VOORJAARS-KOLLEKTIE f onolüf Speeldoos Introduktie van de in onze gemoderniseerde zaak. Jonge Soester pianisten in provinciaal concours Tijdens deze presentatie ontvangt U een leuke attentie. Hervormd en gereformeerd met musical 'Witte stenen' verder 'samen op weg' WOENSDAG 16 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 Matthaus Passion Jazz-avond op het Baarnsch Lyceum Broertjes op stap Postzegelbeurs Ralf Wïlmes (17) in finale SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Open dag in Centrum Mayindra A.s. weekend dubbele uitvoering in Zonnegloren "Mijn zuster en ik," Over rijke geloofs-tradities gesproken... 'De Stille Omgang' AbvaKabo vergadert Friese avond met Rients Gratama Friese kerkdienst DEZEWEEK IN50EST Foto: Goos van der Wilt. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 In 1345 kreeg een zieke, woonachtig te Amsterdam, de laatste Sacramen ten toegediend. Even later, tijdens een hoestbui, braakte hij de H.Hostie uit. Deze werd met het braaksel in het vuur geworpen. De volgende morgen zweefde de H.Hostie boven het vuur. Nadat deze tot tweemaal toe in stilte naar de kerk was overgebracht en tot twee keer toe weer in het huis van de zieke werd teruggevonden, werd de H.Hostie voor de derde maal, maar nu in plechtige processie, naar de kerk ge bracht. Wat zich ruim 600 jaar geleden in Am sterdam afspeelde wordt ook dit jaar weer herdacht met het lopen van de "Stille Omgang", zaterdag 19 maart a.s. Intentie voor de jaargang 1988: "Heer zend ons bedienaren voor de H.Eucha ristie, omdat wij zonder uw gaven niet kunnen leven. In tijden van nijpende priesternood een hoogst aktuele inten tie, zeer passend bij 19 maart de feest dag van de H. Jozef, beschermer van de H.Kerk. De Utrechtse Oratorium Vereniging geeft op 30 en 31 maart uitvoeringen van de Matthaus Passion van Johan Se- bastian Bach. Dat gebeurt in het mu ziekcentrum Vredenburg in de Dom stad. De UCO wordt bijgestaan door de Kathedrale Koorschool en het Gooisch Instrumentaal Ensemble. De muzikale leiding is in handen van de Soester diri gent Johan van der Camp. De toegangskaarten kosten op woens dag 30 maart 20 gulden (17,50 cjp en 65+). Een dag later zijn de tarieven een rijksdaalder hoger. Voor de bestelling van kaarten, tel. 11077 of 18762. De kaarten zijn ook verkrijgbaar bij de kas sa van Vredenburg. Op woensdag 16 maart wordt op het Baarnsch Lyceum de derde en tevens laatste muziekavond gehouden. Het onderwerp van deze avond is de Jazz. De jazz-band 'On the Brink of Jazz,' die ook op het North Sea Jazz Festival heeft opgetreden, bestaat uit: Tony Vos op saxofoon, Hans Knap op guitaar, Arie van Wegen op bass en Willem Kante boom op drums. Zij zullen uitleggen hoe men moet im proviseren, hoe belangrijk het is dat de instrumenten bij elkaar passsen, hoe de jazzmuziek zich ontwikkeld heeft en dit allemaal natuurlijk aan de hand van de muzikale voorbeelden. Tegen het einde van de avond mogen ook leerlingen meespelen met de jazz-band. Dit wordt dus een geweldige muzikale afsluiting van de muziekmaand op het Baarnsch Lyceum. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Zaterdag 26 maart, 14.00 uur Frank en René Groothof De broertjes verlaten hun pappa en de veilige kinderkamer die we in Broertjes hadden leren, en gaan op de vlucht voor het monster Zaragoestra, dat hun speelgoed zal verslinden als pappa zijn belasting niet op tijd kan betalen. Onderweg beleven ze grote avonturen, ontmoeten Madonna en Micheal Jack- son en ontsnappen maar ternauwer nood aan de heksensoep. De maandelijkse postzegelbeurs in Zeist staat weer voor de deur. De beurs in de Zinzendorf Mavo aan de gelijkna mige laan wordt gehouden op zaterdag 19 maart van 10.00 tot 16.00 uur. Voor iedere vijftigste bezoeker ligt een ver rassing klaar. Ralf Wilmes uit Soest is doorgedron gen tot de finale van het concours voor jonge amateur-pianisten, dat georga niseerd wordt door de federatie van muziekscholen in de provincie Utrecht. Aanstaande zaterdag, 19 maart, vindt die finale plaats in de Utrechtse muziekschool aan het Dom plein. De 17-jarige Ralf is één van de vier pia no-leerlingen van de RM A in Soest, die aan de voorronden van het concours hebben deelgenomen. Hij deed dat sa men met Manon Hugen, Willemieke van der Vinne en Gerbrig Ram. Allen zijn zij leerlingen van RMA-docent Gé van Leeuwen. De federatie die het concours organi seert is een samenwerkingsverband van de twaalf muziekscholen in de provin cie Utrecht. De federatie ontplooit re gelmatig gezamenlijke activiteiten, zo als workshops, koffieconcerten of, zo als ook dit jaar, een concours voor pia no-leerlingen die jonger zijn dan 25 jaar. Uit de 21 deelnemers die zich op gaven voor de voorronden (op 5 en 12 maart gehouden) gaan er tien door naar de finale op 19 maart. De jury bestaat uit drie piano-docenten van het Utrechts conservatorium: Alwin Bar, Wil Muller-van Doorn en Dick Vet. De finalisten spelen maximaal 15 minu ten en moeten kiezen uit twee verplich te werken: de Sonatine Jacqueline van Wolfgang Wijdeveld óf Sieben kleine Klavierstücke van Rob du Bois. Daar naast kunnen de kandidaten spelen wat ze willen. De jury wijst ten hoogste vier prijswinnaars aan, die op 10 juni als so listen optreden bij een concert van het Stichts Symphonieorkest onder leiding van Gé van Leeuwen in de Utrechtse Geertekerk. Het doel van het concours is de aan dacht van de leerlingen te richten op he dendaagse Nederlandse pianomuziek en ze een extra stimulans te geven om prestatiegericht te werken, en op het so ciale aspect: het spelen voor anderen. (Scnmtmmcnj de intrige. De zo verschillende, maar als twee druppels water op elkaar gelijken de zusjes, kregen van Josephine van Gasteren een excellente vertolking. Acteerprestaties die haar vooral wer den aangereikt door het sublieme te genspel van Sacco v.d. Made. De laat ste, jarenlang een sterk ondergewaar deerd acteur, in de herfst van z'n artis tieke leven eindelijk steeds meer met groot sukses op de voorgrond tredend. Dit twee-tal tilt "Mijn zuster en ik" uit boven de gemiddelde kwaliteit van een doorsnee blijspel, waardoor een vrolijk, flitsend, geraffineerd en soms zelfs ont roerend toneelgebeuren plaats vindt. Door enkele aangezette dialogen leunt de voorstelling soms tegen het kluchtige aan. Lang niet alle grappen zijn origi neel. "Kies een dominee, want met een herder kom je verder," "Eerste prijs een weekend in Baarn, tweede prijs een week in Baarn." Detail-kritiek, mede omdat de verzorging van dekor, kos tuums en licht Josephine van Gasteren, Sacco v.d. Made, Ellen Rohrman, Ma rijke Veugelers en Rob Fruithof in een bijna klassieke voorstelling in staat stel den de sterren van de hemel te spelen. Zeer terecht had een enthousiast pu bliek voor deze uitzonderlijk vrolijke theaterproduktie langdurige ovaties over. En wat Jos Brink betreft: Wedden dat met "Mijn zuster en ik" zijn laatste toneelstuk niet geschreven is? Lr. Donderdag 24 maart, 20.15 uur: I Colombaioni: Jubileumprogramma - een compilatie van de sterkste onderdelen van de voor stellingen die l Colombaioni tot nog toe hebben gemaakt. Carlo en Alberto - de enige échte Co lombaioni - hebben een wereldwijde re putatie opgebouwd. Maandenlang op tournee in Canada, in het Verre Oos ten, de Verenigde Staten van Amerika, Australië, Zuid-Amerika en natuurlijk steeds op het Europese continent. Het is een spectaculaire carrière de ze ge maakt hebben en nog steeds staan ze aan de top. Theater-agenda Maart '88 DE SPEELDOOS Donderdag 17 maart, aanvang 20.15 uur "De Rozebotteltijd" Solo-cabaret Paul de Leeuw Kaarten f 12,50 CJP/Pas65 f 10,- Donderdag 24 maart, aanvang 20.15 uur "I colombaioni" met Carlo en Alberto Colombaioni in een avondvullend Italiaans clownspro gramma Kaarten f 25,- CJP/Pas65 f 22,50 Zaterdag 26 maart, aanvang 14.00 uur "Broertjes op stap" Kindervoorstelling met Frank en René Groothof Kaarten f 4,- Donderdag 31 maart, aanvang 20.15 uur "Vitoria" Eenvrouws-musical met Jasperina de Jong Kaarten f 25,- CJP/Pas65 f 22,50 Op zaterdag 26 maart van 12.00-17.00 uur is er in Centrum Mayindra, Kerk straat 3-5 in Soest weer de gelegenheid om kennis te maken met de cursussen, cursusleiders, en met het centrum zelf. Programma: 12.00-13.15 uur: Sacred dance door Hennie Ligterink. 13.00-14.15 uur: Demonstratie ener getische massage door Sujato Romijn. 13.15-14.30 uur: Okido yoga door Marga Rotink. 14.30-15.45 uur: Astrologie door Menno Noordervliet. 14.30-16.45 uur: Videolezing "Leven- Dood-leven" van Zohra Bertrand. 15.45-17.00 uur: Omgaan met de Sym boliek door Gila Gerzon. Ook de overige cursusleidsters zullen aanwezig zijn, zodat eventuele vragen en opgaven mogelijk zijn. Ga gerust vrijblijvend kijken en een proefles volgen. De proeflessen en vi deolezing zijn gratis bij te wonen. een verrukkelijk avondje toneel Alleskunner Jos Brink heeft als auteur van "Mijn zuster en ik" er opnieuw blijk van gegeven de niet geringe kunst te verstaan een knap toneelstuk te kunnen schrijven. Dat deed hij eerder met "Bessen" en "Een nieuwe dood." Niet verwonderlijk dat de jubilerende Jose phine van Gasteren (50 jaar actrice) hem verzocht een blijspel voor haar te schrijven waarin the grand old dame al haar talenten en virtuositeit kwijt zou kunnen. Het resultaat van de samen werking tussen een begaafd auteur en een grote actrice was donderdag j.I. in een opnieuw uitverkochte Baarnse Speeldoos te bewonderen. In "Mijn zuster en ik" speelt Josephine van Gasteren de twee hoofdrollen: de tweelingzusjes Trees en Sjaan die elkaar in geen 40 jaar hebben gezien. Trees woont met haar man (een briljante rol van Sacco v.d. Made) in een Amster damse straat. Ze heeft haar leven met ups en downs geleefd. Over Sjaan werd in huize Blom bijna een halve eeuw niet gesproken. Niet zonder reden. Sjaan gaat door het leven als "Jane," ge trouwd met een Amerikaanse diplo maat. Vlak na de oorlog, waarin dingen gebeurden waaraan niemand meer wil worden herinnerd, raakte ze gebrouil- lerd met haar familie. Als hun vader sterft besluit Jane naar Amsterdam af te reizen en begint een knap geconstrueer- Stille Omgang, stille bedetocht. Stille gebeden, schuifelende voeten van tien duizenden mannen en vrouwen. Samen in beweging in een lange stoet door donker Amsterdam. Wat hen beweegt die deze stille tocht meemaken is de liefde tot Christu$k-ih het Sacrament. Een liefde die vaniiit Christus in hen werkzaam is. Stille Omgang, antwoord geven op Zijn oproep: "Kom en volg mij'. Het mirakel van Amsterdam be staat niet uit wonderlijke gebeurtenis sen. Het maakt nadrukkelijk duidelijk dat God bij ons mensen wil zijn. In ons gewone leven, met onze sores, met ons verdriet, in het uur van onze dood. In deze absolute zekerheid geloven "de dwazen" die met tienduizenden uit alle delen van het land het letterlijk en fi guurlijk donkere Amsterdam een ander gezicht geven. Op zoek naar hun Heer om Hem te volgen. Wie daaruit leeft wordt van harte uitgenodigd zich bij ons, Stille Omgang - Genootschap afd. Eemland, aan te sluiten op zaterdag 19 maart a.s. Te 23.30 uur wordt begonnen met een gezongen Eucharistieviering in de kerk van de H.Petrus en Paulus (Kerkplein), waarna te 00.30 uur per luxe touringcar wordt vertrokken naar Amsterdam. Na afloop van de Stille Omgang (tijdsduur circa een uur) bent u te circa 03.00 uur op het Kerkplein te Soest terug. Kosten deelname f 12,50. Aanmeldingen, voor 19 maart a.s., bij: Mevr. M.H.M. Nota-van Kampen, Waldeck Pyrmontlaan 42, tel. 17120 en 10531. De her A.A. Jansen, Vinkenlaan 42, tel. 24485. De heer J.H. Leijendekker, Jacob Cats- laan 7, tel. 14665. Vertrekschema Stille Omgang 1988 Hamersveld: 22.15 uur R.K.Kerk Stoutenburg: 22.25 uur De Driesprong Achterveld: 22.10 uur R.K.Kerk - De Roskam Hooglanderveen: 22.40 uur R.K.Kerk Hoogland: 22.50 uur Concordia Hoogland: 22.55 uur De Ham Soest-Midden: 23.30 uur Eucharistie viering Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein met zang en orgel Soest-Midden: 00.30 uur Vertrek naar Amsterdam Soest-Midden: 03.00 uur Aankomst te Soest - Kerkplein De afdeling Soest/Soesterberg van de ambtenarenbond Abvakabo vergadert op dinsdag 29 maart in De Open Hof aan de Veenbesstraat. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Alle leden zijn welkom. De zaal is een half uur voor de aanvang van de jaarvergadering al open. Op zaterdag 26 maart wordt in het thea ter 3-in-l in Huizen een avond georga niseerd door de Friese vereniging Gooi- Noord "It Pompebled". De bekende Friese cabaretier Rients Gratama zal optreden met zijn nieuwste Friestalige programma. Inlichtingen: J. Oegema, tel. 02152- 54468. Op zondag 20 maart vindt in de Doops gezinde kerk aan de Boomberglaan 14 in Hilversum een interkerkelijke Friese kerkdienst plaats, waarin voorgaat dr. F.H. Kuiper, hervormd predikant te Leusden. De dienst is een initiatief van een interkerkelijke commissie, voortge komen uit de Friese vereniging "Frisk en Frij", die in de regio Gooi- en Eem land werkzaam is. De kerkdienst begint 's middags om 3 uur. Medewerking wordt verleend door het bekende Friese koor o.l.v. Peter de Boorder. Het is de bedoeling dat er voortaan eenmaal per jaar een dergelij ke dienst wordt gehouden. avondvullend programma. Behalve het geluid, dat 'buurman' AROS voor zijn rekening neemt, wordt alles door eigen mensen verzorgd: ama teurtoneel in optima forma. Voor het maken van de vele kostuums - een be langrijk deel van het stuk speelt zich af in het begin van onze jaartelling - is een aparte groep al heel lang in de weer. Het decor is een schitterend stukje huisvlijt en de regie is in de vertrouwde handen van Ab Faas. Wie ooit het onder zijn lei ding zo succesvolle Klungelcabaret hoorde of onlangs nog de feestavond ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de gereformeerde kerk bij woonde, weet dat er alles aan gedaan wordt om de musical met vaart over het voetlicht te brengen. Uitdaging "Het aardige is dat we allemaal ama teurs zijn en dat niemand geweigerd wordt. We hebben in september mede werkers geworven en de rollen uiter aard zo veel mogelijk bij de mensen ge zocht. Maar het is natuurlijk best gek als je iets goeds op de planken wilt neerzet ten, dat je dan niet in de eerste plaats uitgaat van de kwaliteit van hen die zich aanmelden, maar alleen van het feit of. iemand er plezier in heeft of niet," aldus Ab Faas. "Zo gaat dat nu eenmaal in een kerk, iedereen hoort erbijHet is te gelijkertijd een gewéldige uitdaging om er toch iets goeds van te maken, maar als ik de sfeer tijdens de oefeningen goed proef dan komt dat best in orde. Daar zit ik niet over in. Het is tijdens de repetitieavonden nog steeds een beetje een chaos, maar dat is altijd. Zelfs de generale repetitie is soms zo'n puin hoop datje er niet van zou slapen als je niet zou weten dat het uiteindelijk toch allemaal op z'n pootjes terecht komt." "We hebben gekozen voor een korte, intensieve repetitieperiode," aldus Jaap Bade, die samen met Jan Omvlee de coördinatie in handen heeft. "We ko zen voor een andere musical dan die mijn vrouw en ik in Naaldwijk gehoord en gezien hebben en waar we het idee opdeden. Je kunt inderdaad uitzoeken, want de muzikale Kees de Bruine heeft veel van deze produkties op zijn naam staan." Boodschap "Witte stenen" speelt zich deels af in de tijd van de eerste christenen, deels in onze tijd. Het thema is wat er terecht ge komen is van de boodschap zoals Jezus Christus die 2000 jaar geleden onder woorden bracht. En zoals dat in een musical gebruikelijk is worden de tek sten voortdurend afgewisseld door mooie muziek en goed in het gehoor lig gende zang. "We verwachten er veel van en we zijn heel erg gelukkig met die geweldige ac commodatie in Zonnegloren. Welke toneelvereniging heeft de beschikking over zo'n toneelzaal, waar je ook nog el- In de toneelzaal van Zonnegloren wordt druk gerepeteerd voor de musical. ke week kunt repeteren? Het is overi gens ook heel leuk dat, al heb ik ze niet precies naar afkomst geteld, de her vormden en gereformeerden gelijk ver deeld zijn. je ziet een soort verbroede ring ontstaan en dat was eigenlijk ook de bedoeling. Wat dat betreft durf ik ge rust te stellen dat we in onze opzet al ge slaagd zijn." Wie in het a.s. weekend samen met ge reformeerden en hervormden op weg wil gaan naar de musical "Witte stenen" kan tegen betaling van vijf guldens een programma tevens toegangsbewijs op halen bij bakkerij Faas aan de Birk- straat, tel. 12354; bij J.J. Bade, Middel wijkstraat 32, tel. 19573; of J. Omvlee, Oude Utrechtseweg 32, tel. 21388. Agenda van sociaal-culturele activiteiten in Soest. Opgaven voor deze rubriek uit sluitend via C-drie (Irma Kramer), Wil- laertstraat 49, tel. 22188. Woensdag 16 maart: THEATER 'DE CLOWN EN DE POP'. De Vrije Teugel, Vedelaarpad. Entree f 1,-; 14.00 uur. Woensdag 16 maart: EXPOSITIE 'VROUWEN IN DE LITE RATUUR'. Centrale Bibliotheek, Alb. Cuyplaan. Entree gratis. Vrijdag 18 maart: PEUTER/OUDER-ACTIVITEIT. De Vrije Teugel, Vedelaarpad. Entree f 3,- per paar; 9.30 uur. Vrijdag 18 maart: LEZING JOS VAN MANEN PIETERS. Bibliotheek Overhees, Willaertstraat. Entree gratis; 20.00 uur. Zaterdag 19 maart: DANSFESTIVAL, OPEN LESSEN. C-drie, Willaertstraat. Entree gratis; 10.00 uur. Zaterdag 19 maart: VERJAARDAGEN VIEREN. De Vrije Teugel, Vedelaarpad. Entree gratis; 13.30 uur. Zaterdag 19 maart: DANSFESTIVAL, o.a. VOLKSDAN SEN. C-drie, Willaertstraat. Entree gratis; 20.00 uur. Woensdag 23 maart: THEATER 'DE CIRCUSBOER'. De Vrije Teugel, Vedelaarpad. Entree f 1,-; 14.00 uur. t/m zaterdag 30 maart: EXPOSITIE MEINDERT RASKER. C-drie, Willaertstraat. Entree gratis. Een opmerkelijk initiatief van een ge mengd hervormd/gereformeerde werkgroep heeft geleid tot de uitvoe ring van een echte musical. Geboren uit een verlangen om iets meer te doen dan alleen maar praten over hereni ging, wordt in het komende weekeinde "Witte stenen" van Kees de Bruine opgevoerd in de toneelzaal van Zon negloren. Om aan de verwachte be langstelling tegemoet te komen ge beurt dat in twee étappes en wel öp za terdagavond 19 maart, aanvang 20.00 uur, en op zondagmiddag 20 maart, om 14.30 uur. In een uitzonderlijk goede sfeer oefe nen zo'n veertig spelers met een aanste kelijk enthousiasme sinds januari op hun teksten. Op de wekelijkse repetitie- avonden is het een drukte van belang, want behalve spelers lopen daar Ook nog enkele tientallen medewerkers rond die verantwoordelijk zijn voor de kostuums, het decor, het geluid en de belichting en wat er allemaal nog meer

Soester Courant | 1988 | | pagina 11