F VViTtü j uw huis !verkopen?| zo gezien Kampeerbusje en garage uitgebrand 'Belbus' voor ouderen in Soest? Touwtrekken om directeur sportstichting PvdA-vragen over opstelling B. W. inzake aanpak A 28-lawaai Andere parkeerregels in Yan Weedestraat handel Y/lilLVL nvsyr WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 Video-apparatuur buit bij inbraak Ondernemingsraad Foxboro: 'Dertig minder ontslagen' Plan van CMD voorziet in behoefte Discussie sportstructuur nog ver verwijderd van ontknoping PS adviseert Soesterbergs Belang gerechtelijke stappen te nemen Controle vliegbasis Soesterberg Sport vraagt hulp van extern bureau Bestrijding hondepoep Klaarwater Sportinvesteringen weer onder de loep Wijkverfraaiing: 40.000 gulden Uitkomst van overleg 'onvoldoende' door Genard Paul Taal der liefde Blauwe zone volgende week officieel van kracht GLAS HftTflTvn Beckeringstraat 50 - Soest Omdat een uitvaart altijd beter kan! Bej. centr. Braamhage Aanrijding onder invloed: vier auto's op elkaar Een 36-jarige Soester veroorzaakte vrijdagavond een aanrijding, waarbij uiteindelijk vier auto's betrokken wer den. De man bleek onder invloed te zijn. Hij vertelde dat hij geslipt was, om dat hij had moeten uitwijken voor een andere auto, die uit tegenovergestelde richting naderde. De bestuurder hier van bleef echter onbekend. Door de slip botste de Soester tegen een geparkeerd staande wagen, die op zijn beurt een an dere auto ramde en ook deze schoof door tegen een vierde voertuig. Daarbij ontstond flinke schade. Een van de wa gens moest worden weggesleept en is waarschijnlijk total loss. De veroorza ker moest blazen en bloeden en werd beloond met een rijverbod en een pro ces-verbaal. Onbekende dader hebben vorige week kans gezien een hoeveelheid video-ap paratuur weg te nemen bij een inbraak in een zaak aan de Steenhoffstraat. Daarvan werd de voordeur geforceerd. De buit bestond o.m. uit video-came ra's, een camcorder, een voedingsappa raat, een accu en een acculader. De ge zamenlijke waarde van de spullen be droeg bijna 24.000 gulden. De ondernemingsraad van Foxboro accepteert het directie-besluit om 110 mensen te ontslaan slechts ten dele. Volgens de or kunnen tenminste dertig arbeidsplaatsen behouden blijven.JVIen baseert dat op adviezen van Bert Krijger, adviseur ondernemingsraden van de NCHP en het Utrechtse bu reau Anderson, Elffers en Felix. De or adviseert de directie van Foxboro geen activiteiten te beëindigen, die te maken hebben met de service aan Foxboro-producten. Daardoor zouden der tig werknemers minder op straat komen te staan. De or stelt dat dit geen noe menswaardige financiële problemen zal opleveren voor het Amerikaanse be drijf. Onzekerheid Volgens Bert Krijger van de NCHP is uit een onderzoek duidelijk geworden dat Foxboro inderdaad te lijden heeft van een tegenvallend marktgedrag. Voor de tachtig overige aangekondigde ontslagen ziet hij dan ook geen red ding, mits de directie alsnog van gedachten zou veranderen. De verwachting is dat de directie van Foxboro op korte termijn een definitieve beslissing neemt, zodat de onzekerheid bij het personeel wordt weggenomen. De ondernemingsraad heeft de directie tevens geadviseerd een actueel onder nemingsplan samen te stellen. Daarin moet worden aangegeven wat de moge lijkheden van Foxboro Nederland zijn binnen de Amerikaanse maatschappij. "Ook kan daarin worden opgenomen een onderzoek naar nieuwe activiteiten van Foxboro. De kennis binnen Foxboro Nederland kan ook bereikbaar zijn voor anderen," aldus de or. Foxboro telt momenteel nog 395 arbeidsplaatsen. Volgens de or en zijn advi seurs is het niet te voorkomen dat straks tachtig medewerkers hun baan verlie zen bij het Amerikaanse bedrijf, dat vorig jaar ook al tachtig mensen op straat De PvdA-fractie in de Soester ge meenteraad is niet erg te spreken over de opstelling van het College van Bur gemeester en Wethouders, inzake de voorgestelde aanpak van het verkeers lawaai van de rijksweg A 28 in Soester- berg. De fractie vindt de uitkomst van het gesprek tussen het College, Rijks waterstaat en de Inspectie Milieuhy giëne in elk geval "onvoldoende". Een en ander blijkt uit de schriftelijke vragen die het Soesterbergse fractielid Wil Stekelenburg bij het College heeft ingediend en waarop ze vóór a.s. maan dag 22 februari antwoord wil hebben, om er zo nodig in de gemeenteraadsver gadering (25 februari) nog op terug te komen. Stekelenburg wil van het College in de eerste plaats horen waarom het niet heeft aangedrongen op een nader on derzoek naar de bewering van Rijkswa terstaat dat het aanbrengen van "open asfaltbeton" op een betonnen wegdek "technisch te riskant" is. Volgens haar zijn er recent in Nederland en al langer in het buitenland goede resultaten mee bereikt. Verder wil ze meer weten over de uit spraak van Rijkswaterstaat, dat het ver schil in geluidsreductie tussen open as faltbeton en de epoxy-laag die men gaat aanbrengen zeer gering is. Hoe gering dan wel, en welk bewijsmateriaal voert Rijkswaterstaat daarvoor aan?, aldus Stekelenburg. 'Akkoord?' In de derde plaats refereert ze aan de door het ministerie van VROM, maar ook het College zélf geventileerde "gro te twijfels" over de uitkomst van de voorgestelde maatregelen. Ze wil weten waarop die twijfels gebaseerd zijn en of B. W. nog een poging hebben onder nomen om die twijfels om te zetten in concrete feiten. "Hoe kunt u, ondanks twijfels, tóch akkoord gaan?" wil ze we ten. Hetzelfde geldt voor de hoge scher men, waarmee B. W, grote proble men zeggen te hebben. "Hoe kunt u er dan mee akkoord gaan?" aldus het PvdA-raadslid. Over de controlemetingen die de ge meente nu zelf laat plaatsvinden wil Stekelenburg weten "waarom wij gaan betalen voor een risico dat Rijkswater staat 'willens en wetens' heeft geno men". Ze verwijst in dat verband naar de uitspraken van VROM-directeur Tesink in "Trouw" en wil weten wat dat allemaal gaat kosten en waaruit het College die kosten gaat dekken. De Stichting Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening (CMD) heeft een plan gelanceerd voor de in voering van een nieuwe vorm van "openbaar vervoer", speciaal voor ou deren die geconfronteerd worden met vervoersproblemen: een zogenaamde "belbus". Het gaat om een aanvullen de voorziening, die de mensen minder afhankelijk maakt van de bestaande busverbindingen in Soest en Soester- berg. CMD-directeur H. de Klerk heeft over deze plannen kontakt opgenomen met de SWOS (Stichting Welzijnswerk Ou deren Soest), die in principe positief heeft gereageerd. Bij de provincie is een subsidie-aanvraag ingediend. In diver se andere plaatsen, o.a. in Baarn, rijdt een dergelijke bus al, en met veel suc ces. De gebruikers van de "belbus" kunnen op die manier gemakkelijker deelne men aan allerlei activiteiten en hun so ciale kontakten onderhouden. Men verzekert zich van vervoer door tijdig een telefonische afspraak te maken. De initiatiefnemers menen dat de "bel bus" in principe geen dure voorziening hoeft te zijn. Er zijn subsidiemogelijk heden en voor het óverige kunnen de kosten waarschijnlijk worden gedekt door vrijwillige bijdragen. De behoefte aan een dergelijke ver voersvoorziening is groot, zoals uit de ervaringen in andere gemeenten al dui delijk is geworden. Wel overweegt men na de invoering een enquête te houden onder de gebruikers, waarvan de uit komsten kunnen worden benut om de organisatie te stroomlijnen. Intimi zullen U zeker beletten dat u gewoon glas in uw ramen laat zetten dubbele ruiten van binnen naar buiten glasman Van Ede maakt zeer korte metten! Wil Stekelenburg (PvdA Tenslotte wil ze weten wat B. W. ver staan onder "significante verschillen" en vraagt ze zich af hoe "open" het overleg zal zijn, als het College nu al stelt dat het zich niet verzet tegen de voorgestelde maatregelen. En wat dat verzet betreft wil ze graag weten of het College wel unaniem is. De brandweer rukte zondagmorgen uit voor een brandje aan de Pelikaanweg. Daar bleek een uit asbest en hout opge trokken garage in brand te staan, waarin zich een kampeer busje bevond. De eigenaar was bezig geweest met het opknap pen van het interieur en had daarbij o. m. het keukenblok in de lak gezet. Omdat de lak niet snel genoeg naar zijn zin droogde Foto: Goos van der Wilt. had hij er een verwarmingselement bij aangezet. Toen hij een vreemde stank rook en ging kijken bleek de boel in lichterlaaie te staan. De brandweer was met twee bluswagens ter plaatse maar kon niet voorkomen dat de kampeerwagen en c' volledig uitbrandden. De discussie over de structuur, waarin de sportstichting moet worden gegoten, mondt zo langzamerhand uit in een nagenoeg onnavolgbare vervolgserie. Voor de leek is helemaal geen touw meer vast te knopen aan dit gecompliceerde hoor spel, waarvan niemand weet hoe het zal eindigen. Het is de vraag of men het overleg voor de afgesproken datum van 1 april kan afronden. Zonder ruzies lijkt dat vrijwel een onhaalbare kaart, zeker nu de problemen zich ophopen. De gemeenteraad zal worden gevraagd een beslissing te nemen over een nieuw meningsverschil dat het College en het bestuur van de sportstichting zo moge lijk nog verder uit elkaar heeft gedre ven. Het gaat erom of directeur Johan Hilhorst van de sportstichting al dan niet ambtelijke ondersteuning mag ge ven aan de sportbestuurders. Dat wordt hem op dit moment tot onsteltenis van de sporters door het College verboden. Een uit raadsleden bestaande commis sie (ad hoe) wilde het College terugflui ten, maar datzelfde College houdt voet bij stuk en zal niet eerder terugkomen De raadsfractie van Progressief Soest adviseert Soesterbergs Belang drin gend naar de rechter te stappen en haar acties krachtdadig voort te zet ten. Fractievoorzitter Jan Visser schrijft dat in een brief aan de vereni ging. Progressief Soest distantieert zich van de verklaring van het College dat men zich niet zal verzetten tegen het voorge stelde pakket maatregelen tegen de ge- luidoverlast van de A-28. "Terwijl in die verklaring notabene grote twijfels en vraagtekens worden uitgesproken over de voorgenomen maatregelen en de resultaten van de metingen," aldus Progressief Soest. De partij schrijft dat het gemeentebe stuur de Soesterbergers in de kou laat staan en akkoord gaat met maatregelen, waarin niemand uit Soesterberg ge looft. Als die teleurstellende gedachte uitkomt zal het rijk volgens Progressief Soest niet nog eens veel geld over heb ben voor geluidwerende maatregelen bij de snelweg. "De uitkomst van even tuele besprekingen zal dan een illussie blijken," meent Progressief Soest. Uit dat oogpunt adviseert men Soesterberg naar de rechter te stappen. De NAVO controleert deze week de vliegbasis Soesterberg. Bekeken wordt of de militaire basis en haar personeel berekend zijn voor oorlogstaken en aan de NAVO-verplichtingen voldoen. De inspectie wordt regelmatig gehou den op alle operationele vliegbases van de Koninklijke Luchtmacht. Het Amerikaanse en Nederlandse per soneel van de basis werkt vanaf gisteren een intensief oefenprogramma af, waarbij oorlogsomstandigheden wor den gesimuleerd. lot en met morgen worden extra vlieg uren gemaakt. Het is niet uitgesloten dat de vliegtuigen andere dan de ge bruikelijke routes volgen. De vliegbe wegingen kunnen 's morgens vroeg al beginnen en mogelijk pas om midder nacht worden afgeblazen. De sirenes, die worden gebruikt om het personeel te waarschuwen, kunnen mogelijk hin der veroorzaken voor de omwonenden van de vliegbasis. De controle tijdens de oefening wordt uitgevoerd door een in ternationaal inspectieteam van militaire NAVO-specialisten. op zijn besluit alvorens de voltallige raad een uitspraak heeft gedaan. Belemmerd Die procedure komt bij de sportbe stuurders vreemd over. Zij beroepen zich in eerste instantie op de statuten. Volgens het bestuur van de stichting ge- Ven de statuten, ook in de pas gewijzig de vorm, aan dat, de directeur hen mag bijstaan. Ten tweede vinden de sporters het uiterst merkwaardig dat de uit spraak van de ad hoe commissie geen aanleiding is geweest voor het College om het licht voor Hilhorst op groen te zetten. Ze voelen zich belemmerd in hun functioneren, omdat ze nu geen deelnemersvergadering bijeen kunnen roepen. Ze willen eerst hun achterban raadplegen voordat ze inhoudelijk met het College over de bestuurlijke struc tuur van de sport gaan praten. Door de recente ontwikkelingen wordt dat over leg vertraagd, iets waar de sporters ver re van tevreden over zijn. Schuldigen Wethouder drs. Günther Plomp ging vorige week ook enigszins te keer tegen zijn collega's. Het is bekend dat Plomp hun mening niet deelt, dat heeft hij in ie der geval vaak genoeg meegedeeld. "Straks krijg je de klacht alsof de sport de zaak wil uitstellen. Dat is niet mijn mening. Daar leg ik geen verantwoor ding voor af. Ze zullen ook de schuldi gen gaan zoeken. Dan wijzen ze de heer Hilhorst en mij aan, terwijl wij juist de ambtelijke steun van de directeur voor staan," blikte Plomp in de nabije toe komst. Een meerderheid van de gemeenteraad zal volgende week waarschijnlijk de sporters bijstaan in het 'touwtrekken' om de directeur door te besluiten dat Hilhorst of in het uiterste geval iemand anders hen ambtelijke ondersteuning moet geven. Anders ligt het waarschijn lijk met het overleg tussen wethouder Plomp en het bestuur van de sportstich ting (zonder de drie raadsleden). Het College wil dat in besloten vergaderin gen laten plaatsvinden. De meeste par tijen kiezen voor openbaar overleg, maar in -iiaelgangen gaan al gelui den op a«c een aantal fracties wellicht het College alsnog zal steunen. Volgen de week donderdag is daar meer duide lijkheid over. Intussen gaan het Colle ge, het sportstichtingsbestuur met én zonder raadsleden, de ad hoe commis sie, de gemeentelijke werkgroep en de deelnemers verder met hun gedramati seerde klucht. Het wederzijdse vertrou wen lijkt steeds meer weg te ebben en een goede regisseur zou derhalve geen overbodige zaak zijn. Ook al is het aan nemelijk dat sportend Soest zich mo menteel meer bezig houdt met het ver delen van de prijzen in de competities dan met de warrige discussies van de laatste tijd. Wordt vervolgd. Het bestuur van de sportstichting gaat rechtskundige bijstand aanvragen als de stichting wordt opgeheven. Daar voor zal een extern bureau worden in geschakeld. Dat heeft men vorige week besloten. De sportstichting kan zelf de mogelijke consequenties niet overzien van een ontbinding. Hoeveel dat gaat kosten en uit welke pot men dat zal betalen is nog niet bekend. Men doet dat met het oog op de belangenbehartiging van de deel nemers, dat zijn de sportverenigingen. De gemeente begint in de komende weken met de voorbereidende werk zaamheden voor de bestrijding van de hondepoep-overlast in de wijk Klaarwater, die is aangewezen als "proefgebied". Gestart wordt met de aanleg van een wandelroute voor het vrij uitlaten van honden door de groenstrook langs de Vrijheidsweg. Verder komt er een af rastering in het park achter Honsber- gen, waardoor het honden-uitlaat- terrein wordt afgescheiden van het terrein waar honden niet worden toe gelaten. In een later stadium worden de borden Binnenkort zal de sportstichting pra ten over de investeringen die dit jaar van de lijst zijn gehaald ten gunste van de renovatie van acht tennisbanen. Bovendien zal de hele investerings planning tot en met 1992 nog een keer onder de loep worden genomen. Alle bestuursleden zijn het ermee eens dat de renovatie van de tennisbanen naar voren is gehaald, maar dat neemt niet weg dat de andere geplande inves teringen opnieuw bekeken moeten worden. Men sluit niet uit dat er nog meer verschuivingen zullen plaatsvin den. Een en ander zal in overleg met de sportverenigingen worden besproken. Burgemeester en Wethouders hebben de commissie Kunstaankopen ge vraagd advies uit te brengen over kunst zinnige wijkverfraaiing in het bestem mingsplan Lazarusberg en in de omge ving van de Clauslaan. Het College heeft daarvoor ca. 40.000 gulden be schikbaar gesteld. I Wij werken 6 maanden I gratis voor u. Meer infor-^. j I matie op pagina 3 jflhl I van deze krant I I Peters Makelaardij o.g.^^ I Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- j Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Vanuit haar gemakkelijke stoel heeft ze een riant uitzicht over de singel die het park dooradert. Ze leeft mee met alles wat daar groeit en bloeit, maar het liefste zijn haar de eenden die zich als amfibie vaartuigjes net zo gemakkelijk in het water als op kant bewegen. In zo 'n een denkolonie is altijd van alles aan de hand en als je zelf niet meer zo veel om handen hebt als in je meest produktieve jaren, dan brengt zo 'n beestenboel leuk leven in de brouwerij. Toen één van de eenden almaar op de zelfde vierkante meter aan het keutelen bleef was dat voldoende aanleiding om de zaak aan een nader onderzoek te on derwerpen. Wat ze hoopte stond te ge beuren: het werd een nest. Een week la ter lagen er drie eieren in. Ze hield haar hart vast, want het was nog volop win ter. Een kwakkelwinter, maar toch... Lak hebbend aan gevoelens van deco rum trok ze zich van spiedende bureno- gen geen zier aan en ondernam regel matig inspectietochtjes naar het nest, waar moeder eend haar onbewogen ontving en niet afliet haar eieren op tem - peratuur te houden. Dat was ook haard- nodig, want nachtvorsten legden nog dunne vliesjes op het singelwater of be dekten de grasmat met flonkerende ijs kristallen. Op éen van die mooie, maar kille winte rochtenden was de eend van het nest ver dwenen. Toen de bezorgde dame over het grasveld naderde zag ze in het ijs koude water drie bolletjes wol, die ver geefse pogingen deden tegen de wal op te klauteren. Hun bewegingen werden weldra trager en ze rekende uit dat het niet lang meer kon duren of de pasgebo ren donzen bolletjes zouden het bester ven van de kou. Ze viel op haar knieën en viste de eendjes één voor één uit het water. Toen ze de drie kleintjes in haar hand had was het een zielig hoopje eend. Ze nam ze mee naar binnen, voerde de eendjes hard gekookte eieren en koes terde ze onder haar blouse, waar ze door haar lichaamswarmte op temperatuur bleven. In een poging kontakt met de kleintjes te krijgen maakte ze wat ge luidjes, waarbij ze veelal niet verder kwam dan "brrr, brrr", als om te kennen te geven dat ze best begreep dat het bij hun eigen eendemoeder veel lekkerder en gezelliger zou zijn. Na drie dagen - de beestjes waren niet meer te houden en het weer was omge slagen - deed ze afstand van haar aange nomen kindertjes ten behoeve van de moedereend. Maar tot op de dag van vandaag maken zich drie logge eenden los van de koppel wanneer de deur open gaat en de kunstmoeder "brrr, brrr!" roept. Voor gewone mensen en andere eenden is dat abacadabra. Vanaf volgende week geldt in de Van Weedestraat en de bijbehorende win kelstraten - zoals een deel van de Bur gemeester Grothestraat en van de Steenhoffstraat - de "Blauwe Zone". Na de werkzaamheden aan de weg, de fietspaden en de trottoirs is dit een van de belangrijkste onderdelen van de to tale reconstructie, waarmee vooral de winkeliersorganisatie "Winkelkring Van Weedestraat" is ingenomen. Winkelkring-voorzitter Hans Nota ziet met een en ander een lang gekoesterde wens in vervullig gaan, maar ziet de na bije toekomst toch met enige zorg tege moet. "Wat ik me afvraag is of het ieder een in Soest wel zo duidelijk is dat er vanaf volgende week niet langer dan één uur in de straat geparkeerd mag worden. Met de politie is weliswaar af gesproken dat er in het begin nog alleen vermanend zal worden opgetreden, maar vanaf ongeveer 1 maart zullen er zeker bekeuringen worden uitgedeeld." De Winkelkring zoekt nog naar moge lijkheden om het publiek op de nieuwe parkeerregels te attenderen. "Vroeger had je in de Blauwe Zone altijd blauwe stoepranden, zodat de automobilisten wisten waar ze aan toe waren, maar dat is niet meer zo. Alleen aan het begin van de zone staan borden waarop een en an der is aangegeven," aldus Nota, die ge constateerd heeft dat dit niet overal even duidelijk waarneembaar is. Posters Hij heeft Rijkswaterstaat - die het be heer over de weg heeft - verzocht om toestemming om met grote posters (eventueel opgehangen aan de lan taarnpalen) de aandacht van het pu bliek te vestigen op de Blauwe Zone, maar op dat voorstel nog geen reactie ontvangen. De Winkelkring wil deze activiteiten graag ondernemen om het winkelend publiek de kosten van een parkeerbon te besparen. "Anders gaat het de klanten veel geld kosten," aldus Nota. Hij gaat er overigens van uit dat het pu bliek begrip heeft voor de nieuwe par keerregels. "Het wordt gedaan om zo veel mogelijk mensen de gelegenheid te geven dicht bij de winkels te komen. Er wordt een duidelijke scheiding aange bracht tussen lang- en kort-parkeer- ders. Wie langer dan een uur in de buurt moet zijn kan een plekje vinden achter de Lindenhof, op de binnenplaats bij Jac. Hermans, op het makrtplein naast het postkantoor, aan de Korte Brink- weg en de Stadhouderslaan. Die par- keermogelijkheden zijn er speciaal voor aangelegd." De Blauwe Zone omvat de gehele Van Weedestraat, de Burgemeester Grothe straat (tot Anna Paulownalaan), de Steenhoffstraat (vanaf Raadhuiss straat), de gehele F.C. Kuyperstraat, de Prins Bernhardlaan (tot Beatrixlaan), de gehele Lindenlaan, de Dillenburg laan en het Nassauplantsoen (beide tot Beatrixlaan). 'Winst' Nota constateert dat met de reconstruc tie weliswaar zo'n 25 "oude" parkeer plaatsen in het hele winkelgebied verlo ren zijn gegaan, maar dat er door de maatregel, maar liefst 80 langparkeer- De 'Blauwe Zone' in kaart gebracht. De P's in het zwarte vierkantje verwij zen naar de lang-parkeerplaatsen in de omgeving. ders verdwijnen, zodat het uiteindelijk toch een flinke "winst" aan kort-par- keermogelijkheden oplevert. Na de in voering van de Blauwe Zone is het wachten nog op de aanleg van de gras stroken, de reconstructie van de ver keerslichten op het kruispunt Stadhou- derslaan-Van Weedestraat-Nassau- plantsoen en de reconstructie van de "kop" van de F.C. Kuyperstraat, die ook nog een opknapbeurtje krijgt. Nota spreekt over het geheel als een geslaag de "face-lift" en belooft dat de Winkel kring als alles klaar is de nieuwe Van Weedestraat met gepaste feestelijkhe den zal inwijden. Officieel gaat de Blauwe Zone pas in na een formele bekendmaking van het ge meentebestuur. Naar verwachting ge beurt dat volgende week, omdat het be sluit deze week in het College van B. W. aan de orde komt. IIII L I 1L (werkplaats woonhuis) Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING ÜA HILVERSUM. Uitvaartcentrum "Den Huil" Utrechlseweg 11. Tel. 035-42548 AMERSFOORT. Uitvaartcentrum "Amersfoort" Westerstraat 92. Tel 033-11344 BUSSUM, Uitvaartcentrum "De Heemburgh" Graal Wichmanlaan 28 Tel 02159-179S8

Soester Courant | 1988 | | pagina 1