fCdf/'v aruóhocK Speeldoos WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Expositie 'Odeon' Kinderbios in C-drie Zondag 21 februari: Gitaartrio van wereldklasse in C-drie Turkse volksdansgroep Orzan uit Soest Minstrelen op pad in Nederland Broers Rivinius in kasteel Groeneveld Subsidies voor vier Soester kunstenaars Nelly Kooyman en Elisabeth Copijn exposeren in 'De Bereklauw' Aquarellen-expositie van Henny Marré in restaurant Bauers Vrijwilligers Vakature Bank Cursus in Mayindra 'Golden Sixties' in Artishock Donderdag IS februari Filmhuis: 'Salo' van Pasolini 'Wie niet weg, is gezien' Miel Cools Jeugdtheater Theater het Appeltje speelt Assepoester Expositie in 'De Speeldoos' Theater-Agenda Extra voorstelling! Vrijdag 19 februari: Filmhuis: 'Radio Days' van Woody Allen Film in Artiskoop Cultureel Creatief Centrum Jeugdtheater Witland Op 19 februari, in de voorjaarsvakantie, kunnen kinderen tussen de 4 en 10 jaar komen kijken naar jeugdtheater. De ti tel van de Peter Pan Produktie is Wit land. Het is een fantasievol verhaal over een meisje, wat een (beetje enge, maar wel lieve) krokodil ontmoet. Deze kro kodil brengt haar naar Witland, het land waar alles wit is. Marleen besluit een beetje kleur te brengen in Witland, maar moet dan wel haar angst voor de muis overwinnen. Deze muis, die een soort dictator is in Witland, is zelf eigen lijk een beetje bang voor kleur, vriend schap en gezelligheid. Dit spannende verhaal wordt gespeeld door Corrie Broeken, Ronald Jonkman en Jan Hoek. Aanvang 15.00 uur. Expositie Fotogroep Soest Tot 8 maart kunt u de expositie van de Fotogroep Soest bekijken in C-drie. Deze Fotogroep is een collectief van 5 personen, die ieder een groot aantal fo to's en dia's leverden voor deze exposi tie. Van deze schitterende foto's zijn er die opvallen door hun strukturen, vor men en kleuren. Er zijn landschappen, mensen en objecten tot onderwerp ge nomen. Van deze foto's kan beslist niet gezegd worden dat het stijve kiekjes zijn: je merkt, dat er goed is nagedacht, geëxperimenteerd en geleerd. Dat de leden van de Fotogroep de techniek van het fotograferen goed beheersen, be hoeft nauwelijks vermeld te worden. Komt u maar eens kijken. Jazz-concert Het Klaus Flenter trio met Jenny Gor- dee als zangeres, geeft op 21 februari een jazz-concert in C-drie. Het trio be staat uit gitarist Klaus Flenter, bassist Harry Emmery en drummer Eric Ineke. Jenny Gordee vormt met haar warme stem een goede aanvulling op het trio. Het concert begint om 15.00 uur op zondagmiddag. Kinderbios De Plank Twee timmerlieden maken een houten vloer in een nieuw huis. Een plank mist er nog en als ze die gaan halen, beleven ze allerlei spannende en komische avonturen met de plank. De Plank is de tweede film die vertoond wordt in de Kinderbios van C-drie. De Plank begint op 26 februari om 16.00 uur. De film is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar en duurt 50 minuten. Toegang f 2,50 incl. limonade. Requiem Theatergroep Baobab brengt op 10 maart een bijzonder indrukwekkende theaterproductie in C-drie. Requiem is het verhaal van Susana, een jonge vrouw die tijdens haar gevangenschap stelselmatig wordt gemarteld. Op ver zoek van twee medegevangen deelt ze haar belevingen mee aan Pater Anto- nio, die het aan de wereld kenbaar moet maken. Pater Antonio raakt hierdoor in een ernstig gewetensconflict. Requiem is gebaseerd op het boek Requiem for a woman's soul, van Omar Rivabella, een Argentijns schrijver en mensenrechten- aktivist. Kindermusical Een van de vele kindercursussen op C-drie is de cursus kinder-musical. De kinderen studeren op dit moment een musical in Het Grote Geheim geheten. Het ligt in de bedoeling dat de musical wordt opgevoerd in het theater van C-drie, waarschijnlijk op 21 mei Do cente Ans Jepkes en Coleta Lustenhou- wer houden zich op dit moment al druk bezig met de voorbereiding van de uit voering. Horeca Het is de vaste klanten van C-drie na tuurlijk wel opgevallen dat horeca-ma- nager René Grendel sinds december 1987 wegens ziekte afwezig was. Het werk gaat echter altijd door en daarom zijn wij allen vreselijk blij en opgelucht, da Ad van der Schoot (geen onbekende achter de bar) zonder problemen de vervanging op zich genomen heeft. Geen eenvoudige taak, in een periode met veel feestdagen. René Grendel mag van zijn artsen weer gaan werken. U zult hem dus regelmatig weer horen schater lachen achter de bar. Voorlopig zal Ad hem nog vaak met raad en daad terzijde staan. Met een ontheffing van artikel 50 van de Algemene Verordening Soest heeft de burgemeester toestemming gegeven voor het houden van een expositie-ver koop van olieverfschilderijen in het ge bouw van de muziekvereniging Odeon aan de Rademakerstraat. Op 20 fe bruari vindt de expositie plaats. "De plank" is de titel van de film die vertoond wordt in de Kinderbios van C-drie. Deze Kinderbios is een van de nieuwe vaste kinderactiviteiten. Elke maand wordt een film vertoond voor kinderen in de leeftijd van 4-14 jaar. "De plank" is geschikt voor kin deren vanaf 6 jaar, wordt ondertiteld in het Nederlands en de film duurt 50 minuten. In de Kinderbios worden alleen films vertoond met een goede kwaliteit. Zo moet de film bij de leefwereld van het kind passen, zowel vormtechnisch als in het taalgebruik. De vertelling moet boeiend zijn, gevoelsmatig aanspreken en herkenbaar zijn voor kinderen. De films mogen niet uitsluitend commer cieel zijn, het gebruik van succesformu les, geweld, stereotypen en versluierde (maatschappij)opvattingen moet zo veel mogelijk vermeden worden. "De plank" komt uit een pakket van goede kinderfilms, die alles getoetst zijn. De Kinderbios draait iedere maand op een vrijdagmiddag na schooltijd. Een toegangskaartje kost f 2,50 p.p. en de kinderen krijgen in de pauze een glaasje limonade. "De plank" begint om 16.00 uur op vrijdag 26 februari. Reserveren is mogelijk. De jazz-wereld kent onnoemelijk veel gitaar-trio's. Meestal draait het uit op gitaarspel van de leider, die keurig wordt begeleid door een bassist en slagwerker, die af en toe ook eens mo gen soleren. Wat het Klaus Pienter trio zo bijzonder maakt, is het feit dat het bestaat uit drie solisten, die elkaar volledig aanvoelen. Alle drie zijn muzikanten van wereld formaat, die in de zeer verzorgde en in teressante arrangementen de vrijheid krijgen hun eigen kunnen ten gehore te brengen, wat resulteert in uiterst boeiende muziek. Klaus Flenter is de gitarist en naamge ver van het trio. Al op 13-jarige leeftijd begon hij gitaar te spelen en ontwikkel de zich verder door zelfstudie. In 1978 werd hij docent, hoofdvak gitaar, aan het Rotterdamse conservatorium en was daarmee de eerste gitaardocent lichte muziek, verbonden aan een Ne derlands conservatorium. Henk Haver- hoek, bassist van het trio wordt vervan gen door Harry Emmery. Henk Haver- hoek verblijft momenteel op uitnodi ging in de V.S. Slagwerken van het trio is Eric Ineke, die zich heeft ontwikkeld tot een van Nederlands meest begaafde en gevraagde slagwerkers. Zo heeft hij in zijn loopbaan ook vele buitenlandse prominenten begeleid zoals George Coleman, Johnny Griffin, Jimmy Ra- ney, Freddy Hubbard etc. Eric Ineke is sinds 1987 deel van het trio. Klaus Flenter, Henk Haverhoek en Eric Ineke vormen een muzikale eenheid, waar velen reeds bewonderend naar hebben kunnen luisteren. Woorden maken vaak muziek toegan kelijk en kan ook een extra dimensie er aan geven. Vandaar de formule trio en zangers. Jenny Gardee begon op 19-jarige leef tijd te zingen in het orkest van haar toenmalige echtgenoot op de Ameri kaanse basis in Frankrijk. Daarna werk te deze Nederlandse zangeres met ver schillende internationale showorkes ten. Sinds de oprichting van het trio in 1975 is zij hierbij betrokken geweest. Met haar warme stemgeluid, uitstekende timing en goede repertoire-keuze vormt zij een natuurlijke aanvulling op het trio. Het Klaus Flenter trio geeft een concert in cultureel centrum C- drie op 21 fe bruari. Aanvang 15.00 uur. Toegang f 5,-. Reserveren is mogelijk. Na het enorme succes van de Neder landse toernee in 1987, is de Turkse volksdansgroep Ozan (is Turks voor minstreel) opnieuw bezig met een toer nee van drie maanden door heel Neder land. Ozan werd hiervoor uitgenodigd door de reisbureau's Holland Interna tional en de ABN in het kader van het Turkije Promotie Programma. Van ja nuari tot en met maart wordt op 26 lo- katies gedanst, waaronder Voorscho ten, Utrecht, Breda, Schiedam, Arn hem, Eindhoven, Haarlem, Lisse, Delf zijl, Tilburg, Alkmaar, Amsterdam, Dokkum, Zoetermeer, Deventer, Al melo, Den Bosch, Rijswijk, Den Haag, Bergen op Zoom etc. Oorspronkelijk voortgekomen uit een cursus Turks volksdansen in het Cultu reel Creatief Centrum C-drie in Soest, werd onder begeleiding van docent Er- sin Seyhan in 1985 de volksdansgroep Ozan opgericht. Het doel van Ozan is Nederlandse en Turkse dansers te ver enigen in een groep, waarin beide na tionaliteiten hun culturele patronen le ren begrijpen, vergelijken en uitwisse len, om zo tot een beter begrip voor el kaar te komen in een maatschappij waar zij in harmonie moeten kunnen le- ven. Gesteund door deze doelstelling heeft Ozan sinds die tijd volksdansvoorstel lingen gegeven en culturele activiteiten georganiseerd om de succesvolle inter culturele integratie van zijn leden te de monstreren. Vandaag de dag bestaat de groep uit 45 leden die de volksdansen presenteren in authentieke kostuums uit meer dan 18 regio's in Turkije. Ozan werkt op een non-profit basis: al zijn in komen worden besteed aan folkloristi sche kostuums en materialen. Voor deze Nederlandse toernee heeft Ozan besloten een boekje van vrolijke dansen te brengen uit verschillende streken van Turkije. De dansers gebrui- Gustav en Paul Rivinius bespelen zater dag 20 februari de cello en de piano in kasteel Groeneveld. Het concert van de Duitse broers begint om 20.15 uur. Gustav en Paul begonnen allebei al op zesjarige leeftijd met hun muziekstu dies in München. Paul is tegenwoordig onder meer vaste medewerker van het Jeugdorkest van West-Duitsland. Gus tav kwam vorig jaar nog in het nieuws toen hij in het Kurhaus in Scheveningen een internationaal cello concours op zijn naam schreef. Het zesde concert in de twintigste serie kasteelconcerten op zaterdag kent een entreeprijs van 13,50 gulden. Houders van 65+ pas of een cjp mogen voor 12 gulden de Hasselaerzaal in. ke in hun 20 minuten durend program ma vier zeer kleurrijke kostuums, gese lecteerd uit hun garderobe van 28 ver schillende kostuums. Het complete programma, wat achter elkaar gedanst 2,5 uur duurt, werd in december 1987 voor het overvolle theater De Kom in Nieuwegein gebracht. Dit complete programma wordt opnieuw gepresen teerd in Nieuwegein en Utrecht aan het eind van 1988. Volgens groepsleider Dr. Ir. Ersin Sey han, werd Ozan onlangs beloond met drie donaties door de firma's Ecabo te Amersfoort, Holland International te Schiedam en Cohan uit Aken, West- Duitsland. De totale waarde f 7000,— zal worden besteed aan de publikatie van een informatie-brochure in kleu rendruk over Turkse folklore, zoals het gepresenteerd wordt door Ozan. Deze brochure zal in februari uitkomen. Na het beëindigden van de toernee zal Ozan op verschillende regionale en na tionale folkloristische festivals optre den: 19 maart in Soest, 26 maart in Meppel, 27 maart in Tilburg, 30 april in Slagharen en in Bussem, 12 mei in Odijk, 14 mei in Tilburg en 28 mei in Soesterberg. Bij zulke gelegenheden zal Ozan steeds een deel van hun choreo grafie presenteren. Volksdansen is vol gens Ersin een van de beste manieren om met elkaar te communiceren. Zo kan op plezierige en ontspannen wijze een vanzelfsprekende culturele integra tie bevorderd worden. Gedeputeerde Staten hebben vier Soester kunstenaars subsidie toege kend uit de rijksbijdrage voor beelden de kunst voor 1987. B. Radema kreeg ruim 14.000 gulden voor een middelgroot beeld in hard steen en staal. Bedragen van 1500 gul den gingen naar de Soester kunstenaars mevrouw I. Blommestein, mevrouw N. van Ittersum en mevrouw J. van Stave ren. De drie hadden documentatiemap pen gemaakt, waarmee ze hun werk op professionele wijze kunnen presente ren. Het grootste bedrag ging overigens naar de stichting Grafisch Atelier in Utrecht. GS stelden 60 mille beschik baar. Het potje voor 1987 is nu leeg. GS hebben in totaal 730.000 gulden ver deeld over beeldende kunstenaars in de provincie Utrecht. Vanaf vrijdag 19 februari a.s. is er in het Soester kunst winkeltje "De Be reklauw", Steenhoffstraat 63, een bij zonder mooie expositie te zien van werk van Nelly Kooyman (aquarellen) en Elisabeth Copijn (keramiek). Het werk van deze twee leden van het Kunste naars Kollektief Blaricum sluit erg goed bij elkaar aan. Al eerder exposeerden zij samen. Voor Soest is het de eerste maal om kennis te maken met de fraaie tech niek waarmee beiden hun werk uitbeel den. Elisabeth Copijn (33) geboren in Groe- nekan, volgde de lerarenopleiding han denarbeid aan de Rietveld Akademie in Amsterdam, waarna zij zich verder spe cialiseerde in keramiek bij de keramist Hans de Jong. Vanaf 1982 werkt zij als zelfstandig keramiste in Blaricum. Elisabeth Copijn maakt vaas- en dier- plastieken. De vazen worden met de hand opgebouwd uit witte, fijne cha- motte-klei. De dierplastieken zijn handgevormd uit Franse en Engelse steengoedklei. De vorm van de vaas of het dierplastiek ontstaat tijdens het werken. Het is een groeiproces zonder een vast omlijnd idee vooraf. Ook het glazuur is een belangrijk afspekt voor het keramische werk. De samenstelling ervan geeft een heel persoonlijk karak ter aan haar werk. Nelly Maria Kooyman, eveneens af komstig uit Blaricum, volgde de Aka demie voor Beeldende Kunst Artibus in Utrecht (monumentale vormgeving- email). In haar schilderijen, alle aqua rellen, is zij vooral geïnspireerd door bloemen. Het karakteristieke van de aquareltechniek, die zij ook duidelijk in haar werk laat zien, is, dat de beweging Aquarel van Nelly Kooyman. van het water die je met kleuren ver mengt, zichtbaar moet zijn in het werk. De expositie in "De Bereklauw" duurt tot 18 maart a.s. Openingstijden: dage lijks 12.00 - 13.30 en 16.00 - 18.00 uur, woensdag en zaterdag 10.00 - 18.00 uur. Zondags gesloten. Het ligt in de bedoeling om in maart een cursus op woensdagochtend te begin nen onder leiding van Gemma Anink uit Bussum. Er zal dan in enkele lessen gewerkt worden aan lentepopjes. In lichtingen bij "De Bereklauw", te. 02155-19176. In restaurant Bauers aan de Burge meester Grotehstraat 55 is momenteel een expositie te zien van aquarellen van Henny Marré. De tentoonstelling bestaat uit 18 schilderijen - stillevens, landschappen en een portret - die voor belangstellenden eventueel ook te koop zijn. Heeft u belangstelling voor één of meer van onderstaande vakatures, neem dan kontakt op met de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest, Willaert- straat 49. Tijdens kantooruren is de va- katurebank telef. bereikbaar onder nr. 02155-21630. De openingstijden zijn: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 -15.30 uur. Vrijdags van 11.00 - 12.30 uur. •9/633. Instituut"voor geestelijk ge- handikapten in Baarn zoekt een aantal vrijwilligers m/v voor onder andere de "Bezoek-ouder-relatie" van duurzame aard. Bedoeling is dat men regelmatig op bezoek gaat bij een bepaalde bewo ner en met hem/haar iets gaat doen, bijv. samen winkelen, wandelen, spel letjes doen enz. •9/638. Christelijk centrum voor geestelijk gehandikapten in Huis ter Heide roept de hulp in van een aantal vrijwilligers m/v voor de volgende akti- viteiten: medewerk(st)er voor de huisomroep van de instelling, met name iemand voor de presentatie; (638). Eveneens voor de huisomroep enkele vrijwilligers m/v gevraagd in de studio om het tech nische gedeelte op zich te nemen; (637). Een aantal vrijwilligers m/v om ieder voor zich één bewoner te bezoe ken (634). In feite optreden als vervan ger/aanvulling op familiebezoek, voor een langdurige periode. In Mayindra, Kerkstraat 3-5, wordt op 5 en 6 maart a.s. de cursus "How the Mind works" gegeven. In deze cursus wordt aandacht besteed aan hoe de mens functioneert; wat hij doet, voelt en ervaart en hoe hij zijn ervaringen op slaat. Dit is belangrijk, omdat ervarin gen uit het verleden het heden nog steeds kunnen beiiinvloe- den. Hoe gaat men met emotionele eva- ringen om en wat doet men als men voor problemen komt te staan? In deze cursus zullen veel praktische oe feningen gegeven wordt, zodat boven staande ervaren kan worden. Dat leidt tot een goed inzicht in het handelen van de mens en in wat men zelf in werkelijk heid aan het doen is. Inlichtingen: tel. 25599 of (02154)17092 (cursusleider). De Vereniging Artishock gaat terug naar de tijd, waarin ze werd geboren: 'The Golden Sixties'. In het Artis- hock-gebouw aan de Steenhoffstraat klinken op vrijdag 26 februari de klan ken van toppers uit de zestiger jaren. De Utrechter Henny Stapper is altijd verslingerd geweest aan deze muziek, die vooral wordt bepaald door The Beatles, The Rolling Stones, Mamma's en de Pappa's en Herman's Hermits. Hij zal voor de nostalgische muziek borg staan met zijn grote verzameling cd's. Volgens de vereniging Artishock wordt daarmee niet alleen een plezier gedaan aan de 'overjarige hippies', maar tevens aan de post-moderne jongeren, die de zakelijke werkelijkheid willen ont vluchten en een vleugje romantiek wil len proeven uit de tijd dat de televisie nog geen kleur had en de mens wel. De zaal in Artishock gaat vrijdag 26 fe bruari om 20.00 uur open. De cd- avond 'Golden Sixties' begint om 21.00 uur. De toegang kost een rijksdaalder. Volgens de organisatoren is het niet no dig te reserveren. Henny Marré (55), afkomstig uit Hil versum, heeft de aquarelleertechniek gekozen als middel bij uitstek om de sfeer van bepaalde onderwerpen tot uitdrukking te brengen en probeert op die manier het wezen van de dingen te benaderen. Ze volgde een opleiding aan de Rietveld-academie, waarna ze haar teken-akte behaalde. Henny Mar ré geeft ook les in Hilversum en aan de Ewijckshoeve. Al eerder exposeerde zij in Hilversum en omgeving. De tentoonstelling in Bauers is de eerste in Soest en is te zien tot eind februari. Het restaurant is da gelijks vanaf 17.00 uur geopend. De vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; jongeren t/m 23 jaar en personen die tot de zelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie; Parklaan 98,3765 r.v Soest, tel. 12689. "Salo" is de eerste film in een serie van vier 'dwarsliggers'. Deze films hebben indertijd veel opschudding veroor1 zaakt. Ze zijn hoog gewaardeerd of slecht begrepen, en vaak als schokkend ervaren. Ze konfronteren de kijker met eigen gevoelens en overtuigingen en de oorsprong daarvan. Artishock vertoont deze films omdat ze van een bijzondere zeggingskracht zijn en veel te weinig te zien. "Salo" is gebaseerd op het boek van de Markies de Sade, "120 dagen van So- dom". Pasolini heeft dit verhaal ge transponeerd naar de periode dat Mus- solini met hulp van Hitier de Republiek van Salo in Noord-Italië oprichtte ('44- •45). In een van de buitenwereld afgesloten landhuis hebben zich vier fascisten geïnstalleerd, vertegenwoordigers van de macht: een bankier, een rechter, een hertog en een bisschop. Ze trouwen met elkaar dochters en halen tieners, jon gens en meisjes naar hun bolwerk, waar ze als slaven alle mogelijke perversitei ten en folteringen moeten ondergaan inclusief de echtgenoten en dochters. Uiteindelijk worden ze op vier klassieke manieren gedood. "Salo", Pasolini's laatste film, be schouwd als zijn testament, is niet pret tig om naar te kijken. Op een afstande lijke manier laat hij de gruwelijkheden zien waar de totale macht van bijv. met fascisme toe leidt. De beelden roepen afschuw op en geen enkele opwinding óver de pornografische wellust van de meesters die anderen slechts als voor werpen beschouwen. Genadeloos een helder is z'n blik op de macht in onze sa menleving, die hij als een zwijnestal be schouwde. De film is opgebouwd uit vier delen: het voorspel - dat is het voorportaal van de hel - vervolgens de cirkel van de passies, de cirkel van de stront en de cirkel van het bloed, eindigend met de executies. Tussendoor geven de vier heren ver handelingen over hun opvattingen: 'de Eens per twee jaar maakt Miel Cools een nieuw theaterprogramma. Miel - die, volgens de Belgische journalist Jos Ghijsen een geheel nieuw soort natio naliteit bezit, waarbij moeilijk uit te ma ken is of hij nu een Vlaamse Hollander is geworden of een Hollandse Vlaming - heeft nu een programma samenge steld, dat wat lichter van toon is dan het vorige. Zijn vaste Vlaamse auteurs Bert Kroes, Jaak Dreesen en Louis Verbeeck heb ben, samen met onze landgenote Mieke Nieuwenhuizen, de teksten geschreven. Alle muziek is weer van de hand van Miel Cools zelf. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-1 80 50 Is iedereen klaar in de zaal?... dan be ginnen we: 'Er was eens heel lang gele den... Leeftijd 5 tot ongeveer 10 jaar. In De Speeldoos worden van 17 februa ri tot 15 maart aquarellen en potloodte keningen geëxposeerd van Jaap ten Ka- te. Ten Kate is op 31 mei '57 in Amster dam geboren. Hij heeft aan de Gerrit Rietveld Akademie binnenhuisarchi- tektuur gestudeerd, maar wat betreft zijn schilderijen is hij autodidakt. Hij vermengt werkelijkheid met fanta sie en wordt veelal geïnspireerd door architektuur in het algemeen. De mees te werken zijn tevens wat surrealistisch en soms ietwat bizar. Ten Kate laat zich niet leiden door enige stroming, zijn werk is oorspronkelijk. V f IV i r p F T'! l!"'" /sijCTS» Wie kent dit sprookje niet? Een boze stiefmoeder, twee jaloerse stiefzusters, een goede fee, de prins en natuurlijk Assepoester, meid voor al het vieze werk. De koets, de witte muizen, prinsen en prinsessen, die koning, de duiven en ve le anderen worden niet door de akteurs maar door de kinderen uit de zaal ge speeld. De tekst is geschreven, de muziek ge- komponeerd, kostuums en dekors wor den in eigen ateliers getoverd. Vrijdag 19 februari, aanvang 20.15 uur Wie niet weg is is gezien. Nieuw theaterprogramma van Miel Cools. Kaarten f 10,—. Zaterdag 20 februari, aanvang 14.00 uur Kindervoorstelling door theater. Het Appeltje. Kaarten f 4,—. Vrijdag 26 februari, aanvang 20.15 uur Liesbeth List Nieuw soloprogramma van Liesbeth List met aan de vleugel en andere toet sen Rob van Dijk. Kaarten f 15,—, Pas 65/CJP f 12,50. Zondag 28 februari, aanvang 15.00 uur Folklore ensemble Terpsichore. Internationaal dansprogramma. Kaar ten f 7,50. enige werkelijke anarchie is de macht'. Pasolini heeft een soort allegorie, een soort mysteriespel geschapen over de machtstruktuur in de samenleving. De machthebbers kennen geen enkele norm of waarde anders dan de bevredi ging van hun wellust. Hun onderdanige slachtoffers nemen hun rol op zich, ken nen geen verzet, spelen mee, en verra den elkaar. Geen hoop. Daarom is er na het eerste begin geen verdere ontwikkeling. Geen protest van de onderdrukten, geen onenigheid van de machthebbers, geen mogelijke held, of een strijd tussen goed en kwaad. Dat zou hoop betekenen. Pasolini ziet die niet. Daarom is er ook geen einde, geen oplossing, geen slot. i Veel van de symbolen en gebeurtenis sen zijn moeilijk te interpreteren. Paso lini gaf niet veel verklaringen. Kort na de voltooing werd hij zelf gruwelijk ver moord, misschien in opdracht van zijn vijanden. Over het feestmaal met stront in zilveren schalen, zei hij dat de indus trie de konsument dwingt om stront te eten, waardeloos afval. De mensen ver zetten zich niet. Ze voelen zich vrij. De bewakers van de slachtoffers, ook tie ners, handelen als emotieloze machi nes. De machthebbers zijn geen vorsten van de hel zoals ze zelf graag zouden willen, ook geen rebellen als bij de Sade, maar naar macht en potentie graaiende bekrompen fanatici. Slechts een enkele betrokkene ziet geen andere uitweg dan uit het raam te springen. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren (na 20.00 uur) tel. 19577 Entree: f 6,-; leden/cjp/65 f 5,-. De kleine Joe groeide gedurende de ja ren dertig en veertig op in Rockway, Brooklyn. Hij herinnert zich onder meer dat er bij de Needlemans werd in gebroken en dat de boeven door de tele foon te beantwoorden een radiospel letje wonnen. Bij Joe woonden, behalve zijn vader en moeder, ook oom Abe, die altijd met vis kwam aanzetten, tante Bea, steeds op zoek naar de ware Jakob, tante Ceil en dochter Ruthie, die alle dagen de telefoonlijn van de buren af luisterde én opa en oma. Centraal in het huiselijke leven stond de radio. Zo zijn de Roger and Irene-show en de avonturen van Masked Avenger respektievelijk bij moeder en kleine Joe razend populair. De laatste geeft zelfs zijn gekollekteerde geld voor het Joods Nationaal Fonds aan een Masked Avenger-ring. Op Yom Kippur pro beert ome Abe de radio bij de commu nistische buren wat zachter te krijgen en Joe wordt gekonfronteerd met één van de wijze jongetjes uit het door z'n vader zo geliefde radioprogramma. Sally, een sigarettenverkoopster die eerdër al eens een affaire met Roger heeft gehad, weet door toedoen van gangster Rocco uiteindelijk bij de radio te komen en Joe schaft zich met zijn vriendjes een verrekijker aan waarmee ze mogelijk Duitse onderzeeërs kunnen zien, maar vooral 'n naakte vrouw die even later hun nieuwe lerares wordt. Bea's verhoudingen lopen telkens mis, haar vriendje Fred blijkt homo en de daaropvolgende Sy van wie Joe een na- tuurkundedoos krijgt, is getrouwd. Uiteindelijk vindt de kleine Joe uit dat zijn vader taxichauffeur is. Het verslag van een dramatische gebeurtenis, waar bij een jong meisje dood uit een put wordt gehaald, kluistert iedereen aan de radio. Zoals ook oudejaarsavond 1943 veel mensen aan de radio bindt. Briljant van aankleding ontstaat een si tuatie die als een warm bad wordt on dergaan. Behaaglijk veilig en nu en dan sluimerend roept Allen de jaren waarin de radio zo belangrijk was op. Voor wie de familie Doorsnee, de Bonte Dins- dagavondtrein of 'het hangt aan de muur en het tikt'nog gekend heeft alle maal zeer herkenbaar, voor een tv-ge- neratie een bericht uit een ver maar zeer voorstelbaar verleden. Het biografische element is groot en Al len heeft in Seth Green een verkleinde uitgave van zichzelf gevonden die nog wel eens benut zal worden. Van hem uit wordt het verhaal verteld en ook daarin toont zich wéér de meester. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren (na 20.00 uur): tel. 19577. Entree: f6,-; leden/cjp/65+ f 5,-. Zondag 28 februari beginnen we in Artiskoop aan de Steenhoffstraat met het poppen en goocheltheater "Pom- Pon" van Elink Schuurman. Elink Schuurman die al zeer geliefd is in Ne derland en in het buitenland, zal voor de kinderen gaan goochelen en pop penkast spelen. Deze maand draait de spannende kin derfilm "Merlijn de tovenaar". Merlijn de tovenaar neemt ons mee naar Enge land, waar de koning is gestorven zon der troonopvolger. Maar in een Lon- dense kloostertuin is een aambeeld ver schenen met een geweldig zwaard erin gestoken. "Wie het zwaard uit het aam beeld trekt, zal koning van Engeland zijn," staat erop te lezen. Vele sterke mannen wagen een poging, maar nie mand slaagt erin het zwaard los te trek ken. Heer Hector, een machtig edelman, be sluit een toernooi uit te schrijven. De winnaar zal koning zijn. Hector twijfelt er niet aan, of zijn zoon Kay zal het toer nooi winnen. Maar de wijze tovenaar Merlijn denkt daar anders over. Hij leert Kay's schildknaap Mug, om te gaan met een zwaar en te strijden als een edelman. Als de dag van het toernooi aanbreekt, blijkt dat Kay zijn zwaard vergeten is. In paniek stormt Mug door de straten van Londen op zoek naar een zwaard. Dan ziet hij toevallig een.aam- beeld staan. Mug rent er naar toe en trekt moeiteloos het zwaard eruit.... De ze film is nederlands gesproken. Aan vang: 14.00 uur, entree: f 5,—, reserve ren: 12066 of 19577.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9