scliocimikcr ian buis baarn li® eSocster Duinen L SEC vrijdagavond op tv bij Sky Channel Het Buurtschap Op Den Berg 150 jaar Ooit kiest u voor mooist Beovision MX 2000 met speciale aanbieding Politiek wil geen extra mankracht voor bestrijding vandalisme Stegas nu ook in Amersfoort GINA 2 WOENSDAG 2 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 tëgÊ Blauwe zone INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Soesterberg staat vier maanden in teken van festiviteiten Xe otvxe Werkgroep stuit op tijdgebrek Bang&Olufsen Programma festiviteiten: Raad dekt tekort bibliotheken Veertig jaar Welfare Rode Kruis düdubbers S'bergs Belang: 'Gemeenteraad moet zich distanciëren van standpunt B.&W.' Boerenbedrijfjes en plaggenhutten KODAK 35 AF2 KLEINBEELD CAMERA 121 144 683 Kodak PHOTOUFE Topmodel uit de nieuwe nnuTT ^,A'> ff1/OOK /0£>K \f ff 0HD£K>"*<> 3 jaar garantie WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) De winkelkring Van Weedestraat is vrijdag begonnen met een actie, waarbij het publiek erop wordt geat tendeerd dat de blauwe zone van kracht wordt. Men heeft daarvoor zogenaamde sandwich-borden aan de lichtmasten gehangen. De actie duurt tot en met vrijdag 4 maart. Daarna zal de politie repres sief gaan optreden. De toegestane parkeertijd op de Van Weedestraat en een aantal zijstraten is één uur. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Mislukte poging tot autodiefstal Een 38-jarige inwoonster van Soest, die haar auto vorige week had geparkeerd aan de Steenhoffstraat, ontdekte bij te rugkomst dat een onbekende dader het portierslot had opengebroken. Ook het stuurslot bleek te zijn geforceerd, maar de poging om de auto te stelen was ken nelijk mislukt. Uit de wagen bleek niets vermist te worden. Bel voor ultge'ire RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 S0ESTCUINEN 02155-12739 Winkeldiefstallen De politie heeft in het weekeinde pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 29- en een 35-jarige man uit Soest, die wa ren betrapt bij diefstallen in winkels aan de Van Weedestraat en de Burgemees ter Grothestraat. Bij een supermarkt werden enkele pennen in etui ont vreemd, bij een kledingzaak hadden ze drie broeken weggenomen. De waarde van de buit was 52 gulden. De politie hield ook twee meisjes van resp. 13 en 15 jaar aan die betrapt waren op het stelen van snoepgoed in een su permarkt aan de Smitshof. Ze hadden voor 12 gulden weggenomen. De meis jes, afkomstig uit Soest en Utrecht, ble ken al geregistreerd te staan voor eerde re winkeldiefstallen en kregen een pro ces-verbaal. Geavanceerde Form 1 hoofdtelefoon van Bang&Olufsen f 250,- of Verrijdbare Beovision MX 2000 televisietafel a f 295,- De voetbalvereniging SEC staat vrijdagavond in het middel punt van de belangstelling bij Sky Channel. In een tien mi nuten durend sportprogramma van Jan Rietman worden en kele facetten van de club in beeld gebracht. Het televisiepro gramma begint om 23.10 uur. De opnamen werden afgelopen maandag gemaakt op de ac commodatie van SEC aan de Bosstraat. Jan Rietman nam SEC-voorzitter Peter Koelewijn een interview af in de kanti ne en spelers van de zondagselectie, de A-l junioren en de pupillen deden voor de snorrende camera een aantal oefe ningen. SEC heeft de interesse van Sky Channel te danken aan Peter Koelewijn. De zanger/producer opperde het idee zijn club op het beeldscherm te brengen bij Jan Rietman. Hij nam de suggestie mee naar de tv-bonzen, die hem direct aan het werk zetten. In plaats van Europese topclubs als FC Barce- lona, AC Milan en Bayern München komt vrijdagavond de Foto: Herman van Dam Soester vierde klasser op het beeldscherm. In het program ma zal een vergelijking worden getroffen met het Engelse Watford, waarvan de voorzitter evenals bij SEC uit de show- biz komt. Het is in dit geval niemand minder dan Elton John. De cameraman van Sky Channel maakte ook shots bij paleis Soestdijk en De Paardenkamp. "Het is ongelooflijk dat SEC als vierde klasser op de televi sie komt in plaats van een internationale club. Ik heb steeds iets met SEC op televisie willen doen. Misschien lukt het om in de toekomst iets met een Nederlandse omroep af te spre ken," zei Peter Koelewijn, terwijl de groenwitten luttele me ters verderop hun training voor het oog van de camera af werkten. Het sportprogramma van Sky Channel wordt uitgezonden in zestien landen. Dat betekent dat SEC overmorgen miljoe nen toeschouwers heeft. Om het vandalisme in Soest verder te rug te dringen - de situatie in onze ge meente steekt redelijk positief af bij het landelijk gemiddelde - vindt de werkgroep anti-vandalisme het nood zakelijk dat er een parttime-kracht wordt aangetrokken voor diverse uit voerende taken. De leden van de werkgroep - waarin o.a. de gemeente en de politie participeren - en de orga nen die ze vertegenwoordigen hebben daar zelf geen tijd voor. Dat blijkt uit de brief die de werkgroep aan het College van B. W. heeft ge stuurd en die maandagavond werd bsproken in de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken onder leiding van burgemeester P. Scholten. De kosten van zo'n medewerker zijn weliswaar hoger dan de schade aan de gemeente lijke eigendommen, maar daar staat te genover dat ook particulieren zullen profiteren van de verdere bestrijding van het vandalisme. In 1987 werd er voor zo'n dikke 133.000 gulden schade aangericht. De werkgroep heeft het gemeentebe stuur dan ook de vraag voorgelegd of de huidige situatie in Soest "aanvaard baar" wordt gevonden, of dat er ge streefd moet worden naar verdere ver laging van het vandalisme-niveau. Dat laatste gaat dan geld kosten. B. W. hebben in eerste instantie laten weten dat er geen extra mankracht be schikbaar kan worden gesteld en dat de diverse organisaties in de werkgroep zelfde gewenste extra-inzet maar moe ten leveren. In de commissie ABZ ble ken met name WD (Neks Blommers) en PvdA (Raymond van Gelder) het daarmee eens te zijn, evenals Wiebe Meilof (GPV). Het CDA hield bij mon de van Ans Greefhorst nog een slag om de arm en alleen Progressief Soest (Jan Visser) en D66 (Jan van Esseveld) stonden achter de ideeën van de werk groep. Neks Blommers waarschuwde vooral tegen "dubbel werk", omdat binnen de gemeente ook andere instanties zich bezighouden met aanverwante zaken, zoals sociale veiligheid. Volgens haar moeten de zaken zoveel mogelijk in eL kaar worden geschoven en is een aparte medewerker overbodig, met name naar het onderwijs toe, omdat dat werk wel gedaan kan worden door de Onderwijs Begeleidingsdienst OBD. Bureaucratisch? Volgens Van Gelder is er niet zozeer sprake van een gebrek aan mankracht, maar is het een kwestie van een gebrek kige "afwikkeling" binnen de organisa ties. "Wat los je op als je een parttime- kracht aanstelt? De ideeën van de werkgroep moeten in de organisaties beter worden opgevolgd." Hij vreesde dat er alleen maar meer geld zou wor den uitgegeven aan het "bureaucratisch functioneren" van dé gemeente. Jan Visser vond dat het vandalisme in Soest alleen in schijn nogal meeviel. "Als we het nu weer laten verslappen wordt het alleen maar erger. Hij vond dat de werkgroep de mogelijkheden moest krijgen om het door de raad vast gestelde "stappenplan" ook werkelijk uit te voeren. "Ik heb de indruk dat de werkgroep nu hopeloos in het moeras aan het zinken is en de zaak wil opge ven. Dat moeten we niet laten gebeu ren." Ans Greefhorst was het deels met Van Gelder eens en wees o.m. op de brief van de vrouwelijke raadsleden, die bij het College opnieuw aan de bel hebben getrokken voor de aanpak van de "so ciale onveiligheid" in Soest. Zij willen een meldpunt, meer voorlichting en vooral een feitelijke aanpak van onvei lige lokaties. Ze wilde de aanstelling van een parttimer eventueel nog eens bekijken bij de behandeling van de voorjaarsnota. Kruispunt De voorzitter van de werkgroep, hoofd inspecteur E. de Natris, hield de com missie voor dat er gestreefd moet wor den naar een uitbreiding van het taken pakket door de instelling van een werk groep "bestuurlijke preventie". Daar voor zou een parttime-kracht van groot belang kunnen zijn. "We staan nu op een kruispunt. Hebben we ons doel be reikt, óf vinden we dat er meer moet ge beuren?" Blommers vond dat de diverse taken dan eerst maar eens geïnventariseerd moesten worden. "Dat is beter dan nu iemand aannemen die op maandag morgen om negen uur het jeugdwerk gaat benaderen..." De meeste commis sieleden zagen overigens weinig in de inschakeling van de OBD, volgens Vis ser een "theoretische club". Het leek hem juist goed om in de nieuwe werk groep de sociale controle te "organise ren". Van Gelder bleef zich principieel ver zetten tegen extra mankracht. "Laat het managementteam van de gemeente maar uitzoeken hoe de verschillende organen daarvoor inzet kunnen leveren en hun prioriteiten afwegen." Perfekt voor nachtelijke Olympische uitzendingen: de MX 2000 met volwassen 51 cm beeld. U rijdt hem bij voorbeeld naar uw slaapkamer en alleen u hoort het geluid via de hoofdtelefoon. Ook perfekt natuurlijk voor vele jaren gewoon TV kijken: stereo geluid en teletekst ingebouwd (voor de uitslagen!). Kom bij ons kijken naar 's werelds mooiste televisietoestel in de kleuren zwart, zilvergrijs, wit, rood en blauw en profiteer van onze speciale aanbieding (tot31 maart). 2998 Een deel van het bestuur van de stich ting Soesterberg 150 jaar. Rechts voor zitter F. J. Hagmeijer. Foto: Goos van der Wilt. desnoods zeker aanspreken," aldus Hagmeijer, die evenwel verwacht dat de bedrijven hun beloftes zullen hou den. Het College heeft 5700 gulden be schikbaar gesteld voor de viering van het 150-jarig bestaan. Dat komt neer op één gulden per inwoner, de Amerika nen niet meegerekend. Ook de subsidie voor het voormalige Oranje Comité verdwijnt in een apart potje in de kas van de stichting, zodat koninginnedag ouderwets kan worden gevierd. Bevrijdingsvuur "De voorbereidingen liepen en lopen hartstikke fijn. Ik hoop dat de evene menten ook zo verlopen," zei Hagmeij er vorige week tijdens de presentatie van het programma. Hij verklapte dat op 5 mei mogelijk het bevrijdingsvuur wordt aangestoken in Hotel De Wereld in Wageningen. Vandaar zullen ver schillende lopers de brandende fakkel naar Soesterberg brengen. Ook bij de dodenherdenking zal volgens Hagmeij er uitgebreider worden stilgestaan dan gewoonlijk. Over ongeveer twee weken verschijnt het jubileumboekje van de stichting 150 jaar Soesterberg in een oplage van 2500 exemplaren. Het wordt in Soesterberg huis-aan-huis ver spreid, evenals in Soestduinen. In Soest kan men het boekje inzien in onder meer het VW-kantoor en de biblio theken. Het programma van de festiviteiten in het kader van het 150-jarig bestaan van - Soesterberg ziet er globaal als volgt uit: Maart: Foto-expositie, Project basisonderwijs. April: Demonstraties AGAVS, Lentefeest Jeugdwerk, Lunapark, Jaarmarkt en andere koninginnedag-activiteiten. Mei: Dodenherdenking, Bevrijdingsdag, Feestmiddag voor de jeugd, Diverse lopen door Soesterberg, Rijwielavondvierdaagse, Optreden volksdansgroep, Feestdag voor ouderen. Juni: Wiellerronde, Open dag Sterrenberg, Wandelavondvierdaagse, Dag van het Paard, Sportdemonstraties, Koffieconcert, Klaverjastoernooi, Ballonvaart, Demonstraties politie, brandweer en EHBO, Voetbalwedstrijd en Slotconcert. De jaarrekening van de stichting openbare bibliotheek Soest is door de raad goedgekeurd. Dat was niet hele maal voorzien door het College dat slechts een gedeeltelijke goedkeuring in het hoofd had. De reden daartoe was een overschrij ding van de begroting van 38.000 gul den en een extra rente-post van nog eens 6.000 gulden. Het verlies werd veroorzaakt door een minder sterke groei van het aantal leden en lagere in komsten. Het College achtte dat tekort niet acceptabel en stelde voor dat de bi bliotheek dat zelf moest dekken. Een meerderheid van de raad dacht daar evenwel anders over. De WD diende tijdens de raadsverga dering een motie in. Daarin werd voor gesteld het tekort aan te vullen ten laste van het 'overschot 1987'. De motie, werd gesteund door de PvdA, Progres sief Soest en drie leden van de ander maal verdeelde CDA-fractie. D66 vond de argumenten, waarmee de bi bliotheek het tekort uitlegde, niet sterk genoeg om nu extra geld toe te schieten. De meeste raadsleden waren de mening toegedaan dat de stichting openbare bi bliotheek het verdient om het tekort uit gemeentegelden terug te krijgen. Lydia Meyer van de PvdA voegde daar aan toe: "Bij overschotten nemen wij de gelden in, maar bij incidentele tekorten zeggen we ten onrechte dat ze dat zelf maar moeten oplossen." De Stegas - Stichting Eemlandse Gas- apparatenservice - is sinds kort uitge breid met het Amersfoortse gemeen telijk gasbedrijf, zodat inwoners van de Keistad nu ook een onderhouds contract kunnen aangaan met een van de aangesloten installateurs. De or- gansitie ging in 1983 van start op ini tiatief van de gasbedrijven Soest nn Baarn, om eenheid te brengen in het boden. Dit jaar zal dat een extra feeste lijk tintje krijgen i.v.m. het jubileum. Op donderdag 3 maart zal om 14.00 De afdeling Welfare van het Neder landse Rode Kruis viert dit jaar het 40- jarig bestaan. In het hele land worden tienduizenden mensen door de Welfa re-middagen en -ochtend uit hun iso lement gehaald voor een gezellig praatje, handwerken, een wandelin getje. Dit gebeurt al 40 jaar, met groot succes en voldoening door vrijwilli gers. Jaarlijks wordt alle deelneemsters in Soest en Soesterberg een gezellige ge zamenlijke ochtend of middag aange- uur in dienstencentrum De Vijverhof voor alle deelneemsters een revue wor den opgevoerd t.w. 'Een blik te ver' die door mevr. Eline Koning op 'Rode Kruis-tekst' werd geschreven. De heer mr. P. Scholten, Kringcommis saris Utrecht en lid van het Dagelijks Bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, zal bij deze gelegenheid een wel- komst-/voorwoord spreken. Eveneens zal het afdelingsbestuur aanwezig zijn. onderhoud. Dat gebeurt door unifor me voorwaarden, werkmethoden en tarieven. Het gasbedrijf voert steekproefsgewijs controle uit en er gelden strenge eisen van vakbekwaamheid voor de mede werkers van de installateurs. De tarie ven blijven, mede doordat het gasbe drijf deelneemt in het stichtinsgbestuur, op een voor abonnees aanvaardbaar ni veau. Nu het Amersfoortse gasbedrijf is toe getreden tot de stichting kunnen ook de plaatselijke installateurs zich aanslui ten. Inmiddels hebben elf bedrijven dat gedaan. Zij ondertekenden op 25 fe bruari j.1. het contract, tijdens een feestelijke bijeenkomst waarin Stegas- voorzitter H.v.d.PoI uit Soest een toe spraak hield en daarin o.m. inging op de voorgeschiedenis van de stichting. Er zijn in het tot dusver bestaande werkge bied van de stichting - Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes - zo'n 6000 on- derhoudsabonnementen afgesloten voor periodiek onderhoud en continu service. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Eigenlijk bestond Soesterberg in 1987 al honderdvijftig jaar. Maar de ge denkwaardige verjaardag van de an derhalve eeuw oude gemeenschap wordt pas dit jaar luister bijgezet. Een uitgebreid en zeer gevarieerd feest programma zal gedurende vier maan den herinneringen oproepen aan het Koninklijk Besluit van 12 juli 1837, waarin voor het eerst in de geschiede nis de naam Soesterberg wordt ge noemd. Het 'Buurtschap Op Den Bergh' is dan niet meer. De reden dat de stichting 150 jaar Soesterberg de festiviteiten in 1988 houdt is simpel. Dat gebeurde op verzoek van de roomskatholieke kerk in Soesterberg, die het dertigste lustrum op religieuze wijze in het afgelopen najaar vierde. Men wilde elkaar niet in de wielen rij den. Vereniging gaat 'nooit akkoord' met maatregelen A 28 De Vereniging Soesterbergs Belang maakt zich bijzonder ongerust over de opstelling van het College van Burge meester en Wethouders met betrek king tot de maatregelen die Rijkswa terstaat aan de rijksweg A 28 gaat uit voeren om het lawaai terug te bren gen. Dat blijkt uit de brief die de VSB vorige week vóór de reaadsvergade- ring verstuurde aan de gemeenteraad en waarin de raad wordt verzocht zich duidelijk te distanciëren van B. W. De VSB refereert aan de brief die de in woners van Soesterberg onlangs heb ben ontvangen, waaruit blijkt dat Soest zich niet zal verzetten tegen de maatre gelen die Rijkswaterstaat heeft be dacht. Die maatregelen (slijpen en be dekken van het wegdek met epoxy-hars en steenslag, verdere verhoging van de geluidswallen) zijn volgens de VSB door alle instanties en de inwoners met grote scepsis ontvangen. "Er is twijfel, respectievelijk zeer grote twijfel om trent de effectiviteit van dit voorgestel de pakket." Volgens de vereniging wordt de tolerantiegrens van de wette lijk vastgestelde normen "wederom op gerekt". "De VSB kan dan ook nooit akkoord gaan met het pakket maatre gelen dat Rijkswaterstaat wil gaan uit voeren." Het verschil in geluidsreductie blijft 2 tot 5 dB, "niet gering" aldus de VSB, die had gehoopt dat de gemeente als dé belangrijke partij in het overleg met Rijkswaterstaat meer toezeggingen had afgedwongen. "Wij zijn dan ook teleur gesteld in de uitkomst van deze bespre king." De VSB vindt de opstelling van het Col lege "niet geruststellend" en nodigt de gemeenteraad dan ook uit zich van B. W. te distanciëren en op enkele punten aanvulling te geven: Rijkswaterstaat moet in elk geval verantwoordelijk worden gesteld voor 6,5 dB geluidsre ductie en voor de consequenties als die normen toch niet worden gehaald; er moeten harde afspraken worden ge maakt over het dichten van de akoesti sche lekken bij de viaducten Kampweg en Kerklaan; de maatregelen aan het wegdek moeten verder reiken dan 300 meter voorbij de Richelleweg; en ten slotte moet vaststaan wat onder "signi ficante verschillen" wordt verstaan. De brief van de VSB kwam tijdens de raadsvergadering impliciet ter sprake. Zie verder het verslag daarvan elders Het jubileumconcert van de Klu kapel was in feite al de start van de feestelijk heden, maar die beginnen pas goed op 28 maart. Vanaf die datum valt er we kelijks wat te beleven in Soesterberg. Op dit moment heeft de stichting 150 jaar Soesterberg 25 evenementen op papier staan. Het zijn uiteenlopende ac tiviteiten, waarbij alle groepen van de bevolking aan hun trekken kunnen ko men. Een foto-expositie in gebouw De Hoeksteen aan de Buys Ballotlaan, van 28 maart tot en met 27 april, is een van de eerste festiviteiten. Deze maand be ginnen de basisscholen al aan een pro ject, dat uiteraard in het teken staat van de historie van Soesterberg. De Ambas- sadors van de USAF sluiten het feest programma op woensdag 29 juni af. In de tussentijd kan men zich onder meer vermaken met een Lunapark, Bassie en Adriaan, de Dag van het Paard, diverse demonstraties, sportactiviteiten en...de jaarmarkt op koninginnedag. Oude ambachtenmarkt Hoewel het Oranje Comité Soesterberg er vorig jaar de brui aan gaf is de druk bezochte oude ambachtenmarkt ge waarborgd gebleven. De stichting 150 jaar Soesterberg heeft besloten de ko ninginnedag-activiteiten en de doden herdenking en de viering van de bevrij ding dit jaar te organiseren. "Maar dat geldt alleen voor 1988," zegt voorzitter F.J. Hagmeijer van de stichting nadruk kelijk, "Volgend jaar doen we dat niet meer. Dat moet duidelijk zijn." Oud- Oranje Comité lid P. Taai is bereid ge vonden de stichting versterking te bie den in de functie van secretaris. 30.000 gulden Het 'plaatsélijke bedrijfsleven speelt ook een aanzienlijke rol in het feestpro gramma. Middels financiële gaven is het mogelijk voor de stichting om zo veel activiteiten te organiseren. De to tale kosten worden geraamd op ruim 30.000 gulden. Daarvan is momenteel al twintig mille binnen. Voor het restant zijn al toezeggingen gedaan. Bovendien heeft de stichting een garantie-aan vraag gedaan bij de gemeente. Daar wordt morgenavond in de commissie fi nanciën over gesproken. De raad beslist eind deze maand of men de garantie wil verstrekken. De heer Hagmeijer is er van overtuigd dat alle activiteiten door gaan "Daarom hebben we ook de garantie aangevraagd. Dat zullen we Vals honderdje Een 42-jarige winkelier van de Konin- ginnelaan ontdekte afgelopen vrijdag avond bij het opmaken van de kas dat hij een vals biljet van 100 gulden had ontvangen. Hij kon niet meer nagaan wie hem het biljet had gegeven en stelde de politie op de hoogte. Zover men heeft kunnen natrekken is de naam Soesterberg voor het eerst op 12 juli 1837 gevallen. Dat was in het Koninklijk Besluit van Willem, Ko ning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groothertog van Lu xemburg enz. enz. enz. Het besluit betrof de oprichting van de roomskatholieke kerk in het 'Buurt schap Op Den Bergh', zoals Soester berg daarvoor werd aangeduid. Tot 1910 was Soesterberg een onbekende gemeenschap, waarin struikrovers en stropers de scepter zwaaiden. De be bouwing bestond uit een aantal kleine witgekalkte boerenbedrijfjes en plag genhutten. De heide nabij De Stompert werd inge richt als vliegterrein. Daar bouwde Frits Koolhoven zijn eerste Nederlandse vliegtuig, dat de naam Heidevogel mee kreeg. In 1913 werd in Soesterberg de militaire luchtvaart afdeling opgericht. Soesterberg groeide uit tot de bakermat van de militaire en burgerlijke lucht vaart. Het dorp verwierf nationale en internationale bekendheid en raakte langzamerhand uit het isolement. Nog steeds spreken namen uit die tijd tot de verbeelding: Plesman, Koppen, Ver- steegh, Soer, Viruly en anderen. Tot op de dag van vandaag is Soester berg onverbrekelijk met de (militaire) luchtvaart verbonden. serie Kodak compact camera's - auto-focus - automatisch filmtransport - zelfdenkende flits - 4-delig glasobjektief Kodak Ekton - filmgevoelig- heidsinstelling (DX) - Kodak Photolife lithium-batterij - geschenkverpakking Kodacolor Gold film -5 Jaar garantie VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST

Soester Courant | 1988 | | pagina 3