sclMicmakcr Soester Duinen Uitvaartcentrum moet van B. W. aan Albert Cuyplaan komen Ziekenhuis De Lichtenberg onderzocht eigen imago Honderd kaarsjes voor honderdjarige Ooit kiest u voor mooist Beovision MX 2000 met speciale aanbieding Gemeenteraad vergadert Ontwerp-bestemmingsplan Dalweg in commissie Ruimtelijke Ordening Zonnegloren breidt zorg uit met 'medisch maatschappelijk werk' Oosten#' Bezwaren tegen de Queens Club WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 Zuiver zijden Natuurlijk College wil geen geld beschikbaar stellen Vleermuis-kastjes v i Bang&Olufsen i 3 jaar garantie laanstraat 67 baarn 02154-15588 WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 18 novem ber en 17 december 1987 en 21 januari 1988. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 88-33: tot het instellen van een commissie belast met de veref fening van het vermogen c.a. van de (sport)-stichtingen (onderdeel van voorbereiding voorstel inzake nieuwe beheers- en bestuursstructuur van sportvoorzienin- gen). 5. Voorstel 88-32: kredietbewaking nieuwbouw gemeentehuis. 6. Voorstel 88-20: inzake de inzameling en verwerking van afvalstoffen. 7. Voorstel 88-22: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor di verse gebieden. 8. Voorstel 88-14: tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1985, tot goedkeuring van de rekening 1985 van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport en tot vaststelling van de rekening 1985 van de Stichting Zwembaden. 9. Voorstel 88-15: tot het achterwege laten van berekening en vergoeding van rente bij belastingen en heffingen. 10. Voorstel 88-25: tot wijziging van de vergoedingsbedragen in de "ver goedingsregeling vrijwilligers gemeentelijke brand weer". 11. Voorstel 88-16: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de re novatie van tennisbanen. 12. Voorstel 88-17: tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van de herinrichting van het gedeelte Dorresteinweg tussen de Laanstraat en de Industrieweg. 13. Voorstel 88-23: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de reconstructie van het kruispunt Kampweg-Ra- demakerstraat. 14. Voorstel 88-29 tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het her stel van beschoeiingen langs een aantal vijvers. 15. Voorstel 88-31: tot verhuur van het visrecht in een twaalftal vijvers en een tweetal watergangen gelegen in het Soesterveen aan de Hengelsportvereniging "De Snoekbaars" Baarn-Soest te Baarn. 16. Voorstel 88-19: tot wijziging van enkele rechtspositieregelingen. 17. Voorstel 88-18: tot gedeeltelijke goedkeuring jaarrekening 1986 van de Stichting Openbare Bibliotheek Soest en tot vaststel ling van de kostenvergoeding over 1986. 18. Voorstel 88-27: van de commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepsschrift van de heer J. de Vries tegen het besluit van burgemeester en wethou ders tot weigering van een bouwvergunning ten behoe ve van de bouw van een opslagruimte op het perceel Koninginnelaan 84. 19. Voorstel 88-28: van de commmissie voor de beroepschriften tot het ge grond verklaren van het beroepschrift van de heer F. van Ringelenstein tegen het besluit van burgemeester en wethouders tot weigering van een bouwvergunning ten behoeve van de bouw van een carport op het perceel Vedelaarpad 35. 20. Voorstel 88-21: fusie gasbedrijven Amersfoort, Baarn en Soest, oprich ting N.V. Regionaal Nutsbedrijf Eemland. 21. Voorstel 88-51: tot het doen van een uitspraak betreffende enkele as pecten van het overleg tussen gemeentebestuur en de sport inzake een nieuwe bestuursstructuur voor de sport c.a. Op deze locatie moet. volgens B. en W. het nieuwe uitvaartcentrum komen. Het ontwerp-bestemmingsplan Dal- weg wordt dinsdagavond 1 maart be sproken in de openbare vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning. Het bestemmingsplan en de bij behorende kaart liggen ter inzage in het gemeentelijk ÏNFOrmatiecen- trum. De Soesterengweg, de achterzijde van de percelen ten noordwesten van de Molenstraat, de Beukenlaan en de Ver lengde Talmalaan vormen de begren zing van het bestemmingsplan Dalweg. Hierin wordt een verstedelijking aan weerszijden van de Dalweg voorgesteld in de vorm van een gebied met een ge meentehuis, een politiebureau, een sportaccommodatie en woningbouw. In de Structuurschets Dalweg 1981, die in april 1981 door de gemeenteraad werd goedgekeurd en in mei 1981 door de Provinciale Planologische Commis sie in principe akkoord werd bevonden, is een aantal uitgangspunten voor de planontwikkeling opgenomen. Onder meer werd in de Structuurschets ge sproken over de plaats van het gemeen tehuis, politiebureau en zwembad en werd een planning gemaakt voor tussen de 75 en 90 woningen aan de achterzij de van de Verlengde Talmalaan. Een Structuurschets geeft richtingen aan, in een Bestemmingsplan vindt men de nadere invullingen. Zo vindt men in het Ontwerp-bestemmingsplan Dalweg niet terug een hotel bij het gemeente- Binnenkort worden de gelederen van Zonnegloren versterkt met een me disch maatschappelijk werkende, een functie die tot dusver ontbrak in het formatieplaatsenplan van het Soester ziekenhuis. De nieuwe functionaris zal een specifieke rol gaan spelen in de "totale zorgverlening", met name in de begeleiding van de patiënten bij psycho-sociale en/of materiële pro blemen die samenhangen met het ziek-zijn of de behandeling. "Eigenlijk missen we zo iemand hier al jaren," aldus de heer R. Zwennes, hoofd van de verplegingsdienst van Zonnegloren, die in dit verband spreekt van een ongewenst hiaat. Het verheugt hem dat het ziekenhuis, ondanks alle bezuinigingen in de gezondheidszorg, toch de financiële ruimte heeft kunnen vinden voor deze uitbreiding van het "pakket". "Tot nu toe waren het de verpleegkun digen die een aantal taken op zich na men, die eigenlijk thuishoren op het ge bied van hetmaatschappelijk werk. Die hulpverlening beperkte zich echter meestal tot het oplossen van de meest urgente problemen, enerzijds omdat de werklast van verpleegkundigen al erg hoog is, en anderzijds omdat de sociale wetgeving ook steeds ingewikkelder wordt. Dat komt de kwaliteit van de zorg natuurlijk niet ten goede," aldus de heer Zwennes. Met het aantrekken van een medisch maatschappelijk werkende hoopt Zon negloren dat de totale zorgverlening positief wordt beïnvloed. Het primaire doel van deze hulpverlening, die binnen het ziekenhuis plaatsvindt, is het ophef fen van problemen in het lichamelijk functioneren van de patiënt. Maar dat is, aldus de heer Zwennes, nooit los te zien van zijn psychisch en sociaal "wel bevinden". De nieuwe medewerker zal zich dan ook in het bijzonder gaan bezighouden met het psychische en sociaal functio neren van de patiënt in samenhang met ziekte of een handicap, door informa tie, praktischeJiulpverlening en bege leiding. Het kontakt tussen de patiënt en de maatschappelijk werkende kan tot stand komen op verzoek van de pa tiënt zelf, maar eventueel ook op initia tief van diens familie, de behandelende arts of de verpleging. In die gevallen moet de patiënt zelf van het verzoek op de hoogte worden gebracht en ermee instemmen. Oplossingen zoeken Een van de praktische taken van de me disch maatschappelijk werkende zal zijn het helpen zoeken van adequate oplossingen na ontslag uit het zieken huis, zoals het bemiddelen bij de aan vraag voor gezins- of bejaardenhulp; de plaatsing in een bejaardentehuis, ver pleegtehuis, herstellingsoord of verzor gingstehuis; de verwijzing naar zgn. "extra-murale" voorzieningen, zoals de wijk-bejaardenzorg, warme-maaltijd- voorziening, etc. Een andere taak voor de nieuwe mede werker wordt het geven van ondersteu ning, begeleiding en informatie aan pa tiënten die grote problemen hebben op uiteenlopende gebieden, zoals alcohol en drugs, eenzaamheid, ongehuwd moederschap, zelfdoding, hartinfarct, ongeneeslijke ziekte e.d. De medisch maatschappelijk werkende zal zich ook bezighouden met stervensbegeleiding. "Ondanks het niet doorgaan van De Oelte," aldus de heer Zwennes, "hopen we met het aantrekken van een maat schappelijk werkende de kwaliteit van de zorg niet alleen te continueren, maar zelfs nog verder uit te breiden." huis en een loopbrug over de Dalweg ter hoogte van het gemeentehuis, en zijn in het gebied tussen Verlengde Talmalaan en het nieuwe gemeentehuis ongeveer 45 woningen gepland, het merendeel twee-onder-een-kap-woningen. De bestaande bomenrijen in het plan kunnen grotendeels gehandhaafd blij ven. Voor het langzaam verkeer is er een route opgenomen die loopt vanaf de Lazarusberg over de noordelijke Eng in de richting van de zuidelijke Eng via de St. Josephstraat. In het gebied tussen Molenstraat en Dalweg is ruimte voor de bouw van 100 woningen en een ruimte van 1 a ha voor het realiseren van een zwembad (-f sporthal). Het noor delijk gedeelte van het gebied Dalweg is gedetailleerd in het ontwerp-bestem mingsplan ingevuld; het zuidelijk ge deelte moet nog nader uitgewerkt wor den en is dus globaal ingevuld. Na de commissie Ruimtelijke Ordening gaat het ontwerp-bestemmingsplan Dalweg de inspraak in. Zo zal over eni ge tijd een inspraakavond gehouden worden. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT108 S0ESTLUINEN 02155-12739 Het College van Burgemeester en Wethouders heeft voor de realisering van een uitvaartcentrum zijn voorkeur uitgesproken voor de lokatie aan de Albert Cuyplaan, tussen het flatge bouw van de woningbouwvereniging "Sint Joseph" en de openbare biblio theek. De gezamenlijke begrafenison dernemers, die het centrum willen ex ploiteren, voelen echter het meest voor de lokatie Smitsweg hoek Veen besstraat en pas in tweede instantie voor de Albert Cuyplaan. Eventueel mag het gebouw van hen ook aan de Dalweg-zuid, naast het fietstunneltje komen te staan. B. W. hebben de raadscommissie Ruimtelijke Ordening nu gevraagd haar mening te geven over de lokatie- keuze. De commissie vergadert daar over in het openbaar op dinsdag 1 maart. De realisering van een uitvaart centrum in Soest staat al geruime tijd op het verlanglijstje van de plaatselijke be grafenisondernemers. Zij hebben on langs een plan ingediend, dat uitwijst dat het centrum een kleine 1,2 miljoen gulden moet gaan kosten. De ondernemers zijn er daarbij van uit gegaan dat de gemeente medewerking zou verlenen door de grond tegen een gering ("symbolisch') bedrag in erf pacht ar te staan; groen, parkeervoor zieningen, verharding etc. in eigendom te houden en ook de kosten van aanleg en onderhoud daarvan voor haar reke ning te nemen, en tenslotte nog eens 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor een aula. Uitgaande van 250 "op baringen" per jaar a 500 gulden zou er volgens de voorlopige exploitatiereke ning een tekort ontstaan van zo'n 70.000 gulden. Al jaren geleden nam de Christelijke Vereniging voor Uitvaartverzorging het initiatief voor een uitvaartcentrum in Soest. Dat wordt inmiddels gesteund door alle ondernemers en uitvaartver enigingen die in Soest werkzaam zijn. Ook de Raad van Kerken, het Huma nistisch Verbond en het CDA hebben zich ervoor uitgesproken. Op de ach tergrond staat dat de accommodatie in Zonnegloren verre van ideaal is door de slechte bereikbaarheid (vooral 's avonds) en de beperkte ruimte voor het condoleren. Daarnaast vreest men dat de accommodatie zal verdwijnen als het ziekenhuis moet sluiten. Ook de be staande aula aan de Veldweg voldoet niet aan de eisen. Inbraakpoging Talmalaan Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde geprobeerd in te bre ken in een woning aan de Talmalaan. Hij bleek het keukenraam onder han den te hebben genomen, maar slaagde er niet in om binnen te komen, zodat er niets wordt vermist. 'Commerciële exploitatie' De gemeenteraad heeft destijds naar aanleiding van het CD A-initiatief uit gesproken dat het initiatief voor een uitvaartcentrum dient uit te gaan van de ondernemers en niet van de gemeente. De ondernemers vragen de gemeente nu echter om en financiële bijdrage, maar het College voelt daar niets voor, omdat het project op commerciële wij ze geëxploiteerd zal moeten worden, ongeacht of er sprake is van winstoog merk of niet. De gemeente is immers ook nu (zonder uitvaartcentrum) niet bij de uitvaartverzorging betrokken en mag daaraan, volgens een ambtelijke notitie, ook "part noch deel" hebben. Dat betekent wel dat de stichtingskos- ten hoger zullen worden. Als dat leidt tot een niet aanvaardbaar hoog tarief kan er eventueel onderhandeld worden over een aangepaste grondprijs. De ta rieven in omliggende gemeenten bedra gen overigens tussen de 250 en 350 gul den. Omdat de lokatie op de Eng (bij de be graafplaats) al eerder in de commissie werd afgewezen circuleren er momen teel nog drie voorstellen voor de uitein delijke plek waar het centrum gebouw moet worden. De Dalweg-zuid ziet het College vanwege de gebrekkige ont sluiting als niet-bespreekbaar. De Al bert Cuyplaan en de Smitsweg zijn bei de aantrekkelijk, maar B. W. delen niet de voorkeur voor de Smitsweg van de ondernemers, en voelen het meest voor de Albert Cuyplaan. 'Beslotenheid' De hoek Smitsweg-Veenfciesstraat is volgens de ondernemers het aantrekke lijkst, omdat deze lokatie door de hoge bomen daar een zekere "beslotenheid" in zich heeft. Daar staat echter ook een nieuw "buurthuis" gepland, en dat kan misschien wel ondergebracht worden in de Rinke Tolmanschool (die dit jaar toch naar de Wiekslag verhuist), maar daar moet de minister van Onderwijs toestemming voorgeven. Dat doet deze pas in de loop van het voorjaar en tot zolang kan men op deze lokatie dus geen aanspraak maken. De lokatie aan de Albert Cuyplaan heeft een prima ontsluiting op de Dalweg, aldus de noti tie, en ligt ook op vrij korte afstand van de begraafplaats. Het College vindt de ze plek dan ook het meest aantrekke lijk. De ondernemers zijn het onderling ove rigens nog niet eens over de vraag of het uitvaartcentrum nu juist in de buurt van de begraafplaats moet komen, of juist in het "sociale centrum" van de gemeente. De meerderheid voelt het meest voor het laatste, omdat de omgeving van de begraafplaats toch voor velen een ge voel van "sociale onveiligheid" op roept, met name 's avonds. Buurtbewoners in beroep dij ae r.roon j Bewoners van de Koninginnelaan en de Nieuwstraat willen dat de hinder wetvergunning van de Queens Club wordt ingetrokken. De bewoners heb ben daartoe een verzoek ingediend bij de voorzitter van de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State. Ze zeggen veel hinder te ondervinden van de bar-dancing aan de Koningin nelaan. Ook is een schriftelijk beroep op de Kroon gedaan. De bewoners schrijven last te hebben van auto's, lawaai, muziek en dronken mensen. Volgens de bewoners zou er geen adequate hinderwetvergunning zijn afgegeven voor het pand. "Er wordt door de steeds wisselende eige naars, c.q. beheerders een eigen inter pretatie aan gegeven," aldus de brief van de buurtbewoners. Ze vrezen nog meer geluidhinder nu de nieuwe exploitant elke week live-mu- ziek in zijn zaak wil brengen. Ook de aparte terrasvergunning van de Queens Club is volgens de om wonenden niet op de juiste wijze verleend. Andere bezwa ren betreffen de illegale uitbreiding van het café, waartegen de bewoners een arob-procedure hebben aangespannen. "Wij vragen u dringend om deze al ja ren durende overlast in andere banen te leiden dan door de gemeente Soest voor ons zijn aangegeven," luidt de brief aan de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. De bewoners willen dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de overlast. In het beroep bij de Kroon schrijven ze: "Onze Koninginnelaan is deze naam niet meer waardig door het toestaan van allerlei activiteiten en de niet ade quate aanpak van de gemeente Soest. Door de steeds wisselende eigenaars of beheerders dreigt een situatie te ont staan, waarin niemand meer zicht heeft op wat er kan gaan gebeuren." Beide brieven zijn verstuurd namens twintig buurtbewoners en de milieuver eniging 'Soestdijk geen Stankwijk'. Vrachtwagendieven gepakt De politie in Amersfoort heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee in woners van de Keistad aangehouden, die even tevoren bij een transportbe drijf aan de Nijverheidsweg in Soest een vrachtwagen hadden gestolen. Een kennis van de eigenaar zag de wagen door de Keistad rijden en waarschuwde de politie, omdat hij wist dat de wagen daar op dat tijdstip niet thuishoorde. De wagen bleek te zijn volgeladen met ge stolen goederen uit diverse andere vrachtwagens. De beide mannen, 26 en 29 jaar, werden ingesloten. Het onder zoek wordt voortgezet. Honderd kaarsjes brandden er op de feestelijke veijaardagstaart die burge meester Paul Scholten en zijn vrouw vo rige week donderdag namens het ge meentebestuur gingen aanbieden bij de heer J. de Jong in Braamhage. De heer De Jong vierde die dag zijn honderdste verjaardag en is daarmee de op één na oudste inwoner van Soest. "Lang zal hij leven, lang zal hij leven," zong het burgemeestersechtpaar terwijl zij de kamer betraden waar de heer en mevrouw De Jong in de kleine kring van de familie het bijzondere verjaardags feest vierden. Samen met de burge meester blies de heer De Jong, die nog goed gezond is maar alleen wat hardho rend, de kaarsjes uit. In september staat het echtpaar trou wens nog een heel bijzonder feest te wachten: dan zijn de honderdjarige en zijn 96-jarige vrouw namelijk 75 jaar getrouwd - een zo uitzonderlijk jubi leum dat het niet eens meer in het spraakgebruik voorkomt met een ver wijzing naar een edel metaal of een bij zondere delfstof. De heer De Jong werd in 1888 in Rot terdam geboren. In zijn jonge jaren bracht hij geruime tijd in Nederlands Indië door, waar hij werkzaam was bij een handelmaatschappij. Bij terugkeer in Nederland trad hij als administrateur De afdeling Groenbeheer gaat om streeks half maart op verschillende plaatsen in de gemeente een aantal spe ciale vleermuis-kastjes ophangen. Dat gebeurt in het kader van het natuur- en faunabeheer van de gemeente. De kastjes kunnen door de vleermuizen gebruikt worden als nestkastje en als slaapgelegenheid. Het is de bedoeling dat ze niet alleen in de bosranden wor den opgehangen, maar ook een plaatsje krijgen in de bomenrijke wijken. in dienst van de Domaniale Mijn in Kerkrade, een functie die hij later ver wisselde voor een soortgelijke bij de fir ma Spoorijzer in Delft. In het begin van de jaren vijftig vestig den de heer en mevrouw De Jong zich in Soest, aan de Hildebrandlaan. Later volgde de verhuizing naar de aanleun woningen bij Braamhage aan de In specteur Schreuderlaan. Sinds enige ja ren verblijven meneer en mevrouw De Jong in het "grote huis", het verzor gingshuis van Braamhage. De grote hobby van de 100-jarige was altijd tui nieren. Hij verheugt zich met zijn echt genote in het bezit van twee dochters, Het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg heeft het imago-onder zoek met betrekking tot de polikliniek afgesloten. De uitkomst daarvan moet in de nabije toekomst resulteren in een "patiëntvriendelijker" beleid. Voor het onderzoek 'werden meer dan 400 personen gevraagd naar hun ervarin gen met het ziekenhuis. Uit het onderzoek bleek dat De Lich tenberg een grote bekendheid heeft in de regio. De kwaliteit van de medische zorg wordt hoog gewaardeerd, maar op andere punten is er zeker verbetering mogelijk. De meningen waren over het algemeen wel positief, maar dat is voor het ziekenhuis niet genoeg. Op alle be langrijke punten streeft men naar een kwalificatie "zeer goed" of tenminste "goed." Dat geldt bijvoorbeeld voor de bij het onderzoek betrokken aspecten als: de bejegening van de patiënt, de in formatieverstrekking van de poli, de privacy in wacht- en spreekkamers en Foto: Goos van der Wilt vijf kleinkinderen en inmiddels vier achterkleinkinderen. Zoals gezegd is de heer De Jong niet de oudste Soester. Dat is de heer L.C.A. van Zadel van de Albert Hahnweg, die in augustus 101 jaar hoopt te worden. Morgen, donderdag 25 februari, be reikt mevrouw A. van Esch uit Soest overigens ook de leeftijd van honderd jaar. Zij verblijft momenteel in het ver pleeghuis Birkhoven en het is de bedoe ling dat burgemeester en mevrouw Scholten ook haar uit naam van alle Soesters gaan feliciteren. de telefonische bereikbaarheid van de poli. De lange wachttijden in de poli en de parkeerproblemen in de binnenstad veroorzaken over het algemeen onge noegen. Gedurende de maanden no vember en december van het afgelopen jaar zijn enquêtes gehouden onder vier verschillende groepen: inwoners van Amersfoort en omstreken; verwijzers, zoals huisarten, verloskundigen e.d.; bezoekers van de polikliniek; en ten slotte artsen en medewerkers van de poli. De directie van het ziekenhuis deelt mee dat het onderzoek als uitgangspunt dient voor een grootscheepse actie om in de toekomst nog beter aan de wensen en verlangens van de patiënt tegemoet te kunnen komen. De komende jaren blijft De Lichtenberg regelmatig imago- onderzoeken uitvoeren om te zien of en in hoeverre de actie vruchten afwerpt. Geavanceerde Form 1 hoofdtelefoon van Bang&Olufsen f 250,- of Verrijdbare Beovision MX 2000 televisietafel f 295,- Perfekt voor nachtelijke Olympische uitzendingen: de MX 2000 met volwassen 51 cm beeld. U rijdt hem bij voorbeeld naar uw slaapkamer en alleen u hoort het geluid via de hoofdtelefoon. Ook perfekt natuurlijk voor vele jaren gewoon TV kijken: stereo geluid en teletekst ingebouwd (voor de uitslagen!). Kom bij ons kijken naar 's werelds mooiste televisietoestel in de kleuren zwart, zilvergrijs, wit, rood en blauw en profiteer van onze speciale aanbieding (tot 31 maart). 2998

Soester Courant | 1988 | | pagina 3