Alleen op de wereld aru6hocK Kinderboerderij De Vrije Teugel: 500 kinderen tijdens vakantie-activiteiten Zeehondencréche heeft donateurs nodig Doortrekking Koningsweg brengt kampen 'In de Ruimte' in de knel zeehondencrèche 'i Comfort classique. TbilNINENkjis HUISWERKCURSUS BIJLESSEN EINDEXAMEN BEGELEIDING BEL 02155 - 17089 TRAMEI STUDIEBEGELEIDING dSdubberslbmow Kreukel DIK BOS B v Filmhuis: 'Havinck' Jazz: Bernhard Reinke Transfusion Voor de zomer half miljoen nodig van achterban Film in Artiskoop I AUTOSCHADE SOESTER COURANT PAGINA 13 V W ,1 Op de kinderboerderij De Vrije Teu gel hebben in de krokusvakantie ver schillende activiteiten plaatsgevon den. In totaal kwamen bijna vijfhon derd kinderen naar De Vrije Teugel. Met de tekenfilm 'De 3 Caballeros' en een aantal spelletjes mikte de leiding van de kinderboerderij vorige week dinsdag goed. Ongeveer honderd kin deren vermaakten zich die middag op het altijd al drukbezochte terrein aan het Vedelaarpad. Ook bij de toneel voorstelling en het schminken op woensdagmiddag liep het bezoekers aantal in de drie cijfers. Hetzelfde gold voor de donderdagmiddag, toen de kin deren tot en met 12 jaar konden knutse len en een ritje mochten maken met de ezelkar. Bovendien werden de aanwe zige kinderen vereeuwigd nadat ze wa ren geschminkt door de medewerkers van De Vrije Teugel. De foto's mochten ze thuis een plaatsje geven. Afgelopen vrijdag werden de kinderen bezig gehouden met het schimmenspel, kijkdozen en poppenkasten maken. De zaterdag stond voornamelijk in het te ken van de verjaardagen. Dit keer wa ren er drie 'jarige Jobs', die met vriend jes en vriendinnetjes feest vierden. Alle kinderen waren bovendien getuige van een voorstelling van Jip en Janneke, twee regelmatige gasten van De Vrije Teugel. De kinderen deden vrijdagmiddag een spel, waarbij ze in twee groepen werden ingedeeld. Beide kregen een voorwerp dat ze moesten verstoppen, terwijl het erom ging wie het eerst het voorwerp van de ander zou vinden. Op de foto ver bergt een groep kinderen zorgvuldig een tennisracket. Foto: Goos van der Wilt. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 De laatste tijd zijn er gelukkig een aan tal donateurs voor de zeehondencré che van Lenie 't Hart in Pieterburen bijgekomen. Dat was ook hard nodig, want in 1987 werd er met zo'n kleine 100 zieke zeehonden een triest nieuw record gevestigd. En de conditie waar in de zeehonden binnenkomen wordt steeds slechter. Door gebruik van dure medicijnen en door 7 dagen per week zo'n 16 uur per dag bezig te zijn is het sterftecijfer van de binnengekomen zeehonden laag. De 500e is vorig jaar gezond en wel teruggezet. Maar behalve inzet kost zo'n verzorging ook geld. Veel geld zelfs. Vandaar dat er nog donateurs nodig zijn. Reclame bureau Ogilvy Mather uit Drachten start voor het derdejaar in successie een campagne om meer donateurs te wer ven. Evenals andere jaren wordt het ook nu weer belangeloos gedaan. Via een bon in de advertentie kan men zich als donateur aanmelden. Maar rechtstreeks storten op giro 36.73.095 kan natuurlijk ook. De crèche in Pieterburen is geheel af hankelijk van giften en donaties, welke uitsluitend voor de verzorging van zieke en verzwakte zeehonden worden ge bruikt. In 1976 waren er nog maar ruwweg zo'n 350 zeehonden in de Waddenzee. Mo menteel zijn het weer ongeveer 800. Mede door de goede zorgen van de Stichting Zeehondencréche in Pieter buren. Maar om dit aantal in stand te houden zouden er jaarlijks zo'n 200 ge boren moeten worden. Het zijn er ech ter amper 150. Die vermindering van het aantal geboorten komt vooral door de verontreiniging van de Waddenzee en de verstoring van de rust in dit ge bied. Ongeveer de helft van het vervuil de slib van de Rijn komt met de vloed via de zeegaten in de Waddenzee. En met dat slib komen ook giftige stoffen als zware metalen zoals kwik en chemi caliën (onder andere DDT) de Wad denzee in. In lage concentraties zijn de ze stoffen niet dodelijk. Maar via de voedselketen hopen de vergiften zich op in spek, hersenen en lever. Zij ver minderen de conditie van een zeehond en ondermijnen zijn weerstand tegen parasieten zoals longwormen en andere infecties. Ook de verstoring van de rust is een be dreiging voor de zeehond. Met zijn moeder vlucht het jong dan in het water en pas bij de volgende laagwater-perio- de is er een nieuwe kans op zogen van de onontbeerlijke vette moedermelk. Het zogen kan alleen maar op een zand bank. Binnen enkele weken moet het jong zijn geboortegewicht verdrievou digd hebben. Als dat niet lukt hebben ze te weinig conditie om zelf vis te vangen en kunnen ze aan ondervoeding sterven of zo verzwakt raken dat ze heel vatbaar worden voor infecties. Sinds 1970 al probeert de crèche van Lenie 't Hart de zeehonden in leven te houden en terug te zetten in de Wad denzee. Lenie: "In het begin waren het alleen maar huilers, maar sinds enige jaren zijn er het hele jaar door zeehonden in de crèche. Van elke twee die er geboren worden op het wad blijft er één in leven dankzij het werk van de crèche". "De crèche is dan ook meer een zieken huis geworden" volgens Ad van Rooy, directeur van reclamebureau Ogilvy Mather in Drachten. "En ziekenhuizen kosten een hoop geld, dat weet ieder- een. Vandaar dat we weer opnieuw proberen het aantal donateurs te ver groten. Het is heel leuk werk, zeker als je ziet dat het resultaat heeft. Als groot ste reclamebureau van het Noorden voel je je toch verplicht om ook iets voor je omgeving te doen. En sinds een paar jaar werken we gratis voor Lenie 't Hart. Eigenlijk werk dat nooit af zal ko men, want er zal altijd geld nodig zijn. De mensen weten niet half wat er daar allemaal in Pieterburen gebeurt. Een compleet ziekenhuis voor zeehonden is het. Zodat ze ook kunnen nagaan wat voor medicijnen een zeehond nodig heeft. Want praten doen die beestjes niet veel!" Er is een complete medische ad viescommissie die het ziekenhuis ook wetenschappelijk begeleidt. Er komt nogal wat voor kijken. Ook letterlijk, want de zeehondencréche is een van de belangrijkste toeristische attracties ge worden van Groningen. Maar het zijn dan ook prachtige bees ten. In het water kunnen ze een snelheid halen van 5 a 6 km/uur, op de langere afstand tot wel 35 km als ze op jacht zijn. De speklaag is ongeveer 4 cm dik en daardoor kan de temperatuur op zo'n 36,7 graden Celsius blijven. Zelfs in de winter. Een volwassen mannetje weegt zo'n 80 tot 100 kilo en een vrouwtje blijft daar ongeveer 10 kilo PIETERBUREN B0N~ "1 i Ja, ik red een zeehondeleven! i I Maak mij donateur en stuur een acceptgiro i ter waarde van f1 Kode: Plaats; Stichting Zeenondencrècne Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen pos»« ><A) onder. Een zeehond is een dier, dat adem moet halen boven water. Meestal duurt het 5 a 6 minuten voor hij weer boven komt. Maar het kan ook veel lan ger duren. Het record staat op 40 minu ten onder water. "Prachtige beesten die alle zorg verdie nen die ze kunnen krijgen" aldus Ad van Rooy. "Zeker als ze door de mens z'n schuld zichzelf niet goed kunnen verzorgen. Door donateur te worden helpt u ook mee de exploitatie van de zeehondencréche veilig te stellen. Le nie 't Hart en haar staf doen nu een be roep op u om ze te helpen in hun goede werk. Ook deze krant plaatst regelma tig gratis advertenties voor de zeehon dencréche waardoor u donateur kunt worden. Denk er eens aan." klassiek Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn lel. 021S4-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? KDE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR De vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het jidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; jongeren t/m 23 jaar en personen die tot de zelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie: Parklaan 98,3765 «K Soest, tel. 12689. Donderdag 25 februari Lydia, de vrouw van de Amsterdamse advokaat Havinck, rijdt tegen het ver keer in de snelweg op en verongelukt. Havinck, die met een vijftienjarige dochter Eva achter blijft, gaat tamelijke onaangedaan weer aan het werk. Zijn huwelijk met Lydia stelde de laatste ja ren niet veel meer voor. Hij was een ver houding begonnen met Maud. Wanneer uit een afscheidsbrief blijkt dat Lydia zelfmoord heeft gepleegd, be leeft Havinck in gedachten opnieuw de mooie en mindere mooie momenten uit het verleden (in knap verweven flash backs). Hij komt tot het besef dat er een parallel is tussen de zaak, waaraan hij werkt, en zijn eigen situatie. Hij heeft namelijk de verdediging op zich geno men van een Surinamer, die drie scho ten op de voordeur van zijn vriendin heeft afgevuurd, zonder te weten dat zij er achter stond en door de kogels werd getroffen. Juridisch gesproken kan hij niet van moord worden beschuldigd. Lydia heeft zelfmoord gepleegd, maar Havinck voelt zich daaraan schuldig. Toch kan ook hem formeel niets ten las te worden gelegd. Havinck slaagt erin de emotionele crisis waarin hij is komen te verkeren te overwinnen. Zijn in het slop geraakte relatie met zijn dochter Eva wordt eveneens hersteld. Frans Weisz' film is gebaseerd op de ge lijknamige roman van Maija Brouwers, maar er is een essentieel verschil tussen m.n. de hoofdpersoon in het boek en die in de film. Bij Brouwers blijft hij een koele kikker; in de film transformeert hij zich tot een aardige man, die achteraf terdege beseft hoe het mede door zijn schuld zo heeft kunnen lopen en die er alles aan doet om tenminste in de relatie met zijn dochter niet opnieuw in de fout te gaan. De scenarioschrijver Ger Thijs heeft er kortom en sympathieke figuur van ge maakt, waaraan Willem Nijholt, in zijn eerste grote filmrol, voortreffelijk ge stalte geeft. Hij is de hele film lang op prominente wijze 'aanwezig'. Daarom is het beter niet te spréken van de 'verfil ming van Havinck' maar van 'een film van Frans Weisz', met Havinck als uit gangspunt. Een subtiel, maar wezenlijk verschil. Weisz heeft de optiek van Brouwers veranderd. Frans Weisz heeft opnieuw een schitte rende film gemaakt, die evenals 'Char- lotte' een hoogtepunt in zijn oeuvre is, maar die bovendien met kop en schou ders uitsteekt boven de Nederlandse produkten. Zaterdag 27 februari: 'Het dynamische en lyrische tussen Pat Metheny en Jimi Hendrix.' Zo kun je Bernhard Reinke Transfusion in het kort omschrijven. Bernhard Reinke Transfusion is een jazz-groep met een doorzichtige en voile sound. Alle mo gelijkheden van instrumenten en musici worden gebruikt in een samenspel waarbij de spanning met elkaar èn met het publiek een grote rol speelt. Een groep die er zonder reserves tegenaan gaat, elk optreden voluit! Bernhard Reinke speelt gitaar-synthe sizer en tekent voor de meeste composi ties. Hij begon al op zijn veertiende als gitarist. Na jazz-rock en funk-groepen als Northern Bunch en Capital C kwam hj in de popmuziek terecht. Enige tijd speelde hij met Herman Brood, daarna met Harry Muskee en Phoney en de Hardcore. Sinds zijn studie aan het Hil- versums Conservatorium oriënteerde hij zich weer op de jazz en door jazz geïnspireerde muziek. Behalve met Transfusion houdt hij zich momenteel bezig met studiowerk, clinics en Bern's Basic. Fred van Vloten bedient het slagwerk. Dat deed hij ook in (o.m.) Finch, Kraayeveld, Q6£, Livin' Blues en de Kaz Lux Band.. In de recensies van zijn clinics werd hij omgedoopt tot 'Dr. Drum.' Al sinds de zeventiger jaren bij polls regelmatig vermeld bij de beste jazz- en popdrukkers, werd hij in okto ber 1987 door de Slagwerkkrant uitge roepen tot de beste jazz-rockdrummer. Hij geeft nationaal en internationaal cli- nic voor Sonor/Sabian, schreef een zestal drum-methodes en is gastdocent aan het Rotterdams Conservatorium. Jan Hollestelle is sinds jaren één van de toonaangevende basgitaristen van Ne derland. Hij studeerde 'klassiek' aan het Hilversums Conservatorium. In en met ontelbare formaties stond hij op de planken; van de musical 'Hair' tot 'Wall Street Crash'. Hij is momenteel ook de vaste basgitarist van het Metropole Okrest. Bernhard Reinke gitaar, David de Ma- rez Oyens bas, Fred van Vloten slag werk. Gedurende de speelperiode van de musical 'My Generation', waarvoor David de arrangementen schreef, zal zijn plaats worden ingenomen door Jan Hollestelle. Aanvang 21.00 uur; zaal open 20.30 uur. Toegangsprijs f 10,—; Artishock- leden, CJP-houders en houders Pas-65 f7,50. Een passe-partout voor de gehele serie 'Jazz-concerten in 1988' is verkrijgbaar voor f 50,— (leden/CJP/Pas-65 f 40,-). OFTEWEL: Strakke overhoring van he.t leerwerk Inhalen van achterstanden Leren hoe te studeren KORTOM: Je huiswerk is echt af! OFTEWEL: Individuele hulp bij al je vakproblemen Dat moeilijke vak nu eindelijk snappen KORTOM: Laat de repetie nu maar komen! OFTEWEL: Je schoolonderzoeken goed voorbereiden Compensatiepunten vergaren voorhet eindexamen KORTOM: Dit jaar gewoon je diploma halen! FK HOUD tor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Zondag 28 februari beginnen we in Artiskoop aan de Steenhoffstraat met het poppen en goocheltheater 'Tom- Pon" van Elink Schuurman. Elink Schuurman die al zeer geliefd is in Ne derland en in het buitenland, Zal voor de kinderen gaan goochelen en pop penkast spelen. Deze maand draait de spannende kin derfilm "Merlijn de tovenaar". Merlijn de tovenaar neemt ons mee naar Enge land, waar de koning is gestorven zon der troonopvolger. Maar in een Lon- dense kloostertuin is een aambeeld ver schenen met een geweldig zwaard erin gestoken. "Wie het zwaard uit het aam beeld trekt, zal koning van Engeland zijn," staat erop te lezen. Vele sterke mannen wagen een poging, maar nie mand slaagt erin het zwaard los te trek ken. Heer Hector, een machtig edelman, be sluit een toernooi uit te schrijven. De winnaar zal koning zijn. Hector twijfelt er niet aan, of zijn zoon Kay zal het toer nooi winnen. Maar de wijze tovenaar Merlijn denkt daar anders over. Hij leert Kay's schildknaap Mug, om te gaan met een zwaar en te strijden als een edelman. Als de dag van het toernooi aanbreekt, blijkt dat Kay zijn zwaard vergeten is. In paniek stormt Mug door de straten van Londen op zoek naar een zwaard.^Dan ziet hij toevallig een aam beeld staan. Mug rent er naar toe en trekt moeiteloos het zwaard eruit.... De ze film is nederlands gesproken. Aan vang: 14.00 uur, entree: f 5,—, reserve ren: 12066 of 19577. De kinderkampen die het landelijk evangeliecentrum voor vorming en onderwijs "In de Ruimte" elk jaar or ganiseert, en waar doorgaans zo'n 2500 kinderen 's zomers verblijf hou den, komen min of meer in de knel nu de gemeente Soest het terrein aan de Klein Engendaalweg weer ter beschik king wil hebben voor het doortrekken van de Koningsweg. Het centrum is ten nauwste verbonden aan de evan gelie-gemeente van dezelfde naam, en die heeft het terrein en de opstallen al 22 jaar in bruikleen van de gemeente Soest. "In de Ruimte" gaat op korte termijn proberen bij de (landelijk verspreide) achterban een bedrag van een half mil joen gulden in te zamelen, om daarmee het doorgaan van de kinderkampen op het nieuwe terrein aan de Insingerstraat te verzekeren. Voor de inrichting van het terrein zijn nogal wat voorzieningen nodig, zoals eeri keuken, toiletten en de bijbehorende riolering. Het is de be doeling dat er een geheel nieuw jeugd centrum ontstaat, dat permanent in ge bruik zal zijn. Voor de actie wordt ge bruik gemaakt van o.a. een fondswer- vingsbrief, die vergezeld gaat van vi deo-presentaties door het hele land, waarbij ook het "In de Ruimte-promo tieteam" zal optreden. "In de Ruimte"-directeur H.H. ter Welle maakte dit vorige week bekend. Hij liet weten dat de aanschrijving van de gemeente om het terrein aan de Klein Engendaalweg te ontruimen al een half jaar geleden is ontvangen. Daarbij was er sprake van de datum van 1 juli a.s., met een uitlooptijd tot onge veer het einde van het jaar. In septem ber wordt echter al begonnen met het doortrekken van de Koningsweg, die over het terrein aan de Klein Engen daalweg (achter de Eigendomweg langs) wordt aangesloten op de Nieu- weweg. Een en ander houdt in dat de kinder kampen de komende zomer niet meer op het "oude" terrein kunnen worden gehouden, maar verplaatst worden naar het "nieuwe" terrein aan de Insin gerstraat, dat overigens met zijn 2,8 hectare voldoende ruimte biedt. Het terrein is echter nog niet berekend op de kampen. "In de Ruimte" kan vol gens Ter Welle het benodigde bedrag op dit moment niet opbrengen. "Het is een ramp. We zijn nog bezig met het af betalen van het terrein dat we in 1982 aan de Insingerstraat hebben gekocht. We hadden gehoopt na die afbetaling opnieuw investeringen te kunnen doen in het nieuwe terrein, maar nu blijkt dat we al eerder dan gepland de hele ver huizing moeten financieren." Halsbrekende toeren De kinderkampen zijn vooralsnog zijn grootste zorg. "We hadden gedacht nog wat meer tijd te hebben, maar nu zullen we halsbrekende toeren moeten ver richten om de kinderkampen toch te la ten doorgaan," aldus Ter Welle. Hij on derstreept overigens dat voor de wat "overhaaste" verhuizing niemand te blameren is. "We verwijten de gemeen te Soest niets. We moeten sneller weg dan wij waar kunnen maken, zoals het er nu uitziet. Dat bezorgt ons wel wat stress en spanning, en we zitten ook een beetje in een financiële crisis. Daarom willen we flink aan de bel trekken." Los daarvan zullen voor het einde van het jaar ook de andere gebouwen van de evangelie-gemeente aan de Klein En gendaalweg moeten worden "ver huisd" naar de Insingerstraat, zoals de kerkzaal waar elke zondag zo'n 300 a 400 mensen samenkomen, de huis drukkerij (compleet met studio en don kere kamer), de koffiebar, de techni sche en kantoorruimten. De nieuw bouw daarvan zal al met al ongeveer een miljoen gulden gaan kosten, maar daarvan is het de bedoeling dat dit be drag wordt opgebracht door de evange lie-gemeente zelf. In uw wagen? DIK BOS haalt 'm er "gladweg" weer uit! En dat voor 'n gepolijst prijsje! Kreukvrije huurauto beschikbaar voor tijdelijk Saturnusweg 10 indus.ter. Noordschil Tel. 02154 14910 BAARN

Soester Courant | 1988 | | pagina 13