20 10 ©moraxemtaal II Leerlingen van de Da Costaschool maken veel werk van uitgebreid natuurproject Ook politiek wil uitvaartcentrum aan de Albert Cuyplaan vestigen h' Meningen van lezers Elektronica troef PAGINA 8 WOENSDAG 9 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 oavond 1. Forse kritiek op burgemeester Oki Do Yoga Gemeenteavond NPB Vooijaarscursus "Pech Onderweg" Mitsubishi Galant met actief veersysteem 'Praten met B. W.' op 16 maart in Overhees Jeugdorkest kasteel Groeneveld Expositie in museum Flehite, Amersfoort 'Villa rustica': leven en werken op de hereboerderij in de Romeinse tijd Sauna: ruimte geven aan een ander - tijd nemen voor jezelf joslavië zen via de tra- dagen verblijf de uitgebreide >20 - 73 06 44. traat te Soest. Op de Da Costaschool is de afgelopen weken veel nagedacht over de natuur. Bovendien werd niet alleen het denk vermogen van de leerlingen op de proef gesteld, ook de creativiteit van de kinderen kwam nadrukkelijk aan de orde bij het maken van verschillen de voorwerpen die volledig in het te ken van de natuur stonden. De activiteiten hadden alles te maken met het natuurproject waarmee de christelijke basisschool zich de laatste tijd bezighield. Het project werd afgelo pen donderdag afgesloten met een kijk dag voor de ouders en andere belang stellenden. Elke groep van de Da Costaschool had een bepaald aspect van de natuur onder de loep genomen. De keuzes waren zeer uiteenlopend. De kinderen van groep 1 werden bijvoorbeeld spelenderwijs I wegwijs gemaakt in de wereld van de vogels en de bomen, terwijl de aan staande brugklassers een 'diepgaand H onderzoek' instelden naar de natuurlij- ke omstandigheden in de Amerikaanse staat Alaska. Groep 2 had een lentetuin op een grote tafel uitgebeeld. De voor bodes van het voorjaar kregen volop de aandacht in de derde groep en groep 4 bekeek twee weken lang wat je gedu rende het hele jaar in de tuin kunt vin den. Groep 5 weerlegde de blikken naar het bos, groep 6 behandelde de Nederlandse natuur in haar algemeen heid en voor de promotie van de zeeën en oceanen stond de zevende groep ga rant. Het was niet alleen knippen, plakken en zingen wat gedurende de afgelopen we ken de kok sloeg in de Da Costaschool. Tijdens de aangepaste lessen werden wel degelijk actuele problemen bespro ken, zoals de milieuvervuiling, bedreig de diersoorten en de zure regen. Het was aan de hand van de werkstukken bijna hoopgevend te zien hoe de basis- scholieren met dergelijke zaken waren omgesprongen. "Ja, het besef hoe be langrijk de natuur is leeft wel degelijk bij de kinderen. Ze zijn er intensief mee bezig geweest en soms corrigeerden ze ons," zei Mirjam Vegter van de Da Cos taschool donderdagmiddag. Toen kwa men veel ouders kijken naar de prikbor den, de kijkdozen, de iglo, de diverse maquettes en nog veel meer zelfge maakte spullen. De kinderen mochten die na afloop mee naar huis nemen. Bij de uitvoering van het project werd ook veelvuldig gebruik gemaakt van lesma teriaal van Natuurmonumenten. Een grote meerderheid van de Soester politici wil dat het nieuwe uitvaartcen trum aan de Albert Cuyplaan wordt gevestigd. Dat bleek vorige week tij dens een vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening. Het terrein aan de Albert Cuyplaan, te genover het bejaadencentrum Molen schot, is één van de drie locaties die vijf begrafenisondernemers hadden aange kaart bij de gemeente Soest. Hun voor keur gaat uit naar de hoek Smitsweg/ Veenbesstraat, maar op die plek ziet de politiek liever een wijkvoorziening van de grond komen. Alle fracties vinden de Albert Cuyp laan een goede locatie voor een uit vaartcentrum, ook al omdat de Alge mene Begraafplaats aan de Veldweg daar niet ver vandaan ligt. Ook de infra structuur is goed verzorgd, vinden de partijen. Gert Beyen van de WD wees op een andere mogelijkheid. Hij opperde het idee het uitvaartcentrum onder te bren gen in een soort van multifunctioneel gebouw, bijvoorbeeld nabij het nog te bouwen gemeentehuis aan de Dalweg. "Dan kan men, zonder subsidie te ge ven, de financiële kosten enigszins drukken voor de uitvaartverzorgers," aldus Beyen. De WD vindt de hoek Smitsweg/Veenbesstraat evenmin een slechte locatie, omdat de liberalen in te genstelling tot de andere partijen tegen een jeugdcentrum op die hoek zijn. De heer Beekman, die gebruik maakte van het spreekrecht, pleitte voor een uitvaartcentrum aan de overzijde van de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg. De begrafenisondernemers willen een nieuw uitvaartcentrum, omdat ze de au la van Zonnegloren 'verre van ideaal' vinden. Volgens hen kost de bouw van een nieuw uitvaartcentrum 1,1 miljoen gulden. Daarbij gaan ze ervan uit dat de gemeente Soest hen op verschillende punten financieel helpt. Een financiële bijdrage van de gemeente ligt niet in de lijn der verwachtingen. In een ambtelij ke notitie wordt het College aangeraden geen subsidie te verlenen. De gemeente zal eventueel wel een aangepaste koop prijs voor de grond in rekening brengen, mits de uitvaartverzorgers kunnen aan tonen dat hun tarieven in het andere ge val uit de hand zouden lopen. Alle monumenten die in de Soester Courant worden gepubliceerd behoren tot de eerste categorie en dat wil zeggen: zeer waardevol. Zoals dit gave bakstenen herenhuis uit 1915, in neo-barokke stijl, aan de Amersfoortse- straat in Soesterberg. Een ontwerp van J.G. van Caspel uit Laren en ge bouwd in opdracht van Mr. W. van Son te Soest. Er is nu een handelsonder neming gevestigd. Louvreluiken Onder het schilddak huist de mythe van het Tuile-du-Nord, een Serliaanse luifel vangt het tweelicht en in de roeden draaivensters tuimelt het trasraam het front te boven. Eén van de acht uitgebeelde natuurprojecten van de Da Costaschool. Teglijkertijd met de afsluiting van het project vond in één van de lokalen van het schoolgebouw aan de Spoorstraat een minimarkt plaats. Daar werden grif allerlei tweedehands spullen tegen een redelijke prijs van de hand gedaan. Een deel van de opbrengst werd gestort op de girorekening van 'Vogels in nood', dit naar aanleiding van de olieramp in Zeeland die aan een grote hoeveelheid vogels het leven kostte. Van de ge maakte winst zal binnenkort ook een speeltuig voor het schoolplein worden aangeschaft. Een natuurvriendelijk speeltuig overigens, want anders zou den de jonge scholieren er geen genoe gen meenemen. J.V. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houcU; piet in dat de redak tie met de inhoud instemt. In Uwe editie van 2 maart 1988 lezen wij een artikel, weinig duidelijk en geen wol, waartegen ik meen te moeten in gaan tegen de wijze van recht van vrije meningsuiting. De Burgemeester is de eerste Burger van Soest en Zijne aanstelling geschiedt door Hoog Gezag. Uit hoofde van mijn leeftijd (100) en ervaring in grote be drijven, waarin ik steeds topfuncties heb bekleed, meen ik te mogen opmer ken, dat ik de Heer Scholten heb leren kennen als iemand van gedegen aard en groot sociaal maatschappelijk gevoel. Neme men de voorzittershamer over en doe men het beter. Een woord van ver ontschuldiging is op zijn plaats, hetgeen de Soester Courant tot eer zal strekken. J. de Jong, geboren 18-2-1888. Naschrift redaktie: Met alle respect voor het oordeel van de heer De Jong over de burgemeester is het toch dienstig erop te wijzen dat de kritiek afkomstig is van de raadsleden in de commissie ABZ, niet van de redak tie. Wat de raadsleden naar voren brachten werd gezegd in een opanbare vergadering; de redaktie zou haar jour nalistieke plicht hebben verzuimd in dien zij van de discussie geen melding had gemaakt. Sinds kort geeft Marga Rotink oki-do yoga lessen in het centrum 'Mayindra op dinsdagavond en donderdagmid dag. Zij studeerde en werkte 2 1/2 jaar in Japan en een half jaar in Australië. Nu werkt ze vanuit haar centrum in Utrecht. Oki-yoga geeft praktische aanwijzingen voor het dagelijks leven: hoe te lopen 'zitten, denken' eten etc. Het helpt je om met beide benen stevig op de grond te staan, om de steeds complexer worden de maatschappij het hoofd te kunnen bieden en op een positieve manier mee om te kunnen gaan. Op 26 maart zal het centrum 'Mayin dra' een open dag houden en zal de do cente een proefles geven. Op 12 april start er een nieuwe serie lessen. Voor in formatie, tel. 25599 of 030-311446. Dronkeman rijdt politie berm in De politie hield in de nacht van zondag op maandag op de A.P. Hilhorstweg een 25-jarige Amersfoortse automobi list staande, nadat hij de surveillance wagen -"die hem uit tegengestelde rich ting naderde - eerst de berm had ingere den. Na een korte achtervolging kon de man worden ingehaald. Bij onderzoek bleek dat hij even tevoren ook een boom had geramd ter hoogte van de spoorwegovergang Eemweg-A.P. Hil horstweg. De blaastest wees uit dat de man onder invloed was. Op het bureau onderging hij de bloedproef. Hij moest zijn wagen achterlaten en kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. De schoonheid van een üesig Vormgeving die stijl verraadt Wilkens Model OCTA van Weedestraat 54a - Soest De N.P.B. Soest organiseert weer een gemeenteavond op donderdag 10 maart 1988, aanvang 8 uur, in de con sistoriekamer van het kerkgebouw aan de Rembrandtlaan 20 Soest. Mevr. Ds. J.L. Klink spreekt over "Le ven wij maaer één keer op aarde?" Mevr. Klink is een remonstrants predi kante, zeer bekend geworden om haar kinderbijbels. Fototoestellen en flitser gestolen Twee fototoestellen, een flitser en een zoemlens zijn gestolen uit een winkel aan de Zuidpromenade. De eigenaar deed daarvan aangifte bij.de politie. De voortvluchtige daders gebruikten een straattegel om de etalageruit te vernie len, waardoor zij vrije toegang tot het winkelpand kregen. Dame krijgt rijverbod De politie ontwaarde zaterdagavond tijdens de surveillance op de Haver- weerd een 47-jarige automobiliste uit Soest, die slingerend over de weg reed. Op vermoeden van overmatig alcohol gebruik werd haar gesommeerd de blaastest af te leggen. Ze bleek niet al te veel te hebben gedronken, maar moest wel haar auto laten staan omdat ze een rijverbod kreeg opgelegd. Nu is er een kans om de komende vakantie niet meer hulpeloos met de auto langs de kant van de weg te staan! De hr. Piet Smeeing maakt u meer 'wegwijs' met de auto tijdens de cursus Pech Onderweg." De afgelopen jaren hebben uitgewezen dat ook steeds meer vrouwen wat meer van de auto willen weten en de weg naar Garage Smeeing hebben gevonden. Dus dames, krijgt u uw echtgenoot of vriend er niet toe deze cursus te gaan volgen, en wilt u zelf dat hulpeloze ge voel wat uw auto betreft kwijt, trek dan de stoute schoenen aan! Een technische knobbel hebt u er niet voor nodig. Op eenvoudige, duidelijke wijze wordt het "binnenste" van de auto uitgelegd, en het is toch heerlijk om niet meer totaal afhankelijk te zijn als er iets aan hapert niet waar? Zeg niet: dat overkomt mij niet. Dat kunnen alleen zij zeggen die deze cursus gevolgd hebben! Aanvang van de cursus: dinsdag 12 april, 19.30 - 21.30 uur; 3 lessen. Cur susprijs f 35,—. Cursusadres: Garage Smeeing, Koningsweg 14, Soest. Aan melden: Elke maandag van 10.00 - 12.30 uur en donderdag van 10.00 - 13.30 uur. Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Kerkplein 1, Soest, tel. 02155-22195. Veel autofabrikanten beginnen zo langzamerhand in te zien, dat het stre ven naar de laagst mogelijke Cw- waarde niet zaligmakend is. Want die fraaie stroomlijn levert weliswaar een ietwat gunstiger verbruik op, maar zij windgevoeligheid en verhitting van het interieur blijken vaak de keerzijde te zijn. De Cw-waarde wordt dus een beetje naar de achtergrond verdrongen, zoals begin dit jaar al bleek bij de introduc tie van de nieuwe BMW 5-serie. De ontwerpers van de nieuwe Mitsubsihi- Galant hebben zeker geen nieuw laag- terekord willen nastreven. Bij het ontwerpen van de nieüwe Ga lant heeft Mitsubishi duidelijk andere doelen nagestreefd. Men heeft veel meer dan voorheen de nadruk willen leggen op goede rijeigenschappen en met gebruikmaking van moderne elek tronica is men daar wonderwel in ge- Ruimer Ondanks iets geringere buitenafmetin gen in vergelijk met zijn voorganger, heeft de nieuwe Galant gewonnen aan interieurruimte, met name aan been ruimte voorin en aan hoofdruimte in het algemeen. Het interieur is totaal vernieuwd, met gewijzigde stoelen en een nieuw overzichtelijk en smaakvol dashboard. Het bovenste bevestigings punt voor de veiligheidsgordels is in vijf standen verstelbaar. Comfort Comfort is meer dan alleen lekker zit ten in de auto. Het is een samenspel van diverse factoren, zoals een stille motor, weinig windgeruis, een prettig te bedie nen versnellingsbak. En dat alles heeft de nieuwe Galant in ruim mate te bieden. Mitsubishi maakte bij het ontwerpen dan ook ruik gebruik van computers. Maar, dat is niet het enig aspect aan deze nieuwe auto. Door de jaren heen ontwikkelde Mitsubishi diverse elektronische systemen voor de stuurbekrachtiging, voor de vering en de automatische transmissie. In de nieuwe Galant is de tweede generatie - dus de geperfectioneerde versie - ge monteerd. ABS Hoezeer Mitsubishi met elektronica be zig is, blijkt ook uit het zelf ontwikkelde antiblokkeer remsysteem. Geen half of driekwart systeem, maar voor elk wiel een sensor, die een dreigende blokke ring registreert en, indien nodig, in- grijpt- u Het systeem verricht zijn werk zonder klapperend rempedaal, dat zoals be kend een veel voorkomende, vervelen de eigenschap is van ABS Actieve vering Het meest geavanceerd is het zoge naamde ECS II - standaard in de 2.0 GTi/X-16V -, dat de vering, de dem ping en de wagenhoogte regelt. De be stuurder heeft meerdere keuzemoge lijkheden, waaronder comfortabel en sportief. Het verschil is goed waarneembaar, want de sportstand geeft een aanmer kelijk hardere vering en demping. In die stand komt de wagen bij snelheden van meer dan 90 km/h aan de voorzijde ook 2 cm lager te liggen. Op slechte wegen wordt de auto in zijn geheel 2 cm uit zijn veren getild, of zelfs 4 cm, als de bestuurder de daarvoor be stemde knop indrukt. Het, systeem werkt met luchtvereri, waarvan de druk wordt gecontroleerd door een speciale elektronische regel- eenheid. Het systeem houdt de carros serie onder alle omstandigheden hori zontaal, tijdens remmen, accelereren of bij het snel nemen van bochten. ECS verdient met recht de kwalificatie actieve vering. Nieuwe motoren In het motorenprogramma bijt de nieu we en schone 1.8 van 86 Pk de spits af. De 2.0 liter injectiemotor is enerzijds bekend maar anderzijds, als gevolg van modificaties, nieuw te noemen. Zo wérd het zelf ontworpen elektronische inspuitsysteem ECI-Multi verbeterd, waardoor het nu de ontsteking automa tisch aanpast aan de gebruikte brand stof, normale benzine of Eurosuper. In elk geval loodvrij, want de Galant-ben- zinemotoren zijn van een katalysator voorzien. Een andere bekende is de 1.8 TD. De eerste turbodiesels zullen naar ver wachting in juni leverbaar zijn, evenals de Galants met de zeer krachtige 2.0 16-kleppen-motor van 140 Pk. Uniek garantiesysteem Gelijk met de nieuwe Galant introdu ceert Mitsubishi de even aansprekende als unieke "drie jaar multigarantie". Mitsubishi pretendeert hiermee de meest omvattende autogarantie ter we reld te bieden. De multigarantie biedt zekerheid op de volgende punten: - drie jaar produktgarantie op motor, elektronica, mechaniek en lak, naast een zesjarige garantie tegen roest van binnenuit; - gegarandeerde minimum inruilprijs; - reparatie- en onderhoudskosten, die een vooraf vasttgesteld bedrag per ki lometer niet zullen overschrijden; bij overschrijding worden de teveel ge maakte kosten vergoed; - gegarandeerd brandstofverbruik; bij overschrijding van het vooraf door Mit subishi vastgesteld brandstofverbruik, wordt het teveel vergoed; - gedurende drie jaar recht op een gra tis vervangende auto en gratis repa triëring, ook vanuit het buitenland, als de auto niet functioneert als gevolg van een motorisch of mechanisch gebrek; - omruilgarantie, die er in voorziet, dat de gekochte auto binnen twee maanden omgeruild mag worden voor een ande re gelijkwaardige Mitsubishi of een nieuwe auto van een ander merk, waar bij de nieuwprijs wordt vergoed, onder aftrek van de gereden kilometers x de vooraf vastgestelde kilometerprijs. Prijzen In de benzineversies zal de 1.8 GL on getwijfeld tot de meest succesvolle be horen, mede ook door zijn prijsstelling van f 29.945,- incl. BTW. De 1.8 GLX/E komt op f 35.095,- de 1.8 GLS op f 39.695,-. De 2.0 liter serie opent met de 2;0 GLSi voor f 39.145,-. Alle Mitsubishi-dealers in Nederland zijn inmiddels in het bezit van een of meerdere nieuwe Galants. Auto Smeeing te Soest heeft zo'n stuk of vijf auto's in voorraad en beschikt boven dien over een Galant voor demonstra tie-doeleinden, waarvan reeds nu gre tig gebruik wordt gemaakt. ners te weten komen wat er zoal bij hen leeft. Getracht zal worden meteen antwoord te geven op de vragen. In gevallen dat dat niet lukt, krijgen de vragenstellers zo spoedig mogelijk daarna schriftelijk antwoord. Voor de inwoners en instellingen van de wijk Overhees is er op woensdag 16 maart, 's avonds om 8 uur, gelegenheid om te "Praten met Burgemeester en Wethouders." De avond wordt gehou den in de aula van de Kardinaal Alfrink Mavo aan de Di Lassostraat 65. Het is niet de bedoeling dat die avond een thema, Overhees aangaande, aan de orde komt. Ook is het geen politieke avond. Maar iedereen krijgt de gelegen- 7iin of haar zegje te doen over zaken die op de wijk Overhees betrek king hebben. Burgemeester en Wet houders willen als bestuurders op deze "Praatavond" mot do Overhees-bewo- Inbraak Bosstraat Een onbekende dader heeft zaterdag avond ingebroken in een woning aan de Bosstraat. Hij kwam het huis binnen via het balkon en maakte een flink aantal gouden en zilveren sieraden buit, als mede bank- en giropasjes. De 66-jarige bewoner deed aangifte bij de politie. Op zondag 22 mei (le Pinksterdag) wordt in Kasteel Groeneveld voor het vijfde achtereenvolgende jaar het één dag bestaande Groeneveld Jeugdor kest in het leven geroepen. Jonge mu zikanten in de leeftijd van 12 tot 18 jaar kunnen aan dit bijzondere jeugd- evenement deelnemen. De muzikale leiding is dit jaar in handen van het bekende Baarnse muziek-echt- paar Kees en Martie Velthuis. Zij heb ben op het gebied van jeugdorkesten een grote ervaring opgebouwd. Onder hun leiding zal op deze dag worden ge repeteerd met als afsluiting aan het eind van de dag een openbaar concert. Traditie Deze activiteit van de Baarnse Muziek- kring en Kasteel Groeneveld brengt be langstellenden uit het hele land bijeen en is langzamerhand een traditie ge worden. Elk jaar zijn er weer instru menten van de meest uiteenlopende aard, zowel strijk- als blaasinstrumen ten. De animo is echter langzamerhand zo groot geworden dat men zich op een aantal maatregelen heeft moeten bezin nen om de mogelijkheid open te laten publiek tot die concerten toe te laten. ZO kunnen dit jaar géén pianisten in schrijven en ook het totale aantal deel nemers is aan een maximum gebonden. Het is dus zaak er vlug bij te zijn! De deelnemers worden op le Pinkster dag om 10.00 uur in Kasteel Groene veld verwacht. Na een korte inleiding en kennismaking met de leiders van die dag en met elkaar, beginnen de repeti ties. Na de lunch gaat men verder en om 16.00 uur vindt de afronding plaats in de vorm van een openbaar concert. Iedereen die een muziekinstrument be speelt kan meedoen. Aanmelden kan schriftelijk geschieden bij Kasteel Groe neveld, Groeneveld 2, 3744 Ml Baarn. De uitsluiting sluit in april. Inlichtingen over deze dag kun je ook krijgen bij de Baarnse Muziekkring, te lefoon 02154-14562. Voor gedeeltelij ke bestrijding van de kosten wordt een klein inschrijfgeld gevraagd van f 5,- per persoon, te voldoen op de dag van het concert. Deze belangwekkende tentoonstel ling, die eerder te zien was in het Bon- nefantenmuseum te Maastricht, geeft een indruk van het leven en werken öp de villa's uit het begin van onze jaartel ling in het Rijn- en Maasgebied. De verovering van Gallië door Julius Caesar zou ook voor onze streken grote gevolgen hebben. De Romeinen vestig den er hun gezag. Dit betekende een ra dicale ommekeer in de samenlevings patronen, die tot dan van kracht waren geweest. Men kwam in aanraking met tal van producten, die tot dan toe niet of nauwelijks bekend waren geweest. Ook andere goden deden hun intrede. Van zeer groot belang was de aanleg van de verkeersweg tussen Keulen en Bou- logne, dat de belangrijke haven voor de oversteek naar Brittannië zou worden. De aanleg geschiedde in ons land in de eerste helft van de eerste eeuw. Langs deze weg, die zowel een grote militaire als economische betekenis zou krijgen, ontstonden forten en steden en... villa's. De kleinschalige landbouwbedrijven die vrijwel uitsluitend op de eigen con sumptie gericht waren, waren niet in staat om aan de sterk groeiende vraag bij de militairen en de burgers naar on der meer granen voor de voedselpro ductie te voorzien. Er ontstonden nu grote bedrijven, die veelal uit oudere voortkwamen en vaak ook door in heemse bewoners geleid werden. Ge middeld was de omvang zo'n 50 a 100 ha. hoewel ook grotere bekend zijn, zo als de villa te Voerendaal met ca. 250 ha. In de oogsttijd moeten daar zo'n 40- 60 man gewerkt hebben. Waarschijnlijk personen, die in zekere mate afhanke lijk waren van de landeigenaar. Luxe De villa's waren gebouwd naar Romein se voorbeelden en waren een combina tie van woongedeelte, stallen, opslag ruimten e.d. De villa in Voerendaal was zeker één van de grootste met een front van 190 meter. De bewoners kenden ook de nodige luxe. Er was vaak vloer verwarming en meest een badhuis. De muren waren soms versierd met fraaie wandschilderijen, waarvan in Maas- bracht resten zijn teruggevonden, die op de tentoonstelling te zien zijn. Ook het gevonden huisraad weerspiegelt de luxe die door de komst van de Romei nen mogelijk was geworden. Productiecentra e Een belangrijk productiecentrum was Keulen. Van hieruit werden o.a. aarde werk, glas (voor tafel- en huishoudelijk gebruik) en terra cotta beeldjes, die vaak als wijgeschenk voor de goden ge bruikte werden, geëxporteerd. Ook an dere productiecentra, doch meest veel kleinere, speelden wel een rol. Zo wer den b.v. in Heerlen tot nu toe 41 potten bakkersovens gevonden! Door de on rust in het Romeinse Rijk en de Franki sche invallen in onze streken sedert het eind van de 3e eeuw kwam een vrij abrupt einde aan deze bloeiperiode. Men stond aan de vooravond van de donkere middeleeuwen. De tentoonstelling Op de tentoonstelling wordt speciale aandacht besteed aan de bouw van de villa's, de inrichting, de kleding en siera den, de bewoners, de landbouw en vee teelt, de nijverheid, de doden en de go den. Omdat het villa onderzoek nog in volle gang is kunnen op deze expositie veel zeer recente en rijke vondsten getoond worden, die nog niet eerder te zien wa ren. Bij de tentoonstelling is een rijk geïllu streerd boek uitgegeven over de beteke nis van de villa's en de grote verkeers weg van Keulen naar Boulogne. Het kost f 25,-. De expositie in Flehite duurt van 12 maart t/m 24 april. Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort, tel. 033-19987. Geopend: dinsdag t/m vrijdag 10.00- 17.00 uur; Saterdag en zondag 14.00- 17.00 uur; maandags en beide F gen gesloten. Wie voor het eerst van z'n leven en sau na-inrichting bezoekt, ziet tot zijn ver bazing dat het gezelschap in de sauna een redelijke afspiegeling is van de Ne derlandse samenleving. Tot zijn verba zing, want vóór het eerste saunabad is de gemiddelde Nederlander nog slacht offer van de hardnekkige misverstan den en vooroordelen, die de saunagan ger omgeven. De nieuweling verwacht dan ook vaak in de sauna mensen aan te treffen, die op de één of ander manier aan gedrag of uiterlijk duidelijk herken baar zijn. De werkelijkheid is anders. Bij het bin nentreden in de saunacabine merkt de nieuweling dat voorlopig het enige ken merk van de saunaganger is, dat hij bloot is. En dat hij blootzijn als even normaal ervaart als de hoge tempera tuur. En dat het gesprek in de cabine (als er al wordt gesproken) overal elders ook zou kunnen worden gevoerd. En dat de nieuweling niet wordt bekeken en wordt beoordeeld op zijn of haar sterke en/of zwakke punten. En dat de nieuweling over het algemeen welwil lend wordt ingewijd in de sauna-ritue len, zonder dat hij het idee krijgt, dat hij een groentje blijft. En nog veel méér merkt de nieuweling op als hij over zijn eerste en tweede schroom heen is. Hij merkt, dat hij deel neemt aan een groepsgebeuren en tegelijk de uitwer kingen van sauna en daarop volgende afkoeling sterk individueel ervaart. Hij merkt ook, dat de warmte binnen de kortste keren even normaal voor hem is als voor de meer ervaren sauna-ganger. Al gauw (al na een paar ronden) krijgt hij het voor ingewijden bekende gevoel dat iets wat zó weldadig aandoet, wel goed moet zijn voor lichaam en geest. Zijn gevoel, dat sauna te maken moet hebben met zijn geestelijke en lichame lijke gezondheid, wordt bevestigd door wetenschappelijk onderzoek en logi sche gevolgtrekkingen uit de toene mende stroom van positieve geluiden over het saunabad. De Nederlandse Sauna Vereniging (N.S.V.) houdt op goede gronden aangesloten sauna-ex ploitanten voor, dat sauna goed is voor vrijwel iedereen. Er zijn duidelijke aan wijzingen, dat sauna zelfs speciaal kan worden aanbevolen voor mensen met aandoening van de luchtwegen, met be paalde spieraandoeningen en met be schadiging van gewrichtsbanden. Be ginnende reuma kan belangrijk worden afgeremd door regelmatig het lichaam bloot te stellen aan de "droge" warmte van de sauna. Bepaalde vormen van hart- en vaatziekten (niet alle) verdra gen zich zeer wel met de vaatverwijden- de effecten van het saunabad. Winter handen en wintervoeten kunnen na ver loop van tijd voor de saunaganger een onbekend verschijnsel zijn. Een vol gens eigen regels genoten saunabad kan een gunstige uitwerking hebben op uw nervositeit. Diezelfde kalmerende wer king kan een werkzaam bestanddeel zijn in de strijd tegen slapeloosheid. Na dat het lichaam en de geest volkomen tot rust zijn gekomen in de sauna treedt bij velen een gevoel van slaperigheid in, die kan zorgen voor een verkwikkende slaap. Al de indicaties vóór de sauna zijn ui teraard individueel. Ieder heeft zijn ei gen reden om sauna-fanaat te worden. Over één ding zijn echter alle saunagan- gers het eens: naast alle medische en reinheidsaspecten is sauna voor allen een genoegelijke en relatief goedkope manier om jezelf een aantal uren bezig te houden met niets. Of, om de slagzin van Sauna Soest te gebruiken: "Sauna Soest, een paar uur voor jezelf'.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9