KRJE >48 Sfoeupefc zo gezien Doek valt voor kompostbedrijf Soest Sportwethouder Plomp mag blijven zitten Soest stapt (nog) niet naar de rechter met betrekking tot A-28 Tante Sjaan viert honderdste verjaardag Forse kritiek op burgemeester Pakket maatregelen moet jaarlijks bijna half miljoen besparen Briesje CDA/PvdA/D66/PS strandt in glas water Lachertje Soester lichtte Sociale Dienst op Ook Soest akkoord met fusie tussen drie gasbedrijven BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS HANDEL VARKENSLAPJES KASSPINAZIE MiNI-PRUS&MAXI-KEUS /cHRISTIAN DIOR door Gerard Paul Badkamerromantiek WOENSDAG 2 MAART 1988 66e JAARGANG NO. 27 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f24, Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Het kompostbedrijf in Soest gaat dicht. Dat heeft de gemeenteraad be sloten. Het is één van de aangenomen maatregelen die de inzameling en de verwerking van afvalstoffen goedko per moeten maken. Dit jaar verwacht men daardoor al ruim twee ton minder uit te geven. Vanaf 1989 zou een structurele bezuiniging van ongeveer 420.000 gulden kunnen worden ge realiseerd. De accommodatie van het kompostbe drijf moet wel beschikbaar blijven voor de gemeente Soest, vinden de politieke fracties. Wethouder Ries van Logten- stein zegde dat ook toe. De functie van het kompostbedrijf wordt te zijner tijd overgenomen door de Afvalverwijde ring Utrecht (AVU). Soest wil dat niet zelf doen, omdat het teveel zou moeten investeren (13 miljoen gulden) om het bedrijf verantwoord aan de praat te houden. De huidige technische staat van het kompstbedrijf is namelijk zeer slecht. De raad ging ook akkoord met het be schikbaar stellen van een krediet van 58.500 gulden. Alle burgers van Soest, die zelf een kompostbak aanschaffen, krijgen vijftig van de 120 gulden van de gemeente terug. Men gaat ervan uit dat tien procent van de bevolking een kom postbak koopt om zelf te komposteren. Dit bespaart de gemeente in 1988 nog maar 10 mille, maar daarna jaarlijks 25 mille. Alleen de WD ('burgers niet op zadelen met komposteren') stemde te gen. Adriaan Pothuizen van D66 wilde nog meer geld f totaal 278.000 gulden) beschikbaar stellen, zodat meer burgers van de subsidie van de gemeente kun nen profiteren, hetgeen betekent dat de gemeente nog minder kompost krijgt aangeleverd. Het amendement van D66 kreeg echter alleen steun van de progressieve fracties, en dat is in Soest Het kompostbedrijf dat per 1 maart wordt gesloten. Foto: Goos van der Wilt. nog steeds niet voldoende voor een raadsmeerderheid. Andere goedgekeurde maatregelen met daarachter de verwachte besparin gen per jaar: Vervanging 750 liter con tainers door die van 1300 liter (25.000), geconcentreerde aanbieding van mini-containers aan één kant van de weg (20.000), beperking openings tijden De Schans (10.800) en invoering tarief voor bedrijfsafval op brengplaat- sen (25.000). Wethouder Van Logtenstein kreeg geen toestemming het budget voor de reinigingsdienst structureel te verhogen met 150.000 gulden. Hij wilde dat be drag uit de jaarlijkse meevaller van het gemeentefonds halen. Dit voorstel wordt tijdens de bespreking van de voorjaarsnota opnieuw bekeken. Wethouder drs. Günther Plomp hoeft niet af te treden. Ook zal hij tijdens het sportoverleg niet worden vervangen door een andere wethouder. Voor de gemeenteraadsvergadering van vorige week donderdag hing het zwaard van Damocles nog wel boven het hoofd van Een lachertje van de eerste orde. Zo kon het jongste gelanceerde raads voorstel over de sportstichting worden getypeerd. Van een voorstel kon na ruim een half uur praten en een schor sing van een kwartier niet eens meer worden gesproken, want het werd af gelopen donderdag niet in stemming gebracht. CDA-er Johan Baks onder nam nog een poging de raad een uit spraak te ontlokken, maar hij werd notabene door zijn partijgenoten tot stilte gemaand. Sportwethouder drs. Günther Plomp keek na de raadsvergadering als had hij kort daarvoor een Olympische medaille verdiend. In elk geval pareerde hij vrij gemakkelijk de door CDA/PvdA/ D66/PS ingezette aanval op zijn func tioneren binnen het sportoverleg. De vier fracties schikten zich als kleine, be deesde jongens in de manier waarop Plomp de verwijten aan zijn adres ver wierp. De 'eendracht', waarmee de vier fracties zich presenteerden, was kenne lijk toch onderhevig geweest aan ver deeldheid. Van de ernstige deuk, die het vertrouwen van de vier in Plomp had opgelopen, was geen spoor meer. De motie van wantrouwen, die men zou indienen om Plomp eventueel van zijn zetel te stoten, werd op het laatste mo ment voor de raadsvergadering inge trokken. Zover durfde men (het CDA?) kennelijk niet te gaan. Als Plomp niet zou meewerken, moest hij tijdens het sportoverleg maar worden vervangen door één van zijn collega's. Tof die wisseling van de wacht kwam het niet. Plomp kon blijven zitten waar hij zit, met een minderheidsstandpunt of niet. Plomp kraaide victorie, de vier fracties baalden en de rest van het Col lege was opvallend snel weg na de ver gadering. En dat kwam niet alleen om dat het al laat was. Plomp, maar de sportwethouder her won tijdens die zitting het vertrouwen van CDA/PvdA/D66/Progressief Soest. Aanvankelijk verklaarde Adriaan Pot huizen (D66) namens de vier fracties dat hun vertrouwen in Plomp een deuk had opgelopen. "De gebeurtenissen tussen december en nu hebben twijfels doen rijzen," zei Pothuizen. "Die twij fels kunnen ertoe leiden dat de vier par tijen tot het oordeel komen dat Plomp niet langer belast kan blijven met de on derhandelingsopdracht richting sport. We zullen het daarom uitdrukkelijk moeten hebben over de bereidheid van Plomp om de twijfels weg te nemen." Dat lukte Plomp aardig. Verwijten De WD-voorman bestreed dat hij een minderheidsstandpunt zou hebben in genomen. "Tijdens het overleg kan er geen sprake zijn van College-standpun ten. Het gaat om ambtelijke stukken, die ter bespreking staan. Pas als het ad vies naar het College gaat neemt het College een standpunt in," verweerde Plomp één van de verwijten. Ook de kritiek als zou hij de raadscommissie ad hoe onvoldoende hebben ingelicht leg de hij naast zich neer: "Als ik namens het College stukken ter inzage leg, mag ik aannemen dat die worden bestu deerd. Als ik dan advies van de ad hoe commissie krijg neem ik ook aan dat dat goed is voorbereid," aldus Plomp, die de raad herinnerde aan het standpunt van dezelfde ad hoe commissie. Een meerderheid daarvan had gezegd dat het overleg tussen Plomp en de sporters in openbaarheid zou moeten plaatsvin den en dat Johan Hilhorst als directeur van de sportstichting de sporters amb telijke ondersteuning moest kunnen bieden. Het College denkt daar anders over. Plomp: "Ik heb het College standpunt wat dat betreft nadrukkelijk verwoord, maar de commissie heeft mij nadrukkelijk verzocht haar mening aan het College over te brengen." Pothuizen kwam namens de vier met nog een verwijt aan Plomp: "Is hij be reid te verklaren dat hij er alles aan zal doen te voorkomen dat er opnieuw in drukken ontstaan dat het hem erg goed uitkomt het tempo te drukken?" Het antwoord van Plomp: "Ik werp ook van mij als zou ik het tempo drukken. Er is geen aanwijzing om één portefeuille houder dat te verwijten." Moeilijk Wethouder Plomp stelde dat hij raads besluiten altijd namens het College heeft uitgevoerd, maar dat hij desalniet temin het recht heeft om een ander standpunt in te nemen. Plomp wil open baar overleg tussen hem en de sporters, omdat de materie al zo moeilijk te vol gen is voor de betrokkenen. "Zelfs voor de sportbestuurders," lichtte Plomp toe. Omdat het raadsvoorstel (besloten ver gaderingen, geen ambtelijke steun van Hilhorst en geen minderheidsstand punten binnen het College naar buiten brengen) niet in stemming werd ge bracht is de situatie er eigenlijk alleen maar onduidelijker op geworden. Want wat mag nu wel en niet? In principe mag het genoemde overleg in openbaarheid worden gevoerd, omdat iets anders niet is besloten. Het College heeft inmiddels een vervanger aangewezen voor Hil horst om de sporters te helpen. In dat opzicht kreeg het College overigens een veeg uit de pan van de vier fracties: "Het is pijnlijk te constateren dat de sport inmiddels toch enige schade lijkt te lijden. U had een vervanger voor de heer Hilhorst moeten aanwijzen. Dat is kennelijk niet gebéurd, en dat plaatst de gemeente in een verwijtbare situatie." Meedenken Wiebe Meilof van SGP/GPV/RPF zei tijdens de raad zich te ergeren aan de partijvorming van de vier fracties, die waren teruggekomen op hun standpun ten in de ad hoe commissie. Het overleg in ad hoe is dan ook niet meer nodig. Als de partijen nu ineens weer tegen zijn is dat onduidelijk. Het is een pijnlij ke zaak dat ze het andere deel van de raad ongeïnteresseerd wegvagen, alsof dat deel niet mag meedenken." Meilof, die pleitte voor de hulp van Hilhorst en openbare vergaderingen om nog meer vertroebeling te voorkomen, zei aan het einde van de discussie: "Het stelt me te leur dat de vier nog steeds geen argu ment hebben gegeven voor hun makke lijke ommezwaai." De politie heeft vorige week een 30- jarige Soester aangehouden omdat hij de gemeente Soest had opgelicht voor een bedrag van 3000 gulden. De man had in januari van de Sociale Dienst een voorschotbon ontvangen ter hoogte van 1000 gulden. Hij was daarmee naar de gemeente-kassier gegaan, die vervolgens een chèque had uitgeschreven voor datzelfde bedrag, inwisselbaar bij een van de plaatselijke banken. Op de chèque stond het getal 1000 in cijfers ver meld. De Soester dacht slim te zijn en ver anderde de 1 in een 4, zodat hij 3000 gulden meer zou ontvangen dan waarop hij recht had. Dat lukte in derdaad, maar na verloop van tijd kwam een en ander uiteraard toch aan het licht. De Sociale Dienst licht te de politie in. Die stelde een onder zoek in en ontbood de man aan het bureau. Daar bekende hij zijn ver valsing. Het geld was inmiddels op. Dat was besteed aan de inrichting van zijn flat, de vereffening van oude schul den en het gokken op de Hilversum- se renbaan. De Sociale Dienst zal het bedrag nu gaan inhouden op de maandelijkse uitkering van de Soes ter. Het gemeentebestuur van Soest zal nu nog niet naar de rechter stappen om hem te vragen de rijksweg A-28 af te sluiten totdat er afdoende maatrege len zijn getroffen tegen de geluid soverlast die een deel van de bevol king in Soesterberg plaagt. Soest zal de Staat ook nog niet voor de rechter slepen om hem te dwingen de geluidsbelasting terug te dringen tot het wettelijk toegestane. Pas als na de aan gekondigde maatregelen van rijkswa terstaat blijkt dat het aantal decibels nog steeds te hoog is, zal de gemeente Soest of bij de Kroon of via een civiele procedure appelleren. De PvdA kreeg dat als antwoord van het College op vragen van Wil Steke lenburg. Zij vroeg de raad daarop een uitspraak te doen om het College toch zover te krijgen de rechter in te schake len. De stemmen staakten echter bij 12- 12. De PvdA kreeg steun van D66, Pro gressief Soest en vijf fractieleden van het CDA, en dat was net niet voldoen de. Het College zal in ieder geval wel een schadeclaim indienen bij Rijkswater staat. Die schade loopt de gemeente op, omdat men minder woningen in de wijk Mercury kan bouwen als waarmee re kening was gehouden. Dat komt door een herverkaveling die noodzakelijk wordt door een aantal maatregelen, die rijkswaterstaat gaat nemen tegen de ge luidshinder op de A-28. In navolging van de gemeenten Amersfoort en Baarn is ook Soest ak koord gegaan met de fusie tussen de gasbedrijven. De raad keurde donder dag het voorstel goed. Het gas- en caibedrijf van Soest zal met ingang an 1 januari 1989 samengaan met het gas- water- en caibedrijf Amersfoort en het gasbedrijf Baarn. Het regionale nutsbedrijf zal naar alle waarschijnlijkheid worden gevestigd in het huidige pand van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. Dat komt vrij na de realisatie van het nieuwe gemeen tehuis van Soest in 1990. De gemeenteraad van Soest wil wel tij dig kunnen meespreken over de leve ringsvoorwaarden en de tarieven van het nieuwe nutsbedrijf. Met name de PvdA drong daar sterk op aan. Ml UriU. De op twee na oudste inwoner van Soest is vorige week honderd jaar ge worden. Het is Adriana van Esch, die in 1888 aan de Hartweg het levenslicht zag. Loco-burgemeester drs. Günther Plomp feliciteerde de honderdjarige namens de gemeente Soest, waar zij nog steeds staat ingeschreven. Mevrouw Van Esch verblijft sinds september in het verpleeghuis Birkhoven in Amers foort. Plomp kwam met een taart met honderd kaarsjes op bezoek. Hoewel ze nooit getrouwd is geweest is de familie van Adriana van Esch talrijk. Neven, nichten, achterneven en -nich ten kwamen donderdag naar Birkhoven om het eeuwfeest mee te maken. Het verpleeghuis Birkhoven zweepte de feestvreugde op met live-muziek van een Hilversums blaasorkest. Ook voor Birkhoven was de verjaardag van me vrouw Van Esch een mijlpaal, want ze is de oudste bewoonster van het verpleeg- Politiek ontevreden over functioneren van Scholten Burgemeester mr. Paul Scholteu heeft forse kritiek gekregen op zijn werkwijze. Bert Krijger van de WD opende maandagavond tijdens de commissie Algeme ne Bestuurszaken (ABZ) de aanval op de burgervader. Volgens Krijger had Scholten moeten voorkomen dat het raadsvoorstel over de sportstichting (zie el ders op deze pagina) afgelopen donderdag in de raad was gekomen. Krijger noemde de behandeling van dit pakket voorgesteld voor de burgemees- voorstel een 'aanfluiting' voor de meentelijke democratie. Als de heer Scholten zijn positie als voorzitter van de gemeenteraad juist had ingevuld was dat niet nodig geweest," aldus fractie voorzitter Krijger. Hij vatte het voorstel op als een motie van wantrouwen van het College op het functioneren van Plomp. "Een dergelijke ongebruikelij ke stap had niet genomen mogen zijn. Zeker nu tijdens de raadsvergadering bleek dat wethouder Plomp zijn werk wijze goed kon verdedigen. Geen enke le wethouder of de burgemeester kon iets aanvoeren om het raadsvoorstel te verdedigen. Er werd zelfs 'vergeten' om het raadsvoorstel in stemming te bren gen," zei Krijger. "Bij de aanvang van deze raadsperiode heeft de gemeente raad zeer bewust een beperkt taken- Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 In deze krant staat het steeds weer te lezen wordt Jan van Ede bij toerbeurt geprezen voor sjiek dubbel glas op 't millimetertje pas want onderscheid moet er toch wezenlijk wezen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! MAGERE HOLLANDSE NIEUWE OOGST Aanbiedingen geldig van do. 3 t/m za. 5 maart 1988 en alléén in filialen met een versafdeling. ter. Dat zou hem voldoende tijd geven om zijn rol als coördinator in het Colle ge te kunnen vervullen." Krijger meen de dat Scholten beter overleg had kun nen plegen met de zes fractievoorzitters in de raad (het zogenaamde senioren convent) dan het betreffende voorstel in de raad aan de orde te stellen. "Dat had ertoe kunnen leiden dat het voor stel niet zou zijn behandeld." Senioren-convent Burgemeester Scholten gaf in zijn reac tie aan dat hij er wel aan had gedacht om het senioren-convent in te schakelen, maar stelde dat hij in het College geen signalen had bespeurd waaruit bleek dat dat nodig was. Dat antwoord maak te Krijger boos, omdat de burgemeester naar zijn mening zijn eigen verantwoor delijkheid niet mag ontlopen. Wellicht tot teleurstelling van Scholten kreeg Krijger bijval van Ans Greefhorst (CDA). Zij vond de behandeling van het voorstel 'een brevet van onvermo gen' van het College. Ook PvdA-frac- tievoorzitter Raymond van Gelder roerde met zijn vinger in de pap. Hoe wel hij vond dat de werkwijze van een college-lid best aan de orde mag wor den gesteld, toonde ook hij zich niet ge lukkig met de werkwijze van de burge meester. Hij stelde voor het functione ren van Scholten nader te bespreken in het senioren-convent. Daarin zal onge twijfeld in beslotenheid worden gespro ken over het ongenoegen dat veel raadsleden schijnen te hebben over het functioneren van burgemeester Schol ten. Het is vrij uniek dat de raadsleden in het openbaar kritiek uiten op de bur gemeester, zoals afgelopen maandag in ABZ op de heer Scholten. Wethouder drs. Günther Plomp bracht een taart met honderd kaarsjes naar mevrouw A. van Esch ter gelegen heid van haar honderdste verjaardag. Foto: Herman van Dam huis. Mevrouw Van Esch werkte als gouver nante en hulp in de huishouding bij ver schillende families in Soest. Buiten haar werk besteedde ze altijd veel aandacht aan haar familie. Tante Sjaan, zoals ze meestal werd genoemd, knipte ook van alles uit kranten en tijdschriften. Haar familieleden konden op die manier op haar terugvallen als het ging om histori sche feiten. Ze heeft plakboeken vol met in de loop der jaren verzamelde knipsels. In 1968 verhuisde Tante Sjaan naar Groot Engendaal. Daar woonde ze tot het afgelopen najaar. Ze is niet de oud ste inwoner van Soest. De twee weken geleden honderd jaar geworden J. de Jong en de heer L. van Zadel, die in au gustus 101 hoopt te worden, kwamen nog eerder op de wereld. Automobiliste licht gewond Bij een aanrijding op het kruispunt Kerkstraat-Soesterbergsestraat raakte maandagmiddag een 59-jarige auto mobiliste uit Duitsland licht gewond. Ze stond stil voor het rode verkeers licht, toen ze van achter werd aangere den door een 21-jarige Amersfoorter, die door de zon was verblind. Met klachten over pijn in haar nek werd de vrouw per ambulance voor onderzoek naar Zonnegloren overgebracht. Hond doodgereden Maandagmorgen om zeven uur ver voegde zich aan het politiebureau een automobilist, die vertelde dat hij zojuist op de Birkstraat, ter hoogte van de sportvelden, een grote zwarte hond had aangereden. Hij was nog uitgestapt maar had het beest niet meer kunnen vinden. De politie nam later een kijkje en trof de hond, een bouvier^ dood aan. De eigenaar is niet bekend. De auto liep aan de voorzijde schade op. ff „LES BOUQUETS" I MAQUILLAGE PRINTEMPS19881 u VwiiutMW Soesterb.straat - Soest. Valt u op mooie, door de zon gebruinde vrouwen? En droomt u zich daar lang, zwart golvend haar bij? Met flonkeren de ogen, volle lippen en een weelderig boezem? Bruisend van energie en over lopend van temperament? Met zo'n vrouw - inderdaad een vol bloed Spaanse - is Piet de Vries ge trouwd. Een rustige Hollandse jongen keek zijn ogen uit op al dat heerlijks en heeft nog dagelijks zijn handen vol om onrustig wordend manvolk op afstand te houden. Toestanden waar ze zelf nau welijks weet van heeft, maar dat ver hoogt slechts de aantrekkingskracht voor al wat man is en daar graag voor uitkomt. Het leven dat ze naast Piet leidt is niet echt opwindend te noemen. Ze is een goede huisvrouw die een groot deel van haar overtollige energie verbrandt met het schoon maken en op orde hou den van haar eenvoudige huisje. Het ziet er, zelfs naar Hollandse maatstaven gemeten, kraakhelder uit en als partner is ze zo trouw als een Spaanse maar zijn kan. Even uitbundig als haar wezen, is de veel te drukke inrichting die wel van goede smaak, maar van weinig prak tisch inzicht getuigt. Je breekt je benen over de frutsels en de tierelantijnen. Het slaapkamertje spant de kroon. Daar staat een on waarschijnlijk groot hemel bed dat net genoeg ruimte overlaat om het hoofdeinde zijwaarts schuifelend te bereiken. Wat ze niet begrijpt van haar aangetrouwde landgenoten is het ont breken van ligbaden in de woonhuizen. Piet zit daar niet zo mee en heeft er trou wens zelden in gezeten. Van badkam- derromantiek heeft Piet de Vries nog nooit gehoord en in een vertrouwelijke bui had onze Spaanse jongedochter haar buurvrouw deelgenoot gemaakt van deze rimpeling in haar huwelijksge luk. Toen de buren het daaropvolgende weekend uit gingen, verhuisde de sleutel van de keuken een deurtje verder waar bij het grote ligbad uitdrukkelijk in de aandacht aanbevolen werd. Leentje buur wachtte met spanning tot haar man aanstalten maakte om onder eigen douche te schuiven, hees zich vervol gens bliksemsnel in verleidelijke linge rie met bijpassende kamerjas en lokte de nietsvermoedende echtgenoot mee het huis uit en de achtertuin door, welke tocht niet zonder strubbelingen verliep. Toen zij echter al haar charmes in de strijd wierp gaf hij zich over en werd on dergedompeld in water en vuur. Vlotte styling! Tijdloze elegantie! Trendy modisch! Onze nieuwe voor jaarscollectie is betaal baar en de moeite waard om serieus te nemen. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 I 4 Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING U.A. Laat de zorg voor de laatste zorg niet aan een ander over. HILVERSUM, Uitvaartcentrum 'Den Huil" Utrechtseweg 11. Tel 035-42548 AMERSFOORT. Uitvaartcentrum "Amersfoort" Westerslraat 92. Tel 033-11344 BUSSUM, Uitvaartcentrum "De Heemburgh" Graaf Wicbmanlaan 28, Tel 02159-17988

Soester Courant | 1988 | | pagina 1