'Bij ons op Soest' Verkiezingen ondernemingsraad Chemco Opeens ben je een gezin. Wij zorgen dat je jongste telg plezier krijgt in sparen. INFORMA TIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS TE KOOP GEVRAAGD Bouwgrond en woningen Vrijwilligers Vakature Bank Vakatures nemen toe Klachten bezorging Soester Courant rJ. A. SMEEING Beheer b.v. Mariastraat 1 -3762 CW Soest Telefoon 02155-18386 WOENSDAG 24 FEBRUAR11988 SOESTER COURANT PAGINA 9 De ziekte van Paget De Bondsspaarbank doet meer. Zonnebril en radio gestolen Uit een woning aan de Korte Bergstraat zijn een radio en een zonnebril gestolen. De totale waarde van de buit bedraagt ruim 1300 gulden. Aan de Heuvelweg werden de bewo ners bij thuiskomst opgeschrikt door in brekers die zo snel als ze konden de be nen namen. Bij inspectie bleken ze geldbedragen van 250 gulden, 12 Duit se Marken, acht pennen en geluidsap paratuur te hebben gestolen. De vakatures voor vrijwilligerswerk ne men toe. Bijvoorbeeld in het sociaal- cultureel werk worden banen ingele verd, terwijl het werk blijft. Vrijwilligers springen bij om een club- of buurthuis draaiende te houden, in de gezondheidszorg zien we dat door het "zorgzame samenlevings-beleid" van de regering steeds meer wordt ver wacht van vrijwilligers in de thuiszorg. Ziekenhuisopnamen duren korter en het duurt lang voordat iemand in een bejaardenhuis kan worden opgeno men. Een wijkverpleegster of gezins hulp heeft steeds minder tijd iemand te helpen. Het lijkt er soms op dat er, met alle be zuinigingen, misbruik wordt gemaakt van de enthousiaste inzet van vrijwilli gers. Toch geven zij zelf vaak aan waar de grenzen liggen. Een onderzoek van het Landelijk Steunpunt Vrijwilligerswerk, dat in september 1987 werd afgerond, heeft uitgewezen dat 84% van de vrijwilligers in club- en buurthuiswerk begeleiding door een beroepskracht een noodzake lijke voorwaarde vindt. Meer dan de helft zegt af te haken wanneer de be roepskracht wordt ontslagen. De vrij willigers kunnen de vereiste deskundig heid, eindverantwoordelijkheid en kontinuïteit van het werk niet zelf op brengen. In Nederland zijn zo'n 150 vrijwilligers- centrales en vakaturebanken. Daar werken mensen die meestal geen salaris ontvangen. Zij geven informatie over de afspraken die kunnen worden ge maakt tussen "werknemer" en "werk gever'. Om onduidelijkheden te voor komen is het goed taakomschrijving, werktijd en verantwoorlijkheid vast te leggen. Daarbij is het interessant om te weten hoe de inwerkperiode gaat, of er reis- en andere onkosten worden ver goed, of het mogelijk is een kursus te volgen en wat de opzegtermijn is. Mensen met een sociale uitkering kun nen, met behoud van uitkering, onbe taald werk doen. Ze moeten dat wel la ten weten aan de instantie waarvan ze de uitkering krijgen. Het werk moet door een commissie worden goedge keurd voordat werklozen mee mogen doen. Mochten daar problemen over zijn, dan kan de Vrijwilligers Vakature Bank altijd bemiddelen. Informatie over vrijwilligerswerk, on kostenvergoeding en verzekeringen kunt u krijgen bij de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest, Wiïlaert- straat 49, geopend op maandag, dins dag en donderdag 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur; vrijdag 11.00-12.30 uur; tel. 12630. Vakatures Het Ned. Rode Kruis Soest/Soester- berg zoekt voor onderstaande functies gemotiveerde medewerk(st)ers in de leeftijd van 18-50 jaar. Hoofd Verbindingsdienst (1/653) a. Aanvraag, beheer, onderhoud, dis tributie van verb. artikelen. b. Adviezen en instruktie. c. Dokumentatie. Assisteren Vervoerdienst (1/654) a. Het assisteren van het hoofd Ver voerdienst bij de aanvraag, het onder houd, opslag, beheer van het rollend materieel. b. Vervangen van het hoofd Vervoer dienst. Secretaris afdelingsbestuur (1/655) Normale sekretariaatswerkzaamheden zoals: notuleren, brieven, archief, ver gaderingen bijwonen en kontakten on derhouden tussen alle Rode Kruis-ge- ledingen en tussen kringbestuur en hoofdbestuur. Representatieve funktie. Assisteren van de secretaris Stichting Jeugdzorg in Soest vraagt enkele vrijw. medewerk(st)ers om in samenwerking met een beroepskracht kinderaktiviteiten te leiden en te bege leiden zoals: spelmiddag, film, teken wedstrijden e.d. De aktiviteiten vinden plaats in "De Vangrail", "Het Kruis punt" en "De Praatpaal" (7/626). Centrum voor moeilijk lerende kin deren in Soest zoekt voor zo spoedig mogelijk een medewerk(st)er om mede een handenarbeidklub voor jongeren te organiseren (7/623). Volksuniverstiteit in Soest heeft plaats voor een vrijwilliger m/v om zich te belasten met diverse administratieve werkzaamheden o.a. notuleren (10/ 627). Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Eventueel achterstallig onderhoud geen bezwaar. Inbrekers vernielen 10 ruiten van huis Onbekende inbrekers hebben tien rui ten van een huis aan de Dorresteinweg vernield. Ook botvierden ze hun ag- gressie op twee drukmeters van de c.v.- installatie. Kennelijk waren ze nijdig omdat ze geen spullen van hun interesse aantrof fen. De bewoners missen in elk geval niets. Verkeersbord vernield Zaterdagmorgen ontdekte de politie dat een onbekende automobilist het voorrangsbord op de kruising Soester- bergsestraat-Kerkstraat omver had ge reden. Het bord lag dwars over de weg, maar van de dader was geen spoor te vinden. Gokkasten geleegd Bij een inbraak in een snackbar aan de Smitsweg zijn twee gokkasten leegge haald. Hoeveel geld er in de speelauto maten zat is niet bekend. De inbrekers hadden met een steen de ruit van de toegangsdeur vernield. Ver der wordt niets vermist. Donderdag 25 februari Informatie-avond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor VWO, HAVO en MAVO, Hugo de Grootlaan 25, Amers foort, vanaf 19.30 uur, ook voor 4 HAVO en 5-Atheneum. Maandag 29 februari Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO, HAVO en MAVO, Palladijnenweg 611, Amersfoort, vanaf 19.30 uur, ook voor 4 HAVO en 5-Atheneum. Dinsdag 1 maart Open dag: Chr, LEAO Rolandus, Zangvogelweg 4, Amersfoort, van 16.00-21.00 uur, thema: "Het Bedrijfsle ven." Informatie-avond: Joh. v. Oldenbarnevelt Gym. voor VWO (gymnasium), Gr. v. Prinstererlaan 33, Amers foort, vanf 19.30 uur. Woensdag 2 maart Informatie-avond: Rijks s.g. "Thorbecke" voor HAVO, VWO (atheneum), Thorbeckeplein 1, Amersfoort, van af 19.30 uur. Donderdag 3 maart Informatie-avond: Rijks s.g. "Thorbecke" voor HAVO, VWO (Atheneum), Thorbeckeplein 1, Amersfoort, van af 19.30 uur. Dinsdag 8 maart Informatie-avond: Eemland Coll. Zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22, Amerfoort vanaf 19.30 uur. Woensdag 9 maart Open dag: Chr. Techn. School voor Zeist en omstr. en „de Stichtse", beide scholen vormen met ingang van 01-08-'88 GROOT ZEIST, chr. s.g. voor beroepsonderwijs, LEAO, LHNO, LMO en LTO, bezoekadressen: Joh. v. Óldenbarneveltlaan 1, Zeist en Graaf Adolflaan 4, Zeist van 14.00 - 16.00 uur. Donderdag 10 maart Open dag: Chr. Techn. School voor Zeist en omstr. en „de Stichtse", beide scholen vormen met ingang van 01 -08-1988 GROOT ZEIST, chr. s.g, voor beroepsonderwijs, LEAO, LHNO, LMO en LTO, bezoekadressen: Joh. v. Óldenbarneveltlaan 1, Zeist en Graaf Adolflaan 4, Zeist van 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 12 maart Informatie-dag: Eemland Coll. zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22, Amersfoort vanaf 10,30 uur (beperkt programma). Open dag: De Koppel voor LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hooglandseweg 55, Amersfoort van 9.30-12.30 uur. Dinsdag 15 maart Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO (Atheneum) HAVO, MAVO, Palladijnenweg 611 Amersfoort vanaf 19.30 uur, ook voor 4-HAVO en 5-Atheneum. Woensdag 16 maart Open dag: Chr. Argrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk van 14.00-16.30 uur. Woensdag 23 maart Open dag: S.B.B.O. "Midden Nederland" voor beroepsbegel. onderw., Leusden: Clarenburg 1 van 14.00- 17.00 uur. en 19.00-21.00 uur. Amersfoort: Nijverheidsweg 130 van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. 'Het zal nooit meer zo worden als vroeger. Het gaat nu om morgen.' Bij Chemco in Soestduinen staan deze week de verkiezingen voor de onder nemingsraad voor de deur. De oplet tende voorbijganger heeft dat kunnen constateren aan een groot reclame bord met de aangehaalde tekst, dat bij één van de grootste werkgevers in Soest is geplaatst. Komende maandag sluiten de verkiezingen. De or van het chemische bedrijf aan de De Beaufortlaan telt elf leden. Er zijn zestien kandidaten beschikbaar gesteld, acht door de leden van de industrie bond FNV en acht door de zogenaamde ongeorganiseerden. Op dit moment is De chef bouwkundige dienst" "Vijf tien jaar heb ik bij Lindner gewerkt. De fijnste baas die ik in mijn leven heb gehad, omdat ik zelfstandig was en zelf de verantwoordelijkheid droeg. Ik heb er loodsen en kantoren gebouwd, huisjes onderhouden en daken geïso leerd. Vaak moest dat 's avonds ge beuren als de fabriek stil lag. Overdag maakte ik tekeningen en constructies of regelde de voorbereidingen. In die periode heb ik mijn aaunemersdiplo- ma gehaald. Dag eri nacht werken was heel gewoon. Ik was zes jaar toen ik op Soest kwam wonen, in 1923. Vader was hoofduit voerder in Groningen en betrokken bij de bouw van "Zonnegloren". Die bouw duurde twee jaar en daarom ver huisde hij en is hij hier blijven hangen. We woonden aan de Ossendamweg, toen de rand van Soest. Ik ging op school in Hees, bij meester Frederiks in de Schoolstraat. De afstand naar huis was tussen de middag te groot om even thuis te eten en daarom aten we onze boterham op bij Bartje Kuiper, een weduwvrouwtje aan de overkant met een ongelukkige dochter. We voetbalden achter de school waar nu "De Ruimte" is. Op mijn tiende ging ik naar een nieuwe school in de buurt aan de Driehoeksweg. De ambachtschool heb ik gevolgd in Amersfoort. Vaktekenen leerde ik daarna op de Avondnijverheidsschool aan de Molenstraat. Op die plek staat nu de Bibliotheek. Bij Henk van Asch aan de Lange Brinkweg verdiende ik als zeventienjarige één gulden in de week in de bouw. Een jaar later een rijksdaalder. Er was grote werkloos heid en je ging van het ene karwei naar het andere, in Baarn, in Bussum, enzo voort. Om half zes van huis en alles op de fiets. Oorlog Op Soest was nooit wat te beleven. Woensdagavond was onze uitgaans avond. We vormden met een paar vrienden een hechte groep met o.a. Joop Tak. Hij had een Mercedes Benz en daarmee reden we naar een tent in Doorn waar een elektrisch draaiorgel stond. Of we zaten bij Zwarte Willem aan de Melm. Dat was een losplaats van sche pen met cement en stenen. Zwarte Willem had daar een boerderijtje en hij was pontbaas. Je kon er overvaren naar Hoogland. We roeiden op de Eem en daarna zaten we in het café van Zwarte Willem. In 1937 ben ik getrouwd. We hebben elf kinderen en vijfentwintig kleinkin deren. Die hebben ook al weer hun aanhang. Vorig jaar hebben we ons vijftigjarig huwelijk gevierd in Dart- huizen. Darthuizen had vroeger een schietbaan. We oefenden daar met een soort burgerwacht. Het heette toen "Oranjehof', een rusthuis voor ge pensioneerde militairen. Een jaar lang volgde ik in Amersfoort een militaire opleiding, twee dagen in de week, bij een vooroefeningsinstituut. Daarom hoefde ik maar zes weken in dienst. In de vóórmobilisatie werden we opge roepen als kwartiermakers. We moes ten de Grebhelinie onder water zetten. Dat lukt maar half en de Duitsers lie pen er zo omheen. Toen de oorlog uitbrak mei 1940 was ik toevallig thuis. "Er is brand", zei mijn vrouw want de sirenes loeiden. Ik moest onmiddellijk richting Wasse naar om de regeringsgebouwen te ver dedigen. Koningin Wilhelmina was al weg. De Duitse parachutisten schoten op ons vanuit de lucht met mitrail leurs. Wij schoten kogeltje voor kogel tje terug. Uit de villa's werd ook op de verhouding zes-vijf in het voordeel van de FNV. De verwachting is dat de twee samenwerkende partijen elkaar ook voor de komende periode van drie jaar in de or niet veel zullen ontlopen. "De verhoudingen blijven hetzelfde," is de prognose van de 31-jarige 'ongeor ganiseerde' Geert Kuipers. FNV-lid Willem Sleekin (45) is het met hem eens: "Het zal er ook nu om draaien wie de zesde zetel krijgt. "Hoewel men de verkiezingen als twee partijen is inge gaan is in de or van Chemco als zodanig geen onsaamhorigheid. De samenwer king noemen alle huidige or-leden goed, en zo zal het ook blijven is hun stellige overtuiging. ons geschoten. Het wemelde van ver raad. Alle tegenstand was nutteloos. In de duinen lagen geheime Duitse munitie-opslagplaatsen. Alles was goed voorbereid. City-theater Halt Soest werd geëvacueerd naar de kop van Noord-Holland. Drie maan den werkte ik toen in Gouda, 's Mor gens om vijf uur op de fiets en 's avonds pas om acht uur thuis. Toen ik een steenpuist op mijn achterwerk kreeg hield het op en ging ik de ziekte wet in. Vlak vóór de oorlog hadden we in Soest de Oranjegarde opgericht. Als de jeugdstorm van de NSB op straat marcheerde, kwamen wij in actie met ons vendel. In de oorlog gold maar één ding" mijn gezin warmen en voeden. Daarom hakten we stiekem de bomen om ach ter villa Iburg (nu Braamhage), waar hoge Duitse officieren woonden. In het koetshuis van Iburg bevond zich een bakkerij en lagen stapels antra ciet. 's Nachts pikten we brood en ko len. Mijn stelregel was: juliie stelen van ons, dan steel ik van jullie. Na de oorlog had ik nog 32 mud antraciet over. Alles heb ik gedaan om uit hun han den te blijven. Ik ben ondergedoken geweest in het City-theater van mijn heer Van Dommelen. We verborgen ons onder het toneel, waar de Duitsers naar een film zaten te kijken. De schoonzoon van mijnheer Jochems uit Amersfoort, de eigenaar van City (nu Chinees restaurant), zat daar ook on dergedoken. Op Dolle Dinsdag stond er een rij tanks langs de Rijksweg richting Arn hem. Via de Engelse zender had ik ge hoord van de strijd die daar gevoerd werd. Eén uur later hadden we huis zoeking. Drie dagen lang zat er bij mijn vrouw thuis een soldaat naast de Een aantal kandidaten voor de OR van Chemco poseren voor een verkie zingsbord. Percentage Voor de eerste keer in de geschiedenis viJDdn de verkimngen plaats via een briefsysteem. Alle medewerkers, die langer dan een half jaar in dienst zijn van Chemco, hebben een stembiljet toegezonden gekregen. Ze moeten dat uiterlijk maandag 29 februari om 12.00 uur hebben ingeleverd. Ook dat kan via de post. De or hoopt dat het percentage kiezers daarmee boven de gebruikelijke 60-65 procent uitkomt. "Door ploe gendiensten en dergelijke kon niet ie- radio waar een batikdoek over heen lag. Hij heeft niets gemerkt. Eén keer ben ik opgepakt en op trans port gezet naar Zeeland. Door een list kon ik ontsnappen en meeliften met een vrachtwagenchauffeur. Het laat ste stuk vanaf Utrecht moest ik lopen langs de spoorlijn, 's Nachts om drie uur kwam ik thuis in Soest. Ik moest en ik zou naar huis. Ik had een gezin en daar stond ik voor. Invalide Na de oorlog kon ik een baan krijgen bij Werkspoor in Utrecht en moest ik rijtuigen bouwen. Ik haalde mijn di ploma daarin te Haarlem. Maar dat binnenwerk beviel me niet. Ik wilde weer de bouw in. Bij Van Breukelen in Bilthoven heb ik huizen gebouwd aan de Parklaan en de Jan Steenlaan. Na vijftien jaar bij Lindner gewerkt te hebben als chef bouwkundige dienst kreeg ik de ziekte van Paget. Een paar mensen hebben dat. Volgens profes sor Duurma was ik de zesde, het komt anders alleen voor in subtropische lan den. Het is een ontkalking en ver groeiing van de botten. Heel pijnlijk. Zestien jaar ben ik al invalide. In een jaar tijd lag ik zeven maanden in het ziekenhuis en vijf maanden thuis.Mij was voorspeld dat ik binnen twee jaar in een rolstoel zou zitten. Ze hadden het voertuig al vóór de deur gezet, maar ik kon hem hier in huis niet kwijt. Vijftien jaar lang heb ik iedere dag een injectie gekregen, nu slik ik tabletten. Ik moet in de weer zijn. Hetzij in de tuin, hetzij bij s.o.Soest, waar ik voor het materiaal zorg. Maar nooit heb ik in de WAO een stuiver bijverdiend. Dat was tegen mijn principes. Je leeft met pijn. Ik heb een aangepas te auto en ik weet precies waar ik mijn poot zetten moet. Je moet met pijn le ren leven. Ik word 83 jaar, dat is mijn streven." JAN VISSER Vandaag: de heer K. van Sloten (71) In de eerste maanden is het nog een klein, kwetsbaar hummeltje, maar bin nen afzienbare tijd is je jongste telg veranderd in een nieuwsgierige peuter die voorzichtig zijn eerste stapjes zet Om ervoor te zorgen datje kind straks echt op eigen benen kan staan, is het verstandig om het van jongs af aan een goede gewoonte aan te leren: sparen. Met de Piek-fijn Spaarrekening van de Bondsspaarbank zullen ze er al snel plezier in krijgen. Deze spaarvorm is speciaal voorkinderen tot 11 jaar en geeft een hoge rente. Wil je meer weten over de jeugdige spaarvormen van de Bonds spaarbank? Kom dan even langs bij een van onze kantoren. ""jj We vertellen je graag hoe je kind plezier kan krijgen in f sparen. spaarbank dereen altijd zijn stem uitbrengen. Twee jaar geleden hebben we bij een herverkiezing de post ingeschakeld, en toen reageerde tachtig procent. Dat proberen we nu weer te bereiken," al dus Geert Kuipers, de zich herkiesbaar gestelde secretaris van de or. De nestor van de or, de 52-jaar oude Hans Segers wil zich een volgende termijn in dienst stellen van de or. Namens de FNV zijn Hans Lenten, Edgar de Grijs en Judith Ronkes bereid datzelfde te doen. Op vallend in beide 'kampen' is de kandi datuur van buitenlandse werknemers. Bij het FNV wil de 32-jarige Drissia Brouwer-Errahmani zich bij voldoende stemmen inzetten voor de or. Moham med Daoudi (39) staat op de lijst van de ongeorganiseerden. Het is de eerste keer dat buitenlanders op de kieslijsten voorkomen. Directie-leden en dienst hoofden kunnen noch passief noch ac tief deelnemen aan de or-verkiezingen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9