Brede politieke steun voor verkoop Soester Natuurbad MEDE fl'l'U'ÏÏlM C Bloemen en Planten zo gezien f! S SUPER FLOWER Politiek beraad over functioneren van burgemeester Scholten tot 80% WOENSDAG 16 MAART 1988 66e JAARGANG NO. 29 Bad waarschijnlijk ook zomer 1989 nog open Actiegroep tegen verkoop Natuurbad: 'Ernstige vorm van kiezersbedrog' De nieuwe Suzuki Alto moet je even voelen. □EEEZ1 Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN GLAS HANDEL Open Dag gemeente Soest Kinderboerderij verkoopt zomerpostzegels Muur stort in: twee man gewond [nïëüWÜ KARCHER TRA T E U R»C A TERING Met Pasen begint het voorjaar of begint het voorjaar met Pasen? Hoe dan ook, LE SALADIER heeft diverse fijne gerechten in petto. haai je bij: met Veiling vers en "Super" voordelig v. Weedestraat 17 Soest EVEN NAAR JAC HERMANS FIJNE RUNDERBIEFLAPJ ES BLOEMKOOL MiNI-PRUS&MAXI-KEUS OPHEFFINGS UITVERKOOP Op alle verlichtings armaturen zeer hoge kortingen Verlichting speciaalzaak p Binnen en Buiten door Gerand Paul Weg van de wereld Nu met 80 bar druk! BUSSUM. Uitvaartcentrum "De Heemburgh' Graaf Wichmanlaan 28. Tel. 02159-179'' Een ruime meerderheid van de raads commissies Ruimtelijke Ordening en Financiën heeft geen of nauwelijks problemen met de verkoop van het Soester Natuurbad en het omringende bosgebied aan de Soester makelaar M. Taphoorn, die er in de naaste toe komst een "kuuroord" van (in ternationale allure wil vestigen. Dat bleek vorige week in de extra-verga dering van de beide commissies, onder voorzitterschap van wethouder Jan Menne (CDA). Met de verkoop van het bad bevrijdt Soest zich van een jaarlijks exploitatie verlies van gemiddeld enkele honderd duizenden guldens. De opbrengst van de verkoop is een miljoen, al moet daar van nog een bedrag af als schadeloos stelling voor de pachter van het restau rant en de huurder van de midgetgolf- baan. Over de hoogte van deze "scha declaims" wilde Menne vorige week in het openbaar geen mededelingen doen, zoals trouwens de meeste informatie over de transactie tot dusver achter ge sloten deuren is gehouden. Het ziet er dan ook naar uit dat de ge meenteraad aanstaande donderdag avond officieel zijn goedkeuring aan de verkoop van het bad zal hechten, on danks het verzet bij een aantal groepen in de bevolking, zoals de actiegroep Oh Oh. WD, CDA, D66 en GPV/SGP/ RPF bleken - afgezien van wat margi nale bezwaren - geen moeite te hebben met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De PvdA hield nog aan aantal slagen om de arm en alleen Pro gressief Soest bleef uitgesproken tegen de verkoop. Menne opende de discussie met een uit eenzetting over het "algemene misver stand" dat hij had bespeurd. De op brengst van het 18 hectare grote terrein aan de Van Weerden Poelmanweg mag dan "slechts" 1 miljoen gulden zijn - zes gulden per vierkante meter is vergele ken met andere grondverkopen een schijntje - daar staat tegenover dat de gemeente nu niet hoeft op te draaien voor het bouwrijp maken, de bestra ting, de verlichting en allerlei andere openbare voorzieningen. "Een miljoen is het saldo dat wij eraan overhouden," verduidelijkte Menne. "U hoeft het bedrag niet te verdedi gen," merkte Gert Beyen (WD) enigs zins bits op, kennelijk tevreden met de opbrengst na de jarenlange pogingen om het bad te slijten. Hij snapte niet waarom deze buitengewone vergade ring eigenlijk nodig was. Eventuele be zwaren kwamen straks wel aan de orde bij de behandeling van de bouwaan- vraag. De WD had ze in elk geval niet. Datzelfde gold voor Kees Verheus (CDA), die zich ook onomwonden voor ae verkoop uitsprak. "Wij staan achter het voorstel, al zijn we blij dat het hoofdgebouw geen vier maar drie bouwlagen krijgt." Verder had hij wat vraagtekens bij de aanpassing van de gebouwen aan de omgeving. Historische beslissing Wil Stekelenburg (PvdA) gaf het on derwerp nog enig gewicht door te spre ken van een "historische beslissing". Ze vond dat het bad eigenlijk op de monu mentenlijst thuishoorde en was onte vreden over het feit dat de commissie alleen een bouwtekening van Taphoorn Voor de discussie in de gezamenlij ke vergadering van de commissies R.O. en Fiannciën maakten drie burgers van Soest gebruik van het spreekrecht. Alle drie maakten ze bezwaren tegen het voorstel om het Natuurbad voor een miljoen van de hand te doen. Als eerste voerde de heer H. Witte van de Actiegroep Oh Oh het woord. Hij vond dat de politici goede nota moesten nemen van de bezwaren. "Dat bent u verplicht tegenover de Soester bevolking, omdat u in de verkiezingsprogramma's hebt be loofd het natuurbad open te houden. Daarop terugkomen zonder anw- toord te geven op de vragen die rij zen is een ernstige vorm van kiezers bedrog," aldus Witte. Hij wees erop dat alle partijen des tijds bij de bezuinigingen hadden uit gesproken dat - ondanks de verkoop - het zwemmen in het bad mogelijk moest blijven. Soest zou er dus niet op achteruitgaan. De plannen die er nü liggen betekenen echter dat Soest zijn natuurbad kwijtraakt. Witte wil de wel eens horen hoe het gemeente bestuur de uitgaven voor het bad had afgewogen tegen andere uitgaven. "Wat zijn de afwegingen geweest om de recreatieve zwemsport zo zwaar te duperen? Waarom is het plan voor een binnenbad nooit doorgegaan? Waarom is nooit een poging onder nomen om het natuurbad aantrek kelijker te maken? Waarom is er zo veel in het geheim beslist? Was de prijs de reden dat men geen andere kopers kon vinden? Welke prijs vroeg men eigenlijk? etc. etc. Schande Witte vond dat door alle geheimzin nigdoenerij de kans op andere initia tieven onmogelijk zijn gemaakt. Hij wees verder op de "oneerlijke" grondprijs en de schade aan de bos sen en verzocht de raadsleden de be- voiking nü maar eens uit te leggen waarom men het natuurbad voor de ze prijs wilde verkopen. "Wij zouden het een schande vinden als een ge meente met 41.000 inwoners niet in staat zou zijn geld te vinden om de bevolking in een openluchtbad van enige allure, zoals het natuurbad, te kunnen laten zwemmen." Witte kreeg bijval van de heer T. Beuken, die liet weten al 50 jaar in het natuurbad te zwemmen, dat hij het mooiste en goedkoopste bad van Nederland noemde. Voor veel echte Soesters is een bezoek aan het bad het enige uitje. "Elke gemeenteraad die aan de verkoop meewerkt maakt zich voor de bevolking van Soest vol strekt ongeloofwaardig," aldus Beu ken. Voor 'n prikkie Ook Chris Uiterwijk deed een duit in het zakje. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over de verkoop van zoveel bos grond, die toch al zoveel te lijden heeft van recreanten. Volgens hem zijn er al meer kapers op de kust voor een stukje bos; in dat verband noem de hij het Ezelsbos en het stuk bos dat de heer Raatjes uit Soest heeft aangeschaft. "Het Soester bos is van de hele gemeenschap, dat doe je niet voor 'n prikkie van de hand," aldus Uiterwijk, die zich bovendien zorgen maakte óver de resultaten van de prunusbestrijding, waarvoor hij zich in de loop der jaren zo heeft inge spannen. Autobedrijf Bosboom B.V., Birkstraat 105, Soest. Telefoon 13256. Zie pagina 28 (ook T-bilj.) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu credieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 Het glas in je huis is geen klusjesman waard want dat is de kool en het geitje gespaard. Enkel of dubbel zonder 'n bubbel Van Ede de vakman, wekt snel en bedaard. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! bezat, maar verder geen inzicht had in ambtelijke adviezen. "We kunnen nu bijvoorbeeld niet eens nagaan of er geen waardevol groen gaat sneuvelen." Ze verlangde meer duidelijkheid over de mogelijke doorverkoop van appar tementen, in verband met de huisves- tingsregels in Soest, en wilde voordat ze "ja" zou zeggen ook zekerheid over een nieuw zwembad in Soest, waar de be volking vanaf volgend jaar terecht kan, zodat er geen "zwembadloos tijdperk" zou aanbreken. Jan Visser (Progressief Soest) was als enige volstrekt tegen de verkoop op de ze condities. "Wie garandeert dat we er straks iets geodkopers of beters voor te rugkrijgen?" Hij vond de prijs veel te laag voor een project met zo'n duidelijk commerciële opzet. "Dat kunnen we niet maken tegenover mensen die graag huizen bouwen. Ik gun het Taphoorn best dat-ie hiervan over 25 jaar schat rijk wordt, maar niet ten koste van Soest." Kampeerders en padvinders Adriaan Pothuizen (D66) liet weten na een "moeizame afweging bereid te zijn het voorstel te steunen. Wel pinde hij het College vast op de afspraak dat er maximaal 96 appartementen mogen verrijzen. Verder wilde hij nu duidelijk heid over het gemeentelijk kampeerter rein en garanties voor het "verblijfs recht" van de padvinders in het bosge bied. Evenals Stekelenburg toonde hij zich bezorgd over de dreigende zwem- badloze periode. Wiebe Meilof (GPV) toonde zich aan vankelijk niet blij -het bad gaat voor weinig geld weg" - en was geschrokken van de hoeveelheid bosgrond die met het bad wordt meeverkocht. Hij wilde in eerste instantie geen uitspraak doen, maar liet zich later overtuigen. Wethouder Menne liet in zijn reactie weten dat hij het onjuist vond om het bedrag van 6 gulden per meter een ei gen leven te laten leiden en "weggever tje" te blijven noemen. "We moeten eerlijk zijn; het bad wordt nu geprivati seerd." De appartementen kunnen vol gens hem niet worden beschouwd als woningen in de zin van de woningwet en er komen er absoluut niet meer dan 96. Nieuw zwembad Wethouder Plomp deelde verder mee dat voor 1 april a.s. de uitgewerkte plannen worden verwacht van twee project-ontwikkelaars voor een nieuw zwembad in Soest (aan de Dalweg). Hij omschreef de nieuwe zwem-accommo- datie als "een binnenbad met uitzwem- mogelijkheid naar buiten en een ligwei- de". Het College streeft er uit alle macht naar Soest niet zonder zwembad te la ten zitten, aldus Plomp. In overleg met Taphoorn wordt er alles aan gedaan om de bevolking niet voor een vervelend "fait accompli" te plaatsen. Volgens project-coördinator W. Hulsbergen was er met Taphoorn uitgebreid ge sproken over het bouwschema. Daaruit mocht worden afgeleid dat het Natuur bad ook in de zomer van 1989 nog ge opend zal kunnen blijven, zodat Soes ters er ook volgend jaar nog terecht kunnen. In de tweede ronde maakte Raymond van Gelder (PvdA) zich nog sterk voor het eigen voorstel voor een nieuw bin nen- en buitenbad. Hij wilde de ver koop van het Natuurbad toch graag koppelen aan een uitspraak over het nieuwe zwembad. "Dat is nu actueel; de bevolking vindt dat belangrijk". Even als Pothuizen wilde hij nu ook beslissen over het "veilig stellen" van het ge meentelijk kampeerterrein en verlang de hij van het College de (schriftelijke) garantie dat het nieuwe zwembad de gemeente niet meer zal gaan kosten dan het Natuurbad. Volgens de wethouders echter moesten de zaken niet door elkaar worden ge haald. Wel zal er binnenkort worden overlegd met de kampeerders. Na de belofte van Plomp dat hij bij Taphoorn zal aandringen op voortzetting van de prunusbestrijding, zoals Chris Uiter wijk had gevraagd, sloot ook Meilof zich bij de voorstanders aan. Hij deed dat, tot hilariteit van alle aanwezigen, met de onthullende verspreking: "Ik sta positief tegenover deze uitverkoop..." Diverse diensten van de gemeente Soest willen aan het publiek laten zien wie ze zijn, wat ze doen en waar ze werken. Op zaterdag 16 april wordt een open Dag georganiseerd op het terrein achter het voormalige gebouw van gemeentewerken aan de lange Brinkweg. Er zullen verschil lende stands te bezichtigen zijn, zoals een muskusrattenkraam en een zeer oude beerwagen, die gebruikt werd bij het leeghalen van beerputten. Ook worden er demonstraties gege ven met o.a. huisvuilauto's, veegma- chine, brandweermateriaal, enz. Voor de kleintjes is er mini-kermis. Kinderboerderij "De Vrije Teugel" heeft een plaatselijk komité opge richt om zomerpostzegels te verko pen. Door de verkoop van deze ze gels worden maatschappelijke doe len gesteund, o.a. in het jeugdwerk. Met de verkoop wil de Kinderboer derij proberen de peuterspeelzaal "Het Kwetternest" aan speelmate riaal te helpen. Er zijn nog enkele vrijwilligers nodig die een paar dagen op het postkantoor zegels willen ver kopen. Wie interesse en tijd heeft, kan kon- takt opnemen met mevrouw Kalkho- ven, Weegbreestraat 42, tel. 22363. Tijdens werkzaamheden aan de Steen- hoffstraat zijn twee mannen gewond geraakt. Ze kwamen onder een muur terecht, die was ingestort. Een 40-jari- gë inwoner van Waddinxveen liep kneuzingen aan zijn rechter heup en arm op. Het ongeval gebeurde zaterdagmorgen bij een pompstation aan de Steenhoff- straat. Daar was eerder in de week een brandstoftank vervangen. In de grond was een groot gat gemaakt. Een op de scheidingsgrens daarvan gesitueerd muurtje stortte tijdens de werkzaamhe den in. Twee mannen konden niet meer op tijd wegkomen. De Waddinxvener moest door de brandweer uit zijn benar de positie worden bevrijd. Een man uit Mijdrecht (29) ontkwam met een bloeduitstorting in zijn linker been. Bei den werden naar Zonnegloren ge bracht. In de politieke top van Soest is vorige week spanning ontstaan rondom het functioneren van burgemeester Paul Scholten. Een en ander is een uitvloei sel van de discussie die onlangs werd gevoerd in de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken (ABZ), waar Scholten nogal wat kritiek te verstou wen kreeg over zijn optreden in de ge meenteraad, met name in de gang van zaken rondom de Sportstichting en de talrijke perikelen van politieke en be stuurlijke aard, waarmee het gemeen tebestuur zich daaromheen gecon fronteerd ziet. De zwaarste kritiek op de burgemeester is opmerkelijk genoeg - en niet voor het eerst - afkomstig van zijn eigen politie ke "vrienden" in de VVD. De liberale fractievoorzitter Bert Krijger gaf Schol ten in de commissie ABZ de schuld van de merkwaardige verlopen raadsverga dering, die hij een "aanfluiting" voor de democratie noemde. Vooral Scholtens rol als "coördinator" van het College vond Krijger beneden de maat. In de commissie kreeg Krijger overigens nog bijval van Ans Greefhorst (CDA) en Raymond van Gelder (PvdA). De laat- L Hogedrukreiniger Karcher 570. Een complete set. Voor auto, huis, boot, tuin, enz. enz. enz. Reinigt met 20 x meer druk dan de tuinslang, verbruikt 85% minder water. Met een compleet pakket toebe horen voor moeiteloos reinigen: reinigingsmiddel. wasborstel, spuitlans, 10 m hogedrukslang en wandconsole. l V.TLReinigingssystemeri IJZERWAREN - GEREEDSCHAPPEN SOESTERBERGSESTRAAT 4 TELEFOON 1 11 37 Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F.C Kuiperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 ste stelde toen voor het seniorencon vent bijeen te roepen: de voorzitter van de gemeenteraad - i.c. burgemeester Scholten - en de voorzitters van de raadsfracties: Verheus (CDA), Krijger (WD), Van Gelder (PvdA), Visser (Progressief Soest), Pothuizen (D66) en Meilof (GPV/SGP/RPF). Dat is inmiddels gebeurd. Vrijdagoch tend j.1., om acht uur 's morgens, kwam het gezelschap op het gemeentehuis bij elkaar. Over het gesprek zijn verder geen mededelingen gedaan. Men vol stond met een communiqué, opgesteld door gemeentesecretaris W. de Kam, en geen van de betrokkenen wilde daar naast inhoudelijk op de kwestie ingaan. Geen 'manager' Dat alles neemt niet weg dat sommige politici in de regionale pers vóór de bij eenkomst van vrijdag hun kritiek al eens dunnetjes over hadden gedaan. Krijger liet in de Amersfoortse Courant weten dat hij vindt dat burgemeester Scholten niet goed leiding geeft aan het College van B. W., te vaak stok paardjes berijdt, zich teveel met de poli tiek bemoeit en niet boven de partijen staat. Hij betwistte met name Scholtens kwaliteiten als "manager". Uit Van Gelders mond werd opgete kend dat hij een gebrek aan coördinatie constateerde in het "verkokerde" Col lege, dat naar zijn smaak naast de bur gemeester bestaat uit "vier winkeltjes van vier wethouders". Volgens Van Gelder is de burgemeester althans ge deeltelijk schuldig aan het gebrek aan "orde in de chaos", al wilde hij hem niet de "zwarte piet" toeschuiven en had hij bezwaren tegen de wijze waarop de WD de publiciteit heeft gezocht om haar ongenoegen over Soests eerste burger bekend te maken. Het communiqué van vrijdag j.1. bevat de volgende tekst: "Naar aanleiding van de afspraak in de laatstgehouden vergadering van de commissie ABZ is het seniorencon vent bij elkaar geweest. Van gedach ten is gewisseld over enkele proble men die worden onderkend in het functioneren van gemeentelijke be stuursorganen. Afgesproken is het overleg over diver se te onderscheiden aspecten in de ko mende periode voort te zetten. Beslo ten is vooralsnog geen nadere mede delingen daarover te doen. Vastgesteld is dat hetgeen door de fractievoorzitter van de VVD namens zijn fractie in de laatst gehouden ABZ-vergadering en in de Amers foortse Courant van 10 maart j.1. is op gemerkt over de rol van de voorzitter uitsluitend voor rekening komt van de VVD-fractie." Slot op de mond Hoewel alle betrokkenen sinds vrijdag een slot op de mond houden valt uit een en ander af te leiden dat de lucht nog niet helemaal geklaard is en dat er nog een vervolg zit aan te komen. Wel lijkt het erop dat de andere fracties zich min of meer openlijk distantiëren van het optreden van WD-fractievoorzitter Bert Krijger. De publieke aanval op de burgemeester als niet gekozen maar benoemde ge meentebestuurder is op z'n zachtst uit gedrukt hoogst ongebruikelijk. Al eer der is overigens ongenoegen gebleken over de wijze waarop Scholten zijn functie vervulde: bij de Collegevorming werden hem alle politieke verantwoor delijkheden - buiten die welke hem krachtens zijn ambt volgens de wet toe vallen - al afgenomen door de geza menlijke lijsttrekkers. Aanbiedingen ge\d\g van do. 17 t/m za. 19 maart 1988. en alléén in filialen met een versafdelin^. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG F. C. Kuyperstraat 24 I /"I Soest £jj| 02155-2 06 56 Voor een hulpvaardig dienstbetoon. HILVERSUM. Uitvaartcentrum "Den Huil" Utrechtseweg 11, Tel 035-42548 AMERSFOORT, Uitvaartcentrum "Amersfooii Westerstraat 92. Tel 033-11344 Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING ÜA Ik ben helemaal weg van Ayla en droom zelfs van haar! Ik sta er mee op en ga er mee naar bed om zo te zeggen. Dat duurt al een paar weken, maar nu ben ik bijna weer thuis. Zoals andere mensen 'in de ban van de ringraken, zo ben ik op sjouw geweest met Ayla, de hoofdfiguur uit het boek 'De stam van de Holebeer'. Aan haar hand ben ik zo'n 35.000 jaar in de ge schiedenis teruggegaan, op de manier zoals een kleine jongen achter de muziek aanhobbelt. Echter met dit verschil dat ik vergezeld word door een leger van vele miljoenen bewonderaars van Jean M. Auel, die met deze roman een wereldsuc ces op haar naam bracht. Het verhaal gaat terug naar het begin van onze beschaving. Bijeen aardbeving komt Ayla alleen op de wereld te staan en gaat ze noodgedwongen op weg om te overleven. Als ze wordt verwond door een leeuw neemt de Stam haar, zij het met tegenzin, op. Daar heerst een oude cultuur met veel taboes, weinig aanpas singsvermogen voor veranderende om standigheden en wars van nieuwe ont wikkelingen. Ayla daarentegen heeft de toekomst van de mensheid in haar bloed en is door haar afwijkende uiterlijk en grote intelligentie een buitenbeentje. Op meeslepende wijze husselt de schrijf ster fantasie en werkelijkheid door el kaar en beschrijft in romanvorm het ontstaan van de mensheid en het drama van de strijd om te overleven. Voor dat doel bestudeerde zij de Ijstijd, volgde een overlevingscursus en woonde een tijdje in een eigenhandig gemaakte ijs- grot om de ontberingen van die tijd aan den lijve te ondervinden en daarover uit de eerste hand te kunnen vertellen. Het aanschaffen van dit boek is een ta melijk ingrijpende beslissing want, af hankelijk van de leessnelheid, kom je de eerste tijd aan niets anders meer toe. Bo vendien staan achterin het boek drie hoofdstukken afgedrukt van 'De vallei der paarden', zijnde het vervolg. Alsof het een feuilleton betrof flikt de uitgever dat aan het eind van het tweede deel nog een keer en verwijst voor "hoe het Ayla verder verging" naar het derde en laatste deel 'De mammoetjagers'. Je moet van goede huize komen om aan deze truc weerstand te kunnen bieden. Ik heb me lekker op sleeptouw laten nemen. Als ook dit deel uit is kan het leven weer zijn gewone gang gaan. Banden en velgen van auto gehaald Door zijn auto aan de Koningsweg te parkeren heeft een Baarnaar (29) een schadepost van duizend gulden opgelo pen. Tijdens zijn afwezigheid demon teerden onbekenden de vier banden met magnesiumvelgen. Ook de wagen van een inwoner van Krimpen aan de IJssel werd aan de Ko ningsweg beschadigd. Uit de auto werd een radiocassetterecorder gestolen. De dader sloeg een ruit in om binnen te ko men.

Soester Courant | 1988 | | pagina 1