'Bij ons op Soest' Speeldoos 'Auberge Chamarat' biedt gezellige ambiance voor iedere nortemonnee Interessante foto-expositie in C-drie INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS so Krant niet ontvangen? Filmhuis Artishock bestaat tien jaar! WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT WOE ^Ol Hoe had u het gehi wilh heb) 'Dineren met 'n Bourgondisch trekje' 27 en 28 februari in 'Bos en Duin' Tentoonstelling modelvliegtuigen Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! PAGINA 10 Gemengde gevoelens bij de Getemde Feeks van Shakespeare Showroom Europese Madonna in Queens Club ttÜHH Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Alle reden dus om feest te vieren en dat doet Artishock dan ook. De film huis-werkgroep heeft voor de maand februari maar liefst zeven films op het programma staan: Donderdag 18 februari: Salo - Pasolini; Vrijdag 19 februari: Radio Days - Woody Allen; Donderdag 25 februari: Havinck - Weisz. Alle films beginnen om 21.00 uur, behalve op vrijdagavond 12 februa ri; dan wordt er om 20.00 uur be gonnen. De films met een 11 en 12 februari) zijn vrij toegankelijk. Re serveer tijdig; er zijn maar plm. 60 plaatsen en vol is vol. Tel. 19577. Deze dagen is er vrij entree in ver band met het tienjarig bestaan van het filmhuis! Speciale aandacht verdient ook het filmhuisabonnement, dat tegen een aantrekkelijke korting toegang biedt tot vier films met als thema "Dwars liggers." Voor 15 piek maar liefst vier schokkende filmhoogtepunten, verdeeld over vier maanden, t.w.: 18 februari: Salo; 10 maart: Luger; 7 april: Je vous salue Marie; 12 mei: 1'Empire de sens. Een uniek kado. Te verkrijgen bij het filmhuis, aan de bar. Vandaag: mevrouw A. C. de Groot-v.d. Mark (91) Het beel ren van dat wat j tegenwo Dat zit 2 Vroeger, van de overtuigi iets maa de keuzi voorbeel wijs besi deren m Omgeke steld da volgen v; lerminst schonde Niet de 1 bepalen de kleur aan van heidenei makkie, mee uit. Hoe vei was, in kaar gei Er werd school volgde e wanneei meende regel dt nen mal ven dan de door teerde n schaamt bare sch jes er w toch nie zitten v had beë hetlesb rum noi twee, h< Kom di Zeer rc het belt taire sti Niks bi waren weest. de bul i d'r mo( tuum e Zelden geld ge; rale ext terlijke hangen terfles dium t< geving haar e kend. Zou dil men di gedaan Arie vi van eei richtte, van he De aan ren de deze ei directit Leerin: handei reiken gen \s Alsof 3 sproke begoni dus. In ben t heel w ders tc Summ gevoer waarin '?Laat kornet men <j kom." En de; staat g de les; worde Wat te school minde gen dc somm Een a "Onz< kend leerlir docen kleine ons al die er Nee, doet i niet b hoort ander zijn g Onde Vroej basta de afi u het Oven ring, toen wordt Foto: Goos van der Wilt. Dinsdag 23 februari Informatie-avond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor VWO, HAVO en MAVO, Hugo de Grootlaan 25, Amers foort, vanaf 19.30 uur. Open Huis: Kard. Alfrink Mavo, Di Lassostraat 65, Soest, vanaf 19.30 uur. Woensdag 24 februari Open dag: Chr. Agrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk van 14.00-16.30 uur. Donderdag 25 februari Informatie-avond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor VWO, HAVO en MAVO, Hugo de Grootlaan 25, Amers foort, vanaf 19.30 uur, ook voor 4 HAVO en 5-Atheneum. Maandag 29 februari Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO, HAVO en MAVO, Palladijnenweg 611, Amersfoort, vanaf 19.30 uur, ook voor 4 HAVO en 5-Atheneum. Dinsdag 1 maart Open dag: Chr. LEAO Rolandus, Zangvogelweg 4, Amersfoort, van 16.00-21.00 uur, thema: "Het Bedrijfsle ven." Informatie-avond: Joh. v. Oldenbarnevelt Gym. voor VWO (gymnasium), Gr. v. Prinstererlaan 33 Amers foort, vanf 19.30 uur. Woensdag 2 maart Informatie-avond: Rijks s.g. "Thorbecke" voor HAVO, VWO (atheneum), Thorbeckeplein 1, Amersfoort van af 19.30 uur. Donderdag 3 maart Informatie-avond: Rijks s.g. "Thorbecke" voor HAVO, VWO (Atheneum), Thorbeckeplein 1, Amersfoort van af 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Informatie-avond: Eemland Coll. Zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22 Amerfoort vanaf 19.30 uur. Zaterdag 12 maart Informatie-dag: Eemland Coll. zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22 Amersfoort vanaf 10.30 uur (beperkt programma). Open dag: De Koppel voor LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hooglandseweg 55, Amersfoort van 9.30-12.30 uur. Dinsdag 15 maart Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO (Atheneum) HAVO, MAVO, Palladiinenweo 611 Amorsfnnrt vanaf 19.30 uur, ook voor 4-HAVO en 5-Atheneum. a «iwrwoon, Woensdag 16 maart Open dag: Chr. Argrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk van 14.00-16.30 uur. Woensdag 23 maart Open dag: S.B.B.O. "Midden Nederland" voor beroepsbegel. onderw., Leusden- Clarenbura 1 van 14 00 17.00 uur. en 19.00-21.00 uur. Amersfoort: Nijverheidsweg 130 van 14.00-17.00 uur en 19 00-21 00 uur De uitvoering van Shakespeares Ge temde Feeks door het Vlaamse theater gezelschap Malpertuis Tielt, die don derdag in De Speeldoos werd gegeven, is met gemengde gevoelens ontvangen. Velen van de in groten getale opgeko men toeschouwers waren enthousiast. Enkelen waren sceptisch. Ondergete kende hoort tot de categorie der 'Ta- zend enthousiasten." In een moderne enscenering, voorzien van een zeer fraaie decor bracht deze Vlaamse groep een zeer eigentijdse uitvoering. Dit jon ge gezelschap bewijst, dat traditioneel toneel nog zeer bezienswaardig is, ook in onze tijd van subsidies voor avant- gardistische kunst, (let wel: ik wil deze kunstvorm zeker niet kleineren, maar er zijn ook andere kunstuitingen die de aandacht van het publiek verdienen). Malpertuis is een groep, die als voor beeld kan dienen van gezonde ontwik kelingen in de Vlaamse toneelwereld. Een voorbeeld zeker voor de Neder landse toneelwereld. Jong talent, dat bezield en onder sterke regie van Dirk Tanghe oud en zeer bekend werk brengt, dat ook bij de modern ingestel de toeschouwers als zeer verfrissend overkomt. Nergens langdradig en ook het rijm is er uitgehaald. De kleding ei gentijds deed ook zeer realistisch aan. Knap was vooral ook de Mozartiaanse muziek die steeds weer de stemming weergaf, waarbij de mime van de spe lers uitstekend overkwam. Woorden waren dan ook werkelijk vaak overbo dig. Sterke rollen waren er te zien van André Roels als Baptista en van Gert Portael als Katharina en Wim Danc- kaert als Petruchio. Hopelijk neemt in de nabije toekomst de Nederlandse to neelwereld de handschoen op en gaat zij concurreren met onze Vlaamse zuiderburen. D.S. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de modelvliegclub "De Vrije Vogels" wordt op 27 en 28 fe bruari een grote tentoonstelling van radiografisch bestuurde modelvlieg tuigen gehouden. Deze tentoonstel ling is de grootste ooit in de regio geor ganiseerd. De tentoonstelling vindt plaats in café "Bos en Duin" aan de Bosstraat 80 in Soest, en is geopend op zaterdag 27 en zondag 28 februari vanaf 11.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags. Er wordt aan meegewerkt door model vliegclubs ut Almere, Utrecht, Huizen, Veenendaal, Leusden, Soest en vele an dere clubs. Tijdens de expositie-dagen zullen niet alleen modelvliegtuigen te zien zijn; ook zullen er een aantal marktkramen zijn, waar alles wat met vliegerij te ma ken heeft te krijgen is. Er komt een te kenaar, die op verzoek vliegtuigen te kent. Er worden demonstraties gegeven in het bouwen van een modelvliegtuig en het gebruik van brandstofmotoren. Er zijn dia- en video-voorstellingen en misschien wordt er een rondje gevlogen met een model-helicopter. Ook is er een levensgroot zweefvliegtuig te zien. Op de tentoonstelling worden alle as pecten van de luchtvaart belicht. Om de kosten een klein beetje te dek ken wordt een bescheiden entreeprijs van slechts één gulden geheven. Automobilist slipt door gladheid Een 23-jarige Soester is vorige week voor onderzoek naar Zonnegloren overgebracht, nadat hij met hoge snel heid op de Middelwijkstraat tegen een muurtje was gebotst. Door de gladheid was hij de macht over het stuur kwijt ge raakt. Of de man al dan niet ernstig ge wond werd is niet bekend. Zijn auto moest worden weggesleept. Sinds enkele weken kent Soest een nieuw restaurant, dat zijn plek heeft gevonden op een vanouds bekende horeca-lokatie aan de Burgemeester Grothestraat 16. Het is de "Auberge Chamarat" van het jonge horeca-on- dernemerspaar Dick Wijngaard en Ann van Rooy, beiden afkomstig uit De Meern, die na daar jarenlang actief te zijn geweest in het "vak" uiteinde lijk in Soest zijn neergestreken. Het pand waar tot voor kort de Gaste- rije Peter Meijer gevestigd was heeft, al thans inwendig, een duidelijke veran dering ondergaan. Het interieur is licht gehouden en vooral de witte wanden geven het restaurant een sfeer van openheid en gastvrijheid, die niet ten koste gaan van een zekere huiselijk heid. "Onze doelstelling is: niet te duur, maar wel alles vers en van uitstekende kwali teit," aldus Dick Wijngaard, zodat we de gasten een gezellige ambiance kun nen bieden voor iedere portemonnee. We willen in elk geval geen 'drempel' hebben, maar alle gasten het gevoel ge ven dat ze van harte welkom zijn." De eerste reacties wijzen erop dat Dick en Ann, bijgestaan door kok Bart van Megesen, succes hebben met deze for mule. "We hebben hier al heel wat nieu we gasten ontvangen, maar ook mensen die we nog uit De Meern kenden. Ze zijn allemaal heel enthousiast." "Chamarat" is een oud-Frans woord, wat zoveel wil zeggen als "wijnhuis" en in dat opzicht doet het restaurant zijn naam alle eer aan. "Wijn is nu eenmaal onze grote hobby," aldus Dick Wijn gaard, die wat dat betreft zeker zijn naam meeheeft. Overigens is Chamarat uitsluitend een restaurant, waar men voor een uiterst smakelijke maaltijd - bereid volgens de beste tradities van de Franse keuken - uitstekend terechtkan. Voor alle duidelijkheid staan de ver schillende gerechten op de menukaart ook in het Nederlands aangegeven. Niet karig "Dineren met een Bourgondisch trek je" - het motto waarmee het restaurant zichzelf aanprijst - is bepaald niet uit de lucht gegrepen. Dick en Ann houden er niet van hun gasten kleine porties voor te zetten en van de wat karig aandoende "nouvelle cuisine" is bij Chamarat dan ook niets te bespeuren. "Een tournedos weegt bij ons toch al gauw zo'n 180 gram," aldus Dick, "en we brengen een steak au poivre van zeker 220 gram." Voor de liefhebbers staat er een T-bone steak op de kaart van maar liefst 600 gram. Diverse garnituren kunnen naar believen worden bijbesteld. Ondanks dat is de kaart bepaald niet "duur" te noemen. "De meeste hoofd vleesgerechten zitten onder de dertig Tante Jen: "Af en toe bid ik nog wel eens. 's Avonds voor het slapen gaan. Ik leg mij hier te ruste, Heer Bewaar mij toch tot God den Heer En mocht in deze nacht mijn sterfuur slaan O laat mij dan tot Jezus gaan. Amen. Van huis uit was ik nederlands her vormd. Wij hoorden bij de doleren den. Wij waren dolerend. "Dolge- leerd" zeg ik altijd. Ik ga zelden naar de kerk. Ik word akelig van die domi nees. Je kunt net zo goed de bijbel le zen. Verder doe ik niks wat niet mag. Ik doe niemand kwaad. Bang voor de dood? Nee, ik ben nergens bang voor. In dit huis ook niet. Al die boeken liggen hier rond de gas kachel te drogen. Ik heb een lekkage, vandaar. Het zijn rotboeken, van El- theto, allemaal lullige boeken die ik verkoop op de markt. Deze kamer was vroeger de pronkkamer. Als weduwe leefde ik toen met een man die me be handelde als zijn huishoudster. Hij kweekte pinchertjes. We hadden der tig pinchertjes in huis met jeugd- schurft. Maar dat is niet erg, het gaat vanzelf over. We verkochten die hondjes aan rijke dames in Den Haag. In de tuin hielden we duiven, fazanten en kalkoenen. Schijters waren dat. Deze tuin is zestig meter lang en veer tig meter diep. Nu staan de schuurtjes vol met troep, die ik bewaar in plastic zakken. Dik, mijn tuinman, ruimt af en toe de boel op. Ik bewaar alles. Bakfiets In 1934 ben ik op Soest komen wonen. In Rotterdam ben ik opgegroeid. Mijn man stierf in 1937. Handelen in oude rommel doe ik pas een jaar of tien. Elke dag trek ik met mijn bakfiets de wijk in. Op dinsdag de P.C. Hooft met zijn zijstraten en op woensdag de Hartmanlaan. Donderdag had ik twee wagens vol. Vrijdag sta ik op de markt in Amersfoort met oude kleding en boekjes. Maar dit jaar ben ik nog niet geweest. Het wordt steeds minder met al die uitverkoop. Het brood dat ik ophaal gaat naar de Paardenkamp. Als ik het thuis be waar, wemelt het hier van de muizen. Als de school begin, rijd ik met mijn wagentje hier weg. Ik heb geen enkele last van die school. Elke dag ga ik er op uit. Wat moet ik anders doen? Niks doen kan ik niet. Als ik een wagen vol heb, verdien ik misschien honderd gulden. Daar loop je je dan rot voor te sjouwen met een uittrektafel of een oud dressoir. Westra haalt de oude kranten op. Ja, die ouwe is dood. Ik heb nog met hem gedanst op teevee. Sinds die uitzending van Showroom van de NCRV in 1982 zing ik door het hele land. "De Baard" haalt mij altijd op met zijn orgeltje. Vrijdag traden we op in het zuiden des lands. Ik weet niet meer waar. Onderweg dronken we heel sjiek koffie in een Albert Heyn- restaurant en het regende, dat weet ik nog wel. We zongen in een bejaarden centrum. Een poosje heeft het stil gestaan. Nu loopt het weer. De vorige week in Ar tishock en op 26 februari waarschijn lijk bij Ted de Braak, tussen twaalf en twee, bij de KRO-radio. Dan moet ik twee liedjes zingen. Vrede Onder het zingen leun ik op het orgel tje van "De Baard", 't Zit in één poot. Deze enkel is dik. Als ik 's middags om twee uur klaar ben rust ik even. Ik ken ze allemaal uit mijn hoofd. Dat zingen houd ik vol zo lang ik kan. Vlak na Showroom heb ik wel eens drie honderd gulden gekregen voor een optreden. Nu is het veel minder. Als ik op de tekenclub van Artishock poseer, krijg ik twintig gulden. Vroeger gaf ik veel geld weg. Aan de Dierenbescher ming bijvoorbeeld. Maar dat doe ik niet meer. Het leven is veel te duur. Maar ja, vroeger betaalde ik ook de tuinman een rijksdaalder per dag. Nu een tientje per uur. Het dak lekt. Wat kost dat niet. Maar wat zal ik nog als je éénennegentig bent. laat ik hier maar sterven. Kent U dit lied? (zingt) Stille nacht heilige nacht Kind'ren verkracht Grijsaards geslacht Weerloze vrouwen gedood en onteerd Steden en dorpen door 't vuur gans ver teerd Niets is het mensenleven waard Toch zingt men vrede op aard. 'nArm klein kind daar was niemand die 't mint 't Huilt om brood daar was hongers nood Vader vermoord op het slagveld van eer 't Kind werd bij toeval gespaard Toch zingt men vrede op aard. Soldaten opstaan want de dag die breekt aan Neemt Uw geweer schiet de vijand maar neer Schiet ze maar dood plundert moorden en brand 't Is voor het heil van uw vaderland Bid God om de zegen van uw zwaard Toch zingt men vrede op aard. Mensen houd op zet dat moordtuigen stop heb je geen hart wat er in uw boezem toch klopt Schiet toch uw arme medemensen niet neer Gedenk toch den doodslag verbied God den Heer Mensen laat af van dat moorden en zwaard Dan is er weer vrede op aard. JAN VISSER Vrijdagavond om ongeveer 24.00 uur: De Euro Madonna zingt vrijdagavond live in de Queens Club. De Neder landse artieste Jane Kelly (21) begint haar optreden om ongeveer 24.00 uur ih de discotheek. De Euro Madonna is onlangs in Parijs uitgekozen tot de best lijkende en best zingende Madonna van Europa. Ze versloeg 133 andere Madonna's uit ver schillende landen. In Frankrijk is ze in middels zo populair dat een bekende Franse producer een plaat met haar aan het opnemen is. De single komt eind fe bruari uit. Jane "Madonna' Kelly verwief ook al bekendheid in de soundmixshow van Henny Huisman op de KRO-televisie. Overigens krijgt het Soester talent ook een kans in de Queens Club. Vanaf 6 maart zal iedere zondagmiddag een soundmixshow worden georganiseerd aan de Koninginnelaan. De presentatie daarvan is in handen van de plaatselijk bekende disc-jockey Martin Muis, ter wijl de jury wordt gevormd door beken de artiesten uit de platenwereld. De soundmixshow begint elke middag om 14.00 uur. Men moet zich tenminste een week van te voren opgeven om mee te kunnen doen. Na de shows volgt steeds een discomiddag (tot 18.00) met uiteenlopende muziek. Voor de sound mixshow kan men zich opgeven bij de Queens Club aan de Koninginnelaan 42, tel. 25316 of tel. 035-850841. V.l.n.r. Dick Wijngaard, Ann van Rooy en kok Bart van Megesen. ander te beleven. Zo heeft Dick onlangs een aantal kelderrestanten op de kop weten te tikken van beroemde jaren, die tegen een redelijke prijs worden uitge schonken. "Ik snuffel hier en daar wel eens wat, en als ik dan wat moois tegen kom koop ik het," aldus Dick Wijn gaard. Wie zich daarvan wil overtuigen moet beslist eens een kijkje gaan nemen in het restaurant aan de Burgemeester Gro thestraat, dat plaatsbiedt aan 50 gasten en voorzien is van het modernste sani tair, zoals de Hygolet, een toilet waarin een even simpele als doeltreffende vin ding is toegepast: een roulerende wc- rand van plastig die met een druk op de knop te bedienen is en de gasten verze kert van een altijd propere en hygiëni sche "zit". Dick en Ann zijn, geassisteerd door een aantal ambulante medewerkers, behal ve op maandag alle dagen van de week in hun restaurant te vinden. De zaak gaat om 17.00 uur open en de keuken sluit doorgaans om een uur of tien. Ruim honderd belangstellenden wa ren zaterdagmiddag aanwezig bij de opening van de foto-expositie die in C-drie is ingericht door de vijf leden van de Fotogroep Soest. Vijfenveertig schitterende foto's bewijzen het hoge niveau van deze amateur-fotografen, die in de landelijke competitie vaak hoge ogen gooien. Ton van den Oord uit Soest is aanwezig met enkele schilderachtige taferelen waarbij hij alledaagse blikvangers mengt met romantische, soms vage, kleurschakeringen zoals "Guimera" en "Fantasie". Wim Pin uit Amersfoort toont het ma- Eén van de geëxposeerde foto's: 'Gevangen' door het licht, van Huib Limberg. zag zij twee verloren grafzerken in de aarde staan. Tekens aan de wand. Rob Rijnhout uit Amstelveen kiekt rechttoe/rechtaan het leven in de grote stad en langs de Amstel. Kijkkaders van gewone mensen in hun vertrouwde om geving. Kunst over de vloer. Een doorlopende diashow trekt de aan dacht van de bezoeker die nog tot 8 maart deze tentoonstelling kan bewon deren. In het cultureel, creatief centrum van Soest. De toegang is gratis. J.V. gulden," aldus Dick, "maar voor een verse tong rekenen we natuurlijk de dagprijs." De gasten kunnen voorals nog een keuze maken van een welvoor ziene kaart, waarop ook drie standaard menu's prijken van resp. 32,50. 47,50 en 52,50 gulden. Het is de bedoeling in de toekomst ook te gaan werken met een seizoenkaart en straks ook met een aantal aparte specialiteiten, zoals in ei gen schaal gevulde crab en "Lolle de mer", de bij fijnproevers intussen ge liefde zeeduivel. Voorlopig beperken Dick en Ann zich tot een "basiskaart" om de markt af te tasten, waarvoor ook aan de jeugdige gast is gedacht met kin dermenu's en zelfgemaakt dessert-ijs, dat ook voor ouderen trouwens een heerlijk nagerecht is. Wijn neemt bij Chamarat een bijzonde re plaats in. Het restaurant heeft een royaal en prijsvriendelijk aanbod, met uitstekende schenkwijnen per glas en als huiswijn de Chateau Tour de Miran- beau, die per fles wordt geschonken. Op de wijnkaart staan trouwens alle maal kwaliteitswijnen, waaronder en kele mooie Bourgognes. Verder wordt er uitsluitend verse jus d'orange geser veerd en beschikt Chamarat ook over een uiterst plezierig ogende digestif- kaart, met een aantal aparte whisky's en portwijnen. Buiten de kaart om is er overigens bij Chamarat op wijn-gebied nog een en Vanaf maart is Chamarat ook tijdens het lunchuur geopend, waarvoor een speciale lunchkaart wordt samenge steld. Het restaurant zal dan ook tussen 12.00 en 14.30 uur toegankelijk zijn. Woordvoerder Huib Limberg uit Soest valt op door zijn "Genesis of a crossed heaven," gerangschikte vliegtuigstre- pen in de lucht. En door zijn drieluik "Searching for the light." Uitstekende kunstplaatjes met een poëtische zeg gingskracht. Ida Mager uit Amsterdam steelt de show met haar "Landschappen" en Zandvoort-expressies. Op Terschelling jesteuze IJsland dat hij in tere kleuren heeft vastgelegd. Daar tegenover staan zijn harde "Geveltop" van kubuswo ningen en het imposante W.T.C.-ge bouw in Rotterdam, 't Mooist vind ik zijn oud-bruine "Pronkstukken."

Soester Courant | 1988 | | pagina 10