DARTHUIZEN nieuws STIJLVOL HUWELIJK TUIN-ADVIESCENTRU M 'tvaanlêtiwoQt Van Yollenhoven gebouw IZF-TNC opent nieuw Soesterberg Groeiende belangstelling natuurgeneeswijze NIEUW! Biljarten in De Vangrail dankzij CRM Jan de Valk schildert met email Meningen ÉL van lezers WOENSDAG 2 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 voor doe-het-zelvers \i Centrale verwarming 'i'.ltl 'JViïliï: GEVESTIGD KLASSIEK HOMOEOPATHISCHE PRAKTIJK n Hagen planten LUDLUM: De Icarus Intrige (Roman van een meedogenloze terreur) 34,90 Restaurant Voor een perfekt verzorgd "UIT, GOED VOOR U Evan de ven Uitvaartcentrum Wandelaar Mr. Pieter van Vollenhoven zal op donderdag 10 maart a.s. de officiële opening verrichten van de nieuwe vleugel van het gebouw aan de Kamp weg in Soesterberg, waarin het Insti tuut voor Zintuigfysiologie TNO is j Ondergebracht. Inbraak kelderbox Varenstraat Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een kelderbox aan de Va renstraat. Ze kwamen binnen via de opening boven de toegangsdeur en na men twee luidsprekers, een gereed schapskist, een dopsleutelset en een au toradio-cassetterecorder mee. Boven dien verdwenen een modelrace-auto met afstandsbediening en een regen pak. De 25-jarige bewoner deed aangif te bij de politie. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c Tel. (02155) 13014-12577 Het instituut maakt deel uit van de Hoofdgroep Defensieonderzoek van TNO (de organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek). De nieuwe vleugel komt in de plaats van de diyerse tijdelijke behuizingen. Door de nieuwbouw'en de verbouwing van de al bestaande vleugel beschikt het insti tuut nu over een behuizing die voldoet aan de eisen van deze tijd. De officiële openingsplechtigheid door mr. Van Vollenhoven vindt 's middags plaats. Tijdens de bijeenkomst wordt ook het woord gevoerd door dr. P.B.R. de Geus, voorzitter van de Raad voor het Defensie-onderzoek TNO, en dr. ir. A. van Meeteren, directeur van het In stituut voor Zintuigfysiologie. Autobanden kapot Van twee personenauto's is een band lekgestoken. Beide wagens stonden ge parkeerd aan de Titus Brandsmastraat. De totale schade bedraagt 255 gulden. Op het Saenredamplantsoen werd de motorkap van een auto bekrast. Dat geintje kost de eigenaar 200 gulden. Een bewoner van de Beatrixlaan is op zoek naar zijn tas, die vorige week werd gestolen bij een inbraak. In de tas zaten persoonlijke bescheiden en een onbe kend aantal eurocheques. effkiencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Titels als "La Création du Monde", "Geboorte van een stad" en "Verwij zing naar het Onbekende" verwoor den de scheppingsdrift van de Amers- foortse kunstenaar Jan de Valk (1937) die kans ziet uit email de mooiste crea ties te branden. Geen menselijk leven als resultaat of een goddelijk woord dat er in het begin moet zijn geweest, maar een serie emailles op koper en roestvrij staal, die met aanduidingen als "Vrouw met hoed", "Onvoltooide gesprekken" en "Kracht van binnenuit" verwijzen naar een modern genesis van schilderkunst. Concreet? Abstract? Oordeelt u zelf. Daar doet Jan de Valk langer over dan zeven dagen, omdat het zoeken naar de kern en de grenzen van het email inten sief en tijdrovend werk is. Voordat door verhitting tot rond 900 graden celsius (in een open vlam!) en door oxydatie in het email de zachte kleuren en gestrooi de nuances te voorschijn komen, gaat er Heeft u alweer vakantieplannen? Bij de VW is een groot aantal nieuwe gidsen voor vakantie en vrije tijd binnen. De gidsen vermelden per gemeente de ge gevens over onder meer natuurschoon, bezienswaardigheden, sport-, ontspan ning- en vermaakmogelijkheden. Te vens wordt een opsomming gegeven van hotels, pensions, campings en res taurants. Museumkaarten en de gids Nederland museumland 1988 zijn tevens verkrijg baar bij de VW. De gids Nederland museumland 1988 biedt een overzicht van alle aan het museumjaar deelne mende musea, hun vase collecties en speciale tentoonstellingen. Deze gids kost f 9,95. De nieuwe trekkershuttenbrochure is verkrijgbaar bij de VW. Een brochure in pocketformaat van 50 pagina's met nauwkeurige informatie over de voorzieningen rondom de trek kershutten zoals douches, toilet- en wasruimten, kantines etc. Tevens vindt u in de brochure overzichtelijke kaarten van alle Nederlandse regio's waarin u uw route een trekkershut kunt vinden. Het boekje kost f 2,-. VW Soest is ook bespreekburo voor praktisch alle theaters in Nederland. VW geschenkbonnen in waarden van f 10,- tot f 50,- zijn verkrijgbaar bij de VW. De bon is landelijk te besteden. Het VW kantoor aan de Steenhoff straat 9a is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur. Het tele foonnummer is 12075. een proces vooraf van enerverende be zigheden. "Ik experimenteer al vijfentwintig jaar met kleur en vuur", zegt hij zelf. Stilte Het resultaat is een wereld van kleuren combinaties dié oproepen tot stilte en ingetogenheid met titels als "Vleugel slag" en "Ochtendgloren". Of resulte ren in een uitbarsting van onbegrensde mogelijkheden, die worden gesubstan- tieerd in een rijke schakering van steeds wisselende thema's als "Doorzetten en "Voortgaan". Hoeveel aandacht de kunst van deze handenarbeiddocent van het Eemland- college trekt, bewijzen zijn successen in het Franse Limoges en de uitnodigin gen die hij kreeg om te exposeren in Duitsland en Israël. Van hem hangen nu in Zonnegloren 22 emailles en 8 tekeningen tot 1 april. De ze pentekeningen, die met vetkrijt zijn aangezet, komen overeen met zijn emailles. Zijn tekeningen, zijn Franse studies die net als zijn emailles een be paald onderwerp in het centrum van het tableau laten zien, dat naar de randen toe wegloopt om dan over te gaan in de "ruimte" ernaast. De inhoudelijke the ma's die de Amersfoortse emailleur (lid van de schildersgroep Randenbroek) creëert,, zijn ondergeschikt aan de scheppingen van de maker. Dat was bij de compositie van de wereld trouwens net zo, vermoed ik. J.V. Kratten gestolen Aan de Birkstraat zijn zestien kratten met lege flessen gestolen. De statiegeld waarde is 178 gulden. De 39-jarige ei genaar deed aangifte. Een portemonnee, een bankpasje, twee BOVAG-bewijzen en een bedrag van 175 gulden verdwenen uit een jas van een 27-jarige man uit Den Dolder. De diefstal werd gepleegd in een fabriek aan de Dorresteinweg. De politie hield vorige week een Soester (22) aan. Hij had kort daarvoor een te lefoon uit een kelderbox gestolen. De jongeman werd ingesloten. Man niet dronken Een 74-jarige Soester, die vier weken geleden bij een ongeluk was betrokken, blijkt die dag niet teveel alcohol te heb ben gedronken. In een bericht in deze krant werd dat wel verondersteld. Een bloedproef bij de man wees uit dat hij een minimale hoeveelheid sterke drank tot zich had genomen, maar dat hij geenszins onder invloed verkeerde. Hij was op 6 februari in aanrijding ge komen met een automobilist uit Utrecht. De Soester moest toen in Zon negloren worden opgenomen met een hoofdwond en 5 gebroken ribben. O Eczeem genezen bij een baby of het be handelen van migraine bij een volwas sene: twee willekeurige voorbeelden van de dagelijkse praktijk van een ho- moeopatisch therapeut(e). De twee voorbeelden komen uit de praktijk van mevrouw Agnes Dam mers-van de Kant, die zich sinds januari j.1. heeft gevestigd als klassiek homoeo- paat aan de Lange Brinkweg 76 in Soest- Voor ingewijden is de homoeopathie allang ontdaan van de vooroordelen die nu eenmaal elk alternatief voor de regu liere geneeskunde aankleven. Ho moeopathie is de wetenschap, die zich bezighoudt met de bestudering van aan de ene kant de totale mens met zijn na tuurlijke afweer tegen ziekten en trau ma's en aan de andere kant haperingen in de afweer van de individuele mens en de oorzaken van die haperingen. Een belangrijk deel van de wetenschap en verdere studie wordt ingenomen door het systematisch zoeken naar stoffen (middelen) die een falende afweer en daardoor optredende kwalen weer her stellen. Daardoor kan het lichaam zelf de bestrijding van de ziekte ter hand ne men. In de klassieke homoeopathie (in tegenstelling tot de klinische) kan het ziekteverschijnsel of het symptoom dan ook alleen maar bestreden worden als wordt uitgegaan van de gehele patiënt en door een grondige anamnese (vraag gesprek) een duidelijk beeld is ontstaan van de mens en zijn afweer, waarna een middel kan worden voorgeschreven. Het voorgeschreven middel moet dan ook niet worden gezien als een genees middel tegen de kwaal, maar als een hulpmiddel voor het lichaam om de kwaal op een natuurlijke wijze te over winnen. Het juiste middel (gemaakt van planten, mineralen of dierlijke produk- ten) wordt gevonden door de gegevens uit de anamnese te combineren en door combineren en reduceren echte detective) tot dat middel van die sterkte (meestal zeer sterk verdund) dat aan die individuele patiënt kan worden verstrekt of voorgeschreven. Geen vijanden Tot voor enkele tientallen jaren be stond bij de beoefenaren van de z.g. re guliere geneeskunde een vaak overge leverde aversie tegen alle vormen van natuurgeneeskunde, waar ook de ho moeopathie onder valt. Mevrouw Agnes Dammers-van de Kant zegt dat de beide behandelwijze weliswaar vaak met elkaar in tegenstel ling zijn maar elkaar ook goed kunnen aanvullen. Het komt steeds vaker voor, dat de reguliere artsen verwijzen naar een homoeopaat. Omgekeerd komt het ook voor, dat een homoeopaat de pa tiënt adviseert zicht te wenden tot de re guliere geneeskunde. Geloven iets voor de patiënt te kunnen doen en dat aan de patiënt duidelijk te maken is een kwestie van persoonlijke integriteit, precies zoals bij de huisarts of medisch specialist. Ofschoon Soest al enkele natuurgenezers kent, denkt me vrouw Dammers, dat er ruimte is voor nog meer. De toenemende belangstelling voor de alternatieve geneeskunde maakt een voldoende aanbod van homoepaten noodzakelijk. Betekent de toegenomen belangstelling en de groei daarvan, dat deze vorm van geneeskunde zich, bedient van reclame en commercie? "Allerminst" zegt Ag- mes Dammers-van de Kant, "onze be roepscode verbiedt ons reclame te ma ken en terecht. Wel is het zo, dat steeds meer mensen zien, dat de reguliere ge neeskunde niet op alle vragen een ant woord weet. Dat leidt tot een vergrote belangstelling voor de alternatieven, waar mogelijk vanuit een andere invals hoek toch nog iets kan worden gedaan aan een ziekte, waarmee men niet zulke goede ervaringen elders heeft opge daan. Daarnaast groeit het aantal men sen dat zich voelt aangetrokken tot de gedachte, dat bij homoeopaten de tota le mens uitgangspunt is en niet alleen het symptoom van het niet volledig goed functioneren van het lichaam. Door de gevoelde verwantschap met de filosofie van de wetenschap hebben het groeiend aantal patiënten, dat een be roep doet op de homoeopathie, deze wetenschap een gelijkwaardige plaats bezorgd naast de reguliere geneeskun de." A. T. M. Dammers-van de Kant Lange Brinkweg 76, Soest Telefoon 1 02 63 Afgestudeerd aan de Academie voor Natuurgeneeskunde, Hilversum Behandeling na telefonische afspraak. Opbeltijd tussen 8.30 uur en 9.00 uur. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Rond deze tijd beginnen veel tuinbezitters zich weer te oriënteren op nieuwe tuinmogelijkheden. Een tui- nonderdeel dat doorgaans nogal wat problemen ople vert is de erfafscheiding. We praten immers over een scheiding tussen twee tuinen hetgeen met zich mee brengt dat beide partijen zich in de toekomstige af scheiding moeten kunnen vinden. Dit is vaak geen eenvoudige zaak omdat de keus haast onbegrensd lijkt. Vooral in houten kant- en klaar erfafscheidingen is bijzonder veel te koop; verder zijn er tal van druk- geinpregneerde houtmaterialen in de handel waarmee handige doe het zeivers fantasierijk te werk kunnen gaan. Ook in steenmaterialen is er een, weliswaar wat beperkter aanbod in produkten, die zich lenen voor het maken van scheidingswanden tussen tuinen. Ten slotte rest nog de meest natuurlijke tuinafscheiding: de haag. Over de verschillende mogelijkheden die er zijn op het gebied van haagaanplant wil ik graag deze week vertellen. Nut en voordelen van een haag! Reeds in de oudheid waar het ontstaan van onze tuinen te vinden is, be schermden de Nomaden die hun zwerversleven opga ven, hun bewerkte stukje grond tegen wildvraat door middel van een dichte en stekelige beplanting. Deze beschutting noemde men "tun" waaruit de huidige be naming "tuin" voortvloeit. Naast de gewenste privacy die we met een haag kunnen bereiken, heeft deze een windbrekende werking. Een muur of schutting echter breken de wind niet maar duwen deze omhoog waar door een valwind achter de muur of schutting ont staat. Deze valwind is zowel voor planten als mensen onaangenaam en bezorgt niet zelden overlast. Een haag hoeft niet alleen gebruikt te worden als natuurlij ke begrenzing tussen twee eigendommen, maar kan 'ook dienen als dekoratief scheidingselement tussen de verschillende delen van een tuin, bijv. groentetuin, speeltuin, zithoek, etc. Hagen worden ook wel aange plant om geluid te dempen. Tenslotte kan nog worden Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt opgemerkt dat hagen in sommige gevallen een sociale functie vervullen. Door een haag blijft een buren- praatje mogelijk, muren verbreken doorgaans elk contact. Hagen, met name de gestekelde exemplaren zijn ideale nestplaatsen voor vogels. Een losse of een strakke haag? Losse hagen groeien meestal breed uit en zijn daardoor louter geschikt voor grotere tuinen. We planten deze hagen op minimaal 1 m afstand van de scheiding. Losse hagen vragen min der verzorging en passen beter in een landelijk gebied, voorals als we bepaalde plantensoorten gaan mengen zoals Taxus met Beuk of Hulst met Meidoorn. Strakke hagen vragen minder ruimte en zijn dus voor kleinere tuinen ideaal. We planten deze op minstens 50 cm van de erfscheiding of precies op deze scheiding als het gemeenschappelijk bezit van de haag tussen twee buren wordt overeengekomen. Planten en snoeien. Haagplanten worden normaliter niet in afzonderlijke plantgaten geplant, tenzij het om erg grote maten gaat. We graven over de hele lengte van de toekomstige haag een sleuf die breed en diep genoeg is om de kluiten of wortelpruiken van de in te graven haagplanten ruim kwijt te kunnen. De bodem van de sleuf wordt zonodig losgespit en veelal zal het nodig zijn bodemverbetering toe te passen om een ge zonde groei te waarborgen. Het doorwerken van goe de bemeste tuinaarde door de bestaande grond blijkt dikwijls een prima oplossing. Als de te planten gewas sen over de lengte verdeeld zijn worden ze stevig ge plant en bij droog weer rijkelijk overgoten. Wat de snoei betreft is het belangrijk te weten dat hagen aan de onderkant steeds breder moeten zijn dan aan de bovenkant. Dit komt overeen met de natuurlijke pira midale groeiwijze van heesters; op deze wijze voorko men we lichtgebrek aan de onderzijde van de haag waardoor deze fraai en gevuld blijft. Om schade door ophoping van sneeuw voor te zijn proberen we elke in dividuele plant te laten opgroeien met slechts één hoofdtak. Alle zware zijtakken moeten bij elke snoei- beurt drastisch ingekort worden. Dit geldt vooral voor beuk, haagbeuk en de coniferen. Evan de ven Winkelcenlrum 'Hart(è-Zuid' - Tel 12419 I jhri>.lh'Goin|>let(' I hu'kluun lel. Voor informatie: tel. 1 38 07 door Arie Met het klimmen der jaren wil een mens af en toe nog wel eens terugblik ken. Arie dus ook, maar met Marie raakt hij daarover niet aan de praat. Die zet een streep door iedere dag die ze kreeg en stelt zich op het standpunt dat vooruit kijken de beste garantie is om de honderd te halen. U en Arie, willen wij dat eigelijk wel? Wis en waarachtig voelt Arie er alles voor nog geruime tijd in de 21e eeuw te vertoeven, zij het onder de voor waarde dat televisie opnieuw moet worden uitgevonden. Wat verplicht en vrijwillig thuiszittenden vandaag de dag via de kwelbuis wordt aangeboden doet geloof en hoop op een lang en ge lukkig leven de bodem in slaan. De an sichtkaarten die het NOS-journaal de huiskamers in stuurt bestaan uit beel den die uitsluitend te maken hebben met bloed, zweet en tranen. Nieuws waar je als verantwoordelijke televisiemaker niet om heen kan, maar dat als een soort virus toeslaat bij re dacteuren en verslaggevers die met in formatieve programma's zendtijd van de omroepverenigingen moeten vul len. De kruimels van het NOS-journaal worden opnieuw tot deeg gekneed. Goed in het pak zittende presentato- ren nodigen vervolgens reutelende i geiteharensokkendragers uit het broodje opnieuw op te warmen en als vers te presenteren. Honger, oorlog, moord en brand uit het buitenland, i Van eigen bodem relschoppers, kra kers, dierenbevrijders, travestieten, pedofielen en nog legers andere pro bleemkinderen van deze tijd. Het heeft bij Arie nog net niet tot her senbeschadiging geleid, maar hij kan zich voorstellen dat de generatie die na hem komt met deze beelden en de benadering ervan een toekomst voor ogen krijgt gezet die alle hoop op een beter, ander leven gisteren al heeft verloren. Was het leven in de vijftiger jaren, toen we met be- en verwondering con stateerden dat er iets op de beeldbuis 1 bewoog, beter? Natuurlijk niet, alleen 1 televisiemakers keken er anders te genaan. Minder jeukverwekkend dan vandaag. Pater Leopold Verhagen aan de vleugel voor een groot publiek,! in-, plaats van kerkdiensten die door fi guurzagers aan een select, geestelijk modieus denkend, klein kerkvolkje worden voorgezet. Etenstijden werden verzet voor Swie- bertje, Saar en Malle Pietje. Niets er voor in de plaats, tenzij U een VPRO- kinderprogramma op de zondagmor- i gen, waarbij kleine kijkertjes de gekte met een paplepel toegediend krijgen, serieus neemt. Televisie destijds, doorgeefluik wat amusement betrof voor een groot pu bliek. Tom Manders, Pension Hom meles, de Schutters, en vult U zelf ver der maar in, programma's voor het he le gezin. Slechts omwille van de tijd, en dan nog met grote tegenzin, stuurde je je kinderen naar bed. Zo kinderen zich vandaag de dag nog naar bed laten stu ren dan is de klok van 20.30 uur een aan te bevelen tijd gelet op de letterlij ke en figuurlijke terreur die U ze te recht wil onthouden. Televisie destijds, het hield mensen in een huiskamer bijeen. Vandaag werkt de kijkdoos polariserend, tenzij pro gramma's als "Gemene verhalen" en "De Nacht" uw taboes doorbrekende honger werkelijk stillen, en U met ie mand als Adelheid Roosen van me ning bent dat het volk moet ophouden met roepen dat alles wat het zelf niet doet vies is of niet deugt. Televisie vandaag kent ook positieve punten. Er kwamen schitterende schooltelevisie-programma's. Telea? Paspoort en RVU doen nuttig werk, maar ze vullen slechts gaatjes, niet zel den op tijden dat we werken of aan nachtrust toe zijn. Interessant is het verschijnsel FEDU- CO, een zendgemachtigde die kijkers ongeveer als debielen beschouwt, en daarop inhoudelijk ook is afgestemd. De afgelopen week tijdens een televi- sieles heeft Arie geleerd hoe een con flict bij een burenruzie dient te worden opgelost. Nou heeft Arie in het geheel geen ruzie met z'n buren ter rechter en ter linkerzijde, maar dat dondert niet. Er wordt voor ons gekauwd en slikken zullen wijhoe infantiel en steriel de verpakking van de boodschap/in structie ook is. Omdat twee zenders voor deze ongevraagde bemoeizucht ontoereikend zijn zal zeer binnenkort Nederland 3 dagelijks te bezichtigen zijn. Arie wenst U sterkte. Wat Arie en Marie betreft zal de Horeca-oproep van destijds, "Uit, goed voor in meer dan een opzicht in praktijk wor den gebracht. Arie Wandelaar. In het buurthuis De Vangrail van de stichting Jeugdzorg kunnen bewoners van het woonwagencentrum tegenwoordig biljarten. Dat is mogelijk gemaakt door het ministerie van CRM, dat een subsidie van tweeduizend gulden beschikbaar stelde in het kader van 'Sport, zelfs ik doe het'. Van dat geld is een wedstrijdbiljart aangeschaft. Sinds januari komen de biljarters iedere dinsdagavond enkele uren bij el kaar in De Vangrail. De club bestaat uit vijftien liefhebbers van het groene laken. Op de dinsdag is geen plaats meer, maar bij voldoende belangstelling start de stichting Jeugdzorg een tweede biljartavond. De sportactiviteit in De Vangrail is overigens niet alleen be stemd voor bewoners van het woonwagencentrum in Soest- dijk. Ook anderen kunnen zich aanmelden voor de biljart club, zodat de gedachte van integratie ook enig effect krijgt. Volgens Johan Baks van Jeugdzorg zijn de biljarters enthou siast. Ze kunnen gratis met de keu en de ballen spelen, en het is niet uitgesloten dat ze te zijner tijd een toernooi zullen organi seren. Voor informatie over de biljartclub kan men contact opnemen met het buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaal- weg, tel. 17615. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris.De Complete Boekhandel. Motorslijpmachine op straat gestolen Tijdens werkzaamheden op de Ko ningsweg is een motorslijpmachine ge stolen. Het werktuig, dat wordt ge bruikt om trottoirbanden 'een kopje kleiner te maken', heeft een waarde van 2500 gulden. De diefstal werd op klaar lichte dag gepleegd. Zo wordt onze Engh dan ten grave ge dragen. Niet eens, maar telkens weer. Wie nu van haar schoonheid geniet alle dagen, ziet dan elke dag de zwarte wa gen. En dat doet steeds weer zeer. Er zal wel een donk're cypres komen en andere droevige kerkhofbomen. Daarvóór een groot zwart ijzeren hek! B. en W., zoek toch een andere plek! Een stil hoekje voor een stille stoet, zodat iedereen zegt: "Hier is het goed." A.C. Broer VAN DEZE WEEK FICTION 1 2-( 3.( 4-( 5-( 6.( 7.( 8-( 9.( 10. 1) Wim de Bie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 3) Kees van Kooten Koot droomt zich ■af':10,— 6) Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 2) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 7) Gerrit Komrij Lof der simpelheid29,50 7) Marten Toonder Ik voel dat heel fijn aan21,50 9) HarryMulisch Twee vrouwen10,— 5) Freek de Jonge ZaanschVeem 19,90 8) RemcoCampert Eetlezen10,— -) Philip Roth Het contraleven 10,50

Soester Courant | 1988 | | pagina 11