'Bij ons op Soest' De schrijfster Jos van Manen Pieters komt naar Soest 'Misschien ben ik wat meer geneigd om de kerk kritische vragen te stellen' lijn INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS WOENSDAG 9 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 B oeken xveekfesti viteiten: FIAT eert zijn kampioenen met voordeelshow LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION E^/an de ven 153 Ouderen c.o.s. Nieuw produkt voor lippen LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION E-v/an de ven Ds. Jan Peter Schouten, nieuwe predikant van de Open Hof: De 53e Boekenweek is in aantocht, deze wordt gehouden van 16 tot 26 maart '88. Dinsdag 15 maart vidt het traditionele Boekenbal plaats in de Stadsschouwburg te Amsterdam. De N.C.R.V. zal een samenvatting van een half uur van het Boekenbal uitzen den op zaterag 20 maart om 19.00 uur. Deze opening zal gewijd zijn aan de "relatie Nederland-Vlaanderen." In het kader hiervan heeft Jeroen Brou wers een essay geschreven, getiteld "Sire, er zijn geen Belgen." Het N.B.L.C. koos als thema voor de Boe kenweek: "Vrouwen in de literatuur." Het boekenweekgeschenk is dit jaar ge- 5 ischreven door Maarten Biesheuvel. Het is een bundel nog niet eerder gepu bliceerde verhalen met de titel: "Een pvertollig mens." Maarten Biesheuvel debuteerde in 1972 met de verhalen bundel "In de bovenkooi" en onlangs [verscheen van hem "De angstkunste- Jos van Manen Pieters op vrijdag 18 maart in Bibliotheek Overhees De Openbare Bilbiotheek en Boekhan- j del v.d. Ven hebben gezamelijk de schrijfster Jos van Manen Pieters uitge nodigd in het kader van de Boeken week. Zij zal op vrijdag 18 maart om 20.00 uur vertellen over en uit haar werk. Plaats: Filiaal Overhees, Wil- I laertstraat 49, Soest. (Naast C-drie). In de pauze signeert de schrijfster haar boeken, die ter plaatse door de boek handel te koop worden aangeboden, waarbij u tevens het boekenweekge schenk krijgt. Na de pauze is er gelegen heid tot vragen stellen aan de schrijf ster. Gratis toegangskaarten voor deze avond zijn af te halen bij: V.V.V. Soest, Steenhoffstraat 9a; Centrale Biblio theek, Alb. Cuyplaan 202; Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49 en bij Boekhandel v.d. Ven, Winkelcentrum Hartje Zuid Jos van Manen Pieters is een zeer ge liefd schrijfster. Vorig jaar bleek uit een onderzoek, ingesteld door de IKON, dat Jos van Manen Pieters de meest ge lezen auteur van Nederland is. Aan haar werd de vraag gesteld "Wat moet je doen om dat te worden?" en zij ant woordde: "Romans schrijven waar de mensen niet vanaf kunnen blijven." Haar familie- en streekromans gaan over herkenbare mensen, in haar boe ken vullen ernst en humor elkaar even wichtig aan. De rode draad die door haar hele oeuvre loopt is dat het gecom pliceerde mensenbestaan alleen door Jos van Manen Pieters. liefde leefbaar kan blijven. De schrijf ster heeft een zeer breed lezerspubliek van allerlei levensbeschouwing, te vin den onder alle lagen van de bevolking en van alle leeftijden. Jos van Manen Pieters werd in 1930 te Zaandam geboren, maar woont al sinds haar derde jaar in Ede. Zij begon als kind te schrijven en debuteerde in 1948 met poëzie. In haar 22e jaar verscheen haar eerste roman "En de tuinfluiter zingt..." Sindsdien zijn er 24 romans van haar hand verschenen, allen talloze malen herdrukt. Enkele, nog altijd veel gevraagde, titels zijn: - Elke woestijn heeft zijn bron; - En de vrouw kiest een man; - Het mag een wonder heten; - Een scheepje van pa pier; - De Tuinfluitertrilogie; - Zwerf tocht naar het geluk; - Een mens die aan jouw kant staat; - De Rosemarie Trilo gie. Exposities Boekenweek De Bibliotheek Overhees zal tijdens de Boekenweek een tentoonstelling wij den aan leven en werk van Jos van Ma nen Pieters. Op de Centrale Biblio theek, Alb. Cuyplaan 202, zullen op de volwassenen- èn op de jeugdafdeling exposities te bezichtigen zijn rond het thema "Vrouwen in de literatuur." Ter viering van wederom de eerste plaatsen van Panda en Uno in hun res- pektievelijke klassen in de Europese verkoop-top tien van het jaar 1987, organiseren de Fiat-dealers van 10 t/m 12 maart een feestelijke show - het "Festival di Campioni" -, met exclu sieve "Champ"-uitvoeringen, veel prijsvoordeel, leuke en spannende at- trakties en veel gezelligheid. Champ-voordeel Panda In het Festival die Campioni is elke Panda maar liefst f 1.000,- in prijs ver laagd. De voordeligste Panda kost hier door f 12.150,-, terwijl de prijs van de populaire 750 CL op f 12.950,- komt. De Uno-Champ Afgeleid van de Uno-45 Fire en voor zien van veel extra's, mag de Uno- Champ een heel aantrekkelijke auto ge noemd worden. De Champ wordt ge bracht in twee exclusieve metaallakken en biedt ondermeer: grille en twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels in kleur gespoten, Wiswas-installatie op de achterruit, laagprofielbanden, stoe len en achterbank van de SX, luze be kleding. De extra's vertegenwoordigen een waarde van f 1.800-; voor het Champ-pakket wordt slechts f 300,- in rekening gebracht, wat de prijs van de Uno-Champ op f 17.890,- brengt. 1.(2) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 2. 3) Annie Cohen-Solal Jean Paul Sartre 69,50 3.(1) Het aanzien van 1987 19,90 4. 5) Nederland Museum- land 1988 9,95 5. 4) Liesbeth den Uyl Ik ben wel gek maar niet goed 19,90 6. 7) Nienke Begeman Victorine39,90 7. 6) Michael Gorbatsjov Perestrojka24,90 8. Robert Hughes De fatale kust55,— 9. 8) Poe'i De laatste keizer van China29,50 10. 9) Jacques Le Goff Cultuur van middel eeuws Europa i 42,50 g 79,50 Winkelcentrum "Hanje-Zuid" - Tel 12419 I JIm'Is. I h' f 4 Miiplt'U' Bockhandel. Vandaag: de heer H.I. Jorna (62) De voorzitter: "U merkt wel, dat u mij in dit interview het woord bejaarden nooit zullen horen zeggen. Je hebt in de maatschappij jongeren, een mid dengroep en ouderen. In Soest is straks in het jaar 2000 zeventwintig(J) pro cent ouder dan 54 jaar. Dan gaat het om ruim 11.000 mensen. Eigenlijk zou je in deze gemeente alleen voor die ca tegorie nog huizen moeten bouwen. Vroeger verzorgden kinderen de oude ren. Daarna kwam een tijd dat de kin deren de ouderen lieten verzorgen. Dat is de overheid volledig uit de hand gelopen. Nu bestaat een tendens oude ren zoveel mogelijk voor zich zelf te la ten zorgen, zodat ze zelfstandig kun nen blijven en hun eigen identiteit kunnen behouden. Er komt een ander soort ouderen. Dat aantal groeit. Je kunt nu al op je vijftigste lid worden van een ouderenbond. De verzorging neemt toe en in het jaar 2000 telt Soest 1498 mensen ouder dan 80 jaar. Dat is 3,9% van de bevolking: de dubbele vergrijzing. De AOW-lasten stijgen. Zestig procent zit aan de minimum loongrens en de voortzetting van het huidige voorzieningenpakket dreigt onbetaalbaar te worden. Bezuinigin gen zijn goed, maar als je iets weg haalt, afpakt, moet je iets anders zorg vuldig kunnen opbouwen. Vrijwilli gers genoeg in onze zorgzame samen leving, maar je kunt niet van de ene dag op de andere een mentaliteit om buigen, veranderen. Het gaat allemaal te snel. Zorghuis Zelfstandig Wonen is prima maar dan moet de zogenaamde "mantelzorg" uitgebreid worden. Het is zaak in dat geval cliëntgericht te denken en te werken. Dat vereist een nauwe samen werking tussen de diverse instellingen en een aanpassing van de verzorgings functie. De geldmiddelen ontbreken en een goed flankerend beleid bestaat nog niet. De gezinszorg wordt inge krompen en de integratie ontbreekt omdat de verschillende instellingen uit aparte potjes worden gefinancierd. Ik zou willen pleiten voor een nieuwe woonvorm als "het zorghuis" waar het verzorgingstehuis, het verpleegtehuis en de aanleunwoningen in één com plex worden samengebracht. Alleen in Den Haag experimenteert men daar mee. Er moet een mogelijkheid komen voor dagopvang, dagverzorging en een 7 keer 24 uur dekking. Er is nog on noemlijk veel te regelen. De mensen hebben niet in de gaten hoe belangrijk dat wordt in de toekomst. Hoe belang rijk het lidmaatschap is van een oude renbond. Niet alleen voor de ontspan ning en de gezelligheid maar vooral als een stuk belangenbehartiging. De ou deren worden de grootste bevolkings groep van Soest. Ik heb altijd grote belangstelling gehad voor het ouderenbeleid. AI in 1963 was ik in Bergen op Zoom betrokken bij de ontwikkeling van ser viceflats. Het begin van zelfstandig wonen van ouderen. Daar is mijn inte resse gegroeid voor het ouderenwerk. Ik heb een baan bij Interpolis waar ik adviseur ben van de hoofddirectie. Langzaam bouw ik af. In 1970 kwam in in Soest wonen en werd secretaris van de Stichting Mariënburg en be stuurslid van de Samenwerkende Te- huizenorganisatie Utrecht (S.T.U.). Vorig jaar werd ik voorzitter van de nieuwe Commissie Ouderenbeleid Soest (C.O.S.Wij geven gevraagd en ongevraagd advies aan het gemeente bestuur over alle zaken die ouderen aangaan. Dat houdt tevens in het sti muleren en bevorderen van gewenste ontwikkelingen en het aangeven van mogelijkheden. Met name denk ik aan een meld- en adviescentrum voor ou deren die niet weten hoe ze verder moeten. Een kleine groep deskundi gen die oudere mensen met raad en daad kan bijstaan. Nu nog heeft elke autonome instelling zijn eigen indica tieregeling. Maar er moet veel meer worden samengewerkt tussen "de hei lige huisjes" van de ouderenzorg in het algemeen belang. Daartoe zou eigen lijk, los van het gemeentelijke Wel- zijnsplan, een aparte Nota Ouderen beleid geschreven moeten worden voor de komende jaren. Met daarin speciaal aandacht voor onze allochtone bevol king. Ze zeggen wel dat ze willen te ruggaan naar het land van herkomst maar de voorspellingen luiden dat zij een aparte probleemgroep gaan vor men. We moeten ons daarin veel meer verdiepen. Verder streven wij naar de totstand ko ming van een Ouderendag met veel in formatie over en presentatie van het ouderenwerk in Soest. Met als doel: versterking van de contacten onderling en een optimalisering van de samen werking die moet leiden tot een kwali tatieve dienstverlening voor de oude ren in Soest." JAN VISSER Ook de Regata deelt in de feestvreugde. De Regata-Champ is een heel fraaie au to op basis van de Regata 70. De Regata-Champ is verkrijgbaar in twee exclusieve metaallakken en on derscheidt zich verder door: in kleur ge spoten grille en spiegels, 5-versnellings bak, getint glas en Champ-Striping. Het Champ-pakket met een werkelijke waarde van f 2.600,- kost de koper f 600,-, hetgeen een besparing betekent van f 2.000,-. In Nederland zijn zo'n 1500 kinderen, die tijdens de showdagen hun le ver jaardag zullen vieren. "Onze" Fiat-dea ler, Autocentrum Smeeing te Soest, re kende ons voor, dat het in Soest en om geving om zo'n 9 a 10 kinderen gaat, die met hun ouders in de showroom op de foto mogen, die een week later op pos terformaat als blijvende herinnering wordt overhandigd. Cassetteband met de nummers 1-hits van 1987. Een proefrit loont de moeite. Niet aleen wordt de proefrijder mis schien een waardevolle ervaring rijker,' maar de kans is zeer groot, dat hij of zij er een cassettebandje aan over houdt, waarop alle nummers 1 van 1987 zijn samengebracht, zowel uit de top 40, de top 50, als de Nederlandse top 10, in totaal 12 nummers. De voorbereidingen bij Autocentrum Smeeing, van wie wij onze informatie kregen, zijn in volle gang. Alles wat wij zagen en hoorden wijst er op, dat het Festival die Campioni een leuke happening gaat worden, kam pioenen waardig. Visagisten en vrouwen die regelmatig lipstick gebruiken, weten hoe moeilijk het is om de mond perfect op te ma ken. Juist de contouren van de lippen is een precisiewerkje. Visagisten werken daarom bij voorkeur met een penseel, waarmee je uiterst nauwkeurig kunt werken. Lancöme heeft deze produkten weten te combi neren in een simpel en handig produkt: Pinceau Rouge Designer. Dat is mo menteel verkrijgbaar bij parfumerie Streuper aan de Soesterbergsestraat. Voor alle vrouwen is het nu eenvoudig om met de soepele synthetische haar tjes van dit penseel nauwkeurig de lip- contouren te volgen, en de lippen daar na met gemak verder in te kleuren. De lipstick dekt goed en blijft goed zitten. Dit alles zorgt voor een werkelijk schit terend make-up resultaat. Pinceau Rouge Designer heeft een bij zonder zachte, rijke samenstelling, waardoor ze uitermate geschikt is voor gebruik in ons - vaak wat gure - klimaat, waarin de wind gemakkelijk droge lip pen veroorzaakt. Afhankelijk van persoonlijke stijl, stemming en gelegenheid, kan de ma quillage van de mond meer of minder geaccentueerd worden. Eén druk op de knop voorziet het penseel van voldoen de lipstick om de lippen een verzorgde en natuurlijke uitstraling te geven. Voor een extra verleidelijk en geaccentueerd effect dient de knop eenvoudigweg wat vaker ingedrukt te worden, dit geldt ook bij het eerste gebruik van Pinceau Rouge Designer. De voordelen van lipstick en lip-pen- seel zijn in één stijlvol design verenigd: Pinceau Rouge Designer. Met behulp van dit elegant vormgegeven maquilla ge-'instrument', kunnen de lippen ge makkelijk nauwkeurig worden opge maakt en krijgen ze een nieuwe, zachte, puur vrouwelijke uitstraling. Pinceau Rouge Designer laat zien dat elke vrouw het talent heeft om haar lip pen professioneel op te maken. Schade auto door wiel op wegdek De auto van een 43-jarige Soester is be schadigd door een aanrijding met een wiel! Het obstakel lag om onbekende oorzaak op hef wegdek van de Dalweg. Bij een botsing op de Vredehofstraat raakte een bromfietser uit Baarn licht gewond aan zijn rechter been. Tijdens het oversteken werd hij geschept door een Muidense automobilist, die het ro de verkeerslicht had genegeerd. 1(1) Wim de Bie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 2. 3) Kees van Kooten Koot droomt zich af 10- 3. 6) Marten Toonder Ik voel dat heel fijn aan21,50 4. 4) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 5. 3) Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 6. 7) Harry Mulisch Twee vrouwen10,— 7. 8) Freek de Jonge Zaansch Veem 19,90 8. 5). Gerrit Komrij Lof der simpelheid29,50 9. Robert Ludlum De learusintrige 34,90 10.(10) Philip Roth Het contraleven 19,50 Winkelcentrum "Hanje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Woensdag 9 maart Open dag: Chr. Techn. School voor Zeist en omstr. en „de Stichtse", beide scholen vormen met ingang van 01 -08-'88 GROOT ZEIST, chr. s.g. voor beroepsonderwijs, LEAO, LHNO, LMO en LTO, bezoekadressen: Joh. v. Oldenbarneveltlaan 1, Zeist en Graaf Adolflaan 4, Zeist van 14.00 - 16.00 uur. Donderdag 10maart Open dag: Chr. Techn. School voor Zeist en omstr. en „de Stichtse", beide scholen vormen met ingang van 01 -08-1988 GROOT ZEIST, chr. s.g. voor beroepsonderwijs, LEAO, LHNO, LMO en LTO, bezoekadressen: Joh. v. Oldenbarneveltlaan 1, Zeist en Graaf Adolflaan 4, Zeist van 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 12 maart Informatie-dag: Eemland Coll. zuid, voor Gymnasium, Atheneum, HAVO, D. Fockemalaan 22, Amersfoort, vanaf 10.30 uur (beperkt programma). Open dag: De Koppel voor LTO, ITO, LHNO, IHNO, Hooglandseweg 55, Amersfoort van 9.30-12.30 uur. Dinsdag 15 maart Informatie-avond: Schothorst Coll. voor VWO (Atheneum) HAVO, MAVO, Palladijnenweg 611, Amersfoort, vanaf 19.30 uur, ook voor 4-HAVO en 5-Atheneum. Woensdag 16 maart Open dag: Chr. Agrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk, van 14.00-16.30 uur. Open huis: de Nieuwe Baarnsche School voor Mavo, Havo en VWO, Smutslaan 8, Baarn, van 19.00-20.15 uur. Woensdag 23 maart Open dag: S.B.B.O. "Midden Nederland" voor beroepsbegel onderw., Leusden: Clarenburg 1 van 14.00- 17.00 uur. en 19.00-21.00 uur. Amersfoort: Nijverheidsweg 130 van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Ds. Jan Peter Schouten. Aanstaande zondag 13 maart vindt in de Open Hof, het kerkgebouw dat her vormden en gereformeerden in het Soesterveen broederlijk delen, de offi ciële intrede plaats van ds. Jan Peter Schouten, opvolger van de vorig jaar naar Dokkum vertrokken Doeke Land. De nieuwe gereformeerde pre dikant wordt in de middagdienst (14.30 uur) eerst bevestigd door zijn hervormde collega Rik Radstake, met wie hij in de komende jaren samen het - straks gezamenlijke - pastoraat in de wijkgemeente gestalte gaat geven. In de persoon van Jan Peter Schouten krijgt gereformeerd Soest er een voor ganger bij die de "Samen Op Weg"- zaak - het integratieproces van her vormde en gereformeerde kerken - van harte is toegedaan, zoals hij in een kort vraaggesprek aan de vooravond van zijn officiële "indiensttreding" niet on der stoelen of banken steekt. Vandaar dat hij zich eigenlijk al bij voorbaat thuis voelt in Soest-west, waar de samenwer king tussen beide kerkgenootschappen inmiddels al ver gevorderd is, in elk ge val verder dan elders in Soest. "Dat spreekt me aan. De kerkdiensten en de catechese zijn hier al gezamenlijk opgezet en het is bedoeling dat ook het pastoraat in de komende jaren in elkaar wordt geschoven," aldus de nieuwe pre dikant. "Voorlopig ben ik nog verant woordelijk voor de gereformeerden, maar over een paar jaar wordt de wijk gewoon geografisch tussen Radstake en mij verdeeld. De laatste stap - naar mijn smaak overigens niet de belangrijkste - is dan de organisatorische samensmel ting. Dat komt vanzelf wel, denk ik."- Hoezeer het "Samen Op Weg" hem ter harte gaat mag bijvoorbeeld blijken uit het feit dat deze toenadering tussen de kerkgenootschappen (die inmiddels meer dan een eeuw gescheiden optrek ken) voor hem een voorwaarde was om het beroep uit Soest te aanvaarden. Zijn vorige gemeente - Halsteren/Nieuw- Vossemeer in het westen van Brabant, waar hij zes jaar "stond" - was een "pro testantse kerkgemeenschap" die alle niet-katholieken omvatte. Daarvoor was ds. Schouten vier jaar predikant in Westzaan, ook al een hervormd-gere- formeerde federatie. "Ik kom uit de ge reformeerde hoek, maar ik zou niet te- rugkunnen naar een situatie waarin her vormden en gereformeerden zo'n beetje langs elkaar heen leven. Ik heb welbewust gekozen voor een gemeente waar men in elk geval samen bezig was." Maatschappij-gericht Jan Peter Scnouten (38) werd geboren en getogen in Arnhem, en niet in een predikantengeslacht, al zijn er wel do minees in zijn familie. "Mijn vader was sterrenkundige, althans als zodanig af gestudeerd. Hij is altijd leraar wiskunde geweest aan het lyceum, evenals mijn moeder, die Duits gaf. Ik kom dus uit een echt onderwijs-gezin." Dat weer hield hem er niet van aan de Vrije Uni versiteit niet één, maar zelfs twee volko men andere studies te volgen: theologie én sociologie. "Dat kon toen nog - er bestond niet zoiets als een twee-fasen- structuur," lacht hij. Sociologie nam hij erbij: "Ik was eigenlijk een beetje bang dat theologie iets heel zwevends zou zijn. Achteraf moet ik zeggen dat dat erg meeviel, maar ik wilde toen in elk geval ook iets doen dat heel maatschap pij-gericht was." Op de vraag of zijn sociologische ach tergrond hem een "andere" predikant maakt antwoordt hij: "Nou, je moetje er geen overdreven voorstelling van maken, maar misschien ben ik wat meer geneigd om de kerk kritische vragen te stellen, over de manier waarop ze in de samenleving functioneert. Dat doen andere theologen natuurlijk ook, maar misschien zeg ik gauwer: 't Klinkt mooi, maar wat betékent het?" Dat houdt overigens niet in dat hij een sombere kijk heeft op de kerk en haar (tanende) invloed in de maatschappij. "Toen ik student was dacht ik daar eer lijk gezegd veel negatiever over dan nu. Ik weet wel dat de kerk de afgelopen ja ren niet bepaald gegroeid is, en er is veel lauwheid en oubolligheid, maar er is in veel gemeenten wél veel meer élan dan vroeger." Nieuwe spiritualiteit Onder dat élan verstaat ds. Schouten vooral ook het zoeken naar een nieuwe spiritualiteit, het "beleven van het ge loof'. "Ik heb de kerk vroeger zelf vaker als kil en star ervaren dan tegenwoor dig. Het bezig-zijn met de vragen van de samenleving is nu veel meer geaccep teerd dan toen, al gejldt dat mooie beeld natuurlijk lang niet overal. Dat de kerk kleiner wordt is wel jammer, maar niet m'n grootste zorg. Ik heb trouwens nog al eens de indruk dat veel mensen die er nü niet meer bij betrokken zijn ook vroeger er niet zo veel mee 'deden'. Wat dat betreft zie ik liever een kleine ge meenschap waar het vónkt..." "Nou en of!" klinkt het op de vraag of theologie en sociologie elkaar wel eens "bijten". "In sommige stromingen van de sociologie wordt er heel kritisch aan gekeken tegen de godsdienst, en dan hoef je nog niet eens aan marxisten te denken. Dat heeft me in elk geval wel gevoelig gemaakt voor de vraag welke belangen er eventueel met de gods dienst worden gelegitimeerd. Soms laat ik daarover wel eens kritische geluiden horen." Dat laatste staat voor hem overigens niet gelijk met "politiek op de kansel", iets wat menige gereformeerde een gru wel is en waar anderen soms naar smachten. "Ik ben daar voorzichtig mee. Op de kansel ben je bezig met bij bel-uitleg. Ik vind dat de mensen zelf moeten invullen wat ze daarmee moe ten doen, al geef ik hier en daar wel een aanzet. Ik laat tenslotte ook wel eens wat van mezelf zien..." Weerwoord Hij wijst in dat verband op de "mono polie-positie" van een predikant: hij mag 't zeggen en de gemeente moet 't maar aanhoren. "Maar ik vind dat de mensen ook een weerwoord moeten hebben. Dat kan overigens makkelijker in bijvoorbeeld het kringenwerk dan in de kerkdienst, want dan is het ook min der vrijblijvend. In een gesprek kan er wat gebéuren - over wat je in een preek naar voren brengt denken de mensen veel makkelijker 'Ja, ammezolen'." Theologie en sociologie bijten elkaar ook wel eens, vindt hij, omdat er in theologenkring soms heel hooggestem de verhalen worden afgestoken over de maatschappij, die niet kloppen. "Als socioloog luister je dan wel eens wat sceptisch. Maar voor mijzelf is het een nuttige combinatie. In m'n studietijd heb ik nog wel eens gedacht om iets an ders te kiezen, maar gaandeweg heb ik toch gekozen voor de kerk en het predi kant-zijn. Ik zou nu niets anders meer willen..." Predikant-zijn is voor hem vooral aan trekkelijk om .de ontmoeting met veel, heel verschillende mensen, "die wat van hun leven en levenservaring met je wil len delen", om het zoeken naar telkens weer nieuwe wegen van geloofsbele ving. "Je weet nooit precies waar je uit komt en je doet vaak heel verrassende ervaringen op. Het is niet zo makkelijk uit te leggen, maar in het bezig-zijn met liturgie en uitleg kunnen snaren geraakt' worden; die kunnen je gevoeliger ma ken, of actiever. Het dóet iets aan je, en je hoopt natuurlijk dat dat voor meer mensen geldt. Dat is natuurlijk ook zo; de mensen komen omdat het van tijd tot tijd iets met ze doet." Flexibeler Wat hem in zijn nieuwe "standplaats" aantrekt is in de eerste plaats het "nieu we, weinig gevestigde" van de wijk en Foto: Goos van der Wilt. het kerkelijk leven daarin. "De kerk is dan flexibeler en heeft meer mogelijk heden dan in menige andere gemeente. In Halsteren/Nieuw-Vossemeer was dat ook een beetje zo. De kerk was daar al wel 350 jaar oud, maar altijd heel klein gebleven en pas de laatste jaren enorm gegroeid. Daar zochten we ook naar nieuwe wegen, zonder de belem mering van oude structuren." Het spreekt hem bijzonder aan dat hij nauw gaat samenwerken met zijn her vormde collega Radstake. "Het is so wieso fijn om niet alles alleen te hoeven doen, maar het biedt ook mogelijkhe den voor een functionele verdeling van de werkzaamheden. Hoe we dat gaan doen weet ik nog niet - dat hangt ook af van waartoe we onszelf het meest aan getrokken voelen. Predikant zijn is een enorm veelzijdig vak, en van een één mans-dominee wordt dikwijls verwacht dat-ie alles kan, maar dat is mij nog nooit gelukt. Er zijn toch altijd dingen die je wat minder goed af gaan dan een ander." Dat het ds. Radstake is die hem a.s. zon dag bevestigt - en niet een van de gere formeerde collega's, zoals doorgaans gebruikelijk is - vindt hij uitstekend. "Toen Radstake kwam werd hij ook door Doeke Land bevestigd, dus er is al een mooie, zij het verse traditie. Ik vind het wel iets dat echt bij Samen Op Weg past." Hoewel hij Soest nog nauwelijks kent is ds. Schouten hevig geïnteresseerd in wat er in de plaatselijke samenleving gebeurt. "Ik zal me goed oriënteren, en waar ik dan in terechtkom zie ik nog wel. Ik heb intussen twee leuke dingen ontdekt. In de eerste plaats het goede kontakt dat hier is tussen de kerken en de islam - dat spreekt me aan; in m'n theologiestudie had ik de niet-christelij- ke godsdiensten als specialisatie, dus voor mij is dat 'Gefundenes Fressen'. En in de tweede plaats de kontakten die er zijn met een gemeente in de DDR. Die waren er in mijn vorige gemeente ook, en ik ben er vaak geweest. Het werd gedragen door tientallen mensen, met heel veel enthousiasme, en het is ookontzettend belangrijk dat zulke boeiende dingen als een olievlek in de gemeente werken. Maar wat er verder in Soest speelt weet ik nog niet." Sinds vorige week huizen "de nieuwe dominee" en zijn vrouw - met wie hij nog maar een half jaar geleden is ge trouwd - in de pastorie aan de Gerrit van der Veenstraat, waar de spullen nog nauwelijks hun plaats hebben gevon den. Over een tijdje staat een tweede verhuizing voor de deur, als de nieuwe pastorie aan de Clemensstraat wordt betrokken. In de komende maanden zullen de gemeenteleden hun nieuwe voorganger wel leren kennen, is het niet in de kerk, dan misschien in de omge ving, want behalve aan de dwarsfluit besteedt ds. Schouten heel wat van zijn vrije tijd aan het strekken van zijn be nen. "Ik denk dat de mensen me heel wat uren in de bossen en de duinen zul len aantreffen, want ik ben een verwoed loper."

Soester Courant | 1988 | | pagina 13