nog heel wat harde noten kraken en beslissingen nemen." Schrieke wees er verder op dat uit de reacties van de ambtenaren nogal wat wensen naar voren kwamen die zouden leiden tot een flinke toeneming van het aantal vierkante meters ten opzichte van de taakstelling. Hij vroeg de com missie daar nadrukkelijk aandacht voor, indien zij mocht besluiten die wensen te honoreren. "Daar zijn we zelf bij," antwoordde Menne. "Ja, dat is soms juist het pro bleem," sneerde Van Gelder, die direct al duidelijk maakte dat over vergroting van het aantal vierkante meters met hem niet te praten viel, hetgeen Jan Vis ser tot de opmerking bracht dat de raadsleden "niet zo knieperig" moesten doen. Uit een tussentijdse evaluatie van de proef met andere bezoektijden in Zonnegloren is op te maken dat 70 procent van de patiënten positief staat tegenover de nieuwe (langere) be zoektijden die vorig jaar mei werden ingevoerd. De meesten ervaren de twee uur durende bezoekperioden - 15.00-17.00 en 18.00-20.00 uur - als zeer prettig, ook al omdat iedereen zelf kan bepalen wanneer en hoe lang het bezoek komt en omdat men niet meer afhankelijk is van de tijdwijzigin- gen van het openbaar vervoer. Daartegenover staat dat 30 procent van de patiënten negatief heeft gereageerd. De bezwaren komen vooral neer op: de bezoekperioden (2x2 uur) zijn te lang; de bezoekers houden zich niet aan het maximum van twee per patiënt (waar door er vaak té lang té veel bezoekers op een patiëntenkamer zijn, wat grote onrust met zich meebrengt); en het uur pauze tussen de beide bezoekperioden is te kort. Een en ander blijkt uit de antwoorden op de enquêteformulieren en de inter views, die de heer R. Zwennes, hoofd van de verplegingsdienst van Zonne gloren, met een aantal patiënten heeft gehouden. De proef met de nieuwe be zoektijden loopt overigens nog tot mei a.s. "Gezien de verhoudingen van positieve en negatieve reacties is besloten de be zoektijden (nog) niet te wijzigen," aldus de heer Zwennes. "Maar er moet zeker iets gebeuren, omdat 30 procent nega tieve reac'.ies beslist te hoog is." Voor het aandeel van het ziekenhuis denkt hij aan: meer gaan letten op maximaal twee bezoekers per patiënt; "oplopen de" patiënten kan verzocht worden hun bezoek in de conversatiekamers te ont vangen en beter de hand te houden aan begin en einde van de bezoekperioden. Daarnaast zal de verplegingdienst een beroep doen op de bezoekers, om de patiënt met niet meer dan twee perso nen te bezoeken. Tot mei vorig jaar hanteerde Zonneglo ren bezoektijden van tweemaal drie kwartier: 13.15-14.00 en 19.00-19.45 uur. Veel patiënten vonden die twee perioden te kort, er ontstonden vaak grote concentraties op de kamers en heel wat bezoekers, met name van "bui ten de stad", meldden zich buiten de be zoektijden. Bovendien sloot het open baar vervoer niet op de bezoektijden aan. Er moest dus serieus aandacht worden geschonken aan de regeling, aldus de heer Zwennes. Niet uitsluitend uit ver- pleegtechnische overwegingen, maar ook rekening houdend met de wensen van de patiënten en de belangen van de bezoekers. "Het is onmogelijk bezoe- kijden vast te stellen die voor iedereen ideaal zijn." In de onderzoeksperiode is natuurlijk ook gekeken hoe het in ande re Nederlandse ziekenhuizen toegaat. Geen ideale formule Daaruit is gebleken dat er nog altijd grote verschillen zijn, zowel wat de tijd stippen betreft als de tijdsduur. De ideale formule is kennelijk nog niet ge vonden, aldus de heer Zwennes. Drie kwart van de ziekenhuizen heeft twee bezoekperioden (middagen avond), 25 procent één bezoekperiode, variërend van 1 tot 5 uur. Er is verder een ver schuiving te constateren van twee naar één bezoekperiode per dag. De filosofie achter de nieuwe bezoektij den bij Zonnegloren was dat langere bezoektijden in het belang van de pa tiënt zijn, om beter kontakt met de "bui tenwereld" te onderhouden; dat men minder gebonden was aan de tijden van het openbaar vervoer; en dat er een be tere spreiding van het bezoek zou ont staan, doordat er meer tijd ter beschik king was. Men hoopte verder dat het aantal verzoeken voor een "tussentijds" bezoek zou afnemen en dat het kontakt tussen het bezoek en de verpleging ver ruimd zou worden. In de zomer vindt nog een uitgebreide evaluatie plaats, waarbij zowel de pa tiënten als de bezoekers nauw betrok ken zullen worden. Foto: Goos van der Wilt De gemeenteraad behandelt in zijn vergadering van 25 februari het offi ciële voorstel om het gasbedrijf Soest te laten fuseren met de bedrijven van Baarn en Amersfoort, waaruit dan het Regionaal Nutsbedrijf Eemland zal ontstaan. Het is de bedoeling dat de fusie per 1 januari 1989 plaatsvindt. Op die manier spelen de Eemland-ge- meenten (samen 60.000 aansluitin gen) in op de totale reorganisatie van de energiedistributiesector. B. W. van Soest blijven overigens op het standpunt staan dat deze schaalver groting al mooi genoeg is en dat er niet nog eens gestreefd moet worden naar een energiebedrijf voor de hele provin cie. Wel beoogt men op den duur een "horizontale" integratie van gas-, elek triciteit-, water- en cai-bedrijven in de regio. Het nieuwe bedrijf krijgt als rechtsvorm een N.V. (naamloze vennootschap), waarvoor de ontwerp-statuten even eens in de gemeenteraad worden be handeld. Als aandeelhouders zijn daar in de drie gemeenten opgenomen en de gemeenteraden benoemen vertegen woordigers naar de algemene aandeel houdersvergadering. De raad van com missarissen zal o.m. bestaan uit de be trokken portefeuillehouders. Het Nutsbedrijf krijgt een aandelenka pitaal van 598.000 gulden: Amersfoort 350 aandelen. Soest 155 en Baarn 93 aandelen a 1000 gulden. De winstver wachting van het gefuseerde bedrijf is 6,9 miljoen (een gemiddelde van de af gelopen jaren). De gemeenten worden schadeloos gesteld met een afkoopsom van resp. 25,4 miljoen (Amersfoort), 4,1 miljoen (Baarn) en 8,8 miljoen (Soest). 'Gemeentewerken' Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat nieuwbouw voor het hoofdkantoor van het Nutsbedrijf duurder uitvalt dan de huisvesting ervan in het medio 1990 ter beschikking komende voormalige gebouw van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg in Soest, dat dan wordt samengevoegd met het terrein van het huidige gasbedrijf. Kwantitatief en kwalitatief voldoet het gebouw aan de eisen. Het is overigens de bedoeling dat het gebouw wordt gehuurd voor een periode van tenminste vijf jaar, vanaf medio 1990 (als het nieuwe gemeente huis van Soest in gebruik is genomen). In het voorstel woïdt ir. P. Jonkman, di recteur van het Amersfoortse gas-, wa ter- en cai-bedrijf, genoemd als toe komstig directeur. De heer B.N. Bone- schansker, directeur van het Soester gas- en cai-bedrijf wordt plaatsvervan gend directeur. Bij de fusie zijn verder 115 personeelsleden betrokken, waar van 34 van het Soester bedrijf. Een vriendïijke man uil Turkije kwam door de ruiten bij u binnenrijen. „Ruiten kapoet ies nie zo goed". Van Ede ik vragen, die komt dan vlug bij je! Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN' 99 Aanbiedingen geldig van do. 11 t/m za. 13 februari en alleen in filialen met een versafdeling. STEENHOFFSTRAAT16 - SOEST Parkeerruimte voor de deur - Zie de etalage (ook T-bilj.) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu credieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 Weede straat KV MOO£ Jasper Mode. Zuidpromenade 12 Soest, Tel. 02155-23520 Een van de meest kenmerkende ver schillen tussen het geïndustrialiseerde Westen en het in dit opzicht minder ont wikkelde Oosten, wordt tot uitdrukking gebracht in twee zegswijzen. Waar men hier te lande uitgaat van de wijsheid dat de klant koning is, zegt de Oosterling datzelfde niet van de klant maar van zijn gast. In Griekenland heeft men zelfs maar één woord voor zowel vreemde ling als gast... Stromen toeristen werpen echter een grauwsluier over de aloude spontane hartelijkheid en ouders bedenken zich wel twee keer voordat ze hun kinderen leren om iedereen die langs komt te blij ven uitnodigen voor de maaltijd. Om dat nu nog te kunnen meemaken moet je op het platteland zijn of minder bekende eilanden bezoeken. Daar kunnen de Grieken nog ongehinderd hun gevoe lens de vrije loop laten, dansen en heftig over poëzie ofo ver de politiek discussië ren zonder pottekijkers erbij. Weinig toeristen spreken de landstaal of kennen de gebaren en dat kan in Grie kenland, waar ze 'ne'zeggen als ze 'ja' bedoelen, tamelijk hinderlijk zijn. Bij een ontkenning in gebarentaal klakken ze even met de tong en krijgen als het ware een lichte zenuwtrekking waarbij het hoofd even omhoog schiet. Of hij laat alleen de binnenkant van zijn rech terhand zien en bewaart zijn spraakwa ter voor andere gelegenheden. Zelfs als hij heftig wil ontkennen zegt hij weinig, heft daarentegen de armen ten hemel, laat zijn hoofd achterover vallen en sluit minzaam zijn ogen. Hoe dat precies bij huwelijksplechtig heden gaat is mij niet bekend. Wel weet ik dat Griekse bruiden in de maand mei zelden hun beslissende jawoord in de kerk laten horen. In deze veelbelovende tijd zijn de talrijke ezels die het land kent namelijk tochtig en daar wil je als bruid toch niet mee vergeleken worden. Deze van oorsprong van het platteland af komstige opvatting is weliswaar geen gemeengoed meer, maar zelfs in de gro te steden worden er in deze maand nau welijks huwelijken gesloten. Toen de in woners van Heraklion op Kreta nog niet zo lang geleden een huwelijksplechtig heid ontwaarden, was iedereen die niets dringenders te doen had uitgelopen om de bruid te zien. Ook de balkonnetjes rond het kerkplein waren bezet met nieuwsgierigen om van het jonge geluk te genieten. Wat de stedelingen niet wisten was dat het bruidspaar van het platteland af komstig was. Daar is het de gewoonte om bruid en bruidegom bij het verlaten van de kerk te eren met saluutschoten. Het toegestroomde publiek schrok zich een ongeluk toen alle mannelijke gasten in de lucht begonnen teschieten. Binnen enkele sekonden was het kerkplein leeg... Geluidsoverlast Omwonenden van de Schrikslaan klaagden zaterdagavond hun nood bij de politie, omdat ze last hadden van het lawaai dat afkomstig was van de ge luidsinstallatie in het gebouw van de tennisvereniging aldaar. Op meer dan 150 meter afstand konden de buren nog meegenieten. Dat vond ook de politie te gortig, die de organisatoren van het dis cofeest dan ook - tot tweemaal toe - op dracht gaf het volume te dempen. I Wij werken 6 maanden I gratis voor u. Meer infor- I matie op pagina 3 I van deze krant Peters Makelaardij o.g. for- I Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar 124,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING UA HILVERSUM. Uitvaartcentrum "Den Huil" Ulrechtseweg 11. Tel 035-42548 AMERSFOORT. Uitvaartcentrum "Amersfoort" Weslerstraat 92. Tel 033-11344 BUSSUM. Uitvaartcentrum "De Heemburgh" Graaf Wichmanlaan 28. Tel 02159-17988

Soester Courant | 1988 | | pagina 1