DARTHUIZEN O STIJLVOL HUWELIJK Vrouwendag 1988 in het teken van 'gelijke rechten voor alle vrouwen' Felicitaties voor diamanten bruidspaar Yonno uitgave nieuwe boeken Jan Jansen en Marten Root in NBE-concert Oude Kerk Vroege moestuinaktiviteiten (deel I) WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 het gehad willen hebben? Krant niet ontvangen? Op zondag 6 en dinsdag 8 maart in het Kruispunt irPWBtiMi SskTv Ooit kiest u voor mooist Beovision MX 2000 met speciale Calgary-aanbieding Bang&Olufsen i Restaurant Voor een perfekt verzorgd Voor informatie: tel. 1 38 07 Kontoor I^S13 Kamermuziek van J.S. en C.Ph.E. Bach STEGAS Onderhoudscontract TUIN-ADVIESCENTRUM 't voorderiwoQt voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Het beeld, dat vijftigers en nog oude ren van scholen hadden, is niet meer dat wat jongeren en hun ouders zich er tegenwoordig van voorstellen. Dat zit zo. Vroeger, laten we zeggen tot het begin van de vijftiger jaren, had de levens overtuiging van opvoeders thuis niet iets maar ongeveer alles te maken met de keuze van de school. Zo was bij voorbeeld Rooms Katholiek onder wijs besmettelijk voor ouders en kin deren met een protestantse signatuur. Omgekeerd werd reeds vooraf vastge steld dat katholieke kinderen na het volgen van protestants onderwijs er al lerminst op moesten rekenen onge schonden het hiernamaals te bereiken. Niet de kwaliteit van het onderwijs was bepalend voor de schoolkeuze, slechts de kleur van de school gaf de richting aan van het te volgen onderwijs. "De heidenen" van destijds hadden een makkie. De openbare school, en daar mee uit. Hoe verschillend dit onderwijs ook was, in één opzicht had het iets met el kaar gemeen: De aanpak. Er werd verondersteld dat je tijdig op school arriveerde, attent de lessen volgde en pas dan aan het woord kwam wanneer je iets gevraagd werd. Arie meende op deze algemeen geldende regel destijds uitzonderingen te kun nen maken. Een pak strafwerk, nablij ven dan wel een knal voor je kop waren de door leerlingen en ouders geaccep teerde represailles voor dit soort onbe schaamdheden. Later, op de middel bare school, gingen deze scherpe kant jes er wat van af, maar je waagde het toch niet alleen, of collectief, te blijven zitten wanneer de ene leraar zijn les had beëindigd en de andere leerkracht het leslokaal binnentrad. Of dit deco rum nou allemaal gemeend was is vers twee, het was er wel. Kom daar vandaag eens om. Zeer recent mochten Arie en Marie het beleven dat hun zoon een universi taire studie met sukses had afgerond. Niks bijzonders maar het joch en wij waren er wel zes jaar mee bezig ge weest. Of we maar bij de uitreiking van de bul aanwezig wilden zijn. Marie op d'r mooist, Arie in zijn zondagse kos tuum er naar toe. Zelden ter plekke zo'n zootje ongere geld gezien. Zeven leden van de docto rale examencommissie hadden hun ui terlijke decorum aan de kapstok laten hangen, één presteerde het met een li terfles Spa-rood onder z'n arm het po dium te betreden. Dit alles in een om geving die betere manieren binnen haar eeuwenoude muren heeft ge kend. Zou dit alles te maken hebben met wat men dan aoemt: jong geleerd is oud gedaan? Arie vreest, afgaande op de uitkomst van een mini-onderzoekje dat hij ver richtte, dat je het een niet los kunt zien van het ander. De aanleiding tot dit onderzoekje wa ren de pagina's volle advertenties in deze en andere kranten, afkomstig van directies van scholengemeenschappen. Leerinstellingen die ongeveer op hun handen dienen te lopen teneinde te be reiken dat het vereiste aantal leerlin gen jaarlijks wordt binnengehaald. Alsof ze het met elkaar hebben afge sproken wordt daarmee al in januari begonnen, halverwege het schooljaar dus. In vergelijking met onze tijd heb ben deze scholengemeenschappen heel wat meer, in ieder geval iets an ders te bieden. Summiere weergave van vier door Arie gevoerde telefonische gesprekken, waarin hij inlichten vroeg. ''Laat uw zoon gerust bij ons een kijkje komen nemen. Heeft u zin mee te ko men dan bent u natuurlijk ook wel kom." En deze. "Er kan bij ons veel. Er be staat geen bezwaar tegen, dat tijdens de lessen meegebrachte boterhammen worden geconsumeerd." Wat te denken van de volgende. "Onze school streeft er niet naar etnische minderheden af te wijzen, aanmoedi gen doen we het zeker niet. U weet hoe sommige ouders zijn." Een andere leuke. "Onze scholengemeenschap staat be kend om haar open benadering van leerlingen. We willen de afstand tussen docent en leerling zoveel mogelijk ver kleinen. Vandaar dat het tutoyeren bij ons al jaren in gebruik is. Geen docent die er bezwaar tegen maakt." Nee, ze kijken wel uit. Wie niet mee doet is gezien, loopt achter, hoort er niet bij. En wie er als docent niet bij- hoort doet er verstandig aan naar iets anders uit te kijken, want zijn dagen zijn geteld. Onderwijs vroeger en nu. Vroeger was het: Zo is het en daarmee basta. Vandaag lijkt het er op dat aan de afnemers wordt gevraagd: Hoe had u het gehad willen hebben? Overdreven natuurlijk deze constate ring, maar toch zou de marge tussen toen en nu best wat smaller mogen worden. ARIE WANDELAAR Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Ook dit jaar wordt in Soest de Interna tionale Vrouwendag gevierd. Voor de organisatie tekenen vijf samenwer kende vrouwenorganisaties: Vrouwen voor Vrouwen, Vrouwentrefpunt, Vrouwen in de Bijstand, Rooie Vrou wen en Vrouwen voor Vrede. Op het programma staan twee bijeenkom sten: de eerste overdag op zondag 6 maart, de tweede 's avonds op dinsdag 8 maart (de échte Vrouwendag). Bei de ontmoetingen vinden plaats in het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan. De viering van de Vrouwendag sluit aan bij de landelijke actie die vorig najaar is gestart naar aanleiding van de Vrou wendag 1987, zoals Nel van Dijk en Jos van der Leij - beiden nauw betrokken bij de voorbereidingen - uitleggen. Die actie is met name gericht op de positie van migrantenvrouwen en wordt ge voerd onder het motto "Gelijke rechten voor alle vrouwen in Nederland". De zondag-bijeenkomst in het Kruis punt - die officieel om 11.00 uur wordt geopend door mevrouw E. Scholten- van Schelven, echtgenote van de burge meester van Soest - zal dan ook voor en belangrijk deel gewijd worden aan in formatie over het thema "zelfstandig verblijfsrecht van migrantenvrouwen". Er komen enkele korte inleidingen over onderwerpen als de rechtspositie van migrantenvrouwen en andere aspecten. Tot de inleidsters behoren ook verte genwoordigsters van de Stichting Vluchtelingenhulp en de Stichting te gen Vrouwenhandel. Jos van der Leij en Nel van Dijk hopen dat veel Soester vrouwen de bijeen komst zullen bijwonen, en niet alleen de vrouwen'van Nederlandse herkomst; maar ook uit Turkse en Marokkaanse kring. De korte toespraken - elk niet langer dan een minuut of tien - worden simultaan vertaald door tolken van het Tolkencentrum uit Utrecht. Landelijke actie Centraal in het programma staat een discussie over de landelijke actie, die vooral is gericht op de nieuwe vreemde lingenwet die in 1992 van kracht moet worden. Die wet houdt volgens tal van vrouwenorganisaties een duidelijke verslechtering in van de positie van vreemdelingen, en zeker van de vrou wen onder hen. Ook de bestaande wet is overigens niet bepaald "optimaal" en kent een zeer aanvechtbare regelge ving, bijvoorbeeld in het geval van mi grantenvrouwen die willen scheiden maar nauwelijks kans maken op een zelfstandige verblijfsvergunning. Hun positie komt dan ook nog altijd neer op afhankelijkheid van en onderschikking aan de man. De nieuwe wet houdt volgens de mi grantenorganisaties geen of nauwelijks een verbetering in. Een probleem is bij voorbeeld de dreigende invoering van een soort "pasjeswet", het voorschrift dat alle migranten hun paspoort en ver blijfsvergunning altijd bij zich moeten hebben en op bevel moeten kunnen to nen. Op het wetsontwerp dat vorig jaar aan de Tweede Kamer werd aangebo den is dan ook negatief gereageerd en in november j.1. protesteerden nog 20.000 migranten in Utrecht tegen de voorstel len. De Vrouwendag 1988 heeft dan ook een duidelijke doelstelling, die nauw aansluit bij de landelijke actie om de wetgeving op dit punt te verbeteren en mogelijkheden te scheppen voor een zelfstandig verblijfsrecht voor migran tenvrouwen. Er wordt een handteke ningenactie gevoerd, met als doel deze kwestie via het kamerbreed-vrouwen- overleg op de agenda van de Tweedde kamer te krijgen. "Veranderingen zijn alleen mogelijk als Nederlandse vrouwen de standpunten van de migrantenvrouwen ondersteu nen," aldus Jos van der Leij en Nel van Dijk, "en als ze de politiek op deze pun ten willen aanspreken. Vrouwen kun nen dat bereiken als ze eensgezind zijn en over de partijpolitieke belangen heen-kijken." De deelneemsters aan de zondagbij eenkomst krijgen na de discussie over dit onderwerp een optreden te zien van Nel van Dijk (l.) en Jos van der Ley. Funda Müjde, een Turkse actrice die over deze thematiek een theaterpro- duktie brengt. Basis-inkomen De tweede helft van de ontmoeting staat overigens in het teken van een an der onderwerp: "Vrouw en basisinko men". Dat wordt aan de orde gesteld met een videofilm en een inleiding door Ria Dijkstra uit Baarn, gevolgd door een discussie die wordt afgesloten met een optreden van de Turkse volksdans groep "Ozan". Uiteraard zijn er Turkse en Marokkaanse hapjes en drankjes. De bijeenkomst van zondag duurt tot ca. 17.00 uur. Op dinsdagavond 8 maart volgt de tweede bijeenkomst, die volgens Nel en Jos meer het karakter heeft van een ge zellige feestavond voor vrouwen, in het teken van de onderlinge solidariteit. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door de uit vier vrouwen bestaande Amsterdamse zanggroep Queen Size en door de Turkse vrouwengroep van Vrouwen voor Vrouwen-Soest, die een theaterstukje over vooroordelen - van Nederlanders over buitenlanders en omgekeerd - zullen opvoeren. Vrou wen voor Vrede heeft eveneens muzi kale medewerking toegezegd en zal di verse vredesliederen ten gehore bren gen. De avond begint om 20.00 uur. I 11 Geavanceerde Form 1 hoofdtelefoon van Bang&Olufsen f 250,- of Verrijdbare televisietak Beovision MX 2000 él f295,- Perfekt voor nachtelijke Olympische uitzendingen: de MX 2000 met volwassen 51 cm beeld. U rijdt hem bij voorbeeld naar uw slaapkamer en alleen u hoort het geluid via de hoofdtelefoon. Ook perfekt natuurlijk voor vele iaren gewoon TV kijken: stereo geluid en teletekst ingebouwd (voor de uitslagen!). Kom bij ons kijken naar 's werelds mooiste televisietoestel in de kleuren zwart, zilvergrijs, wit, rood en blauw en profiteer van onze speciale Calgary-aanbieding (tot 31 maart). 3 jaar garantie Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Soest heeft er opnieuw een diamanten bruidspaar bij. De heer en mevrouw Vonno-Sweers vierden maandag hun zestigjarig huwelijksfeest. Het echt paar woont sinds augustus in Soest. Voor burgemeester mr. Paul Scholten was dat aanleiding om het echtpaar te feliciteren en hen namens de gemeen te een bloemetje aan te bieden. Het huwelijk van de heer H. Vonno (86) en mevrouw C.H.F. Sweers werd destijds in het oude gemeentehuis van Hilversum voltrokken. De in Amster dam geboren bruid en bruidegom ves tigden zich daar ook en zouden in de te- levisiestad blijven totdat de heer Vonno zijn pensioen bereikte en Philips als on- derhoudsman de rug toekeerde. De heer en mevrouw Vonno verhuisden in 1967 naar Ermelo, de plaats waar zij vaak tijdens hun vakantie vertoefden. Een halfjaar geleden verkasten ze naar Soest om wat dichter bij hun zoon en twee dochters, zeven klein- en twee achterkleinkinderen te wonen. De jubilarissen zijn allebei verwoede Goos van der Wilt. knutselaars en hobbyisten. Nog steeds zijn beiden actief. Zo tuiniert de 82-ja- rige mevrouw Vonno graag en maakt ze met grote regelmaat handwerken. Ze is tevens jarenlang in de weer geweest voor het Rode Kruis, waar ze hand werkles gaf aan onder meer een blinde vrouw. Van haar tijd bij het Rode Kruis bewaart ze nog een speld van verdien ste. Het diamanten bruiloftsfeest werd maandag eerst in familiekring gevierd. In de middaguren volgde een receptie aan het Fazantpad. De vervloeking Auteur: Stephen King Uitgever: A.W. Bruna Horror is een vorm van literatuur waar in het snel fout kan gaan. Of de schokef fecten zijn zo gruwelijk dat ze walgelijk worden, of de handeling is op het lach wekkende af. Niets van dit alles in "De Vervloeking" Opnieuw een Stephen King die de kunst verstaat de gebeurte nissen zo te doseren dat lezen overgaat in huiveren, en daar is het de "master of horror" en zijn miljoenen afnemers om begonnen. In "De vervloeking" een confrontatie tussen een respectabele advocaat, die door eigen schuld een verkeersongeluk veroorzaakt waarvan een zigeunerin het slachoffer wordt. De gebeurtenissen die er daarna op volgen zijn even zovele aanslagen op het le vensgeluk van de ongelukkige automo bilist. Voor lezers met stalen zenuwen en veel fantasie een thriller om, inclu sief zigeunertaart, van te smullen. L.R. Vals honderdje Opnieuw is vorige week in Soest een vals bankbiljet van honderd gulden ge signaleerd. Ditmaal werd het ontdekt bij een supermarkt aan de Tamboerijn in Overhees. De politie houdt er reke ning mee dat er met name tijdens het carnaval mogelijk meer valse honderd jes zullen opduiken, omdat de controle erop dan wellicht iets verslapt. Wasgoed gestolen Een onbekende dader heeft vorige week aan de Ferdinand Huycklaan twee sweaters weggenomen die aan de waslijn hingen te drogen. De eigernaar, een 20-jarige Soester, stelde de politie op de hoogte. Buitenlamp gestolen Een 49-jarige bewoner van de Groen van Prinstererstraat ontdekte in het weekeinde dat onbekenden de buiten lamp van zijn huis hadden ontvreemd. Hij deed aangifte bij de politie. efficiency Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Op zondag 28 februari a.s. vindt in de Oude Kerk het derde concert plaats dat het Nederlands Bach Ensemble (NBE) daar dit seizoen geeft. Het pro gramma bevat werken van Johann Se bastian en Carl Philipp Emanuel Bach, voor dwarsfluit en clavecimbel, die worden uitgevoerd door Jan Jan sen (clavecimbel) en Marten Root (fluit). Het programma ziet er als volgt uit: 1. Sonate in e-moll voor traverso en continuo, J.S.Bach; 2. Toccata in d-dur voor clavecimbel solo, J.S.Bach; 3. Sonate in g-moll voor traverso en cla vecimbel, C.Ph.E.Bach; 4. Rondo in bes-dur voor clavecimbel solo, C.Ph.E.Bach; 5. Sonate in a-moll voor traverso solo, C.Ph.E.Bach; 6. Sonate in h-moll voor traverso en cla vecimbel, J.S.Bach. In de 18 e eeuw was Bach een zeer ver trouwde naam in het Europese mu ziekleven. In Berlijn en Hamburg (Carl Philipp Emanuel), in Milaan en Lon den (Johann Christian) en in Halle (Wilhelm Friedemann) waren zij kerk- of stadsmusicus, de een nog gevierder dan de ander. Kennelijk hadden de (half)broers een goede muzikale ach tergrond - achteraf kunnen we zeggen: de meest gedegen achtergrond die ooit mogelijk is geweest: vader Johann Se- bastian. Het vak ging in die dagen als vanzelf sprekend van vader op zoon over. Wil helm Friedemann, de oudste en tevens lievelingszoon uit het huwelijk van Jo hann Sebastian met zijn nicht Maria Barbara, was alom gewaardeerd als de beste organist van zijn tijd. De tweede zoon, Carl Philipp Emanuel, had ook wel een en ander in zijn mars. Naast muziek studeerde hij rechten aan de Universiteiten van Leipzigen Frank- furt en al in 1738 werd hij hofclavecinist van Frederik van Pruisen, de latere Fre- derik de Grote. In 1768 volgde hij zijn peetvader Georg Philipp Telemann op in Hamburg, een post waarnaar zijn va der ooit tevergeefs solliciteerde! Groeiende waardering Velen zullen dit jaar de 200e sterfdag van Carl Philipp Emanuel Bach her denken. Logisch, gezien de steeds groeiende waardering voor zijn grote oeuvre. Aanvankelijk was hij eigenlijk alleen beroemd door het schrijven van het handboek voor de clavecinist/orga nist: "Das Versuch über die wahre Art das Klavier zu spielen". Zijn composities worden gekenmerkt door de technisch hoge eisen die gesteld worden, maar vooral door de verras sende harmonische melodische ele menten. Hij wordt nu beschouwd als een van de grote vernieuwers in de overgangsfase van barok naar de klas sieken Mozart, Haydn en Beethoven, wier inspiratiebron hij blijkens de vele kontakten ook zeker geweest is. Deze loftuitingen waren er niet geweest zonder zijn vader Johann Sebastian Bach, die het hoogtepunt van de barok ke ontwikkeling en tevens het eindpunt daarvan gestalte gaf. Hij gaf zijn zonen op de meest directe wijze echter nieuwe impulsen, die uiteindelijk zouden lei den naar een geheel nieuwe tijd in de muziekgeschiedenis. Uitvoerenden Jan Jansen behoeft in Soest als oud cantor-organist van de Oude Kerk geen introductie. Hij werd geboren in 1946, studeerde aan het Utrechts Conserva torium orgel bij Cor Kee, piano bij Ge- rard van Blerck en clavecimbel bij Le- nie van der Lee. In 1971 behaalde hij de Prinx d'Excellence voor orgel. Als so list en begeleider maakte hij een groot aantal plaatopnamen. Hij is nu organist van de Domkerk in Utrecht en docent aan het conservatorium daar. Marten Root studeerde aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag, fluit bij Frans Vester en vervolgens tra verso bij Barthold Kuyken. Na zijn stu die ontwikkelde hij grote interesse voor de 19e-eeuwse konische kleppenfluit en het daarvoor geschreven repertoire. Op dit instrument maakte hij deel uit van het Trio Mauve (fluit, cello, piano). Hij richtte in 1987 het Biedermeier kwintet op, een blaaskwintet dat gespe cialiseerd is in 19e-eeuws repertoire op historische instrumenten. Marten Root is eerste fluitist van het ba- rok-orkest van de Nederlandse Bach Vereniging en lid van het barok-ensem- ble Musica a Quattro. Bovendien speelt hij regelmatig in andere ensembles en orkesten, zoals o.a. Ton Koopman's Amsterdam Baroque Orchestra. Ver der gaf hij cursussen in Frankrijk, Duitsland en Israël. Sinds 1984 is hij als docent traverso aan het Utrechts Con servatorium verbonden. Het concert in de Oude Kerk begint om 14.30 uur. De toegangsprijs is f 10,— (cjp en 65+ f 8,50). Abonnementen voor de twee resterende concerten uit de serie - het vierde vindt plaats op zon dag 12 juni - kosten f 17,50 (cjp en 65+ f 15.-). Kaarten en abonnementen zijn ver krijgbaar bij: "De Gouden Snaar", Steenhoffstraat 13-15, tel. 12132; H. Rademaker, Lange Brinkweg 62, tel. 10466; vanaf 13.45 uur (voor het concert) in de Oude Kerk. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vroeger was de zogenaamde vrouwendag (2 februari) een belangrijke datum voor de vollegrondstuinder. Vanaf die datum werd er namelijk gestart met de op kweek van een aantal geschikte groentegewassen. Koolgewassen bijvoorbeeld als vroege bloemkool, spitskool, rode- en savooiekool maar ook vroege sla soorten werden dan gezaaid. Het plantmateriaal van deze tijd staat bekend als "vrijsters" dit in tegenstelling tot de zgn. "weeuwenplanten" waaraan al eind sep tember of begin oktober onder platglas begonnen wordt. Doordat deze "weeuwenteelt" nogal wat risi co's met zich meebrengt vanwege de lange opkweek- periode, wordt deze tegenwoordig haast niet meer toegepast. De "vrijsterteelt" echter d.w.z. het zaaien onder platglas in februari is voor verschillende kool soorten nog altijd een goede opkweekmethode. Sla planten kunnen daarentegen beter in potjes onder licht verwarmd glas worden opgekweekt. Vroege teelt van koolsoorten: Bij vorstvrij weer ma ken we de grond in de plantglasbak een paar dagen voor het zaaien los en harken deze fijn. De ramen gaan dan direkt op de bak (mag ook eerder) zodat het zaai- bed iets droger en warmer kan worden. Voor de teelt in eigen tuin gaat het veelal om verschillende kool soorten en per soort om vrij weinig planten. Daarom kunnen we het beste in de lengterichting van de een- ruiter j cm diepe geultjes trekken en het zaad daarin dan uitstrooien. Als we een afstand van 20 cm. tussen de geultjes aanhouden krijgen we vier rijtjes per een- ruiter voor bijvoorbeeld bloemkool (Alpha-Record), rode kool (Langedijker vroege), groene savooiekool (Kappertjes) en spitskool (Express). De rijen zijn on geveer 120 cm. lang en hiervan kunnen we bij een nor male opkomst zo'n 25 k 30 pootbare planten plukken. Gewoonlijk zaaien we iets dikker zodat we na op komst iets kunnen dunnen. Als we de zaak omrekenen komen er per eenruiter op deze manier 100-120 plan ten te staan en dat is een mooie standdichtheid voor het verkrijgen van stevig plantmateriaal. Zo vroeg in het voorjaar hebben de plantjes maar weinig water no dig, dus moet er zuinig gegoten worden. In een later stadium laten we voorzichtig het water tussen de rijen over de grond lopen. Op deze manier blijft het gewas praktisch droog hetgeen in het vroege voorjaar erg be langrijk is. Verder luchten we overdag regelmatig. Bij vorst houden we de bak vanzelfsprekend gesloten. Knolvoet: Veel moestuinbezitters krijgen vroeg of laat te maken met knolvoet, een ziekte die veel bij kool- achtigen voorkomt. Knolvoet wordt veroorzaakt door een slijmzwam die jarenlang in de grond kan overblij ven. Onder voor de zwam gunstige omstandigheden tast deze de wortels van koolplanten en andere kruis- bloemigen aan. Er ontstaan grote woekeringen aan de wortels waardoor water- en voedselopname worden verstoord. De planten verwelken en geven geen of een lage opbrengst. Ideaal voor de ontwikkeling van deze slijmzwam is een natte grond, een lage pH (zuurgraad) en een vrij hoge grondtemperatuur van 16-17°C. Dit betekent dat we in de zomer en herfst het meeste last zullen hebben van koolvoet. In het voorjaar is de bo- demtemperatuur aanmerkelijk lager en kan ook op besmette grond een vrijwel normaal produkt worden geoogst. Wel is het sterk af te raden op besmette grond koolplanten op te kweken want in een platglasbak kan de grondtemperatuur in maart en april al behoorlijk oplopen. In moestuinen die besmet zijn met knolvoet kunnen we dus vroege koolsoorten met succes telen, als de planten maar in gezonde (pot)grond worden opgekweekt. Volgende week meer over teeltbescher ming in de moestuin en de resultaten ervan.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11