Christelijke Agrarische School in Nijkerk Speeldoos Meningen van lezers INFORMA TIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS PAGINA 20 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 21 - Nijkerk 'Rolandus,' economisch en administratief onderwijs Woensdag 23 maart, in Leusden en Amersfoort 'Grote 'Open Dag' bij de SBBO Midden-Nederland SG Eemland houdt morgen open dag Hete hangijzer Haye v.d. Heyden, entertainer met grote toekomst Candida, een klassieker opnieuw tot leven gebracht FNV/Druk en Papier Theater-Agenda De Getemde Feeks Memoires siojÉgiÉï r ?WH Nijkerk 14.00-16.30 14.00-16.30 14.00-16.30 ikken, ïing) trdigheid) tc.) inderwijs 6 EB Soest 19.30 uur Agrarisch onderwijs, zoveel mogelijk gericht op de hedendaagse praktijk in de land- en tuinbouw, is één van de hoofddoelstellingen van de school. Maar daarnaast probeert de school een dusdanige brede ontwikkeling mee te geven, dat ook wegen naar beroepen buiten de agrarische wereld open blij ven liggen. Ook is het streven erop ge richt om zoveel mogelijk een aangena me sfeer op school te bereiken, waar door schoolgaan en leren voor de leer lingen geen al te zware belasting zullen vormen. De Lagere Agrarische School te Nijkerk biedt de volgende mogelijkheden: Afdeling Landbouw Het onderwijs in deze afdeling spitst zich toe op: 1. Akker- en weidebouw, waar vooral de landbouwtechniek (mechanisatie: trekkers, diverse landbouwmachines etc.) een rol speelt, met daarnaast de teelt van verschillende gewassen, bo demkunde, bemesting en dergelijke. 2. Veehouderij, waar de landbouwpro- duktiedieren behandeld worden (rundvee-, varkens- en pluimvee houderij) met als onderdelen o.m. voeding, huisvesting en hygiëne. De ze afdeling wordt als vanouds be zocht door de rasechte agrariërs uit de wijde omgeving. Met ingang van januari 1987 kunnen de praktijkles sen in nieuwe praktijklokalen wor den gegeven. Afdeling Tuinbouw: De tuinbouwvakken zijn: 1. Aanleg en Onderhoud van tuinen Via lessen in tuintekenen, grondbe werking, plantenkennis (met Latijn se namen) wordt een basis gelegd voor een verdere opleiding tot hove nier. 2. Bloementeelt. Hier wordt vanaf het zaaien tot en met de verkoop van het produkt o.a. door middel van kennis van plantenteelt, bodemkunde en gewasbescherming ingegaan op ver schillende aspecten van de bloemis terij. 3. Bloemschikken. Het op artistieke wijze omgaan met de uiteenlopende vormen van de natuur is niet alleen een zeer creatieve bezigheid, maar biedt ook aan veel leerlingen (met name meisjes) de kans op een inte ressante werkkring. Kleurenleer, compositie en kennis van keramiek en glaswerk vormen een deel van de bij dit vak behorende theorie. 4. Dierverzorging. Het omgaan met en verzorgen van de meest voorkomen de huisdieren is voor veel leerlingen een aantrekkelijke bezigheid, waar bij echter eerlijkheidshalve wel moet worden opgemerkt, dat de toekomst mogelijkheden in deze richting be perkt zijn. De lessen in deze land- en tuinbouw vakken worden vanaf het tweede leer jaar overwegend in groepen van ca. 12 leerlingen gegeven. Daarnaast bestaat het lessenpakket voor een groot deel uit algemeen vor mende vakken, (o.a. Engels, Neder lands, wiskunde e.d.). Algemene tech- In een tijd waarin leerlingen vooral ge baat zijn bij een praktisch gerichte op leiding, die daarnaast ook nog vol doende algemeen vormende vakken aanbiedt en leerlingen opleidt, die in het vervolgonderwijs of in het be drijfsleven prima hun weg vinden heeft het economisch en administra tief onderwijs zijn waarde bewezen. Praktisch gericht wil zeggen dat de vak ken kantoorpraktijk, verkooppraktijk en machineschrijven een belangrijke plaats innemen op de school. Daarnaast krijgen de leerlingen vanaf het eerste leerjaar informatica, wat in hogere leer jaren geïntegreerd wordt in diverse vak ken. Algemeen vormend wil zeggen, dat er ook ruime aandacht besteedt wordt aan b.v. Nederlands, Engels, Duits en wis kunde, waarvan de eerste drie zelfs op B- C- en D-niveau (het gewone Ma- vo-4 niveau) kunnen worden geëxami neerd, zodat elke leerling zijn eigen pakket en niveau zo goed mogelijk kan kiezen. Nadat de opleiding voltooid is, zijn er prima vervolgmogelijkheden voor de leerlingen b.v. een Meao (het afgelopen jaar ging maar liefst 25% van de leerlin gen daarheen) en MDGO (voor b.v. de verzorgende beroepen) of naar het KNBO of een leerlingstelsel waar door middel van een hele praktisch gerichte opleiding leerlingen direct inzetbaar zijn in het bedrijfsleven. Trouwens, het thema van de Open Dag is ook "Het Bedrijfsleven." Leerlingen van de school hebben zich tijdens een themaweek georiënteerd op vele facet ten van het bedrijfsleven en tijdens de open dag worden de resultaten ge toond. Overdag gaan veel leerlingen van de basisschool in schoolverband op bezoek. Ouders en belangstellenden zijn van harte welkom van 16.00 - 21.00 uur op dinsdag 1 maart 1988 op het schoola- dres: Chr. Leao "Rolandus", Zangvo- gelweg 4, 3815 DL Amersfoort. Tel. 033-722157. Laat u zich deze kans niet ontnemen u persoonlijk op de hoogte te stellen van deze vorm van beroepsonderwijs! Te vens zult u dan ervaren dat de bereik baarheid van de school prima is! i het iem, ede lijk- aal) !.K. de De streekschool voor beroepsbegelei dend onderwijs "Midden-Nederland" zal op woensdag 23 maart wederom een grote Open Dag houden in haar hoofdvestiging in Leusden alsmede in Amersfoort. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur zijn beide schoolgebou wen geopend voor een ieder die be langstelling heeft voor een beroepsop leiding of een (korte) kursus. De streekschool verzorgt meer dan 100 opleidingen en kursussen in ongeveer 20 vakrichtingen. Ze worden gegeven in part-time verband, zowel als dag-, dag/avond als avondopleidingen. Veelal zijn het opleidingen in het kader van het leerlingwezen; d.w.z. de prak tijkopleiding bij een werkgever en de daarbij behorende theorie-opleiding aan de streekschool gedurende één dag of twee avonden per week. Dat de op leidingen in de belangstelling staan is te zien aan de groei van het leerlingaantal, in 1980 zo rond 2000, in november 1987 3200. Het zal duidelijk zijn dat de streek school met een diverstiteit van oplei dingsmogelijkheden in het midden van de belangstelling staat. Niet alleen voor jonge schoolverlaters, ook voor volwas senen en hen die zich om willen scholen of bij willen blijven in hun vakgebied. Wie meer wil weten leze de advertentie in deze krant en bezoek de Open Dag op 23 maart a.s. nieken, handelskennis en economie, machineschrijven en techniek zijn sterk gericht op het mee-functioneren in het latere beroep. In het vierde leeijaar gaan alle leerlingen één dag per week werken op één van de vele bedrijven waarmee contacten worden onderhou den. Dit betekent voor hen een nuttige kennismaking met het bedrijfsleven van-binnen-uit en voor een aantal van hen ieder jaar weer een directe kans op werk. I.L.O. De school kent ook een afdeling voor individueel agrarisch onderwijs, vooral bestemd voor leerlingen die meer prak tische dan theoretische capaciteiten be zitten. De groepen zijn hier beduidend kleiner, de begeleiding intensiever en het aantal praktijklessen is hier groter. Bovendien wordt hier vanaf het eerste leeijaar met beroepsgericht onderwijs begonnen. Voor het bereiken van een behoorlijk niveau aan vakmanschap is het noodza kelijk om de opleiding af te ronden door het volgen van: a. het Middelbaar Land- of Tuinbouw- onderwijs. Dit alleen voor die leer lingen die over de vereiste intellec tuele capaciteiten beschikken. b. het leerlingstelsel, waar men door het aangaan van een leerovereenkomst met een praktijkbedrijf een meer praktisch gerichte vakopleiding kan volgen. Daarnaast zijn er altijd wel een aaptal leerlingen die doorstromen naar èén niet-agrarische vervolgopleiding. De leerlingen hoeven voor de school zelf geen boeken aan te schaffen. De boeken ontvangen ze in bruikleen van de school. De ouderbijdrage voor het eer ste leeijaar I.L.O. bedraagt f 175,— en voor het eerste schooljaar I.L.O. f 200,—. Behoudens eventuele reiskos ten zijn er geen verdere bijkomende kosten van enige betekenis. Ouders, waarvan de kinderen bij hun schoolkeuze belangstelling tonen voor beroepsonderwijs, kunnen op de woensdagmiddagen 10 en 24 februari en 16 maart van 14.00 uur tot 16.30 uur de school bezoeken om een indruk te krijgen hoe er op een agrarische school wordt gewerkt. De scholengemeeschap Eemland houdt donderdag 11 februari open dag voor basisscholieren uit Baarn en Soest. Overdag worden driehonderd leerlin gen van het basisonderwijs ontvangen. Van 19.00 tot 21.00 uur kunnen alle belangstellenden een kijkje nemen in de school aan de Soester Engweg (hoek Molenstraat/Albert Cuyplaan). Dan worden de zes afdelingen gepresen teerd. Dat zijn bouwtechniek, mechani sche techniek, motorvoertuigentech niek, kantoorpraktijk, mode en kleding en verzorging. In de hal van de school is de inlichtingenbalie gevestigd. Daar kan men alle informatie verkrijgen. Voor een afspraak op andere tijden kan men kontakt opnemen met de school leiding, tel. 14244. Tijdens de open dag zullen de leerlin gen van de afdeling mode en kleding een modeshows geven. Die beginnen om 19.30, 20.00 en 20.30 uur. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-1 8050 Ondanks de mooie ligging, ondanks de fijne speelweide, de royale parkeer ruimte, het restaurant en de verkeers lichten, schijnt het Soester Natuurbad (zelfs voor een appel en een ei) nog niet verkocht te zijn! Zou er dan misschien toch nog een kansje bestaan dat het bad met aanpassingen voor continu gebruik (overkapping) voor de Soesters behou den zal blijven? Een nieuw zwembad op de Eng zal vast duurder en zéker enger van opzet zijn. Bovendien zal de ver keersdrukte daaar meer overlast bezor gen dan bij het Natuurbad. De belofte om dat bad voor de Soester toeganke lijk te houden blijkt minder zwaar te wegen dan de belofte om de gelijkwaar digheid van de winkelpolen in stand te houden. Uitvoering van het ABC-plan zou de "polen" uit balans brengen en daarom lijkt dat definitief van de baan te zijn. De belangen van de consument zijn alwéér niet aan de orde. Als het op praktische zaken aankomt, blijkt meer dan eens dat het medeleven met men sen die financieel moeilijk zitten, alleen met de mond wordt beleden. Zo was er b.v. de kritiek op de huisarts die zo naïef was om nog te geloven dat Sinterklaas er is voor de kinderen. Waar bleef het medeleven met de problemen van de ouders die nog al een week langer voor chocolade muizen in de kinderschoe nen moesten zorgen? Het is echt niet leuk meer dat Sinterklaas elk jaar eer der besteld wordt. De Kerstman(?) kwam op het idee de lastige jeugd van Overhees een zitkuil aan te bieden. Hij had moeten weten dat elke kuil in die wijk het ontstaan betekent van een nieuwe kijker. Trouwens, is een zitkuil niét meer iets voor 50 plussers? Volop in de belangstelling is het ont werp van het nieuwe gemeentehuis. Het is van de hand van een stadhuis- bouwkundig-architect. Onbegrijpelijk dat er nog zo veel kritiek is op zo'n spe cialistisch ontwerp. Maar waarom heb ben de burgers eigenlijk inspraak? Is het niet logischer, dat de gemeente mensen het in dit geval zélf voor het zeggen heb ben? Een blokkendoos naast het zeer goed uitgevallen politiebureau zal mis schien niet eens misstaan. As de kerst boom maar goed tot zijn recht blijft ko men, dan zal de rest wel wennen. En dat is maar het beste ook want er zijn zoveel hangijzers dat een mens er moe(deloos) van zou worden. E.G. Timmer-Geerlings Hij ging niet over één nacht ijs. Debu teerde tien jaar geleden met een piepklein rolletje in de "Film van oom Willem," schreef teksten, regisseerde grootheden als Adèle Bloemendaal, Ramses Shaffy en Liesbeth List. Wenste niet te leven met de handicap van stotte ren, richtte cabaret Purper op en oogst te daarmee vier theaterseizoenen suk- sessen. Vrijdag 6 februari, tien jaar later. In de Baarnse Speeldoos voor 't eerst ervaren hoe 't is het alleen voor het zeggen te hebben. "Haye Solo," oftewel de leer ling die meester werd. Haye v.d. Hey den als entertainer aan de onderste sport van een ladder die, naarmate de beklimming ervan vordert, uitzicht zal bieden op de titel grootmeester, zoals die jaren geleden aan Sonneveld, Kan en Hermans werd toegekend. Zover is Haye v.d. Heyden nog lang niet. Wie de lange, kalende dertiger tijdens de lan delijke première aan het werk zag kan na twee uur sfeervol entertainment slechts tot één conclusie komen: Haye v.d Heyden beschikt over voldoende ar tistieke bagage om als entertainer een langdurende reis langs de Nederlandse theaters te maken. Een prognose die is gebaseerd op de wijze waarop Haye de vele smakelijke ingrediënten aan een goedlachs première-publiek doseerde. Ingrediënten, ook met een bijsmaak. Imitaties, nog matig gebracht ook, van collega's die niet bij hem in de schaduw kunnen staan, ontsieren zijn eerste so lo-programma. Een aantal teksten van z'n liedjes verdient geen schoonheids prijs en zo zijn er nog enkele onvolko menheden. Ze vallen op, omdat de rest van het "Haye Solo - programma" goed is voor een zeer hoog waarderingscijfer. Vele vondsten (zijn samenspraak met poppen, de clown die voor kinderen dacht op te treden, zijn terugblik in het jaar 2018) maken deel uit van een reeks hoogtepunten. Maar er is meer smaakmakends in dit programma. Nergens hangt Haye de boodschapper uit die zijn publiek geën gageerde teksten onderwijst. Nergens bedient hij zich in dit programma van banaliteiten. Haye v.d. Heyden heeft in zijn eerste solo-programma de uitstra ling van een kwajongens-achtige enter tainer die, in tegenstelling tot veel van z'n beginnende en gearriveerde colle ga's, positief tgen gewone en ongewone dingen van het leven aankijkt, daarbij met fijnzinnige muziek, speelse sprook jes en subtiele gedichten voor, en vooral na de pauze, kleinkunst met een grote K maakt. Haye v.d. Heyden, als solo-entertainer op weg naar een grote toekomst. Een talent om te koesteren. Lr. De zaallichten voor de voorstelling van "Haye Solo" waren nog maar nauwe lijks gedoofd, of 24 uur later keek een uitverkochte Speeldoos naar amuse ment van geheel andere snit. Bernard Shaw's Candida. In de vertaling van Gerard Rekers en onder regie van An- De afdeling Soest/Baarn van de FNV- bond Druk en Papier houdt op maan dag 15 februari a.s. haar ledenvergade ring in de "Herberg van Paulus", achter de Pauluskerk op de Brink in Baarn. Aanvang 20.00 uur. Onderwerp van gesprek is het Bonds- congres 1988. Rayonbestuurder Her man Leising zal aanwezig zijn. Vernieling auto Een 40-jarige bewoner van de Titus Brandsmastraat ontdekte zondag dat onbekenden vernielingen hadden ge pleegd aan zijn auto, die bij zijn woning stond geparkeerd. Zo bleek o.a. een van de kentekenplaten eraf te zijn geschopt. De eigenaar lichtte de politie in. Woensdag 10 februari Open dag: Chr. Agrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk van 14.00-16.30 uur. Informatiedag: Midland voor Lager Comm. Onderwijs, Herenstraat 4, Amersfoort van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Informatie-avond: Midland, voor Middelb. Comm. Onderw., Zangvogelweg 140, Amersfoort, vanaf 20.0Q uur. Donderdag 11 februari Voorlichtingsavond: De Eem, Chr. s.g. voor beroepsonderw., LH NO, LTO, IHNO, ITO, LW Kaliumweq 2 Amersfoort, van 19.15-21.00 uur. Info-dag: De Drieslag, samenw. school voor MDGO, Tulpstraat 19, Zeist van 19.00-21.00 uur. Informatie-avond: Midland voor Havo, MBO, Wiekslag 50 Amersfoort, vanaf 20.00 uur. Dinsdag 23 februari Informatie-avond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor VWO, HAVO en MAVO, Hugo de Grootlaan 25 Amers foort, vanaf 19.30 uur. Open Huis: Kard. Alfrink Mavo, Di Lassostraat 65, Soest, vanaf 19.30 uur. Woensdag 24 februari Open dag: Chr. Agrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk van 14.00-16.30 uur. Donderdag 25 februari Informatie-avond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor VWO, HAVO en MAVO, Hugo de Grootlaan 25 Amers foort, vanaf 19.30 uur, ook voor 4 HAVO en 5-Atheneum. Maandag 29 februari Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO, HAVO en MAVO, Palladijnenweg 611, Amersfoort vanaf 19.30 uur, ook voor 4 HAVO en 5-Atheneum. Dinsdag 1 maart Open dag: Chr. LEAO Rolandus, Zangvogelweg 4, Amersfoort, van 16.00-21.00 uur, thema- "Het Bedrijfsle ven." Informatie-avond: Joh. v. Oldenbarnevelt Gym. voor VWO (gymnasium), Gr. v. Prinstererlaan 33 Amers foort, vanf 19.30 uur. Woensdag 2 maart Informatie-avond: Rijks s.g. "Thorbecke" voor HAVO, VWO (atheneum), Thorbeckeplein 1 Amersfoort van af 19.30 uur. Donderdag 3 maart Informatie-avond: Rijks s.g. "Thorbecke" voor HAVO, VWO (Atheneum), Thorbeckeplein 1 Amersfoort van af 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Informatie-avond: Eemland Coll. Zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22 Amerfoort vanaf 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Informatie-dag: Eemland Coll. zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22 Amersfoort vanaf 10.30 uur (beperkt programma). Open dag: De Koppel voor LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hooglandseweg 55, Amersfoort van 9.30-12.30 uur. Dinsdag 15 maart Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO (Atheneum) HAVO, MAVO, Palladijnenweg 611 Amersfoort vanaf 19.30 uur, ook voor 4-HAVO en 5-Atheneum. Woensdag 16 maart Open dag: Chr. Argrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk van 14.00-16.30 uur. Woensdag 23 maart Open dag: S.B.B.O. "Midden Nederland" voor beroepsbegel. onderw., Leusden: Clarenburg 1 van 14 00- 17.00 uur. en 19.00-21.00 uur. Amersfoort: Nijverheidsweg 130 van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. dré v.d. Heuvel opnieuw tot leven ge bracht door Manfred de Graaf, Sjoukje Hooymayer, Pieter Lutz, Teuntje de Klerk, Ivo ten Hagen en Peter Smits. Een bezetting waar publiek, zij 't met gemengde intenties op afkomt. Ener zijds is er een klein deel dat "Zeg eens A" wel eens in levende lijve wil aan schouwen, een meerderheid wil er, om dat het hier Shaw betreft, niet aan herin nerd worden. Of de werkelijke atrice Sjoukje Hooymayer en acteur Manfred de Graaf het dus maar even willen waarmaken. Candida, in meer dan een opzicht een gedurfde onderneming. Weliswaar betreft het hier een klassiek blijspel, maar wat is er in 1988 nog te proeven van Shaw's gevoel voor humor, zijn positieve kijk op het leven, zijn so ciale betrokkenheid? Veel, heel veel zelfs. Te danken aan een aangepaste vertaling, het rode potlood van de regis seur, het nu eens niet langzamerhand gebruikelijke overhoop halen van de vormgeving. Klassiek toneel, in de bes te zin van het woord, bestaat dus nog. Weliswaar de afgelopen maanden weg geschreven, weggehoond door journa listen die extreme toneelvernieuwing prediken zonder daarvoor gelovigen in gesubsidieerde theaterstoelen te krij gen, maar aan het sukses van de onder neming heeft men niet kunnen knagen. Een functioneel décor, fraaie kleding en een uitgebalanceerde belichting be geleiden de acteurs en actrices in hun geslaagde poging de sfeer die de Shaw van 1894 oproept tot leven te brengen. "Zeg eens A," vergeet 't maar. Sjoukje Hooymayer en Manfred de Graaf, be genadigde toneeltalenten, die nergens in of aan vastroesten. Aan hun zijde de oude toneelrot Pieter Lutz, het gedegen talent van Teuntje de Klerk en de brui sende bijdragen van nieuwkomers als Peter Smits en Ivo ten Hagen. Candida, in ieder opzicht een volmaakte voor stelling? Net niet helemaal. Er lagen hier en daar nog wel eens verschillen tussen zeggen en zijn. Bijna zeventig opvoeringen bieden de garantie van een ingespeeld stuk, maar kent ook het risi co dat het soms allemaal iets te gepolijst overkomt. Kleine tekortkomingen, die in het niet vallen bij de constatering dat toneelpubliek nog wel degelijk in is voor een ouderwets, in de beste beteke nis van het woord, avondje uit. Het Baarnse Speeldoospubliek gaf daarvan luidruchtig en zeer langdurig blijkt. Te recht! Lr. Donderdag 11 februari, aanvang 20.15 uur De getemde feeks van W. Shakespeare. Klassiek blijspel gespeeld door het Bel gische theatercollectief Malpertuis. Kaarten f 20,—, Pas 65/CJP f 18,—. Dinsdag 16 februari, aanvang 20.15 uur Memoires. Toneelstuk met o.a. Henny Ori en Wil lem Nijholt. Kaarten f 20,—, Pas 65/CJP f 18,—. Vrijdag 19 februari, aanvang 20.15 uur Wie niet weg is is gezien. Nieuw theaterprogramma van Miel Cools. Kaarten f 10,—. Zaterdag 20 februari, aanvang 14.00 uur Kindervoorstelling door theater. Het Appeltje. Kaarten f 4,—. Vrijdag 26 februari, aanvang 20.15 uur Liesbeth List Nieuw soloprogramma van Liesbeth List met aan de vleugel en andere toet sen Rob van Dijk. Kaarten f 15,—, Pas 65/CJP f 12,50. Zondag 28 februari, aanvang 15.00 uur Folklore ensemble Terpsichore. Internationaal dansprogramma. Kaar ten f 7,50. Auteur, William Shakespeare, door het Westvlaams Theaterkollektief Malper tuis. Bewerking n regie, Dirk Tanghe. Shakespeare is ongeveer dertig als hij zijn lichtste en gelukkigste toneelstuk ken schrijft: "De Getemde Feeks" en "Een Midzomernachtdroom". De zes tiende eeuw loopt op zijn eind en de pest in Engeland is pas uitgewoed. De vrolijkheid en de levendigheid van veel karakters die Shakespeare in zijn kome dies uit die jaren laat opdraven, doet zijn grote levensuitbundigheid vermoe den. Waar het in deze komedie om gaat: Ka- tharina is de oudste dochter van Baptis- ta, een rijke edelman uit Padua. Ze is een dame met zulk een ontvlambaar temperament, een zo luidruchtige hel leveeg, dat ze in Padua onder geen an dere naam bekend staat dan die van Ka- tharina de Feeks. Het schijnt zeer onwaarschijnlijk dat er ooit een heer zal komen, die het waagt deze dame te huwen. Derhalve wordt Baptista zeer gelaakt omdat hij steeds uitstelt in te gaan op de vele uitstekende huwelijksaanzoeken die Katharina's lie ve zuster Bianca gedaan worden. Hij wijst namelijk al Bianca's aanzoekers van de hand, onder het voorwendsel dat het hun vrij staat naar Bianca's hand te dingen zodra haar oudste zuster goed en wel is 'uitbesteed.' Nu komt een heer, Petruchio, naar Pa dua met de bedoeling een vrouw te zoe ken. Hij laat zich niet door de geruchten over Katharina's temperament ontmoe digen. Als hij verneemt dat ze rijk en mooi is, besluit hij de beruchte helle veeg te huwen en haar te temmen tot een gedweë en handelbare vrouw. En waarachtig, niemand is beter geschikt om dit herculeswerk aan te pakken als Petruchio, die zelf even vurig van geest is als Katharina. Met "De Getemde Feeks" heeft Mal pertuis een nieuw theatertalent ontdekt en gelanceerd in de persoon van Dirk Tanghe. Deze nog jonge theatermaker verwierf zich als akteur reeds een stevi ge reputatie, onder meer door zijn be werking en vertolking van Macbeth waar hij naast Lady Macbeth en zes operazangers briljant in optrad. De regie van de Getemde Feeks bete kende echter voor Tanghe de door braak. Malpertuis boodt hem de kans een jonge enthousiaste cast samen te stellen. Dit resulteerde in een spetteren de voorstelling, die meteen voor Mal pertuis de nood opwekte deze produk- tie ook buiten eigen zaal te gaan bren gen. Dinsdag 16 februari, aanvang 20.15 uur Het leven van Sarah Bernhardt door John Murrell, met Henny Orri en Wil lem Nijholt. Henny Orri 40 jaar aan het toneel Niet zonder reden heeft Henny Orri bij deze gelegeheid gekozen voor het to neelstuk "Memoires" van John Murrell, een stuk over het leven van de beroem de Franse actrice Sarah Bernhardt. Bell-Ille-en-Mer 1922, Les Poulains, het prachtige landgoed waar Sarah haar laatste jaren doorbrengt. Zeven jaar daarvoor is haar rechterbeen tot boven de knie geamputeerd; toch is haar wils kracht ongebroken. Al valt het spelen haar steeds moeilijker, de wereld moet weten wie zij was, wat zij was en wat haar dreef. Niet alleen als actrice maar ook als vrouw. Aan Pitou, haar secretaris en trouwe metgezel sinds jaren, dicteert zij haar memoires. Maar, hoe kan het ook an ders, het dicteren wordt spelen; het spe len wordt werkelijkheid. Pitou wordt haar grote tegenspeler: door hem be leeft zij haar carrière opnieuw, haar ver- driet, haar geluktot zonsonder gang. Een virtuoos stuk over 'een to neelbeest,' gespeeld door twee toneel beesten.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21