1T5 O 'n HELE gekocht bij SCHOEMAKÈR schoemaker 5J5 HET KAN NIET BETER! Rode Kruis viert 40 jaar Welfare Nefkens pakt uit in 4-daagse auto-show Groenbeleidsplan in Soest ?hOCK BIEFSTUK TEXAS Tartaartjes-140 C00 Gehakt h.o.h. Osseworst SLAGERIJ DUWEL TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriwoQt PAGINA 10 WOENSDAG 9 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 portret en n tand op Lyceum De nieuwe kop van Jut lUm.is Alweer een nieuwe specialiteit in ons assortiment dat u nog niet kent. Woonstyle Jansen Vonk presenteert zich.... Miele wasautomaten, drogers en stofzuigers. Topkwaliteit al jaren lang! In consumententests steeds topklasse. Een Miele van Schoemaker; dus perfecte aflevering en echte nazorg, met drie jaar volle garantie, inclusief gratis service certificaat. Vergelijk en kies bij Schoemaker. Service voor dezelfde prijs! Of\C Er is al een Miele volautomaat voorIO w vi' Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344' Garagebedrijf na tien jaar zelfstandige Opel-dealer HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers Varens, schitterend groen voor schaduwrijke plekjes ck, Steenhoffstraat 46, stelt zich als doel een het sociaal-culturele Ie le geven als lid steun je vereniging en geniet je dmaatschap. De kosten voor jongeren t/m 23 lezelfde huishouding be- ntaktadres ledenadmini- >5 GK Soest, tel. 12689. tishock 10 maart 00 uur eo van Gogh deed De reakties waren ïwel enig talent van werd. Volgens de fascistisch en mora- k, de reakties waren wellicht als oorzaak ;esties van grof ge- is in Nederlandse had moeite "Lu- tarde te schatten, de olie vermelding tij- :e filmdagen in '81. ind in het teken van an van het filmhuis 2 maand is er weer iet filmhuis. In het r elfde Noord-Hol- aait Artishock drie 17 maart: aanvang maart: aanvang 24 maart: aanvang >ther place". tret en modelteke- and gehouden op in 12.00 tot 14.30 Artishock, Steen- >t. Fred Leive. Hij zal ven en karakteris- ïzien van de uitJa- mstige krijgskunst wordt zwartwitte re "Hakama") ge bruiksvoorwerpen )nfa", de "sai's" en ook voor niet-le- g. Van tevoren op- Tekenmateriaal ïmers zelf worden s het open atelier is ig om eventuele den of de deelne- l te helpen, st de mogelijkheid een consumptie, adelijkse tentoon- en. Inlichtingen: 9085. om 20.00 uur be- Surinaamse band itreden op het e bandleider Pon- Ie andere bandle- nse instrumenten ze teruggaan naar ts, waarbij ze het an. Deze avond is avond die het ;aniseert in het ka- :k maand'. avonden is deze i gratis toeganke- ote opkomst ver- oensdag 16 maart and e Jazz staan, iazz-band 'On the de muziekmaand Uigers Vakature stigd in gebouw 49 te Soest. Tel. ngstijden: maan- erdag van 10.00- .30 uur. Vrijdags len wij u een aan- >estand aan. 2vraagd in cultu- m zich tijdens de oning voor kin- het bedienen van >p vrijdagen van uur. 1/656. I zoekt vrijwilli- ili t/m 19 augus- ktiviteiten te be- heeft plaats voor 'v om in samen- 'pskrachten kin- iten te begelei- schilderkursus/ ïetaalbewerking. vraagt een vrij- ituif voor tieners d om samen met ïtsknutselkursus kinderen te or- i kinderen van 8 v willen zich, in i beroepskracht, eren schminken kinderen van 6 staande vakatu- tichting Vrij wil- ioest. door Arie Wandelaar Wie tot Arie de veronderstelling zou hebben uitgesproken dat hij het in zijn wekelijkse "Rondje Soest" nog eens voor burgemeester Paul Scholten zou opnemen was door hem hoogst per soonlijk voor tijdelijk gestoord ver- h klaard. "Soester Paultje" kan zijn eigen boon tjes wel doppen. Hoewel Arie daarvan overtuigd is desondanks toch een po ging een politieke plooi, die Scholten wordt aangewreven, glad te strijken. Dat zit zo. Het kan u bijna niet ontgaan zijn dat een aantal Soester politici min of meer een beetje in de maag lijkt te zitten met wethouder G. Plomp. Dit bezige baas je heeft o.a. sport in zijn portefeuille, een artikel waarvan de meest onge schoolde gemeente-politicus verstand meent te hebben. Kwam het daardoor dat in de zomer van '87 vier politieke partijen in Soest het voor elkaar kre gen de bestaande overlegstructuur voor de sport van het veld te sturen? Arie zou 't niet weten. Wel is u en hem bekend dat deze pitti ge terechtwijzing Plomp's eetlust gron dig heeft bedorven en enkele hoor- en leesbare oprispingen ten gevolge had. Zo kwamen we in de afgelopen maan den aan de weet dat de WD-wethou- der er niet over peinst in de toekomst achter gesloten deuren met vertegen woordigers van Sport-Soest te verga deren, en nog altijd van mening is dat Johan Hilhorst, de vroegere directeur van de sportstichting, een ambtelijke adviserende rol moet blijven spelen. Met andere woorden; met Plomp zou het in de nieuwe opzet slecht kersen eten zijn. De in de ogen van de vier grote politie ke partijen uit de maat lopende wet houder maakte van zijn in alle opzich ten n*»"dcrhciussiandpunt geen ge heim, en kwam daardoor zeer recent in een wat zorgelijke conflictsituatie. Stikken of slikken! Een vonnis met peper, zout en andere kruiden. Zo de politieke dissident de voorgekookte hap niet wenste te slik ken, dan zou de mogelijkheid dat er een wethouderlijk hoofd kwam te rol len aanwezig zijn. En dan was er nog het alternatief, dat de wethouder mocht blijven zitten, mits hij zich uit sluitend bleef bemoeien met zaken waar hij dan wèl verstand van had. De sport in Soest werd daar nadrukkelijk niet toe gerekend. Het politieke, leven van wethouder Plomp dus op het spel. Vrijwillig of ge dwongen verdwijnen, dan wel aan de politieke leiband lopen. Nu zijn er, ze ker in de politiek, eerder kuilen gegra ven waarin personen terecht kwamen voor wie deze ruimte niet gereserveerd was. Zo ook tijdens dit hoogst opmer kelijke politieke steekspel in Soest. De man, die hoog op de afschotlijst ge noteerd stond. Plomp dus, liet, om in sporttermen te spreken, tijdens de avond van de waarheid z'n tegenstan ders ongeveer alle hoeken van de ring zien. Met zuiver geplaatste stoten naar links en rechts maakte hij duidelijk dat z'n tegenstanders hem onderschat hadden. De knock out overwinning was in zoverre beschamend, omdat het er een was die werd behaald op een aantal politieke wijs- en vooral bleek neusjes, die hun voorbereidende werk zaamheden niet of slecht hadden uit gevoerd. Wat nu heeft deze storm in een glas water met "Soester Paultje" te maken zult u zich langzamerhand terecht af vragen. Alles. In plaats van na het likken der wonden met forse zelfkritiek de nederlaag te analyseren ging politiek Soest, nadat de eerste kop van Jut ongeschonden was gebleven, op zoek naar een nieuw exemplaar. Sinds 29 februari eigendom van burge meester Paul Scholten. B. en W., met aan het hoofd de burge meester, hadden moeten voorkomen dat het raadsvoorstel over de stichting in de raad was gekomen. Deugt de burgemeester eigenlijk nog wel voor zijn werk, vroeg men zich 29 februari j.1. hardop ter linker en ter rechterzijde af. De klassieke, maar meestal met weinig sukses beproefde methode de schuld van het eigen onvermogen in de schoe nen van derden te schuiven kreeg weer eens gestalte. Het hoofd van de school straks door de schoolkinderen op het matje geroe pen, terwijl "bovenmeester Plomp," weer rustig zijn pijpje kan stoppen. Dat de nieuwe kop van Jut kwetsbaar der is dan zijn voorganger behoort tot de mogelijkheden. Zolang de hamer waarmee dit moet worden beproefd voor de ingebruikneming uit de han den wordt geslagen zal de politieke kermis in Soest zijn aangewezen op ge kleurde luchtballonnen die aan de grond blijven. Een luchtkoers uitzetten is namelijk iets anders dan een luchtkoers varen. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kantoor etflriencv VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines (pikant gekruide biefstuk omwikkeld met spek) 100 gram per stukI 4 voorw 750 gram (uit eigen worstmakerij) 100 gram STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 SOEST Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Na een grondige verbouwing heeft Woonstyle Jansen Vonk zich in een nieuw jasje gestoken. Mede door de herindeling en het afgestemde pro gramma op het gebied van exclusieve interieurverzorging heeft men een om geving weten te creëren waar het goed vertoeven is. De restyling en het 80-ja- rig jubileum dit jaar wil men niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Tijdens de Voorjaarspresentatie, van dinsdag 15 maart tot zaterdag 19 maart, laat men u kennismaken met o.a. sfeervolle deko ratie-artikelen, exclusieve gordijnstof fen, traditionele mahoniehouten stijl1 meubelen uit Engeland, vloer- en wandbekleding enz. enz. Een presenta tie die door het jubileum een extra feestelijk karakter zal hebben. Redenen genoeg om eens een kijkje te nemen bij Woonstyle Jansen Vonk, Brinkstraat 19-23 Baarn, telefoon 02154-12801. Ongeveer 150 mensen hebben het veertigjarig bestaan van de Welfare van het Rode Kruis gevierd. Ze kwa men bijeen in het dienstencentrum De Vijverhof, waar vrijwilligsters van de Welfare een revue op de planken brachten. Hoewel de geluidsinstallatie niet voor iedereen optimaal werkte kon worden gesproken van een geslaagd feest. In de revue 'Een blik te ver' werd de periode van 1917 tot nu vertolkt. Natuurlijk stond de geschiedenis van het Rode Kruis centraal in het door amateurs goed opgevoerde toneelstuk. Onder de aanwezigen bevond zich bur gemeester mr. Paul Scholten. Hij is te vens kringcommissaris en maakt deel uit van het landelijke bestuur van het Rode Kruis. Voordat het doek opging sprak hij het (bejaarde) publiek toe. Hij wees op het belang van het Rode Kruis. "De samenleving is zonder het Rode Kruis niet compleet. Wat dat betreft kunnen we gelukkig zeggen dat het in Soest goed gaat," vond Scholten, die ook de aandacht vestigde op de thuis zorg van ouderen. Dat is overal in Ne derland aan de gangen het Rode Kruis werkt er hard aan. Ook u moet thuis kunnen zijn bij datgene wat u fijn vindt en het Rode Kruis kan daaraan toevoe gen wat erbij hoort," sprak Scholten. "Voor mij staat als een paal boven water dat ik blij ben dat er vrijwilligsters zijn die dat willen doen." Burgemeester Scholten stelde dat de" ouderen er ook bijhoren. "U zit in een groeiende groep. U wordt steeds belangrijker," aldus Scholten, die de ouderen aanraadde Foto: Herman van Dam De revue van het Rode Kruis werd bekeken door circa 150 mensen. hun problemen via de Welfare-mede- werksters kenbaar te maken. Daarna werd het feest in gang gezet. De meer dan honderd ouderen uit Soest genoten zichtbaar. Installatiebedrijf j. corneiisse bv. Computer beveiligingen Tel.(02155)13014-12577 vanWeedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 1 1 111 «6 Garagebedrijf Henri Nefkens Soest is sinds kort zelfstandig Opel-dealer. Het bedrijf aan de Birkstraat bestaat bovendien tien jaar en dat is de reden dat Nefkens vanaf vandaag tot en met zaterdag behoorlijk uitpakt. In de show room zijn alle modellen van Opel te bewonderen, en ondernemende klanten kunnen profiteren van een aantal voordelige aanbiedingen. Voordat de voorgevel werd voorzien van de naam Nefkens, opereerde de garage onder de naam Houdijk. De garage bestond al tientallen jaren en werkte voornamelijk met occassions. In 1978 werd de zaak overgenomen door de Nefkens nv Holding. Vijf jaar later werd het Soester filliaal een ser vice-bedrijf van de vestiging van Amersfoort, maar de omzet nam dus danige vormen aan dat General Mo tors een zelfstandige dealer in Soest wilde. Investeren Voor de klanten betekent dat een nog betere service-verlening," zegt direc teur C.G. Idenburg. "We hebben flink moeten investeren in nog meer appara tuur, bijvoorbeeld in testapparatuur. Dat hebben we gewoon nodig om sto ringen te vinden bij de moderne wa gens. Ook het magazijn moesten we nog meer aanvullen. Dat is een voorwaarde die GM stelt. Het is alleen jammer dat de klant daar niets van ziet, maar hij merkt het natuurlijk wel. Het is allemaal in zijn voordeel." Duizenden guldens heeft Nefkens Soest de afgelopen jaren in het bedrijf gestopt. De uitbreiding in 1986 hoort daar ook bij, want toen was al bekend dat Soest een eigen Opel-dealer zou krijgen. "GM vindt dat in alle grote plaatsen een dealer moet zijn gevestigd. Soest wordt daar ook toe gerekend, ook al vanwege de stijgende omzet," aldus Idenburg, die wat dat laatste betreft verheugd kan vaststellen dat Nefkens steeds meer toeloop krijgt van tevreden klanten. Het personeelsbestand van Nefkens heeft in de loop der jaren ook een stijgende lijn vertoond. Momenteel werken negentien mensen bij de kers verse Opel-dealer. Opel-lijn Om de zelfstandige status en het tienja- Goos van der Wilt.! rig bestaan te vieren start Nefkens Soest vandaag met een grote autoshow die tot en met zaterdag duurt. De complete Opel-lijn is vertegenwoordigd. De Cor- sa, Ascona, Manta, Omega en Senator krijgen gezelschap van enkele speciale actiemodellen, zoals de Ascona Sprint en de Kadett Club 161. Deze populaire 3-deurs Kadett is voorzien van getint glas, een metallic-kleur en een zonne dak. Over zonnedaken gesproken: Iedereen die in de periode van 9 tot en met 12 maart een auto uit de showroom koopt krijgt een zonnedak voor 250 in plaats van 650 gulden. Voorts krijgen alle ko pers van een occassion met garantie en/ of een nieuw type een dagtocht aange boden. Garage Nefkens gaat met die mensen op 13 april naar Antwerpen, waar onder meer een bezoek aan de Opel-fabriek wordt afgelegd. Vanzelfsprekend is General Motors blij met het feit dat Soest een zelfstandige Opel-dealer heeft. Voor de grote, vaste klantenkring van Nefkens is dat ook een positieve ontwikkeling. Voor infor matie omtrent de auto-show of andere zaken kan men terecht bij Garage Nef kens aan de Birkstraat, tel. 12364. Het ingenieursbureau Oranjewoud bv uit Almere heeft een groenstructuur plan voor de gemeente Soest gemaakt. In een deelnota heeft het bureau een pakket aanbevelingen en voorstellen opgesteld. "De totale omvang van het groen is redelijk goed tot goed te noe men," concluderen de samenstellers. "De voorstellen en aanbevelingen heb ben meer betrekking op kwalitatieve verbeteringen in visueel-ruimtelijke en functionele zin," schrijven ze. Eén van de voorstellen heeft, betrekking op de ontwikkeling van ontbrekende paden voor fietsers en voetgangers tussen de verschillende groene gebieden in Soest. Enkele routes, die worden genoemd, zijn: Klein Engendaal-Koningsweg, Soesterveen-Grote Melm en Korte Duinen-Eemgebied. De Almeerse on derzoekers vinden ook dat het fietspa- dennet in Soest meer traceer-borden moet krijgen. Verder stellen ze dat het industrieterrein en het woongebied ter hoogte van de Beckeringhstraat moe ten worden gescheiden met een groene buffer. Bovendien moet de lineaire boombeplanting van de hoofdwegen zoveel mogelijk worden verbeterd. Enkele andere voorstellen en aanbeve lingen zijn: De Eng Oranjewoud is van mening dat de kwa liteit van het grondwater van groot be lang is voor het lager gelegen Eemge bied. Daarom is bewaking van de mest- giften noodzakelijk. De hoofdontslui- tingswegen van de Eng moeten worden beplant met bomen. Om een groen, lan delijk karakter te realiseren zou een stadsboerderij op de Eng een recreatie ve, informatieve en educatieve functie kunnen hebben. Het Eemgebied In het Eemgebied moet geen uitbrei ding van bebouwing worden toegestaan en de water- en oeverrecreatie moet worden beperkt. De waterstand mag in geen geval worden verlaagd, stelt het bureau Oranjewoud. Soesterveen Er moeten meer vestigings- en ver spreidingsmogelijkheden voor de hier thushorende plant- en diersoorten ko men. Met name de berk, de wilg, de els en de es passen in deze omgeving. Verbeteringen en/of aanpassingen zijn nodig in 't Hart, Smitsveen, Klaarwater, Overhees en Soesterberg. Brandstichting Een bewoner van het Saenredamplant- soen heeft aangifte gedaan van brand stichting. Onbekenden hadden nabij zijn woning kartonnen dozen aangesto ken. De brand was er de oorzaak van dat de voordeur van de woning van de man werd vernield. Ook een regenpijp liep beschadigingen op. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» 14140 Telex 79479 nl Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Varens worden gerekend tot de oudste planten ter we reld. Ze behoorden tot de pioniersplanten in de don kere oerwouden. Een groot deel van het oorspronke lijk aantal varensoorten is in de loop der tijd uitgestor ven maar gelukkig zijn er nog voldoende (in ons kli maat te gebruiken) soorten over waarvan we dank baar gebruik kunnen maken in onze tuin. Gebruik: varens zijn vooral zo aantrekkelijk omat ze nog gedijen op de donkerste plek in de tuin. Tuinbe- zitters met sombere vochtige stadstuintjes of met bin nenplaatsjes waar nooit een straaltje zon doordringt kunnen door varens te planten toch hun hart ophalen aan schitterend groen. Behalve van vocht en schaduw houden de meeste varens ook van een wat zure grond. Als deze van nature niet aanwezig is, kunnen we pro beren de gewenste omstandigheden zo goed mogelijk te benaderen door bijvoorbeeld tuinturf door de bo venlaag te werken op de plek waar we varens willen planten. We kunnen varens op verschillend manieren toepassen. Als groepen opgaande varens, oprijzend temidden van schaduwminnende bodembedekkers. Als rustgevend element tussen andere bloeiende planten. Als camouflage voor een lelijke muur of schutting of een kale plek in de heg. Welke varens planten we? Het sortiment varens dat in Nederland eenvoudig verkrijgbaar is biedt de gemid delde tuinbezitters genoeg keus. Liefhebbers die een wat breder sortiment kiezen komen met geduld en wat zoekwerk toch ook een heel eind. Hieronder een be knopte beschrijving van een aantal vrij bekende va rens. De Koningsvaren (psmunda regalis) is een hoge varen van 100-150 cm. Het onderste gedeelte van de bladeren, de wortelstok, lijkt op een klein stammetje. De Koningsvaren prefereert schaduw, maar heeft geen moeite met zon als de grond maar voldoende vocht bevat. De veel kleinere Eikvaren (Polypodium vulgare) komt in een groot deel van ons land in de vrije natuur voor. Zelfs op zeer droge grond, in slootwallen en tussen eikehakhout, treffen we deze wintergroene varen aan. De bladeren verschijnen aan kruipende wortelstokken en worden 10-25 cm. lang. Inheems in Engeland is de Tongvaren (Phyllitis scolopendrium). Als uitzondering op de regel prefereert deze varen juist een kalkrijke grond. Bovendien voelt hij zich goed thuis op vochtige muren en in rotsspleten. De leerachtige wintergroene bladeren worden ca. 45 cm. lang. Dubbelloof (Blechnum spicant) groeit het best op een voedselarme vochtige grond. De naam dubbel loof duidt op de vruchtbare en steriele bladeren die in één plant verenigd zijn. De fertiele bladeren staan recht overeind en worden 15-70 cm lang. De steriele bladeren 10-40 cm. vormen een overhangende krans om de fertiele bladeren heen en blijven 's winters groen. De Beker- of Struisvaren (Matteucia stru- thiopteris) ontleent zijn naam aan de groeiwijze. De bladeren vormen grote "bekers" die zo'n meter hoog worden. De Bekervaren is een echte schaduwliefheb- ber en houdt ook van vocht. De plant breidt zich wel behoorlijk uit via ondergrondse uitlopers. Het Wijf jesvaren (Athyrium Filix-Femina) en het mannetjes- varen (Dryopteris Filix-Mas) lijken sterk op elkaar. Laatstgenoemde groeit wat grover uit maar beide houden van een vochtige schaduwplek. De niet-win- tergroene bladeren van het Wijfjesvaren zijn ook iets lichter groen dan die van het mannetje. Combinaties van varens met bodembedekkers kunnen bijzonder mooi zijn als de combinatieplanten dezelfde groeiom- standigheden als de varens vragen. Heel goed samen gaan bijvoorbeeld de Maagdepalm, het Lievevrouwe bedstro en het Zenegroen, drie aan elkaar gewaagde bodembedekkers. Hiertussen planten we dan groep jes bekervarens.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11