AUDIO EN VIDEO CASSETTES i MET HET OOG OP UW BRIL. G/zon UW HUIS 6 MAANDEN GRATIS IN DE VERKOOR Veel kritiek maar ook waardering voor ontwerp gemeentehuis scliociiisikcr VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAKMAN ALLES VAN WEET UW COMBIFOTO-VAK MAN ALLES VAN VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAKMAN ALLES VAN VIDEO? DAAR WEET UW Voor mensen die anders denken lbrilmodef [wDe Soester Duinen Makelaardij Peters neemt uw huis 6 maanden gratis in de verkoop. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 AUDIO VIDEO camhipOTO foto-film-uideo j computer/ C-A Tweede informele inspraakavond over schets H) Bang&Olufsen 1 'Hoe voelt u zich nu... - PvdA-kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven morgen in Soest Inbreek-sters aan Vondellaan Goed nieuws voor eigenaren van een huis. De prijzen stijgen en de vraag is groot Nü verkopen kan u flink geld opleveren. Bovendien profiteert u van een uniek aanbod: D-60, 3 stuks 7.50 10 stuks 24.50 TDK HS 3 uur per stuk 10.95 2 stuks 21.00 D-90, 2 stuks 6.50 10 stuks 31.00 HS 4 uur per stuk 15.95 2 stuks 31.00 SA-60, 2 stuks 9.95 10 stuks 46.00 extra HG 3 uur per stuk 18.50 2 stuks 36.00 SA-90, 2 stuks 11.50 10 stuks 55.00 4 uur per stuk 22.95 2 stuks 44.00 SA-X-60, 2 stuks 12.00 10 stuks 58.00 JVCHS 3 uur per stuk 9.95 SA-X-90, 2 stuks 15.00 10 stuks 73.00 extra HG 3 uur per stuk 15.75 2 stuks 30.00 KODAK HG 3 uur per stuk9.95 4 uur per stuk13.95 2 stuks 27.50 extra HG 3 uur per stuk15.00 2 stuks 27.50 POLAROID HS 3 uur per stuk10.50 5 stuks 47.50 10 stuks 89.50 'Winkelcentrum "Hart|e-Zuld" OOK VERHUUR VAN: VIDEOCAMERA'S VIDEO-AFSPELERS 'Tsja - wie zal 't maken, dat niemand 't zal laken...? Dat verzuchtte wethou der Jan Menne vorige week woens dagavond tijdens de tweede informele inspraakavond over het plan voor het nieuwe gemeentehuis, waar de bevol king vooral met architect ir. J. Schrie- ke in discussie kon treden over zijn ontwerp. Ook nu was er een stroom van kritische vragen en opmerkingen, al klonken hier en daar ook positieve geluiden. "Nu geen lange verhalen meer; we heb ben het ontwerp allemaal kunnen zien," aldus Menne in zijn welkomstwoord. Hij beloofde de op- en aanmerkingen "in zijn oortjes" te zullen knopen en gaf vervolgens het woord aan de ongeveer 50 Soesters die de bijeenkomst in de brandweerkazerne bijwoonden. Ook nu overheersten de kritische reacties, met name van de toekomstige omwo nenden van het nieuwe gemeentehuis. De Soester architect Beekman kwalifi ceerde het ontwerp van zijn collega als een "leuk plan", al zag hij het geheel lie ver gedraaid ("de mooiste gevel drukt u weg") en waarschuwde hij tegen lange gangen en groen-uitslaand pleister werk. Schrieke beloofde daar nog eens in te duiken. De kunstenaar Ton Paauw verweet de architect echter niet in te spelen op het landschappelijk lijnenspel van de Eng, noemde de waterpartij een "historische miskleun" en een psychologische bar rière voor het kontakt tussen burgers en gemeentebestuur, en betreurde het dat er een stuk Eng moet worden uitgegra ven. Verder hekelde hij de1 ^pofttiffea-^ le" entree en vroeg hij zich af waarom er - nog géén'kontakt was opgenomen mêt*- de beeldende kunstenaar die het ge- bouw artistiek gaat aankleden. Al met al was zijn oordeel dat het ontwerp "een beetje bij elkaar was geraapt": "Lag het soms nog ergens in een la? La-dan- maar," aldus Paauw. Onverteerbaar? Schrieke wees erop dat er nu eenmaal een hoogteverschil van drie meter te overwinnen was. Een steilere helling zou de barrière voor de burgers, en vooral voor rolstoelgebruikers, alleen maar groter maken. Over de waterpartij merkte hij op dat die juist levendig zou kunnen zijn, omdat met "vallend wa ter" de geaccidenteerdheid van de Eng juist geprononceerd werd. "Maar als het in Soest absoluut onverteerbaar wordt gevonden ben ik de laatste die zal zeggen dat 't moet," aldus de architect. Volgens hem is het niet zo dat het ont werp ermee staat of valt. Met het "platte" uiterlijk van het ge bouw - in tegenstelling tot de "afschui ning" die zo kenmerkend is voor het po litiebureau - wordt "opgebokst" tegen de prominent aanwezige flats op de Eng, aldus Schrieke. Hij vond de schui ne zonweringen van het politiebureau een geprononceerde keuze en té speci fiek om herhaalbaar te zijn. "Stijlen mo gen verschillen," aldus de architect. Volgens hem sloot de vormgeving van het gebouw goed aan bij de landschap pelijke lijnen van de Eng, zoals die op luchtfoto's te zien zijn. "Maar de mees te Soesters kijken niet uit de lucht op het gemeentehuis," wierp Paauw tegen. Schrieke wees er verder op dat het ge bouw zich duidelijk moet onderschei den van een "gewoon" gebouw. "Men wenst hier een raadhuis, geen stadskan toor. Voor sommigen heeft het te wei nig opsmuk, anderen doet het te veel aan een paleis denken." Volgens hem dateren de "colonnades" uit de bloei tijd van de Griekse democratie, al zijn ze ook misbruikt door dictatoriale re giems. "Maar we zijn nu weer terug bij vanwaar we vertrokken zijn..." Sommige aanwezigen vonden het ont werp wel mooi, al maakten ze zich zor gen over de verkeersafwikkeling (bij voorbeeld bruidsstoeten) als er op het plein markt wordt gehouden en de uit- rukmogelijkheden van de politie. Vol gens wethouder Menne wordt er ge dacht aan een alternatieve uitgang voor de politie naar de Beukenlaan. Achterdeur Architect Van Zeeland vond het, ge zien de dure lokatie, "voor deze prijs een prima gebouw". Wel stelde hij vra gen over de bereikbaarheid ervan vanaf de parkeerplaatsen. Eventueel diende de centrale entree ook via de achtertuin bereikt te kunnen worden. W. Hulsber gen, projectcoördinator van de ge meente, antwoordde dat de verkeersaf wikkeling nog niet is "uitgekristalli seerd" en dat de afstand tussen het ge bouw en de parkeerplaatsen nog onder werp van nadere studie is. "We moeten wel oppassen dat de achterdeur niet de belangrijkste ingang wordt," voegde wethouder Menne daaraan toe. Een van de bewoners van de Verlengde Talmalaan, die ook nu van hun kriti sche opstelling blijk gaven, pleitte in dat vqrband.jpoi^de, aanleg van een par keerkelder "onder het gebouw en de achtertuin. Menne vond het "de moeite waard" om een kostencalculatie te ma ken. "Parkeren wordt inderdaad een probleem, maar we kiezen niet uitslui tend de weg van de minste weerstand." In dat verband deed hij alvast een op roep om zoveel mogelijk per fiets naar het gemeentehuis te komen. Schrieke wees erop dat een parkeerkelder met 50 plaatsen onder het gebouw zeker 800.000 gulden zou gaan kosten." Een ander vond dat er voor het "blik" mogelijk een oplossing kon worden ge vonden door gebruik te maken van de geaccidenteerdheid van het gebied. "Dit is geen gebouw voor de Eng," vond een mevrouw. "Het had net zo goed op de platte bodem kunnen staan. Dit gebouw 'vertelt' niets over de unie ke heuvel die Soest heeft, maar straalt 'de polder' uit." Schrieke wees erop dat het budget niet toestaat dat er betere oplossingen voor allerlei zaken worden gezocht. "Met meer geld zou er iets mooiers kunnen komen, al vind ik dit ook al heel mooi, hoor." Niveauverschillen en "split le- vels" zouden het gebouw veel duurder maken, o.m. omdat er dan meer liften moeten komen. 'Stulp' Een "inspreker" miste in het ontwerp de "trapsgewijze architectuur" van het politiebureau. "Dit is precies het tegen overgestelde, en zo wordt het politiebu reau helemaal in de aarde gedrukt." Volgens hem was de "cascade" van het bureau veel meer in overeenstemming met de omgeving dan de "blokken doos" van het gemeentehuis. Schrieke reageerde daarop met de vaststelling dat het politiebureau een soort "stulp" was. "Er zit iets boerderij-achtigs in, vind ik." Gesvraagd naar plannen voor een IcHuilkelder ónder het gebouw ant- jyojOfdde wethouder Menne dat er wel tekening wordt gehouden met de even tuele aanleg daarvan, al is die nog niet in het ontwerp opgenomen. Loco-ge meentesecretaris Nieuwenhuijzen wees erop dat zo'n kelder voor een deel door SïÜ' De Deense vormgewrs van beeld en gefcid Met 3 jaar garantie Erkend dealer voor Soest WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en pei-soonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. \J C*\J ZUIDPROMENADE de rijksoverheid wordt gesubsidieerd, maar dat de meeste kosten toch voor re kening van de gemeente komen. "Voorlopig gaan we ervan uit dat er geen schuilkelder komt." Bewoners van de Verlengde Talmalaan pleitten ook nu weer voor een "totaal plan" tussen Molenstraat en Lazarus- berg en lieten hun ongerustheid merken over de "muur" van ca. 85 meter die bij na in hun achtertuin gaat ontstaan. "Is daar iets op tegen?" wilde Schrieke we ten. "Jazeker," was het antwoord. "U zet daar straks een soort damwand neer..." Anderen meenden dat het marktplein voor architect en gemeente bestuur kennelijk van groter gewicht was dan het gebouw-er-omheen en misten aansluiting van het ontwerp bij het groenbeheersplan van de gemeente. Consequent Opnieuw kwam ter sprake waarom de gemeente niet had gekozen voor een ontwerp van bijvo'orbeeld drie architec ten, in plaats van één. Menne onder streepte nog eens dat het vertrouwen van de meerderheid van de raad dusda nig was geweest dat men tot deze "wel overwogen" keuze was gekomen. De heer Van Zeeland merkte in dat ver band op dat zijn collega Schrieke een compliment verdiende voor het feit dat hij consequent was in de vormgeving van zijn gebouwen. "De raad moet niet verbaasd zijn dat hij voor het gemeente huis dezelfde stijl heeft gekozen als voor zijn andere ontwerpen." Aannemer Van Asch vond het, eventueel met klei ne aanpassinkjes, "een prima plan". "Ik hoor hier weinig gegronde kritiek." Ton Paauw pleitte alsnog voor de in schakeling van twee of drie andere ont werpers. "Dan schuift de procedure hooguit drie maanden op en het kost wel vier a vijf ton meer, maar we staan nu eenmaal voor een belangrijke keuze. Het gemeentehuis" moet honderd jaar mee. Dan moet het toch een 'smoel' hebben, daar bovenop de Eng. Dit ont werp past niet in de omgeving. Ik vind 't on-Soests." De heer Van 't Land van de werkgroep Algemeen Belang Soest (die zich de laatste weken manifesteert als een soort anti-actiegroep-actiegroep) liet weten het juist een heel goed ont werp te vinden. "We moeten nu eens spijkers met koppen slaan en goede voorzieningen treffen voor de 41.500 Soesters." HARTJE-ZUID TELEFOON 12874 De discussie over het gemeentehuis- ontwerp mondde vorige week ten slotte uit in de "hamvraag" aan ar chitect Schrieke, namelijk of hij be reid zou zijn het ontwerp fundamen teel aarilte .passen. "Dat kan ik niet op voorhand zeggen," aldus de ar chitect. "Wat gehonoreerd kan wor den zal ik volgaarne doen, maar er zijn ook nogal wat tegenstrijdige op merkingen geweest. Daar moet de raadscommissie maar prioriteiten in aangeven." Wat hemzelf betreft liet hij weten net zo ver te willen gaan als zijn geweten hem toeliet. "Hoe voelt u zich nu...?" informeer de een van de aanwezigen, kennelijk begaan met het lot van de architect na de talrijke kritische opmerkingen die hij had moeten verduren. Wet houder Jan Menne stelde in dat ver band overigens ietwat verdrietig vast dat hém dat nooit eens werd ge- "Redelijk goed, mag ik wel zeggen," antwoordde Schrieke. "Ik weet wel waar ik sta, en al zitten er niet alleen deskundigen in deze zaal, ik zal zo veel mogelijk rekening houden met uw gevoelens." De architect stelde overigens vast dat slechts een-achtste procent van de Soester bevolking aanwezig was. Hij ging echter niet in op de tegenwer ping dat daaruit nog niet valt af te lei den dat de rest van de inwoners in stemt met het ontwerp. "Ik maak me geen illusies. Er is nooit 100 procent acclamatie. Zelfs m'n beste werk heeft altijd kritiek ondervonden. Ik vind dat prima. Dingen met karakter roepen nu eenmaal weerstand op, daar ben ik wel aan gewend." Volgens Schrieke is hij achteraf dik wijls minder trots geweest op gebou wen die niet veel verzet opriepen. "Architecten en kunstenaars is dit lot nu eenmaal toebedeeld. Het is nog maar de vraag of ze zónder kri tiek wel zulk goed werk hadden gele verd. Zo zit het leven nu eenmaal in elkaar..." Brand veroorzaakt door inbreker(s) Buren hebben een brand in een woning aan de Plesmanstraat geblust. De Soes- terbergers deden dat met behulp van tuinslangen. De gealarmeerde brand weer hoefde niet meer in actie te ko men. De bewoners werden na het bluswerk gewekt. Uit een onderzoek kwam vast te staan dat in de woning was ingebro ken. Men heeft sterke vermoedens dat de inbrekers verantwoordelijk zijn voor de brand, die ontstond bij een bank. De kans is reeël dat ze onvoorzichtig met een sigarettenpeuk zijn omgesprongen. Er worden geen spullen vermist. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 S0ESTDUINEN 02155 -12739 Op uitnodiging van de Rooie Vrouwen zal het PvdA-kamerlid Jeltje van Nieu wenhoven Soest morgenavond trakte ren op een pittige demonstratie in poli tiek judo. Onder het motto: "Zorgzame samenle ving, zorgeloze overheid" brengt Jeltje de sociaal-economische politiek van het kabinet-Lubbers op de mat. Een ka binet dat er, volgens de Rooie Vrouwen, niet op uit is om mensen met een klein inkomen het leven makkelijker te ma ken. Jeltje heeft dan ook een ruime keu ze uit allerlei twijfelachtige kunstgre pen, zoals het bezuinigen op uitkerin gen, op de gezinszorg, het ouderenbe leid of in de gezondheidszorg. En dit betreft dan de terreinen waarop dit kabinet zich voornamelijk aktief toont. Want op het gebied van de werk gelegenheid is van een gerichte aktivi- teit al helemaal geen sprake, menen de Rooie Vrouwen. Als een rode draad loopt door dit alles de zekerheid dat, hoe dan ook, vooral vrouwen de dupe zijn. Zij voeren een verbeten prijsslag om de dagelijkse boodschappen. Zij verzor gen de hulpbehoevenden, wier verzor ging intussen onbetaaldbaar wordt ge noemd. Zij vangen de kinderen op, thuis maar ook op school, waar bezuini gingen forse gaten in de voorzieningen slaan. En als zij, naast dit alles, toch nog interesse tonen voor een (betaalde) baan, dan blijken juist daar steeds min der plekken open. Individualisering lijkt nog de enige uitweg naar financiële verzelfstandiging. Het zal duidelijk zijn dat dit geen rustige avond wordt. Omdat zelfs Jeltje wel eens even buiten adem kan raken, zal in haar plaats Toos Nelis af en toe de mat bezetten en een paar van haar vermaar de limericks op de minister-president loslaten. De avond wordt gehouden op donder dag 11 februari, vanaf 20.00 uur, in res taurant Van den Brink, Soesterbergse- straat 122, en is voor iedereen toegan kelijk. Café te lang open De politie heeft zaterdagnacht proces verbaal opgemaakt tegen een caféhou der aan de Koninginnelaan, die het niet al te nauw bleek te nemen met de voor geschreven sluitingstijd. Om drie uur waren er nog gasten in het établisse ment, een uur later dan officieel is toe gestaan. De politie is op zoek naar de daders - vermoedelijk twee vrouwen - die za terdagavond een inbraak pleegden aan de Vondellaan en daarbij een grote hoeveelheid sieraden buit- maakten. Het slot van de achterdeur bleek te zijn geforceerd en de woning was helemaal doorzocht. De spullen werden weggehaald uit een slaapka mer. Aan de hand van de voetsporen neemt de politie aan dat de inbraak is gepleegd door twee dames. In de grond werden namelijk afdrukken van hooggehakte schoenen aange troffen. De inbraak moet hebben plaatsgevonden tussen zeven en ne gen uur. De bewoner kwam toevallig even thuis om een pakje sigaretten te halen. Gratis taxatie - Gratis advertenties - Geen verkoopkosten als uw huis na 6 maanden niet verkocht is. U betaalt pas verkoopkosten als uw huis verkocht is. Geen financieel risico voor u dus. Want als uw huis na 6 maanden niet verkocht is, dan trekt u de opdracht desge- Actueel huizennieuws op de Kabelkrant 7 dagen per week Te ontvangen in Hilversum, Baarn e.o. De Gooi en Eemlander Kabelkrant Makelaardij Peters verschijnt elke dag op de Kabelkrant om 9.00,12.00,16 00 en 2100 uur. wenst gewoon in.Zonderdat u iets betaalt De vraagprijs van uw huis wordt overigens na taxatie geheel in overlegmet u vastgesteld. Maximale publiciteit Wij zijn zo succesvol in hetverkopen, omdat wij de meeste en de beste publici teit verzorgen. In kranten, in onze eigen huizenkrant en soms zelfs op de televisie bieden wij huizen aan. Ook onze profes sionele medewerkers zetten zich volledig in voor een succesvolle verkoop. Altijd voordeel voor u. Is het huis binnen 6 maanden ver kocht, of wilt u na deze termijn doorgaan met de verkoop, dan worden de normale tarieven in rekening gebracht Uw voor deel: bij Makelaardij Peters betaalt u nooit meer Han elders. Er is zelfs een grote kans dat u minder betaalt Kom vrijblijvend praten. Het is nü de tijd om de verkoop van uw huis te overwegen. Komt u eens langs. Dan kunnen we geheel vrijblijvend bespreken hoe interessant het kan zijn om uw huis gratis in de verkoop te geven. Peters bv Makelaardij o.g Soest, Birkstraal 87,02155-16251

Soester Courant | 1988 | | pagina 3