i Succes voor Annie Hartman bij modeshow Internationaal kamp op kinderboerderij lek zviCC dir mein Oderze sekenken, Senke diekmein Oded, kinein. Ick zuiCC mick in der versenken, Ist dirgCeick die dtfett zn kfein, T,i, so sofist du mir attein 9dekr, als Weft und ddimmeC sein. Ick zvittdir... Brilcentrum Nota zet een nieuwe bril op INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS WOENSDAG 16 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA Wachten is nog op subsidie van Nationaal Jeugdfonds 'Door de bomen het bos weer zien' Scouts planten boom in Soest Kerkschip Reconstructie Dorresteinweg Verscherpt 'aanlijngebod' in Baarnse bossen Soester Courant goede informatiebron Protestants Christelijke Ouderen Bond - Soest Aria (Soprano 1 De mooiste keuze in passie-muziek vindt u op de CD-afdeling van De Gouden Snaar: hoogtepunten uit Bach's Matthaus-Passion door het Concertgebouworkest koor o.l.v. Nikolaus Harnoncourt nu 29,95; de Matthaus compleet door het Concertgebouworkest o.l.v. Eugem Jochum met o.a. Walter Berry Agnes Giebel 99,-; De Messiah (compleet 3 cd's) door het Amsterdams Barok Orkest o.l.v. Ton Koopman van 149,- voor 125,-. mm /«ai inm Alvast prettige Paasdagen. mm utiuuE «w Open Dag op zaterdag 19 maart Monuta opent sfeervol uitvaartcentrum in Amersfoort Annie Hartman heeft met succes een modeshow gehouden in het bejaardencentrum Sant voorde in Baarn. De eigenaresse van de stoffenspeciaalzaak toonde een groot aantal creaties aan meer dan honderd bezoekers van de show. Het was de eerste keer dat Annie Hartman een modeshow Foto: Herman van Dam hield in een bejaardencentrum. Er zullen er in de nabije toe komst nog meer volgen in de regio, want de zaak van Annie Hartman geniet bekendheid in Soest en Baarn, maar ook daarbuiten. De kinderboerderij De Vrije Teugel krijgt in augustus hoogstwaarschijnlijk buitenlandse gasten op bezoek. Gedu rende twee weken zullen ongeveer twintig, voornamelijk Europese jonge ren aan een kamp deelnemen. Dat is een initiatief van SIW internationale vrijwilligersprojecten. De gemeente Soest heeft haar mede werking al toegezegd. Het College was bereid om ruim drieduizend gulden subsidie te verstrekken, mits de com missie welzijnsplanning ook akkoord zou gaan. Dat is gisteravond gebeurd. Het geld is nodig voor de bekostiging van onder meer het voedsel, de verze kering en de huur van de tenten en de kampuitrusting voor het internationale gezelschap. De kinderboerderij draagt zelf bijna zeven mille bij voor gereed- schaps- en indirecte kosten. Of Engels in de zomer daadwerkelijk de voertaal wordt op De Vrije Teugel is af hankelijk van het Nationaal Jeugd fonds. De kinderboerderij heeft daar een financiële bijdrage van 16.000 gul den aangevraagd voor de materiaalkos ten. De deelnemers aan het SlW-kamp worden namelijk aan het werk gezet tij dens hun verblijf in Soest. Energie De kinderboerderij is in augustus altijd gesloten. Na de drie zomerkampen voor kinderen tot en met 12 jaar steken de vrijwilligers aan het Vedelaarpad hun energie in onderhoudswerkzaam heden op het terrein. Om dit jaar het beoogde doel te bereiken is veel geld nodig. Alleen de nieuwe afrastering van de kinderboerderij kost al twaalfdui zend gulden. Andere klusjes behelzen het verven van de stallen en gebouwen, het metselen van een nieuw opslaghok en het vernieuwen van de kippenren. Het ontbreekt de kinderboerderij aan voldoende vrijwilligers om deze activi teiten binnen de beschikbare periode van een maand te realiseren. "Vandaar dat we naar mogelijkheden buiten de kinderboerderij hebben gezocht," ver klaart directeur Leo van den Berg het op stapel staande SlW-kamp. Van den Berg is van oordeel dat de SIW een geschikte partnerorganisatie is: "Niet alleen omdat ze ervaring heeft op het gebied van vrijwilligersprojecten, maar ook omdat deelname van interna tionale vrijwilligers een extra stimulans kan zijn voor de Nederlandse partici panten en de uitstraling van de activitei ten van de kinderboerderij." Het feit dat de SIW vorming van jongeren hoog in het vaandel heeft geschreven sluit volgens Van den Berg goed aan bij de doelstellingen van de kinderboerderij. Leden van de Scoutinggroep Hopman Masselman zullen op 19 maart, één dag voor de afsluiting van het Euro pees Jaar van het Milieu, aan de wet houders R.A. van Logtenstein en G.A.W.G.A. Plomp van Soest een boom aanbieden onder het motto "door de bomen het bos weer zien." Deze actie is onderdeel van een lande lijke actie van Scouting Nederland. De bedoeling is dat Scoutinggroepen, waarvan er ruim 1500 zijn in Neder land, aan alle 700 gemeenten een Scou- tingboom aanbieden. Met deze tastbare herinnering aan het Europees jaar van het Milieu benadrukt Scouting Neder land haar betrokkenheid bij natuur en milieu. De boom zal worden geplant aan de Wieksloterweg O.Z. tegenover de Bos straat om 14.00 uur. Rond het planten van de boom organiseert de Hopman Masselmangroep een natuurspel. Ook de andere Scoutinggroepen in Soest zullen bij het planten aanwezig zijn. Veel Scoutinggroepen in ons land on dernemen al jaren acties op milieuge bied: Schoonmaakacties in stad en land, of het onderhoud van bos en hei de. In maart 1987 hielpen scouts bij voorbeeld mee met het opruimen van door ijzel veroorzaakte schade aan de bossen in Noord-Nederland. En ieder jaar is er de traditionele schoonmaakac tie in het natuurgebied "de Slufter" op Texel. Scouting Nederland is met 125.000 le den de grootste jeugd- en jongerenor ganisatie in ons land. De Hopman Mas selmangroep telt plm. 50 leden en orga niseert ieder jaar een autowasactie en een ijsberen weekend voor andere scouts. Het gave bakstenen Cenakel (1939) aan de Amersfoortsestraat 18 in Soesterberg is het klooster van de "Congregatie van de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijddurende Aanbidding". Opgetrokken in Delfse Schoolstijl. Bid tussen de rondbogige dievenijzers en kerf in de sluitstenen narthex: in honorem sanctissimi cordis jesu eucharistici die, voor de middeleeuwse mens in glas en lood. J.V. Profiteren Als het SIW kamp op De Vrije Teugel doorgaat zullen twintig buitenlandse jongeren van 8 tot en met 22 augustus vrijwilligerswerk verrichten op de kin derboerderij. Ze staan onder begelei ding van twee SlW-medewerkers, ter wijl de leiding van de kinderboerderij voor de werkverdeling zorgdraagt. Bui ten het onderhoud van de kinderboer derij om zal ook het sociale aspect een rol van betekenis spelen tijdens het kamp. Verder ligt het voor de hand dat de grote groep kinderen, die wekelijks meedoet aan de activiteiten op De Vrije Teugel, in het nieuwe seizoen kan profi teren van de verrichtingen van de harde zwoegers uit Spanje, Amerika, Honga rije en waar al niet vandaan. De uitvoering van de reconstructie van de Dorresteinweg - het gedeelte tussen de Laanstraat en de Industrieweg - zal nog ruim vóór de bouwvakvakantie ter hand worden genomen. De aanwonen- den hebben inmiddels een verkleinde uitgave an de ontwerptekening bezorgd gekregen. Andere geïnteresseerden kunnen de tekening in het INFOrmatie- centrum bekijken. De natuurbeheerders van de bossen rond Baarn zullen dit voorjaar weer extra aandacht besteden aan de nale ving van het aanlijngebod in dit ge bied. In de periode tot april zal de hon denbezitter nog eens extra gewezen worden op de noodzaak de hond in be paalde gebieden aan de lijn te houden. Hierna wordt in samenwerking met de politie Baarn een verscherpte kontrole op naleving van deze regels gehouden. Overtreders zullen dan meteen verba- liseerd worden. Hondenzonering In 1982 hebben de natuurbeheerders in de gemeente Baarn, te weten Staatsbos beheer, landgoed Pijnenburg en het Koninklijk Domein, een gezamenlijke hondenzonering opgezet. Staatsbosbe heer heeft toen 400 hectare bos het ge hele jaar voor loslopende honden open gesteld. In de overige bosgedeeltes moeten de honden het gehele jaar aan de lijn. Deze vrijgestelde bossen zijn de volgende: de landgoederen Groeneveld en Bui tenzorg met uitzondering van een smal le strook bos ten zuiden van het padvin derskamp; het Baarnse bos; het blok de Lage Vuursche (van de golfbaan tot de Hoge Vuurscheweg); en beukenbos ten zuiden van het dorp de Lage Vuursche. De reden De reden van dit aanlijngebod is twee ledig: Ten eerste: loslopende honden versto ren de natuur. Niet dat ze reeën te pak ken krijgen, maar door de algehele ver ontrusting worden de dieren angstig, verlaten hun bescherming biedend ge bied en vluchten de snelweg op of lopen zich te pletter tegen één van de afraste ringen. Ten tweede: andere rekreanten bij voorbeeld trimmers en bejaarden zijn niet zo gecharmeerd van, loslopende honden. En ook zij hebben recht op een stukje rustig wandelgebied. Resultaten Volgens de jaarlijkse reewildtellingen houden zich in de bossen rond Baarn en Lage Vuursche plm. 80 reeën op. Ja renlang was de reewildstand veel lager. Ook de klachten van overlast van hon den bij mede-rekreanten zijn in de loop der tijd minder geworden. Dus men is op de goede weg! Folder Op het gebied van de voorlichting zul len de natuurbeheerders de ingeslagen weg blijven volgen. Staatsbosbeheer heeft daarvoor een speciale folder ter beschikking gesteld, die u op kasteel Groeneveld en bij de plaatselijke WV's kan verkrijgen. Hierin staat een kaart waarop aangegeven staat waar u de hond het gehele jaar los mag laten lo pen. Inlichtingen: Staatsbosbeheer, bos wachter A.F. Wiersma, Groeneveld 1, Baarn, tel. 02154-18823. Nu de Prot. Chr. Ouderen Bond, afde ling Soest, het seizoen 1987-1988 af sluit met een jaarvergadering, die zal worden gehouden op vrijdag 25 maart 1988,14.30 uur in De Vijverhof, is het wellicht interessant te vernemen, hoe deze nog zeer jonge afdeling, opge richt eind 1985, reilt en zeilt. Begonnen met een 30-tal leden, kan de PCOB-Soest zich thans verheugen op circa 120 leden. Toch is het voor veel ouderen het bestaan van de PCOB ken nelijk helemaal niet zo vanzelfspre kend. Men vindt een ouderenbond niet nodig of men vindt zich nog te jong voor zo'n bond. Maar heus, met oud zijn heeft de bond in eerste instantie niets te maken, wel met het feit - en laten we dat hopen - dat we ouder worden en dan gaat het om de maatschappelijk en politieke erkenning van mensen, ouder dan 50 jaar; om hun betekenis, hun inbreng in en hun ver antwoordelijkheid voor mens en sa menleving. Bij 50 begint de ouderdom niet. Velen die deze leeftijd reeds zijn gepasseerd zeggen juist, "Dan begint het leven pas," en dat is ook weer wat overdre ven. Het ouder worden - en dat lijkt een juistere benaming - maakt op veel men sen een negatieve indruk; het ouderen beleid wordt vaak gezien als een zorg beleid. De PCOB wil als ouderenbond - nogmaals geen bond van oude mensen - dat negatieve beeld wegnemen. Wanneer in de doelstelling van de PCOB staat: "Het behartigen van de belangen van de ouderen," dan wordt daar niet mee bedoeld, dat het om pure belangenbehartiging gaat. Ook ont spanning, creatieve activiteiten, onder linge contactlegging rekent de PCOB tot haar taak. Bij dit alles wil de PCOB een organisa tie zijn, waarin kan worden geappel leerd aan de bijbelse opdracht. Dat wil zeggen, dat zij aangesproken mag wor den op grond van haar dienende taak ten behoeve van de samenleving, van onze naaste, van elkaar. Activiteiten Intern: In 1987 zijn vijf bijeenkomsten gehou den, waarbij zoveel mogelijk is ge streefd naar afwisseling. Het maand blad van de bond "Echoklanken" werd verspreid onder de leden. Daarbij ont vangen de leden maandelijks een infor matiebulletin, zodat zij op de hoogte blijven van het werk van de PCOB en ook over allerlei ontwikkelingen wor den geïnformeerd. Extern: Ook in 1987 heeft de afdeling zich inge zet voor de belangen van de ouderen in Soest en is nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van het ouderenbeleid. Zo is het bestuur vertegenwoordigd in de COSBO, het C(entraal) O(rgaan) S(amenwerkende) B(onden) voor O(uderen). In dit orgaan worden zaken van gezamenlijk belang besproken en waar nodig ook gezamenlijk naar bui ten opgetreden. Ook in het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) is de PCOB vertegenwoor digd. Twee leden van het bestuur van de PCOB afdeling Soest hebben zitting in de Commissie ouderenbeleid (Senio renraad). Deze commissie is bedoeld als een adviesorgaan voor het gemeen tebestuur voor alle zaken, die het oude renbeleid betreffen. Voorts organiseerde de PCOB in sa menwerking met enkele landelijke dia conale organen regionale ontmoetings bijeenkomsten en in aansluiting daarop besloot de PCOB op plaatselijk niveau contacten met de kerken tot stand te brengen. Voor het bestuur was dit aan leiding om eind 1987 alle diakonieën in Soest schriftelijk te benaderen met het verzoek om een gesprek. De AROS (Algemene Radio Omroep Soest) wil zich omvormen tot een Loka le Omroep Soest en heeft zich daarvoor ook tot de PCOB gewend om een adhe- sie-betuiging. Om een licentie te ver krijgen moet men een zo breed mogelij ke afspiegeling zijn van wat er in een plaats op maatschappelijk, cultureel en sociaal gebied leeft. Het bestuur heeft gemeend dat het voor de inbreng in de programma's van wezenlijk belang is dat de PCOB hierbij betrokken is. De PCOB afdeling Soest maakt deel uit van het gewest Utrecht. Regelmatig vinden er gewestvergaderingen plaats, waar ervaringen worden uitgewisseld, gezamenlijke zaken worden besproken en ontwikkelingen op het terrein van het ouderenwerk ter sprake komen. Een door het bestuur van het gewest opgesteld beleidsplan 1987-1991 en een werkplan 1987 werd door de ge westvergadering aanvaard. Er is door het bestuur van de PCOB Soest in het afgelopen jaar veel werk verricht en het mag met dankbaarheid constateren, dat dit werk niet voor niets is geweest. De PCOB Soest zal echter niet stil mogen staan bij wat is bereikt maar er voor moeten zorgen dat deze afdeling in ontwikkeling blijft. Het vorenstaande is slechts een korte weergave van het jaarverslag 1987 van de PCOB afdeling Soest. En dat is niet niks. Deze PCOB van Soest verdient het echt om groot te groeien en onder getekende PR -man van deze afdeling, die zich zeker niet wil rekenen tot de ou den, begrijpt niet dat nog honderden 50+ Soesters zich niet hebben aange sloten bij de PCOB afdeling Soest. Bel hem maar even: telefoon 17093 J.A. Westijk. Steenhqffstraat 13a - 15, Soest, telefoon 02155 -12 1 32. ■W: - V Het interieur van brilcentrum Nota is verbouwd. Sinds afgelopen vrijdag heeft de optiek-zaak aan de Van Wee- destraat een nieuwe bril opgezet, waardoor de collectie monturen en zonnebrillen nog beter tot haar recht komt. Bij brilcentrum Nota kan men natuur lijk ook terecht voor een verscheiden heid in glazen. Die zijn verzameld in de glas-informatiehoek. De video-presen tatie bij Nota is een ideale hulp voor mensen die zonder bril niet kunnen zien hoe een montuur staat. In combinatie met het interieur is ook' de refractie ruimte vernieuwd. Hier is een overzich- Foto: Goos van der Wilt. telijke presentatie van alle kontaktlens- vloeistoffen opgesteld. De oogcompu ter, die directe informatie verschaft over de konditie van de ogen, heeft nog steeds een plaatsje in de zaak, waar men gerust kan binnenlopen voor deskundig advies. Monuta opent vrijdag 18 maart offi cieel een nieuw uitvaartcentrum in Amersfoort. De dag erna - zaterdag 19 maart - wordt er een 'open dag' gehou den voor alle belangstellenden, die dit sfeervolle centrum willen bezichtigen. Het uitvaartcentrum is gevestigd in de voormalige 'Ontmoetingskerk' aan de Ringweg Dorrestein 9. Het centrum krijgt een regionale functie. Behalve voor Amersfoort zullen er uitvaarten worden verzorgd voor onder andere Leusden. Hoevelaken, Soest en Ach terveld. Sinds 1973 heeft Monuta een uitvaart centrum aan de Bergstraat in het cen trum van Amersfoort. Door het als maar groeiende aantal uitvaarten dat Monuta in de regio Amersfoort ver zorgt, werd dit te klein. Bovendien was de situering temidden van het drukke stadsverkeer niet ideaal. De ingebruikname van het in een rusti ge omgeving gelegen nieuwe uitvaart centrum, betekent een grote verbete ring. In de eerste plaats voor de families die ervan gebruik zullen maken, maar natuurlijk ook voor de medewerkers. De beschikbare ruimten en de hele en tourage zijn afgestemd op de eisen van deze tijd. Moderne eisen De twee verdiepingen tellende kerk aan de Ringweg Dorrestein is de afgelopen maanden ingrijpend door Bouwbedrijf Bonneveld verbouwd en voldoet nu aan alle moderne eisen die Monuta aan een uitvaartcentrum stelt. Het ontwerp is van de hand van architect N. van der Stelt. Centraal bij het realiseren van de verbouwing heeft een optimale dienst verlening aan de inwoners van de regio Amersfoort gestaan. Op de benedenverdieping zijn de op baarkamers, condoleantieruimte, ma gazijn, kantoor, garderobe, toiletgroep (inclusief invalidentoilet), keuken en personenlift ingericht. De aula en de ontvangstruimte beslaan vrijwel de hele bovenverdieping. Daarnaast zijn ook daar kantoren en toiletgroepen onder gebracht. Voor ouderen, minder vali den en rolstoelgebruikers werd een lift geïnstalleerd. Rouwdiensten Hoewel het uitvaartcentrum is geves tigd in een voormalige kerk, heeft het in principe dezelfde functies en mogelijk heden als de andere 27 uitvaartcentra van Monuta. Wel is de op de tweede verdieping gesitueerde kerkzaal bij uit stek geschikt voor het houden van rouwdiensten. Conform de wens van Monuta heeft het karakteristieke exte rieur van het gebouw geen grote wijzi gingen ondergaan. Ook de toren bleef intact. Belangstellenden zijn hartelijk welkom om zaterdag 19 maart kennis te maken met het nieuwe uitvaartcentrum. Het is die dag van 13.00 tot 16.30 uur ge opend. Medewerkers van Monuta zijn beschikbaar om iedere gewenste infor matie te geven. De Monuta-adviseur in Soest is de heer J. G. de Haan, Vinkenweg 47,3762 TG Soest, tel. 12162. Woensdag 16 maart Open dag: Chr. Agrarische School, Luxoolseweg 1, Nijkerk, van 14.00-16.30 uur. Open huis: de Nieuwe Baarnsche School voor Mavo, Havo en VWO, Smutslaan 8, Baarn, van 19.00-20.15 uur. Woensdag 23 maart Open dag: S.B.B.O. "Midden Nederland" voor beroepsbegel. onderw., Leusden: Clarenburg 1 van 14.00- 17.00 uur. en 19.00-21.00 uur. Amersfoort: Nijverheidsweg 130 van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13